Open dag bij een roemrucht elitekorps Kurden willen autonome staat in GOS-verband Extra MAANDAG 3 AUGUSTUS 1992 21 De aftocht van de vroegere Sovjetstrijdkrachten uit de ex-DDR verloopt, ondanks problemen bij het transport van de troepen en ondanks enor me moeilijkheden bij de huisvesting van de soldaten en hun families in de republieken van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS), volgens plan. In 1991 heeft een derde van de vroegere Westgroep van de strijdkrachten, bestaande uit 165.000 soldaten, familieleden en burgers in dienst van de strijdkrachten, Duitsland verlaten. Ze namen 34.500 tanks, gepantserde voertuigen, vliegtuigen en helikopters plus 78.000 ton materieel mee. Dit jaar en in 1993 moet een zelfde aantal de ex-DDR verlaten. Eind 1994 dient de aftocht voltooid te zijn. Duitsland betaalt voor het onderhoud en de aftocht vier miljard mark, stelt drie miljard aan renteloze kredieten beschikbaar en verstrekt logistieke hulp bij het transport. Daarnaast zal voor 7,8 miljard mark vier miljoen vierkante meter woonruimte worden gecreëerd voor terugtrekkende militairen en hun gezinnen. Aftocht Sovjettroepen uit ex-DDR verloopt ondanks problemen volgens plan is, verkopen charmante Russische dames sigaretten voor 20 mark per slof aan ieder een die maar wil. Het aanbod is hier be perkt, maar in andere Russische garni zoensplaatsen is er een stormloop van Duitsers op de aanbiedingen van drank, vi deo's en sigaretten. In Juterbog, ten zuiden van Berlijn, hebben Duitsers en Russen het vroegere culturele centrum van de Oostduitse communisten in bezit genomen. In het voorhuis zetelt een bordeel, achter zit een benzine- en wapen handel. De chef is een Duitser, de leveran ciers zijn Russen. Schoonheidsfoutje De Duitse en Russische justitie kwamen on langs in Leipzig een gigantische zwendel op het spoor. In de Lumumbastraat, waar de centrale inkooporganisatie van de strijd krachten is gevestigd, werden documenten in beslag genomen waaruit bleek dat voor tientallen miljoen belastingingvrije goede ren waren besteld voor legerafdelingen, waar deze nooit zijn aangekomen. Acht af delingsleiders werden opgepakt of doken onder. In Dresden, waar de handelsafdeling van het leger zetelt, werd vorig jaar decem ber de directeur, kolonel Danilow, in vol or naat opgepakt. Ook hij rommelde op enor me schaal met belastingvrije waren. Na zijn arrestatie wilde zijn mafïavrienden hem op alle mogelijke manieren het zwijgen opleg gen. In zware auto's en gewapend draaiden ze rondjes om het politiebureau. Ruim een maand later werden de kolonel en zijn familieleden in een helikopter uit veiligheidsoverwegingen naar het westen van Duitsland overgebracht. Een ambte naar van het Duitse ministerie van financi en: „Deze misdadige beweging neemt een dominante positie in de georganiseerde cri minaliteit in en bouwt deze permanent uit, waarbij de hardste methoden worden toe gepast". Het GOS heeft nu eenmaal harde valuta no dig. De Russen kunnen zich deze weelde niet of nauwelijks permitteren. Een soldaat krijgt niet meer dan 25 mark per maand soldij en kan hooguit proberen door het verkopen van zijn onderscheidingen, zijn inkomenssituatie iets te verbeteren. Om te voorkomen dat ze van kwaad tot erger ver vallen, houdt generaal Burlakow zijn over gebleven troepen flink in beweging. Tanks daveren voorbij in Altengrabow, recruten schieten met scherp op kartonnen poppen. Een nieuw vijandbeeld hebben ze niet no dig, zegt de generaal gedecideerd. „Wij lei den onze soldaten op om het vaderland te kunnen verdedigen. Daarin is niets veran derd". Een schoonheidsfoutje is dat op de schietplaats de vijand nog steeds wordt ge presenteerd in de vorm van grote afbeeldin gen van Leopard- en Abrahamtanks. Sanering Maar de generaal heeft nog geheel andere zorgen. Hij moet met het Duitse ministerie van financiën onderhandelen over de toe komst van de 777 standplaatsen met in to taal 21.111 gebouwen die de Sovjetrussen na hun ruim 40-jarige verblijf