Leidsch Dagblad Al vijf doden bij staking LEKKER GOEDKOOP. Politie rolt drugsbende Turken op Mannen-hockeyteam bereikt halve finale Orion bijna binnen handbereik 'Ontheemde' Bosniërs in goede gezondheid Katwijk geniet van corso MAANDAG 3 AUGUSTUS 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39919 LOSSE NUMMERS 1.50 Goede dood 2 De discussienota van zes kinderartsen over euthanasie op pasgeboren kinderen zet de 'goede dood' op de tocht. Uit eten 3 Nederlander eet steeds vaker buiten de deur, maar kiest daarbij steeds vaker voor de Franse en Italiaanse keuken Geschillencommissie 8 Voor problemen over een uitgevoerde repa ratie bij hun boot kunnen consumenten nu terecht bij geschillencommissie. De Tijd van Toen Hortus Botanicus 8Leids gemeentebestuur q In de Leidse Hortus probeerde de rondwa- «7 Botanicus, de oudste rende pest te lijf te gaan met strenge voorschriften voor de burger. botanische tuin van Ne derland, is steeds meer te zien en te bewonderen. Geweld op eerste dag actie tegen Zuidafrikaanse regering Het begin van de algemene staking die vandaag van start ging in Zuid-Afrika is overschaduwd door geweld. De po litie zei dat vanochtend al vijf mensen zijn omgekomen in zwarte woonoorden in diverse delen van het land. Ook wordt melding gemaakt van toenemende intimidatie te gen werkwilligen. johannesburg p. van nuusenburg correspondent In de grote zwarte woongebie den lijkt op grote schaal gehoor te worden gegeven aan de sta- kingsoproep van de anti-apart heidsbeweging. Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) wil met de twee dagen durende sta king het bewind van president De Klerk dwingen tot hervor mingen. Het verloop van de staking zal kritisch worden gevolgd door tien waarnemers van de Vere nigde Naties, die incidenten zullen registreren en vervolgens zullen rapporteren aan VN-se- cretaris-generaal Boutros Bout ros Gahli. Vanochtend werden in de grote zwarte woonstad Soweto bij Johannesburg bij een con frontatie tussen betogers e: litie drie zwarten doodgescho ten en raakten vier politiemen sen gewond. De agenten had den een einde willen maken aan het gooien van stenen naar taxi's die niet aan de staking meededen. Ook bij Durban en in Kaapstad zijn doden geval len. De ernstigste intimidatie zou ook plaatsvinden rond Durban, waar de Zulu-beweging Inka- tha, de belangrijkste rivaal van het ANC, sterk is vertegenwoor digd. Barricades van brandende autobanden maken het onmo gelijk vier grote woonsteden in het gebied te verlaten, aldus de politie. ANC-leider Nelson Mandela zei gisteren in een televisie-in terview dat zijn beweging harde maatregelen zou treffen tegen leden die de stakingsoproep met geweld proberen af te dwingen. Ook het afgelopen weekeinde vielen er al talrijke doden bij gewelddadigheden in Zuid-Afrika. Pagina 4: ANC heeft geen vat op militante jeugd. amsterdam gpd-anp Met de aanhouding van 27 mensen in drie landen denkt de Amsterdamse politie een Turkse drugsbende te hebben opgerold. Er is 243 kilo heroï ne in beslag genomen. Er werd samengewerkt met de Duitse, Belgische en Turkse politie. Vrijdag hield de Amsterdamse politie tien mensen aan. In Duitsland zijn acht mensen ge pakt, in Turkije negen, onder wie de bendeleider. Uit verho ren blijkt dat de organisatie ze ker een jaar elke maand een vrachtauto met 100 kilo drugs liet rijden. Portier van Leids café neergeschoten leiden wim wegman Het Nederlands mannen-hoc keyteam is vanochtend met glans de halve finale van het Olympisch toernooi binnenge stapt. Tegenstander Malaysia werd door het ontketende elftal van Hans Jorritsma met 6-0 ter zijde geschoven. Daardoor wis te de ploeg in een keer het kate- rige gevoel weg na het verlies afgelopen weekeinde tegen Pakistan (2-3). Taco van den Honert en Mare Delissen scoorden elk drie doelpunten voor het Nederlands team. De tweede finaleplaats uit de poule wordt vanavond bekend. Dan staat de wed strijd Pakistan tegen gastland Spanje op het pro gramma. Het vrouwen-hockeyteam is na het verlies van 2-0 tegen Zuid-Korea uitgeschakeld in de strijd om Olympisch goud. Het Nederlands Olympisch Comité is een actie gestart om Anton Geesink af te zetten als lid van het Internationaal Olym pisch Comité (IOC). Dit is giste ren na afloop van