Leiden Regio Sleutelpas opent de deuren musea niet Orchidee met geur van een dood dier Man blijkt verdronken ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1992 9 Ook Schouwburg en Kunstuitleen houden boot af Musea, de Schouwburg en de Kunstuitleen hebben wei nig trek in de Sleutelpas. Dat is een speciale kaart waar mee Leidenaars tegen gereduceerd tarief naar binnen mogen, lid kunnen worden of een dienst aangeboden krijgen. De geringe animo in de sector kunst en cultuur is aan het licht gekomen bij een nog vertrouwelijke inven tarisatie. LEIDEN WIM KOEVOET De Sleutelpas is vooral bedoeld Toch komen ook met een hoger inko men voor de kaart in aanmer king. Dit om te voorkomen dat er een 'armoede-luchtje' aan komt te hangen. Het tarief dat voor de pas moeten worden be taald, is afhankelijk van het in komen. De Schouwburg en de Kunst uitleen hebben verklaard dat zij geen mogelijkheid zien om klanten en bezoekers met een Sleutelpas te helpen. Bij de Schouwburg is de zaalcapaciteit (500 plaatsen) het struikelblok. Populaire voorstellingen zijn al tijd uitverkocht en de directie van de schouwburg heeft prin cipiële bezwaren tegen kortin gen op alleen de minder popu laire voorstellingen. „De Sleu telpas mag geen truc worden om lege zalen vol krijgen." Ook voelt de directie niets voor spe ciale voorstellingen voor hou ders van Sleutelpassen. Dat zou stigmatisering in de hand wer ken. Bovendien is er te weinig personeel voor extra activitei ten. Bij de Kunstuitleen zou de be zuinigingsopdracht niet te com bineren zijn met een vaste kor ting. Alleen als de gemeente de kortingen geheel zou vergoe den, doet de Kunstuitleen mee. Hetzelfde geldt voor 'speciale acties' voor Sleutelpas-houders, zoals een gratis kopje koffie. Ook de rijksmusea zijn terug houdend. De gemeentelijke di rectie kunst en cultuur meent dat de Sleutelpas zonder rijks musea 'enorm aan waarde in boet'. Als alternatief stelt ze daarom een substantiële kor ting op de landelijke museum jaarkaart voor. Alleen Sleutel pas-houders met een mini mum-inkomen zouden daar voor in aanmerking moeten ko men, vinden de ambtenaren. Alleen dan kan de korting aan zienlijkzijn. De Leidse Lakenhal, een ge meentelijk museum, heeft zich bereid getoond een vaste kor ting te verlenen. Toch worden de toekomstige Sleutelpas-hou ders daar geen cent wijzer van omdat de Lakenhal zijn tarieven voor volwassenen wil verdubbe len tot vijf gulden. Op dat nieu we tarief is dan voor bezoekers met een Sleutelpas een korting van één gulden mogelijk. Overi gens moet het gemeentelijke museum bezoekers met een museumjaarkaart gratis bin nenlaten. Zoals hierboven ge noemd krijgen de Leidse mini ma wellicht korting op zo'n kaart. Het meest enthousiast over de Sleutelpas is Molen de Valk. Het 'gewone' tarief voor volwas senen is drie gulden en daar de Sluetelpas een gul- af. Verder denkt dit aan gratis rondleidin gen en gratis koffie. Wie wil Mo len de Valk voor speciale acties compensatie terug. Uitgangs punt van de gemeente is echter dat deelnemers geen financiële vergoeding krijgen. Wel kunnen ze gratis adverteren in de twee maandelijkse Sleutelkrant. den Sleutelpas is nog geen verloren zaak LEIDEN *WlM KOEVOET 'Sesam open u\ Het lijkt erop dat in kunst en cultuur geïnteresseerde Leidenaars meer aan die toverspreuk hebben dan aan de toekomsti ge Sleutelpas. Toch hoeven volgens Yvonne van Baarle, hoofd van de directie kunst en cul tuur, de houders van de Sleutelpas zich niet als Ali Baba's te gedragen. Het overleg over ge reduceerde tarieven bij musea, schouwburg en tal van andere instellingen is nog niet afge rond en als het plan van haar directie met de museumjaarkaart lukt, krijgen de Sleutelpas houders langs een om weggetje alsnog korting. „Er is dan ook nog geen enkele redenen om van de pas af te zien." Van Baarle: „Ons is gebleken dat de rijks musea in een buiten Leiden niet nóg een kaart in omloop willen hebben gedracht. Want er zijn natuurlijk al heel wat passen die ergens recht op geven. Maar als we er nu in slagen dat de minima onder de Sleutelpashouders kor ting krijgen op de museumjaarkaarten slagen we alsnog in onze opzet. Dan hoeven we ook niet meer verder te praten met De Lakenhal want met zo'n kaart mag men ook gemeente lijke musea in." De Kunstuitleen blijft volgens haar een on haalbare zaak. „Die moet al vijftig mille bezui nigen en kan er niet nog eens een gereduceerd tarief bij hebben." Ook de Schouwburg lijkt voor van Van Baar le een verloren zaak. „Ook hier is geen onwil in het spel maar de populaire voorstellingen zijn altijd meer dan uitverkocht Daar krijgen grote groepen mensen al nul op rekest omdat er maar 500 plaatsen zijn. De groep teleurge- stelden wordt alleen maar groter als de Sleu telpashouders daar bij komen. Voorstellingen die wat minder in trek zijn, zijn te overwegen. Daar zit alleen dikwijls moeilijkere en zwaar dere stof bij. Maar ook onder minima tref je hoogopgeleiden aan, die in zulke voorstellin gen zijn geïnteresseerd. We zijn dan ook nog niet helemaal uitgepraat met de Schouw burg." Van Baarle verwacht ook veel van de bespre kingen met LAK, bibliotheek en K&O. Die be ginnen volgende week. Of K&O meedoet is echter maar de vraag. De directeur van de volksuniversiteit verklaarde onlangs nog dat als de gemeente blijft bezuinigen op zijn in stelling een faillissement dreigt. Met de staf van het LVC zou al wel een ak koord zijn bereikt Van Baarle wil daarover nog niets kwijt omdat het LVC-bestuur nog moet worden geraadpleegd. Leidse bioloog Jaap Vermeulen ontdekt 40 nieuwe soorten LEIDEN EMIEL FANGMANN „Wie nieuwe orchideeën zoekt, vindt er al tijd wel een. Ook in de hortus staan er nog die niet beschreven zijn", zegt de Leidse bioloog Jaap Vermeulen. Hij is bijna klaar met een proefschrift over honderdtwintig soorten orchideeën uit Maleisië, waarvan er veertig nu voor het eerst zijn beschreven. Wie denkt dat een orchidee altijd grote, prachtige bloemen heeft, heeft het mis. jaap Vermeulen (36) toont in de kas van de Hortus een soort met piepkleine bloemen. Erg lang bloeien sommige orchideeën trou wens niet. „Enkele soorten staan maar één dag of zelfs maar een paar uur in bloei." Ook de geur hoeft niet altijd prettig te zijn. „Je denkt dat er ergens een dood dier ligt, en dan blijkt het een orchidee te zijn." Vermeulen, van huis uit geoloog, is de or- chideeënexpert van het Rijksherbarium. Vorig jaar al publiceerde hij een dikke pil 'meer een plaatjesboek' over de orchi deeën van Borneo, het Indonesische eiland waar hij vijf jaar terug een tijd verbleef. De afgelopen jaren heeft hij gewerkt op het Rijksherbarium, waar tussen de drie en vier miljoen planten worden bewaard. Als de bioloog een nog niet eerder beschreven soort een naam geeft, bedient Vermeulen zich van 'potjeslatijn'. Waarbij hij, zoals soms te doen gebruikelijk is, de orchidee niet naar zichzelf vernoemt. „Ik gebruik de naam van degene die de plant naar mij heeft opgestuurd. Of ik vernoem de plant naar een bepaald kenmerk. Zoals deze", zegt hij, wijzend op een minuscule orchi dee. „Ik zou haar flavessens kunnen noe men, geelachtig. Als die naam tenminste nog niet voor een andere orchidee is ge bruikt. Maar dat kan ik controleren met be hulp van internationale computerlijsten." Boerenjongens Vermeulen werkte aan zijn proefschrift in het kader van de Flora Malesiana. Het is een internationaal project, dat al vijftig jaar loopt en waarin het plantenrijk van Zuid- oost-Azië wordt beschreven. Van de 40.000 planten is tien procent orchidee. „Pas een kwart is nu beschreven, maar wereldwijd hopen we het project te versnellen. Zodat het over 25 jaar af is." Een