op Oostduits grondgebied achterlaten. In het verdrag waarin de aftocht wordt geregeld staat hier over onder meer dat een gemeenschappe lijke commissie de waarde van de kazernes en oefenterreinen zal bepalen. „Als de waarde groter is dan de aangerichte schade, zal dit bedrag aan de juridische opvolger van de Sovjetunie worden betaald. In het omgekeerde geval heeft de Bondsrepubliek recht op een bepaald bedrag", heet het let terlijk. In de Duitse media circuleren bedra gen van honderden miljarden die voor de sanering nodig zouden zijn, terwijl de waar de van het bezit op hooguit tien miljard wordt geschat. Dat zit Burlakow en zijn Russische bazen dwars. Volgens hen zijn de kazernes, waar overigens geen Duitse soldaat in zou willen trekken, veel meer waard dan de Duitsers zeggen. De generaal is 'zeer ontevreden' over de handelwijze van het Duitse ministe rie van justitie. En enigszins dreigend voegt hij daaraan toe, dat de hele aftocht wel eens vertraging zou kunnen oplopen. Ook al doordat het hele woningbouwproject voor terugkerende soldaten niet zo verloopt als hij zich dat had voorgesteld. En dan verdwijnt generaal Burlakow voor spoedoverleg naar Moskou. Zijn soldaten mogen de journalisten nog met hun ge vechtsacties bezighouden en ze houden dat zo lang vol, dat er voor de beloofde gesprek ken met officiersgezinnen geen tijd meer overblijft. Protesten halen niets uit. De vrouwen, die de hele dag met hun kinderen hadden lopen flaneren, blijven onbereik baar. De escortejeeps staan klaar. Afmars uit Altengrabow, een reusachtig brand schoon militair complex, waar officiéél niet meer dan duizend soldaten van het roem rijke Sovjet-, eens Rode Leger zijn gestatio neerd. Generaal Matwej Prokopjewitz Burlakow, drager van de Orde van de Rode Ster en sinds 1990 opperbevelhebber van de Westgroep van voorheen de Sovjet-strijdkrachten, nodigde uit en de journalisten kwamen. De generaal, 56 jaar en zoals een echte Russische bevelhebber betaamt afkomstig uit een arbeidersfamilie, had het garnizoen van de Tiende Gardepantserdivisie in Al tengrabow bij Magdeburg uitgeverkoren als decor voor zijn optreden. Alles zou mogelijk zijn: gesprekken met 'eenvoudige' soldaten, officieren en hun familieleden, bezichtiging van kazernes, winkels en scholen, en het bijwonen van oefeningen. Er mocht worden gefilmd en gefotografeerd. Menu ALTENGRABOW HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Open dag bij de roemruchte Westgroep, eli te-eenheden, die vooraan hadden gestre den in de Grote Vaderlandse oorlog tegen de nazi's. Troepen die na Hitiers ondergang op (Oost)duits gebied waren gebleven om, zoals het in de eigen folder heet, 'de vrede te garanderen'. Bij het naderen van Altengrabow wordt al snel duidelijk wie hier nog heer en meester is. Het escorte van onze Russische bus, be- staande uit twee jeeps van de MP en een ziekenwagen, wordt uitgebreid. In zwart leer gehulde MP's zetten elke kruising af. De kazernepoort gaat open en een reusach tig complex wordt zichtbaar. Op de vraag hoeveel soldaten hier zijn gele gerd, volgt zonder blikken of blozen het antwoord 'duizend'. Hoewel er minstens duizend man nodig zijn om alleen al de we gen op dit complex zo schoon te houden als op deze voorjaarsdag en om de viooltjes te verzorgen, blijkt dit het standaardantwoord te zijn. Generaal-majoor Jakejew, bevelhebber van de Tiende Garde pantserdivisie, meldt zich keurig, heet iedereen welkom en licht het veelbelovende dagprogramma toe. Alles mag en kan, is ook zijn boodschap. Het on derkomen van het pantserbataljon-van het 62-ste garderegiment is hët eerste doel. Voor het gebouw een batterij schoenbor stels in alle soorten en maten. Binnen is geen stofje te zien. Een jonge dienstplichti ge 'moesjnik', als een wassen beeld op een piepkleine verhoging geplaatst, salueert. De slaapzaal maakt een meer dan steriele in druk. Negentig bedden op een halve meter afstand van elkaar, slofjes eronder, keurige blauwe dekens, hagelwitte lakens. Op