Leiden Regio 'Hoor die kassa rinkelen, er wordt weer betaald' Uitzicht' inmHnnnmmaMaBEHEiiBi 799: Schutter overmeesterd door voorbijgangers KAMER MET Terecht de cel in na onterechte arrestatie MAANDAG 3 AUGUSTUS 1992 15 4 KOEVOET LOMAN Alphense wegpiraat aangehouden leiden Een 22-jarige automobilist uit Alphen aan den Rijn heeft zondagmorgen de politie tot een wilde achtervolging gedwon gen. De Alphenaar scheurde met gillende banden rond twee uur de Langegracht op. Een politiewagen zette vanaf de Lammer markt de achtervolging in. Met snelheden van boven de 120 ki lometer ging het via station en Schipholweg naar de Willen de Zwijgerlaan. Daar kon de auto worden klemgereden. De 'cou reur' beweerde dat hij een wedstrijdje met de politie wilden houden. Na een flinke bon te hebben gekregen, kon hij gaan. Huis Musschenbroekstraat gekraakt leiden Een woning aan de Musschenbroekstraat is zaterdag middag korte tijd gekraakt geweest. Omwonenden zagen rond 13.00 uur een man met matras en tafel een huis binnenkomen. De gewaarschuwde politie zette de man er weer snel uit, waarna de eigenaar, een particulier, de woning heeft afgedicht. De kra ker kreeg een bon wegens vernielingen. Duo met pistool bedreigd leiden Een 19-jarige man uit Hillegom en een twee jaar oudere vriend uit Leiden zijn zondagmorgen bedreigd met onder meer een revolver. Het duo liep even voor drie uur op het station en zagen daar een man op rolschaatsen onderuit gaan. De twee lachten hierom en liepen door. Bij de Nieuwstraat aangekomen bleek de rolschaatser wraak te willen nemen voor het hoon gelach. Uit een groep van ongeveer twintig man maakte hij zich los en richtte een revolver op het tweetal. Uiteindelijk bleef het bij bedreigingen. Bewakingsdienst op Haarlemmerstraat succesvol De ogen van beveiligingsbeambte Ruud van der Lof (36) uit Den Haag glinsteren. De lichtbruine tint in zijn bril lenglazen kan dat niet verhullen. Hier loopt iemand ver schrikkelijk van zijn succes te genieten. leiden wim koevoet „Leuk hè, dat je ook zulke con tacten hebt. Die houden je scherp", zegt hij tegen de ver slaggever, die hij deze middag drie keer de hand heeft ge schud, telkens als hij hem in zijn lichtbruine vizier kreeg. ,,lk heb wel vaker interviews ge daan. In mijn vak is public rela tions in de breedste zin van het woord van cruciaal belang." Van der Lofs eerste werkdag op de Leidse Haarlemmerstraat Niets of niemand lijkt de man van VDL uit het veld te kunnen slaan. Ook de voorbijganger niet die hem op bitse toon vraagt of-ie soms naar de maan gaat. Van der Lofs praatijzer is inderdaad wat groot voor het borstzakje van zijn overhemd. De grijns op zijn gezicht blijft intact. „Ja, ga je mee?", nodigt hij zijn verbale opponent uit. vervolg van voorpagina De 25-jarige Leidenaar, die er van wordt verdacht vrijdag nacht een portier van café Malle Babbe te hebben neergescho ten, is meteen na de schietpartij overmeesterd door een aantal omstanders. Terwijl ze hem te gen de grond werkten, vuurde de Leidenaar nog een keer zijn pistool af. Het schot verwondde niemand. Overigens pakten de omstanders de verdachte zo hard aan dat hij later naar het Elisabeth ziekenhuis moest worden overbracht om een aan tal hoofdwonden te laten be handelen. De schietpartij ontstond in de nacht van vrijdag op zaterdag even na twee uur toen de ver dachte het café binnen wilde gaan. De portier hield hem te gen omdat de tap was gesloten en de verdachte, na eerdere moeilijkheden, een 'entreever bod' had. De Leidenaar liet het er niet bij zitten, trok een pistool, vuurde daarmee een paar keer in de lucht en schoot vervolgens de portier neer. Overigens waren slachtoffer en verdachte bekenden van el kaar. Volgens