'Misschien wordt iedereen nu wakker' Chinese dwerg Lu Li steelt de show bij toestelfinales Volleyballers zijn nog optimistisch Olympische Spelen Hockeyers afgetroefd Volleybalsters: met dank aan Brazilië MAANDAG 3 AUGUSTUS 1992 17 I Top Gun toch goedgekeurd Barcelona» Top Gun la Silla, het paard van Jan Tops, is zaterdag in Barcelona na herkeuring toegelaten tot het olympische toer nooi voor springruiters. Top Gun was een van de dertien spring paarden, die vrijdag in eerste instantie werden afgekeurd. Bij een nieuwe keuring zaterdagochtend in alle vroegte bleek het dier toch in orde, evenals elf andere, aanvankelijk afgekeurde paarden. Daarna deed Tops met Top Gun la Silla, evenals de an dere Nederlandse combinaties mee aan een trainingswedstrijd op het terrein van de Real Club de Polo. Rolhockeyers buiten de prijzen reus» De Nederlandse rolhockeyers hebben het winnen van een medaille in het olympische demonstratietoemooi uit hun hoofd gezet. De formatie startte zaterdag de reeks wedstrijden in de halve finales met een ruime nederlaag tegen Brazilië: 0-5. In het benauwde stadionnetje werd het gebrek aan koelbloedigheid fa taal. Er zijn van die raadsels in de Olympische historie die waar schijnlijk nooit worden opge lost. Neem nu de man op bij gaande foto, genomen tijdens de Spelen van 1908 in Londen. Het is de Amerikaan Forrest Smithson, die de 110 meter horden won - het nummer dat vanavond in Barcelona zijn beslag krijgt. Smithson neemt een horde met in zijn hand een boek. In de meeste olympische handboe ken vindt men vermeld dat het hier om de bijbel gaat. De fina le in 1908 had op een zondag plaats, aldus het verhaal, en de Amerikaan had krachtens zijn godsdienstige overtuiging op die dag niet aan sport mogen doen. Maar dan zou hij de lan ge reis voor niets hebben ge maakt. Door met de bijbel in de hand te lopen had hij het op een akkoordje met zijn eigen geweten gegooid. En zowaar nog gewonnen ook. Het is een markant, om niet te zeggen schilderachtig verhaal. Mooi passend in de luierjaren van de sport. Maar het kan niet deugen. Wie het program ma van de Spelen van 1908 raadpleegt, merkt dat de finale niet op zondag, maar op zater dag werd gehouden. Sporten op zondag kwam in die tijd in DE SPELEN VAN TOEN Engeland trou wens niet eens De nieuwste interpretatie van Olympische historici is nu de ze: uit de foto blijkt in elk geval dat deze niet tijdens de race is genomen, maar wellicht er- .voor. Om zijn tegenstanders af te bluffen zou Smithson hun kort voor de start even zijn for midabele techniek hebben la ten zien. Zelfs met een boek in de hand snelde hij feilloos over de horen. Gewoon een staaltje van psychologische oorlogvoe ring, zouden we nu zeggen. Maar is het dat? Het blijft gis sen. Het vreemde is dat Smith son pas in 1963 overleed (hij werd 82 jaar oud) en niemand heeft kennelijk ooit de moeite genomen hem over die merk waardige foto te raadplegen. En zo blijft het een mysterie. RUUDPAAUW Falen hockeysters een teken aan de wand barcelona anp Moeiteloos spugen Arie en Avi- tal Selinger feiten over landen die belabberd aan een toernooi begonnen en toch kampioen werden. Het Zweeds ijshockey- team, de Chinese volleybalvrou- wën. De schijf in hun sportge- heugen bevat duizenden te kens. Na afloop van de vierde wed strijd van de Nederlandse ploeg tijdens de Olympische Spelen, tegen Algerije (15-2 15-5 15-4), spitten ze in hun reservoir en projecteerden de uitdraai op de eigen ploeg. Nederland miste tot nog toe de topvorm, fysiek en mentaal, maar volgens vader en zoon kan die elk moment te rugkeren. Het moet snel gebeuren, want de cruciale fase is aangebroken. Vandaag, na de wedstrijd tegen het GOS, blijkt of Nederland derde of vierde wordt in de groep. De nummer vier speelt in de kwartfinales tegen de win naar uit de andere groep, Italië. Zou het dus niet slim zijn de wereldkampioen nog even te ontlopen? Arie Selinger: ,,Als je Olympisch kampioen wilt wor den, zul je toch een keer tegen de nummer een moeten. Is het