K Huisman Autobedrijf B.V. Subaru SVX voor excentrieke futuristen Vrij ondernemerschap met voetangels en klemmen WEG EN WIEL v is yRÊ&O:. afe- M 1 -sH*» Sublieme stijloefening Lotus verdwijnt in de ijskast it Fiets' Off. Subaru dealer voor Groot Leiden Levendaal 80, Leiden. Tel. 071-134000. Druk werk aan '365-Dagen- DONDERDAG 30 JULI 1992 8 De nieuwste creatie van Lotus, genaamd M200, heeft al les te maken met gevoel voor stijl en sportiviteit. Logisch, gezien het roemrijke verleden van het door Colin Chap man gestichte merk. Want op welk model dit genie zich ook uitleefde, het werden steeds moderne klassiekers. Met hun fenomenale wegligging en geweldige motorka- rakteristiek zijn het tot op heden nog steeds indrukwek kende verschijningen. De laatste creatie Lotus Elan vormt de basis van de M200. Deze roadster is een vrijestijloefening van een eigen team ontwerpers. Het model heeft een aërodynamische rolbeu- gel met een verstelbare 'spoiler-flap', twee aparte lage voorruitjes en een speciaal voor meer neerwaartse druk ontworpen achterzijde. Ook de voorkant is met dat speci fieke doel voor ogen opnieuw vormgegeven. Van binnen een combinatie van leer en kunststof bekle ding, sportstoelen van composiet-materiaal en een apart zwart-wit instrumentarium. De M200 staat op 17 inch wielen van alu-magnesium en speciale Goodyear-Lotus 215/40 banden. Maar helaas, het gaat niet goed met Lotus en de fabrikant heeft onlangs moeten besluiten de Elan uit produktie te nemen. Daarmee is deze sportwagen na drie jaar al tot klassieker verklaard. Het besluit van Lotus bepaalt tevens het lot van de M200. Het ontwerp verdwijnt in de koel kast in afwachting van betere tijden. foto ap v»».. - Van Calimero naar Super-Jumbo: Subaru heeft nu ook een fraaie sportwagen in de gelederen, foto subaru WARSCHAU PATRICIA CLOUGH THE INDEPENDENT Hoe westerlingen ook over wiel klemmen denken, hier in War schau ben ik er maar wat blij mee. Dankzij mijn eigen fel-gele wielklem kan ik mijn auto veilig voor de deur parkeren. Ik kocht het apparaat voor ruim 500 gulden en hoewel het een zwaar en onhandig onding is om aan te brengen, verzekeren deskundigen me dat dit de eni ge manier is om de talloze vin gervlugge autodieven te snel af te zijn en 's nachts rustig te sla pen. Mijn auto, een achttien maanden jonge Volkswagen, is namelijk erg in trek bij Poolse autodieven. Tijdens ettelijke pogingen om de auto te stelen, is er al twee keer een ruit ingeslagen, drie keer een slot vernield, één keer een handvat afgebroken en twee keer een deur geforceerd. Het zonnedak is opengebroken, het alarm is vernield, de afsluit bare benzinedop is losgesloopt en de motorkap is opengewrikt. En dit ondanks stikkers op de ruiten die potentiële dieven waarschuwen dat de auto met maar liefst twee alarmsystemen is beveiligd. Maar voor professionele auto dieven is een alarm geen enkel probleem. Ze breken de auto open en zijn er al mee weggere den voordat iemand tijd heeft op het alarmsignaal te reageren. Volgens de politie werden er in Polen vorig jaar 30.780 auto's gestolen. Ongeveer hetzelfde aantal werd ontvreemd in Oos tenrijk, Italië, Frankrijk, Neder land en Duitsland. Steeds meer worden gestolen auto's naar Oost-Europa gebracht, wegens de enorme vraag naar westerse auto's aldaar. In Polen zouden momenteel zo'n 60.000 gestolen auto's rondrijden. Een veelvoud hiervan wordt doorgesluisd naar de voormalige Sovjetunie of naar het Midden-Oosten, Noord-Afrika en zelfs de Vere nigde Staten. Dit grootschalige diefstal-circuit is voornamelijk het werk van goed -georgan iseerde bendes met hun eigen dievengilde, koe riers en werkplaatsen voor de vervaardiging van valse papie ren. Deze organisaties werken vaak in opdracht en stelen al leen specifiek door klanten ge vraagde jaargangen, modellen en kleuren. Mercedes, Volkswagen, BMW en Volvo behoren tot de meest populaire auto's. Britse