Roeiers spoelen teleurstelling weg W Roemloos afscheid Jongejans Olympische Spelen Haldans race tegen de klok is teneinde Olympische reis eindigt in treinstation Waterpoloteam staat op nul MAANDAG 3 AUGUSTUS 1992 15 Levenslang voor boze gewichtheffer Barcelona Gewichtheffer Ibragim Samadov uit het GOS is zwaar gestraft voor zijn wangedrag op vrijdag bij het uitreiken van de medailles. De 24-jarige krachtsporter werd zaterdag door de wereldbond (IWF) levenslang geschorst. Het IOC ontnam hem bovendien zijn bronzen plak. Samadov zorgde bij de prijs uitreiking van de gewichtsklasse tot 82,5 voor grote beroering. De 24-jarige inwoner van Tadzjikistan rukte de voor hem be stemde bronzen medaille woedend uit de handen van de 10C- gedelegeerde, smeet het eremetaal op de grond en beende vloe kend weg van het erepodium. Samadov had zich enorm opge wonden over de einduitslag. De emotionele gewichtheffer ein digde op hetzelfde totaal als de winnaars van het goud en zilver, maar werd op grond van zijn hogere lichaamsgewicht naar de derde plaats Freek de Jonge ziet Muns verliezen Barcelona Als men wil dat duizend Duitsers zich de handen dan Nicole Muns-Jagerman tegenover Anke Freek de Jonge op de tribune. De onopvallend plekje aan de zijkant stuk klappen Huber op de tennisbaan conferencier leidde vanuit met satanisch genoegen het ritmisch geklap, dat de oosterburen aanheffen als hun favoriet het moeilijk heeft. Het wedstrijdver loop gaf daartoe alle aanleiding: Muns leidde in beide sets met 4-1. Huber baalde, gooide bij het wisselen het mineraalwater met flesjes tegelijk over de blonde haren, keek verongelijkt naar de roffelende en klappende toeschouwers en perste er toch in beide gevallen een eindsprint uit, die Muns-Jagerman kansloos liet: 7-5,7-6 (7- 3). Rood voor Italiaanse voetballer Barcelona» Dankzij Spanje komt het olympische voetbaltoer nooi toch nog enigszins in de belangstelling te staan. Het gast land drong zaterdagavond door tot de laatste vier, door Italië in de kwartfinale te verslaan, 1-0. Bij het duel tussen de Zuid- europese landen was het opnieuw schoppen troef. Zes speler, vier van Italië, twee van Spanje, kregen van de Braziliaanse scheidsrechter Rezende Freitas de gele kaart. Bij het in Valencia gespeelde duel werd de Italiaan Busio in de laatste minuut we gens onsportief gedrag uit het veld gestuurd. Spanje werd ge volgd door Polen. De voormalige olympische kampioenen' (1972) wonnen in het Nou Camp van Barcelona van Quatar (2- 0). barcelona gpd Hoe vaak Paul Haldan gis terochtend ook met zijn hand over de blauwe tafel wreef, de magie kwam niet. Het oranje balletje bleef te snel en een tweede stunt bleef uit. Op zater dag mepte de tafeltennisser drievoudig Europees kampioen Mikael Appelgren van tafel in een sensationeel duel, een dag later nam hij tegen China's bes te speler Ma Wenge afscheid van het olympisch toernooi. „Ik hoopte op meer", zei Haldan, „maar heb het gezien mijn voorbereiding toch Paul Haldan leefde de afgelo-' pen vier maanden in een vicieuze cirkel. Onderging twee knieoperaties en kwakkelde van blessure naar blessure. „Ik heb al die tijd geen partij zonder pijn gespeeld", zo keek hij terug op zijn race tegen de klok. „Het moest, want ik wilde naar Bar celona. Nu neem ik echter een paar weken rust om helemaal te genezen." Het was verrassend en imponerend tegelijk hoe Haldan zijn ritme hervond tij dens dit toernooi. „Ik ben on dertussen gehard", verklaarde hij. „Heb leren knokken. Het belangrijkste is voor