t Concentratiekampen in Bosnië ANC heeft geen vat meer op eigen militante jeugd Buitenland Veteranen blij met weerzien Kuwayt blijft Iraks 19e provincie' Rabin neemt Arabieren op in regering-Israël Transport weeskinderen loopt uit op tragedie MAANDAG 3 AUGUSTUS 1992 ANP Algemeen Nederlands Persbureau Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS* nited Press InternaffonaP" Eerste niet-blanke miss Zuid-Afrika Johannesburg De 24-jarige Amy Kleinhans is zaterdag tot de eerste niet-blanke miss Zuid-Afrika gekozen. Kleinhans, een kleurlinge uit Kaapstad, versloeg de zwarte Augustine Masilela uit Soweto en de blanke Lisa King, eveneens uit Kaapstad. Klein hans was al enkele weken geleden getipt als de grote favoriete, omdat 'de tijd rijp zou zijn voor een niet-blanke miss'. Oppositieleider Afrika doodgeslagen bangui Bij een aanval op ongewapende betogers in Bangui, de hoofdstad van de Centraalafrikaanse Republiek, hebben solda ten zaterdag oppositieleider Claude Cojungo zodanig met hun geweerkolven geslagen dat hij aan zijn verwondingen is overle den. De betoging was georganiseerd om kracht bij te zetten aan eisen van de oppositie voor democratisering. 'Duitse economie: drie procent groei' mCinchen Vanaf volgend jaar tot en met het jaar 2000 zal de Duitse economie jaarlijks met gemiddeld drie procent groeien, zo heeft het Duitse Ifo-Institut voor wetenschappelijk onderzoek berekend. Ook de prijsstijging zal in die periode uitkomen op ongeveer drie procent per jaar. Volgens het instituut zal de eco nomische groei in 1993 2,5 procent bedragen, twee procent in het westen en 10,5 procent in het oosten. Ruimteplatform Eureca in problemen cape Canaveral Het Europese ruimteplatform Eureca wordt achtervolgd door pech. Nadat zaterdag de lancering een dag moest worden uitgesteld wegens een computerfout, kreeg de sa telliet gisteren te kampen met besturingsproblemen, waardoor hij niet in de juiste baan om de aarde terechtkwam. De vlucht- leiding heeft er evenwel vertrouwen in dat de satelliet later deze week in zijn normale baan zal belanden. Parlement geeft Walesa meer macht Warschau Het Poolse parlement heeft zaterdag een serie wijzi gingen van de grondwet goedgekeurd waardoor de macht van president Walesa voortaan gemakkelijker een regering kan aan stellen. Walesa, die al lange tijd aandringt op meer macht voor zichzelf, is evenwel teleurgesteld, omdat de wijzigingen het voor Walesa tegelijkertijd onmogelijk maken een regering te ontslaan. Ambitieus snelwegenplan in Afrika addis abeba» Regeringsvertegenwoordigers uit 28 Afrikaanse lan den hebben een plan opgesteld voor de aanleg van vijf snelwe gen dwars door Afrika, met een gezamenlijke lengte van 15.000 kilometer. De kosten zijn becijferd op 20,5 miljard gulden. Hoe dat moet worden bekostigd is nog niet uit de doeken gedaan. Geen overlevenden luchtramp Nepal kathmandu Tussen de wrakstukken van het Thaise verkeers vliegtuig, dat vrijdag in Nepal verongelukte en dat reddingswer kers gisteren bereikten, zijn geen overlevenden aangetroffen. Het toestel, een Airbus-310 van Thai Airways met 113 mensen aan boord, vloog tijdens slecht weer op 3.500 meter hoogte te gen een bergrichel. Doden bij bommenregen op Kabul kabul» In de Afghaanse hoofdstad Kabul zijn gisteren veertien mensen gedood bij een regen van raketten en mortierbommen, afgevuurd door mujaheddin-verzetsstrijders, die geen deel uit maken van de regering. Op het vliegveld werden twee vliegtui- ger Colombo nieuwe minister Italië rome De vroegere Italiaanse premier Emilio Colombo (1970- 72) is zaterdag benoemd tot minister van buitenlandse zaken als opvolger van Vincenzo Scotti, die afgelopen woensdag aftrad. Colombo, een christendemocraat, was van 1980-83 al een keer eerder minister van buitenlandse zaken. Amerikanen