Sport 'Student' Dekker slaagt glansrijk Lammers op zoek naar waardering t 'Genante vertoning' 'Help, het Nederlandse zwemmen verdrinkt' MAANDAG 3 AUGUSTUS 1992 1 Lugthartwint 1 Q TennisserJan"Wl'" I O lem Lugthart zege vierde in het Badgasten- toernooi. Bij de vrouwen won Jolanda Mens Zelfs Mart Smeets even sprakeloos den haag Het liep zaterdag tegen middernacht toen tijdens het tv-programma Studio Barcelona beelden te zien waren die zelfs presentator Mart Smeets sprakeloos maakten. Middenin een in terview met de Nederlandse zeilers in de Tornado-klasse, Paul Manuel en Ron van Teylingen, kregen de kijkers enkele secon den een porno-tekenfilm te zien. Smeets, verrast, erkende wei nig van zeilen af te weten maar wist toch wel heel zeker dat die getekende vliegen, die 'het' met elkaar deden, niets met die sport van doen hadden. Fred de Vries, voorlichter van de NOS, kon een dag later wel een verklaring geven. „We maken gebruik van een landverbinding van toren naar toren. In Parijs is een schakelfout gemaakt waardoor een pornofilm van Canal Plus te zien was. In een rechtstreekse uitzending kan zoiets gebeuren". Lewis neemt over van Whiterspoon Barcelona Mark Witherspoon is zes tot twaalf maanden uitge schakeld. De Amerikaanse sprinter liep zaterdag in de halve fi nale van de 100 meter een ernstige achillespees-blessure op. Zijn plaats in de 4x100 meter estafetteploeg wordt vermoedelijk overgenomen door Carl Lewis. Witherspoon (28) kwam na twin tig meter ten val en werd met een brancard van de tartanbaan gedragen. In het ziekenhuis werd aan de rechtervoet een volle dig afgescheurde achiiles-pees geconstateerd. Volgens James Montgomery, de arts van het atletiekteam van de Verenigde Sta ten, is met het genezingsproces zes tot twaalf maanden ge moeid. Zwitsers voorkomen dopingschandaal Barcelona De Zwitser Jacques Jolidon ontbrak gisteren in de wegwedstrijd voor de wieler-amateurs. Hij was een dag eerder uit de ploeg verwijderd nadat hij bekend had medicamenten ge slikt te hebben waarin cortisonen waren verwerkt. De Zwitserse ploegleiding voorkwam daarmee een doping-schandaal. Jolidon voelde zich in dè eerste Olympische week niet lekker. Hij had lichte koorts en nam zonder overleg met de ploegarts medicij nen. Die kreeg zaterdagmorgen bij het ontbijt argwaan, toen hij bij de renner een lichte koorts vaststélde. De Zwitser gaf toe me dicijnen gebruikt te hebben om het beginnende griepje te on derdrukken. De arts ging op onderzoek uit en kwam er achter dat in de door Jolidon geslikte pillen zich een substantie van het verboden middel cortisone bevond. De rennerwerd direct uit de ploeg gezet en vervangen. Eric Viscaal weer van veld gestuurd gent» Eric Viscaal werd zaterdagavond van het veld gestuurd tij dens het vriendschappelijke duel AA Gent-Dynamo Boekarest. De oranje-international zal de eerste drie wedstrijden van AA Gent in de nieuwe competitie toch al niet meemaken. Dan ls hij nog geschorst. Vermoedelijk zal dit keer hem een geldboete tref fen. Aron Winter scoort voor Lazio schongau Aron Winter heeft zaterdag zijn eerste doelpunt ge maakt voor Lazio Roma. De Nederlandse international nam in het Duitse Schöngau één van de acht treffers in de vriendschap pelijke wedstrijd tegen een regionale selectie (8-0) voor zijn re kening. Frans Göbel, de oudste Neder landse roeier bij de Olympische Spelen, heeft gisteren schande gesproken over de huldiging van de bronzen dubbeltwee Ni co Rienks en Henk Jan Zwolle. „Het was een genante verto ning." Iedere Nederlandse medaille winnaar wordt 's avonds dan wel 's anderendaags gehuldigd in pers- en ontmoetingscen trum in de oude haven, waar de klipper Olympic Star ligt afge meerd. Op de boot logeren Ne derlandse regeringsfunctiona rissen, captains of industry, sponsors met gasten en andere vips. De laatste dagen werden de kroningsfeesten verzorgd door cabaretier Freek de Jonge. De roeiers waren zaterdag voor het eerst in de Hollandse kolonie. Göbel: „Er stonden tv's aan met wereldprestaties in at letiek en