mij dat ik hier lekker heb gespeeld, ik was vergeten hoe dat voelde." Om de nummer zeven van de wereld uit te schakelen is echter meer nodig. De absolute top vorm ontbrak, gezien de te ruim uitgevallen 3-0 nederlaag (15, 16 en 13 punten). Haldan: „Ik ben in staat om af en toe top- spelers te verslaan. Maar wil ik er echt bij horen, dan moet ik alle toppers in een toernooi ver slaan." Nog geen twee uur nadat IOC-president Juan Antoni Samaranch het olympisch roeitoernooi in Banyoles heeft afgesloten, liggen de meeste boten al op de trai lers en gaan de Nederland se 'tent' en parasols tegen de grond. Inpakken en wegwezen, luidt het pa rool. Op naar Barcelona om de laatste week ten minste nog iets van het gi gantisme van de Zomer spelen van dichtbij mee te maken en wat cultuur van de stad op te snuiven. „Want hier op zo'n 130 ki lometer afstand ontstaat er bepaald geen olympisch gevoel", laat de Leidse coach Jan Klerks zich ont vallen. BANYOLES AD HEESBEEN GPD-VERSLAGGEVER De snelheid Oranje-minikamp' aan de rivier wordt afgebroken, is symbolisch voor de stemming. Minister president Lubbers en zijn echt genote krijgen nog even de ge legenheid na te babbelen met de finalisten, maar hun komst is enkel en alleen een formele. Ze drukken links en rechts wat handen, maar geen enkele spor ter kan worden gefeliciteerd. Hoofdprijzen zijn er niet gepakt en dat maakt de sfeer er be paald niet vrolijker op. Een dag eerder treft de rege ringsleider evenmin een uit bundige ambiance aan. Nico Rienks en Henk Jan Zwolle heb ben zojuist in de dubbeltwee een bronzen plak behaald. Maar niemand is echt tevreden met de kleur die sterke overeenkom sten vertoont met hun 'gebron- ste' huid. „We spreken af', roept trainerscoördinator René Mijnders in een eerste opwel ling iets te luid vanaf zijn klap stoeltje, „dat dit de enige me daille is waarover we teleurge steld zijn." Champagne Terwijl op twee kilometer af stand de sip ogende wereld kampioenen op het erepodium worden gehuldigd, giet team manager Henk Hospers in de vroege ochtenduren champag ne in de koffïebekers. Het kost bare vocht smaakt een stuk minder dan destijds in Seoul, toen er goud (Rienks en Florijn) aan de Zuidkoreaanse horizon gloorde. Nestor Frans Göbel Nico Rienks (links) en Henk Jan Zwolle wachten op de uitreiking van hun bronzen medaille. Zwolle verbergt zijn gevoelens. (32), zelf al vroegtijdig uitge schakeld in de series van de skiff, laat zijn goede humeur er niet door bederven. „Ik heb al heel wat weddenschappen ver loren de afgelopen week", grin nikt de IJmuidense skiffeur, doelend op de tegenvallende prestaties van de totale Neder landse equipe op de Olympia de. Het gaat de roeifamilie ook weer iets te ver al te nadrukke lijk van grote teleurstelling blijk te geven. „Laten we maar doen alsof we blij zijn", houdt René Mijnders zijn gevolg voor als hij het duo aan de rivierkant ziet aanleggen. Bij de botenloods volgt een hartelijke ontvangst. Maar iets te consequente bewa kers laten van die spontaniteit weinig heel door collega-roeiers en coaches van het vlot te we ren. De twee-eenheid wordt vervolgens gescheiden omdat Henk Jan Zwolle naar de do pingcontrole moet. Een bereid willige medewerker van de or ganisatie staat de Nederlandse televisie even toe wat leuke plaatjes te maken, Amsterdammer zelf voor lange tijd uit het beeld in het piashok je verdwijnt. Teleurgesteld „Er zat domweg niet meer in", legt Nico Rienks geduldig uit aan iedereen die het wil horen. „We zijn voor goud