'Zelfs de simpelste regels begrijpen ze niet' Speedbootkapitein moeilijk af te remmen Het Gesprek van de Zomerdag Celstraf na hele serie misdrijven VRIJDAG 31 JUL11992 Rij-instructeurs: verkeersvragen op tv moeten blijven In menig huiskamer wordt er geregeld over gediscussieerd. Mag het nou wel of mag het nou niet? Vaak ook zijn de spot jes zélf onderwerp van discus sie. De meeste vragen zouden te simpel zijn. Van het kaliber: „U rijdt door rood. mag dat?". Het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen en de STER ma ken aan alle meningsverschillen een einde: ze stoppen half au gustus met het uitzenden van de verkeersvragen tussen de an dere reclamespotjes. „Mag dat? vroegen wij aan verschillende rij-instructeurs uit de Leidse re gio. Allemaal drukten ze op het knopje 'nee'. De televisiekwis moet blijven, want op deze ma nier komen de verkeersregels tenminste nog een béétje onder de aandacht van de automobi listen, aldus de instructeurs. De De meeste automobilisten houden zich niet aan de nieuwe ver keersregels die sinds 1 november vorig jaar geldig zijn. Bijna nie mand kent ze trouwens, zeggen de rij-instructeurs. Volgens de docenten had het CBR juist die nieuwe voorschriften moeten in troduceren op de televisie. Weinig vragen gaan echter over de jongste veranderingen in de verkeerswet, aldus de rijschoolhou ders. De onwetendheid blijkt het duidelijkst bij voetgangersover steekplaatsen. Zodra een voetganger aanstalten maakt een ze brapad over te gaan, moet de bestuurder stoppen. „Iedereen rijdt gewoon door", is de ervaring van de Leidse rijschoolhouder C. van den Hoogen. „De voorlichting is erg slecht", constateert A. van Ast uit Voorschoten. meeste weggebruikers halen op jonge leeftijd hun rijbewijs en vervolgens kijken ze geen theo- rieboek meer in. Een slechte zaak, zegt Wassenaarder T. Zonderop. „De instructeurs moeten om de vier jaar of om de zeven jaar, dat is nog niet duidelijk, een applicatiecursus volgen. En de gewone automo bilist doet van zijn levensdagen niets meer aan theorie. Geef je verstand eens voorrang, zeggen ze dan." Ook Leidse rijschoolhouder C. van den Hoogen vindt dat het CBR moet doorgaan met het uitzenden van de verkeersspot- jes. „Ze worden veel bekeken, ook door mensen die al jaren hun rijbewijs hebben. Maar ook mensen die hun theorie-exa men nog moeten halen, hebben er wat aan." Nicole Spek uit Voorhout vormt het levende bewijs van die laatste stelling. Ze zit op het muurtje bij de 3-oktoberhal in Leiden, waar de theorie-exa mens worden afgenomen. Ze heeft net een examen achter de rug, maar had te veel vragen fout. Ze hoopt dat ze deze dag een herkansing krijgt. „Ik sta op de reservelijst." „Dan magje vast wel naar binnen, 't is im mers vakantietijd", zegt een voorbijlopende kennis hoopvol. De Voorhoutse zegt dat de tele visiespotjes waardevol zijn. „Voor iedereen." Ze vindt de verkeersvragen niet te simpel. „Nee hoor. Weet je wat ik sim pel vind? Om elke keer een was middelenreclame te zien. Ik weet nu echt wel dat elk middel de was goed schoon maakt. Die verkeersvragen zijn veel leerza mer, hoe eenvoudig ze ook mo gen zijn." Als het aan de Alphense rij-in- structeur R. Meijdam ligt, blijft het CBR gewoon doorgaan met de uitzendingen. Maar de vra gen mogen wel iets moeilijker, vindt hij. Zijn plaatsgenoot T. van Weert is het met hem eens. „De vragen zijn erg eenvoudig. Het