Acht plakjes op twee boterhammen 'Het hele assortiment ligt tegenwoordig in de wei' Het Gesprek van de Zomerdag Syndroom van Othello Verdwenen viskisten vormen AGENDA grote kostenpost Zeehaven H&M sluit vestigingen in Katwijk Giftige stoffen in vaten Coupépolder DOOR DE OLYMPISCHE BRIL VAN... Vakantieleed of vakantiepret De ene keer zit de enige ster die het hotel heeft in de badkamerspiegel, zoals de Leidse band Rubbe ren Robbie ooit zong. De andere keer kom je op een vakantie in een uithoek van Thailand je buur man tegen. Of je wordt mee uit gevraagd door Ju lio Iglesias. Gebeurtenissen die een vakantie on vergetelijk maken, in vele opzichten. Wij willen weten welke bizarre, vrolijke en nare avonturen onze lezers op hun reizen deze zomer meemaken. Schroom niet te schrijven of te bellen naar 'Met Gesprek van de Zomerdag', Postbus 54,2300 AB Leiden, tel: 071 - 161440. ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1992 volleybalster Linda Gommans uit Voorschoten, zus van volleybal-international Edwin Benne. ,,Dat de dames-volleyballers zich geplaatst hebben voor de Olympische Spelen is geweldig. Toen ik in het Nederlands team speelde, kwam dat nog niets eens ter sprake, er was werkelijk niemand die daar aan dacht. De verwachtingen van het team zijn niet zo hoog gespannen, al les wat wordt gewonnen is mee genomen. Ze zijn duidelijk de underdog. De prestaties van het Neder lands herenteam vallen natuur- lijk tegen. De nederlaag tegen Brazilië was een vreselijke dom per. Als ze tegen het GOS ook verliezen, spelen ze tegen Italië; dat kunnen ze schudden. Maar ik denk eigenlijk dat ze zich er weer bovenop werken, dat ze van het GOS winnen. Avital Se- linger praat de boel er wel weer bovenop. Ik praat met m'n broer wel over volleybal, maar met mate. Een volleyballer heeft ook andere in teresses. Edwin vindt het bo vendien vervelend wanneer mensen meteen over volleybal beginnen, wanneer hij bijvoor beeld terugkomt van een reis. We praten vooral over de emo tionele kant van de sport, om dat hij voelt dat ik dat begrijp. Het was voor hem wel eens moeilijk om stand te houden als-ie zware kritiek te verduren kreeg. Ik had het daar ook wel eens moeilijk mee, vooral als de kritiek niets met volleybal te maken had, als hij door iemand in de pers voor klootzak werd uitgemaakt. De slechte prestaties hebben misschien te maken met het feit dat er weer vier spelers in Italië competitie gaan spelen. Die jongens hebben onderbewust het idee te zijn uitgewerkt bij het Nederlands team. Ook m'n broer gaat naar Italië. Hij werd al jaren lang benaderd door Ita liaanse clubs en is nu op een van die aanbiedingen ingegaan. Het kwam niet echt onver wacht, zijn vriendin volgde al een jaar een cursus Italiaans. De aandacht in de Italiaanse pers voor zo n transfer is enorm. Ik heb al Italiaanse kranteknipsels gezien. D'r wordt daar een enorme ophef over ge- maak; krantekoppen als 'Komst Nederlandse sterspeler bijna rond'. Vooral m'n ouders zijn vreselijk trots dat-ie naar Italië gaat, die hebben echt moeite dat in toom te houden. Ik ben ook trots, in mindere mate. Ook op z'n pres taties voor het Nederlands team. Ik weet namelijk dat het soms helemaal niet zo leuk is om voor je land te spelen, dat het mentaal gezien zo vreselijk hard is." Als hij langs de boer rijdt, draait hij zijn hoofd om. Daar liggen zijn zorg vuldig geteelde tomaten, platgetrapt door koeien die ze niet eens lusten. Die eten liever doorgedraaide bloem kolen, komkommers, penen en sper ziebonen. ,,Want in de wei ligt tegen woordig het hele assortiment", zegt de laatste