Christie: nooit te oud voor goud Van Langen en Toonstra bekeken naar eindstrijd Tennisreputaties sneuvelen Olympische Spelen Marathon: martelgang Succes Devers overschaduwd door doping-beschuldiging Prinsen beheersen het koningsnummer MAANDAG 3 AUGUSTUS 1992 14 Agressie als ruwe brandstof voor de sprint. Linford Chris tie rent de 100 meter alsof zijn leven ervan afhangt. Dan beeldt hij zich in dat hij door de duivel achterna wordt gezeten. Maar het is ook een brok frustratie die in het lo pen van de eigenwijze Brit schuil gaat. Hij is 32 inmid dels. Afgeschreven en neergesabeld door velen. Zijn over val zaterdag op het Amerikaanse sprintbastion was een verrassing. „Niet voor mijzelf. Ik heb altijd al geroepen dat 1992 mijn jaar zou worden", zei Christie. „Alleen wil de niemand me geloven." GPD-VERSLAGGEVER Linford Christie toverde een tri omfantelijke grijns op zijn ge zicht. Hij lachte als een ondeu gende tiener, drapeerde de Union Jack, de Britse vlag om zijn lichaam en maakte een ere- ronde door de arena. De oudste olympische 100 meterkampioen genoot intens van het spontane eerbetoon. Als een klein kind. „Nooit eerder werd ik zo harts tochtelijk toegejuicht." Met 9.96 seconden vermor zelde hij in de finale enkele toch bepaald niet geringe tegenstan ders. Frankie Fredericks (10.02), Dennis Mitchell (10.04), Bruny Surin (10.09), Leroy Burrell (10,10). Het jeugdige sprintge- weld wist zich na vijftig meter al kansloos. „Hij heeft het ver diend. Als je ziet hoe lang hij er op heeft gewacht en wat hij er voor heeft gedaan. Ik gun hem dat goud van harte", sprak de geklopte Frankie Fredericks, die de eerste atletiekplak voor Na mibië binnenhaalde. Linford Christie heeft dit sei zoen pas een race verloren (fo tofinish). Desondanks was hij niet helemaal zeker van zijn zaak. „Ik was er slechts voor 90 van overtuigd dat ik zou win nen. Na de halve finales had ik had evenwel nog veel over in de tank. Dat gaf me zelfvertrou wen. Dit was de meest ontspan nen finale die ik ooit heb gelo pen. Jammer dat Lewis er alleen niet bij was." Christie, de zilveren medaille winnaar van Seoel, heeft altijd een onwaarschijnlijke volhar ding getoond. Hij is de sprinter van de lange adem. Nooit opge ven. Altijd blijven vechten. „Hoe meer men over mijn leeftijd zeurt, hoe vastbeslotener ik word." Voor Linford Christie is leeftijd iets immaterieels. „Je bent zo jong als je je voelt. Zo lang mijn lichaam, mijn benen de inspanning nog aankunnen, ga ik door." Vorig jaar heeft de atleet uit West-Londen heel even getwij feld. Hij dacht aan stoppen. Uit de vierde plaats tijdens het WK kon hij geen voldoening meer putten. „Brieven van vrienden en supporters hebben me over de streep getrokken. Stop niet, jouw tijd komt nog. Daar heb ik nieuwe motivatie en energie uit gehaald." Kinnock Linford Christie, geboren in St. Andrews op Jamaica, is zeer ge liefd bij het grote Britse publiek. „Als ik aan de Britse verkiezin gen had deelgenomen, dan had ik meer stemmen gekregen dan Major of Kinnock." Hij kan soms ook heel principieel zijn. Moeilijk, volgens de Britse atle- Barcelona'92 Sprint in cijfers tiekregenten. Zeikerig. Eigen wijs. Linford Christie blijft even wel altijd zichzelf. Onafhanke lijk. Hij gaf zijn atletiekloopbaan pas op 24-jarige leeftijd de spo ren. In 1988 klokte hij als eerste Europeaan een tijd onder de tien seconden en vorig jaar, 31 ondertussen, noteerde hij in de WK-finale zijn beste tijd: 9.92 seconden. „Het