Arafat wil direct gesprek met Rabin Vaccin verlengt leven tiuidkankerpatiënten Tudjman verwacht verkiezingswinst in Kroatië Buitenland Wortel, de oranje drug Emotionele begrafenis in Israël Serviërs dreigen Bosnische moslims Rotterdam-Zwarte Zee 'KGB delfde onderspit tegen westerse spionnen' Vance optimistisch na missie in Zuid-Afrika ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1992 5 Agtncf France Pre»e ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Cemeenschappeli|lte Persdienst Ind* The Independent IPS Inter Press Service RTR* Reuter Bisschop moet piano in VS laten londen De anglicaanse bisschop Marshall mag zijn piano niet uit de Verenigde Staten mee naar Engeland nemen omdat de toetsen van ivoor zijn. Volgens de Amerikaanse douane is de uit voer van ivoor in strijd met de wetten ter bescherming van de olifant. „Zij vroegen mij waar de olifant was neergeschoten waarvan het ivoor van de toetsen is," zo schrijft Marshall in de anglicaanse Church Times. Nadat hij op het absurde van deze vraag had gewezen, zeiden de douane-ambtenaren dat hij dan maar geen piano met ivoren toetsen had moeten kopen. Wit-Rusland wijst Poolse priesters uit warschau Wit-Rusland zal 29 Poolse priesters uitwijzen als zij niet binnen twee weken 'vrijwillig' het land hebben verlaten. Zij worden ervan beschuldigd het land te willen 'poloniseren'. Daarmee bezwijkt de regering voor de druk van de Russisch-Or- thodoxe Kerk, die de katholieke priesters er al eerder van be schuldigde politieke agenten te zijn. Van de elf miljoen inwoners van Wit-Rusland zijn er ongeveer twee miljoen rooms-katholiek. Moskou: Honecker ging vrijwillig moskou De Russische regering heeft gisteren nog eens her haald dat Erich Honecker vrijwillig is vertrokken uit de Chileense ambassade in Moskou. Zijn Advocaat heeft gezegd de voormali ge DDR-leider onder dwang op het vliegtuig is gezet. Volgens re geringswoordvoerder Jastrzjembsky „heeft Honecker niets on dernomen waaruit zou hebben kunnen blijken dat hij niet vrij willig het terrein van de Chileense ambassade wilde verlaten zoals de Chilenen hem verzocht hadden. We waren tevreden en blij verrast dat de hele gang van zaken op verlopen en Erich Honecker wijsheid aan Ruim 15.000 bosbranden in Rusland moskou Aanhoudende droogte heeft deze zomer in Rusland al tot meer dan 15.000 bosbranden geleid. Iedere dag komen er 300 tot 400 nieuwe branden bij, zo heeft het hoofd bosbeheer van het Russische ministerie van milieu, Viktor Sergijenko, giste ren verklaard. De 15.626 branden hebben al meer dan 829.000 hectare bos, steppe en veengebied in vlammen gezet. De vuur zeeën naderen de steden St. Petersburg, Novgorod en het in het oosten van Rusland gelegen Magadan. In deze laatste plaats wordt mogelijk de noodtoestand afgekondigd. In delen van Si berië hebben de autoriteiten de strijd tegen de branden opgege ven. De weersvoorspellingen bieden weinig hoop. Voor de ko mende dagen wordt geen regen van betekenis verwacht. Psychiaters melden wortelverslaafden Een 40-jarige Tsjech begon wortels te eten toen hij stopte met sigaretten roken. Binnen de kortste keren at hij vijf bos sen per dag. Een 38-jarige ver pleegster die dagelijks maar liefst tien winterpenen consu meerde, hamsterde voorraden voor de winter voor het geval ze die dan niet meer zou kun nen krijgen. Wortels kunnen dus versla vend zijn, constateren de Tsje chische psychiaters Ludek en Karei Cerny in het augustus nummer van de British Jour nal of Addiction. Ze verhalen over drie patiënten die letter lijk oranje zagen van het wor teleten en alle symptomen van drugsverslaving vertoonden. Ludek Cerny: „Het ontwen ningssyndroom is zo sterk dat de verslaafde elke wortel grijpt die hij kan krijgen en die opeet op plaatsen waar het sociaal niet geaccepteerd is." De Tsjechen vermoeden dat wor telen een verslavende stof be vat, al hebben ze geen idee welke dat kan zijn. De Brtise psychiater Price van de Yale universiteit meldt in hetzelfde nummer dat