'Maffia laat Nederland links liggen' HOE KRIJG JE EEN VENT VAN 2 METER OP Z N KNIEËN? M Kersenparadijs van de Nimby's wordt LuLu-park Binnenland Arrestatieteam pakt buikdanseressen Justitie ziet nog weinig in EG-beraad Speel de clown 'arlement Antillen laakt uratele Sint Maarten buspassagier voortaan heilig' in Amsterdam Amsterdam maakt eind aan chaos bij vreemdelingenpolitie Bedrijf legde beslag op woning Fokker-topman 2 VTERDAG 1 AUGUSTUS 1992 3 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst Tumult op 'grootste vlooienmarkt' msterdam In de Amsterdamse RAI is gisteren met nogal wat umult de 'grootste vlooienmarkt van Nederland' van start ge- aan. Het publiek, gelokt door een uitvoerige advertentiecam- iagne, bleek zich nogal bekocht te voelen door de omvang van Ie markt, de hoge entreeprijs en de prijs van de spullen. Nadat rganisator Humana de prijzen had aangepast, keerde de rust 1 -rug. foto anp herman pieterse ich utter geeft zich per taxi aan msterdam Een 25-jarige man blijkt donderdag telefonisch aan e recherche in Amsterdam te hebben gemeld dat hij zich wilde angeven. Hij werd ervan verdacht de dader te zijn van een chietpartij die vorige week op Kraaiennest in Amsterdam Zuid- ost plaatsvond. Daarbij kwam een 33-jarige man om het leven. >e man liet weten dat hij per taxi naar het politiebureau wilde omen. De politie zou dan de reiskosten moeten betalen. Op het ureau overhandigde de man het pistool waarmee hij had ge- choten en legde hij een bekentenis af. De taxichauffeur werd :hadeloos gesteld, )uikers vinden hoofd vermoorde man v iaastricht Duikers van het Nederlandse leger hebben gister- ïiddag uit de Maas in Maastricht het hoofd van een man op- edregd. De politie is er vrijwel zeker dat het hoofd toebehoorde an onlangs vermoorde 41-jarige Maastrichtenaar. Van hem ■erden enkele weken geleden de romp en een arm gevonden in et Albertkanaal in het nabijgelegen Belgische Lanaken. In ver and met deze moord zijn donderdag een 29-jarige man en een c 5-jarige vrouw uit Maastricht aangehouden. Uit verhoren is ge bleken dat zij het slachtoffer met een elektrische zaag hebben ewerkt. Het zou gaan om een afrekening in het drugsmilieu. Cchtgenoot dode vrouw aangehouden -lden Een 62-jarige man uit het Limburgse Panningen is giste- :n door de politie aangehouden op verdenking van moörd op jn 31-jarige vrouw. Het stoffelijk overschot van de vrouw werd )rige week gevonden in een maïsveld aan de rand van Pannin- ïn. In de woning van de aangehouden man is huiszoeking ver- cht. De verdachte spande onlangs nog een kort geding aan te rn het Dagblad voor Noord-Limburg, waarbij hij eiste dat de ïlledige naam van zijn vrouw niet meer gepubliceerd mocht at orden. De rechtbankpresident wees deze eis echter af. NS doet proef met chipkaart utrecht gpd De spoorwegen beginnen in september in Tiel en Maarssen met een proef met een op af stand afleesbare chipkaart. De kaart kan in de toekomst het treinkaartje vervangen, zo meldt het NS-blad Koppeling. In de twee plaatsen krijgen 460 NS'ers een chipkaart. 'Poortjes' boeken automatisch het verschuldigde bedrag af voor een treinreis, de bus, de treintaxi of een kop koffie. De chipkaart maakt de controle in de trein door de conducteur niet overbodig, aldus Koppe ling. Het ministerie van econo mische zaken draagt 155.000 gulden bij aan de proef. rotterdam anp Drie onschuldig ogende buik danseressen en een verbijsterde kok. Met die 'vangst' kwam het speciale arrestatieteam van de Rotterdamse politie gisteroch tend naar buiten na een specta culaire inval in Delfshaven. Vijf uur lang had de politie de wijde omgeving afgezet om een Marokkaans café te bestormen, waar zich mensen met wapens zouden ophouden. De politie was in de vroege ochtend in actie gekomen nadat een anonieme tipgever had ge meld dat in café mensen met vuurwapens zouden zitten. Ook zou er volgens de beller sprake zijn van ruzie. Toen de politie arriveerde, verlieten tien