niet in de kwartfinales, dan- wel in de halve eindstrijd of de fina le. Ik vraag me dus af of dat duel tegen het GOS wel zo cruciaal Dat was een opmerking om zijn ploeg vertrouwen te geven. Twee uur was de kleedkamer deur na de afgang tegen Brazilië gesloten gebleven. Pas toen de buschauffeur dreigde zonder passagiers naar het Olympisch dorp terug te rijden, drentelden de lange mannen op comman do naar buiten. Ze negeerden de pers en praatten in het dorp tot half vier 's nachts door, ter wijl meteen de video werd be keken. „Ik schaamde me rot toen ik de beelden zag", zei Ron Zwerver. Ergernis Vandaar dat de persconferentie na het nietszeggende partijtje tegen Algerije vooral over die sessie ging. Aanvankelijk tot er gernis van Arie Selinger. „Wat we besproken hebben, is privé. Dat is onze zaak. Laten we dat zo houden. We hebben zojuist toch tegen Algerije gespeeld?" Over de Afrikanen behoefde niemand wat te weten. Waarna Selinger nog wat vertelde. Het belangrijkste gespreksonder werp was geweest, dat de vecht lust had ontbroken en de aan wezige kwaliteiten niet waren getoond. De spelers lachten tegen de pers verhalen weg over broze verhoudingen in de groep. „Schrijf maar dat ik knallende ruzie heb met Ron Zwerver", spotte Peter Blangé. Ze konden het niet geloven. Huilend en vol onbegrip en ongeloof over de uitschakeling voor de halve eindstrijd stapten de meeste hockeyvrouwen stilletjes de bus in om teruggebracht te worden naar het Olympisch Dorp. ,,Ze zitten helemaal stuk", merkte de zichtbaar aangeslagen bondscoach Roelant Oltmans met onderkoelde emotie op. „Een drama wil ik het niet noemen. Dat is zo abso luut. Maar het is natuurlijk wel verschrikkelijk teleurstel lend. Ik moet deze klap zelf ook nog verwerken. Na deze desillusie zou het vannacht best eens heel laat kunnen worden voordat ik mijn bed instap." terrassa ad heesbeen Voor de tweede keer in korte tijd werd de illusie op een me daille wreed verstoord. Mei vo rig jaar schreef de achtvoudige wereldkampioen op de Europe se titelstrijd de zwartste bladzij de bij in het boek waarin enkel en alleen successtöry's stonden vermeld. De vierde plek in Brus sel werd toen als een ware ver nedering ervaren. Gisteravond kwam er een nieuwe historische pagina bij. Voor het eerst in de geschiedenis miste Nederland (door een 2-0 nederlaag tegen Zuidkorea en een slechter doel- gemiddelde dan Groot Brittan- nië) de finalepoule van een ti- teltoemooi. Daarin komt Zuid korea uit tegen Spanje en treft Duitsland de Britse vrouwen. Na de goede voorbereiding en de voortvarende start op de Zo merspelen - met overwinningen op Groot Brittanië (2-1) en Nieuw Zeeland (2-0) kwam dat keihard aan bij de nationale elf. In de troostronde komen de volgelingen van Oegstgeeste- naar Oltmans morgen uit tegen Canada, de nummer 4 uit de andere groep. Een hard gelag voor iedereen maar zeker voor die speelsters, voor wie Barcelo na een mooi afscheid had moe ten worden. Onder hen record international Carina Benninga, die waarschijnlijk op Sardinië als speler/coach aan de slag gaat, Helen van der Ben, en mo gelijk Ingrid Wolff en Martine Ohr. „Natuurlijk doet dat pijn", verwoordde captaine Benninga haar gevoelens. „Zoiets hoort echter bij topsport. Ik heb in mijn carrière veel bereikt. Dat neemt niemand me meer af. We hebben er hier alles aan gedaan. Helaas is onze missie niet ge lukt." Roelant Oltmans, die vlak voor de Spelen zijn contract tot de WK '94 verlengde, had weinig zin verwijten te gaan maken in de richting van wie dan ook te maken. „We zijn tot de bodem gegaan", stelde hij vast. „Ons probleem is het maken van veldgoals. In dat opzicht zijn we te afhankelijk van de strafcor- ner. Op de laatste twee grote toernooien hebbep we niks be haald. Dat reken ik mezelf even- Desondanks kon en wilde de 38-jarige Oegstgeestenaar niet ontkennen dat het internatio nale prestige van het Neder landse vrouwenhockey in Bar celona een aardige deuk had opgelopen. „Dat zullen we de komende twee jaar moeten her