Leidsch Dagblad PARKET Nederlands volk tot veel hulp bereid Ellen van Langen in halve finales 800 m Vliegramp voorkomen in New York Gouden Leeuw moet bouwput dempen 'Irak wil shi'ieten uit de weg ruimen' Corso: 'Beelden van bloemen' Miljoenen kilo's tomaten doorgedraaid 'Vergeten, alleen maar onze ellende vergeten LESTELLA VRIJDAG 31 JUL11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39917 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Haar collega's op Het politie-bureau hadden er gisteren nog alle ge loof in dat Ingrid Ha- ringazich voorde olympische sprintfi nale zou plaatsen. De fiets boven de ingang van het bureau, maar vooral de afbeelding op ware grootte oog sten veel bekijks. Maar helaas, Ingrid Haringa moest het ondanks de innige omhelzing thuis inde halve finale afleggen tegen de Duitse Neu- Barcelona vervangt die bij trainingen en wedstrijden worden verbrand. Ellen van Langen en Letitia Ingrid Haringa kreeg gisteren Vriesde hebben zich vanoch- de grootste domper uit haar tend op de openingsdag van het wielercarrière te verwerken. De olympische atletiekprogramma politie-agente uit Hoofddorp geplaatst voor de halve finales werd in een zinderende halve van de 800 meter. Beiden ein- sprintfinale door de Duitse digden als tweede in hun series. Neumann uitgeschakeld. „Toen Mag dat? 1 K De televisiequiz I «3 moet blijven, want Stella Jongsmans werd uitgeschakeld. Nelli Cooman be reikte de kwartfinale van de 100 meter. De heren-vier-zon- der, bestaande uit Sven Schwarz, Niels van der Zwan, Jaap Krijtenburg en Bart Pieters roeide zich vanochtend naar de finale. Irene Eijs (Njord) miste de eindstrijd van de skiff. De van doping beschuldigde sprinter Jason Livingston heeft ontkend verboden middelen te hebben gebruikt. Hij bevestigde wel, dat hij medicamenten heeft genomen tegen een forse ver koudheid. „Multi-vitaminen, paracetamol en een soort lever olie." Ook gaf hij het gebruik toe van een nieuw Japans pro- dukt, Musachi, dat de proteïnen ik de laatste bocht als eerste uitkwam, dacht ik dat ik er was", aldus de voormalige schaat sten „Maar plotseling verscheen die 'doos' toch naast me." Voor de camera's van de NOS liet Haringa zich vannacht overigens echt 'gaan'. Tegenover verslaggever Kees Jans- ma: „Des te jammer deze ne derlaag, omdat Leontien van Moorsel eerder al van een mof had verloren." Jansma: „Nou, nou, een mof...?! Haringa: „Mmh, nou goed, een Duitse." Om het interview te besluiten met de woorden: „Dit was het dan. Goeienavond allemaal daar thuis." Pagina 9: De Spelen op tv. Pagina 17,18 en 19: Olympisch Spelen. David Hockney A d Ter|toonstelling van 1 O werk van David zo komen verkeersregels Hockney, uiting van de nog een béétje onder de toenemende belangstelling aandacht. voor figuratieve kunst. VN bekijken instellen veiligheidszones De uiterst weifelachtige opstelling van de regering ten aanzien van de opvang van vluchtelingen uit het voor malige Joegoslavië wordt niet gesteund door de bevol king. Tachtig procent vindt blijkens een opiniepeiling van Veronica's Nieuwslijn dat Nederland deze mensen onderdak moet bieden en ongeveer 1,7 miljoen Neder landers zijn bereid vluchtelingen in huis op te nemen. new york» De 292 inzittenden van een Amerikaans vliegtuig zijn afgelopen nacht met de schrik vrijgekomen, toen het toestel vlak voor het opstijgen van John F. Kennedy Airport in New York van be de startbaan raakte en in brand vloog. Doorsnel ingrijpen var manning en reddingsploegen konden alle passagiers het bran dende toestel verlaten en raakten slechts 18 mensen lichtgewond. Het was vanmorgen nog niet dui delijk wat de oorzaak was van de brand aan boord van de Lockheed TrisTar van TWA, met bestem ming San Frandsco. FOTO Rtr den haag cpd Het ministerie van WVC sluit niet uit dat vluchtelingen door gaan naar particulieren na de eerste