Cooman kan zich richten op estafette China krijgt smaak te pakken Olympische Spelen Nederlandse ploeg mist bevlogenheid ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1992 18 Rous zwemt en passant wereldrecord Barcelona Jeff Rous heeft, als startzwemmer van de Ameri kaanse ploeg op de 4 x 100 meter wisselslag, het wereldrecord 100 meter rugslag verbeterd. Rous finishte gisteren na 53,86 se conden. Dat was ruim twee seconden sneller dan het oude re cord, dat sinds 25 augustus 1991 al op zijn naam stond met 55,93. Het Amerikaanse kwartet evenaarde het wereldrecord op de 4 x 100 meter. Bokser Griffin een jaar geschorst Barcelona De Ierse bokser Paul Griffin is door de tuchtcommis- sie van de wereldboksbond van de amateurs voor een jaar ge schorst. De Europese kampioen kreeg de straf gisteren wegens onsportief gedrag tijdens de Olympische Spelen. Griffin bedreig de na zijn verloren gevecht tegen de Zambiaan Chungu onder meer de ringarts. Daarnaast smeet hij woedend zijn mondbe- schermer het publiek in. De Spanjaard José Ortega werd gisteren tot nader order geschorst. Hij had een jury-lid uit Zuid-Korea bedreigd. Zeilrace na windstilte afgeblazen Barcelona Het goede varen van Ron van Teylingen en Paul Ma nuel in de Tornado is tijdens de vijfde race van de olympische regatta niet beloond. Het duo, tweede in het algemeen klasse ment, lag op de derde plaats toen de jury de wedstrijd afblies. Door de sterk afgenomen wind slaagde geen zeiler erin binnen de reglementair toegestane vier uur de finish te bereiken. Soling- vaarder Roy Heiner ten slotte, die zich vrijwel full-time had voorbereid op de Spelen, staat slechts achttiende. De Koudeker- ker kan plaatsing voor het match-racen, het één-tegen-één va ren voor de kade waarmee de strijd om de prijzen wordt be slecht, wel vergeten. Van der Knaap uitgeschakeld Barcelona De verwijten in de Olympische badmintonploeg vliegen in Barcelona net zo snel over en weer als de shuttles op de baan. De opeenvolgende negatieve uitspraken leiden echter tot meer consternatie dan de prestaties. Gisteren verdween Astrid van der JCnaap, na een hoopvol ge vecht tegen de Canadese Julien (12-93-11 9-11), als laatste ver tegenwoordigster van de badmintonploeg uit het toernooi. In Barcelona kregen de pluimballers voor het eerst toegang tot de Olympische familie. Door onderlinge tegenstellingen liep het debuut van de drie vrouwen op niets uit. Marsman treft het slecht met jury Barcelona* Gooitske Marsman heeft de nadelen van een jury- sport aan den lijve ondervonden. De Amsterdamse judoka werd gisteravond door beslissingen van de jury uitgeschakeld. Mars man trof het zwaarste kwart van het schema, met wereldkam pioene Mirjam Blasco en de 22-jarige Japanse kampioene Chiyori Tateno, die vorig jaar bij de strijd om de wereldtitels in Barcelona voor het brons op de mat had gestaan. Pas in de laatste seconden werkte ze een achterstand tegen Tateno weg. De scheidsrechter en zijn twee assistenten kozen echter met twee tegen één voor de Japanse. Marsman was, om de herkan sing te bereiken afhankelijk van de uitkomst van het duel tussen Blasco en Tateno. Spanje zou het nooit genomen hebben als de judokoningin van de natie op beslissing zou worden verslagen. Blasco won dus met 2-1 en Gooitske Marsman kon na acht mi nuten inspirerend werkjudo terug naar het Olympisch Dorp. Amsterdam-1928. De finalisten 100 meter graven startgaatjes, want startblokken bestonden nog niet. In het midden, met witte trainings broek, Percy Williams. Hij was broodmager, vaak ziek en zijn arts had hem al te zwa re inspanning ontraden. Het beeld doet niet direct denken aan een atleet van grote allure en toch werd de Canadees Per cy Williams in Amsterdam- 1928 olympisch kampioen op de 100 meterhet nummer dat vanavond het hoogtepunt vormt van het programma in Barcelona. Williams was helemaal niet zo verzot op atletiek, maar hij be zat een groot talent voor de sprint. Hij werd ontdekt