Leiden negeert corso 'Het liefst baas over je eigen land' Regio Leiden Spoedig 70 op Rijksstraatweg Kees van Breukelen oppermachtig MAANDAG 3 AUGUSTUS 1992 7 caroline van overbeeke Bloemenoptocht fleurt op na tocht door Sleutelstad Een verdwaald Duits muziekkorps, een lekke band en majorettes die moeite hebben het tempo bij te houden. Terwijl de wespen zich tegoed doen aan de op de wagen vastgebonden boeketten, maakt Cor Geerlings een voor zichtige balans op. Het 47-ste Rijnsburgse bloemencorso is zonder noemenswaardige problemen verlopen. Als be stuurslid van het corso bestuurde hijzelf één van de wa gens vóór in de stoet. runsburg/regio Het is even na elf uur als Cor Geerlings zijn auto voor de eer ste etappe naar Leiden de Rijns- burgerweg opdraait. Op de poli- tieradio die achter zijn stoel is neergezet luistert hij mee hoe de stoet door de begeleidende agenten langzaam maar zeker naar het Leidse station wordt gedirigeerd. Even is er enige op winding als blijkt dat een wagen van McDonalds zich in het cor so heeft genesteld. Behoedzaam wordt de vreemde eend uit de van voor tot achter gesponsorde bijt gehaald. Voor een dubbeltje op de eerste rang zitten is er niet bij. De opwinding slaat om in on gerustheid als wordt gemeld dat een ambulance, die met spoed naar het AZL moet, vastzit in het corso. De motoragenten die stoet begeleiden gaan erop af, maar treffen niets aan. Het be richt dat het om een personen auto gaat die inmiddels richting Plesmanlaan is gereden, maakt aan de onzekerheid een eind. De kop van de stoet heeft het NS-station in Leiden dan al be reikt, terwijl de staart zich nog ter hoogte van de rijksweg A-44 in Oegstgeest bevindt. Even later stokt het voor de eerste en zeker niet enige keer. Het wisselen van de korpsen bij de garage van de NZH verloopt niet geheel zonder problemen. „Niet stoppen, anders gaat de muziek de instrumenten afhan gen en krijgen we het corso niet meer op gang", klinkt het ad vies over de mobilifoon. Een raad die enkele honderden me ters verder toch in de wind wordt geslagen om de gaten in de stoet niet te groot te laten worden. In Leiden, waar dit jaar een heel andere route wordt gere den vanwege werkzaamheden aan de Blauwpoortsbrug, valt de belangstelling voor het corso bitter tegen. Alleen bij het stad huis in de Breestraat heeft zich nog enig publiek opgesteld. Voor de rest bestaan de meeste toeschouwers uit mensen die tijdens het boodschappen doen even kijken. Terwijl het toch al lage snelheid nog verder omlaag gaat omdat kleine majorettes het tempo niet kunnen volgen, vraagt de kleine gouden medail le waarmee de wagen van de or ganisatie is onderscheiden de aandacht. „Zeker meegedaan aan de B-finale", klinkt het in overvalst Leids. Geerlings rea geert lachend: „Voor dat soort opmerkingen moet je nu in de stad zijn". Terug in de Florahal doen de figuranten zich te goed aan de lunchpakketten en worden de paarden verzorgd. De brand weer voorziet de bloemen op de praalwagens van het nodige wa- Na die onderbreking wordt het het pas echt duidelijk. In Rijnsburg, Katwijk en later op de avond ook Noordwijk staat het publiek op sommige plaatsen rijen dik. Een enorm contrast met Leiden. Een huistap langs de route zorgt er voor dat de kelen van de toe schouwers worden gesmeerd. Op het bordes voor het raad huis van Rijnsburg moeten de vele genodigden het echter zon der stellen. Later bij het verlaten van Kat wijk binnen loopt een ver dwaald Duits muziekkorps het corso tegemoet. In plaats van bij de Sandtlaan te vertrekken, voegt het korps ter hoogte van de Julianalaan in. Op tijd om de rit door de oneindig lijkende Se- cr. Varkevisserstraat mee te ma ken. Een