de laatste roeifinales tegenover het ANP bevestigd door Jan Steinhauser, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Roeibond. „Geesink is niet capabel", zei hij. Eerder had het invloedrijke Belgische IOC-lid Rogge die op vatting al laten doorschemeren. Geesink werd in 1987 op voor dracht van IOC-voorzitter Sa maranch benoemd tot lid. Hij kwam de laatste vijf jaar voort durend in conflict met het be stuur van het NOC onder lei ding van Wouter Huibregtsen. Deze ontkende gisteravond echter dat het NOC Geesink uit het IOC zou willen zetten. „Er bestaat bij ons geen enkele ge dachte om een dergelijk initia tief te ontwikkelen", benadrukte hij. Geesink kreeg vanmorgen een brief van het NOC waarin Huibregtsen laat weten dat het IOC-lid niet voor zijn positie hoeft te vrezen. „In dat schrij ven", aldus Geesink in een eer ste reactie, „staat dat de hele af faire uit de lucht is gegrepen. Daarmee is voor mij alles afge daan." Na de tweede plaats in de na tionale titelstrijd, bekroonde de 21-jarige uit Hoog- eveen afkomstige wielrenner Erik Dek ker gisteren een fan tastische race op het smoorhete circuit in Sant Sadurni d'Anoia met een zilveren plak. Te midden van de Ita liaanse triomfator Fa- bio Casartelli en Dai- nis Ozols uit Letland, die derde werd, passeerde een dolgelukkige Dekker de finish. De winst van de MEAO-stu- dent en de glans van het zilver straalde evenzeer af op zijn compagnons Compas en Groe- nendaal. Met zes gouden medailles is Vitali Tsjerbo zeker de grote winnaar van de Olympische Spelen van Barcelona. Die con clusie kan al bij het ingaan van de laatste week worden getrok ken. De twintigjarige Witrus bleek gisteren een veelvraat. Bij de toestelfinales eiste hij vier ti tels op: paardvoltige, ringen, sprong en brug. Daarnaast was hij met de afvaardiging van het GOS winnaar van de landen- wedstrijd en behaalde hij het goud op de meerkamp. Karin de Lange heeft vanmor gen de kwartfinales bereikt op de 200 meter. De 28-jarige atle te uit Heteren eindigde in de vierde serie als derde in 23,53 seconden. De eerste vier van el ke serie plaatsten zich voor de laatste 32. Pagina 11: De Spelen op tv. Pagina 14, 15, 16: Olympische Spelen. Een portier van café Malle Bab- be aan de Nieuwe Beesten markt is in de nacht van vrijdag op zaterdag neergeschoten na een ruzie met een bezoeker. Het slachtoffer, een 25-jarige Leide- naar, is in zijn onderrug geraakt. Volgens de politie heeft de man niet in levensgevaar verkeerd. De schietpartij ontstond even na twee uur toen de portier een 25-jarige man, eveneens woon- achtig in Leiden, de toegang weigerde. De tap was gesloten, j Bovendien had de cafébezoeker een entreeverbod omdat hij al eerder moeilijkheden had ver oorzaakt. In de ruzie die volgde, trok de man volgens de politie een pistool en schoot een paar maal in de lucht. Vervolgens maakte hij zich uit de voeten. De portier wilde juist het café weer binnengaan, toen de ver dachte zich omdraaide en het slachtoffer neerschoot. De portier is overgebracht naar het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp, waar de kogel ope ratief is verwijderd. De schutter is gearresteerd. katwuk Een Orion-verkenningsvliegtuig zoeft over het publiek dat af gelopen zaterdag in groten getale afkwam op de reddingsdemonstratie voor de kust bij Katwijk. Behalve de Orion waren helikopters, diverse reddingsboten en voertuigen van de politie ingezet om 'drenkelingen' weer veilig op het droge te krijgen. foto loek zuyderduin Vluchtelingen aangekomen in Zeewolde Man biedt escortbureau Polen te koop aan utrecht» gpd zeewolde anp Tomaten, kilo Zigeunerschnitzel, qq 100 gram l.o" 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. De 332 Bosnische ontheemden die zaterdag in het Onderzoek en opvangcentrum (OC) in Zee wolde zijn aangekomen, verke ren in goede gezondheid. „Nie mand heeft zich gemeld met medische klachten. Daaruit ma ken wij op dat het redelijk goed met ze gaat. Ze zijn alleen wel vreselijk moe," aldus gisteren een woordvoerster van het cen trum. Vanmorgen werden de 170 kinderen, 136 vrouwen en 26 mannen officieel ingeschreven als ontheemden. Vanmiddag zouden ze worden 'overgedra gen' aan het Rode Kruis, dat de opvang coördineert. De vluchtelingen hebben lang