ook hij wortelverslaafden heeft be handeld. Maar dat waren men sen die aan anorexia leden en wortels aten in plaats van voedsel met een hoog caler- oriegehalte. Zijn collega Johns gelooft eerder in een gedrags stoornis dan in een echte ver slaving. „Ik ben er niet voor om een waarschuwing op wor tels te plakken", aldus Johns. Jerusalem Aliza Dadi, de vrouw van politieman Pinhas Dadi die gisteren overleed nadat hij door een jeugdige Palestijn was neergestoken, kan evenals haar zonen haar tranen niet bedwingen bij diens begra fenis. Dadi werd gisteren begraven. foto reuter david Silverman 'Keuze voor Rabin was stem voor vrede Yasser Arafat is bereid om met de nieuwe Israëlische pre mier Yitzhak Rabin over vrede te praten. De PLO-voorzit- ter heeft dat gisteren gezegd in een interview met de Is raëlische kwaliteitskrant HaAretz. „Ik ben bereid. Is hij ertoe bereid?", aldus Arafat. Jeruzalem Rtr-ap-gpd lestijnen. Israël weigert dit on derwerp te bespreken omdat het vreest zo de deur open te zetten voor een terugkeer van alle Palestijnen die ooit binnen zijn grenzen hebben gewoond. Arafat probeerde wat weg te ne men van die angst. „Het pro bleem moet op tafel komen, maar in Noord-Afrika en in Eu ropa wonen veel Palestijnen heel comfortabel. Zullen die te rug willen komen?", aldus Arafat. Later deze maand, op 24 au gustus, begint de zesde ronde van het vredesoverleg voor het Midden-Oosten in Washington. De VS en Rusland hebben giste ren respectievelijk Israël en Li banon daarvoor officieel uitge nodigd. Morgen buigt het Israë- Het was het eerste interview sinds tien jaar met Arafat in een Israëlische krant. In het gesprek stelt Arafat dat de Israëli's met hun keuze voor Rabin „een stem op de vrede" hebben uit gebracht. Tegelijkertijd bekriti seert hij Rabin omdat deze de politiek van 'indirecte onder handelingen' voortzet in plaats van rechtstreekse gesprekken met de PLO. „Als je de voor naamste organisatie negeert, wordt er niets geregeld. Dat is zoiets als een aspirientje geven aan een kankerpatiënt," aldus Arafat. De PLO-voorzitter breekt eveneens een lans voor het „recht op terugkeer" van de Pa- lische kabinet zich over de uit nodiging, maar verwacht wordt dat Israël komt. Libanon. Syrië. Jordanië en de PLO besloten vo rige week in Damascus al deel te nemen aan de nieuwe ronde. Het Israëlische kabinet neemt morgen een besluit. Twee weken eerder, op 10 en 11 augustus, is Rabin de gast van president Bush in Kenne- bunkport. Dan wordt een be sluit verwacht over de Ameri kaanse kredietgaranties ter waarde van tien milja-d dollar. Bush heeft Rabins voorganger Shamir de garanties onthouden als straf voor de bouw van ne derzettingen in bezet gebied. Rabin heeft een afremming van de nederzettingen bouw in het vooruitzicht gesteld, maar de kloof tussen het Amerikaan se en het Israëlische standpunt is nog steeds groot. In de ko mende paar jaar wil Rabin in de bezette gebieden nog ruim 10.000 nieuwe wooneenheden bouwen. Belgrado afp-Rtrdar nabij Sarajevo bedienden zijn gisteen be schieting gewond geraakt. Twee van hen zijn er zeer ernstig aan toe. De Oekrainers raakten ge wond nadat Bosnische troepen gedurende de nacht kanonnen en mortieren hadden opgesteld op 30 meter van hun radarpost en weigerden die te verplaatsen. De Bosnische batterijen openden tegen het middaguur vanaf de stelling het vuur, wat voor de Oekrainers fataal Servisch tegenvuur; uitlokte. Bonne maakte gisteren bekend dat de rond 5000 Bosniërs die dit weekeinde naar Duitsland zouden komen, nog even moeten wachten. Ba den-Württemberg, dat reeds talrijke vluchtelin gen heeft opgenomen, wil eerst de opvang van Bosniërs regelen die daar op dit moment al ver blijven, voordat de deelstaat nieuwe vluchtelin gen onderdak wil verlenen. Ook Sachsen ver klaarde problemen te hebben en pas vanaf 10 au gustus nieuwe vluchtelingen te kunnen ontvan gen. De Servische leider in Bosnië, Radovan Karadzic, heeft gisteren de moslims gewaarschuwd dat zij bij een