ongewapende be zoekers het café. Even later kwam ook nog een vrouw naar buiten met in haar handtasje een vuurwapen. Zij werd aange houden, evenals vier van de tien mannen. Zij zouden meer van de herkomst van het vuurwa pen weten, aldus de politie. Agenten kregen vervolgens van de bezoekers te horen dat er binnen nog vijf gewapende mannen zaten. Daarop zette de politie de omgeving af en dirigeerde zij een bijzondere opsporings- en arrestatie-eenheid (BOA) naar het café. Ondertussen deed zij pogingen om in contact te ko men met de mensen die zich in het café verschanst zouden hebben. Zonder resultaat. Om tien uur gingen de zwaar bewa pende BOA-mensen in rap tem po over tot de inval. Zij troffen niemand aan. Om het zekere voor het onzekere te nemen be stormden zij vervolgens de aan grenzende panden. In de wo ning boven het café trof de ar restatie-eenheid de danseressen en de kok aan. Volgens de politie is inmid dels duidelijk geworden dat tus sen enkele mannen onenigheid was ontstaan over een vrouw. Volgens de arrestanten heeft één man een vuurwapen ge trokken en daarmee gedreigd. Volgens hen zouden er in het café meer wapens zijn getoond. Tot nu toe is alleen bij de vrouw een vuurwapen aangetroffen. lemstad anp t parlement van de Neder- dse Antillen wil dat de rege- g in Willemstad er voor zorgt het besluit van de Konink- ;sregering om Sint Maarten der curatele te stellen wordt uggedraaid. Dat bleek giste- i in Willemstad tijdens een ;gadering van de Staten, premier Maria Liberia had tenvoorzitter Rufus Mc. Wil- gevraagd een vergadering -4 te schrijven om de gang van |en rond het besluit van de hinkrijksregering te bespre- 1Dat besluit moet een eind iken aan de bestuurlijke cha- op Sint Maarten. De parle- ntariërs werden van reces te- geroepen. De oppositie vindt dat de re- d ing moet opstappen als zij er t in slaagt Nederland tot an dere gedachten te brengen. In Willemstad is men van oordeel dat de maatregelen veel te zwaar zijn. Met expertise uit Nederland en Willemstad kun nen de problemen ook zonder de Haagse maatregelen worden opgelost. Het parlement was evenmin te spreken over de gang van za ken rond het besluit van de Ko ninkrijksregering. Zo is volgens een woordvoerster van de Rege ringsvoorlichtingsdienst in Wil lemstad het besluit over St. Maarten bij de Antilliaanse re gering binnengekomen als een persbericht van de Rijksvoor lichtingsdienst in Den Haag. Bovendien had de pers het bericht eerder ontvangen dan de Antilliaanse overheid. „De politieke etiquette is hier ver te zoeken", zei een parlementari- leeuwarden Menig tegenstander heeft hem in het verleden weliswaar beschuldigd van politieke fratsenmakerij, maar gisteren mocht Hans Wie gel even écht de clown spelen. Op het provinciehuis te Leeuwarden bood de Friese Commissaris der Koningin ster-clow Oleg Popov van het Russi sche Staatscircus een grote taart aan ter ere van diens 61-ste verjaardag. Het circus toert door Nederland en staat momenteel in Heerenveen. foto anp karel zwaneveld Grote actie moet aantal doden bij griep drukken utrecht anp jam gpder daarom zijn voor het zwart rijden, voor service en voor het binnenhalen van nieuwe passa giers. De vergelijking met het groepsgedrag van olifanten gaat volgens de directeur voor velen binnen haar bedrijf op. „De af gelopen negentig jaar is een pa troon ontstaan dat er zö geheid inzit, dat het soms lijkt dat het zo moet blijven tot de dood er op volgt." Dat betekent dat de chauf feurs voortaan tegen instappers op vriendelijke toon 'goedemor gen, goedemiddag of goeden avond', moeten zeggen. „Ook al zegt de helft van de mensen niets terug, toch blijven doen. Als iemand u het abonnement toont of de strippenkaart geeft, zeg dan 'dank-u-wel' en bij het teruggeven 'alst-u-blieft'. Het kost niet meer en u kunt er zelfs bij blijven zitten. Help ouderen, moeder met kind en bood schappen of andere hulpbehoe venden..." De directeur garandeert dat met deze nieuwe werkwijze het werk binnen drie maanden een stuk plezieriger is geworden. Bij de medezeggenschapscommis sie van het GVB is tot nu toe één boze reactie binnengekomen van een bestuurder. Hij was verbolgen over de inhoud van het plan. erdamse buschauffeurs in voortaan uitsluitend fin aan de belangen van jgiers. Op tijd beginnen en jen, vriendelijk zijn, veilig rij- en service verlenen zijn en- i van de tien hoofdrichtlij - waaraan zij zich moeten |den. De regels zijn opge- 1 in het strategisch bedrijfs- 'bus-bedrijf van het Ge- èntevervoerbedrijf (GVB) j Amsterdam. 