gegaan. Ac- teraf mogen we blij zijn dat we brons hebben gepakt. Ik ben te leurgesteld, maar dat zou ik ook met een zilveren medaille zijn geweest." Als Ruud Lubbers zich met zijn Ria en ambtelijke gevolg - na een lange wandeling in de brandende zon - hevig transpi rerend in het Nederlandse cen trum meldt, laat de routinier uit de dubbeltwee zich niet ken nen. Met enige trots toont de roeier van Okeanos de gezag drager zijn medaille. „Toch mooi", fluistert hij hem toe. .Al leen een gouden plakt weegt een stuk zwaarder." Een dag later blijkt de medail le van Rienks en Zwolle de waardevolste. Bij elke van de drie finale-races, waarin Neder landers betrokken zijn, toont hij zich zichtbaar nerveus. Af en toe een opmerking of een vloek slakend siaat hij bij een van de vele televisietoestellen, die langs de baan zijn geplaatst, het ver loop gaande. Bij roeien een sto rend, maar noodzakelijk kwaad, want aan de kant valt door gaans weinig waar te nemen. Zeker in Banyoles niet. Met de vierde plek van de vrouwen dubbel vier (Laurien Vermulst, Marjan Pentenga, Anita Meiland en Harriët van Ettekoven) kan hij, gelet op het blessureleed vooraf, nog vrede hebben. Wanneer de mannen vier-zonder-stuurman (Bart Pe ters, Niels van der Zwan, Jaap Krijtenburg, Sven Schwartz) na een ongelukkige start en de dubbel-vier (Hans Kelderman, Koos Maasdijk, Ronald Florijn en Rutger Arisz) in twee opeen volgende races echter als vijfde over de streep komen baalt hij als een stekker. „Logisch", luidt zijn conclusie. „Al deze ploegen hadden uitzicht op een medail- Bettine Vriesekoop in 25 mimiten van tafel gemept BARCELONA PAUL BERKHOUT BARCELONA CEES OLSTHOORN GPD-VERSLAGGEVER In de Polispotiu L'Estació del Nord is de olympische sfeer ver te zoeken. Het voormalige trein station fungeert tijdens de Spe len als strijdtoneel van de tafel- tennisfamilie. In het midden staan acht tafels opgesteld. Aan de zijkanten zijn twee enorme noodtribunes hoog opgetrok ken. Op deze plaats, waar twin tig jaar geleden de laatste trein vertrok, eindigt zaterdagoch tend de olympische reis van Bettine Vriesekoop. In slechts 25 minuten wordt de Europese kampioene op ontluisterende wijze van de tafel gemept door Hyun Jung, een soort levende muur uit Zuid-Korea. Drie kwartier eerder is Neer- lands hoop nog vastberaden de monumentale hal binnenge wandeld. Uiterlijk relaxed, in nerlijk gespannen als een veer. Als de scheidsrechter voor het begin van de partij in de achtste finales nog even haar batje wil controleren, reageert Vriese koop als door een wesp gesto ken. Afblijven, die is van mij. Een handvol Hollandse fans is naar Barcelona gekomen om Bettine aan te moedigen. Zij worden echter volledig over stemd door een Koreaans gezel schap aan de overkant, dat het ene na het andere strijdlied aanheft. De in een blauw-witte outfit gestoken Amsterdamse mag in de eerste game beginnen met serveren. Dat geeft de burger moed. Maar Jung, de nummer drie op de wereldranglijst, wordt er niet warm of koud van. Via 0-5 loopt ze vlot uit naar 0- 7. Op dat moment maakt Vries ekoop al een aangeslagen in druk. Ze huppelt een paar extra rondjes om zichzelf weer op te peppen. Tevergeefs. Ook de po gingen van coach Jan Vlieg om zijn pupil op het juiste spoor te GPD-VERSLAGGEVER Soms beult Ivo Trumbic zijn spelers af als slaven. Soms koestert hij hen als zijn zonen. Na het uit puttende en frustrerende openingsweekeinde mochten de Oranje-waterpoloërs schuilen achter zijn grote lijf. „De koning van Spanje zat hier