'Kom op, lachen. En spontaan!' ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1992 Feyenoorders weer onder mekaar Nieuwkomer Mike Obiku gewillig voor de lens. JAAP SLUIS Het Feyenoord-stadion op Zuid. Kuip aan de oevers van de Maas. Een doorbrekend och tendzonnetje. De geur van gemaaid gras. Tien uur. Oude mannetjes, veel jeugd en een enkele vrouw bij de hekken rond het trai ningsveld. Wachten op de ochtendtraining. Wachten op de helden. Hun helden. Er wordt gekletst, een beetje met auto's geblitst, geroe pen en gedraaid. Veel zware shag op Zuid. gens-krentenbrood. Ook de spelers maken hun opwachting. Aan de balie openbaart zich in alle hevigheid het niveau-verschil. Een jong talent tegen de horeca-meneen „Koffie" Routinier Peter Bos tegen de horeca-meneen „Mag ik van u een kopje koffie alstublieft?" De voorzitter spreekt. „Zelden in mijn le ven ging ik met zo veel plezier naar mijn werk", blikt hij terug op het vorig succes- zoen. Uitgebreid bedankt hij, zich bewust van het potentieel aan publiciteit pal voor hem, de sponsors. Een meneer van het dwin gende type, die Van den Herik. Tot het pers- volk: „Voor technische zaken moet u bij Wim Jansen zijn. Voor alle overige bij mij." Kortaf en opgefokt zodra hij het begin van een kriti sche vraag meent te ontwaren. In dat geval is Van den Herik de man die afkapt, ontwijkt of openlijk terecht wijst. Vragen? Weinig vragen. Die bewaart de pers liever voor wat de voorzitter de informe le communicatie noemt. Babbelen met spe lers en staf onder het genot van een broodje. Het liefst zónder collega's op hoorafstand. Al hoewel: zo n Van Hanegem is een moeilijke prater. Die draait niet tien keer gladjes het zelfde verhaal af. Dus dan toch maar groeps gewijs interviewen. En zelfs dat gaat stroef. Meer vragen dan antwoorden. De man is zichtbaar op z'n ongemak. Gejaagde blik. Hij zegt het niet, maar denkt het wel: „Jongens, zo is het wel genoeg." Anderen zijn toeschie telijker. Wim Jansen toont zich de vriende lijkheid zelve. Tot vervelens toe de hemel in geprezen, maar nog steeds aangenaam be scheiden. Wie hem goed kent, wordt tus de bedrijven door bedeeld met een vette knipoog. Jorien van den Herik: heel erg de baas. baar van genegenheid. Zakenman en voorzitter Jorien Herik maakt in een glimmende bolide van Duitse makelij zijn opwachting. Kalende man in keurig pak. De saneerder die Feyenoord fi nancieel weer op het spoor zette. Supporters kijken de gebruine rijke man met een men geling van bewondering en afgunst na. Kort na hem volgt de pers. Verslaggevers, fotogra fen, radiojongens en cameraploegen. De har de kem van de vaderlandse voetbaljournalis- tiek doet zich binnen tegoed aan oude-jon- Tijd voor de fotosessie. Naar buiten, de schrikbarend slechte grasmat op. Slachtoffer van een reeks popconcerten waar De Kuip fi nancieel niet meer buiten kan. Het komt, be zweert stadiondirecteur Jos van der Vegt, allemaal prima in orde. Medio september ligt de mat er weer groen bij. Dat hebben de in allerijl geraadpleegde deskundi gen van de Heidemij hem verze kerd. Spelers en technische staf kiezen drie rijen dik hun plek. Achter twee reclameborden van de ni we co-sponsor Direktbank. Op de eerste rij speler Ruud Heus (haar strak en nat naar achteren) naast Van Hanegem (haar krullend alle kanten op). Heus: „Kan dat wel, twee van zulke kapsels naast el kaar?" Het foto-legioen sthat klaar, maar