akkoord over de verdeling van de repu bliek tussen wal en schip vallen als ze blijven wei geren te onderhandelen. Als om Karadzic' waarschuwing kracht bij te zetten zaaiden nieuwe bombardementen van Servische extremisten terreur in de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Elf mensen werden gedood bij mortierbeschietingen en door sluipschutters. Karadzic uitte zijn dreigement na terugkeer van het overleg over Bosnië uit Londen, waar moslim vertegenwoordigers weigerden te onderhandelen met de Serviërs. Karadzic eist een deel op van de Kroatische kust aan de Adriatische Zee. Hij zei dat het achterland van de Servische republiek in Bos nië-Hercegovina een opening naar zee nodig heeft. Vijf Oekrainse VN-soIdaten die een artilleriera- Belgische Rijkswacht gaat sollicitanten testen op AIDS-virus brussel anp De Belgische Rijkswacht gaat vanaf volgen de maande sollicitanten testen op AIDS. Wie besmet is met het HIV-virus, de zoge heten seropositieven, wordt niet aangeno men, zo heeft minister Tobback van bin nenlandse zaken gisteren besloten. De HIV-test maakt deel uit van hele reeks nieuwe selectienormen voor de Rijks wacht. Volgens de socialistische minister heeft het weinig zin om seropositieven aan te nemen omdat die na een paar jaar mis schien hun werk al niet meer kunnen doen als ze daadwerkelijk AIDS krijgen. Tobback verdedigt de maatregel door er op te wijzen dat de test alleen geldt voor de Rijkswacht, waar soms zware fysieke in spanningen moeten worden geleverd. Hij wijst erop dat mensen met tbc of astma ook uit de Rijkswacht worden geweerd. De Belgische Liga voor de Mensenrech ten is verbijsterd over het besluit. Volgens de bond is het lang niet zeker dat seroposi tieven ook daadwerkelijk AIDS krijgen. Bo vendien zet het besluit de deur open voor soortgelijke testen in het bedrijfsleven. MOSKOU Rtr-AFP los angeles ap Injecties met radioactief behan delde huidkankercellen kunnen het leven van mensen met een uitgezaaid melanoom, de mees te dodelijke vorm van huidkan ker, aanzienlijk verlengen. De experimentele behandeling wordt momenteel toegepast in het John Wayne kankerinstituut in Los Angeles, genoemd naar de twee jaar geleden aan kanker overleden western-acteur. De behandeling met radio activiteit zorgt ervoor dat de melanoomcellen zich niet ver menigvuldigen in het lichaam. Het 'vaccin' wordt tijdens een aantal jaren met steeds langer wordende tussenpozen inge spoten om de aanmaak van kankerdodende antistoffen en witte bloedcellen te stimuleren, zonder dat zich bijwerkingen voordoen zoals bij chemo-the- rapie en bestraling. Aan de eer ste injecties is ook het vaccin te gen tuberculose toegevoegd, wat het afweersysteem verder stimuleert. Leider Donald Morton van het onderzoek zei dat de levens verwachting van patiënten met een vergevorderd melanoom na de behandeling toenam van 7,3 maanden tot 23 maanden. Daarnaast bleek een kwart van de patiënten na vijf jaar nog in leven tegen 6 procent zonder behandeling. Het zal volgens hem overigens nog vijf tot tien jaar duren voordat er op de Amerikaanse markt een door de regering goedgekeurd mela- noomvaccin voorhanden is. Melanoom, dat in een vroeg tijdig stadium via een operatie zeer goed te is behandelen, komt in de Verenigde Staten en ook Nederland steeds meer voor. De toename wordt gewe ten aan overmatig zonnebaden en het dunner worden van de ozonlaag, waardoor meer kan kerverwekkend ultra-violet licht de aarde bereikt. beilngries» Na 71 jaar graven en bouwen is gisteren in het Duitse Beilngries een directe waterverbinding tussen Rotterdam en de Zwarte Zee voltooid met de opening van een 171 kilometer lang kanaal tussen de Main en de Donau. Het is overigens wel bijna 3500 kilometer varen van de Maasstad naar de Zwarte Zee. foto reuter ludwic hubel KGB-topman Sjebarsjin erkent nederlaag „Zeer veel geld, een enorm werkterrein, een enorme ener gie Dat moet resultaten ople- De Sovjetspion hulde zich in stilzwijgen over de Britse gehei me dienst