andere sporten. Die mensen stonden er met de rug naar toe, glas in de hand, het in teresseerde hen geen bal. Vol gens mij zijn ze daar alleen voor zichzelf. Ik hoorde er een paar praten over onze dubbeltwee. O ja, roeien, zei er een, gaat dat over 1000 meter? En zit daar een stuurmannetje in? Ze ston den daar onze medaillewin naars te huldigen, maar ze wis ten er geen fluit van. Freek de Jonge ook niet, die saloncom munist." Nadat hij de meao had af gerond, koos Erik Dekker voor een opleiding als cou reur. Hij noemde zichzelf gekscherend 'student wiel rennen'. Hij toonde zich een voorbeeldige leerling, maakte trouw zijn huis werk en stuurde vol ver trouwen af op zijn twee examens van dit seizoen. Het Nederlands kampioen schap en de Olympische Spelen, daar móest hij goeie cijfers halen. sant sadurni cees oltshoorn gpd-verslaggever Dekker slaagde met glans. Niet cum laude, wel met een tien en een griffel, én een zoen van coach Piet Kuys. Na de tweede plaats in de nationale titelstrijd, bekroonde het 21-jarige talent uit Hoogeveen gisteren een fan tastische race op het smoorhete circuit in Sant Sadurni d'Anoia met een schitterende zilveren plak. Hij trad daarmee in de voetsporen van Gerrit Voorting en Hennie Kuiper, die in '48 en '72 respectievelijk zilver en goud hadden gewonnen voor Nederland in de individuele wegwedstrijd voor amateurs. Te midden van de Italiaanse triomfator Fabio Casartelli en de bronzen Dainis Ozols uit Letland passeerde een dolgeluk kige Erik Dekker de finish. Eens gezind priemde het trio de ar men in de lucht. Juichend be groetten de drie absolute uit blinkers het succes, waarvoor ze in de laatste twintig kilometer zo eendrachtig hadden samen gewerkt. De eerste die Dekker huilend omhelsde was verzorger Sjef van Engelen. Daarna volgde Piet Kuys en vervolgens sloot Dekker zijn ploegmaats Rob Compas en Richard Groenen- daal in de armen. Daar stonden ze dan, een Drent, een Westfries en een Brabander. Spontaan vierden ze een feestje in de cha os aan de streep. Alsof ze alle maal een medaille hadden ge wonnen. Waar het bij de Oranje dames een week geleden nog Erik Dekker stormt samen met Fabio Casartelli op de meet af. De Nederlander won het zilver, de Italiaan het goud. 'ieder voor zich en God voor ons allen' was, daar opereerden de Hollandse mannen als een hecht blok. „Hier fietste een drie-een heid," jubelde Kuys apetrots. „Deze prestatie is het bewijs dat ik de afgelopen jaren de juiste lijn heb uitgestippeld. Ik ben vaak gekritiseerd. Na de afgang van hetzelfde trio bij het WK in Stuttgart, wilde men ons zelfs de nek omdraaien. Maar ik heb altijd geroepen dat geduld een schone zaak is. Dat is niet mijn verdienste, de i het doen." Dat deed Erik Dekker, het ta lentvolle paradepaardje van Kuys. „Hier heb ik van ge droomd," straalde de noorde ling, die er niet om maalde dat de hoofdprijs aan zijn neus voorbij was gegaan. „Die Itali aan maakte zo'n sterke indruk. Ik heb nog wel een paar keer geprobeerd hem heuvel-op te lossen, maar hij pikte steeds makkelijk aan. In de sprint kwam ik er gewoon niet aan te pas. De tweede plaats was het maximaal haalbare voor mij." Op het slopende parkoers, waar de zon de thermometer tot boven de 35 graden deed stijgen, nam Dekker het initia tief tot de eerste serieuze ont snapping van een groepje van negen renners. Daarbij konden later alleen Casartelli en Ozols nog aansluiten. Uitgerekend dit tweetal bleek in staat om ander halve ronde voor het einde de beslissende aanval van onze landgenoot te beantwoorden. „Ik kende die gasten niet," bekende Dekker. „Aan de kleur van het shirt zag ik dat de één een Italiaan was, maar de ander was echt een vreemde voor me. Ik hoorde pas in de box dat die jongen uit Letland kwam." Voor Erik Dekker is de zilve ren medaille een prachtig visite kaartje voor een overstap naar de profs. De jongste telg uit de wielerfamilie wil als het even kan bij een grote Nederlandse ploeg aan de slag. Hij voelt wei nig voor een avontuur in het barcelona »GPP Bondscoach Ton van