Van der Plaat prolongeert Europese titel Lugthart op eigen park ongenaakbaar Jolanda Mens in balans ondanks zuidwester storm Sport Cricketteam heeft geen kind aan Denen La Lau zit Kulker op de hielen Honkballers Alphians nog steeds puntloos Vakantie nekt Adegeest MAANDAG 3 AUGUSTUS 1992 18 redactie: herman joustra ad van kaam (CHEF) tim brouwer DE k Vierde plaats voor Martin Schaikers leiden Martin Schaikers weert zich dapper in het amateurpelo ton. De Voorhoutse ex-prof kwam gisteren in Rotterdam als vier de over de eindstreep. Niels van Stralen, eveneens van Swift - /Casba, behaalde hetzelfde resultaat in Midden Beemster. Ange la Smoorenburg uit Langeraar eindigde in Zevenbergen achter Donkersloot, maar vóór Monique Knol als tweede. Ajax (L) stelt teleur tegen Victoria Rotterdam Het wil even niet vlotten met Ajax (L). De cricketers uit Oegstgeest verloren gisteren in Rotterdam afgetekend van Victoria. De Rotterdammers begonnen aan bat en kwamen in 55 overs tot een score van 212 voor 9. Rick Verhaar bowlde 4 voor 42 runs. Rutger Slagter had een fraaie vang. Ajax kwam aan bat niet verder dan 132 all out en staat met 12 punten uit 12 wed strijden in de middenmoot van de tweede klasse A. Het Nederlands cricketelftal heeft beide interlands tegen De nemarken met groot verschil gewonnen. In het eerste treffen boden de Denen met een totaal van 196 runs (Vestergaard 65 niet uit) nog redelijke tegen stand. Daags daarna versche nen op het scorebord slechts 117 punten nadat Nederland de innings in 55 overs op het fraaie totaal van 298 voor 7 had afge sloten. Oranje overtroefde op de eer ste speeldag de Deense produk- tie voor het verlies van slechts twee wickets. Cantrell bleef niet uit met een glansrijke 97 maar ook Vos was met een store van 56 runs in grote vorm. Boven dien onderscheidde dit tweetal zich in het veld met vijf vangen en een run out. Steven van Dijk maakte een opvallend debuut in het Oranje-team met de bowlingcijfers 3 voor 37. Een zelfde aantal wickets ging ook naar Jansen. Het klasseverschil kwam in de tweede ontmoeting nog spre kender tot uiting. Opnieuw kre gen de honderden kijkers van Nederland schitterend batten te zien met Vos (81, 10x4), Clarke (80, 7x4 5x6) en De Leede met 56 runs waaronder zes vieren als de grote uitblinkers. Ook Van Oosterom leverde met 31 punten prima werk. Op het Nederlandse totaal van 298 voor 7 bleven de Denen ver achter. De aanval van Oran je, bestaande uit Lubbers (2 voor 19), Jansen (2 voor 39 plus vijf vangen) en vooral Cantrell met de cijfers 4 voor 20, onder vond zo weinig tegenstand dat de gasten voor een eindscore van slechts 117 runs aan de kant zaten. Katwijker Jan Lange klimt op naar achtste plaats Hobie Cat 16 Onno van der Plaat is een koele kikker. Hoewel de regerend Eu ropees kampioen Hobie Cat 16 het EK in Katwijk bar slecht be gon, prolongeerde hij het afge lopen wéeleinde toch zijn titel. Katwijker Jan Lange, die een bij na net zo'n slechte start had, vond zijn naam op de achtste plaats in het eindklassement te rug. De:wedstrijden in de Katwijk- se branding liepen ondanks een merkwaardige eerste race toch weer uit op de traditionele tweestrijd Nederland - Duits land. Dat Van der Plaat uitein delijk een klasse apart was, zag er woensdag nog niet uit. De Europese kampioen uit Mijd recht finishte in de eerste wed strijd als 39ste van uit 66 cata marans bestaande 'gouden