Clem tussen politiek en maffia Koning van de maffia 'onvindbaar' ZATERDAG I AUGUSTUS 1992 De onmacht van de rechtspraak in Sicilië TT M 9 et leger is naar Sicilië gestuurd. B Na de moord op de twee be- J1 «HL langrijkste antimaffiarechters heeft de staat besloten te reageren. Premier Amato, die de kathedraal moest ontvluchten tr de dienst werd gehouden voor de vijf omgekomen lijfwachten van rechter Borselli- zei: „Het leven in Sicilië zal nu veiliger i." Maar de collega's van Falcone en Borsellino hebben om méér gevraagd. Acht hen, allen jonge rechters, weigeren hun werk voort te zetten zolang de staat niet aan- nt de maffia werkelijk te willen bestrijden. Zij wachten op concrete actie en uitvoer van plannen die al tien jaar klaar liggen. De regering heeft tot nu toe alleen het leger gestuurd en andere maatregelen uitgevaar- i van repressieve aard. Het leven van ge arresteerde maffiosi wordt bemoeilijkt en de politie krijgt meer instrumenten om jacht te maken op de naar schatting 111 maffiabazen die zich op Sicilië schuilhouden. De enige kop die tot nu toe gerold is, is die van de hoofdcommissaris van politie. Niet vanwege zijn falen in de strijd tegen de maffia wat dat betreft was er weinig op hem aan te mer- maar omdat hij verantwoordelijk wordt gehouden voor de rellen die plaatsvon den tijdens de begrafenis van de vijf lijfwach ten. Wat willen de rechters? Eigenlijk onvoor stelbaar banale maatregelen. Een van hen, Roberto Scarpinato, vraagt dat het principe de verantwoordelijkheid wordt toege past. Wie de afgelopen jaren heeft gefaald, of nu om bestuurders, prefecten of rechters gaat, moet worden vervangen. „We hebben hier te maken met een situatie van leven en dood en het is niet meer dan logisch dat wie in staat is veiligheid of een juist functio- en van de staat te garanderen, opstapt." De rechter vreest dat opnieuw alles bij het oude zal blijven en dat ook de oproep van president Scalfaro tot een 'nieuw verzet' in het luchtledige zal verdwijnen. In het Paleis van Justitie in Palermo, waar de baren opgesteld staan van Borsellino en zijn vijf agenten, zegt Alfredo Morvillo, zwa- van Falcone (de vrouw van Falcone was ook rechter en kwam met hem om het leven): „De rechters zijn moe. Er heerst in Sicilië een cultuur van berusting, die wij onacceptabel vinden. Het lijkt alsof de staat de mensen wil laten geloven dat bepaalde aanslagen er bij horen: dat ze niet te voorkomen zijn. Maar is niet zo. De moord op Falcone en Borsellino hing in de lucht en het is zeker dat niet alle mogelijke veiligheidsmaatregelen zijn genomen. Als een man als Borsellino te gen zijn familieleden zegt 'ze zullen me ver moorden', moet alles in het werk worden ge steld om hem te beveiligen." Garanties Mannen als Scarpinato en Morvillo, zijn de opvolgers van Falcone en Borsellino. Zij wil len garanties hebben voor hun eigen leven, ir zij moeten ook waken over het enorme erfgoed dat de rechters van de 'antimaf- fiapool' achterlieten. De aanpak van Falcone het werken in groepsverband, coördinatie alle onderzoekactiviteit en het gebruik de spijtoptanten veroorzaakte een re volutie. Het idee dat de maffia te verslaan is, zoals dezelfde Falcone dat schreef in zijn boek Cose di Cosa Nostra, was van enorme waarde: het betekende voor de maffia, die niet gewend is aan twijfel, Maar het allerbelangrijkste in de maffiabestrijding is continuï- i daarvan is tot nu toe geen sprake. Na de 'revolutie' van de jaren '80, sloeg de maffia met alle mogelijke middelen genadeloos terug. Falcone en tal van andere rechters moesten het eiland na lastercampagnes verlaten. Nu Falcone en Borsellino zijn ver moord en van de oude garde er nog maar enkelen overbleven, willen de Siciliaanse rechters dat de staat zich laat gelden en dat ook degenen die binnen de rechtsspraak hebben gefaald het veld ruimen. Hun kritiek richt zich met na- ne tegen hun baas Giammanco, het hoofd van het openbaar mi nisterie van Palermo, die zowel Falcone als Borsellino dwars boomde. Morvillo zegt dat uit de dagboekaantekeningen