Klooster heeft za terdag tijdens zijn afscheidsrede in Bar celona de noodklok geluid voor het Ne derlands zwemmen. Het budget voor de totale zwemsport, nu zo'n 500.000 gul den, zal volgend jaar verder teruglopen. Bovendien stoppen zeven toptrainers met hun werkzaamheden. „Ik verwacht niet dat het roer omgaat, vandaar dat ik opstap", aldus Van Klooster, die een baan als docent in Groningen heeft ge accepteerd. Nederland wordt omgebouwd tot een tropisch zwemparadijs, maar dan alleen voor recreanten. Volgens Van Klooster is er geen trainingswater voldoende, ont breken prikkels voor sporters en is de zwembond een log orgaan dat nauwe lijks topsport-gericht denkt. Het winter kampioenschap wordt volgend jaar in maart gehouden, terwijl de topclubs voorstelden voor januari te kiezen in verband met de voorbereidingen op het EK. Van Klooster rekende tijdens zijn ver klaring voor dat er voor een Olympiade, een voorbereiding van vier jaar, min stens vier miljoen gulden op tafel moet komen. De zwembond maakt echter geen aanstalten een fundament voor dat bedrag te vinden. Het staat buiten kijf dat het zwemmen, behalve geld, echter ook nieuw elan nodig heeft. De oudere generatie zwaait nu af en het ta lent moet worden voorbereid op de toe komst. Voorlopig is er echter geen chi rurg opgestaan die de omvangrijke face lift kan uitvoeren. De noodkreet van Van Klooster kwam kortweg op het vol gende neer: „Help, het zwemmen ver drinkt. Wie wil ons redden?" buitenland. Wat dat betreft heeft hij zijn lesje geleerd van broer Dick, die een paar seizoe nen in Spanje fietste en nu deel uitmaakt van de bescheiden Oostenrijkse formatie Varta. „Erik is .er rijp voor," bena drukte Kuys. „In eigen land wordt er nog wel eens scham per over hem gesproken. Wordt iiij links en rechts bestempeld als een 'bom loser', vanwege zijn tweede plaatsen. Maar men gaat voorbij aan het feit dat hij veel vaker wint. Vooral in zware buitenlandse wedstrijden. Dit seizoen pakt hij onder meer twee etappes in de Ronde van Oostenrijk, inclusief de rit over de befaamde Grossglöckner. twee etappes plus de eindzege in de Ronde van Viskeye in Spaans Baskenland, en wint hij de Henninger Turm en 'Rondom Keulen', twee zware koersen in Duitsland. Als je dat kunt, heb je heel wat in je mars. Ik beveel hem blindelings bij ie dere ploegleider aan. Ze zullen er absoluut geen spijt van krij gen. Dekker is een kanjer, waar we nog veel van zullen horen." Aan zijn examencijfers zal het zeker niet liggen. zandvoort govert wisse Oude tijden herleefden de afge lopen twee dagen in Zandvoort. De Formule 1 'huilde', Jan Lam mers lachte en 45.000 racefans genoten. De 36-jarige coureur stoof het afgelopen weekeinde achter het stuur van een March door zijn eigen geasfalteerde achtertuin, waar voor het laatst in 1985 (Lauda) een Grand Prix is gehouden. Lammers mocht tijdens de demonstratie op het Zandvoort - se circuit proef draaien in .de Engelse bolide. De March wordt dit seizoen tijdens de Grand Prix-wedstrijden bestuurd door de Oostenrijker Wendlinger en is mede-eigendom van Braban der Henny Vollenberg. Het lukte Lammers om het baanrecord van Jonathan Palmer een paar tienden scherper te stellen. Op 25 oktober wordt het in Japan pas echt menens. Dan hoopt Lammers zich als vervanger van Wendlinger in de 15e GP van dit seizoen in de kijker te rijden. Hoewel hij zo op het oog flink het gaspedaal intrapt, is het bij Lammers geen kwestie van 'de dood of de gladiolen'. „March moet heel voorzichtig en crea tief met de centen omspringen. Dan zou het toch achterlijk zijn, als ik met alle risico's van dien alles uit de kast probeer te rij den." In de tien jaar, dat Lammers is weggeweest is natuurlijk het een en ander veranderd. Opval lend is vooral het gebruik van de nieuwste chip-technieken. Meteen na de training wordt een computer bevestigd aan de circa 700 pk tellende bolide, waarna er allerlei cijfers en gra fieken uitrollen en -ratelen, die precies vertellen, wat al dan niet veranderd moet worden. Opvallend is ook de