redden bijbel in geval van nucleaire oorlog Op het hoogtepunt van de Kou de Oorlog heeft de Amerikaanse regering bunkers laten bouwen om zichzelf, hoge functionaris sen, kunstschatten en grote hoeveelheden baar geld te red den van een nucleaire aanval. Het weekblad Time bericht in zijn uitgave van vandaag over het Last Judgment-plan (laatste oordeel) uit de jaren vijftig, dat nu nog grotendeels zou worden toegepast als het tot een nucle aire oorlog zou komen. Bij een kernaanval zouden de president en zijn adviseurs met een speciale eenheid per heli kopter worden geëvacueerd naar een van de vele geheime bunkers in de bergen in de om geving van Washington. Veilig heidsmensen hadden opdracht JERUZALEM AD BLOEMENDAAL Het Israëlische kabinet is giste ren akkoord gegaan met de be noeming van twee Arabische parlementsleden tot ondermi nister. Nawaf Masalha van Ar beid komt op het departement van volksgezondheid. In het bu reau van premier Rabin gaat Walid Sadik van Meretz zich speciaal bezighouden met de si tuatie van de Arabische ge meenschap in Israël. Er wonen binnen de Israëlische grenzen van voor 1967 zo'n 750.000 Ara bieren of Palestijnen. Masalha is afkomstig uit de Histadrut, het Israëlische ver bond van vakverenigingen. De voormalige leraar Sadik was lid van het Centraal Comité van de socialistische Mapam, de partij gericht te schieten milieleden of anderen zouden pogen de helikopter te bestor men om mee te kunnen. Vanuit zijn bunker zou de president dan een van tevoren opgenomen tv-boodschap uit zenden, om eventuele overle venden van de nucleaire holo caust ervan te verzekeren dat de regering nog steeds in functie was. Belangrijke leden van het Congres, zo werd in mei dit jaar al bekend, zouden worden on dergebracht in een geheime bunker in de heuvels van West- Virginia. Het 'Laatste Oordeel' bevatte ook een lijst van culturele en historische schatten die voor het nageslacht bewaard moes ten worden, zoals een bijbel van Gutenberg en de Amerikaanse Onafhankelijkheidsverklaring. Vertegenwoordigers van het internationale Rode Kruis hebben toegang gekregen tot vijf Servische gevangen kampen waar ongeveer 4.000 Kroaten en moslims gevan gen worden gehouden. Al deze gevangenen zijn geregi streerd en het Rode Kruis heeft brieven voor verwanten meegenomen. De organisatie eist toegang tot alle kam pen. Ze wilde geen commentaar geven op de toestand in de kampen. geneve/new vork Rtr-afp-dpa als de moslims internerings kampen ingericht. De organisa- Volgens het Rode Kruis hebben tie gebruikt de term 'concentra- zowel de Serviërs, de Kroaten tiekamp' niét. Tot de kampen waar het Rode Kruis niet mag komen, behoren de kampen van Omarska en Brcko, waar over de Amerikaanse sensatie krant Newsday afgelopen week einde de verschrikkelijkste din gen schreef. Honderden men sen zouden hier worden uitge hongerd, gemarteld en geëxecu teerd. Newsday sprak met twee mensen die het hadden over leefd. Volgens een rapport van de Verenigde Naties worden alleen al in Omarska 11.000 mensen gevangen gehouden. Volgens de ooggetuige van Newsday zitten daar 1.000 mensen in stalen kooien, zonder wc, zonder voedsel. Omarska is een voor malig mijncomplex. Journalisten en hulporganisa ties zijn toegelaten in een 'wel verzorgd' kamp in Manjaca dat wordt beheerd door Servisch buurt zijn. Medewerkers hulporganisaties die in de een zijdig uitgeroepen 'Servische re publiek' in Bosnië-Hercegovina werken, zeggen te geloven dat duizenden mensen in de andere kampen vastzitten en dat daar ook wordt gemarteld. Ooggetuigen uit de kampen bij de steden Banja Luka en Prijedor meldden zaterdag dat die overvol zitten met 18.000 moslims en Kroaten. De Ser viërs zouden volgens een over levende uit Prijedor systema tisch de maatschappelijke elite uitroeien, door