wagens zijn nauwelijks in trek: niemand wil een auto met het stuur rechts. Sommige teams rijden rond met een mobiele werk plaats. Een afsluitbare benzine dop wordt losgesloopt. De sleu tel wordt binnen enkele minu ten ter plaatse nagemaakt en de auto kan worden weggereden. Wanneer een auto moet wor den opengebroken, gebeurt dat aan de rechterkant, omdat dou- anebeamten meestal aan de lin kerkant staan. In Gdansk, de hoofdstad van de handel in gestolen auto's, wor den cursussen gegeven in het openbreken van auto's, niet in louche garagebedrijven, maar in hotels, voor de lieve som van 1.100 gulden per student. Som mige cursussen worden zelfs af gesloten met een soort examen. Als je langer dan drie minuten nodig hebt om met een auto weg te rijden, ben je gezakt. Sommige autodieven werken samen met officieren van het Russische leger, die de smaak van het vrije ondernemerschap te pakken hebben gekregen. Een auto wordt gestolen, in vlie gende vaart naar een Russische legerbasis gereden en via een oprit regelrecht in een militair transportvoertuiggeparkeerd. De deuren worden dichtge gooid en het toestel vertrekt naar het Russische moederland, zogenaamd als onderdeel van de terugtrekking van Russische troepen uit Polen. Russische transportvoertuigen worden niet door de Poolse douane ge ïnspecteerd. VERTALING MARGREET HESLINGA BOCHOLT GPD Wil men momenteel een beetje opvallen op de weg dan lijkt dat alleen nog maar met een Japan se auto te kunnen. In sneltrein vaart brengen diverse merken zogeheten 'niche-models', op maat gesneden auto's voor klei ne doelgroepen, op de markt. Om in het topsegment iets te betekenen heeft het in ons land bescheiden opererende Subaru sinds kort de SVX klaarstaan. Excentriek mag je de auto be slist noemen. „We willen af van het Calimero-tijdperk", waren de woorden die directeur Jim Coert bij de introductie van de Subaru Legacy destijds sprak. Met de SVX, die de verdwenen XT Turbo opvolgt, komt het merk zogezegd in een futuris tisch Super-jumbo-tijdperk. Heel opmerkelijk is de zescilin der boxermotor. Hoewel Subaru al een 200 pk tweeliter turbo 16- kleppen motor in huis heeft, kiest men voor dit vernuftige 3.3 liter-blok. Deze 24-klepper le vert 250 pk, goed voor ruim 230 km/u en een sprint van 0-100 km/u in 7,8 seconden. De 4,63 cm lange 2+2 auto (twee volwaardige zitplaatsen voorin en twee Ideinere ach terin) met een bijna volledig glazen gladde koepel heeft ter FIETSSTROOK voorkoming van tocht en voor het behoud van aerodynamiek, veel kleinere zijruiten dan nor maal. Dat geeft de auto een ori gineel uiterlijk. De extra tussen- frames zorgen voor een haast panoramisch beeld en een bij zonder wijde portieropening. En dat zonder het supergladde oppervlak te verstoren. De 4-traps automaat zorgt voor een variabele overbrenging van redactie: Theo van der Kaaij Geen prijsafspraak De fabrikant van een fiets mag niet langer de prijs in de winkel bepalen. Ook komt er een eind aan het exclusieve recht dat fa brikanten winkeliers bieden be paalde merkfietsen te verkopen. Dat heeft staatssecretaris Van Rooy van economische zaken onlangs bekend gemaakt. Van Rooy verbiedt hiermee kartelaf spraken zoals die sinds 1969 tussen het merendeel van de fa brikanten en fietshandelaren bestaan. Van Rooy volgt met haar besluit het advies van de commissie economische mededinging. Volgens de RAI zal het verbod van de staatssecretaris geen grote gevolgen hebben op de prijs van de miljoen fietsen die jaarlijks in ons land worden ver kocht. De RAI denkt dat de fa brikant dezelfde eisen zal blij ven stellen aan de winkelier die zijn produkt verkoopt. Daarbij is het van belang dat de winke lier een vakman is die de fietsen ook kan repareren. Volgens de RAI stelt ook de consument daar prijs op. Negentig procent van de fietsen wordt op dit mo ment via de vakhandel ver- kocht de aandrijfkrachten naar de vier permanent