niveau van het theorie-exa men ligt beduidend hoger. Maar ja, veel mensen begrijpen zelfs de simpele regels niet." „Afschaffen? Hoe kom je aan die informatie?", is de verbaas de reactie van rijschoolhouder A. van Ast uit Voorschoten. Ook hij heeft liever dat het CBR doorgaat met het uitzenden van de vragen. Alleen mogen de antwoorden wel wat uitgebrei der worden gegeven. „Een vraag stellen is gemakkelijk. Maar ze moeten ook motiveren waarom iets wel of niet mag." De Voor schotenaar heeft er weinig woorden voor nodig om te mo tiveren waarom hij vindt dat de spotjes moeten blijven. „Kijk maar eens om je heen." Het is belabberd gesteld met het rijgedrag van de meeste au tomobilisten, vindt ook instruc teur Zonderop. „De agressie in het verkeer neemt gigantisch toe. In een rijschoolauto merk je dat heel goed. Degenen die ach ter je rijden, gaan het liefst aan je trekhaak hangen. Ze kruipen bijna in je kofferbak." JANET VAN DIJK. Over één ding zijn politie en speedbootverkoper het eens: het dodelijke ongeluk op de Ou de Rijn dat woensdag een Lei- denaar het leven kostte, zal speedbootkapiteins niet afrem men. „Iedereen heeft toch iets van: dat zal mij niet gebeuren", zegt de Warmondse postcom- mandant J. Kraan. Speedbootverkoper W. Visch uit Warmond ziet het zo: „Iedereen wil toch effe proberen om snel te gaan". Als hij voor 30 tot 100.000 gulden een speedboot verkoopt, vertelt hij precies waar ze hard mogen en waar niet. Maar de politiecomman- dant merkt dat dat niet helpt. Hij vindt dat logisch. „Wie koopt ervoor 100.000 gulden een speedboot om zich door een fiets te laten inhalen? Nie mand toch? Je kiest toch ook geen Porsche om 30 kilometer per uur te rijden?" De Oude Rijn is een toevoerrou- te naar De Kagerplassen waar, net als op Braassem en West einder, voluit geronkt mag wor den. En dan is het even wennen als je op dat brede water niet meer dan 12 kilometer per uur mag. Dat alcohol in het spel was, verbaast de politieman geen spat. „We merken steeds vaker dat daar sprake van is, al kun je er moeilijk wat tegen doen. Andèrs dan op de weg, is er op het wa ter geen wet die het varen onder invloed verbiedt. Hooguit kun nen agenten optreden als een schipper 'onkundig' is, puur dronken dus. Maar bewijs dat maar eens." Ook de straffen zijn lager dan op de weg. Je krijgt met je bootje maar moeilijk een boete van boven de 120 gulden aan je broek, terwijl de Warmondse en Leidse korpsen zich geen inbe slagname kunnen herinneren. Toch wil 'Leiden' al bij het tweede proces-verbaal toeslaan, tweemaal eerder dan Warmond. Afschrikken is hét woord in een stad waar de geluidsoverlast al snel groot is en langsrazende speedboten woonboten bescha digen en laten losslaan. Sinds de Leidse politie vorig jaar de beschikking kreeg over een sur veillanceboot, zijn de klachten uit die hoek echter verstomd. Speedbootverkoper W. Visch: „ledereen wil toch effe proberen om snel De Warmondse collega's beste den tachtig procent van hun surveillances aan speedboten die te hard varen of op dat op verkeerde tijden doen op de snelvaarroutes. En nog is dat een druppel op de gloeiende plaat. Als de ene snelheidsfa naat wordt ingerekend, geven tien anderen onbestraft gas. Om nog maar te zwijgen van al die uren dat er geen toezicht is: „Want dat geven de bestuurders elkaar maar al te snel door". „Het wordt steeds drukker op het water en er komen steeds meer