vloot'. De titelstrijd kon voor hem alleen nog goed aflopen als hij de andere wedstrijden veel betere resultaten zou boeken. De slechtste klassering is name lijk aftrekbaar. In top tien Van der Plaat slaagde ruim schoots in zijn opzet. Dank zij twee eerste en twee zesde plaat sen, een vierde en een zevende plaats kwam hij toch weer aan de top terecht, waar hij sinds vorig jaar steevast te vinden is. Voor Jan Lange, die in een ver der verleden nog eens de Eu- rópese titel voor zich opeiste, was het EK dit jaar eveneens één lange inhaalrace. De zeiler van de organiserende vereni ging Skuytevaer, die sterke en zwakke races afwisselde, Het Europees Kampioenschap Hobie Cat 16 in Katwijk zit erop. De boten worden voor de laatste keer op het strand getrokken. poetste zijn 33ste klassering in de eerste race weg en eindigde 25 treden hoger nog net in de top tien. Lange won één wed strijd. De reden van die aanvankelij ke verrassingen heeft alles te maken met de onberekenbare organisator Harry Minnee, branding in Katwijk. Het weer „wisten soms niet wat hen over- leek de afgelopen dagen bijna kwam. De wind kan hier ideaal, maar bracht de zeilers af vreemd waaien, zelfs als het el- en toe danig in de problemen, ders in het land bijna windstil „Vooral de zeilers die de bin- is. Toen de wind pal west was, nenwateren gewend zijn", zei zijn zelfs drie masten naar de foto loek zuyderduin Filistijnen gevaren. Gelukkig de den zich geen persoonlijke on gelukken voor, maar schade was er wel." Nog veel kwalijker vond de voorzitter van Skuytevaer de moeilijkheden die een Marl- boro-sleep veroorzaakte. „We hadden die sukkels nog zo ge waarschuwd dat ze een wed- strijdveld naderden. Maar vlak voor de deelnemers finishten, ging die boot met een lijn van 200 meter achter zich aan toch varen. Dat is ten eerste heel ge vaarlijk. Ten tweede vind ik, hoewel ik zelf rook, tabak-recla me bij sportevenementen uit den boze. Sportief gezien was hun manoeuvre ook zeer laak baar. Verschillende boten moesten daardoor hun koers verleggen." Enige wanklank Dat is meteen de enige wan klank die Minnee wilde uiten. Daar staat tegenover dat voor de rescue-boten, bemand door de vissers van Skuytevaer, geen zee te hoog ging. Minnee, die op de goede afloop met kleren en al in het water werd gegooid: „Zij hebben onder moeilijke omstandigheden courage ge toond. Dat was belangrijk voor het welslagen van het kam pioenschap. Als zij niet uitva ren, is er namelijk geen wed strijd." Na een grootscheeps af scheidsfeest, bezocht door 600 mensen van vijftien nationali teiten, zat het karwei erop voor Skuytevaer. Minnee, die bijna geen stem meer over heeft, liet zijn Katwijkse hart nog één keer spreken. Hij haalde een sportief hoogtepunt voor zijn vereni ging. „Vergeet onze eigen Dirk Schonenberg (21ste op het EK, red.) niet. Die is toch mooi open Nederlands kampioen in de Ho bie 18 Formula geworden." Joost la Laublijkt over een lan ge adem te beschikken. Hoe wel hij niet bij zijn clubgeno ten Han Kulker en Jan-Dirk Hazeleger was ingedeeld, liep de Leidse middenafstandloper van De Bataven in Amsterdam een knappe 3000 meter. De tijd die La Lau in de B-serie re aliseerde (8.17), was maar iets langzamer dan die van Kulker (8.15) en ruimschoots sneller dan die van Hazeleger (8.22). Bianca Vermond overbrugde gisteren in Amstelveen meer dan vijf meter in de verspring bak. Met 5.03 