resultaat van hard werken en veel ervaring." Op toernooien van enige im portantie moest Linford Christie zich niettemin tevreden stellen met een plaats in de schaduw van de grote Amerikanen. Het was niet de enige frustratie van Christie. Ook het vermeende Zuinig en tactisch lopen is altijd Ellen van Langens kwaliteit par excellence geweest. Ze vliegt als het ware over de baan. De Am sterdamse bereikte zaterdag on danks wat energieverslindend duw- en trekwerk soeverein de finale. „Als men die niet te snel aangaat, maakt ze beslist een kans", blikte trainer Frans Thuys al vooruit op de race van vanavond. De Nederlandse middenaf stand floreert als nooit tevoren. Behalve Van Langen lieten ook Marko Koers en Robin van Hel den een solide indruk achter. Beiden liepen tactisch sterk. Volgens het boekje. Ze bleken echter voor dé absolute top nog net iets te onervaren. Spranke lend fris was ook het optreden van Christien Toonstra op de 10.000 meter. Met een vijfde plaats (32.07.42) haalde ze moeiteloos de eindstrijd. „De pijn komt in de finale toch wel." Frans Thuys, trainer van Ellen van Langen en Chris tien Toonstra, denkt dat het be hoorlijk hard zal gaan in de eer ste ronde van de 800 meter. Hij verwacht een combine van de GOS-atleten Nurutdinova en Gurina. „Een van de twee zal zich wellicht opofferen. Het is zaak om je niet te laten verlei den tot onnodige verspilling van de krachten", luidt zijn advies. „Wanneer de finale echter op een tactische race uitdraait, wordt het nog leuk." Frivool was het optreden van de andere Nederlandse atleten. Hoewel Robin van Helden (1.46.98) en Marko Koers (1.52.23) niet opgewassen wa ren tegen het geweld dat Bar- bosa en Tanui in hun series ontwikkelden, konden ze terug blikken op een geslaagd 800- meter-optreden. Fris, spontaan en ongecom pliceerd. Christien Toonstra liep een zuinige en zeer bekeken 10.000 meter. De atlete uit Vel- serbroek nestelde zich comfor tabel in een achtervolgend groepje op de Keniaanse kop- loopster Kimaiyo en hoefde geen moment haar energiere serves aan te spreken. „Het zou stom zijn om harder te gaan lo pen als het niet hoeft?" De marathon van Barcelona werd gekenmerkt als een van de zwaarste in de geschiedenis. De extreme hitte (30 graden), de hoge luchtvochtigheid en de gruwelijke klim naar het stadion op de Montjuich zorgden inder daad voor veel ongemak. Des ondanks voltooiden 38 van de 47 atletes de martelgang. De GOS-atlete Vanletina Yegorova klokte bovendien met 2.32.41 minuten een uitermate acceptabele tijd. Pas in het sta dion wist zij haar belaagster Yu- ko Arimori uit Japan van zich af te schudden (2.32.49). De finale hoogspringen bij de mannen eindigde voor 57.640 toeschouwers in een Cubaanse zege. Wereldrecordhouder So- tomayor nam 2.34 meter in zijn eerste aanloop en bleef daar mee de Zweed Patrick Sjoberg en de Pool Artur Partyka (even eens 2.34 meter) voor. „Ik moet tevreden zijn met zilver", ant woordde Sjoberg. In de brandende zon van Vall d'Hebron verbleekt menige tenriisreputatie. Nicole Muns-Jagerman en Mark Koevermans, die afgelopen weekeinde als laatste Nederlanders werden uitgeschakeld, bevonden zich in het eminente gezelschap van Jim Courier, Boris Becker en Pete Sampras, waar door er van de eerste elf geplaatsten van de man nen er slechts één de kwartfinales bereikte: de voor de eer van Kroatië strijdende Ivanisevic (4). Courier, in drie setjes door Mare Rosset afgeser veerd, was daarover zo