van de agenten doet over de radio zijn beklag, maar fleurt helemaal op als hij op de boulevard aankomt. „Die mag wat mij betreft wel wat langer zijn." Een collega vraagt: „Je komt zeker ogen te kort?" Vol gens Geerlings is de keuze voor Katwijk een schot in de roos ge weest. „We komen hier nu sinds twee jaar, maar van dit succes heb ik nooit durven dromen. Het staat hier rijen dik en dan heb je rendement van je werk." Het beste publiek moet dan nog komen. Uitgelaten reageren de bewoners van de Van den Naast het traditionele geluid van de muziekkorpsen werd de corso-stoet ook opgevrolijkt met Zuidamerikaanse klanken. foto loek zuyderduin Bergh-stichting als het corso hun terrein aandoet. De reacties zijn vele malen beter dan de quasi-leuke opmerkingen ('blij ven lachen' en 'het is zeker koud') die de figuranten tot dan toe ten deel vielen. De deelne mers vullen daar voor de laatste keer de maag, waarna de rond rit door Noordwijk het corso be ëindigt. „Mutti, mutti", klinkt het als het gezelschap even na half negen de boulevard op draait. Wie denkt dat de meestal jeugdige figuranten er dan doorheen zitten, heeft het mis. De bus terug naar de Flora in Rijnsburg heeft verdacht veel weg van een kippenren. Kassa gestolen uit restaurant wassenaar Bij een inbraak in een restaurant aan de Buurtweg in Wassenaar is in de nacht van zaterdag op zondag de kassa ge stolen. De lade bevatte volgens een woordvoerder van de politie een bedrag tussen de 4000 en 5000 gulden. De inbraak is waar schijnlijk rond half vier gepleegd. Uit een woning aan de Distel laan verdween zaterdagmorgen vroeg een bedrag van zo'n 1500 gulden. De inbrekers kwamen het huis binnen na het intikken van het ruitje van de voordeur. Inbrekers op heterdaad betrapt voorschoten Met de buit van de inbraak nog in hun bezit, zijn vanmorgen vroeg twee Amsterdammers door de Voorschotense politie aangehouden. Ze verplaatsten zich op een gestolen fiets en torsten een video-recorder, een cd-speler en een zware zilve ren cassette met zich mee. De goederen waren gestolen uit een huis aan de Jacob van Heemskercklaan, waar de inbrekers in hun werk werden gestoord door de bewoners. Zij waarschuwden de politie en konden precies vertellen in welke richting de man nen waren vertrokken. De Amsterdammers hadden eerder op de avond al cheques gestolen uit een huis aan de Willem Ba- rentszlaan. Reeks autokraken in Wassenaar wassenaar Autokrakers hebben in Wassenaar een druk week einde achter de rug. Op een aantal plaatsen in het dorp werden voertuigen opengebroken en vervolgens leeggehaald. De buit bestond behalve uit geluidsapparatuur ook uit geld, een tas, een fotocamera en zelfs uit een gloednieuwe monitor van een com puter. De eigenaar van een auto die stond geparkeerd aan de Buurtweg had nog geluk: zijn autoradio/cd-speler werd later in de omge ving teruggevonden. Het apparaat was zonder het afneembare frontje waardeloos voor de dieven. Autodieven lopen tegen de lamp voorschoten Een Hagenaar en een Voorschotenaar, beiden 21 jaar oud, zijn het afgelopen weekeinde door de politie opgepakt voor diefstal van een auto. Het voertuig werd al op 24 juli in Voorschoten ontvreemd. De politie kwam het tweetal op het spoor nadat ze in het Brabantse Veldhoven betrokken waren ge raakt bij een ruzie met een benzinepomphouder. Ze verplaats ten zich nog steeds in de gestolen auto, die inmiddels bij de po litie was geregistreerd. Bromfietser geschept door auto oegstgeest Bij een aanrijding met een auto op de kruising Rijnsburgerweg/Floresstraat in Oegstgeest is gistermiddag een 59-jarige bromfietser gewond geraakt. De man, afkomstig uit Oegstgeest, reed volgens een woordvoerder van de politie ver moedelijk door het rode licht. Hij werd bij het oversteken ge schept door een 27-jarige bestuurder uit Alkmaar, die vanuit de wijk Buitenlust linksaf sloeg. De bromfietser raakte bij de aanrij ding bewusteloos en werd per ambulance overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Volgens een politièwoord- voerder vielen zijn verwondingen uiteindelijk mee. 