Voorschotense tomatenkweker. Ook op vuilnisbelten verdwijnen de nodige vitamines. ,,Je denkt wel eens: waarom brengen ze het niet naar Roe menië? Maar ja, voor je een dubbele oplegger hebt geregeld, zijn de ladin gen van nu verrot. En de nieuwe 'doen' dan misschien weer ruim een gulden." Nu krijgt hij 49 cent per doorgedraaide kilo, zo n twee kwartjes te weinig om uit de kosten te komen. En dat tikt aan als je per dag 1000 kistjes van zes kilo naar de veiling brengt. Na een week ellende zag hij gisteren een licht puntje: sommige tomaten werden bo ven de mininumprijs van 55 cent ver kocht en hoefden dus niet naar boeren en vuilnisbelten. Maar quitte draait hij nog lang niet. „En wat dan echt frustreert is dat je hier alles keurig moet sorteren, in pa piertjes in kistjes moet doen en er op de veiling weer mensen zijn die uit pakken voor ze bij de koeien worden gestort. Maar ja, als je dat niet doet, krijg je nog minder voor je tomaten." Op de groenteveiling in Katwijk lachen de kwekers, nippend aan een kelkje en happend in een waspeen, om de to maten tranen. „Ze piepen al als het een weekje tegenzit, wij hebben al vanaf september ellende en in de wit lof is het al twee jaar mis." Neem gis teren: van de 6500 aangevoerde kisten peen werden er 1600 doorgedraaid voor nog geen twee dubbeltjes per ki lo. 32.000 kilo dus, rijp voor de veesta pel. De rest ging weg tegen prijzen die de kosten evenmin dekten. „Ik ken een peenboer die dit jaar an derhalf miljoen gulden heeft verlo ren", zegt een collega. „Of-ie over de kop gaat? Je weet het nooit. De afgelo pen jaren heeft-ie miljoenen verdiend, maar of-ie dat gespaard heeft?" Veel aanbod, weinig vraag; dat veroor zaakt de ellende. Bij een groente als peen steeg het aanbod doordat het areaal verdubbelde, tomatenkwekers oogstten meer door een nieuwe gene ratie planten die louter kanjers levert. En het overvloedige zonnetje deed al les groeien. De vraag is vooral ingezakt doordat Oost-Europa afhaakte: oorlog in Joegoslavië, minder geld bij andere oostelijke partners. De Nederlandse markt is voor produk- ten als tomaten nooit zo belangrijk ge weest. „Wij produceren vooral voorde export", zegt de kweker. Toch zit het hem dwars dat de thuismarkt niet wat meer wordt gestimuleerd door lage prijzen. „Bij AH zag mijn vrouw giste ren een pontje tomaten voor 1,50 gul den liggen. Niet te geloven toch? Vroe ger gingen groenteboeren met onze prijzen omlaag, maar nu bepalen grootwinkelbedrijven de prijs." Ook de tussenhandel zou flink verdie nen. „We zijn knechten geworden van die kooplui", zegt een bloemkolen kweker op de Katwijkse veiling. Ook de zaadhandel bekijkt hij met een scheef oog: .Allemaal in handen geko men van de grote jongens. Die hebben een monopolie." „Je denkt wel eens: zou ik mijn toma ten gaan venten? Maar dan moet ik eerst een ventvergunning hebben", zegt de Voorschotenaar. En dan: „Als mensen hier een tomaatje willen ko pen, zijn ze natuurlijk welkom." 0MERZWEET Wat ze nu weer hebben verzon nen, die Britse psychiaters! Krij gen de mannen van succesvolle vrouwen ineens het Othello- syndroom op hun bordje. Velen van hen zouden ziekelijk jaloers zijn op hun vrouwen, zouden privé-detectives huren om ze te laten schaduwen. Omdat ze denken dat hun vrouwen de glanzende carrière gebruiken als dekmantel voor overspel. Tja. Jaloezie is van alle tijden. Leidenaar Willem van Hoorn, hoogleraar in de psychologie, heeft nog niet van het feno meen gehoord, maar denkt dat de leeftijd van de man in deze kwestie een belangrijke rol speelt. „Als je een jaar of 35 bent en je vrouw