ontdaan, dat hij niet bij de persconferentie verscheen. Boris Becker nam zijn verlies in vier sets tegen de Fransman Santoro ge makkelijker op. Volgens de Duitser heeft het olympisch tennis toernooi in de huidige vorm geen toekomst; hooguit als landen-evenement. De spelers vinden de olympische sfeer wel leuk, maar zouden in Beckers ogen niet bereid zijn zich op de baan voor de volle honderd procent in te spannen. Koevermans was tegelijkertijd tevreden en on tevreden. Dat hij het als tweede reserve in het en kelspel tot de laatste zestien reikte was mooi mee genomen. Gisteren serveerde Jaime Oncins in de tiebreaks - 6-7 (1-7) 0-6 6-7 (2-7) - aanzienlijk be ter. Maar het zat hem dwars dat het dubbelspel erbij was ingeschoten. Na zijn winstpartij tegen de geplaatste Bniguera stond hij 's avonds om half twaalf samen met Paul Haarhuis weer op de baan voor de dubbel. Verre van fris uiteraard. „Ik vind dat nog steeds zonde," aldus Koever mans. „Als je ziet dat we daarna tegen twee Indo nesiërs en ïwee Indiase spelers hadden gemoeten, lag het brons voor het oprapen. Linford Christie maakt het publiek deelgenoot van zijn succes. dopinggebruik in Seoel is hem een openlijk excuus, maar heeft altijd blijven achtervolgen. „Een dat nooit gekregen, verschrikking. Ik weet precies Het was niet de eerste teleur- wat Ben Johnson moet hebben stelling in zijn leven. Al op jonge gevoeld." leeftijd deed schokkende erva- Christie kreeg na een schan- ringen op met discriminatie. En delijk verhoor het voordeel van nog niet zo.lang geleden zat het de twijfel. „Er was alleen geble- 1.89 meter lange en 77 kg zware ken dat ik te veel ginseng en vi- krachtpakket zelfs een nacht in s heb gebruikt." Hij eiste een cel, verdacht van diefstal. Linford Christie wil daarom niet alleen een goed sprinter zijn. „Ik wil een groot sprinter zijn." De sociaal bewogen atleet komt op voor de allochtone jeugd in zijn land. „Ik wil dat ze een kans krijgen. Daarin zie ik een uitdaging voor de toe komst." Met veel gevoel voor drama- tiek vertelde Devers haar ver haal over de Graves'-ziekte die haar bijna het leven had gekost. „De eerste problemen deden zich in juni 1988 voor. Ik had ademhalingsmoeilijkheden, mi graine en geheugenverlies. De doktoren dachten aan astma en gaven me medicijnen. Een jaar later verslechterde de conditie." Pas in de zomer van 1990 werd de Graves'-ziekte (een schildklieraandoening) gedia- gnostiseerd. „Ondertussen had zich een abces ontwikkeld ter grootte van een vingerhoed en moest ik een bestralings- en chemotherapie ondergaan. Met alle bijwerkingen vandien. Ik had last van haaruitval, werd zwaarder en verloor veel bloed door de drie a vièr menstruatie- .cycli per maand". Blaren op de voeten zorgden voor nieuwe complicaties. „De orthopeed schreef een zalfje voor, maar de blaren werden groter. Uiteinde lijk bleek dat mijn voeten door de straling waren verbrand. Ik was nog slechts twee weken van een amputatie verwijderd", ver telde Devers, wellicht met enige overdrijving. De ziekte genas wonderbaar lijk voorspoedig en na een in tensieve behandeling kon de at lete uit Seattle weer lopen en trainen. Al moet ze wel nog da gelijks een pilletje slikken. „Ik heb altijd in mezelf geloofd en drie jaar lang geknokt. Hier in Barcelona is een wonder ge beurd", meende Devers. Sprintfinale in het teken van doodsangsten, agressie en boze geesten De honderd meter is veel meer dan 'klaar, af en zo hard moge lijk naar de overkant. Er