'nder de noemer 'Hoe leer ik m cüfant dansen' een vrije Éalf~,c, in J. Balovski's 'Tea- L. ,;ephant to dance' ||njft de directeur van het jsjbedrijf, J. van Kranendonk, i|) haar personeel: „De passa- van vandaag en morgen luw enige garantie voor uw prham van overmorgen." luffeurs moeten blij zijn met i volle bus, „want een volle 11 is maximale opbrengst". H.Er is maar één groep heili- Onze Passagiers, daar iten we in onze werktijd al- 3oor over hebben." marktgerichte boodschap - it voort uit forse bezuinigin- bij het vervoerbedrijf. Bo eien bepaalt het rijk vanaf lend jaar het budget op Hd van het aantal betalende agiers. Veel aandacht moet Het ministerie van WVC en de Nederlandse Influenza Stichting gaan een grote actie houden om de griepprik onder de aandacht te brengen. Per winter sterven zo'n 2.200 mensen aan griep, met uitschieters zoals in 1989- 1990, toen 4.000 mensen aan influenza overleden. Nog maar eenderde van de ri sicopatiënten laat zich inenten. Om de vaccinatiegraad te ver hogen, zullen dertig tv-spotjes worden uitgezonden. Huisart sen en apothekers gaan nauw samenwerken om risicopatiën ten op te sporen. Mensen met luchtwegaan doeningen, hartpatiënten, dia beten, nierpatiënten en patiën ten met chronische infecties lo pen bij griep kans op ernstige complicaties. Nederland telt twee tot drie miljoen risicopa tiënten. Nieuw gebouw in Zuidoost moet wachttijden aanzienlijk bekorten amsterdam gpd Aan de schrijnende situatie bij de Amsterdamse vreemdelin genpolitie is gistermiddag een einde gekomen. Er hoeven geen lange, nachtelijke rijen wach tenden meer te staan en hon derden mensen hoeven niet meer in een veel te kleine wachtkamer te worden gepropt. Het veel te krap bemeten ge bouw van de dienst aan het Wa- terlooplein is gesloten. Dinsdag gaat het nieuwe onderkomen in Amsterdam Zuidoost open. „Het gebouw voldeed vol strekt niet meer aan de eisen. Vooral ook door de toevloed van vreemdelingen de laatste jaren naar de hoofdstad. Am sterdam telt 115.000 legale vreemdelingen, allemaal cliën ten van de dienst", zegt hoofd inspecteur J. Hollmann, waar nemend chef van de vreemde lingendienst. „We werden geconfronteerd met soms mensonwaardige omstandigheden. Gemiddeld passeren hier dagelijks vierhon derd mensen, met piekdagen van zes- tot zevenhonderd. Deed je om acht uur 's morgens de deuren open, dan stond er een rij van 150 meter. Veel mensen stonden dan al vanaf één uur 's nachts te wachten, weer of geen weer." Degenen die kwamen voor een visum of verblijfsvergun ning, moesten regelmatig wor den teleurgesteld. Door onvol doende personeel kon slechts een deel van de wachtenden ge holpen worden. Anderen wer den huiswaarts gestuurd met een afspraak voor drie tot vier Nederland ziet vooralsnog weinig in beraad op Europees niveau om de maffia te bestrijden. Italië en Frankrijk hebben de Europese Gemeenschap deze week gevraagd om een bijeenkomst over de aanpak van de Italiaanse bendes, omdat die steeds internationaler gaan werken. Volgens het ministerie van justitie en de Centrale Recher che Informatiedienst (CRI) laat de maffia Nederland ech ter nog steeds links liggen. den haag gpd Italië en Frankrijk willen met de EG-bijeenkomst voorkomen dat het verenigd Europa een willig slachtoffer van de maffia wordt. Het verzoek om EG-ingrijpen werd ingegeven door de aansla gen die de maffia de afgelopen weken pleegde