de vraag of hier werkelijk ook de afgelopen nacht 90 dienstplichtigen uit alle delen van de ex-Sovjetunie hebben geslapen, komt een bijna verontwaardigd 'Natuurlijk'. Twijfels blijven. Eén bed staat apart op een kleine verhoging. Er liggen op een gehaakt kleedje drie kunstanjers plus een onder scheiding. Overste Samojlow legt uit: „In 1945 zwom een van onze soldaten als eerste over de Oder, verdedigde dit kleine brugge- hoofd tot de dood erop volgde, kreeg pos tuum de Grote Vaderlandse Verdienstorde en wordt nu nog herdacht". Hij was niet de enige. Stalin benoemde er alleen aan het Westfront 1.117. Recordhouder is maar schalk Sjoekow. Hem viel deze eer vier keer te beurt. De gevallenen worden herdacht met ruim 800 standbeelden en obelisken, die voorzover ze niet door de Oostduitse jeugd zijn gesloopt of besmeurd, nu onder Duitse zorg vallen. de Oostduitsers. „We begrijpen hun erger nis over de geluidsoverlast. We zullen die reduceren". Vliegtuigen zullen niet meer op dertig meter hoogte over de dorpen razen, het nachtelijk schieten wordt beperkt even als de oefeningen met scherp. Maar de trai ning gaat door om de discipline te handha ven. Oefenen is beter dan leegloop, want soldaten die niets te doen hebben, zorgen voor overlast, is zijn logische vaststelling. De generaal gaat niet in op opmerkingen dat het met het moreel onder de officieren ten dele droevig is gesteld. Op grote schaal wordt er bijvoorbeeld met sigaretten en elektronische apparatuur gerommeld. Sinds juni 1990 kunnen de Russen net als de Fransen, Britten en Amerikanen in Duits land belastingvrij in- en verkopen. Officieel alleen aan landgenoten, maar daar houdt niemand zich aan. In het mini-winkeltje naast de zaal waar Burlakow aan het woord In het smetteloze leslokaal van het tankba taljon in Altengrabow hangen foto's van de beste soldaten. In de hoek staat een splin ternieuwe kleuren-tv met video te ruisen. Alweer dringt zich het gevoel op dat hier iets in scène is gezet. Een gevoel dat nog wordt versterkt bij de bezichtiging van de eetzaal. Fraaie kleedjes op de tafels, overal kunstbloemen en een keuzemenu waar zelfs de vaderlandse soldatenvakbond niets tegen in te brengen zou hebben. Karbona des, bonensoep, sla, puree, aardappelsoep en ga maar door. Naast elk gerecht een foto van de verantwoordelijke kok, zodat die te allen tijde ter verantwoording kan worden Een tankbemanhing krijgt instructie. geroepen, meldt de zaalofficier. Buiten worden re cruten gedrild. Strijdliederen zin gend marcheren ze onder inspirerend tromgeroffel over het plein. Aan de zijlijn zijn een Rus sische en Duitse stafofficier druk in gesprek. Op de vraag welke tank beter is, de Duitse Leopard of de Rus sische T-82, komt synchroon het ant woord: „Dat was vroeger de vraag. Nu zijn we part ners". Veel liever vertelt de Russische offi cier over het aanbod van Duitse bedrijven om Russische militairen te herscholen. Computerbedrijven zouden in de rij staan om de officieren en hun vrouwen instruc ties te geven. Bonn betaalt, meldt zijn Duit se collega, die overigens wel kwijt wil dat de toestand van deze legerplaats 'opvallend goed' is. Via het ook op deze legerplaats onvermijde lijke museum, waarin de heldhaftige strijd van de Sovjettroepen wordt herdacht en Lenin nog vast op zijn sokkel staat, voert de weg naar de stormbaan. Een kleine illegale omweg maakt duidelijk dat de exercerende soldaten mogen inrukken nadat de laatste journalist uit het zicht is verdwenen. Op de stormbaan sloven de soldaten zich temidden van veel vuur en geknal uit om een realistisch beeld van hun gevechtsop leiding te geven. Onvermoeibaar vallen ze aan, slaan tegenstanders tegen de grond en stampen schietend de hoek om. Gerommeld Het wordt langzaam tijd voor de met enige spanning tegemoetgeziene persconferentie van generaal Burlakow. Na een wat lange inleiding over de heldendaden van de Westgroep tijdens de Tweede Wereldoorlog komt de zwaargebouwde Rus, type Brejn- zjev, ter zake. „De relatie