streeft je glansrijk voorbij, is dat natuur lijk niet zo leuk. En dan ga je misschien gekke dingen den ken." Schrijfster Marjan Berk en co lumniste Yvonne Kroonenberg staan bekend als grote kenners van de mannenziel. Spreekt u eens uit, dames. Wat denkt u van deze aantijging? Kroonenberg reageert spottend. „Jeetje, wat hebben ze weer een mooie term voor die mannen litgevonden. Het Othello-syn- jroom! Bij ons is het altijd weer het Assepoestercomplex. Bij ons komt altijd die vleesgeworden dweil weer om de hoek kijken. Mijn man is timmerman. Hij is niet jaloers op mij. Hij hoeft geen koning van Nederland te worden. Hij is blij dat hij het zelf niet zo ver hoeft te schop pen. U wilt mijn man zelf even aan de telefoon? Nee, dat zou ik niet doen: daar krijg je geen woord uit." De schrijfster Marjan Berk: „Ja, dit is natuurlijk klassiek. Als ik zoiets hoor, moet ik altijd»den- ken aan mijn grootmoeder, die altijd zei: 'Trouw nooit met een man beneden je geestelijke stand'. Mannen willen dat daar entegen vaak wél in hun relatie. De vrouw moet altijd wat min der zijn. Als die vrouw in haar relatie haar eigen kracht laat zien, toont waartoe ze in staat is, krijg je dit soort ziekelijke ja loezie. Ik hoor het van kennis sen om mij heen, van wie zowel de vrouw als man aan de weg timmert. Dan zeggen die man nen: 'Poeh, poeh, ik ben blij dat ik van dat streberige mens af ben, ik krijg nu eindelijk weer eens een kopje thee op bed'. Nou ja! Dat ze dat glashard dur ven zeggen. Maar mannen wil len inderdaad vaak een dom blondje. Dat houdt de machts relatie voor hun gevoel in even wicht. Als hun eigen vrouw car rière maakt, zoeken ze daar heel vaak wat achter en worden ze jaloers op alles wat dat met zich 1 meebrengt." Vier kommetjes hagelslag, vier kommetjes aardbeienjam, vier kommetjes abrikozenjam. Acht tien glaasjes jus d'orange, zes glaasjes appelsap, zes glaasjes tomatensap. Een rieten mand met bruin brood, een rieten mand met wit brood. Crackertjes, beschuiten, snijkoek. Boter, honing, appel stroop, pindakaas. Een schaal met verschillende soorten vlees waren, een schaal met diverse soorten kaas. Gekookte eitjes, melk, karnemelk, koffie en thee. Het is vijf over acht en het ont bijtbuffet staat klaar. Nog geen seconde later stapt de eerste gast de eetzaal van het Noord- wijkse hotel Waikiki binnen. Ze is tien minuten te vroeg, maar dat is het personeel wel ge wend. „Allemaal komen ze het liefst om vijf over acht", zegt Yvonne Hunink, medewerkster in keuken en restaurant van het hotel. Van kwart over acht tot negen uur hebben de gasten de tijd om te ontbijten. Ze schuiven vooral op mooie dagen zo vroeg mogelijk aan om op tijd naar het strand te kunnen gaan. Tus sen twaalf en een worden ze weer terugverwacht in de eet zaal, om te lunchen. Om klokslag zes uur wordt de avondmaaltijd geserveerd. „En om tien uur 's avonds is het hier stil", verzekert Hunink. De sfeer in het hotel wordt be paald door de gasten. In het voor- en naseizoen zijn het vooral ouderen die er vakantie vieren. „Sommigen komen hier al dertig of veertig jaar. Die ken nen elkaar allemaal en hebben vaak een eigen kamer en eigen tafel in de eetzaal." In de zo mervakantie worden de 26 ho telkamers voornamelijk bevolkt door gezinnen met kinderen. Hotel Waikiki heeft vooral Ne derlandse gasten. Yvonne Hu nink is er blij om. „Duitsers doen altijd zo arrogant tegen het bedienend personeel." „Wil je geen boter?", is de vraag die de Noordwijkse aan bjjna iedere gast stelt. Ze staat achter het buffet om de plakjes salami, leverkaas, ham en kaas uit te delen. De rest