Geen angst voor vertraging Regio Leiden Gehandicapten moeten ook kunnen winkelen NZH zet Leiderdorp: wachten op opvang behoeftige ouderen 'Gebouw trekt niet meer leerlingen" strandbus in 'Alles moet je achter slot en grendel opbergen' ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1992 Thorbeckepenning voor Leiderdorpse Recreatiegebied Valkenburgse Meer krijgt vorm leiderdorp» De Leiderdorpse A. Smits heelt de Thorbeckepen ning van de WD gekregen. Smits kreeg de erepenning omdat zij twintig jaar bestuursmedewerkster was bij de ondercentrale Lei den, een bestuursorgaan dat direct onder het WD-hoofdbestuur valt. De penning is vernoemd naar de liberaal die in 1848 een Nederlandse grondwet maakte. 'Sassenheim verwaarloost verleden' sassenheim 'Afbraak van cultuur-historisch erfgoed' dreigt in Sassenheim wanneer de gemeente niet snel overgaat tot het be schermen van markante gebouwen. Volgens de stichting Oud- Sassenheim bestaat het gevaar dat het hart van het bollendorp saai en karakterloos wordt wanneer de gemeente haar afwach tende houding niet loslaat. In een brief aan de Sassenheimse ge meenteraad wijst de stichting nog eens op een groot aantal ka rakteristieke panden in het bollendorp dat op de nominatie staat om te worden gesloopt. Het gaat daarbij onder meer om enkele panden aan de Hoofdstraat, waaronder het in 1902 gebouwde postkantoor en het uit 1890 daterende Annaklooster (Het On derdak). Voorschoten geeft richtlijnen Het recreatiegebied aan het Valkenburgse Meer krijgt steeds meer vorm. Een horecapaviljoen bij het noordelij ke strand naast het parkeerterrein van de Kwantumhal len is gisteren feestelijk geopend. De stranden aan de Wassenaarse kant van het gebied zijn inmiddels opge spoten. Ook de opslagloods voor de treintjes van de Stichting Smalspoor en het parkeerterrein zijn klaar. snackvoorziening waar bezoe kers van het recreatiegebied ge bruik van zullen maken." Het paviljoen is gisteren offi cieel geopend, maar het tentje draait eigenlijk al twee weken. ,,We hadden wel eerder open willen gaan, maar dit tijdstip had te maken met de rest van de inrichting van het gebied", licht Carpentier Alting toe. Winkels in Voorschoten goed bereikbaar worden voor gehandicapten. De bestaande barrières zoals hoge drempels en smalle looppaden moet ver dwijnen. Het gemeentebestuur stuurt binnenkort richtlijnen aan de middenstanders op wel ke manier zij hun zaken kunnen aanpassen. Deze zogenaamde Wenkenbladen zijn opgesteld door het Provinciaal Overleg Gehandicaptenbeleid, dat valt onder de paraplu van de lande lijke organisatie de Gehandi captenraad. De gemeentelijke actie is het resultaat van een rapport dat een half jaar gele den door de Stuurgroep Toe gankelijkheid Gehandicapten in Voorschoten is opgesteld. Dit rapport bevatte de uit komsten van een onderzoek dat twee leden van de stuurgroep in het plaatselijke winkelcentrum verrichtten. Over het algemeén bleken de zaken slecht bereik baar te zijn voor mensen met een handicap. In bijna vijftig procent van de gevallen was de 'drempel te hoog om soepel te kunnen passeren en de looppa den in de winkels waren in de helft van de gevallen moeilijk begaanbaar door obstakels als plantenbakken en stellingen. Ook de toonbanken waren veel al te hoog of te diep. De stuurgroep heeft na het verschijnen van het rapport, in januari van dit jaar, overleg ge- had met de middenstandscom missie. De zakenmensen gaven toen aan dat ze bereid waren iets aan de ongemakken te doen, maar dat ze niet op de hoogte zijn van de wensen van de gehandicapten. Wethouder F. ten Have beloofde de winke liers