zijn ploeg aan te moedigen in hun run op goud. En wie was er voor ons?" Hij bedoelde maar: wij zijn Nederland, wij zijn niet de olympisch favoriet. Bijna een jaar loiokken de waterpoloërs nu voor een mooi olympisch optreden. Alles stond in de schaduw bij het olympisch vuur. Het begon met nederlagen tegen Spanje (12-6) en Italië (6-4) en dat deed pijn. „We zijn binnengekomen als twaalfde, maar wij zullen niet twaalfde eindigen", voorspelde Trumbic echter strijdlustig. Alleen: „Tussen scoren op beslissende momenten en niet scoren, liggen nog jaren van arbeid. Ze schoten als kinderen. En kinderen schieten niet goed ge noeg voor de top." Tot die top rekent Spanje zich wel, een behen dig zevental dat een kostbare schat herbergt: Ma nuel Estiarte. Hij was de ster en topscorer van de Zomerspelen van '84 en '88 (totaal 61 treffers) en er zullen weinig goalies zijn die hem hier van die eretitel afkunnen houden. Bert Brinkman, verras send ingevallen, kon dat in elk geval niet getuige Estiartes vier doelpunten. Als de bal van hand ver andert, ligt Estiarte al vrij voor het vijandelijk doel. ,;Hij kan een wedstrijd beslissen", besefte le. Als het lukt, zeg je: het kan niet mooier. Op het moment dat de missie niet slaagt, is dat jammer. Heel jammer, ja." Gelatenheid Bij terugkeer in nationale kring druipt de gelatenheid er in de nabeschouwingen bij de ano nieme finalisten vanaf. Nico Rienks hoort het op afstand een beetje aan. Op zijn gezicht zijn de sporen zichtbaar van een lange nacht, die werd voorafge gaan door kort kolderiek optre den van Freek de Jonge in de tent van het NOC aan de haven van Barcelona. „Ook al is de kleur van de medaille ver keerd", klinkt het schertsend, „hebben we toch een feestje ge bouwd. Tot in de vroege uur tjes, ja. Maar dat tekort aan slaap haal ik de komende week wel weer in. Vanaf maandag verblijven we in het Olympisch Dorp. Ik vind het hier prachtig hoor, maar in principe is het op zo'n grote afstand toch een beetje de ver-van-mijn-olympi- sche bed-show." Brinkman. Sterker: Estiarte kan alle wedstrijden beslissen. Zo'n midvoor heeft Nederland niet. De spitsen Jalo de Vries en Koos Issard liggen in het water als een auto bij de sloop. Niet voor de doel punten, maar om te worden geplet. Een mikpunt voor onvriendelijke verdedigers, waar het water polo rijk aan is. De camera's die onder water staan opgesteld tijdens de wedstrijden, zouden mooie plaatjes kunnen tonen van het beuken en hakken. Maar veiligheidshalve worden die beel den mondjesmaat geleverd. Zodat verborgen blijft hoe de midvoors stukje bij beetje worden afge broken, het meest gebeurt onder water. Gelukkig hebben zij het postuur van woudreuzen. Dat het een ondankbare taak is, weet Ivo Trum bic. „Toch hebben de midvoors niet gedaan wat zij moesten doen. Zij speelden onvoldoende in het collectief. Daarnaast kost het creëren van kan sen veel energie. Dan mag je niet te vaak missen. Jalo en Koos hebben goede kansen gemist, maar vooruit, het was hun eerste keer." Medelijden heeft de Grote Chef echter niet met zijn aanvallers. Grijnzend: „Fysiek zwaar? Dat valt toch wel mee. Het is gewoon sport." Dat Neder land tweemaal in actie kwam binnen veertien uur, deed hij schouderophalend af. „Zo is het toernooi en zo zullen wij spelen." Polo is nu een maal een sport waar arbeid wordt verlangd, vindt Trumbic. „En daar zijn wij op voorbereid." Door de Spartaanse tucht van de Kroaat, een man die wel de waterpolo-professor wordt genoemd. Een professor die van een