aangedreven wielen. Een heel aangenaam verlopen proefritje net over de grens met een snelheid van 240 km/u op de teller bewees ons dat menig sportief topmodel zich wel even achter de oren mag krabben. Geen krimp in de wegligging, messcherp sturen en strak op koers blijvend is hij subiet tot stilstand te krijgen. De sterke kanten van de auto zitten niet alleen in techniek en ontwerp, ook de prijs van ruim een ton biedt minimaal de helft voor sprong op de concurrenten. Standaard was de Subaru SVX als prototype afgeladen met elektronische snufjes: ABS, air bags, ASR, achterwielbesturing, hydropneumatisch veersys- teem, ruitontdooisysteem en 'voice operation system'. Daar van is alleen ABS overgenomen, verder zit er nog centrale deur vergrendeling in en elektrisch bedienbare ramen. Alcantara- bekleding is standaard, evenals een CD-speler, airco, cruise- control en schuifdak. De Subaru SVX heeft een ge slaagde binnen- en buitenkant en zal menigeen die iets snels en heel-bijzonders wil, beslist aanspreken. De importeur le vert de auto via zes speciale Su- baru-dealers. Prijs 114.900. BUK IN HET VERLEDEN REDACTIE. PETER LODEWIJKS Audifabriek in VS Net als BMW is ook Audi van plan een eigen autofabriek te bouwen in Amerika. Ergens in 1995 moet de produktie van start gaan. AJs mogelijke ande re iokaties noemt Audi ook Mexico, waar Volkswagen al een fabriek heeft, en Canada. BOEKEN De Formule 1-gekte Bij uitgeverij Elmar in Rijswijk is een leuk boek verschenen dat de lezer laat kennismaken met de opwindende wereld van het Formule 1-racen. Wat komt er allemaal kijken bij een Grand Prix-weekeinde, hoe zit een Formule 1-auto in elkaar en de coureurs, wat zijn dat voor mensen? Deze en nog veel meer vragen worden op een prettig leesbare en begrijpelijke meinier uitgebreid beantwoord door de auteur, Patrick Beckers. Het Formule 1-racen is niet al leen een wereld van snelheid en I passie, maar vooral ook de we- reld van het grote geld. Wil een team succesvol meedraaien in dit circus, dan moet er ieder jaar minimaal 130 miljoen gul den op tafel komen. En ieder seizoen ligt dat bedrag ongeveer een derde hoger. Alles hangt af van het materiaal. Er moeten dus goede auto's ontwikkeld, gebouwd en getest worden, met als resultaat een succesvol optreden tijdens de zestien races die een seizoen telt. Dan is er nog het salaris van het personeel en niet te ver geten de coureurs. En omdat de Formule 1 de hele wereld over gaat, zijn ook de posten reis- /verblijfskosten en materiaal- vervoer niet te onderschatten. Een deel van het enorme bud get wordt terugverdiend met het prijzengeld en de televisie rechten. Maar dat is slechts een druppel op een gloeiende plaat Voor het overgrote deel moeten sponsors opdraaien. En die zien het steeds minder zitten om veel geld in een team te stoppen dat niets presteert. Zij willen al leen succesvolle teams sponso ren maar zonder sponsorgeld kan een team niet succesvol zijn. Een vicieuze cirkel dus. Het Formule 1 -boek is bedoeld voor mensen die iedere keer met verbazing de Grand Prix- gekte op televisie voorbij zien trekken en er wel eens wat meer over willen weten. Maar ook doorgewinterde autosportlief hebbers kunnen er veel genoe gen aan beleven. HET FORMULE 1 -BOEK; door Patrick Beckers; 132 pagina's; uitg. Elmar in Rijswijk; 34,50. Simca/Matra-dag op Circuitpark HAARLEM Op maandag 14 september or ganiseert de Simca Matra Sports Club haar traditionele clubdag op het Circuitpark Zandvoort. In de ochtend wordt door deskundige instructeurs aandacht besteed aan de verho ging van de rijvaardigheid. 