een circulaire met prakti sche tips te sturen. Inmiddels zijn bij de winke liersvereniging Centrum Winke liers de precieze resultaten van het onderzoek nog steeds niet bekend. ,,We weten dat de helft van de winkels niet erg toegan kelijk is, maar we weten nog steeds niet welke zaken dat zijn en wat we er aan kunnen doen. We willen graag rekening hou den met de gehandicapten, in samenwerking met de gemeen te. Maar voorlopig wachten we nog op informatie", aldus de voorzitter van de winkeliersver eniging. J. Bergenhenegouwen, secretaris van de Stuurgroep Toegankelijkheid Gehandicap ten, kan nog niet zeggen wan neer de Wenkenbladen de deur uitgaan. Hij wil alleen kwijt dat de gemeente een aantal dingen in voorbereiding heeft. „Twee winkeliers krijgen binnenkort het internationaal toegankelijk heidssymbool uitgereikt, voor het aanbrengen van verlaagde drempels en aparte ingangen voor rolstoelgebruikers. Welke winkeliers dat zijn, kan ik nog niet bekend maken. De uitrei king krijgt in elk geval een offi cieel tintje." valkenburg/wassenaar dorith ligtvoet Over de plek van het paviljoen verschilden omwonenden en directeur A.S. Carpentier Alting enkele jaren geleden nog van mening. De omwonenden wil den het paviljoen liever niet voor hun deur hebben. Toen Carpentier Alting, de man ach ter de commerciële voorzienin gen in het gebied, zich bereid verklaarde om het gebouw een stukje te verschuiven is de zaak alsnog geregeld. Het paviljoen heeft een op pervlakte van 40 vierkante me ter, een terras van 50 vierkante meter, twee toiletten en een op slagplaats. Binnen worden snacks, drank en ijs verkocht. Er is tevens een klein terras met uitzicht op strand en water. J.H.M. Duijvekam, die samen met Carpentier Alting de direc tie van het Recreatiecentrum Het Valkenburgse Meer vormt, neemt samen met zijn zoon de exploitatie van de horeca voor zijn rekening. Carpentier Alting verwacht weinig concurrentie van de ho- recavoorziening in de Kwan tumhallen. „Daar is sprake van een koffiebar voor de bezoekers van de winkel, dit is meer een Voorzieningen De directeur is ook de man ach ter het recreatiegebied de Vliet- landen op de grens van Voor schoten en Leidschendam. Hoewel dit recreatiegebied er momenteel goed uitziet, duurde het een eeuwigheid voor het ge bied 'af was. Is de exploitant gezien de vertragingen rond de subsidie voor het Smalspoor museum niet bang dat dit ook in Valkenburg zal gebeuren? „Ach, als je met de overheid te maken hebt, weet je dat het vaak lang kan duren omdat je te maken hebt met een complexe besluitvoering. Maar uit niets blijkt dat de zaak nu langer gaat duren. Bovendien zijn de voor zieningen aan de noordelijke kant inmiddels af." Het horecapaviljoen is overi gens een dependance van het grote restaurantcomplex dat volgend jaar aan de zuidoostzij- h Stranden, een horecapaviljoen weten de voormalige zandwinplaats de van het gebied moet verrij zen. Dit zal veel meer voorzie ningen bieden dan het huidige paviljoentje. Het krijgt een bar en een restaurant en er worden straks kano's en surfplanken verhuurd. Het complex komt pal naast het smalspoormuse um van de Stichting Nationaal Smalspoor. Vanuit dit museum worden in de toekomst met an tieke treintjes rondritten ge maakt door het hele gebied. Dat zal overigens nog wel even duren. Zandwinner Van Herwaarden, ooit de eigenaar aan het Valkenburgse Meer krijgt langzaam vorm. Steeds meer bezoekers FOTO LOEK ZUYDERDUIN dat zandwinning en recreatie elkaar niet bijten. „Natuurlijk wordt de zaak voor de treinen en de watersport in de toekomst optimaler, maar voor het draai en