politie-woord- voerder Dick Graveland zouden ze in het verleden ook een keer een pïivéruzie hebben gehad. In hoeverre dat een rol heeft ge speeld bij de schietpartij, is nog onduidelijk. Volgens Graveland is de verdachte een goede be kende van de politie. Nadat de portier was neerge schoten, heeft de politie een 22- jarige Leidenaar aangehouden. De man was volgens de politie een 'lastige toeschouwer' die re gelmatig onder het lint kroop dat als afzetting diende. De man is in de loop van de nacht weer vrijgelaten. Andere bewakingsdienst op Haarlemmerstraat De Leidse politie heeft verbaasd gereageerd op berichten dat er in de Haarlemmerstraat toch een bewakingsdienst aan het werk gaat. Daarom werd de 36-jarige directeur, R. van der Lof, van het Haagse bewakingsbedrijf VDL ontboden op het bureau op de Langegracht. Tijdens het gesprek bleek dat de firma nog geen landelijke erkenning en goedkeuring als bewakingsdienst heeft en de werknemers ook nog geen uniformen mogen dragen. Totdat er op deze punten duidelijkheid komt, heeft Van der Ix)f van VDL een ander bedrijf, Integra geheten, ingehuurd om tijdelijk de opdracht voor VDL in de Haarlemmerstraat te vervul len. Van der Lof was vanochtend niet bereikbaar voor commen taar, net zo min als de winkeliers die het initiatief voor de bewa kingsdienst hebben genomen. DUIVENSPORT Waterbed Top! Inbouw, voll. stab. 6 j.gar. cash+ i carry: Amsterdamsestraatw. 80-82 Utr. 030-342036. Waterland©Nederland De duiven vlogen vrijdag vanuit Berger- Uitslagen: L.P.C.: 1 W. Siera: 2 J. Staffeleu; 3, 5 J. Boelee; 4,8 W. Onstenk; 6 Gebr. Pen; 7 W. Stouten; 9 W. Groenendijk; 10 A. Witteveen. De Reisduif: 14, 5 N. de Groot Zn.; 2. F. Penseel; 3 G. Stein; 6 F. Pen seel; 7 combinatie Schroot-, 8, 9 W. Ou- wersloot; 10 P. de Haas. Zaterdag vanuit Bergerac: P.V. Leiderdorp: der De Zwaluw: 1,2, 7. 9 en 10 P. van Leeuwen; 3 combinatie Aertssen; 4 J. Hoogervorst; 5 en 8 combinatie Van Kooy-De Best; 6 L. en Th. Verhoork. De Reisduif: 1,3, 5, combinatie J.H.T; 2. 7 N. de Groot Zn; 4, 10 W. Kop; 6 F. Penseel; 9 W. Ouwersloot. De Horsten krijgen een face-lift. Grijze liftschachten veranderen in signaalrood en wit gestreepte blikvangers. Blauwe galerijen zien er ineens een stuk vrolijker uit. Het uiterlijk verbetert, maar de problemen blijven. Hoge huren en dreigende leegstand. Straten vol afval dat van de zevende verdieping gewoon naar beneden wordt gegooid. Rondzwervende winkelwagentjes en veel criminaliteit. C. Gaston, bewoonster van de Condorhorst, weet er alles van. „Hier tegenover is de renovatie voltooid. Heel gunstig voor de mensen die daar wonen. Bezoekers moeten nu eerst op een knop drukken voor ze naar binnen kunnen. Dat is toch een stuk veiliger dan hier, waar iedereen de galerij op kan lopen. Ik ben bang, ik voel me hier niet veilig. Drie maanden geleden is er bij mij ingebroken door een drugsverslaafde uit de buurt. Een hele ruit is er uit gehaald." „Ik woon hier nu 17 jaar, en vroeger was het heel anders. Na een verblijf van 30 jaar in Engeland kreeg ik deze woning toegewezen. Ik was er heel blij mee, lekker groot en zo. Er werd toen nooit ingebroken en er woonden alleen maar Hollanders." „Nu wordt de buurt verpest. Hier beneden is het hartstikke vies. Mensen gooien van alles naar beneden. Het is om te huilen. Ziet u die vuilniszakken in het water, die drijven al weken rond. Het uitzicht, met veel water en bomen, wordt op die manier vergald. Ik zie de laatste tijd veel dode eendjes in het water. Heel erg, ik ben dol op die beestjes. Weet u dat die grote meeuwen ze soms opeten? Nooit geweten, maar ik zag er laatst een duiken op een jonge meerkoet." „Ik wil toch niet weg, ook al is het wonen