en steeds snellere speed boten", klaagt Kraan. „Als war me broodjes vliegen ze over de toonbank, bleek laatst nog uit een onderzoekje bij jachtwer ven in de regio". Volgens speedbootverkoper Visch valt het met die omzetstij gingen wel mee, maar worden de bootjes inderdaad steeds sneller en luxer, met salons en keukentjes. Een beetje speed boot haalt snelheden van 80 tot 85 kilometer, terwijl zijn werf ook rondtoert met een boot die 120 'haalt'. En dat terwijl je al met een vaart van 35 kilometer per uur kunt waterskiën. „Grootste probleem is dat men sen vaak niet beseffen wat ze doen. Ook in mijn jachtwerf ko men ze wel eens met een rot- vaart aan", zegt Visch. „Het zijn vaak kinderen van 12,13 jaar die peperdure boten besturen", zegt woordvoerder Graveland van de Leidse politie. „Die be seffen niet dat het op het water even gevaarlijk is als op de weg en de geluidsoverlast al gauw ondraaglijk is." Officieel magje pas een speed boot besturen als je 18 bent en een vaarbewijs hebt gehaald. De wachttijden voor de vaarbewij zen zijn echter lang en een praktijkexamen is niet nodig. „Het is maar een briefje", zegt postcommandant Kraan dan ook. „De praktijk blijkt vaak foto hielco kuipers heel anders, blijkt men niet te weten dat de remweg van een boot veel langer is dan van een auto." Vraag is: wat nu? „Iedereen weet dat je op de Oude Rijn maar 12 kilometer mag varen, maar blijkbaar heeft men toch harder gevaren", klinkt het in Leiderdorp. „En een constante controle zit er niet in." PAUL VAN DER KOOIJ Dennis Mark: „De Olympische Spelen is een ideale etalage voor het nieuwste materiaal." foto jan holvast Dennis Mark uit Leiden, wiel renner en medewerker van rij wielhandel Ton Overdevest In de werkplaats staat voortdu rend de televisie aan. Alle karre tjes die tijdens de Olympische Spelen de revue passeren, wor den daar beoordeeld. Ook de supersonische formule 1-fiets van de Brit Chris Boardman. De uit één stuk gemaakte fiets met aërodynamische bijzonderhe den, trok de aandacht van alle wielerliefhebbers, maar ook die van rijwielhandelaren. „Wij staan nog steeds versteld van alle vernieuwingen in de wielrensport," zegt Mark. „De renners lijken steeds meer op marsmannetjes. Maarzij moe ten wel. De verschillen tussen de atleten worden almaar klei ner. dus grijpen zij alles aan om sneller te kunnen. Elke keer als wij denken iets nieuws in de zaak te hebben, blijkt het even later weer achterhaald te zijn." De Olympische Spelen is een ideale etalage voor het nieuwste materiaal. Volgens Mark werken met name Duitsers met zeer ge avanceerde fietsen. De tweewie- Iers zijn gemaakt van 'exotische' materialen zoals carbon, glasve zel en titanium. Superlicht, maar ook aan de vorm wordt eindeloze aandacht besteed. „Neem die trispokes, wielen met slechts drie spaken. Die zijn niet gewoon recht of ovaal, maar zijn vleugelachtig ge vormd. Zij doorsnijden als het ware de lucht, net als een vlieg tuig." Maar het gebruik van deze ma terialen is nog niet voor elk land weggelegd, zo stelt Mark. „Ne derland dacht dat Batavus dus in een mum van tijd ook wel een serie van carbonframes er uit kon persen. Nou, mooi niet. De vierde man van de ploegen tijdrit reed mooi met een breuk in zijn fiets. De frames waren ook helemaal niet stijf genoeg, dat kost energie. Vind ik toch een schande. Neem dan die Duitsers maar, alles perfect in orde. Zij hebben