'Geen heer in het verkeer' voorschoten Na een bezoek aan de Voorschotense herenso ciëteit, toonde een 77-jarige Leidenaar zich volgens de politie bepaald geen heer in het verkeer. Zwaar onder invloed van alco hol raakte hij op de Oranjeboomstraat een geparkeerde auto, en reed vervolgens door. De politie kwam de man op het spoor doordat een achter hem rijdende automobilist via de autotele foon contact opnam met het bureau. De Leidenaar kon op de Leidseweg worden aangehouden. Dichter Huisman presenteert bundel leiderdorp De dichter A. Huisman presenteert komende woensdag een nieuwe dichtbundel aan de Leiderdorpse wet houder van cultuur C. Kerner-Schellingerhout. Zijn nieuwe werk heet 'Landelijke schoonheid in Leiderdorp'. De in eigen beheer uitgegeven bundel combineert tekst en natuurfoto's. Volgens Huisman is het een 'natuurboek met gedichten'. Schietpartij op Zeeweg noordwuk Met twee pistoolschoten probeerde een 34-jarige man uit Vlissingen zaterdag om twee uur in de ochtend een ru zie in café De Halve Zool aan de Zeeweg in Noordwijk in zijn voordeel te beslechten. De Zeeuw kreeg voor het café ruzie met een paar Noordwijkers. Ze hadden allemaal een borrel te veel op. Bij de schietpartij sneuvelde een ruil en werd een auto be schadigd. De Zeeuw is door de politie, die gewaarschuwd werd door buurtbewoners, opgepakt. wassenaar astrid van den berg Na de bouwvakvakantie, half augustus, worden de borden met de nieuwe maximum-snel heid van 70 kilometer langs de Rijksstraatweg geplaatst. Daar mee wordt op het hele traject tussen Wassenaar en Den Haag de maximum-snelheid weer ge lijk. Nog twee weken lang geldt op het Rijksstraatweggedeelte tus sen motel De Bijhorst en het voormalige dierenpark een maximum van 50 kilometer per uur. Op het resterende deel van de weg mocht al 70 kilometer gereden worden. Door het op heffen van het verschil in maxi mum-snelheden wordt de door stroming van het verkeer verbe terd en het gebruik van de route voor automobilisten aantrekke lijker. Het sluipverkeer over al ternatieve routes binnen de be bouwde kom van Wassenaar zal hierdoor naar verwachting af- Met deze argumenten over tuigde het Wassenaarse college de gemeenteraad in april. Het college besloot zelf al eerder het verzet op te geven tegen de 70- kilometermaatregel, die in janu ari 1989 door het ministerie van verkeer en waterstaat werd ge- Met het optrekken van de maximumsnelheid tussen motel De Bijhorst en het voormalige dierenpark wordt de Rijksstraat weg ook veiliger, zo is de ver wachting van het college van burgemeester en wethouders. Nu remmen automobilisten bij het naderen van het 50-kilome- tergebied vaak plotseling af om te voorkomen dat ze geflitst worden door de radarappara- tuur aan de kant van de weg. Dit leidt bij het achteropko mende verkeer tot schrikreac ties. Verder heeft het gelijktrek ken van de maximumsnelheid volgens het college ook voorde len voor het milieu. Als de auto mobilisten minder hoeven op te trekken en af te remmen wordt de lucht minder vervuild. valkenburg peter van der hulst Utrechter Kees van Breukelen heeft in de eerste etappes van de Bloemenmarathon zijn wil aan het peloton opgelegd. In deze meerdaagse tocht voor rol stoelrijders die uiteindelijk fi nisht in de Leidse regio heeft de Utrechter