hier heel duur voor mij. Als oude vrouw alleen stoppen ze je anders in zo'n klein hokje of in een bejaardenhuis. Dacht u dat ik op 68-jarige leeftijd in een klein krot ga zitten? Ik geniet van het uitzicht: de wolken, de vliegtuigen, de vogels, de bomen en het water." is een regelrechte triomf. AI tij den maken dieven de midden standers van Leidens belang rijkste winkelstraat het leven zuur maar nu Van der Lof, die ook directeur is van beveili gingsbedrijf VDL, zich ermee bemoeit, lijken er nieuwe tijden aangebroken. Voor elk verkocht artikel wordt gewoon weer be taald. Althans, in de honderd winkels die VDL hebben inge huurd. „Hoe het met de andere 150 winkeliers is, weet ik niet. Maar eerlijk, ik hoop dat onze uitstraling ook voor hen preven tief werkt. We gaan alleen niet bij ze naar binnen, dat doen we alleen bij onze klanten." De VDL'er stelt de verslagge ver voor aan de directeur van de Broekenspecialist. Die wil na melijk heel graag zeggen dat Van der Lof voor hem een ge schenk uit de hemel is. Eindelijk kan hij nu weer eens wat dagen vrij nemen. „Er wordt bij mij ook vreselijk veel gestolen. Soms met hele vechtpartijen er bij. Ik heb allemaal vrouwen in de winkel staan en het is een geruststellend idee dat die bij onraad bij Ruud terecht kun nen. Wat ik alleen belachelijk vind is dat niet alle winkeliers meedoen. Sommigen overwe gen weer andere bewakers in te huren. Zo wordt het nooit wat met die Haarlemmerstraat. Als we het nu eens ergens over eens Nieuw kantoor BDO CampsOber in Leiden De accountantsorganisatie BDO CampsOber is nu ook in Leiden neergestreken. Het nieuwe kan toor staat naast Holiday Inn, aan de Haagse Schouwweg en is de negentiende vestiging in Ne derland. Er werken 15 mensen die zich bezighouden met ac countancy en belastingadvies. De leiding is in handen van be lastingadviseur Martin Toet en registeraccountant Ron van Eijk. Tot zaterdag bediende BDO CampsObers de Leidse regio vanuit de kantoren in Den Haag en Alphen aan den Rijn. Bij de organisatie geldt dat het aantal personeelsleden per kantoor in een grote stad de 100 niet te boven mag gaan. Voor de overige gemeenten geldt 60 als maximum. In genoemde plaat sen waren de maxima over schreden. Vandaar dat nu Lei den aan de beurt is. BDO CampsObers wordt ge leid door 60 firmanten en heeft 850 medewerkers in dienst. In 1991 bedroeg de omzet 113 mil joen gulden. konden worden, zou ons leven hier een stuk plezierig zijn. Dan had er ook al lang een garage voor gratis parkeren gestaan. Denk je niet Ruud? Van der Lof: „Sorry, maar hier houd ik me buiten." Van der Lof vervolgt zijn ze getocht. Op de vraag of hij niet wat veel op straat is, zegt hij: „Hoe had jij anders van winkel naar winkel willen gaan?" En: „Zie je, je vloert mij verbaal niet zo snel. Ik ben ook wat ouder dan veel andere bewakers. Bij die ventjes van 21 of wat ouder, heeft de adrenaline de verkeer de uitwerking. Ik word er niet agressief maar scherp van de tongriem van. En dat is belang rijk in mijnwerk." Van der Lof en zijn collega kennen hun 'wijk' al helemaal. Ieder van de twee bewakers neemt er 50 voor zijn rekening. Hoe meer winkels er meedoen, hoe meer VDL'ers Van der Lof inzet. Binnenkort al denkt hij dat ook middenstanders van het gedeelte van de winkelstraat tussen Hartebrugkerk en Blauwpoortsbrug zich zullen aansluiten. Voor alle duizend meters van het lint van koopplezier, zijn naar verwach ting acht bewakers nodig. In elke winkel waar hij naar binnen kijkt, gaan er handen omhoog. De winkeliers kennen hem al en zien hem graag in je s. hun buurt. Van der Lof kent er ook al heel wat bij naam. Hij trekt de verslaggever naar het midden van de Haarlemmer straat en draait om