bijna nooit materiaalpech." Dat de Brit Chris Boardman af gelopen woensdag op de vier ki lometer achtervolging de Duit ser Lehmann vernederde op een ultra-lichte bolide, heeft weinig met de fiets te maken, denkt Mark. Op een baan met zo n kleine afstand heeft hel ge wicht volgens hem weinig ef fect. „Ja, het geeft zo'n Board man misschien wel moraal, de wetenschap dat hij een mooie lichte fiets heeft. Dat hij hem kon inlopen had meer met de instorting van Lehmann te ma ken. Die was vooraf huizenhoog favoriet. Toen hij merkte dat hij tekort schoot heeft hij het laten lopen, terwijl de Brit juist een enorme kick kreeg. Lehmann rijdt op een fiets die weinig on derdoet voor die van Board man." Volgens Mark zijn het de tri-at leten die het meest experimen teren met hun materiaal. „Wiel renners zijn zo conservatief als wat. Zelf reed ik al een jaar met een zogeheten spaghettistuur, waarbij je met je ellebogen op het stuur rust, toen het een beetje werd gebruikt in wieler wedstrijden". Een van de nieuwste vindingen is het '10 procentsspiegeltje'. Doordat spiegeltje hoeft een renner niet meer zo vaak zijn hoofd op te tillen, waardoor er weerstand optreedt, om te zien wat er op de weg gebeurt. Hij kan naar beneden in het spie geltje kijken en zo aërodyna misch op zijn fiets blijven zit ten. Volgens de fabrikant scheelt het 10 procent. „Het be wijs daarvan kan ik er echter niet bijleveren", erkent Mark. Vakantieleed of vakantiepret De ene keer zit de enige ster die het hotel heeft in de badkamer- spiegel, zoals de Leidse band Rubberen Robbie ooit zong. De andere keer kom je op een vakantie in een uithoek van Thailand je buurman tegen. Of je wordt mee uit gevraagd door Julio Igle- sias. Gebeurtenissen die een vakantie onvergetelijk maken, in vele opzichten. Wij willen weten welke bizarre, vrolijke en nare avonturen onze lezers op hun reizen deze zomer meemaken. Schroom niet te schrijven of te bellen naar 'Het Gesprek van de Zomerdag', Postbus 54.2300 AB Leiden, tel: 071 - 161440. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren «Johannes Willem, zv. P. Stehouwer en W.A. Dekker Müfide, dv. A. Kirkici en S. Kirkici Arthur Her man Gijsbert, zv. C.F.G.M. Langezaal en J.M.T. Oltheten Angélique, dv. C.E.R. Alders en C.K. van der Plas Richard Jan-Jasper, zv. J.R. Stavleu en M.A. Hoeke Anne, dv. J.T.L. Tukker en M.A. Korver Joep, zv. J.A.M. Tijssen en G. in 't Veld Sanne Milou, dv. K.E. Vleeming en E.M. Lakeman Robert Ferdi, zv. A.H.A. Bakker en M. Michiels Marlot, dv. W.G. Dieker en P.L.M. Zandvliet Monique Catharina Alida, dv. P.A.P. Im merzeel en H.G.M. van Nobelen Lisan- ne Maria. dv. J.L.J. van Nijnatten en M P. Knuist Ysbrand. zv. M.P. van Wijk en J. Hendriks Anish August, zv. A R. Kanhai en A. Sardjoepersad Pa trick, zv. A.J. van Stijn en M. Peeman Justus Maurits, zv. J. Hoekstra en C.E. Hofstede de Groot Adrian Albert, zv. A.P. Aldenkamp en E. Doeve Camille Sophie, dv. B.J.J.I.M. van Liebergen en A.M. de Bruijn Claudia Anastasia Ma ria Aimée, dv. J.B.M. Reuvers en E.M.G. Immink* Annemijn Feline, dv. L.J.H. Schalks en M.C.J. van den Berg Assia, dv. Y. Oulmouden en H. Aroubat Ri- cardo Johannes Hendrik, zv H. Scheep maker en C.C. van Rijn Willem Adria- nus, zv. A.W- Hoek en J. Beugelink Bram, zv. H.J. Wesselink en S.J.W. van Genderen Sjors, zv. H. J. Wesselink en S.J.W. van Genderen Melissa, dv. W. Nagtegaal Jamila, dv. J.H.M. van