mag'nog niet beginnen. Eerst moet de Direktbank plaatjes schieten. Plotseling een lichte pa niek. Waar is Gaston Taument? Wim Jansen gaat op onderzoek uit. Tevergeefs. Verzorger Gerard Meijer gaat op onderzoek uit. Te vergeefs. Dan eerst maar koppies schieten. De spelers alfabetisch gerangschikt op een rij. De foto grafen trekken knippend voorbij. John Metgod tegen één van hen: „Ik wil niet veel zeggen, maar je doppie zit er nog op." John de Wolf: „Hè, daar heb je Taument". Iedereen kijkt om. Gans het foto werk staat stil. Geintje van John. Taument komt pas later op slip pers aanslenteren. Was de sessie vergeten en zat nog in een inter- Eindelijk de groepsfoto. /Mies en iedereen zoemt, flitst en knipt er op los. Gegoochel met de borden van de sponsor. Eén fotograaf neemt de leiding en instrueert het roodwitte zootje ongeregeld: „Kom op, lachen. En spontaan!" Selectie en staf krullen stroef de lippen. Wim van Hanegem zit in het midden massief te zijn en onderdrukt een zoveelste gaap Even later ondergaat hij in de afzondering alweer een vraaggesprek. Henk Fraser, zegt hij, doet het in de voorbereiding uitstekend. Net als Regi Blinker, die als hij zo doorgaat mogelijk een kansje in Oranje kan afdwingen. Even later lijkt de man die het liefst het slot op de mond houdt zich bewust van de s ligheid van zijn uitspraken: „Misschien vind ik het over een tijdje wel jammer dat ik dit heb gezegd." Hij wil er verder weinig wc den meer aan vuil maken. „Feyenoord m gewoon aan de top spelenklinkt het. terwijl in de verte twee zakenpakken van de sponsor richting uitgang gaan. Ttr Ttr Binnen houdt Fred Blankemeijer kantoor. Nietszeggende functie-omschrijving: interim manager. In de praktijk Mister Feyenoord. Een van de vele. Al ver in de zestig en nog el ke dag in de Kuip. Clubliefdewerk oud pa pier. Ook in de magere jaren waarvan de roodwitten er door wanbeleid van akelig fou te bestuurders te veel moesten beleven. De persdag bezorgt Blanke meijer en de zijnen bergen werk. Feyenoord wil ten overstaan van tientallen sportjournalisten goed voor de dag komen. Maar een praatje tussendoor moet kunnen. Het zijn, zegt Blankemeijer onder de koffie, mooie tijden. Wim Jan sen (oud-coryfee, nu technisch directeur) terug, Wim van Hane gem (oud-coryfee, nu trainer) te rug, het publiek terug en de sfeer terug. Met grote, vrolijke jongens ogen: „We zijn weer Feyenoor ders onder mekaar. Je zfet ook steeds meer oud-spelers naar het stadion komen. We nodigen ze als gast uit bij bepaalde wedstrijden. Of laten ze de jeugd scouten. Dat soort dingen. Hartstikke belang rijk." Buiten staat Wim Rijsbergen de woorden van Blankemeijer te onderstrepen. Ooit verdediger in de beste Feyenoord-traditie: kei hard. Later duikt ook oud-topper Theo van Duyvenbode op. Degenen bij wie geen roodwit bloed door de aderen stroomt krijgen het moeilijk, voorspelt Blankemeijer. Desinteresse, ge makzucht, louter pieken pakken, hij wordt er ziek van. „Knokken, daar gaat het om. Wie niet wil, moet maar vertrekken. Laatst nog. Marchanno Schultz, een van onze jeugdspelers. Hele knappe voetballer. Maar niet mee te wer ken. Niet te drillen. Z'n contract liep op 1 juli af. Heeft niets meer van zich laten horen. Is gewoon weggebleven. Dacht het misschien bij een andere club te gaan maken, maar zit nu waarschijnlijk zonder werk. Gemakzuch tig, nonchalant. Foute mentaliteit. Kunnen we er