zijn as. Zo houd ik vier winkels in de gaten. Dit is je reinste preventie." Een eindje verderop vraagt hij: Hoorde je die kassa rinkelen. Nee hè? Ik wel. Kwestie van een getraind gehoor. Waarom ik zo gespitst ben op dat geluid? Ha, ha: er wordt daar betaald, jon gen." leiden De hooiberg van de ma nege Moedig Voorwaarts aan d Wassenaarseweg heeft zondag morgen korte tijd in brand ge staan. Rond half elf moest de brandweer er aan te pas komen om het vuur te doven. Door snel handelen bleef de schade be perkt. De politie sluit broei uit, aangezien het vuur alleen de bui tenkant van de hooiberg bescha digde. De politie denkt daarom dat er sprake is van brandstich ting. FOTO HIELCO KUIPERS roy klopper De politie heeft juist gehandeld toen ze in juni 1990 een Leide naar arresteerde na een ver meende vechtpartij met zijn on derbuurvrouw aan de Agaat laan. Hoewel achteraf bleek dat geen vinger naar de buurvrouw heeft uitgestoken, was de opsluiting van twaalf uur in eert politiecel billijk. De Na tionale Ombudsman heeft dit bepaald na een klacht -van de Leidenaar. In de avond van 24 juni 1990 kreeg de Leidenaar kort voor middernacht voor de zoveelste keer woorden met zijn onder buurvrouw. De relatie tussen beiden was al geruime tijd ver onder de maat. De woordenwis seling, deze keer over geluid- overlast, ontaardde in het ge bruik van geweld. Kort na de ruzie op de galerij arriveerden twee agenten die de Leidenaar vroegen even mee te gaan naar het bureau om een verklaring af te leggen. Hij wei gerde dat, waarna de agenten de man bevolen mee te gaan. De Leidenaar werd pas de Vol gende dag rond het middaguur weer vrijgelaten. Met een ex cuus van de politie op zak, om dat zij er achter was gekomen dat de hij de buurvrouw niet eens had aangeraakt. De Leidenaar was zo verbol gen over de gang van zaken dat hij naar de Nationale Ombuds man stapte. Hij meent dat hij ten onrechte is opgesloten om dat hij niet eens officieel was aangehouden. Verder acht hij twaalf uur in een politiecel een beetje te veel van het goede. Na bestudering van rapporta ges van onder andere burge meester Goekoop, het openbaar ministerie, de politie en de Leidse rechtswinkel kwam de ombudsman evenwel tot de conclusie dat de politie geen blaam treft. Het feit dat de agenten de man sommeerden mee te gaan naar het bureau moet volgens hem als een aan houding worden gezien. Die ar restatie vindt hij ook billijk, om dat de politie op grond van de verklaring van de buurvrouw mocht aannemen dat er inder daad klappen zijn uitgedeeld. De ombudsman weegt hierbij mee dat agenten al eerder be middelden tussen de bekvech tende buren. Verder heeft de Leidenaar volgens de Nationale Ombuds man niet te lang vast gezeten. In de wet is weliswaar geregeld dat een verdachte niet langer dan zes uur mag worden opge houden voor verhoor, maar er staat ook bij dat de nachtelijke uren niet meetellen. De Leidenaar kreeg dan wel geen gelijk van de ombudsman, wel staat vast dat hij de buur vrouw geen haar heeft gekrenkt. Integendeel, de vrouw heeft be kend hem een mep te hebben verkocht. Haar bewering dat de man ook heeft geslagen is nooit bewezen. De politie heeft de Leidenaar dan ook excuses aan geboden. Dit maakt haar positie volgens de Nationale Ombuds man alleen maar sterker. „Hier uit kan wellicht worden opge maakt dat anders zou zijn ge handeld als de onderbuurvrouw eerder had toegegeven dat zij de buurman had geslagen." Cursus Bedrijfsadministratie let op: er komt een erkende specialist naar Leiden. Sterker nog: dé grootste specialist komt nu eindelijk naar de Sleutelstad. Bel voor gratis info BKB, PDB, MBA, SPD en PDL: 071 - 15 34 24.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5