MI-5, die de KGB een aantal van zijn beste dubbel spionnen heeft opgeleverd. Ge orge Blake, Kim Philby, Guy Burgess en Donald Maclean le verden de Sovjets in de jaren '50 en '60 kostbare informatie over Britse en westerse veiligheidsza- De voormalige Sovjetunie heeft de 'geheime oorlog' tegen het Westen verloren. Met name de inlichtingendiensten van de Bondsrepubliek, Frankrijk en de Verenigde Staten bleken de KGB steeds weer te slim af, zo heeft het laatste hoofd buiten land van de KGB Sjebarsjin ge zegd in een vraaggesprek met het dagblad Komsomolskaya Pravda. „De geheime oorlog was een onderdeel van de Koude Oor log. Onze zijde heeft die oorlog verloren", aldus de 56-jarige Sjebarsjin, die werd ontslagen na de augustuscoup tegen Gor- batsjov. Op de vraag welke ge heime dienst de SU tijdens de Koude Oorlog het meeste vrees de, zei hij de beide Duitse dien sten „erg hoog in te schatten". Dat zijn de Sectie 1 van de niet meer bestaande Oostduitse in lichtingendienst en de West- duitse BND (Bundesnachrich- tendienst). Sjebarsjin was te vens lovend over de Fransen, de Israëlische Mossad en de Irake se inlichtingendienst. De Ame rikaanse CIA verdient volgens hem een speciale vermelding. ken. Sjebarsjin beklemtoonde dat de KGB in 1989 geen rol heeft gespeeld bij de Oosteuropese machtswisselingen „Dat berust op een misverstand. De KGB is daar nooit betrokken bij ge weest". In tegenstelling tot wat velen dachten steunde de KGB volgens Sjebarsjin het hervor mingsbeleid van Gorbatsjov. „De KGB werkte op basis van macht en stond op het stand punt dal macht een aantrekke lijk gezicht diende te hebben. De desillusie kwam later aldus Sjebarsjin. De KGB-leiding, met name het toenmalige hoofd Vladimir Krjoetsjkov, speelde toen een sleutelrol bij de augus tuscoup. zagreb runa hellinga correspondent Je kunt in Osijek geen stap doen of je trapt op de Kroatische Nationale Partij (HNS). Bijna iedere stoeptegel is be schilderd met het merktekentje van deze liberale partij. De HNS is promi nent aanwezig in de Oostkroatische fr- ontstad, heel wat prominenter dan de regerende JCroatische Democratische Gemeenschap (HDZ). Betrouwbare opiniepeilingen zijn er niet. Maar de liberale HNS geldt als de belangrijkste en eigenlijk als enige seri euze concurrent van de HDZ bij de parlementaire en presidentiële verkie zingen die morgen worden gehouden. De regeringspartij zelf doet die concur rentie wat meesmuilend af. „We halen net als de vorige keer de meerderheid van zetels in het parlement, de Sabor", zegt Drago Krpina, HDZ-parlementari- er en lid van het dagelijks bestuur, zelf verzekerd. Maar kwade tongen beweren d,at het geen toeval is dat de verkiezingen wor den gehouden op een moment dat de oorlog nog aan de gang is en delen van JCroatië door Serviërs zijn bezet, waar door stemmen daar onmogelijk is. De HDZ, die twee jaar geleden dankzij het districtenstelsel met slechts 43 procent van de stemmen meer dan de helft van de zetels in het parlement kreeg, ver liest volgens verschillende peilingen snel aan populariteit. De Kroaten zijn teleurgesteld. Militair is de oorlog tot nu niet succesvol verlo pen. De Serviërs hebben een groot deel van wat ze wilden in handen. Econo misch is het land er miserabel aan toe. Die onvrede keert zich tegen de rege ringspartij. En daarom, aldus de oppo sitie, heeft president Franjo Tudjman er alle belang bij dat de Kroaten naar de stembus gaan voor zijn partij te im populair wordt. „Verkiezingen werken niet als je tot. één dag van tevoren niet eens weet hoeveel kiezers er zijn", stelt Zarko Puhovski, hoogleraar politieke filosofie in Zagreb. Krpina noemt dat onzin. Uit de opinie peilingen blijkt namelijk ook dat Tudj man vrijwel zeker herkozen wordt, al zal de kandidate van de HNS, de eco nome Savka Dabcevic-Kucar, ook hoog scoren. „Wij hebben zonder moeite 80.000 handtekeningen opgehaald voor zijn kandidaatstelling". Hoeveel handtekeningen andere partijen voor hun kandidaten hebben opgehaald, is