niet meer bij hebben." Met de huidige selectie zit het, meldt de ad interim, wel goed: „Iedereen wil er dolgraag bijhoren. Ze vechten." Het vorig seizoen, beaamt Blankemeijer, was na die eindeloze reeks misère-jaren weer mooi: bekerwinnaar, ver in de Europa Cup 2 en redelijk ver in de competitie. Of het weer zo mooi wordt waagt hij te betwijfelen. „Je hebt er bij die denken dat we effetjes kam pioen worden. Achterlijk! Europees voetbal halen zou al schitterend zijn." ~k Half elf: training. Het volk achter de hek ken komt in beweging. Een jochie met puur RRRRotterdamse tongval heeft het meteen in „De Wolf en Fraser zitten d'r niet De groepsfoto. Alles en iedereen zoemt, flitst en knipt er op los. Van Hanegem en het roodwitte boeket De supporter: „Zomaar. En veel succes." bij." Jong talent Blackson wel. Het jochie: „Die heeft gisteravond negen keer gescoord. Négen keer!" De beuk gaat erin: hollen, rek ken, strekken, opdrukken, enzovoort. Hulp trainer Maup Martens gebiedend: „Heren, twintig keer rekken." John Metgod getergd: „Twintig keer?". Martens: „Wat zegje?" Met god: „Twintig keer?" Martens: „Ik versta ja niet". Twintig keer dus. In een hoek trainen drie keepers eerste man De Goey en de reserves Wapenaar en Van Dijk apart met Pim Doesburg, als doelwachter jarenlang de ongekroonde re flex-koning van Sparta. Van Dijk komt van de amateurs van Noordwijk en is zichtbaar nieuw. Schuchter, afwachtend, stil. Maar dat krijgt Doesburg er wel uit. Vaderlijk verma nend: „Je bent hier prof. Het gaat bij Feye noord anders toe. Alles moet perfect zijn. En jouw pech is dat ik een perfectionist ben." Vanaf een aangrenzend parkeerterrein kijken ze toe: de zakenman, de politieman, de vuil nisman, de scharrelaars, het gezinnetje met verrekijker. Voor de één een stiekem tussen doortje, voor de ander dagtocht r veel: de Feyenoord-training. En almaar staat er, op afstand van zijn spe lers, de lichtelijk onbestemde man in zwart trainingspak. De man om wie het allemaal schijnt te (gaan) draaien. Willem van Hane gem, trainer-coach. Handen op de rug, spie dende blik, nonchalant en quasi nonchalant. Na afloop van de training blijft hij alleen ach ter op het veld en praat nog een tijdje na met een bloemetjesjurk achter het hek. Als hij eindelijk richting kleedkamer sjokt, ziet een oudere supporter zijn kans schoon. Stopge- baar, camera in de aanslag en een verzoek: „Willem, effe een foto maken." De heren kennen elkaar. Willem: „Hè ouwe pik, hoe is het ermee?" Ouwe pik:\,Prima jongen." De trainer-coach vervolgt zijn weg. Maar weder om is er oponthoud. Een man duwt hem een reusachtige bos rode en witte bloemen in de handen. „Zomaar. En veel succes." Van Hanegem is overdonderd en zichtbaar ge raakt. Geen woorden, maar een daad: een schouderklop voor de gever. Onhandig ge- Nog tivee weken en dan start de volgende competitie betaald voetbal; het seizoen '92-'93. Geheel naar de mode van de laatste jaren presenteren de ploegen zich, in deze tijd van aanloop naar de aftrap, aan 'de pers'. Een show van aange kochte spelers en in de zomer- slaap gedroomde plannen. Van 'De Grote Drie' hebben Ajax en PSVal open huis ge houden. Feyenoord deed dat vrijdag. Verslaggever Jaap Sluis en fotograaf Hans van Weel waren er bij. Een impressie van de presentatie van een miljoe nenploeg. Hand-in-hand voor Feye noord 1.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27