streng regime houdt. ij noemden ze altijd de kon in de dins dagavond', kleine hoc keys port hadden wij er velen, jongens en meisjes die elke training weer lieten zien wat ze allemaal konden, de hoop van de trainer wekelijks deden herleven en iedere zondag weer teleurstelden. Ook in de veel bekendere voetbalsport ken nen wijze, die .koningen Van de week'. Gelukkig laten de Olym pische Spelen zien dat op het al lerhoogste niveau dit fenomeen net zo vaak tot uiting komt als op het wat lagere. Terwijl ik me momenteel per auto van Amsterdam naar Bar celona verplaats, met geplande stops om niet al te veel atletiek- geweld te hoeven missen, kwam dit fenomeen plotseling weer bo ven drijven. Achterin zittend, een prachtig interview lezend met Leroy Burrell. kon het niet mooier tot uiting komen. Al twee jaar de snelste man van de we reld maar nog nooit een echte belangrijke wedstrijd gewonnen Hij wist waar het aan lag. Te genwoordig onontkoombare vi deobeelden hadden het hem la ten zien. Te vroeg op snelheid gekomen, te weinig ontspanning in het niet actieve been. Ik fronste mijn wenkbrauwen en ging snel verder op zoek naar nog meer van dit soort leerzame teksten. Maar helaas, hier bleef het bij. De interviewer durfde ook niet verder te gaan. Niks geen lastige vragen over faal angst, Lewis-syndromen, ge woon simpel te gespannen op de belangrijke momenten, kortom niet het killerstype. Nee, het ge hele interview zweefde door op een abstract niveau waar ik als gewone sportliePiebber weinig van begreep. Z'n trainer durfde er ook niet op in te gaan. Geen enkele trainer trouwens. Het is ook wat om te gen je pupil waar je nog jaren lang mee verder moet te moeten zegg?'1 'groot talent,- maar men taal niet helemaal in orde'. Nee. dan liever nog wat extra mo torunits aan laten spannen en wat vaker melkzuur laten prik ken. Die dingen zijn veiliger, eenvoudiger en wekken de sfeer van de wetenschappelijke bege leiding. Maar na zo 'n periode van wederom ontdekt te hebben waar het aan lagen hernieuwde trainingsaanpak volgt altijd weer het onontkoonibare mo ment van die belangrijke wed strijd. Zaterdagavond acht uur zat ik in een Luxemburgs hotel extra gespannen te kijken. Het Lewis- syndroom was weggevallen, alles was perfect verlopen. Bij de pre sentatie glimlachte hij zelfs even om te tonen hoe ontspannen hij was. Vanaf het startschot was het echter al duidelijk. Verkram ping had hem andermaal te pakken. Terwijl Linford Christie een lange loopbaan beloonde met de race van zijn leven stond het fenomeen Burrell een mi nuut lateral mijn Franse zender te woord. Fantastische sportman die dat op kan brengen overi gens. Maar z'n verklaring kwam op dat moment logischerwijs niet verder als 'het ging niet'. En wat nu. Terug naar de Verenigde Staten, andermaal videobeelden bestuderen en wederom veran deren van trainingsaanpak? Of misschien eens echt in jezelf kij ken en je samen met anderen aj vragen wat er in dat hoofd ge beurt op zo'n moment. Mis schien moet hij nog eenmaal te rug naar die vriend van hem die alleen maar echt hard liep op die allerbelangrijkste momen ten. De man die ik zaterdag avond toch wel een beetje miste Carl Lewis. TOM VAN 'T HEK Bettine Vriesekoop, NOC-voorlichter Frits Suer e zojuist is uitgeschakeld. i coach Jan Vlieg treuren mee met Paul Haldan (zittend) die krijgen, sorteren geen effect. In razend tempo ramt Jung door naar 12-21. Welvaartsbuikje In de pauze een slokje water en koortsachtig overleg tussen Vriesekoop en Vlieg, tegen woordig