komen doodsangsten aan te pas, agres sie en boze geesten. Linford Christie is er heel gevoelig voor en logisch was zaterdag dan ook de vraag of hij op zijn weg naar goud wellicht was opgejaagd door de geest van Carl Lewis. Nee, lachte de Brit, hij had het op eigen kracht gedaan. „I feit very relaxed today", jokte hij. Ontspanning heet voor sprin ters de sleutel tot het succes te zijn, maar zelden zagen we zo veel zenuwpezen bij elkaar als zaterdag rond de klok van ach ten. Nagels bijten, billen knij pen, nerveus gedrentel, valse starts. A star is bom in tien se conden. De toppers van toen (Seoul '88) zijn er niet meer bij. Carl Lewis, de regerende olympisch kampioen, noch Ben Johnson, de man wiens titel hij 'erfde'. Zonder hen ziet de honderd meter er opeens heel anders uit. Een koningsnummer nog steeds, maar betwist door louter Het verschil tussen positief en negatief blijkt al gauw een halve seconde te zijn. Minstens. John sons start is nog altijd rrpèoairf. het vervolg geen schim van wat het was. 'Big Ben', achtste en laatste in de snelste halve finale, slaat na de meet meteen rechts af, de catacomben in. „Ik wilde niets bewijzen", zei hij nader hand. „Ik was al blij, dat ik erbij mocht zijn." Lewis laat zich niet zien. In de anonimiteit van de massa op de Montjuich realiseert hij zich bij de val van Mark Witherspoon, dat hij nu wel de vierde man in de estafetteploeg zal zijn. Zo lossen de problemen zich van zelf op. Beneden op de baan hebben Dennis Mitchell en Leroy Bur rell geen oog voor hun huilende landgenoot. Zelfs het feest rond Gail Devers wordt niet meege vierd. De onverwachte winnares bij de vrouwen passeert onop- wordt voorbereid. Geen kus, geen hand, hoofd in de nek en blik op oneindig. Dan is het zover. Het schot valt, met meteen een tweede er achteraan. Valse start. Duizen den lichtjes flitsen vergeefs. Een helikopter komt de tweede po ging verstoren. Dennis Mitchell steekt z'n hand op, vraagt uit stel. want this more than any thing in life", zei hij vooraf. Niets liever dan goud, het enige dat telt voor Amerikanen, zeker voor sprinters. Bij veertien van de 21 voorgaande Spelen lever den zij de olympisch kampioen. In een vloek en een zucht is het dan over. Linford Christie wint in 9,96 seconden, de her haling aftvachten zoals bij de vrouwen is niet nodig. Hij heeft al een vlag te pakken en stormt stralend langs de coulis sen, achtervolgd door camera mensen en fotografen. In de bocht na de finish lig gen de verliezers hun wonden te likken. Burrell (slechts vijfde) is er het snelst mee klaar. Mit chell daarentegen volgt, groggy als een bokser, het spoor van de winnaar. „Kijk in de olympische boeken en je zult mijn naam vergeefs zoeken", zal hij zich groot houden, later. „Nu kom ik er wel in en daarom ben ik blij met deze medaille, ongeacht de kleur. Als ik trots ben op mezelf, dan zou Amerika dat ook moe ten zijn." In de 'Zona Mista' zoeken de verliezers naar verklaringen. Verslaggevers verdringen elkaar om maar geen letter te hoeven missen. Bruny Surin, de enige Canadees in de race bij afwezig heid van Ben Johnson, neemt' er de tijd voor, Leroy Burrell om helst eerst zijn vader. „Is that your boyt' vraagt een luidruch tig heerschap met een priester boordje om. Senior knikt. 