pakken de gasten zelf, maar het mandje met bo- tercupjes zien ze snel over het hoofd. „Acht plakken vleeswaren neemt die man en hij heeft maar twee snejen brood. En nu pakt hij er nog een bakje abri kozenjam bij ook." Soms kan Yvonne Hunink het even niet meer volgen. Maar het gebeurt maar zelden dat de 29-jarige Noordwijkse verbijsterd is over de hoeveelheid voedsel die mensen op hun bord laden. Het is niet zo dat gasten extra veel nemen, omdat het eten voor het grijpen ligt. „Dat doet maar een enkeling." Ze racet zp nu en dan naar het tafeltje achterin de keuken, waar haar sigaret op een asbak ligt te branden. „Af en toe moet ik even een trekje nemen, hoor, dat kan ik niet laten." Om negen uur komt de afwas ser. Yvonne Hunink haalt de dienbladen van de tafels, stapelt in razend tempo het servies goed op, gooit het bestek in de ene emmer en het afval in een andere. De kok stapt later op de ochtend binnen. Hij maakt het extraatje bij de lunch, een kro ket of een kaassouflé bijvoor beeld en gaat dan aan de slag voor het diner. Met stoffer en blik veegt de Noordwijkse de kruimels van de tafels. Ze stofzuigt de zaal en zet dan alles klaar voor de lunch. Als het even meezit is ze nog voor tweeën 's middags klaar. „Ideaal, want dan kan ik nog naar het strand." 's Avonds gaat ze nog anderhalf uur terug, voor het diner. De oud-verpleegkundige is be paald tevreden met haar baan. „Ik werkte in de psychiatrie maar daar ben ik begin dit jaar mee gestopt. Deze zomer ben ik aan het flierefluiten en dan is dit een uitkomst. Het is gezellig met de gasten en het aantal uren dat ik moet werken is pri ma. Het enige probleem is het vroege opstaan, dat went nooit. Als je niet gedronken hebt, gaat het nog wel. Maar als je een en ander hebt ingenomen de avond ervoor, dan loopje om tien uur op je enkels. Dan heb je het echt helemaal gehad." „Wilt u geen boter", is de vraag die Yvonne Hunink tientallen keren op een dag stelt. Haast overal ter wereld kom je ze tegen. Bijna geen visafslag op de aardbol of er ligt wel in een of andere hoek een viskist van Zeehaven IJmui- den. Kisten die niet worden terugbezorgd. Hetzij per ongeluk, hetzij met opzet. Het omgekeerde is ook het geval. In de IJmuidense visafslag zijn tientallen buitenlandse viskisten in allerlei soor ten en maten te vinden. Kistjes uit Denemarken? Bij tientallen liggen ze, verspreid over boten, opslagterreinen of gewoon op de kade van IJmuiden. Hetzelfde geldt voor kisten uit onder meer Zweden, Frankrijk of Schot land. Maar wat gebeurt er met die kistjes? Blijven die kratten gewoon achter op de kaden of gaan ze op de een of andere manier weer naar het land van herkomst? En dan de kisten van Zeehaven IJmuiden, waarvan er ongeveer 40.000 in omloop zijn. Blijven die voor eeuwig in den vreemde? Zeehaven IJmuiden raakt op deze manier jaarlijks zo n duizend kisten kwijt. En met een prijs van 25 gulden per lost is het verlies ai snel uitgerekend. Theo Dekker, directeur Zeehaven IJmuiden, wil iets aan de kistenproblematiek doen. In het bulle tin van het havenbedrijf oppert hij de mogelijk heid dat verschillende afslagen een gezamenlijke 'kistenpool' op poten zetten. Een andere oplos sing, namelijk het invoeren van statiegeld op kis ten, is niet mogelijk gebleken. Niet alle visafsla- gen hielden zich aan de regels. Ondanks alle tegenslagen probeert Zeehaven het goede voorbeeld te geven. In hetzelfde artikel legt Jan Stengs, opzichter van de haldienst, uit hoe dat gebeurt. „Als we van bepaalde afslagen een partijtje verzameld hebben, bellen we de be wuste visafslag op en laten we