stellen", keek hij ongewild al vast vooruit. „Op deze Spelen is bevestigd dat de zes topnaties heel dicht bij elkaar zitten. De traditionele voorsprong, die we jarenlang hebben gehad, is ver dwenen. Andere landen steken er steeds meer energie en tijd in. Dat is een teken aan de wand." Signalen in die richting heb ben Oltmans en zijn collega bij de mannen, Hans Jorritsma, al eerder doen uitgaan. De hoc- keybond blinkt evenwel niet uit in het voeren van een vooruit strevend beleid. Doorgaans komt het geld voor een optima le voorbereiding van de natio nale ploegen wel op tafel. Beide coaches struikelen evenwel veelvuldig over het schrijnend gebrek aan topsportvisie. Het bestuur ziet beide keur korpsen liefst zo hoog mogelijk scoren, maar opereert vanuit de amateur-filosofie, te behoudend om gelijke tred te kunnen hou den met de ontwikkelingen. In die zin heeft de KNHB weinig gedaan met de wereldtitels, die beide teams in 1990 behaalden. Anders valt de internationale te rugval zo kort op die successen niet te verklaren. „Misschien", bleef Oltmans optimistisch, „is het niet zo slecht wat er nu ge beurt. Dan wordt iedereen weer eens goed wakker." Toxopeus; Steenberghe, ?-Van der Ben. Fokke en Van nhuyze-Leenders; Levvin (25. Martine Ohr (links) passeert Ro Young Mi (midden) en Chang Eun-Jung van Zuid-Korea. foto barcelona anp Grote uitblinker bij de toestelfi nales was zaterdagavond een piepkleine Chinese, luisterend naar de krachtige naam Lu Li. De vijftien-jarige dwerg, 1,36 meter kort en 30 kilo licht, stal de show en de harten van het publiek met een perfecte oefe ning op de brug-ongelijk. Lu Li kreeg voor haar glan zende demonstratie een tien, de eerste van het tumtoernooi. La ter zou ook de Roemeense Lavi- nia Milosovici nog met het hoogste cijfer worden beloond voor haar vloer-oefening. De 15.000 toeschouwers in het volgepakte Palau Sant Jordi, onder wie de filmsterren Jack Nicholson en Michael Douglas, klapten hun handen stuk voor de twee topprestaties. Lu Li was evenwel de onbetwiste pu bliekslieveling, de twee gouden medailles voor Milosovici (vloer en sprong) ten spijt. Met de gouden medaille op de brug, haar favoriete ondei- deel waarop ze vorig jaar bij het WK nog als vierde eindigde, en de zilveren plak bij de balk werd Lu Li de verrassing van de af sluitende wedstrijd. Nog nooit had de nieuwkomer bij een groot internationaal toernooi een prijs gewonnen. Lu Li was tot aan de toestelfi nales een tamelijk anonieme deelnemer aan het Olympisch toernooi. In de landenwedstrijd eindigde ze met China op de vierde plaats en in de individue le meerkamp werd Lu Li 34ste van de 36 finalisten. „Het is de eerste keer, dat ik een tien haal en goud win", glunderde Lu Li, voordat ze naar een telefoon sprintte om naar huis te bellen. „Ik maak nog geen jaar deel uit van de nationale selectie. De laatste zes maanden ben ik in trainings kamp geweest. De harde trai ning is gelukkig niet voor niets geweest." Milosovici De meest succesvolle turnsters bij het Olympisch toernooi wer den Milosovici en Tatjana Goetsoe van het GOS. Beide toppers wonnen twee keer goud en één keer zilver en brons. Tatjana Lisenko, evenals Goetsoe afkomstig uit de Oek raïne, eindigde met drie plak ken (2 goud, 1 brons) als derde in het medailleklassement. Li senko was zaterdagavond de beste op de balk. Voor het Amerikaanse vrou wenteam was geen Olympische titel weggelegd. Wereldkam- De Nederlandse hockeyers kre gen afgelopen zaterdag van Pakistan een koekje van eigen deeg en verloren met 2-3. Pakis tan, met Pinksteren tijdens het vijflandentoernooi in Amstel veen in een zinderende wed strijd met 2-1 winnaar en in fe bruari in Karachi beter in de strijd om de derde plaats, ver sloeg Nederland met het eigen wapen, de strafcomer. Bovelan- der begon goed na een kwartier met een enorme kogel, die als een bom insloeg achter Shahid Ali Khan. Maar de Pakistaanse beul Khalid Bashir had vijf mi nuten voor rust een minstens zo ongenadig antwoord klaar lig gen. Khalid Bashir herhaalde