van de horecavoorziennin- gen verwacht ik niet dat het veel uitmaakt." van de hele zandwinplas, mag nog enkele jaren blijven graven in het gebied tussen de Wasse naars e Wetering en het meer. Hierdoor kunnen de treintjes voorlopig nog geen hele rondrit maken. Carpentier Alting noemt dat jammer, maar denkt leiderdorp liesbeth buitink honderd plaatsen tekort komen. De randgemeente wil de verzorgings plaatsen onderbrengen in het complex van 72 seniorenwoningen aan het Van Alphen- plein. Daarvoor moeten in het gebouw voorzieningen komen om deze groep extra zorg te bieden. Wethouder C. Kerner (wel zijn) heeft daarover een brief geschreven aan de provincie. Die wordt echter evenmin behandeld voordat het Verpleeghuisplan is vastgesteld. Leiderdorp krijgt voorlopig nog geen extra verzorgingsplaatsen voor hulpbehoevende ouderen toegewezen. De gemeente moet wachten tot het 'Verpleeghuisplan Zuid- Holland Noord' in oktober is vastgesteld, voordat duidelijk is of ze het grote tekort aan deze plaatsen voor een deel kan weg werken. Omdat buurgemeente Leiden dan voor ongeveer 1,3 miljoen gulden aan plaat sen inlevert, zou Leiderdorp daarvan een deel kunnen krijgen. De spreiding van de verzorgingscapaciteit is in de regio 'niet op timaal', erkent de provincie, die de plaatsen verdeelt. In Zuid-Holland leeft 14,3 procent van de mensen ouder dan 75 jaar in een verzorgingshuis. Voor de gemeente Leiden ligt dat percentage op 14,7. Van de oudere Leiderdorpers woont daarentegen slechts 5,2 procent in het enige verzorgingshuis 'De Dillenburg'. Leiderdorp zou daardoor ruim British School opent muziekzaal voorschoten astrid v Eigenares Berbice is strijd tegen vandalisme en diefstal beu Met een strippenkaart in een cabriolet. Onder dat motto zet de NZH een uit de motteballen gehaalde oude bus in tussen Noordwijk en Langevelderslag. Van deze strandbus is het ach- terste deel van het* dak verwij derd, zodat de reizigers daarin onoverdekt kunnen meerijden. Het dak is niet geheel wegge haald om de bus ook bij minder goed weer te kunnen gebruiken. „En om verbrande reizigers een beschermd plekje te bieden." De inrichting van het voertuig is aangepast aan het karakter er van. De banken zijn anders op gesteld en de bus is in zomerse kleuren met afbeeldingen van strandattributen gespoten. Oegstgeestenaar directeur NNI oegstgeest/delft De 46-jarige Oegstgeestenaar C. de Visser wordt directeur van het Nederlandse Normalisatie Instituut (NNI). Het NNI maakt nationaal en internationaal af spraken op technisch gebied over produkten. Dat kan vari eren van de grootte van een vuilniszak tot normen voor de sterkte van een valhelm. Met de economische eenwording van Europa in het verschiet, worden ook internationaal steeds meer eenduidige afspraken gemaakt. De Visser is nu nog directeur van het college ter beoordeling van geneesmiddelen van het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur. Hij stu deerde scheikunde aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en promoveerde daar tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen. Tot 1980 was hij aan de Vrije Universiteit verbonden als wetenschappelijk (hoofd.