Visser in blakende vorm Sport Bescheiden winst Feyenoord Tentoonstelling Ajax in Beurs van Berlage ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1992 21 Toer junioren Pernix en Velocitas gödóllö De juniorenteams van de korfbalverenigingen Pernix (Leiden) en Velocitas (Leiderdorp) keren vandaag na een twaalfdaagse promotietoer terug uit Hongarije. De twee teams verzorgden in in Oost-Europa demonstraties en trainingen. Te vens namen beide jeugdselecties deel aan twee toernooien. Pernix won het afgelopen weekeinde een internationaal toer nooi in Debrecen met deelnemers uit Hongarije. Roemenië en Tsjechoslowakije. In Gödöllö, waar onlangs de Europese studen- tenkorfbalkampioenschappen werden gehouden, namen don derdag en wijdag Velocitas en Pernix deel aan een toernooi be staande uit twaalf ploegen. Velocitas verloor in de finale van KVS uitScheveningen. PSV nodigt RKC uit in Eindhoven waalwuk PSV-manager Kees Ploegsma heeft RKC het stadion in Eindhoven aangeboden voor de thuiswedstrijd van de Waal- wijkers tegen de landskampioen. De Waalwijkse burgemeester Van Schaik heeft het duel in Waalwijk, dat op 23 augustus ge speeld dient te worden, verboden. Loco-burgemeester Van Rijen besloot deze week ook het duel zonder publiek te verbieden. PSV is vierkant tegen het omzetten van de twee duels met RKC, zoals deze week bij het overleg tussen de gemeente Waalwijk, RKC en de KNVB is geopperd. Ploegsma heeft RKC voorgesteld de thuiswedstrijd in Eindhoven te spelen. De Waalwijkse club huurt in dat geval het Philips-stadion, maar de recette is daaren tegen voor RKC. Gardner kondigt afscheid aan Sydney De befaamde motorcoureur Wayne Gardner heeft zijn afscheid aangekondigd. De oud-wereldkampioen in de 500cc- klasse wil stoppen na de laatste Grand Prix van dit seizoen, op 6 september in Zuid-Afrika. De Honda-coureur beleefde dit sei zoen een rampzalige start. De wereldkampioen van 1987, als eerste en tot dusver enige Australiër, brak tijdens de openings wedstrijd in Japan zijn been op twee plaatsen. Kroaat Vucevic naar Barcelona Barcelona De Kroaat Goran Vucevic heeft een contract van ze ven jaar getekend bij FC Barcelona. De 21-jarige middenvelder is afkomstig van Hajduk Split. Barcelona betaalde 1,19 miljoen gulden voor de speler. Vucevic is de vijfde buitenlander in dienst van Barcelona, dat er slechts drie mag opstellen in de Spaanse competitie. Bij Bar<;a, Europees- en Spaans kampioen, spelen al Ronald Koeman, de Zweed Michael Laudrup, de Bulgaar Stoitsjkov en Richard Witschge. Dennis de Nooijer volgt tweelingbroer njeuwdorp Dennis en Gerard de Nooijer, voetballers bij Sparta, zijn een echte eeneiige tweeling. De Zeeuwen kampen momen teel allebei met een ernstige knieblessure. Gerard de Nooijer scheurde enkele weken geleden zijn kruisbanden, broer Dennis overkwam gisteren hetzelfde. Tijdens het internationale toer nooi in Nieuwdorp viel Dennis de Nooijer na tien minuten in de wedstrijd tegen Sporting Gijon uit. Beide spelers zijn voor lange re tijd uitgeschakeld. Australiër tekent bij Go Ahead Eagles Deventer Go Ahead Eagles heeft de dertienvoudige Australische international Jason van Blerk aan de selectie toegevoegd. Van Blerk, die eerder voor het Belgische Sint Truiden speelde, is nog niet speelgerechtigd. Bij de Stichting Arbeidszaken is een ver zoek om een werkvergunning aangevraagd. FC Den Bosch heeft de selectie aangevuld met Wim Volkerink (Emmen) en Rene Wolfs (Willem II). Sponsor Fortuna Sittard sittard Fortuna Sittard heeft gisteren bekend gemaakt over een nieuwe shirtsponsor te beschikken. Met het bedrijf SIF Holland Groep sloot de Limburgse club een verbintenis voor een jaar af. REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM tCHEf TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN Lisette Faas maakte haar verwachte finaleplaats waar door ook Loes van der Heiden te verslaan. foto loekzuyderduin Marco Visser heeft zich gisteren als laatste B-speler bij het kwartet halve finalisten geschaard op het badgasten- toernooi van Zee en Duin. De Unicummer toonde zijn blakende vorm door Marcel van Rijn kansloos te laten: 6- 3 6-2. KATWUK GERRIT-JAN VAN GEEN TENNISMEDEWERKER Visser krijgt door zijn zege de moeilijke opgave om Jan-Wil lem Lugthart in de halve finale te bestrijden. De voormalige OLTC'er snoepte hem dit jaar als enige een set af. Of hij in staat is dit te herhalen en mis schien nog meer te bereiken is twijfelachtig. Gezien zijn vorm moet hij verder kunnen komen dan de meeste bestrijders van de Katwijkse tennisleraar. Van Rijn had tegen Visser in elk geval weinig in te brengen. De Nieuw-Venneper speelde zeker niet slecht, maar moest toezien hoe Visser in de rally bijna niet te kloppen is. Van Rijn probeerde van alles. Visser had echter voortdurend het juiste antwoord op de aanval lende slagen van zijn opponent. Ondersteund door zijn sterke service die gedurende de hele wedstrijd goed door kwam speelde hij Van Rijn murw. De eerste set bleef van Rijn nog wel even in de buurt, maar gedu rende de tweede reeks moest hij al in het begin lossen. Visser brak zijn opslag en herhaalde dat nog eens op 4-2, waarna hij de wedstrijd uitserveerde. Onno Guinau behaalde eer der op de dag de laatste vier. Tegen Hagenaar Jos Wester kamp bleef de Alphenaar ge concentreerd en liet geen stunt toe. Westerkamp had naar mate de week vorderde indruk ge maakt door onder andere een gemakkelijke zege op Patrick Kieboom, maar kon tegen Guinau geen potten breken. De Unicummer bouwde op zijn service en hoefde slechts te wachten op kansen in de op- slagspellen van zijn tegenstan der. Die kwamen er dan ook en Guinau benutte ze koel. Via 6-4 en 6-3 bereikte hij de halve fina le die vanmiddag wordt ver speeld waar Mare Fleischeuer op hem wacht. Rammers Angelina Ramers vocht een spannend robbertje uit met ln- grid Kruit. De vorig jaar nog bij de Munnik spelende Rammers is dit jaar nog niet in het Leidse circuit te bewonderen geweest, maar boekt bij haar eerste toer nooi gelijk succes. Rammers en Kruit verdeelden de eerste twee sets met de cijfers 6-2 en 1-6. In de beslissende reeks ging de strijd gelijk op. Rammers bleek de gelukkigste in de afsluitende tie-break en maakt zo haar op wachting in de halve eindstrijd. De vierde halve finaliste naast Marijke Guyt en Irma van See- ters is Jolanda Mens. De benja min in het B-circuit had alleen in de tweede set moeite met Re- née Crama. Na 6-3 behaalde ze de zege in de tweede set met 7- 5. Bij de vrouwen in C zijn de fi nalisten reeds bekend. Ruby Pennings had als eerste ge plaatste zoals verwacht geen enkele moeite met opponenete Ilse Jacobs (6-3 6-1). Lisette Faas, ook ingeschat voor een fi naleplaats, was nog sneller klaar met Loes van der Heiden. De Unicumse had alleen in het be gin wat moeite met het spel van Van der Heiden, maar eenmaal op dreef liet ze niet veel heel van de veterane: 6-2 6-0. Ferdinand Gipon stelde na drukkelijk zijn kandidatuur voor de eindzege in Cl door de toch niet laag ingeschatte Marco Cats te verslaan. Gipon staat morgen in de finale door Cats met 6-2 6-1 het nakijken te ge- Theo Sanders, woonachtig in Rijnsburg, staat al zo'n twintig jaar op de tennisbanen in Lei den. Een enkele keer om te spe len, maar vooral om ze aan te leggen en te onderhouden. Als groundsman van de gemeente lijke dienst Sport en Recreatie gaat er menige korrel door zijn handen. Men spreekt altijd over gemalen dakpannen. Wat is gravel nou precies? „Gemalen dakpannen zijn het al lang niet meer. Dat was