ze ophalen." Ook worden kisten van -buitenlandse vissers, die IJmuiden aandoen, na aankomst gewassen en weer aan de aanvoerder teruggegeven. Helaas blijkt Zeehaven IJmuiden een uitzondering. „Be halve door de afslag van Den Helder worden we zelf vrijwel nooit gebeld", moppert Jan Stengs, die toegeeft af en toe het gevoel te hebben bezig te zijn met dweilen, terwijl een ander moedwillig de kraan openhoudt. ZATERDAG 1 AUGUSTUS Katwijk Duinwandelingen, org, Lionsclub, start vanaf strandpav. Zee Zon, starttijd 5, 10 en 15 km tussen 9.00 25 k n 9.00 e 1 13.00 u 11.00 uur. Static Show Visserijdagen, Boulevard t/o de witte kerk, aanvang 9.45 uur. Europese Kampioenschappen H Cat 16, open c voor de kust bij strandvak Skuyte- vaert, aanvang 12.00 uur, prijsuitrei king 18.00 uur. Muziek iji het centrum mmv de Har lem Streetparaders, van 14.00 tot 17.00 uur. Reddingsdemonstratie op stranden langs de kust ter hoogte van het Rijn lands Zeehospitium, aanvang 14.15 Bloemencorso aanvang 16.30 uur. Vuurwerk op de Boulevard t/o de witte kerk, aanvang 22.30 uur. Rommelmarkt in de IJshal aan de Vondellaan, van 9.00 tot 16.00 uur. Corso-wandeltocht over 10, 15 of 20 km. start vanaf het VW-kantoor. tus sen 9.00 en 14.00 uur, Countrydansavond met live muziek, org. North Hill Country Dancers, in Tapperij 'De Gewoonste Zaak', Schoolstraat 11', aanvang 21.00 uur. KATWUK/IEIDEN Zodra het nieuwe distributiecentrum van het Zweedse kledingconcern Hennes Mauritz in Leiden wordt opgeleverd, worden de twee vesti gingen in Katwijk gesloten. De verwachting is dat dit in de loop van volgend jaar al het geval is. H&M beschikt nu over twee bedrijfshallen van 800 en 1000 vierkante meter op het industrieter rein 't Heen. „Die ruimten zijn veel te klein ge worden, dus catie uitkijken", aldus A. Keyzer, directeur van de Nederlandse vestigingen. Het distributiecentrum in Leiden wordt 5000 vierkante meter en telt drie verdiepingen. De tien personeelsleden die nu nog in Katwijk werken, wordt de mogelijkheid geboden mee te verhuizen naar Leiden. In de vestiging op het l^eidse bedrij venterrein Roomburg kunnen vijftig tot zestig mensen aan de slag. Benzeen, tolueen, xyleen, tri en per. Dat is de inhoud van de va ten die tijdens de proefboringen naar de zeecontainers in de Alp- hense Coupépolder naar boven zijn gehaald. „Niets problema tisch dus", aldus bureau voor lichting van de provincie. „Het was al bekend dat deze stoffen in het algemeen in de voormali ge stortplaats zitten." Zuid-Holland groef vorige maand naar de zeecontainers die een getuige in de Coupépol der heeft zien verdwijnen. Da voormalige stortplaats werd een dag afgesloten. Na negen uur boren en het graven van zes ga ten kwamen de hakken nog niet bovengronds. Wel trof het inge nieursbureau Iwaco, de uitvoer der van de operatic, diverse sta len vaten en stukken kabel aan. Uit de analyse is nu gebleken dat de tonnen een dikke, stro perige substantie bevatten. „Het zag er gedeeltelijk uit als vase line en gedeeltelijk als teer", vertelt de woordvoerder van de provincie. „Uit de analyse is ge bleken dat de inhoud uit vluch tige koolwaterstoffen en gechlo reerde koolwaterstoffen be staat." Waar het spul vandaan komt, viel niet te achterhalen. De vaten plus inhoud gaan naar een speciaal verwerkings bedrijf. De resultaten van de analyses komen terecht op het bureau van het openbaar minis terie. Deze instantie is nog steeds bezig met een onderzoek naar de handel en wandel van transporteurs die indertijd vuil hebben gelost in de Coupépol der.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11