telkens mensen in groepjes van tien tot vijftien naar een meer te brengen en hen daar dood te schieten. In een vraaggesprek met de Britse omroep BBC bepleitte de Bosnische president Alija Izet- begovic nogmaals dat de Bos- niërs voorzien worden van wa pens om de bevolking te verde digen: „Ik vraag me soms af of Europa weet wat hier gebeurt? Weten de verantwoordelijke mensen in Europa echt wat af van de concentratiekampen, van de massamoorden?" moskou Voormalige Russische para-commando's omhelzen elkaar in komen. Onder het bewind van president Gorbatsjov werden de Sovjet- het Moskouse Gorki-park, waar gisteren de jaarlijkse reünie van Afgha- militairen uit Afghanistan, dat zij in 1979 waren binnengevallen, terug- nistan-veteranen plaatsvond. Zij herdachten hun kameraden, die tijdens getrokken, de ruim acht jaar durende oorlog in Afghanistan om het leven zijn ge- foto ap da wd brauch kuwayt-baghdad die eerder dit jaar opging in Meretz. Het is voor het eerst sinds vijftien jaar dat Arabieren zijn benoemd tot onderminis ter, maar het betekent niet dat Masalha en Sadik nu zijn opge nomen in het kabinet. Daarin hebben alleen ministers zitting. Tot zover onze correspon dent. Palestijnse leiders hebben in het kader van Israëlische auto- nomievoorstellen plannen voor een 20.000 leden tellende poli tiemacht voor de Westelijke Jor- daanoever en de Gaza-strook ontworpen. Dat meldden de Is raëlische media gisteren. Het nieuws leidde onmiddellijk tot kritiek van de zijde van joodse kolonisten, die tegen iedere vorm van Palestijr zijn gekant. In Irak werd het afgelopen weekeinde de invasie van Ku wayt gevierd. „Als God met ons is, dan gebeurt het weer" kopte de krant Babil van Saddam Husseins zoon Uday. Op de tweede verjaardag van de inval herhaalde radio Baghdad dat het emiraat deel van Irak uit maakt en dat „Iraakse geloofsij veraars" zich voor de inlijving blijven inzetten. Diplomaten zeiden er een uit daging aan de vijanden van Irak in te zien, na het diplomatieke touwtrekken met de Verenigde Naties rond de toestemming voor VN-experts het Iraakse mi nisterie van landbouw binnen te mogen. Het door de Iraakse regering geleide dagblad Al-Jumhouriya schreef dat de invasie een .„his torische vergissing" van 70 jaar recht zette. „Uiteindelijk zal Ku wayt terugkeren naar het recht matige volk, maar het is aan de geschiedenis op welke manier en wanneer" schreef de krant in een commentaar dat door het officiële Iraakse persbureau INA werd verspreid. In Baghdad werd een poëzie- festival gehouden alle Iraakse dichters van enige naam leven in ballingschap waar gedich ten ter ere van Saddam Hussein en over de historische verbon denheid van Kuwayt met Irak werden voorgedragen. Een ko medie in het nationale theater liet acteurs als achterlijke of aan drank verslaafde Kuwayti's en Amërikanen paraderen. Een honderd man sterke cast zong een lied voor een landkaart waarop Kuwayt weer figureerde als de negentiende provincie van Irak. Dê invasie van 2 augustus 1990 werd in Kuwayt zelf, uitge zonderd de opening van een oorlogsdocumentatiecentrum, niet met plechtigheden her dacht. Het uitblijven van een herdenking houdt ook verband met de 400 personen, van wie de helft Kuwayts, die nog in Irak gevangen worden gehouden. Veel Kuwayti's vinden dat het opdelen van Irak de enige ma nier is waarop de veiligheid van het emiraat kan worden gega randeerd. Mpt de Iraakse oppo sitie hebben zij echter weinig op, en onder vooraanstaande burgers en in het leger wordt met steeds meer nadruk gezegd dat een deling van Irak in een shi'ietisch zuiden, tisch midden, en een Kurdisch noorden niet zo'n slecht idee zou zijn. Kuwayt en de Verenigde Sta ten houden vanaf vandaag oefe ningen waarbij aanvankelijk ruim 2.000 Amerikaanse militai ren zouden zijn