vroe ger. Toen werden afgedankte kleipannen en misbaksels fijngemalen tot gruis en dat werd gebruikt voor de tennisba nen. Tegenwoordig zijn het spe ciaal gebakken stenen die wor den fijngemalen tot gravel. Er worden kunststoffen aan toege voegd om het beter te maken. Toch denk ik dat het ouderwet se dakpannengruis van vroeger het best was, maar het aantal banen is natuurlijk in de loop der jaren enorm toegenomen dus met alleen dakpannen zou den we niet meer toekomen." Waarom tennissen Nederlanders zo massaal op gravel, terwijl er zo veel andere ondergronden zijn? „Ik ben pas in de States geweest voor een rondreis en daar zie je veel hardcourt-banen. Rubber, beton, dat werk. Wij willen graag glijden op die baan en eerlijk gezegd vind ik dat zelf ook het prettigst. Voor de kos ten hoeven we niet te kiezen voor de gemalen steentjes, dan kun je beter een baan zonder al te veel onderhoud nemen." Wat maakt de ene gravelbaan beter dan de andere. Is dat het geheim van de groundsman? 'Het is een kwestie van zorgvul dig omgaan met de baan. In fei te zit mijn werk erop als ik in maart en april de zaak speel- klaar maak voor het zomersei zoen. Tijdens het seizoen is er helaas weinig gelegenheid om het gravel te onderhouden, er wordt de hele dag gespeeld. De spelers moeten zelf zorgen dat ze na het spelen de baan slepen en regelmatig sproeien. Vooral als het gaat regenen moet er match Naam: Theo Sanders Leeftijd: 49 jaar Club: De Merenwijk Beroep: groundsman snel nog even worden gesleept, anders krijg je na de bui enorme bulten en kullen. De volgende dag klagen dezelfde spelers dat de baan klote is. maar ze weten vaak niet dat ze het zelf hebben gedaan. Want er lopen wat a- sociale types tussen natuurlijk die het worst zal wezen hoe ze de baan achterlaten." Wat gebeurt er met een tennis baan als het tennisseizoen straks voorbij is? „In feite kan men doorspelen totdat het gaat vriezen. Dan ko men er bulten op de baan. We halen er dan pas de lijnen van af." Hoe gaat dat kort voor aanvang van het seizoen? Als het een beetje lekker weer wordt gaan we direct aan de slag. Een nieuwe baan gaat zo'n vijftien jaar mee, dus het komt vooral aan op herstellen. We maken de hele baan los, dat wil zeggen de gravellaag. Die telt zo'n drie centimeter. Daaronder zit lava van tien tot veertien centimeter en dan gewoon zand. Na het losmaken, volgt het vlakken. Daarna spijkeren we de lijnen er weer op en kan er gespeeld worden. In het be gin verplaatst het gravel zich nogal. Ik vraag dan meestal wat huisvrouwen om de baan in te spelen. Ze zijn doorgaans wat zwaarder en maken weinig stuk omdat ze niet zo tekeer gaan." Soms zegt een speler als hij een bal uitslaat: verrek, de baan is hier korter... „Lulkoek, dat zijn natuurlijk praatjes van de verliezer. De lij nen liggen overal hetzelfde. Het kan hooguit vijf millimeter ver schillen. Welk park in Leiden heeft de beste banen? „Ik geloof dat de verschillen niet groot zijn. Als C-speler kom ik op veel plaatsen buiten Leiden en dan merk ik wel dat we hier absoluut niet mogen klagen." GPD-VERSLAGGEVER Feyenoord heeft vorig seizoen voor het eerst sinds acht jaar een bescheiden winst geboekt Het positieve saldo was echter zo klein, dat de nieuwe voorzitter Jorien van den Herik gisteren op de jaarlijkse persconferentie het bedrag niet wilde of durfde noemen. Navraag leerde dat het minder dan een ton was. De laatste keer dat Feyenoord winst maakte was in het seizoen 1983-1984, het jaar van Cruijff en Gullit, waarin de stadionclub zowel de natio nale titel als de KNVB-beker won. Feyenoord ver kocht toen 11.000 seizoenkaarten en trok bij het Rotterdam-toernooi meer dan 100.000 toeschou wers. Feyenoord gaat dit seizoen van start met een sluitende begroting van elf