opvang, maar heeft in elk geval tijd nodig om dat te orga niseren. WVC heeft gisteren Vluchtelingenwerk Nederland aangewezen om de opvang van de vluchtelingen door particu lieren te regelen. Volgens WVC- woordvoerder Engelsman is particuliere opvang overigens momenteel niet noodzakelijk „omdat vanaf 1 augustus 1.600 plaatsen beschikbaar komen in de centrale opvang". Bij de Centrale voor Pleegzorg hebben zich de afgelopen da gen tegen de honderd mensen aangemeld om een weeskind, of een kind waarvan de ouders op dit moment spoorloos zijn, uit het voormalige Joegoslavië, in huis te nemen. Een woordvoer ster spreekt van „hartverwar mende reacties. Dit hebben we nog nooit meegemaakt". De ge gadigden moeten overigens aan de normale criteria voldoen die ook in andere gevallen aan pleegouders worden gesteld. Inmiddels zijn de 332 Bosni sche 'ontheemden' op weg naar Nederland. Opgelucht stapten ze vanmorgen om kwart over acht in de bus. Na drie dagen wachten gaven Oostenrijk en Duitsland de vereiste doorreis- visa af. De Verenigde Naties besloten gisteren twee teams deskundi gen naar het voormalige Joego slavië te sturen om te bepalen hoe de 2 a 3 miljoen vluchtelin gen het beste kunnen worden geholpen. Onze verslaggever Léon Klein Schiphorst bracht afgelopen week een bezoek aan de eilan den voor de Kroatische kust, die bomvol vluchtelingen zit ten. Morgen in het Zaterdags Bijvoegsel zijn verslag. voorschoten liesbeth buitink hekwerk geplaatst. „We houden in de gaten of er schade ontstaat aan de bestaande gebouwen. An ders nemen we onmiddellijk maatregelen", aldus een woordvoerder van de gemeente. Van der Valk moest eigenlijk deze week de put al dempen, maar dat is nog niet gebeurd. „Dat zal door de bouwvak komen. We zijn bereid tot medio augus tus te wachten. Maar lang mag dat niet duren: die put kan gevaar opleveren." Het motel heeft een vergunning voor de bouw van de parkeerkelder en de garage, maar onder handelt nog met de gemeente over een uitbrei ding van het bedrijf met 45 kamers. Directeur M. van der Valk weigert elk commentaar. Het Voorschotense Van der Valk-motel De Gou den Leeuw moet op last van het gemeentebe stuur de onlangs gegraven bouwput voor een nieuwe garage en een parkeerkelder dempen. Het gapende gat loopt vol met grondwater, waardoor de bodem onder omliggende woningen kan weg spoelen. De bouwwerkzaamheden zijn enkele weken geleden al door de gemeente stilgelegd omdat de afmetingen van de put meer wezen op een uitbreiding van het motel dan op de bouw van parkeergelegenheid. Om de bouwput is inmiddels een verzegeld Geen krant ontvangen? nri 071 - 161400 DEL. 071 161499 Kledingconcern Hennes Maüritz wellicht in Leiden leiden »wim koevoet Het Zweedse kledingconcern Hennes Mauritz wil zijn dis tributiecentrum op het Leidse bedrijventerrein Roomburg bouwen. Met de gemeente is al overeenstemming bereikt. Toch is volgens de directeur van de Nederlandse vestiging, A. Key- ser, nog geen enkele contract ondertekend. „Dat zal ook niet gebeuren voordat we met de projectontwikkelaar, die het nieuwe pand bouwt, een prijs zijn overeengekomen." Keyser verwacht overenkele weken uitsluitsel. Het distributiecentrum meet 5.000 vierkante meter en wordt drie bouwlagen hoog. Volgens manager Keyser moet het distri butiecentrum volgend jaar rond deze tijd operationeel zijn. Hennes Mauritz zoekt in Leiden ook naar winkelruimte. „Dat proberen we al 2,5 jaar", aldus Keyser. De plannen voor het distributiecentrum staan daar los van. Twee keer vast in tunnel oude wetering kees van kuilenburg Twee keer viel een 27-jarige Franse chauffeur gisteren in de prijzen. Eerst kreeg hij gister morgen een bon in Dordrecht, omdat hij met zijn vrachtauto volgeladen met sigaretten kor te tijd klem kwam te zitten in de Drechttunnel. Rond kwart over een was het opnieuw raak. Nu bieef de truck