betrokken. De Amerikaanse regering maakte evenwel vrijdag bekend dat 2.400 extra manschappen wor den ingezet. De Amerikaanse minister van defensie Dick Che ney zei zaterdag dat de extra Golf blijven. Een Kuwayti treurt op de begraafplaats van Kuwayt-stad om zijn twee jaar geleden bij de Iraakse invasie omgekomen vader, foto apcustab- vo ferrari Panic wil conferentie 'Joegoslavië' bELGRADO/BUKAREST Rtr-AFP-DPA De Joegoslavische premier Milan Panic heeft zich gisteren in de Roemeense hoofdstad Bu- karest uitgesproken voor een conferen tie van alle republieken van de voormalige Joegoslavi sche federatie, zodat een oplos sing zonder „buitenlandse in menging" mogelijk wordt. Later op de dag liet Panic weten be reid te zijn Macedonië te erken- Panic deed zijn voorstel tot een conferentie tijdens een kor te rondreis langs Roemenië, Bulgarije en Macedonië. De Roemeense premier Stolojan zou hebben toegezegd een der gelijke conferentie wel in Buka- rest te willen organiseren, aldus Panic. De diplomatieke activiteiten van Panic leidden niet tot een afname van de gevechten in Bosnië. Het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in' Sarajevo is gistermorgen door rondvlie gende granaatscherven geraakt. Sluipschutters doden twee kinderen SARAJEVO «Rtr-C Een transport van 52 weeskin deren uit Sarajevo is zaterdag uitgelopen op een tragedie. De bus waarin de kinderen naar Duitsland zouden worden ver voerd, kwam nog in de Bosni sche hoofdstad onder vuur van sluipschutters te liggen. Een ba- meisje van drie jaar werdep ge dood. Even buiten Sarajevo haalden Servische militieleden negen kinderen uit de bus die volgens hen Servisch waren. De evacuatie was opgezet door twee Duitse parlementari ërs uit de deelstaat Sachsen-An- halt. Om onbekende reden wil den zij niet wachten tot van daag of morgen, wanneer zij een VN-escorte hadden kunnen krijgen. De parlementariërs werkten samen met de hulpor ganisatie die zich 'Ambassade van de kinderen' noemt, geves tigd in Sarajevo. Ook de organi satie was tegen het transport dat de kinderen eerst naar de Kroatische havenstad Split moet brengen en vervolgens naar Duitsland. De bus, waarin de kinderen op de banken waren vastgebon den, verliet Sarajevo aan de oostkant, over een weg die be kend staat als de „sluipschutter slaan". Het is niet bekend wie de bus heeft beschoten. VN- functionarissen zeiden dat Ser vische nationalisten zaterdag avond in hetzelfde gebied tegen overwegend uit moslims be staande, Bosnische regerings troepen vochten. De kinderen hadden zes da gen gewacht op hun evacuatie naar een weeshuis in Beieren. Het was niet mogelijk hen per vliegtuig te evacueren, omdat het vliegveld van Sarajevo al en kele dagen gesloten is wegens hevige gevechten. De bus werd niet geëscorteerd door militai ren van de Verenigde Naties. VN-woordvoerder Mik Magnus- sen noemde het tijdstip van vertrek, zeven uur 's avonds, „een krankzinnig tijdstip". De 48 kinderen die de be schieting overleefden, werden samen met tien volwassenen ondergebracht bij gezinnen in de buurt van de plek waar de aanval plaatsvond. Gistermor gen is de tocht naar de Kroati sche havenstad Split in dezelfde bus voortgezet. In het weeshuis in Sarajevo zijn honderd kinderen achter gebleven. Ze hebben zich terug getrokken in de wasruimte, na dat een vleugel van het tehuis door granaten was geraakt. Tudjman aan kop in Kroatië De Kroatische president Franjo Tudjman stevent afop een overwinning iii de presidents verkiezingen van gisteren, maar zijn partij, de Kroatische Demo cratische Gemeenschap (HDZ), dreigt haar absolute meerder heid in het parlement te verlie zen. In de strijd om het president schap is Tudjman goed voor 57 procent van de stemmen. Zijn naaste rivaal, de sociaalliberaal Drazen Budisa, komt niet ver der dan 21 