miljoen gulden. Vorig jaar bedroeg die ruim tien miljoen, maar de ver wachting was toep dat er een verlies van 3,3 mil joen zou worden geleden. Dankzij de successen in de competitie, het nationale bekertoernooi en het Europees toernooi voor bekerwinnaars werd echter een omzet bereikt van zestien miljoen gul den en kon het jaar met een klein batig saldo worden afgesloten. Feyenoord verkocht vorig sei zoen 7000 seizoenkaarten. Dat aantal is nu al be reikt, terwijl de open dag (4 augustus) en de ope ningswedstrijd tegen Barcelona (8 augustus) nog moeten komen. Hard nieuws had Van den Herik niet te melden. Wel haalde hij nogal fors uit naar Trefpunt, 'het bureau dat op de bagagedrager van HCS is bin nengekomen' en dat nu beslag heeft laten leggen op 1,4 miljoen gulden, een flink deel van de uitke ring van shirtsponsor Stad Rotterdam. Van den Herik: „Trefpunt ontkent dat beslag, maar het is wel degelijk gelegd, op 5 juni al. Om dat ik dat volhoud, ben ik nu volgens Trefpunt het voorbeeld van een rare man. Misschien is dat wel zo, maar dan niet op grond van dit feit." Feyenoord wil volgens Van den Herik tot 'een fat soenlijke afrekening' komen. „En wel het liefst aan tafel. Maar niet met het mes op tafel." Is de lucht boven de Kuip aardig opgeklaard, de grasmat van het stadion, eens de trots van Feye noord, ligt er bedroevend bij. Op sommige plek ken staan de grassprieten, bij wijze van spreken, een meter uit elkaar. Het is een gevolg van de ne gen popconcerten die in de afgelopen drie maan den in de 'voetbaltempel' zijn gehouden. SCOREBORD VOETBAL DAMMEN GOLF KOERSEN >t gestart Goovpf f urow. TENNIS SPORT OP TV Johan Cruijff te gast in de Beurs van Berlage. toto united photos de boer Als je acties zou mogen bevrie zen, of inlijsten zoals tijdens tentoonstellling in de Beurs van Berlage is geprobeerd, dan zijn er vooral de momenten van Jo han Cruijff. Een fenomeen in het diepst van zijn voetbal schoenen. Ajax Ingelijst, zo heet de ex positie. In een van de ruimtes zijn tien protserige lijsten opge hangen. Tussen de lijst is een televisiescherm waar telkens een magistrale actie is te zien. Ajax zoals voetbal moet zijn: de verbeelding van artistieke grootheid, de arrogantie van de verhevenen en de daadkracht van een frontsoldaat. Op twee grote schermen in de Beurs zijn de verrichtingen van Ajax in de wereld te zien. De Europacup-wedstrijden en de slag om de wereldbeker. De al macht op het scherm. Vreemd genoeg is de spanning weer te voelen. Als Piet den Boer voor KV Mechelen in de finale Euro pacup 11 het enige en winnende doelpunt scoort in de UEFA- cup-finale van dit jaar, begint een van de kijkers spontaan en hardvochtig te vloeken. Zei as sistent-coach Bobby Haarms niet ooit: 'Verliezen bij Ajax is een week begrafenis'. Ajax is kunst, een mythe en een jongensdroom. Kunsthisto ricus en samensteller van deze tentoonstelling, Rob van Zoest, vindt het daarom niet meer dan logisch dat Ajax in een museum te bezichtigen is. Kunst en voet bal liggen naast elkaar, zegt hij. Inspiratiebron voor deze ten toonstelling noemt Van Zoest de overleden columnist Nico Scheepmaker die zo mooi over Ajax en zijn gevoel over de club kon schrijven. Ooit zou Cruijff in een televi sieprogramma van Mies Bou- man verschijnen. Het gedicht dat Nico Scheepmaker over en voor Hendrik Johannes, feno meen' had gemaakt, zou hij voorlezen. Het kwam er niet van. Waarom weet niemand. Bij deze een gedeelte uit dat ge dicht: 'Zodra ik voetbal praat ik met mijn benen: ik lispel 't luist'rend leder naar Sjakie Piet praal mee en met een schreeuw van pijn die barens weeën aftroeft vertel ik 't bruine monster dwars door het frame van keeper, hout- en netwerk heen'.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21