op Sicilië. De maffia is echter in heel Italië ac tief, heeft grote delen van de Franse Cöte d'Azur in haar macht en werkt ook al in Duits land en België. Volgens woordvoerders van de CRI en Justitie zijn er „geen bewijzen dat de maffia in Ne derland opereert". De CRI ver moedt dat dat komt omdat de misdaad in Nederland vooral in handen is van Colombianen en Turken. De ene groep handelt in cocaïne, de andere leidt de heroïnehandel. De meeste van de 599 beken de criminele groeperingen in ons land voldoen niet aan de normen die de CRI gebruikt om ze als te karakteriseren als een 'misdaadsyndicaat', zoals de maffia is. 'Slechts' zo'n zestig bendes hebben zich bijvoor beeld schuldig gemaakt aan li quidatie van personen. Zo'n 18 procent probeert ambtenaren of mensen uit het bedrijfsleven om te kopen en een derde houdt zich bezig met het wit wassen van geld. Andere karak teristieken van de maffia zijn een hiërarchische structuur, het toepassen van interne sancties en het gebruik van dekmantel firma's. De CRI gelooft dat het weg vallen van de grenzen niet zal leiden tot een toename van maffia-achtige organisaties in ons land. De dienst verwacht zelfs dat de politie juist gebaat is bij de betere informatie-uit wisseling bij de eenwording. en met 1987 financieel directeur bij Transol. Directeur J. Kamper van Transol Exploitatie Maat schappij BV bevestigt dat zijn bedrijf op 22 juni beslag heeft laten leggen op het huis van Nederkoorn, maar hult zich in geheimzinnigheid over de re den voor deze juridische stap. „Ik houd het op een communi catiestoornis", aldus Kamper gisteravond over het volgens hem weer geluwde conflict met Nederkoorn. rotterdam gpd De Rotterdamse oliehandelaar Transol heeft vorige maand om nog onbekende redenen beslag laten leggen op het woonhuis van voorzitter E. Nederkoorn van de raad van bestuur van Fokker. De privé-woning in Heemstede zou een waarde ver tegenwoordigen van 1,75 mil joen gulden. Het beslag is overi gens op 9 juli weer opgeheven. Nederkoorn was van 1981 tot maanden later. Menigeen wilde zo lang niet wachten en stond de volgende nacht alweer in de rij. De primitieve situatie leidde regelmatig tot agressie bij de wachtenden. \Vie wel aan de beurt kwam, moest zijn zaken afhandelen aan een loket waar iedereen kon meeluisteren. In het nieuwe gebouw beschikt de dienst over 35 privé-spreekka- mers. Daarnaast is er een vier maal zo grote wachtruimte en zijn er een aantal faciliteiten die de service verhogen, zoals kof- fie-automaten, telefoons en een pasfoto-cabine. In het verleden gebeurde het geregeld dat ie mand pasfoto's bleek nodig te hebben en dan opnieuw in de rij kon gaan staan. De dienst krijgt er ook 16 mensen bij. 40i«.r ADURODAM MADURODAM. HÉÉÉL NEDERLAND AAN IE VOETEN Haringbade 175. Den Haag. Telefoon: 070 - 355 3900 numegen arian kuil Betuwnaren staan bekend als een rustig en ge zagsgetrouw volkje. Toen in de jaren zeventig en tachtig grote groepen actievoerders tegen kern energie naar de centrale in Dodewaard togen, was de plaatselijke bevolking niet te beroerd ze met geweld uit het dorp te verjagen. De actie voerders verdwenen, de kerncentrale bleef staan en de rust keerde weer. Sinds de plannen voor de aanleg van de Betu weroute, de goederenspoorlijn van Rotterdam naar Duitsland, bekend zijn gemaakt, is die rust echter verdwenen. Jong en oud, katholiek en pro testant, links en rechts, milieu-activisten en con servatieven staan plots zij aan zij voor één doel: de Betuweroute tegenhouden. De Betuweroute smeedt bizarre coalities, con cludeert P. Leroy, hoofddocent van de vakgroep milieu, natuur en lahdschap van de faculteit be leidswetenschappen van de Katholieke Universi teit Nijmegen. De afgelopen maanden zaten de zalen waar de inspraakavonden over de Betuwe route werden gehouden bomvol. Overheid en NS werd er het vuur na aan de schenen gelegd. Minister Alders (milieubeheer) poogde het ka rakter van het verzet nog af te zwakken