stank rond de lichtgroene March. De Formule bedient zich tegen woordig van vocht met allerlei chemische toevoegingen, die de illmor-motor van nog meer kracht moet voorzien. Formule- 1 -benzine schijnt dan ook meer dan 200 gulden te kosten. Per li ter wel te verstaan, niet per tank. De stankoverlast zal Lammers worst wezen. Hij is al lang blij weer in beeld te zijn. „Dit is ver schrikkelijk helemaal te gek. Ik ga er vanavond thuis op mijn bank nog meer eens rustig over nagenieten." Lammers hoopt in Japan en Australië de waardering te krij gen, waar het hem in zijn ogen in Nederland steeds aan ont- («1 Jan Lammers. foto archief broken heeft. „Men kent mijn naam, maar niet mijn presta ties, terwijl die er wel degelijk geweest zijn. Dat ligt vooral aan de media, die verzuimd hebben hun lezers goed te informeren. Dat heeft weer alles te maken met het ontbreken van een ech te autosport-cultuur, zoals die er in Engeland bij voorbeeld wel is» Er is hier geen enkele know how. Als een voetballer proble men heeft met de opbouw van zijn carrière, zijn er legio fantas tische deskundigen, die hem uit de brand helpen. Met Neder landse topcoureurs is dat niet zo, omdat eenvoudigweg die deskundigen er niet zijn. Hope lijk gaat er nu wat veranderen, nu ik terugkeer en Henny Vol lenberg bij March een grote stem in het kapittel heeft gekre gen." De man uit St.Anthonis was tot 1988 zelf zeer actief als coureur. Sinds enkele maanden staat de Brabantse transportonderne mer aan het roer bij March. „Ik heb het team gereorganiseerd, nadat de oude eigenaar Akasi vanwege bepaalde delicten was opgepakt en er grote financiële problemen waren onstaan. Ik heb 125 van de 170 werknemers op straat gezet. We werken nu met een budget van 20 miljoen gulden per jaar. Daarmee red den we ons aardig, hoewel je ei genlijk veertig miljoen nodig hebt om bij de top-vier terecht te komen. Wendlinger en Bel- mondo weten zich steeds ge makkelijk te kwalificeren. In Duitsland stonden de Marches in de startopstelling zelfs voor de Ferrari's." Begin juli kwam het tot de eerste, serieuze gesprekken tus sen Vollehberg en Lammers. Vollenberg weer: „Belmondo en Wendlinger worden nog dit sei zoen vervangen, omdat hun geld op is. Belmondo rijdt vol gende week in Hongarije voor het laatst en Wendlinger staat in Japan en Australië aan de kant. Aangezien ik als Nederlander graag een Nederlander in de Formule 1 wil helpen, kwam ik bij Lammers terecht. Hij zal ook moeten betalen, zij het wat minder dan anderen. Maar gra tis kan het niet, want dan heb ben we geen geld om te rijden." Naar verluidt moet Lammers en half miljoen op tafel leggen voor beide GP's. Volgens cir cuit-directeur Hans Ernst, die Lammers helpt bij het vinden van sponsors, peanuts. „Er zijn zat desperate coureurs, die voor één race anderhalf miljoen gul den aan Vollenberg willen beta len." Ernst heeft met Marlboro mogelijk gemaakt, dat Lam mers het afgelopen weekeinde zijn gezicht kon laten zien in Zandvoort. „Maar we kunnen het ons niet permitteren om fi nancieel meer bij te dragen. We zullen wel al onze contacten aanboren om hem verder te helpen. Want het is ook ons be lang, dat Lammers in de For mule 1 terecht komt en daar blijft. Sterker: het is een natio naal autosport-belang. Kijk naar het zwemmen. Als Ada Kok er niet is, interesseert niemand zich voor het zwemmen. Dat geldt bij ons ook. Als Lammers het leuk doet, werkt dat in alle lagen door." Barcelona Moe, teleurgesteld i teneergeslagen laat de dub- bel-vier van Ronald Florijn (voor laatste) zich richting het Spaanse riet drijven. De ploeg kwam in de finale niet verder dan een vijfde plaats en dat betekende voor de Leidenaar en diens coach Jan Klerks toch een tegenvaller na het goud in Seoul. Dat behaalde Florijn destijds met Nico Rienks die in Barcelona de eer van het Nederlandse roeien hooghield door samen met Henk-Jan Zwol le het brons te grijpen. Ronald Florijn bleef derhalve ditmaal met lege handen staan. foto anp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13