van Fal- overduidelijk blijkt dat hij moest werken in een vergiftigde omgeving en dat dit uiteindelijk de reden was voor zijn overstap r Rome. Maar Giammanco is niet het enige probleem. In de meest maffiose steden van Sicilië Palermo, Trapani, Agri- gento en Gela staan alle hoofdaanklagers ter discussie. Twee zijn er inmiddels verwij derd vanwege 'onverenigbaar heid met de omgeving', wat zo veel betekent als 'zij zijn de maf fia te gunstig gezind'. Mankracht De situatie in de verschillende gerechtsgebouwen is dikwijls he meltergend. De nieuwe antimaf- fiapools die districtsgewijs zijn i die de ideeën Een autobom maakte op 19 juli een einde aan het leven van onderzoekrechter Paolo Borselli no en vijf van zijn lijfwachten. Twee maanden na de moord op rechter Giovanni Falcone had de maffia opnieuw toegeslagen. Links het wrak van de wagen waarin Borsellino zat. foto reuter en werkmethoden van Falcone toepassen, hebben een tekort aan middelen en man kracht. Er zijn er nu 26, verspreid over het hele Italiaanse grondgebied, waarin niet meer dan 140 rechters werken. In de stad Caltanisetta, waar alle onderzoe ken zijn beland naar rechters die in Palermo werden vermoord (rechters uit die stad zelf mogen het onderzoek niet doen), zit welge teld één onderzoekrechter: hij beschikt over niet veel meer dan potlood en papier. Een computer ontbreekt in zijn kantoor. Rechter Sebastiano Bongiomo zou ejgenlijk vetrok ken zijn, ware het niet dat Falcone en Borsel lino zijn vrienden waren en hij het een more le plicht vindt het 'onderzoek' naar hun dood te doen. Maar zonder staf en middelen is het zeker dat ook de daders van deze moorden, die heel Italië hebben geschokt en president Scalfaro deden oproepen tot een 'nieuw ver zet', nooit gevonden zullen worden. Tegen deze situatie ageren de acht rech ters. Ook zij staan een duidelijk andere stra tegie voor dan de regering. Volgens Roberto Scapinato reageert de staat pas als er een gepleegd. „Er is veel ophef, er wor- Rechters in Sicilië die hun taak serieus op vatten worden vermoord. De maffia is echter niet hun enige vijand. Ze moeten ook vechten tegen een staat, die ondanks alle mooie woorden nooit serieus de majfia heeft willen bestrij den. Maar de rechters maken het zich ook onderling moeilijk. In Rome zetelt het CSM, het 'parlementje' van de Italiaanse rechters. Daar heersen intriges, ruzies en machteloosheid. Precies de situatie die de majfia in de kaartspeelt. den nieuwe wetten gemaakt of nieuwe func ties gecreëerd, maar na enige tijd verzandt al les weer. Met de zomervakantie voor de deur, is de situatie nög gevaarlijker. Het is ook geen toeval dat de maffia bij voorkeur vlak voor de vakantie in actie komt." Volgens de rechter moet de regering zich richten op de spijtoptanten, die centraal stonden in de aanpak van Falcone en trou wens ook de staat eerder de mogelijkheid ga ven af te rekenen met het terrorisme. Falcone en Borsellino vroegen al tien jaar om een wet die de positie van de verklikker duidelijk om schrijft en hem garanties biedt. Iedereen is er van overtuigd dat de pentiti een organisatie als de maffia in crisis zullen brengen, maar de wet ligt er nog steeds niet. Scapinato wil een contract invoeren voor de spijtoptant, waarin precies de verplichtingen van hem en die van de staat zijn omschreven: „Hij moet garanties hebben en zal dan ook praten over de banden tussen politiek en maffia, v geen van allen zich tot nu heeft." De 'rebellerende' rechters pleiten ook voor een uitbreiding van een wetsartikel die het Het laatste (voorlopig...) slachtoffer van de maffia: politie-inspecteur Giovanni Lizziovan de Siciliaanse staa Catania. Hij werd afgelopen maandag neergeschoten. foto epa uitwisselen van gunsten en stemmen, zoals nu gebeurt tussen politici en maffiosi straf baar stelt. Scapinato: „De beruchte rechter van het Hof van Cassatie, Corrado Camevale, spreekt keer op keer maffiosi en politici vrij. Iedereen wordt kwaad, maar niemand neemt de moeite een simpele wetswijziging voor te stellen. Ook