haken op de Rijksweg A4 in het aqua duct onder de Ringvaart in Ou de Wetering. Het leverde de Fransman een tweede prent op. Boven dien moest hij zijn vrachtauto aan de kant zetten. Van de rijkspolitie moest hij eerst een ontheffing aanvragen om met een vrachtwagen hoger dan vier meter door ons land te rij den. Met een dergelijke onthef fing krijgt de chauffeur een speciale route toegewezen, waarin obstakels zoals tunnels ontbreken. De Fransman was op weg naar Zandvoort. genéve afp Oud-minister Max van der Stoel, de speciale rapporteur van de Verenigde Naties over de mensenrechten in Irak, heeft de regering in Baghdad ervan be schuldigd zware aanvallen en bombardementen uit te voeren in gebieden in het zuiden van het land, waar shi'itische mos lims wonen. Hij riep in een gis teren door de VN uitgegeven rapport Irak op daar „direct een einde aan te maken". Van der Stoel zei zeer bezorgd te zijn over de aanvallen in dit moerasachtige gebied, waar veel shi'itische verzetsstrijders hun toevlucht hebben gezocht. Het Iraakse leger „voert daar willekeurige artillerie-beschie tingen uit op dorpen en ge huchten. Het is uiterst spoedei send dat direct concrete maat regelen worden genomen", al dus het rapport. De dorpen worden tevens door een economische blokka de van de buitenwereld afgeslo ten, waardoor zelfs de aanvoer van humanitaire hulp wordt verhinderd. Van der Stoel zei tevens over een videoband te beschikken die de Iraakse premier toont terwijl hij eind vorig jaar ver scheidene legerofficieren op dracht geeft drie stammen in het gebied „uit de weg te rui men". Een vooraanstaand leider van het Iraakse shi'itische verzet, ayatollah Mohammed Bakr al- Hakim, heeft gisteren opgeroe pen tot een permanent vvaame- merschap van de Verenigde Na ties in Zuid-Irak. Oogst 'catastrofaal' runsburg» Tientallenbloemenar- rangeurs zijn druk in de weer om de praalwagens, koetsjes en per sonenwagens voor het Rijnsburg- se bloemencorso op te tuigen. Het corso is ontworpen door de Rijns- burgse kunstenaar J. van Egmond, die voor het eerst in het 46-jarig bestaan van het corso koos voor een abstracte benadering. Cirkels, rechthoeken en andere geometri sche figuren in allerlei kleuren voeren de boventoon. Het corso, met als motto 'Beelden van Bloe men', vertrekt morgen om 11.00 uur vanaf het terrein van de Vei ling Flora in de richting van Oegstgeest. Om 12-.00 uur komen de wagens aan op de Rijnsburger- weg in Leiden. Om 15.00 uur is het corso terug aan de Rijnsburg- se Laan van Verhof, vanaf 15.40 rijdt de stoet door Katwijk en om 19.30 uur komt het corso in de Noordwijkse Voorstraat aan voor een tocht door de bloemenbad- plaats. Zondag is het corso op de Koningin Wilhelminaboulevard in Noordwijk te zien. FOTO HENK BOUWMAN den haag gpd De tomatenoogst heeft 'cata strofale' vormen aangenomen. De afgelopen dagen heeft de groentenveiling Westland, waar ongeveer tweederde van de Nederlandse tomatenoogst op de klok komt, zes miljoen kilo tomaten doorgedraaid. G.J.P. van Oosten, één van de drie veilingdirecteuren, spreekt van een calamiteit en vreest dat de komende weken geen gunstige ontwikkeling zal laten zien. De laatste dagen is de aan voer van tomaten naar de vei ling explosief gestegen. De be langrijkste oorzaak daarvan is LJUBLJANA WILFRED SCHOLTEN Emoties en dankbaarheid bepalen de sfeer van het on verwachte bezoek van minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) aan de Bosnische vluchtelingen in Slovenië. Op het plein van de kazerne, waar de Bos- niërs tijdelijk zijn ondergebracht, scanderen honder den zijn naam. Sommigen laten hun tranen de vrije loop bij het zien van de Nederlandse bewindsman, die de komst van 332 Bosniërs naar ons land mogelijk heeft gemaakt. Van den Broek, aaiend over de bol van een zeven maanden oude baby, is zichtbaar ontroerd door de ontvangst die