tussen de Russi sche soldaten en de Oostduitse bevolking ontwikkelt zich positief'. En al die verhalen dan over aanvallen van rechtsextremisti- sche Oostduitsers op zijn soldaten, de do delijke schoten van wachtposten op een jonge Oostduitser? „Vaak gaat het om ge ruchten, maar als er iets ernstigs gebeurt, werken wij nauw samen met de Duitse jus titie", verklaart Burlakow. Maar hij heeft begrip voor de irritatie onder MOSKOUI MARCEL GARCES INTER PRESS SERVICE De Kurden in de voormalige Sovjetunie wil len de instelling van een eigen autonome staat binnen de GOS-structuur. Deze zou op de lange termijn deel moeten gaan uit maken van hun 'historische staat'. Naast een aantal gebieden in het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) beslaat Kur distan delen van Turkije, Irak, Syrië en Iran. Er leven volgens hun eigen telling meer dan 500.000 Kurden in negen GOS-staten: de Russische Federatie, Armenië, Azerbajd- zjan, Georgië Kazachstan, Turkmenistan, Kirgistan, Tadzjikistan en Oezbekistan. Cij fers van de GOS-autoriteiten komen slechts tot 116.000 geregistreerde Kurden. Het uiteenvallen van de Sovjetunie heeft de Kurden ontdaan van een gemeenschap pelijke noemer. Nu zijn ze onderworpen aan verschillende wetgevingen. In de jaren twintig hebben de Kurden op Sovjet-grond gebied een eigen staatsstructuur gekend -- de zogenaamde Republiek van Rood Kur distan, op het huidige grondgebied van Azerbajdzjan. Alijane Mame, Kurdisch dichter en spe cialist in het Armeense parlement op het gebied van nationaliteitenkwesties, zegt dat de situatie van de Kurden verschilt al naar gelang de staat waarin ze wonen. In Azerba jdzjan en Turkmenistan leven ze onder ui terst slechte omstandigheden. In andere gebieden daarentegen, zoals Armenië, Georgië, Kirgistan, Kazachstan en de Russische Federatie, hebben de Kurden weinig last van discriminatie, meent Mame. Zij mogen zich organiseren, worden verte genwoordigd op politiek niveau en kunnen hun cultuur, taal en religieuze overtuigin gen vrijelijk praktiseren. De sociale en politieke veranderingen en de democratische ontwikkelingen in de voormalige Sovjetunie hebben onder de Kurden een heropleving van het nationale gevoel tot gevolg gehad. Parallel daaraan klinkt er een hernieuwde roep om een eigen autonome status als staat binnen het GOS. De GOS-Kurden werden in het begin van de negentiende eeuw onderdaan van het Russische imperium. Turkije moest na de nederlaag in de Turks-Russische oorlog een deel van hun woongebieden zoals Azer bajdzjan, Armenië en Nagomo-Karabach overdragen aan de tsaar. „Wij stellen voor dat er een autonoom ge bied voor de Kurden gecreëerd wordt. Dat kan in Azerbajdzjan zijn. waar wc \Toeger woonden, of in de regio van Krasnodarsk in de Russische Federatie, waar we ook al zeer lang verblijven," zegt Mame. Maar hij benadrukt dat het belangrijkste doel van de Kurden is om hun 'historisch staat' te herstellen: Kurdistan, in Mesopota- mië. Deze staat verdween na de eerste we reldoorlog toen het gebied verdeeld werd tussen Irak, Iran, Turkije en Syrië. De GOS- Kurden verklaren zich dan ook nadrukkelijk solidair met de strijd die Kurden in die lan den voeren voor een onafhankelijke staat. Daarbij staan de Kurden in die landen bloot aan repressie. Alijane Mame vertelt dat er rivrn weken geladen in Moskou ge protesteerd is tegen de onderdrukking van dc Kurden door de Turkse militaire troepen. Mame geeft toe dat de Kurden gebruik ma ken van de gewapende strijd om hun doel te bereiken, maar hij verwerpt de beschul diging dat ze 'terroristen' zouden zijn. De Kurden hebben zich in het GOS geor ganiseerd onder de naam Yakbun (Een heid). Namens Yakbun werd bij de Turkse ambassade in Moskou een brief aangebo den. Daarin werd gesteld dat „deze oorlog aan ons volk is opgelegd Hoe wreder echter de machtsmiddelen die ingezet wor den, des te succesvoller zal de strijd voor de vrijheid van het Kurdische volk zijn."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21