- medewerker. Daarna was hij zeven jaar directeur-beheerder van de hoofdafdeling Inwendige Geneeskunde van het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Hij begint op 1 oktober in zijn nieu we functie. voorschoten miep de g Zelfs een monumentale buiten plaats valt ten prooi aan heden daagse verschijnselen als graffiti en vernielzucht. De eigenares van het Voorschotense Berbice in de schaduw van de Zilverfa- briek, R. Begeer, weet ervan mee te praten. Mejuffrouw Be geer zij is nog van de genera tie die weigert zich als mevrouw te laten betitelen leidt de be zoekers met ferme tred het landgoed rond. Het wordt een trieste tocht. Bomen, muren en zelfs een brug zijn ontsierd door graffiti. De lege .verfbussen zijn her en der weggegooid. Een flink stuk van de toch al kwetsbare eeu wenoude tuinmuur is er met bruut geweld uitgeramd. Ge schatte schade: tenminste 50.000 gulden. De keurig afge- bikte oude steentjes waarmee de muur gerepareerd zou wor den, zijn gestolen. En vorig weekeinde moest de portiers woning bij de entree het ontgel den. Ook daar werd van alles vernield. Op een centrale plek in de ro zentuin prijkte tot voor kort een 18e eeuwse zonnewijzer. Die inmiddels weg. De wit-marme- ren buste van een koningin, eens spoorloos verdwenen. Vier beeldjes duidden de jaargetij den aan. Nu niet meer: twee zijn er gestolen. Uit voorzorg heeft mejuffrouw Begeer de an dere twee maar in huis gehaald. De antiek gegoten tuinbankjes liet ze nog maar even staan: wel zo prettig voor de wandelaars om even op uit te rusten. Dat had ze niet moeten doen, want ook de bankjes zijn gestolen. En kort geleden ontdekte ze dat twee hoge 18e eeuwse, hardste nen gebeeldhouwde sokkels van de aardbodem waren verdwe nen. „Terwijl zo'n ding 800 kilo weegt! Dat zullen beroepshan delaren zijn geweest. Je moet met z'n drieën zijn om een der gelijke sokkel weg te slepen. La ter heeft de politie de sporen van de vrachtwagen gevonden I 1 Het nieuwe, witte gebouw van de 'British School in the Nether lands' steekt scherp af tegen het oude grijze bouwwerk waar het tegenaan is gezet. De nieuw bouw is bijna afgerond. Een elektricien is nog bezig met de bedrading in de grote muziek zaal en op de begane grond worden de vier leslokalen inge richt. Als dat is gebeurd kunnen de schoonmakers hun gang gaan. In september wordt het nieuwe gebouw in gebruik ge nomen. Niet alleen door de leerlingen, maar ook door de Voorschotenaren die de grote zaal en andere faciliteiten kun nen huren. De muziekzaal die de eerste verdieping van het nieuwe schoolgebouw beslaat, is rond gebouwd. „Die ronding moet de feestelijkheid van de muziek zaal tot uitdrukking brengen", legt architect P. Durieux uit. „Op de begane grond is het ka rakter van de bestaande bouw voortgezet. In dat bestaande ge bouw zijn voornamelijk lesloka len gevestigd. Op deze verdie ping van de nieuwbouw zie je die functie terug met vier nieu we lokalen: twee voor hand vaardigheid en twee voor na tuurkunde." Op de eerste verdieping zijn behalve de grote muziekzaal in pandige studio's gemaakt. „Dat wil zeggen dat de studio's hele maal binnen in het pand zitten, zonder ramen of andere uitgan gen naar buiten", vertelt de ar chitect. „Hier kunnen de leer lingen zonder enige afleiding muziek studeren. De studio's zijn voorzien van zware deuren en dikke gegolfde wanden, zo dat het geluid optimaal wordt geïsoleerd." Naast de grote zaal wordt een opnamestudio voor de leerlingen ingericht. De mu ziekzaal zelf kan met een grote schuifwand opgedeeld worden in twee leslokalen. Naar buiten toe is deze ruimte geïsoleerd met geluidwerend glas. Voorlichtster C. Burrett van de British School is enthousiast over het nieuwe gebouw. Het is een licht bouwwerk geworden dat van binnen is afgewerkt met de kleuren rood en geel. „De ouders -en kinderen die hier kwamen kijken, waren opgeto gen. Maar toch denk ik niet dat we door dit prachtige gebouw meer leerlingen zullen aantrekken. De ouders van onze leerlingen kiezen voor deze school om de 'British education', niet om het