hem ten deel valt. Hij is met zijn Slo veense ambtgenoot Rupel, aan wie hij een tweedaags bezoek brengt, naar de Bosniërs gegaan die onder er barmelijke omstandigheden in een voormalige kazer ne van het Joegoslavische leger verblijven. „Het Ne derlandse volk is zeer begaan met uw lot. We beseffen dat we uw zorgen niet kunnen wegnemen, maar we hopen dat u bij ons de rust vindt te herstellen", zegt hij. Daarmee raakt hij precies de juiste snaar, want de vluchtelingen willen niet anders. „Vergeten, alleen maar onze ellende vergeten. Dat is is alles wat wij in Nederland willen doen", zegt een jonge vrouw met roodomrande ogen, een slapende baby op de arm. Zij en de andere Bosniërs zijn doodop. De meeste van hen proberen al maanden een veilige schuilplaats te vinden en willen nog maar één ding: zo snel mogelijk weg van deze oorlog met zijn vreselijke herinneringen. „Onze dorpen bestaan niet meer, ze zijn vernie tigd", vertelt Fatima, een 42-jarige moeder van een ge handicapte zoon. „Waar mijn man en dochter zijn weet ik niet. Alles ben ik kwijt. Mijn enige bezit heb ik in die tas". Ze wijst naar een weekendtas, die tussen de baggage van de anderen in een hoek van de over volle kamer staat. Klaar voor vertrek naar het 'onbe kende' Nederland. Daar zijn de gereedgemaakte ka zernes tenminste beter uitgerust. En dat is een hele opluchting na alle ellende. Stille Rijn 1 Leiden Tel. 071 -120221 HET WOORD IS AAN Lord Byron 'Het lot' is een góed excuus voor onze eigen wil. VANDAAG Familieberichten- Over Leven6 Programma's9 Regio11,13,15 RTV Show- Sport VANDAAG OOK VRIJE TIJD PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI voor zaterdag: Enkele buien In de middag en avond enkele re gen- of onweersbuien. Middag- temperatuur van 23 graden. Wind uit zuidoost, zwak tot matig, kracht 3 of minder. In de loop van de dag draaiend naar west en toe nemend tot krachtig, 5. 'Jagger en Jerry Hall uit elkaar' Zanger Mick Jagger van de Rol ling Stones en het Amerikaanse fotomodel Jerry Hall zijn uit el kaar. Dat meldt vandaag de Britse sensatiekrant Daily Mail. „la, het is waar dat we uit elkaar zijn. Ik denk dat we zullen scheiden", haalt de Daily Mail de 34-jarige Hall aan. Ze geeft de schuld aan de door haar veronderstelde blinde verliefdheid van Jagger op het mooie Italiaanse fotomodel Carla Bruni, dat 25 jaar jonger is dan hij, zo schrijft de krant. Jagger (49) en Hall zijn vijftien jaar samen geweest. Ze hebben drie kinderen Scarlet Elisa beth (8). lames (6) en Georgia May Ayeesha, geboren op 12 ja nuari dit jaar. lagger heeft nog twee dochters: jade, van zijn eerste vrouw Bianca, en Karis, van de zangeres-actrice Marsha Hunt. het mooie weer, dat in heel Eu ropa tot goede tomatenoog- sten heeft geleid. Daar komt bij dat de export naar Oost- europese landen en ook Frank rijk is teruggevallen. Ook voor andere soorten groenten en fruit worden zeer lage prijzen genoteerd. Zacht fruit, de eerste appels en ci- trusfruit brengen niet zo veel op, het gevolg van overpro- duktie. Van een hogere door draai dan normaal in de zomer is hierbij echter geen sprake. Van Oosten denkt dat de tuinders wel een stootje kun nen velen. „Ze hebben een aantal heel goede jaren achter de rug." Lijk in water van Morssingel Een voorbijganger heeft van morgen het stoffelijk overschot van een man in de Morssingel gevonden. De getuige zag pluk jes haar boven het water uitko men. De politie heeft het lijk* rond half tien geborgen. De po litie kon nog niets zeggen over de doodsoorzaak, maar een misdrijf wordt niet uitgesloten. De identiteit van de dode man staat nog niet vast, al bestaan er vermoedens om wie het gaat. J Deze bon in een envelop, zonder J postzegel, sturen near Leidsch Degbled j Antwoordnummer 10050 j itwooronummer ïuu 2300 VB Leiden I 8 I

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1