orchidee kan, in een natte krant ver pakt, de reis naar het westen overleven. Zo kunnen in de hortus ook hier nieuwe soor ten groeien. Nederland kent ook particulie re orchideeënkwekers. In het herbarium be vinden zich ook een aantal orchideeën die op alcohol zijn gezet. Ze bewijzen hun nut voor de tekentafel. „Daarom heerst er in het Rijksherbarium vaak een soort 'boerenjon- gensgeur', dan weet je ook dat er weer een nieuwe lading planten binnen is", zegt Vermeulen. Het werk van de bioloog blijft altijd on voltooid. Vermeulen: „In Zuid-Amerika valt nog veel meer te ontdekken op orchideeën- gebied. En je zal zien dat op de dag dat mijn proefschrift verschijnt iemand een orchidee uit Maleisië op alcohol opstuurt. En die had er dan ook in gemoeten. Dat hou je altijd. Maar goed, daar kan ik dan later weer een artikel overschrijven." geworden mee gered. Kuierend langs de rechte tuinpaden Edelweispad, Anemoonpad, Klaproospad komen we de vice-voorzitter van Cronesteyn tegen die nog een appeltje met de verslaggever heeft te schillen. Heeft die vorig jaar niet een artikel geschreven over de Vrouwenweg, die parallel aan Cronesteyn loopt? Daar kwam als kop boven 'dat de fietsen er t op slot hoefden'. De man woont aan de Vrouwenweg. Vlak na verschijning van het artikel werden brommer en fiets uit zijn schuur gehaald. Garantie We vragen de voorzitter, die negen jaar in functie is, dus maar niet naar de veiligheid op het terrein. Verschillen van mening tussen tuinliefhebbers zijn er natuurlijk wel en die probeert de voorzitter te sussen. „Soms leven in de huisjes buren wel eens wat geïsoleerd van elkaar." En al vertrekt er dan soms iemand, liefhebbers zijn er zat voor de huisjes en de tuingrond. De wachttijd bedraagt enkele maanden. Ook voor minder draagkrachtigen kan een tuinhuisje een uitkomst zijn. Een huisje dat doorverkocht wordt, mag niet meer opbrengen dan 20 duizend gulden, maar je hebt er ook wel van zes of acht duizend gulden. Zijn de tuinliefhebbers mensen die zomers het liefst gewoon in hun Leidse buitenverblijf bivakkeren? De voorzitter wijst naar de parkeerplaats bij het clubgebouw. „Nee, kijk maar hoe leeg het hier is, met de bouwak." Staat er straks toch niet een nieuwe Leidse woonwijk op Cronesteyn? Nee, 'de tuinfunctie wordt voorlopig niet ter discussie gesteld'. Dit idyllisch I-eiden wordt gegarandeerd voor zo'n veertig jaar. De 63-jarige man wiens stoffe lijke overschot gisterochtend in het water van de Morssingel is gevonden, is niet door een mis drijf om het leven gekomen. Dat is gistermiddag gebleken nadat sectie op het lichaam is uitge voerd. De politie vermoedt dat de man, een Leidenaar, te water is geraakt en is verdronken toen hij na een avondje stappen in Leiden naar huis terugkeerde. De precieze toedracht is nog onduidelijk. Het lijk van de Lei denaar is vrijdagochtend door een voorbijganger gevonden. Overigens hebben politiemen sen gisteren een groot deel van de dag gespeurd naar eventuele sporen. Daarbij is onder meer in de Morssingel gedregd. Vol gens politiewoordvoerder Dick Graveland is dat uit voorzorg gebeurd. „We konden een mis drijf in eerste instantie niet uit sluiten. Dan mag je natuurlijk geen tijd verloren laten gaan." Toen 's middags bleek dat de man door verdrinking om het leven was gekomen, is het on derzoek onmiddellijk gestaakt. Log/Com Alpha C~Q M P U T E R S NETWERK SPECIALIST REPARATIE EN ONDERHOUD VAN ALLE MERKEN VELE MERKEN PC'8. PRINTERS EN SUPPLIES STANDAARDSOFTWARE BEL: 01720-37 911 LogiCom Alpha bv I OrKJernemtfigswog 32-34 Kindervliegerdag LEIDEN Kinderen van 9 tot en met 12 jaar kunnen zondag 2 augustus meedoen aan een vliegerdag van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde. Koes en Moniek Sardjono geven onder meer les in het maken van vliegers. Bij mooi weer volgt een vliegerde