tijdens school wedstrijden door een man die juist overliep van lief de voor de sport, coach Bob Granger. Zonder diens enthou siasme en steun zou de zeer verlegen Williams nooit iets hebben bereikt. Het was wel een coach met wat vreemde ideeën, die Granger. Een war- ming-up vlak vooreen belang rijke wedstrijd vond hij maar niets. Dat kostte maar energie. Hij bedolf zijn atleet onder een berg dekens om hem warm te houden. Soms ook kwam Wil liams met drie trainingspak ken over elkaar aan de baan op. Aanvankelijk zagen de Cana dese officials weinig in die ble ke, dunne jongen. Ze wilden hem niet eens reisgeld geven en vergaten hem zelfs in te schrij ven vooreen belangrijke wed strijd. Toen hij Canadees kam pioen werd, namen ze hem toch maar op in de olympische ploeg voor Amsterdam. Voor Granger hadden ze plaats noch geld. Die reisde Williams ach terna op een schip dat vee ver voerde, de kost verdienend met klusjes aan boord. Williams was een totaal onbe kende in de atletiekwereld en zijn overwinning op de beste DE SPELEN VAN TOEN Amerikaanse sprinters in Am sterdam was dan ook een sen satie van de eerste orde. Zelf deed het hem weinig. Typerend waren zijn eerste woorden di rect na de finish: „Ach, wdtzal Granger blij zijn.In 1929 bleef hij ongeslagen, in 1930 werd hij kampioen van het Britse Gemenebest, maar liep daarbij een zware dijbeenblessure op. Hij bereikte daarna nooit meer zijn oude vorm. In 1932 zette hij een punt achter zijn carriè re. Een opluchting vond hij het. In later jaren welde de rancune bij hem op toen hij zag hoe at leten in de watten werden ge legd. Hij vergeleek dat bitter met zijn eigen tijd. Hijging nooit meer naar een atletiek wedstrijd en wilde ook niets te maken hebben met de Spelen van 1976 in Montreal. Vijftig jaar na zijn triomfen in Am sterdam (hij won er ook de 200 meter) verleende men hem een hoge onderscheiding. Die moest hem worden thuisbe zorgd, want hij weigerde er voor naar Ottawa te gaan. In zijn laa tste jaren, die hij als een kluizenaar doorbracht, leed hij verschrikkelijk aan reuma. Eind 1982 benam Percy Williams, 74 jaar oud, zich het leven. RUUDPAAUW Van Langen neemt geen risico Krachtig en explosief, zo luidde het scenario voor de ope ningsdag van het olympisch atletiekprogramma. Jammer dat alleen de starter het draaiboek niet van tevoren had doorgenomen. Ontelbare keren hield hij zijn vinger te lang aan de trekker of schoot hij de atleten terug. Tot gro te ergernis van velen. BARCELONA FRANS DREISSEN Twee valse starts in haar serie hadden ook de kracht van Nelli Fiere-Cooman aangetast. Al wil de ze dat zelf niet als excuus aanvoeren. Met een vijfde plaats in de kwartfinales was het over en sluiten. 11.55 secon den wees de chrono aan. Lang zamer dan in de ochtendsessie (11.47). De tweevoudig wereldindoor- kampioene nam de uitschake ling echter niet tragisch. ,,Ik ben niet teleurgesteld. Ik heb voor het eerst sinds lange tijd weer zonder pijntjes gelopen. Ik ben er weer bij en dat is het belang- Van Langen mentaliteit rijkste", meldde Fiere-Cooman die in een zeer sterke serie was Zowel Van Langen als Vriesde liepen berekenend. Beiden wil den het risico niet lopen om op tijd te worden uitgeschakeld en kwalificeerden zich daarom rechtstreeks via een tweede plaats. Van Langen vertrouwde opnieuw op haar bijtende eind sprint. Vriesde, de Rotterdamse die voor Suriname in actie komt, moest zich na twee ron den tussen twee loopsters door wringen om als tweede over de meet te gaan. ,,Ik heb rustig naar de Spelen toegeleefd. Van ochtend, toen ik opstond was ik wel gespannen. Vandaag gaat het dan gebeuren, dacht ik. Achteraf viel het allemaal best Terwijl Vriesde en spanning combineren, kon 800- meterloopster Stella Jongmans ingedeeld. De krachtsprintster opmerkelijk genoeg niet meer kan zich vanaf nu helemaal op de motivatie opbrengen de estafette-training concentre ren. „Daarin ga ik weer als een beest tekeer." Ellen van Langen en