'Lay Witnesses for Christ' staat op een t-shirt te lezen. Waar de smart het grootst is, is de troost nabij. Dan is-ie daar eindelijk, de winnaar. De priester krijgt de eerste aandacht, daarna een ou der echtpaar. Christie zoekt naar zijn stapeltje kleren, om helst dan Frankie Fredericks, net zo blij met zilver als hij met goud. Opvallend, pijnlijk bijna is het uitblijven van Amerikaan se felicitaties. Surin komt. wel een handje geven; de Jamaica- nen zijn al afgedropen naar de douche. Christie laat geen vraag ont- beantwoord, stelt geen handte keningenjager teleur. Een offi cial probeert vergeefs hem mee te tronen. Dopingcontrole en persconferentie kunnen wach ten. Zaterdag 1 augustus om 22.00 uur, een kleine twee uur na het mooiste moment in zijn leven, zit Koning Christie einde lijk op zijn troon. Voor wie hij bang was toen hij zo hard wegvluchtte van de an deren? Voor niemand eigenlijk, ook niet voor geesten. Nee, hij had Lewis en Johnson niet ge mist toen hij over zijn schouder keek. Het was 'a shame' dat Carl er niet bij was, maar dat deed volgens hem niets af aan zijn Over en uit. Ben Johnson loopt snel weg nadat hij is uitgescha keld. FOTO EPA prestatie. Want om goud te win nen, olympisch kampioen te worden, moest hij de Amerika nen die er wel waren toch ook eerst verslaan. De blijdschap van Bob Kersee sloeg om in blinde woede. De trainer vierde een persoonlijke triomf met Gail Devers, een me disch sprintwonder (100 meter) en Jackie Joyner (zevenkamp, goud met 7044 punten), maar moest zich tevens schrap zetten voor nieuwe dopingaantijgin- gen. „Waar heb ik dat toch steeds aan te danken?", vroeg de trainer, in 1988 nog onge kend succesvol met Florence Griffith, zich hardop af. Net als bij de trials in New Or leans was het sprintster Gwen Torrence, die geen blad voor de mond nam. „In Seoul was ik in de finale kansloos omdat vijf loopsters 'gepakt' hadden. Hier in Barcelona waren zeker twee van de drie vrouwen die voor mij eindigden niet clean", luid de de insinuatie van de Ameri kaanse, die in de 100 meterfina le nog net voor Merlene Ottey de vierde plaats wegkaapte. Consternatie alom. Veront waardiging bij de met goud, zil ver en brons behangen Devers (10.82), Cuthbert (10.83) en Pri- valöva (10.84). Woede bij trainer Bob Kersee. Ofschoon Torrence geen namen had genoemd, nam Kersee ogenblikkelijk de gelegenheid te baat om zijri gal te spuwen en zijn atlete van alle blaam te zuiveren. „Dit is unfair. Dit pik ik niet; Devers is net zo vaak gecontro leerd als mijn vrouw Jacky. Mijn priester is mijn getuige. Ik zweer bij mijn vader en mijn moeder dat Devers geen 'drugs' heeft gebruikt. Wie dat niet ge looft kan mijn kont kussen", re ageerde Kersee furieus op de aantijgingen. Het is niet de eerste keer dat een topper uit de stal van Ker see met doping in verband wordt gebracht. Er doen legio geruchten de ronde. Bovendien werd bij de dopingverhoren in de affaire Ben Johnson de naam Bob Kersee uitdrukkelijk ge noemd door atlete Angela Bai ley. De beschuldigingen wierpen een schaduw over de prestatie op de vrouwensprint, waarin hordenspecialiste Gail Devers de hoofdrol vertolkte en de ge doodverfde Merlene Ottey op nieuw hopeloos faalde. Devers is een bijzondere atlete. Voor haar werd het sprookje van As sepoester werkelijkheid. Anderhalf jaar geleden dreig den de doktoren nog haar voe ten te amputeren. Ze kon piet meer lopen. Ze moest kruipen, omdat elk stapje dat ze maakte een plasje bloed achterliet. En kele maanden later pakte ze al wel WK-zilver op de horden. En zaterdag voegde ze daar olym pisch sprintgoud aan toe.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14