na drie etappes met een voorsprong van negen tien seconden op zijn naaste concurrent Roelof Keen. Al in de proloog zaterdag op het Vrijthof in Maastricht be wees Van Breukelen zijn supre matie. Hij Finishte in een tijd van 6.39 minuten. Hij bleef daarmee Keen en zijn ploegge noot Jan van der Hoek, die res pectievelijk tweede en derde werden, twee seconden voor. Met de start in Maastricht werd overigens een lange traditie doorbroken. Lange tijd was Rijnsburg vertrekplaats in het wedstrijdschema. Opmerkelijk was ook dat gis teren het Limburgse Valkenburg weer werd aangedaan. Maar niet nadat de Slingerberg werd beklommen. In die tweede etappe kwam Jan van der Hoek als eerste boven, gevolgd door Roelof Keen en de Algerijn Ab- delkrim Yousfi. In de 'afzink' richting Valkenburg bereikten de rolstoelatleten snelheden van tegen de zeventig kilometer per uur. Eenmaal in Valkenburg begonnen de 39 deelnemers aan de derde etappe. Verras send werd die gewonnen door de jongste deelnemer van het veld, de Schiedammer Feike Waque. Hij koos slim het wiel van Kees van Breukelen en liet hem in de slotmeters de achter kant van zijn 'kar' zien. Feike Waque moet na de der de etappe genoegen nemen met een derde plaats in het alge meen klassement, achter Van Breukelen en Keen. Ook in het puntenklassement moet hij bei de rijders voor laten gaan. In de B-categorie (voor de wat min der sterke atleten) gaat Daniël Dukla aan de leiding. Liefde voor het vak centraal tijdens open dag agrarische bedrijven bollenstreek/wassenaar Groenteteler Leo van Berkel heeft er werk van gemaakt. In zijn schuur aan de Leidsevaart- noord in Hillegom staan alle produkten die op zijn land wor den verbouwd overzichtelijk uitgestald. Er draait een zelfge maakte videoreportage over de kwekerij en de gewassen kun nen verwerkt in een aantal gerechten zelfs worden ge proefd. Van Berkel grijpt de deelname aan de open dag bij de agrarische bedrijven met beide handen aan om zijn liefde voor het vak over te dragen. De vollegrondsgroenlekweke- rij die hij samen met zijn broer Arnold leidt, is een buitenbeen tje op de fietsroute die afgelo pen zaterdag vooral langs bloembollenbedrijven voerde. De deelnemers begonnen in Lisse bij de veiling CNB en maakten op hun tocht kennis met vijftien agrarische onderne mingen. Een tweede route in de streek was uitgezet in Voorscho ten en Wassenaar, waar in to taal tien bedrijven konden wor den bezocht. Het bedrijf van de Van Ber kels is een van de weinigen in de streek waar niet voor het kweken van bloembollen is ge kozen. Op hun bedrijf, dat in 1947 door pa werd gesticht, ver bouwen de twee broers zo'n zes hectare bladgewassen als spina zie, sla, andijvie en bleekselde rij. De nadruk ligt echter op prei. dat zo'n zeven hectare in beslag neemt. In de routebeschrijving staat de onderneming omschreven als 'grootschalig en gemechani seerd'. „Maar dat is eigenlijk al leen het geval bij het verbou wen van de prei", zo stelt Leo van Berkel dat beeld bij. „De rest is eigenlijk gewoon inten sieve teelt." Hij illustreert dat treffend door even later aan een belangstellende bezoeker uit te leggen dat spinazie hier nog ge woon met de zeis wordt ge oogst. Peter Bogaards (uiterst rechts) toont de bezoekers de jongste aanwinsten van zijn bedrijf. De open dag valt in de voor de Van Berkel drukste periode van het jaar, waarin zowel ge oogst als weer geplant moet worden. „Toch vind ik het be langrijk om mee te doen", zegt de Hillegommer. „Juist in een tijd waarin de agrarische sector al zo vaak negatief in het nieuws komt, moet ook de an dere kant van het vak maar eens worden belicht." Dat is ook de belangrijkste drijfveer voor Peter