voorzien van een heus welvaartsbuikje. Het lijkt te hel pen. Bettine scoort en staat voor het eerst voor. Bij een 5-6 stand volgt een fantastische ralley, die wordt besloten met een netbal van de Koreaanse. In een reflex slaat de balende Vriesekoop het balletje weg. Het komt haar op een waarschuwing te staan. Vlieg windt zich daar hevig over op en gaat verhaal halen bij de scheidsrechter. Zonder succes. Als het spel is hervat blijft de coach doorzeuren tegen de hoofdarbiter. Het wanhopige gespartel van Vriesekoop gaat volledig voorbij aan de Gronin ger: 10-21. In de derde game van hetzelf de laken een pak. Vriesekoop krijgt absoluut geen vat op de verschillende effecten die de Aziatische speelster met de penhoudergreep het balletje meegeeft. In pure wanhoop heft Bettine enkele keren haar ar men ten hemel. Ze is radeloos, redeloos, reddeloos. Je zou bij na medelijden met haar krijgen. Jung vertrekt geen spier en wint simpel met 10-21. Na amper 25 minuten is de slachtpartij afgelopen. De ont goocheling straalt van Vriese- koops gezicht. Zelden zal ze in haar rijke carrière zo zijn verne derd ais zaterdag in het voor malige treinstation. Later is er berusting. Wat kan ze anders. Vier jaar geleden, bij de Spelen in Seoul, had ze slecht gespeeld en gebaald als een stekker na het teleurstellen de verlies in de kwartfinales te gen Hrachova. Nu heeft ze niet eens de kans gehad om slecht te spelen. BARCELONA PAUL BERKHOUT GPD-VERSLAGGEVER In een alcoholvrij biertje had Daphne Jongejans geen zin. „Is er niet iets met alcohol?", vroeg ze, quasi-serieus. De diva van de springplank was toe aan een opkikkertje. Haar laatste sprong was een sprong in het duister. Zij belandde naast de finale van het schoonspringen, in de onze kerheid of dit nu het slot van een glorieuze loopbaan moest zijn. „Misschien begin ik over twee jaar wel opnieuw. Stel je Op het terras met uitzicht over heel Barcelona mijmerde Daphne Jongejans echter niet al te lang over de teleurstelling en de toekomst. „Ik neem een hele poos vrij, tot ik de kriebels weer krijg. Maar een echte rentree, nee, dan kun je wel heel moei lijk afstand doen. Dan heb je geen leven naast de sport. Ik ben niet zo enorm door het schoonspringen gegrepen." Het enige wat haar nog wat lijkt is het prof-circuit, waarin ze met broer Edwin een team zou kun nen vormen. „Maar eerst ga ik een full-time baan zoeken." Daphne Jongejans beleefde drie Olympische Spelen. De laatste waren bestemd tot een hoogtepunt, maar werden een dieptepunt. „Dat doet pijn. In 1984 had ik in dit geval gezegd: ik ben jong, ik leer er van en heb nog meer kansen. Nu zijn er niet zo veel volgende keren meer." Of het uitblijven van succes haar maatschappelijke carrière in de Verenigde Staten voorlopig blijft Miami haar- woonplaats mede zou bepa len, wist ze niet. „Elk groot toer nooi heeft invloed op je leven. Ik zie wel." Daphne Jongejans hoort bij het dozijn beste schoonspring- sters van de wereld. Ook in Bar celona. „Ik was in topvormzei ze. „Voelde me in staat een me daille te winnen." Alleen hrrni te ze op de Montjuich niet de perfectie die nodig was om die wetenschap te bevestigen. „Ik sprong te voorzichtig, niet agressief genoeg." De jury leek extra hard voor haar. Waarna het nieuwe plaatsingssysteem, met slechts drie verplichte en drie vrije sprongen, haar uit schakelde. Vooraf vreesde ze al dat de kwalificatie met zo'n be perkt arsenaal opgaves een rou lette zou worden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15