Roode Simone Elisabeth, dv. A.C. Bal- jeu en E.E. Dekker Rieneke. dv. C.E. van der Meer en A.M.A. Medendorp Kimberley Rowan, dv. J.P. van den Berg en W.J.M. Rusman Bart Jan, zv. H.W.J. Poos en C.C. Smits Esther, dv. P. de Koning en N. van Beelen Anja Xianting, dv. W.H. Moei en W K. Wong Linda, dv. T. de Jongen J.M. Noteboom Megan Patricia, dv. G.J. Draycott en P.M. Draycott Steven Adrie Cornel, zv. E. Kramer en B.J.A. van der Ham Ro- zella Marinella, dv. G.P.S.P. Mandas en Y. IJzendoorn Johannes Theodorus, zv. E.J.M. Kuipers en J.P.S. Bouten Fadoua, dv. S. Boufaresen N. Oumghar Rudolf Gerard, zv. G. de Wit en A.R. Thierens Anne Cécile, dv. N. de Vogel en W. Jongenburger Wanoehi, dv. M. Dilanchian en M. Torrossian Desirée Elisabeth, dv. H.N. Hoogervorst en M.Q.A. van Rijn Leonie Francis Eliza beth, dv. M. Spek en jonkvrouw M.S.T. van Holthe Danny, zv. A. van Duin en A. van der Wiel Paul Douglas Malcolm, zv. P.J. Lansbergen en M E. de Goede Jolien, dv. J. Bleichrodt en H. Harkes Kirsty, dv. N.A. Dickhoff en C.A. Evans Dennis, zv. C.J.B. Nijssen en M.M.J. De- vilee Natasja Jennifer Alissa, dv. G. Vletter en C. Wolthaus Leonard Rintje, zv. J.J. Ketelaar en P.A.G. van Gaaien Cornells Daniél, zv. P.H. van Klaveren en R.M. de Graaf Apolonia Janna, dv. C. van Veen en C.J. van der Plas Anne- belle Maria, dv. W.H.M. van Schie en A.W. van Veen Maaike Pnjna, dv. R. Heemskerk en M.C. Koevoet Thamara Louise, dv. C.J. Huisman en J.M. van El- ten Daisy Petronella, dv. E.G.M. Waas dorp en F.R. Vermolen. Overleden D.N. Bekker, geb. 19 jan. 1928, man Th.P. van der Meer, geb. 16 april 1916. man J. van den Heuvel, geb. 17 maart 1922, man «Th.J. Be- melman, geb. 27 april 1928, man P.A.J. Schamper, geb. 25 juli 1920, man H. Yücel, geb. 4 dec. 1945, man J A P. van der Ham, geb. 24 dec. 1940, man J. Pet, geb. 18 maart 1921, man H.A. Oostdam, geb. 23 feb. 1915, geh. gew. met S.H.Vink*J. van Egmond, geb. 6 aug. 1925, man H J. Turenhout, geb. 19 feb. 1903. man P. de Bruine, geb. 13 dec. 1898, geh. gew. met I.F. Leenhouts A.E. van Duura. geb. 5 aug. 1903, geh. gew. met P.A. Jansen D. Kroeze, geb. 31 dec. 1931man A. van Weerlee. geb. 14 nov. 1908, man C.J. Zaal, geb. 16 sept. 1961, man F. Offerman, geb. 11 feb. 1918, man T G. Korenhof. geb. 9 nov. 1918, man E.A.G. Sloothaak, geb. 4 maart 1970, man A.F. Wolf, geb. 1 dec. 1895, vrouw A.J. van Peet, geb. 1 jan. 1925, man S. Gaastra, geb. 25 dec. 1906, geh. gew. met M. Plugge F. N'Hari, geb. in het jaar 1937, echtg. van A. Srour R. Ze venbergen, geb. 2 mei 1973, man. Gehuwd R H. den Hartog en M. Bosch N.L. van der Sar en M. Maria Menezes de Carvalho E.P. Verberg en J C. Zit man J.N.A. Rijerkerken J A.E M. Sel der E W.H. Koelink en K Verver C.W.L. Meijer en T M F. Sloos L.W.G. Schnjeren J. van der Tuin «RH. Koer- ten en J.B. Plewicka M.H. Starrenburg en A. Hartman R. van der Meer en A. van Weeren J.W. van der Stoel en M.G- .H.C. van Teeffelen P.G. Voigt en J.H. Raghoebar M. Postma en E. Smit T.A.B. van Slobbe en C. Bruinewoud T.A. Voeten en C.M. Zwemmer H. Langstraat en I. Heijnsbroek P.J.A. Kriek en J.J.G.M. Nederpelt C.J. van Rijnen Th.C.de Rooij. AGENDA VRIJDAG 31 JULI Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuin vereniging Stevenshof. C. van Bruggepad 2, aanvang 20 15 uur Noordwijk André Hazes in Club'71, zaal open 20.30 uur Warmond Open Warmondse Snooker K, in Jumbo Snooker O 