Letitia Vriesde hebben aan getoond dat ze volwassen atle tes zijn geworden. Het tweetal liet zich niet gek maken door de stress en verveling die bijna ge meengoed zijn geworden in het Olympisch Dorp. Beide 800- meterloopsters kwalificeerden zich rechtstreeks voor halve fi nales van vanmiddag. Met 1.59.86 en 1.59.93 noteerden respectievelijk Van Langen en Vriesde twee scherpte tijden in de serie. ,,lk houd wel van een beetje pit in een eerste wed strijd. Dan kom ik lekker in mijn ritme", sprak de Amsterdamse. Spelen. De Haagse snakte de af gelopen dagen naar rust. „Ik wilde er alleen een keertje bij horen. Ervaring opdoen. Nu pas heb ik gemerkt hoe hard het al lemaal gaat." Jongmans had eind juni tijdens de Ad Paulen Memorial nog een sprankelen de 1.58.61 gelopen en zich daar mee geplaatst voor Barcelona. „Ik heb een sterk jaar achter de rug en ben op. Ik merkte het al tijdens de training. De spanning was weg. Bovendien heb ik me de afgelopen dagen stierlijk ver veeld in het dorp. Daar is dus absoluut niets te beleven. Ik was blij dat mijn vriend en mijn ou ders naar Spanje zijn geko men." Stella Jongmans na haar teleurstellend snelle uitschakleing op de 800 meter: „Nu pas heb ik gemerkt hoe hard het allemaal gaat." foto Gunthor uit balans door dopingverhaal barcelona frans dreissen gpd-verslaggever Hoe geloofwaardig is de atletiek nog? De dopingcontroleurs gaan dat de komende dagen grondiger dan ooit tevoren on derzoeken. Ze hebben ver- scherpte maatregelen aange- kondigd. Na iedere finale wordt de top-vier (voorheen de top drie) aan een test onderworpen. Bovendien worden nog eens 48 sporters bij lot worden aange wezen om hun plasje in te leve- Het atletiektoernooi begon met een verrassing. Het gevolg van de vele onthullingen en be schuldigingen van de afgelopen maanden. Vooral rond kogelsto ter Werner Gunthor deden re centelijk de wildste geruchten de ronde. Dat moet de concen tratie van de Zwitser allerminst ten goede zijn gekomen. De twee meter lange en 130 kilo zware spierkolos, van wie werd gewacht dat hij de 7,25 kilo zware kogel zeker naar goud zou stoten, leek mentaal gebro ken. In de finale stond hij met lege handen. Met 20.91 meter werd de krachtpatser slechts vierde. Dat was weliswaar ge noeg voor een dopingplasje, maar te weinig voor eremetaal. De Amerikaan Stulce (21.70 me ter) kon het eerste atletiekgoud in ontvangst nemen. Allengs worden de vermoe dens over stimulantia-gebruik steeds sterker. Zwitserse journa listen zeggen bewijzen te heb ben van een zogenaamde 'alli- M antie van het zwijgen'. Ze zijn alleen nog niet waterdicht. Ho ge officials zouden betrokken H zijn bij het schandaal. Zij zou- den het dopinggebruik van en- ||1 kele topatleten hebben ge- 5ésé doogd, cq hebben geregeld dat de sporters niet zouden worden gecontroleerd in de kritieke fa- Ook de voormalige doping- zondaar Ben Johnson staat weer volop in de belangstelling. De opvoering van de Canadees op de 100 meter was echter net zo teleurstellend als zijn mallotig commentaar achteraf. „Mijn moeder is er niet." Overheersing VS in zwembad ondermijnd BARCELONA PAUL BERKHOUT GPD-VERSLAGGEVER Bij het afscheid van de olympi sche zwemelite liet China gis teravond andermaal dreigend zijn spierballen rollen. Met een vierde gouden medaille en een tweede wereldrecord voorspel den de uitverkorenen van de volksrepubliek dat de 'New Kids On The Blocks' uit Amerika voorlopig niet het rijk alleen hebben. Namens haar vader land wierp Zuhang Hong de mantel van schuchterheid af. „Wij hebben hier ontdekt dat het team van de Verenigde Sta ten niet zo angstaanjagend is als wij dachten. We kijken uit naar een volgende ontmoe ting." De revanche-match laat nog even op zich wachten. De ster ren van Barcelona verdwijnen weer onder water. Sommigen voorgoed, anderen om zich in stilte voor te bereiden op een nieuw gala. Het wereldkam pioenschap; of liever nog de Olympische Spelen, het enige toernooi waar voor