schoolgebouw." Niet alleen de leerlingen van de Britse School kunnen ge bruik maken van de nieuwe schoolafdeling. „Wij gebruiken de t elk i i de dag. Op de tijden dat de zaal en de studio's leeg staan kunnen mensen uit Voorschoten en omgeving ze huren. Maar dat is niet nieuw. Nu al maken bedrij ven en particulieren gebruik van onze sporthal en tennisba nen. Ook wordt de grote hal van het bestaande gebouw geregeld gehuurd voor muziekuitvoerin gen." Met de nieuwe muziekzaal hoopt Burrett het contact met de inwoners van Voorschoten verder uit te breiden. „De Voor schotenaren waren in 1979 niet happy met de komst van de school. Maar doordat we ze ge regeld bij onze school betrekken en hun de gelegenheid geven het gebouw te gebruiken, is de verstandhouding in de loop van de jaren heel goed geworden De nieuwe muziekzaal die de eerste verdieping van het pand beslaat, heeft een ronde vorm gekregen, waarmee de dieven het terrein zijn opgereden". Het huis zelf is inmiddels van een alarminstallatie voorzien. Dat was na drie inbraken wel zo prettig. Overigens heeft mejuf frouw Begeer geen vitrage in de hal meer: die- is tijdens de laatste inbraak kennelijk ge bruikt om alle gestolen goede ren in te pakken. Verontwaardigd De vrouw die Berbice sinds 1937 bewoont en al bijna dertig jaar vecht tegen de komst van rijksweg 11 dwars door haar landgoed, is de strijd tegen de diefstallen beu. Hoe jammer mejuffrouw Begeer het voor de wandelaars ook vindt, ze zet .al les wat los en vast zit tegen woordig maar achter slot en grendel. Dat wil zeggen: wat er nog over is. Op de voordeur van haar landhuis hangt een briefje: 'Wij zijn niet met vakantie'. Als ze het huis maar even uitloopt, sluit ze alle deuren hermetisch af. Het landgoed zelf kan niet op slot. Het probleem is dat Berbice een openbaar wandel gebied is voor mensen die een kaart van de Stichting Zuidhol lands Landschap hebben. Er zwerven dus altijd wel mensen door het bos. En dat wil de be woonster ook graag zo houden. „Trouwens, dié mensen zijn het niet. Zij zijn net zo verontwaar digd als ik!", roept mejuffrouw Begeer uit, terwijl ze flink door stapt. Aanvankelijk hoopte ze dat de politie een grootscheeps onder zoek zou instellen naar de ver nieling van de zeldzame tuin muur („Dié beelden komen toch nooit meer boven water") en ze vroeg de burgemeester daarom via een gloedvolle toe spraak tijdens een commissie vergadering. „Toen kwam er een paar dagen later een wacht meester om te praten over pre ventie. Ja, daar heb ik dus niets aan. Ik wil de daders te pakken zien te krijgen en eventueel via hun ouders een schadevergoe ding claimen. Ouders zijn te genwoordig toch verzekerd voor dat soort dingen?" Doeshaven ongeschikt voor zwemmen Het water van de Leiderdorpse Doeshaven is ongeschikt om in te zwemmen. De naast de haven gelegen zuiveringsinstallatie is overbelast, waardoor slecht gereinigd rioolwater in de Doesha ven belandt. De Oude Rijn en de Zijl zijn evenmin geschikt. In de Dwarswatering en de speelvijver in de nieuwbouwwijk Bui tenhofkan wel worden gezwommen. Over twee jaar kunnen Leiderdorpers wel kopje onder gaan in de Doeshaven, verwacht het Hoogheemraadschap van Rijnland. Dan is de overbelaste zuiveringsinstallatie gesloten en wordt het rioolwater in Leiden-Noord gereinigd. Een jaar later is boven dien het Doesgebied geschikt gemaakt voor recreanten. Naast de haven is dan een grotere plas gemaakt, die uitkomt op de Does. Tot die tijd moeten openluchtzwemmers het echter doen met de smalle Dwarswatejing en de Buitenhofvijver.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10