monstratie. Er is zondag twee maal een vliegerprogramma in het museum aan de Steenstraat, het eerste begint om 12.00 uur (tot 14.00 uur), het tweede om 14.30 uur (tot 16.30 uur). Buiten het museum rijdt Ronald Otter rond op een bijzondere Indone sische fiets, een becak. Kinde ren kunnen op vertoon van hun entreekaartje een ritje in de be cak maken. Buurtactiviteiten LEIDEN Buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad heeft de folder gereed met een opsomming van de activiteiten in het komende seizoen. Het overzicht wordt in de loop van augustus huis-aan- huis verspreid in de Merenwijk. Het buurthuis, dat door een lift sinds kort op alle verdiepingen toegankelijk is voor gehandi capten, krijgt er overigens een nieuw filiaal bij aan het Broek pad. Vooralsnog betekent dat niet al te veel voor de program mering in Op Eigen Wieken. Het tweede buurthuis in de Me renwijk bouwt een eigen pro gramma op. Een dorp zonder politie, zo omschrijft voorzitter De Bruin zijn turnvereniging. Een groene gemeenschap aan de rand van Leiden, nabij Zoeterwoude. De 16.400 vierkante meter van de elf jaar oude Turnvereniging Cronesteyn ligt verscholen achter het groen van de Vrouwenweg en de 307 tuinen met de tweehonderd huisjes zijn soms ook wat onzichtbaar voor elkaar. Een van de mooiste tuinen bevindt zich volgens de voorzitter aan het Klaproospad. Na het hek volgt er een soort s- bochtje, dat nog wat saai oogt. En dan duikt een idyllisch landschap op. 'Huisje ongelijk' heet de woning, omdat vroeger de kozijnen nog niet recht waren. Twee honden komen de bezoekers kwispelend tegemoet. Tussen het groen zijn wat klassiek ogende beelden neergezet, er is een kleine volière en een vijver met enorme goudvissen. „Ze zijn handtam", zegt de eigenaar die op zijn strandstoel net uit een dutje is ontwaakt. Om dat te demonstreren strekt hij zijn vingers naar een vis uit. Het overigens niet alleen vrijheid, blijheid wat de klok slaat in Cronesteyn. Er zijn de nodige regels waar de leden zich aan moeten houden. Zo worden ze in het seizoen geacht vijf keer twee uur voor de vereniging te werken om de gemeenschappelijke voorzieningen in stand te houden. Verder mag er buiten het seizoen niet in de huisjes worden geslapen, mogen de leden hun terreintjes na acht uur 's avonds niet bespuiten en is de fiets het enige vervoermiddel dat de tuinpaden mag nemen. Maar ja, wie zit er ook te wachten op motorgeronk in het rustige groen. Cronesteyn is aangesloten op Fick Home Rentals OPENT DE JUISTE DEUREN VOOR U Telefoon 071 - 12 00 06 Fick Home Rentals Qfl Doezaslraal 21 is een activiteit van NVM 2311GZ Leiden Fick Makelaardij B.V. Fax071-14 1450 GROETEN UIT LEIDEN Een idylle met kantine Er is een kleine volière en een vijver met enorme goudvissen. „Ze zijn handtam", zegt de eigenaar die op zijn strandstoel net uit een dutje is ont waakt. FOTO HENK BOUWMAN het riool, maar kent verder elektriciteit noch kabel. De ijskast loopt op butagas. Voor licht en televisie werkt de accu, die bij sommige huisjes wordt opgeladen door zonnepanelen op het dak. Er zijn geen vaste telefoons, voor noodgevallen is er op het terrein wel ergens een draagbare. Bij de parkeerplaats is een winkel voor tuinzaden. In het er tegenover gelegen zes jaar oude clubgebouw 't Kroontje worden velerlei activiteiten georganiseerd. Ook voor kinderen. Vorige week zaterdag, een snikhete avond die gelijk viel met de openingsceremonie van de Spelen, trok de bingo in 't Kroontje met gemak tientallen mensen. Er zijn viswedstrijden en sjoelavonden. Bijzonder is de cursus reanimatie die leden kunnen volgen. En die heeft zijn nut bewezen. Enkele weken terug werd er een man die onwel was De Leidse bioloog Jaap Vermeulen met i de minuscule orchideeënsoorten. I HOLVAST FOTO

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9