een zwem mer mondiale roem te verdie nen valt. De komende weken staan echter in het teken van de ontspanning. Om met de zonni ge Summer Sanders te spreken: „Het fijnste van vanavond is dat morgen eindelijk niemand iets speciaal van mij verwacht. Het eerste wat ik straks ga doen is een ijssalon bezoeken." Sanders haalde op de slotdag eindelijk waarvoor zij naar Bar celona was gekomen: goud. Zij kwam uit op vier onderdelen, maar pas de laatste maal (op de 200 vlinder) greep zij raak. Waama Sanders van opwinding niet wist hoe snel ze zich uit het water moest hijsen. „Dit was een geweldige ervaring. Ik be gon al te twijfelen of het ooit nog zou lukken." Sanders (19) hoort ook bij de nieuwe genera tie Amerikaanse meiden. Ze is genoemd naar de zomer en kijkt immer vrolijk de wereld in. Te vrolijk, vindt Summer zelf. „Op de universiteit heb ik, tus sen alle posters van mijn idool Michael Jordan, een poster van een gemeen gezicht op mijn ka mer gehangen. Ik moet kwaad nie liep, overleed zijn vader op de tribune. Ondanks de enorme tragedie en de moeilijke dagen, besloot hij op de slotdag toch deel te nemen. „Mijn vader kwam naar Barcelona om mij goed te zien zwemmen, dus ik moest goed zwemmen." Kar- nough keerde als eerste, aange moedigd uit duizenden kelen, maar finishte als zesde. Een meetbare topprestatie le verde Wenyi Yang, door haar wereldrecord op de 50 meter vrij te verbeteren tot 24.79. Haar landgenoot Zhuang Yong ging in haar kielzog mee, Angel Mar- tino redde de eer voor Amerika. Martino was voorbestemd om al in 1988 een medaille te win nen, maar werd toen zestien maanden geschorst. ,Ik ben van de hemel naar de hel gegaan", zei ze, „en nu ben ik weer terug op aarde." Inge de Bruijn werd achtste, Marianne Muis derde in de troostfinale. Summer Sanders: „Ik moet kwaad leren kijken.' leren kijken. Hoe zou ik anders indruk kunnen maken op mijn rivalen?" Al met al maakten veel kam pioenen indruk, hoewel de Amerikaanse meisjes nog niet eens de helft van hun beoogde totaal van twaalf gouden me dailles haalden. Wel grossierde Amerika in medailles: 27 van de 91. Rusland en China waren echter dje verrassingen. Openbaringen waren de Hon gaarse voorlopers Tamas Damyi (opnieuw tweemaal goud) en ICrizstina Egerszegi (driemaal goud). Beiden stonden gister avond weer op het podium, Damyi na een spannende race, Egerszegi met een onvoorstel bare voorsprong. Hard zwem men lijkt de ranke Hongaarse geen moeite te kosten. „Mis schien worden zij nog wel veel beter", meende Darnyi's trainer Tamas Szechy. De Hongaarse zwemidylle blijft in stand. Sui keroom Zemplenskyi ziet geen reden om zijn gezellige club niet langer te steunen. Als de planning klopt, treft Marcel Wouda - nu zelfs buiten de troostfinales gebleven - Damyi ook in Atlanta weer. de emo- Ronald In dezelfde ract tionele prestatie van nunmu Karnough indrukwekkender. Op het moment dat de 26-jarige Amerikaan de openingsceremo- In totaal leverde het tien wereldrecords op. De 18-ja- rige Kieren Perkins deed dat be paald niet kinderachtig. Hij ver legde op de marathon van de zwemsport, de 1500 meter, zijn grenzen met vijf seconden, tot 14.43,48. Over vier jaar zal hij er weer bij zijn. „Maar misschien begin ik dan aan een minder zware opgave." Zijn grote rivaal Jorg Hoffman legde Pierkins geen strobreed in de weg. De Duitse zwemmers lijken uitge blust, nu de turbulentie over vermeend dopinggebruik weer is opgelaaid. Hoffmann zei niet meer gemotiveerd te zijn. „De atmosfeer in Duitsland is vergif tigd, door alle problematiek. Ik kan me niet meer motiveren. Als ik een goede prestatie lever, worden daar onmiddellijk vraagtekens achter geplaatst." Dat is het lot geworden van de topsport. Elk record is per defi nitie verdacht en tegelijkertijd worden records geëist. Maar voorlopig zijn er nog bezetenen die nieuwe tijden willen zwem men. Voor volk en vaderland, of ter wille van eigen grootheid. Had zwem-evangelist Matt Biondi het niet