Bogaards. Het melk-, mest- en fokveebe- drijf dat hij samen met zijn va der leidt, ligt schitterend ver scholen aan de Wassenaarse kant van het natuurgebied De Horsten. Juist in deze omgeving worden de agrariërs vrijwel elke dag geconfronteerd met de be perkingen die de milieu- en an dere wetgeving hen oplegt. Voor de 30-jarige Peter houdt dit on der meer in dat hij geen huis mag neerzetten op de bedrijfs- grond waar hij de hele dag te vinden is. Omdat de gemeente Wassenaar naast de uit 1876 da terende boerderij geen tweede woning toestaat, verblijft hij zelf in een flatje in de wijk Ma- riahoeve. Met een strooien hoed op het hoofd ontvangt Bogaards de be zoekers die bijna allemaal op de fiets bij het bedrijf arriveren. De maatschap die hij samen met zijn vader vormt, houdt zo'n 125 dieren. Daarvan worden 55 koeien gebruikt voor de melk- produktie en de resterende stie ren en koeien voor de fok en de handel. „Dat is net groot ge noeg om met z'n tweeën aan te kunnen", vertelt Boogaards. „Al moet je bij elke investering wel heel zorgvuldig kijken of die wel rendabel te maken is. De milieuregelingen moeten niet nog veel scherper worden, want dan hangt er al gauw te veel om Het bedrijf van vader e foto loek zuyderduin Boogaards beslaat zo'n 22 hec tare. Daarnaast wordt nog zo'n zes hectare gepacht van Staats bosbeheer. Deze gronden mo gen, behalve voor het weiden van het vee, vrijwel nergens voor worden gebruikt. De boer moet zich hier in feite onderge schikt maken aan de natuur. Peter Bogaards heeft daar be grip voor, maar in de benaming 'Vogeltjesland' die hij voor dc* gepachte grond gebruikt, klinkt toch lichte ergernis door. Maar dat zit in het karakter van de agrariër besloten, denkt hij. „Je blijft natuurlijk het liefst baas over je eigen land." Geen aparte afdeling Amnesty in Zoeterwoude zoeterwoude astrid van den berg Er komt voorlopig geen aparte afdeling van Amnesty Interna tional in Zoeterwoude. De leden van de werkgroep, die iedere maand een schrijfavond in het dorp organiseren, vinden dat het vormen van een eigen afde ling te veel tijd en organisatie vergt. Daarom hebben zij beslo ten voorlopig onder de paraplu van buurgemeente Leiderdorp te blijven opereren. De schrijfavonden worden el ke laatste maandag van de maand gehouden en trekken veel belangstellenden. Zo'n vijf tien tot twintig mensen per keer zijn bezig met het opstellen van brieven voor gevangenen, die in het maandblad 'Wordt ver volgd' van Amnesty staan ver meld. Per avond worden er zo'n veertig brieven geschreven. Juist omdat de avonden zo'n succes zijn, speelde de werkgroep met het plan een eigen afdeling in Zoeterwoude op te richten. Maar de organisatie die een aparte afdeling met zich mee brengt, heeft de werkgroep er uiteindelijk van weerhouden dit plan tot uitvoer te brengen. Paulien van Yperen, initiatief neemster van de werkgroep, vertelt dat een eigen afdeling meer met zich meebrengt dan de leden hadden verwacht: ,,Als je een eigen afdeling opricht, moet je ieder jaar een jaarver slag en een financieel overzicht inleveren. Wij zijn in Zoeter woude maar een kleine groep. Er gaat weinig geld om. Als we een eigen afdeling vormen, zou den we meer activiteiten moe ten organiseren die geld in het laatje brengen. En er zou een vaste persoon moeten worden aangewezen, die contact heeft met het secretariaat van Am nesty in Amsterdam." Zijn de plannen voor een ei gen afdeling afgeblazen, de schrijfavonden gaan gewoon door. De eerstkomende avond wordt de laatste maandag van september gehouden in Ons Huis aan het Kosterpad. Be langstellenden zijn welkom van 20.00 tot 22.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7