's Middags zijn er sprinten en slaloms en vrij rijden. De toegang is gratis. Voor meer informatie: tel. (023) 35658?. PRODUKTNIEUWS Spanningzoeker voor 12 en 220 Volt Een nieuw type spanningzoeker, geschikt voor het 12 Volt- circuit van bij voorbeeld de auto en voor het 220 Volt-net in huis, werkt volgens een systeem dat elke twijfel of de massa van het apparaatje nu wel of niet goed contact maakt, weg neemt. Het lichaam van de gebruiker fungeert namelijk als 'massa' en sluit de stroomkring. Het is een handig hulpmid del bij het zelf installeren van elektrische accessoires in de au to. Bij Halfords is dit multifunctionele apparaatje voor 14,95 Kaartlezen in auto zonder gevaar De weg van huis naar het werk is doorgaans geen probleem, maar tijdens de vakantierit moet in een vreemde omgeving meermalen de kaart geraadpleegd worden. In het donker en ook overdag bij buiig weer, moet er een lichtje aan te pas ko men. De auto-binnenverlichting geeft te weinig direct licht en ontneemt tegelijkertijd door weerkaatsing de bestuurder een deel van het zicht op de weg. Een kaartleeslamp is een veilige en goedkope oplossing. Een nieuw, tweedelig type is in Half- ordswinkels voor 16,95 te koop. Op de sigarette-aansteker aangesloten is hij via een soepel snoer in elke gewenste stand te buigen, zodat de 'lezer' elk detail op de kaart kan belichten terwijl de bestuurder geen enkele hinder ondervindt. BETROUWBAAR EN VEILIG MET DE AUTO OP VAKANTIE INFORMEER NAAR ONS GUNSTIGE ZOMER VOORDEELTARIEVEN BEL GRATIS 06 - 099 66 86 Over de gehele we reld wordt druk ge sleuteld aan een fietsontwerp met de werktitel '365-Dagen-Fiets'. Het gaat om een ontwerpwedstrijd van het Nederlandse tijdschrift 'Fiets' ter gelegenheid van het tienjarig bestaan. De wedstrijd werd in februari uitgeschreven en op dit mo ment zijn er 250 exemplaren van het reglement de deur uit naar belangstellenden. Verre weg de meeste aanvragers zijn particulieren, maar ook techni sche universiteiten, industrieel ontwerpers, architecten en pro fessionele ligfietsbouwers heb ben zich aangemeld. Er is zelfs een aanvraag uit Alaska bij. Opvallend is, dat de fietsindus- trie zelf geen belangstelling voor de wedstrijd toont. „Tenzij de aanvragen gecamoufleerd zijn," zo stelt de redactie van 'Fiets'. Toch is er nog van alles moge lijk, want de inschrijving sluit pas op 31 januari volgend jaar. De prijs voor de '365-Dagen- Fiets' bedraagt 25.000 gulden. Het gaat erom een voertuig te ontwerpen dat door spierkracht wordt aangedreven en het ge hele jaar door praktisch goed Deze 'Solo' van ontwerper Luud Schimmelpennink is voorbeeld van een toekomstfiets die 365 dagen per jaar is te gebruiken. foto cpd bruikbaar is. De berijder moet met zijn voertuig in staat zijn om met vijftien kilo bagage in een uur tijd minimaal 35 kilo meter af te leggen. Dat is de drempel voor verdere beoorde ling door de jury. „Op een gewone fiets zal dat niet gemakkelijk zijn, maar we zoeken dan ook naar een betere fiets," stelt de redactie van het tijdschrift. Het zal duidelijk zijn dat de ontwerper het moet zoe ken in de richting van een ge stroomlijnde ligfiets. Alleen fiet sen van dergelijk model zijn in staat hoge snelheden te halen en bovendien biedt de stroom- lijnvorm ruimte voor bagage. Het moet dus een volledig uit gewerkt voertuig zijn en geen ontwerp op papier. De jury wordt straks gevormd door de deelnemers zelf. Reglementen zijn aan te vragen bij 'Fiets', tel. 020 - 6237223. De vrouw van de directeur van de Britse locomotievenfabriek Hunslets wilde graag een boodschappenwagentje dat kleiner was en gemakkelijker in te parkeren dan haar Jaguar. Althans, dat is het verhaal achter dit eigenaardige driewielige eitje, genaamd Scoota- car. Het voertuigje werd aangedreven door een ééncilinder twee- taktmotor en kon daarmee een snelheid van ruim 70 kilometer per uur bereiken. Later was er ook een versie leverbaar met twee cilin ders en die ging nog harder. Daarbij verstookte de Scootacar slechts 3,5 liter brommerbenzine per 100 kilometer. In totaal bouw de Hunslets tussen 1957 en 1965 rond de duizend exemplaren van dit handige stadswagentje. archieffoto

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8