in onzekerheid verkeerd aan de grens tussen Kroatië en Slove nië. Ze mochten daar niet ver der omdat ze geen doorreisvisa hadden voor Oostenrijk en Duitsland. Pas als Nederland zou laten weten dat de 332 hier welkom waren, zouden ze mo gen doorreizen. De regering wil de ze aanvankelijk niet toelaten. Pas na lang aandringen door de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR besloten minister Van den Broek van buitenlandse za ken en staatssecretaris Kosto van justitie de groep toe te la ten. Ze benadrukten dat er sprake was van een uitzonde ring en dat ze tot hun beslissing waren gekomen uit humanitaire overwegingen. Besloten werd dat de Bosniërs zouden vallen onder de speciaal voor vluchtelingen uit het voor malige Joegoslavië ingestelde ontheemdenregeling. Ze mogen dan voorlopig drie maanden in Nederland blijven. Daarna wordt bekeken of hun verblijf moet worden verlengd. Verder hebben ze recht op opvang, een financiële tegemoetkoming en medische behandelingen. Even tuele asielverzoeken worden echter voorlopig niet in behan deling genomen. De regering houdt op dit moment rekening met de opvang van ongeveer 1.600 ontheemden. De vluchtelingen zijn tot hun vertrek naar Nederland enkele dagen opgevangen in een ka zerne in Ljubljana. Ook in ons land zullen ze in de eerste tijd in een kazerne verblijven. Later wordt besloten of de Bosniërs gebruik kunnen maken van de door vele Nederlanders aange boden particuliere opvang. Vluchtelingenwerk Nederland zal die particuliere opvang rege len. Op dit moment verblijven bij na 10.000 mensen uit het voor malige Joegoslavië in Neder land. Van hen hebben 6.800 een asielverzoek ihgediend. Justitie heeft die verzoeken evenwel op de plank gelegd in afwachting van de ontwikkelingen. Pagina 2: 'Bosnië,Bosnië,Bos- Een Nieuwegeins escortbureau is vorige week be naderd door een onbekende man, die 16-jarige Poolse jongens te koop aanbood voor 1.500 gul den. „Zoveel ik maar wilde. Ik mocht er ook mee doen wat ik wilde", aldus directeur Te Boekhorst. Woensdag werd 'He She' voor het eerst ge- runsburg/katwuk Voor de 47ste kreeg de stoet in Rijnsburg, Kat- keer trok zaterdag het Rijnsburgse wijk en Noordwijk een warm ont- bloemencorso door de streek. Na haal. De boulevard van Katwijk de matige belangstelling in Leiden spande daarbij de kroon. De toe- HET WOORD IS AAN Fliegende Blatter Het vereist een uitstekend geheu gen er op het juiste ogenblik geen te hebben. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Extra Familieberichten Programma's Regio RTV Show Sport HET WEER Verwachting tot morgenavond Fris weer In de nacht en ochtend kans op een bui. In de loop van de dag pe rioden met zon. Middagtempera- tuur 22 graden. Wind zuidwest tot west, matig. Struisvogeleieren gestolen uit hok in Avifauna Vogelpark Avifauna in Alphen is gedupeerd door de diefstal van twee struisvogeleieren. Ze zijn uit het hok van een broe dende struisvogel gestolen tus sen vrijdagmiddag 16.30 en za terdagmorgen 09.30 uur. De struisvogelsoort, Casuari- us Casuarius, broedt hoogst zelden in gevangenschap. In Nederland is dat 50 jaar gele den voor het laatst voorgeko men. De waarde van de eieren bedraagt enkele duizenden guldens. Getuigen hebben volgens de politie kort voor de sluiting van het park een vrouw in het hok gezien. Zij zou mogelijk iets met de diefstal van de kostbare eieren te maken heb ben. De kans dat de eieren alsnog uitkomen als ze snel worden gevonden is zeer klein, omdat ze wellicht nu al bedorven zijn. Tot gistermiddag bestond nog de mogelijkheid de eieren in een broedmachine te leggen. beid door een Nederlands sprekende man, die vertelde aan Poolse jongetjes te kunnen komen. „Ik vond het een rare zaak, dus ik heb het maar even warm gehouden", aldus Te Boekhorst. De beller maakte zich niet bekend en wilde ook geen telefoonnummer geven. Hij zou wel terugbellen. Dat deed hij inderdaad. Daarop besloot Te Boek horst de politie in te schakelen. schouwers stonden daar rijen dik om maar niets van de bloemen pracht te missen. foto loek zuyderduin (f 27.80) via automa Per kwartaal (f 80,10) via accepl Postcode Woonplac Leidsch Dagblad t woordnummer 10050 2300 V8 Leidei 8 712141 40005Ï 'A

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1