gezegd: „Er is niets mooier, dan bewijzen dat je een winnaar bent." barcelona paul berkhout gpd-verslaggever Elke avond beeft de Montjuich van opwinding. De fonteinen klateren, overal klinkt muziek en duizenden mensen bestijgen nieuwsgierig en gespannen de stoffige hellingen. De Olympi sche Spelen als inspiratiebron voor tallozen. Maar op de top van die olympische berg heeft het Nederlandse zwemploegje schijnbaar niet uit die-bron ge dronken. Daar ontbrak, van de eerste tot de laatste dag, de be vlogenheid. Om met Mildred Muis te spreken: „Hét was er niet." En zij knipte met haar vingers. In een Rocky-film wordt dat 'het' 'the eye of the tiger' ge noemd. De bezetenheid, de be zieling, de stalen overtuiging hoe dan ook te slagen. Alle olympische kampioenen van dit zwemtoernooi, en daar waren soms ook verliezers bij, noem den de afgelopen vier jaren een missie. Een leven in het teken van de Spelen. De succesvolle Chinese zwemsters verlieten daarvoor al heel jong huis en haard, de succesvollere Honga ren sloten zich op in zonnige strafkampen, de ijzersterke Rus sen putten motivatie uit een nieuw vaderland en de Ameri kanen verbleven op welvoorzie ne universiteiten in de weten schap dat goud in hun maat schappij geluk brengt. Zonder uitzondering zwom men zij in het Piscina Bernat Pi- cornell alsof hun leven er van afhing. Soms was dat werkelijk zo. De sport verloste Nelson Diebei van zijn drugsverslaving en bevrijdde Norbert Rozsa van het kansarme Hongaarse platte land. De meeste Nederlanders in Barcelona zwommen slechts omdat zij het zo leuk vonden. Maar 'leuk' is geen drijfveer om tot de top te reiken, zo bleek. Uitzonderingen daargelaten was hun doel om Barcelona te halen. Het doel van vele ande ren was om in Barcelona iets te winnen. De erbarmelijke terug val leidde niet tot woede, teleur stelling of verdriet, maar tot be rusting. 'Het', was er niet. Alleen Marcel Wouda, de eni ge man tussen acht vrouwen, zocht de schuld bij zichzelf. Hij had jaren voor deze wedstrijd geknokt en verknalde het. „Ik was mentaal niet opgewassen tegen de kracht van mijn tegen standers", bekende de jonge man die over vier jaar een twee de kans krijgt. Mildred Muis verwees openlijk naar mogelijk doping-ge'bruik bij tegenstan ders, de bondscoach riep uit dat de structuur niet deugde. Daar mee zal hij ongetwijfeld een oorzaak bij de kop hebben. Nederland is immers geen paradijs voor topsporters en de zwembond is de kneuterigste van het land. Naar het jaarlijks organiseren van een zwemvier- daagse gafit meer zorg en geld •uit dan naar een fatsoenlijke voorbereiding voor een olympi sche ploeg. Maar dat zal niet de reden zijn dat voor het eerst sinds 1972 geen enkele olympi sche medaille werd opgedoken door de sport die Nederland in 25 Olympiades 34 stuks ereme taal bezorgde. Zijn de omstandigheden dan zo veranderd? Vast niet. Ook de talenten zijn er nog. Alleen: top sport levert in de moderne tijd meer op, maar eist ook meer. Wouda betwijfelde het of jonge ren nog jaren van hun leven in dienst willen stellen van het zwemmen. Dan moeten zij nog het geluk hebben dat er goede trainers zijn die er net zo veel uren in willen stoppen. Zoiets gebeurt alleen als er een vonk overslaat. Mark Tewksbury, for midabel kampioen op de 100 meter rugslag, hield tijdens een trainingskamp in Canet een 'mental speech' voor de Neder landse ploeg. Over presteren, over opoffering en over de belo ning. De meesten vonden het 'wel leuk'. Alleen Wouda was er door gegrepen. „Misschien moet ik zoiets ook gaan doen in Nederland." Bovenmeester Van Klooster heeft de bezieling en bevlogenheid in elk geval niet op zijn zwemmer en zwemsters kunnen overbrengen. Hij heeft de mond vol van structuren, planning en hard werken. En doet het voorkomen alsof het zwemmen failliet is. Maakt zich op om als martelaar van het to neel te verdwijnen. Maar over inspiratie boor je hem niet.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18