zou een herziening nodig zijn van de procedure waarmee openbare werken worden aanbesteed en een controle van de bankrekeningen van al het personeel van de lokale en regionale overheid". In Rome lijkt niemand deze noodkreten te erwijl de nummer één van de Ameri kaanse maffia, John Gotti, door de FBI wordt gear resteerd en de rechter hem le venslang geeft, regelt zijn Itali aanse collega van Cosa Nostra zijn zaken zoals hij dat al de cennia lang doet: zonder al te veel ophef; luguber en efficiënt. Waarschijnlijk heeft Toto Riina zijn hoofd geschud, toen hij zag hoe de maffiososuperstar Gotti het publiek, zowel binnen als buiten de rechtszaal, bespeelde. Het gedrag van Gotti, die zo weggelopen lijkt te zijn van een Hollywoodse filmset, moet hem hebben geshockeerd. De anoni miteit is heilig voor een 'boss' van Cosa Nostra. Gotti is van Riina bijna niets bekend. Hij is klein, 1 meter 61, en in middels 62 jaar. Dat zijn de eni ge zekerheden waarover de Ita liaanse autoriteiten beschikken. De foto's die van hem in om loop zijn, hebben weinig waar de. Een is genomen kort na de Tweede Wereldoorlog en toont een magere, niet onknappe jon geman met een flinterdun snor retje. Op een andere foto, uit 1969, het jaar waarin Riina 'ont snapt' uit zijn verbannigsoord nabij Bologna, is hij gezet en kijken twee wijd uit elkaar lig gende ogen wreed de camera in. Hier doet hij meer denken Een van de weinige, oude, foto's van maffiakoning Toto Riina. foto epa aan de boer uit Corleone die niet verder kwam dan de vierde klas van de lagere school. Riina kan waarschijnlijk het Paleis van Justitie in Palermo binnenlopen zonder dat ie mand hem herkent. Tomasso Buscetta en Toto Contorno, twee belangrijke spijtoptanten, vertelden de twee maanden ge leden vermoorde rechter Falco ne dat ze Riina aan het begin van de jaren '80 hebben ont moet. „Heel mager, niet veel haar meer, maar niks geen plas tische chirurgie. Op de foto's leek hij niet meer, maar het was onmiskenbaar Riina", aldus Buscetta. Dankzij de verklarin gen van Buscetta en andere door Riina onttroonde maffia bazen kon Falcone het maxi- Hij is de baas der maffiabazen en heeft minstens 150 moorden op zijn ge weten: Toto Riinabijgenaamd 'de korte' of'het beesf. Afkomstig uit het majfiadorp Corleone. Al 23 jaar onvindbaar. Onlangs vertelde zijn advocaat met een stalen gezicht dat hij Riina regel matig in Sicilië treft. Wie is die man die Sicilië en Italië in zijn bloedstol lende greep houdt? proces tegen de maffia organi seren. De grote afwezige Riina kreeg vele malen levenslang voor 150 moorden. Riina kwam tien jaar geleden aan het hoofd van Cosa Nostra na een ongekend bloedige maf fiaoorlog. Meer dan duizend personen maffiosi, rechters, prefecten en politici lieten het leven. De Corleonesi-clan vestigde haar heerschappij, die tot op de dag van vandaag voortduurt. Het was de over winning van de 'moderne' maf fia, die het jachtgeweer met de afgezaagde loop had verruild voor automatische geweren en dynamiet, tegenstanders liet oplossen in vaten met zuur, rechters uit de weg ruimde om haar macht te tonen en miljar den verdiende met de drugs- en wapenhandel. Miljarden die werden 'wit gewassen' via ban ken, financieringsmaatschappij en en openbare werken. Toto Riina nam de plaats in van Luciano Liggio, de 'koning' van Corleone en het wreedste maffialid die Cosa Nostra tot dan toe had gekend. Liggio werd in 1974 gearresteerd, maar regisseerde vanuit de gevange nis de opmars van zijn clan. Toto Riina geldt al tijden als de grootste vijand van de Itali aanse Staat, maar het is nooit gelukt hem te arresteren. Met het verstrijken van de jaren werd door de autoriteiten wel eens gesuggereerd dat Riina he lemaal niet meer in leven is. Een paar weken geleden kwam aan alle mogelijke twijfel een einde. Nino Fileccia, advocaat van Riina, verklaarde voor de camera's van het Italiaanse journaal dat hij Riina regelmatig ontmoet. „Hij is mijn cliënt en ik heb het recht hem te spre ken", aldus de jurist. Hij ver klaarde verder dat hij