verbeterde de A- juniore van AV Holland haar beste prestatie. Op de 100 me ter daarentegen kwam Ver mond, die vanwege een ver meende valse start aarzelend vertrok, niet verder dan 13,0. Steve Ringeling (Bataven) kop pelde 11,4 (100 meter) aan 23,4 (200 meter). B-junior Edwin Kortekaas (De Spartaan) wierp 46,42 meter met de speer. De honkbalmannen van Al phians hebben ook in het twee de speelweekeinde van de de gradatiecompetitie geen punten in de wacht gesleept. In eigen huis waren de Alphenaren te gen SAT Tigers uit Tilburg met 10-11 nog dichtbij de eerste punten, maar buitenshuis werd het een duidelijke 2-10 neder- Donkere wolken pakken zich nu samen boven de eersteklas ser. „Er zit momenteel ook niet meer in", meent coach Dik Len derink. Kansen waren er echter wel voor de nog puntloze ploeg, die in de eerste competitiehelft nog eenmaal van de Tilburgers wist te winnen. Zaterdag haalde Alphians een 2-7 achterstand op naar 10-10. Door een homerun van de Til burgers in de laatste slagbeurt werd het echter 10-11. In de ge lijkmakende beurt werd meteen de eerste Alphenaar uitgevan- gen, waarna Alphians het hoofd in de schoot wierp. In Tilburg ging het gisteren tot de vierde inning behoorlijk. Enkele Alphense veldfouten zorgden vervolgens voor een grote Tilburgse Tigers pakten volle winst met 10-2. Softbal De softbalvrouwen van Al phians blijven bovenaan meestrijden. Ook in de dubbel tegen ADO werd geen fout ge maakt. In het eerste duel kwa men de Hagenaars gisteren niet verder dan het tweede honk. Omdat de Alpense vrouwen zelf ook niet op slag waren, werd het slechts een 3-0 overwinning, waarbij aangetekend moet wor den dat alle punten in de vierde inning werden gescoord. De tweede wedstrijd was vol gens coach Gerard Salemink eveneens een 'tamme pot'. Het aantal honkslagen lag nu wel een stuk hoger, wat resulteerde in een 8-0 winst. „Daardoor maken we nog steeds kans op het kampioenschap. Onze ach terstand is tenslotte maar vier punten en er zijn nog voldoen de wedstrijden te spelen", aldus Salemink. Coach Rob Stok zal opgelucht zijn als de vakantie weer voorbij is. Zonder vijf vakantie vierende basisspe lers bleken de Voorschotenaren namelijk net niet sterk genoeg om DSS 2 uit Haarlem te ver slaan (12-13) en ging de koppo sitie verloren. Naast de vijf vakantiegangers had Adegeest ook te maken met de knie-blessure van catcher Ter Haar. Mark Noel nam zijn plaats in, waardoor jeugdspeler Guyt de vrij gekomen korte stop-positie moest opvullen. Tot overmaat van ramp had pitcher Spraakman ook nog een off-day. Veel te vaak liet Spraak man een Haarlemse slagman met vier-wijd op de honken ko men, waardoor DSS veel te veel kon scoren. Daan Lobel was zijn verdienstelijke reliever. Aan slag vervulde Lobel een minder positieve hoofdrol; na twee homeruns maakte hij in de laatste inning een beginners fout. Bij de stand 12-13 met. twee-uit en één man op de hon ken, nam Lobel geen genoegen met opzettelijke vier-wijd. Hij sloeg een wijdbal die vervolgens eenvoudig door het Haarlemse veld werd gevangen, derde nul, einde wedstrijd: 12-13. oor Keytown Hitters bijna voorbij. Degradatie naar de overgangsklasse van het district West wordt met de week waarschijnlijker. De Leidse honkballers staan zonder winst punten troosteloos onderaan. Gisteren werd in Haarlem met 17-7 (8 innings) verloren van Schoten. Keytown Hitters krijgt dreun op dreun te