19 00 uur inaf ZATERDAG 1 AUGUSTUS Katwijk Duinwandelingen.org Lionsclub. strandpav ZeeSZon,startti|d 5, 10 en 15 tussen 9.00 en 13 00 uur- 25 km tussen 9.i en 11.00 uur. Static Show Visserijdagen, Boulevard t/ode n Street- open catamaranwedstrijden, voor de kust strandvak Skuytevaert. aanvang 12.00 ui prijsuitreiking 18.00 uur. Muziek in het centrum mmv de F paraders, van 14.00 tot 17 00 uur Reddingsdemonstratie op strand en langs de kust ter hoogte van het Rijnlands Zeehospi- tium. aanvang 14.15 uur Bloemencorso aanvang 16 30 uur Vuurwerk op de Boulevard t/o de witte kerk, aanvang 22.30 uur Rommelmarkt in de IJshal aan de Vondellaan, van 9.00 tot 16 00 uur. Corso-wandeltocht over 10,15 of 20 km. start vanaf hel VVV-kantoor. tussen 9 00 en 14 00 Countrydansavond met live muziek, org North Hill Country Dancers, in Tapperij 'De Gewoon- steZaak', Schoolstraat 11. aanvang 21 00 zichtiging van de praalwagens op de Kon Wi helminaboulevard, vertrek Noordwi|k Bmr.er vanaf Voorstraat om 19 30 uur Egerlander Blaaskapel De Zeedorper Muzika ten. Vuurtorenplein. 18 00 uur. Warmond Open W 19 00 ui ïr Centre ALPHEN/DEN HAAG CERBERUS De rechtbank in Den Haag heeft een 19-jarige Alphenaar tot 30 maanden - waarvan tien voor waardelijk - celstraf veroor deeld. De Alphenaar heeft een reeks van misdrijven gepleegd. De man, die volgens zijn raadsman, veel boeken leest, schaakt en tot nog toe een blan co strafblad had, ging in de fout nadat zijn cocaineverslaving hem boven het hoofd groeide. Hij kwam geld tekort om de rijf gram die hij per dag gebruikte te betalen. Daarom rukte hij geld uit de handen van een kas- siere van een Alphens benzine station, brak hij in bij een foto- handel en stal hij zelfs de televi sie van zijn eigen ouders. Maar ook was hij bij de bero ving van een 41 -jarige man op 8 februari in Alphen. Die werd bij het verlaten van een cafe door twee jongens bont en blauw ge trapt. De 19-jarige Alphenaar hield het hoofd van het slacht offer met twee handen vast. Een dag later kwam een taxichauf feur aan de beurt. Hij werd be dreigd met een fileermes van dertig centimeter. Omdat de verdachte bereid is om zich te laten behandelen voor zijn drugsverslaving, von niste de rechtbank conform de eis. VRIJE TIJD Vakantie De Leidse Vrijwilligerscentrale en het project Tieners Actief zijn tot maandag 17 augustus op vakantie. Film Politiek informatiecentrum De Invalshoek aan de Koppenhink- steeg vertoont zaterdag vanaf 20.00 uur de video Portrait de Simone de Beauvoir'. De Beau- voir praat over vrouwenbelan- gen, huwelijk, samenwonen, seksuele bevrijding, socialisme en feminisme. Voor zaterdag 15 augustus staat een video over Romero en de mensenrechten in El Salvador op het program ma. Die begint ook om 20.00 Tienerkamp Club-buurthuis Mirt-Honken organiseert voor jongeren tus sen 12 en 16 jaar van 8 tot en met 15 augustus een tiener kamp in het Noordbrabantse Rijen. Het kamp staat in het te ken van film. Opgave bij Anda van Bohemen (071-762772) of Trees Claassen (02522-20486). Ouderenwerk De stichting ouderenwerk heeft vanwege de grote vraag haar pedicuredienst uitgebreid. Met ingang van 3 augustus kunnen ouderen elke maandagmiddag terecht in buurthuis Cornelis Joppensz aan de Oppenheim- straat 6a. Op woensdag en don derdag houdt de pedicure spreekuur in verzorgingshuis LorenthoL

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15