Riina al tijd op Sicilië ontmoet, niet in Corleone, maar zeker niet ver van Palermo. Groot tumult in Italië. Het was duidelijk dat Ri ina zijn suprematie had willen tonen, zowel richting andere maffiosi als de staat, die nieuwe antimaffiamaatregelen had uit gevaardigd. Maar ook het grote publiek moest weten dat Riina nog steeds de onbetwiste heer ser is. Het was zeker geen toeval dat de indirecte verklaring van Riina volgde daags na een enor me manifestatie die in Palermo was georganiseerd uit protest tegen de maffia en ter nage dachtenis van Falcone, die waarschijnlijk in Riina's op dracht werd vermoord. Alle spijtoptanten en rechters die onderzoek doen naar de maffia, hebben altijd gezegd dat Riina zich op Sicilië schuil houdt. Maar schuilhouden is misschien wel een groot woord. Drie jaar geleden zei de spijtop tant Salvatore Contomo tegen de parlementaire antimaffia- commissie: „Riina bevindt zich in Palermo en vrijwel zeker in de wijk San Lorenzo. Het is een rustige wijk: er is een bureau van de carabinieri waar slechts vier agenten zijn gedetacheerd. De commissaris doet alsof hij Riina en de andere maffiosi niet ziet. Riina verplaatst zich als een minister in een kogelvrije limousine en met tot op de tan den gewapende escortes. De commissaris zwijgt uit angst en ik geef hem geen ongelijk. Ga maar eens zoeken tussen de fraaie villa's aan de voet van de heuvel. Riina beweegt zich vrij elijk omdat de staat niet de wil of de durf heeft iets te doen. Niet Riina, maar de staat is zoek." EELCO VAN DER UNDEN De carabinieri jagen fel op de maffia, daders van de recente aanslagen zijn nog niet gevonden. foto epa horen. Terwijl Falcone nog maar net was ver moord, werd als voorzitter van de belangrijke parlementaire commissie van justitie een omstreden Napolitaanse advocaat gekozen. Hij heeft altijd de maffiosi uit die stad verde digd en kwam ook zeker dankzij maffiose stemmen in de kamer terecht. Wie hoopt op een 'nieuw verzet', lijkt het niet te moeten zoeken in het Italiaanse parlement. Verlamd In Rome zit nog een ander instituut dat de maffiabestrijding, misschien ongewild, sabo teert. Het is het Consiglio Nazionale della Magistratura (CSM), het orgaan dat waakt over de carrières van de rechters, beslist over benoeming, ontslag en overplaatsing en zich uitspreekt bij geschillen. Het CSM is echter net als alle andere Italiaanse instituten een afspiegeling van de politieke verhoudingen in het land en dus net als de politiek volledig verlamd. Het beleid van het CSM wiens leden rechters en parlementsle den zijn en dat formeel werkt on der leiding van de president van de republiek staat al jaren ter discussie. Het verdedigt met hand en tand de onafhankelijk heid van de rechters en het nieu we Wetboek van strafrecht dat door velen, vooral door de rech ters die de maffia bestrijden, ge kritiseerd wordt omdat het te veel garanties geeft aan maffiosi. Het idee van Falcone om een nieuw orgaan op te richten dat al het maffiaonderzoek coördineert (de DNA), werd door het CSM met weinig enthousiasme ont vangen. Het CSM zag in Falcone een man die zich had uitgeleverd aan de politiek: men was bang dat de DNA afhankelijk zou wor den gemaakt van de uitvoerende macht. Minister van justitie Mar- telli wilde echter Falcone de lei ding van het nieuwe orgaan ge ven. Anderhalf jaar van ruziën ging voorbij. Het conflict werd opgelost met de moord op Falco- De andere kandidaat van Martel- li was Borsellino, maar ook zijn mogelijke benoeming werd door de maffia verijdeld. Het Is niet te zeggen of de maffia de rechters heeft vermoord omdat ze de DNA vreest. Zeker is wel dat door de eindeloze disputen over com petentie een in theorie nuttig or gaan niet van de grond komt en kostbare tijd verloren is gegaan. De twee belangrijkste antimaffia rechters werden vermoord, ter wijl falende of onbetrouwbare rechters op Sicilië zijn aangeble ven. Wie de maffia moet bestrij den, blijft een raadsel. En dat is precies wat de maffia wil.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29