procent. Maar de HDZ zou niet meer dan 40 procent behalen van de 124 zetels in de Sabor, het Kroatische parlement. De twee de partij wordt de HSLS van Bu disa met -19 procent, gevolgd door de Nationale Partij (HNS) met acht procent. Gorbatsjov waarschuwt voor coup MOSKOU DPA-R Minder dan een jaar nadat hij zelf het slachtoffer werd van een staatsgreep, waarschuwt Mi- chail Gorbatsjov voor een coup in Rusland. Gorbatsjov bekriti seerde in een interview met de Russische krant Komsomolskaja Pravda het trage hervormings beleid van de regering. Moskou moet snel greep krij gen op de levensmiddelenvoor ziening en de werkloosheid, an ders is een staatsgreep niet on denkbaar. „Ik vrees dat dan de gevaarlijkste elementen zullen proberen een regime te vormen dat zich niet van de vorige on derscheidt", aldus Gorbatsjov. Ook de voormalige burge meester van Moskou, Gavriil Popov, waarschuwde afgelopen weekeinde voor een putsch. JOHANNESBURG P. VAN NUUSENBURG De leider van de Zuidafrikaanse Com munistische Partij (SACP), tevens pro minent bestuurslid van het ANC, Chris Hani, heeft erkend dat het ANC de controle over de militante jeugd in de zwarte woonoorden (townships) heeft verloren. In een interview met de in Johan nesburg verschijnende Sunday Times zegt Hani dat zelfverdedigingseenhe den (ZVE) van het ANC in sommige zwarte woonoorden ware terreur- brigades zijn geworden. „Ze begaan wreedheden tegen de gemeenschap pen die ze geacht worden te bescher men en hebben geen flauw benul wat democratie en tolerantie inhouden". Hani deed zijn uitspraken aan de vooravond van de grote algemene sta king die vandaag en morgen wordt ge houden. Het ANC heeft zijn aanhan gers geïnstrueerd werkwilligen niet te bedreigen en te molesteren, maar Hani's uitspraken versterken de vrees dat met name in de townships ten zui den van Johannesburg intimidatie schering en inslag zal zijn. Hani heeft op verzoek van het ANC een onderzoek verricht naar de gedra gingen van de ZVE's. Hij stelde vast dat de 'gemeenschap geen greep heeft op de eenheden: de ZVE's elkaar soms op leven en dood bestrijden; politieke tegenstanders via de halsbandmetho de (het slachtoffer krijgt een met bran dende benzine of dieselolie gevulde autoband omgehangen) vermoorden; zwarte zakenlieden chanteren; en mensen wegens niet bestaande mis drijven voor een 'volksgericht' slepen en mishandelen. „We kunnen hier niet langer over zwijgen", aldus Hani. „Of we het leuk vinden of niet, de zelfverdedigingseen heden worden met Ze worden gezien als ploerten gaat het ANC leden kosten De vandaag met veel gewelddadig heden begonnen staking maakt deel uit van een campagne van massale ac tie, die het ANC begonnen is na het mislukken van de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel, nu twee maanden geleden. Aanvankelijk moest de campagne, 'Operatie Af tocht', de regering van president De Klerk tot aftreden dwingen. Na de voor het ANC teleurstellende deelname aan de demonstraties en protestmarsen van de laatste twee we ken is het doel aanzienlijk afgezwakt. De staking moet nu de eisen voor maatregelen tegen het geweld, verkie zingen voor een grondwetgevende vergadering en een overgangsregering met het ANC kracht bij zetten. De staking wordt echter minder ge zien als een krachtmeting met de re gering als een graadmeter van de steun die het ANC in de townships heeft. De staking kan als een succes worden beschouwd als in de woon oorden in en rond Johannesburg 80 procent van de werknemers niet naar zijn werk gaat. Om de kansen op succes niet te on dermijnen, is de duur bekort van vijf tot twee dagen. Bij eerdere stakingen is gebleken dat het ANC zijn aanhang niet langer dan twee dagen op een dergelijk grote schaal kan mobiliseren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4