verwerken. Scho ten, dat dit seizoen slechts een keer won, leek een te kloppen tegenstander. Maar zelfs de op één na slechtste ploeg uit de hoofdklasse had een gemakke lijke middag. Schoten brak de score in de tweede innings met maar liefst zeven runs open. Door een opleving in de zesde innings (5 runs) en goed verde digen van werper Brian James kropen de Leidenaars dichter bij: 9-7. Even hoopte de ploeg van Ki- ki Poulina eindelijk eens een ze ge te boeken. De hoop was van korte duur. Schoten maakte in het laatste deel van de wedstrijd korte metten met Keytown. Een blunder van de ervaren rechts- velder Milo de Wind bracht twee honklopers van Schoten thuis. Dat betekende 17-7 na nog geen acht innings. De mar ge van tien punten was genoeg voor een knock-out. Fleischeuer komt te kort in finale Badgastentoemooi Jan-Willem Lugthart is volgens verwachting winnaar ge worden van het Badgastentoemooi van Zee en Duin. De thuisspelende tennisleraar was ook in de finale on genaakbaar en liet tegenstrever Mare Fleischeuer kans loos: 6-1 6-4. TENNISMEDEWERKER Lugthart handhaafde hiermee zijn honderd procent score in de B-toernooien. Eerder won hij al de toernooien van Lisse, de districtskampioenschappen en buiten het district Oud- Wassenaar. De Katwijker wilde per se winnen op eigen park. Gezien de tegenstand hoefde hij daarmee geen problemen te hebben. Het is al vaak genoeg gezegd. Lugthart is zonder con currentie de sterkste in het dis trict. Toch moet hij het telkens weer bewijzen. In de eerste set was het ook enkel Lugthart wat de klok sloeg. Fleischeuer kreeg pas bij 3-0 achter in de gaten dat het een wedstrijd en zelfs een finale betrof. Tot die stand had hij pas twee punten gemaakt. Op zijn eigen opslag kwEtm hij in de wedstrijd. Fleischeuer kreeg het voor elkaar om de rally aan te gaan en met succes. Lugthart kreeg het op zijn eigen service gelijk moeilijk en moest enkele break-points toestaan. Fleischeuer kwam niet zo ver dat hij die verzilverde. Lugthart hield het overwicht en liet zijn opponent niet dichterbij ko men. Een volgende break stelde hem in staat de eerste set bin nen te halen: 6-1. Fleischeuer gaf zich echter niet zomaar gewonnen. De Voorschotenaar in Merenwijkse dienst kreeg het voor elkaar twee keer de opslag van Lugt hart binnen te halen. Helaas voor hem was de druk die hij met zijn eigen service aan zijn tegenstander oplegde niet vol doende. Daardoor kon hij nim mer afstand nemen van Lugt hart. De Katwijker voelde zich er prettig bij en maakte zich dan ook geen zorgen bij 4-3 en een break achter. Op de belang rijke punten toonde hij zich sterker en benutte elke kans in de eindfase. Fleischeuer leverde twee keer zijn opslag in en dat bracht Lugthart de zege: 6-4. De lokale favoriet bevestigde het goede spel van zijn oppo nent. „Het is vrij moeilijk om te gen hem te spelen. Hij is erg de gelijk van achteruit, ook al lijkt dat voor het publiek niet zo. Hij beheerst alle slagen. Ik moest de ballen half-court de baan uit spelen, dat wist ik. Hij staat ver achter de baseline, dus dat was de enige tactiek. Het lukte me alleen niet en dat is zijn ver-, dienste", aldus Lugthart. „Op de belangrijke punten toonde ik me wel sterker. Ik had niet het* gevoel dat ik de tweede set, ook al stond ik 4-3 achter, zou verliezen. Hij liet het liggen. Misschien een stukje ervaring dat hij mist." Fleischeuer kon ook niet „ontevreden zijn. De