niet bekend. Die cijfers zijn door de Nationale kiescommissie nooit vrijge geven. De verkiezingen zijn volgens Krpina nodig, omdat het de huidige parle mentariërs ontbreekt aan professiona liteit. „Ze worden niet betaald. Ze doen het naast hun normale baan en heb ben weinig tijd om zich voor te berei den. De kwaliteit van de discussies met de regering is laag. Maar vanaf nu wordt het een echte baan", zegt hij. De verkiezingen zijn ook een antwoord op de groeiende internationale kritiek op de regering in Zagreb. Dan gaat het om de behandeling van minderheden, de manipulatie van de media en het dwarsbomen van politieke tegenstan ders. De liberale HNS heeft bijvoor beeld problemen gehad om de beno digde 10.000 handtekeningen voor haar presidentskandidate Savka Dab cevic-Kucar, bijeen te krijgen. Tot drie keer toe zijn de propagandastalletjes van de partij vernield en partijleden worden regelmatig telefonisch be dreigd. Andere partijen hebben soortgelijke klachten. De voorzitter van de nieuwe Sociaal-Democratische Unie, de econoom Branko Horvat, heeft zich zelfs als presidentskandidaat terugge trokken nadat een van de partijactivis ten bedreigd was. De Unie, die gesteund wordt door de oud-premier van het voormalige Joe goslavië, Ante Markovic, is de enige links georiënteerde partij in Kroatië. De meeste andere partijen zijn onder in vloed van de oorlog naar het grauwe midden of naar rechts opgeschoven en hebben hun kritiek op de HDZ inge slikt om de eenheid niet in gevaar te brengen. „Geen van hen durft zich te gen het nationalisme af te zetten. We vullen een vacüum op", zegt Horvat. Hij noemt de manipulatie van de me dia een van de grootste problemen voor de oppositie. Volgens een onder zoek dat de HNS in juni liet doen, had de staatstelevisie in een periode van 12 dagen 150 minuten ruimte voorde re gerende HDZ en 16,66 minuten voor alle andere partijen samen. Ook kriti sche kranten wordt het leven zuur ge maakt. De liberale partij HNS bekritiseert het Tudjman-bewind omdat het veel te veel macht naar zich heeft toegetrok ken. Op allerlei posities zijn HDZ-leden geplaatst en alle beslissingen in Kroatië worden centraal in Zagreb genomen. „De centralisatie gaat zelfs verder dan vroeger onder het communisme", al dus Maren Filipovic, „Wij streven juist naar een gedecentraliseerd bestuur. Ook Serviërs moeten een regionale re gering kunnen krijgen in die gebieden waar ze in de meerderheid zijn. In Bel gië kennen ze zo'n systeem toch ook. Dat zou veel meer recht doen aan de grote regionale en etnische verschillen in Kroatië." ANC maakt zich op voor massale staking JOHANNESBURG AP VN-gezant Cyrus Vance is opti mistisch over de hervatting van de onderhandelingen over een nieuwe grondwet. „De leiders aan beide zijden hebben gezegd dat ze terug willen naar de con ferentietafel. Zij hopen dat dat gauw kan worden verwezen lijkt," aldus de voormalige Ame rikaanse minister van buiten landse zaken gisteren aan het einde van een tiendaagse mis- De Verenigde Naties stuurden Vance naar Zuid-Afrika nadat het ANC de onderhandelingen had stopgezet uit protest tegen het escalerende politieke ge weld in de zwarte woonoorden. Volgende week maandag en dinsdag organiseert de aan het ANC verbonden vakbond Cosa- tu een massale staking tegen het politieke geweld. Volgens het ANC heeft Nelson Mandela van grote bedrijven de toezeg ging gekregen dat er geen sta kers ontslagen worden. Het ANC hield de bedrijven ano niem, maar zei dat ze «Bemaal het recht van de arbeiders er kenden „om mee te doen aan de campagne voor vrede en de mocratie". De meeste bedrijven volgen een beleid van „geen werk, geen loon, geen represail les". De regering herhaalde gis teren dat de staking de span ningen in de zwarte woonoor den alleen maar vergroot. Voor aanstaande zakenlieden zeiden dat de economie, die toch al te rugloopt door de nu drie jaar durende recessie, niet nog eens een klap kan verdragen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5