door het als een uiting van egoïsme voor te stellen. Hij had het over het Not In My Backyard-syndroom (Nimby, niet in mijn achtertuin). Het heeft er al leen maar toe geleid dat het het scheldwoord Nimby tot geuzennaam is verheven. Leroy is nauwelijks verbaasd over dit feno meen. Hij houdt zich al sinds 1976 bezig met het maatschappelijk verzet tegen plannen voor kern centrales, vuilstortplaatsen, verbrandingsovens, autowegen en spoorlijnen. In de woorden van Le roy allemaal LuLu's (Local unwanted Land-use), lokaal ongewenste objecten. De ideale LuLu- parken blijken te bestaan uit min of meer 'achtergestelde gebieden', met een geringe politieke macht en een berustende cul tuur ('het overkomt ons allemaal' en 'je kunt er toch niets aan doen') en een zwakke economi sche structuur ('pak watje pakken kunt'). Een bij komend voordeel als werkgelegenheid kan dan al voldoende zijn om een LuLu in huis te halen. Le roy wijst daarbij als voorbeeld op de acceptatie van kerncentrales. Het accepteren van een LuLu heeft echter ook een nadeel. Heb je er eenmaal één, dan ontstaat de neiging een tweede LuLu daar ook maar te plaatsen. Leroy wijst erop dat de aanwezigheid van de kerncentrale in Borsele er bijna garant voor staat dat hier ook een opslagplaats voor nu cleair afval komt Zo zou een eenmaal door de goederenspoorlijn en Rail Service Centrum toch al in haar kwaliteit aangetaste Betuwe geschikter zijn voor andere ecologisch belastende activiteiten dan de bijvoor beeld nabijgelegen beschermde gebieden als de Veluween de Ooypolder. In de jaren viel het Leroy ook op dat er een vast patroon bestaat in de wijze waarop het verzet te gen deze LuLu's wordt georganiseerd. Ook de overheid reageert volgens een vast patroon. „Je kunt dwingend optreden of proberen te overre den, maar dan kun je uren kletsen, dat helpt niet. Je kunt ook proberen te ruilen, te compenseren", aldus Leroy. Die laatste mogelijkheid blijkt voor de overheid in de meeste gevallen de beste kan sen te bieden. Het ruilen biedt daarnaast ook de mogelijkheid de onderdelen van de 'bizarre coalities' tegen el kaar uit te spelen. Bij de vorming van de nieuwe coalities wordt de tegenstelling volgens Leroy vaak teruggebracht tot een 'wij tegen zij'. De schoonheid en het eigen karakter van de streek worden bevestigd en tot bindmiddel. Zogenoem de 'import', inwoners van elders die een minder berustende houding hebben, steekt daarbij niet zelden het vuurtje van het verzet aan. De bizarre coalitie bestaat daarbij grofweg vaak uit twee groepen: de groep die in verzet komt vanuit oprecht milieubewustzijn en de groep die het echt en alleen om het lokaal belang gaat. „Je kunt dat niet uit elkaar halen. Wat je echter wel ziet, is dat zo'n coalitie per definitie broos en breekbaar is", legt Leroy uit. „Wat de overheid feitelijk doet, is die twee te gen elkaar uitspelen. De oprechte milieubewus- ten kun je winnen door maatregelen te nemen waardoor de schade voor het milieu meevalt. In het geval van de Betuweroute is dat het plaatsen van wallen, tunnels, etcetera. In feite dus com penseren. De hele harde lokalisten willen niet compenseren. Die zeggen keihard njet." „Bij het gebruik van dwang smeed je die coali tie juist aan elkaar", aldus Leroy. Door te com penseren en op het voordeel voor het milieu te wijzen als goederen per trein in plaats van met een vrachtauto worden vervoerd, speelt de over heid de grote coalitie echter juist tegen elkaar uit. Bundeling van verzet kan tot 'succes' leiden, zo ondervond Leroy. In zijn studie haalt hii de plan nen van de Britse overheid aan om de hogesnel heidstrein van de Kanaaltunnel naar Londen door het graafschap Kent te laten lopen. De lokale be volking weigerde deze LuLu en hield voet bij stuk. Nu komt de lijn door het graafschap Essex, door een prachtig natuurgebied, waar echter veel min der mensen wonen die er rechtstreeks last van hebben.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3