Merenwijker moest inzien dat hij, ondanks goede overwinnin gen op Onno van Paridon (6-3 6-3) en Onno Guinau (7-5 6-3), net iets te kort komt. Niezen Patrick Niezen boekte een knappe prestatie door Ferdi nand Gipon in de finale van het mannenenkel Cl een halt toe te roepen. De Koudekerker verloor de eerste set kansloos (1-6), maar had de mentale veer kracht om terug in de wedstrijd te komen. De tweede set was cruciaal en duurde erg lang. Na dat hij eenmaal de set in winst had omgezet (6-4), had Niezen de smaak te pakken en liep hij over de gedesillusioneerde Gipon heen: 6-1. TENNISMEDEWERKER Marijke Guyt heeft haar favorie- tenrol niet kunnen waarmaken op Zee en Duin. De gewezen Katwijkse kreeg tegen het jeug dige talent Jolanda Mens ge noeg kansen, maar moest toe zien hoe de Noordwijkerhoutse uiteindelijk de titel in het vrou wenenkel B voor zich opeiste. Beide speelsters konden door de strenge zuidwester storm niet hun beste spel laten zien. Over en weer werden de meest simpele ballen gemist, waar door de wedstrijd op een loterij leek uit te lopen. Niettemin won de sterkste, Mens, met 6-4 7-5. Mens, de nummer één van Nederland tot en met veertien jaar, had voortdurend het initia tief. Guyt beperkte zich tot ver dedigen en maakte van de zwakke slagen van haar oppo- nente gebruik om zelf tot win nende slagen te komen. Dat de wedstrijd gelijk opging, was echter vooral te wijten aan de missers van Mens. Guyt bleef in het spoor, maar kon nimmer haar als eerste gerangschikte positie uitdrukken in beter spel. Mens had zichtbaar steeds het overwicht. De Boekhorst speelster, die met het Neder lands jeugdteam tot en met veertien jaar goede resultaten boekte en ook individueel in de internationale toernooien op vallende successen behaalt, stuurde met haar vlakke slagen Guyt van hoek naar hoek en hoefde vaak slechts het punt in te leveren als ze zelf een fout maakte. Het bleek tijdens de wedstrijd dat de service geen invloed had op de eventueel te behalen ga me. Tot 5-5 leverden beide speelsters over en weer hun op slag in. De eerste die haar op slag behield was Mens en dat leverde haar gelijk haar (eerste) B-zege op. Meer zullen er vol gen. Ruby Pennings toonde zich de sterkste bij de vrouwen in C, al ging de overwinning niet zonder slag of stoot gepaard. De zége, op Lisette Faas was wel overtuigend (6-1 6-3), maar het scheelde niet veel of Pennings was in het begin van de tweede set gediskwalificeerd. Zij had de eerste set met 6-1 gewonnen, maar vónd zelf dat ze door scheidsrechter Kruit onheus werd bejegend. Kruit bestrafte volgens Pennings te veel voet- fouten. Bij 0-1 in de tweede set liep Pennings woedend van de baan af. Dat mag niet en de umpire kende de wedstrijd al aan Faas toe. De wedstrijdlei ding moest er aan te pas komen om de boel te sussen. Kruit was inmiddels niet meer bereid om de wedstrijd voort te zetten, maar Faas toonde zich bereid om de partij uit te spelen, waar mee zij de overwinning op het spel zette. Kruit ging toch over stag en nam weer op de stoel plaats. Pennings liet er verder geen twijfel over bestaan dat ze gisteren de beste was en pakte ook de tweede set (6-3) en daar mee haar tweede C-titel dit jaar. Jolanda Mens behaalde haar eerste B-titel in het Badgastentoemooi van Zee en Duin. De Noordwijkerhoutse toonde zich te sterk voor Marijke Guyt. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18