vroeg in de veel aantrekkelijker tweede helft zijn stunt tot grote opwinding van het legertje Pakistaanse supporters. Dat be tekende 1-3 omdat even daar voor de razendsnelle Tahir Za- man een slalom om Diepeveen en Leistra doeltreffend afrond de. Pas toen drong het tot de Ne derlandse ploeg door, dat de halve finaleplaats wel erg op de tocht was komen te staan. Pas vier seconden voor het einde slaagde de in de rust voor de weer kleurloos spelende spits Van Grimbergen ingevallen Veen er in met een tip-in tegen te scoren (2-3). NEDERLAND: Leistra; Bnvelandor. Poortenaar. Van F.de (48. Klein Geb- bink) en Van Pelt; Brinkman, DelKscn en Diepeveen; Van den Honert. Van Grimbergen (36. Veen) en Weterings. i haar gouden medaille. barcelona a Stiekem hebben de volleybal sters van Oranje een plaatsje te midden van de wereldtop ver overd. De ploeg van Peter Murphy verloor gisteren welis waar het laatste groepsduel te gen Cuba in drie hoogwaardige sets (11-15 11-15 13-15), maar de vriendendienst van de Brazi liaanse ploeg in het zenuwslo pende duel tegen China (3-2) bezorgde Oranje laat in de avond alsnog het gehoopte ge vecht met de Amerikaanse ploeg voor een plaats in de hal ve eindstrijd. Vrienden voor het leven, is de slogan bij de Spelen in Barcelo na. Fans van Nederland en Bra zilië zetten de spreuk gister avond kracht bij het sfeervolle Palau d'Sports. Eendrachtig en vol overgave werd het rode „monster" platgezongen. Met de volleybalsters van de Neder- ndse ploe i hun midc De topploeg van Murphy was na de ingecalculeerde nederlaag tegen Cuba afhankelijk gewor den van de Brazilianen. De zege van Nederland eerder in het toernooi op het veel sterker ge achte China was belangrijk, maar gaf geen garantie op een vervolg tussen de sterksten van pioene Kim Zmeskal stelde he vig teleur. Dankzij Shannon Miller verdiende de ploeg, die in het landentoernooi als derde eindigde, toch nog twee zilve ren en twee bronzen plakken. Grote verliezer van het Olym pisch tumtoemooi was onge twijfeld Svetlana Boginskaja, die afscheid nam. De veelvoudige Europese en wereldkampioen moest zich bij de paardsprong en de balk tevreden stellen met de vijfde plaats. Voor de vloer oefening meldde de gevallen ster zich wegens een voetbles sure af. Allerlei scenario's werden be dacht. maar bleven uiteindelijk na het laatste duel onbespro ken. Nederland gaat verder met de ontdekkingsreis tussen de beste landen van de wereld. De formatie heeft tegenstand van dat niveau ook nodig om zelf het peil nog verder op te trekken. „Het is uniek wat hier in Barcelona gebeurt", stelde Murphy tevreden vast. „Het is nog nooit voorkomen dat een land zomaar uit het niets de we reldtop binnendringt. Complimenten nam de coach tot nu toe van iedereen in ont vangst. Zijn Cubaanse collega Eugenio George Lafita sprak van een modern team. Dat tac tisch, technisch en fysiek enorm vooruit is gegaan. Dat bleek ook tegen zijn ploeg, al speelde Ne derland moeizamer dan in het voorgaande duel tegen China. „De aanval was twee sets van wereldniveau. De blokkering en de opslag vielen alleen weg. Met alleen een aanval win je echter geen wedstrijdenluidde de conclusie van Murphy. Slechts één moment kreeg Oranje om de wedstrijd een an dere draai te geven. In de derde set, bij een voorsprong van 13- 12. De opslag van Weersing spatte echter ver buiten het speelveld tegen de vloer. De ge miste kans luidde het einde van het duel in. Met 15-13 plaatste Cuba zich rechstreeks voor de halve eindstrijd. Daarna begon de marteling voor de Hollanders op de tribu ne, die vijf sets en tot kort voor middernacht duurde. De angst van Murphy was dat de Zuidamerikaanse ploeg na twee gewonnen sets de concentratie niet meer zou kunnen opbren gen. Hij had het mis Brazilië ging heel diep. In de vijfde bleef de favoriet van Oranje voortdu rend aan de positieve kant. Op de ritmische klanken van de Braziliaanse trompet-speler gin gen de meiden van Murphy uit hun boL

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17