'Maastricht kost Europa deel groei' Vladivostok bevrijdt zich uit de ketenen van de beer Economie Laatste lossing van Mazda's in Rotterdam Cacaoberg is groter dan ooit )ONDERDAG 30 JUL11992 Bedrijvigheid industrie neemt toe den haag» De bedrijvigheid in de industrie neemt toe, meldde het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS) gisteren. In de maand juni lag de bezettingsgraad (de tijd dat de machines draaiden) op 84,5 procent. In maart was dat nog 83,8 procent. Positief resultaat Chrysler Detroit Het Amerikaanse concern Chrysler, na General Motors en Ford de grootste autoproducent van de Verenigde Staten, heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een winst weten te boe ken van 288 miljoen gulden. In dezelfde periode vorig jaar leed het concern nog een verlies van 343 miljoen dollar. De omzet gioeide van 12,65 miljard tot 15,08 miljard gulden. Chrysler wist zijn marktaandeel in de VS te vergroten met 0,9 procent. Vol gens bestuursvoorzitter Lee Iacocca lijkt het erop dat de Ameri kaanse economie aan de beterende hand is. Bij IBM meer banen weg dan gepland armonk» Bij het Amerikaanse IBM, 's werelds grootste compu terconcern, gaan meer banen weg dan was verwacht. Dit jaar zullen er 32.000 arbeidsplaatsen verdwijnen in plaats van de aangekondigde 20.000. Dat komt omdat meer mensen gebruik hebben gemaakt van de afvloeiingsregeling dan werd verwacht. Door het verminderen van het werknemersbestand moet IBM 1,94 miljard gulden extra ophoesten. Vorig jaar noteerde de computergigant voor het eerst in zijn geschiedenis een verlies: 4,58 miljard gulden. Er werken nu 344.000 mensen bij IBM. Ook de Nederlandse vestiging streept mensen van de loonlijst, waar bij gedwongen ontslagen worden vermeden. Duitse Allianz boekt verlies münchen Het Duitse verzekeringsconcern Allianz heeft zijn uit breidingsdrift moeten bekopen met een verlies in de verzeke ringsactiviteiten. De grootste verzekeraar van Europa maakte deze week bekend dat vorig jaar een verlies is ontstaan van 1,96 miljard gulden bij zijn assurantiën. In 1991 boekte Allianz hier nog een winst van 200 miljoen gulden. Het verlies is veroorzaakt door de overneming van de Amerikaanse Fireman's Fund Insu rance Company, de Deutsche Versicherungs-AG en de Deutsche Lebensversicherungs-AG uit de voormalige DDR. De Ameri kaanse verzekeraar bracht een verlies van 688 miljoen gulden. De ex-DDR-verzekeraars kostten Allianz even veel geld. rotterdam gpd Het laatste schip met Mazda's voor de Nederlandse markt wordt eind deze week bij de au- toterminal van Europe Combi ned Terminals (ECT) in Rotter dam gelost. Het volgende schip gaat naar Antwerpen. Vanaf 1 november verhuist ook de los sing van de Mazda's voor Duits land naar België. Begin vorig jaar slaagde het Antwerpse stuwadoorsbedrijf Brussel noemt rekenwerk 'onrealistisch De invoering van de Economische en Monetaire Unie, de in Maastricht vastgestelde EMU, kost de EG de komende vier jaar een half tot één procent aan economische groei. Dat heeft het Internationale Monetaire Fonds (IMF) be rekend. De Europese Commissie verwerpt de uitkomsten van het IMF-rapport, dat deze week in Brussel voor op schudding zorgde. Volgens de Commissie is het reken werkvan het IMF „extreem en onrealistisch". brussel gpd Hessenatie er in Mazda uit Rot terdam weg te halen. Het bedrijf heeft voor de aanvoer van au to's een terminal op de linker Schelde-oever laten bouwen met een oppervlakte van tachtig hectare. Het vertrek van Mazda bete kent voor de Rotterdamse ha ven een verlies van ongeveer 115.000 import-auto's per jaar. Met elkaar gaat het om de helft van de jaarlijkse auto-aanvoer van ECT. Ook Den Haag is niet onder de indruk. Volgens een zegsman van het ministerie van financiën ligt Nederland juist goed op koers wat de voorbereiding op de EMU betreft. De Nederland se plannen voor sanering van de overheidsfinanciën zijn in Brussel positief ontvangen, al dus Financiën. De berekeningen van het IMF werden dinsdag onthuld door het Franse dagblad Libération. De Europese Commissie haast te zich om de IMF-berekenin- gen af te doen als een extreem scenario'. Volgens de Commis sie moet in de EG tot 1996 nog geen half procent economische groei worden ingeleverd. Na 1996 zou een procent per jaar in de plus genoteerd kunnen wor den. Het IMF geeft overigens toe dat het gaat om computer- berekingen en niet om voor spellingen. De IMF-cijfers over de nega tieve gevolgen van de invoering van de EMU komen voor de Brusselse politiek nogal ongele gen. Alleen Ierland en Luxem burg hebben het verdrag van Maastricht al goedgekeurd. In Denemarken is het akkoord weggestemd, de Fransen oorde len op 20 september over Maas tricht. Om de EMU te kunnen in voeren, moeten de landen van de EG aan twee begrotingscrite ria voldoen: het overheidstekort mag niet meer dan drie procent bedragen, de overheidsschuld niet meer dan zestig procent van het bruto binnenlands pro- dukt. Voor landen die daar nu al aan voldoen, zoals bijvoorbeeld Frankrijk, is er weinig aan de hand. Voor de andere landen levert de invoering van de EMU grote problemen op. Zij moeten fors bezuinigen op de overheidsuit gaven om de EMU-normen te kunnen halen. Dat gaat ten kos te van de economische groei. Volgens het IMF zou vooral Ita- lë zwaar worden getroffen. In het ongunstigste scenario van het IMF zou de Italiaanse over heid jaarlijks 7,7 procent min der moeten uitgeven. Dat kost de Italianen in 1996 bijna 3,5 procent van hun economische groei. Volgens het pessimistische scenario van het IMF slaagt Ne derland er niet in de EMU-nor men te halen. Volgens de opti mistische variant blijft Neder land met een overheidstekort van onder de drie procent wel binnen de norm. Die optimisti sche IMF-variant komt overeen met de berekeningen die de Ne derlandse regering aanhoudt. Minder angst voor hoge rente in Duitsland londen-berlun the independent De inflatie in West-Duitsland is gedaald tot 3,3 procent, het laagste percentage in meer dan een jaar. Door deze daling wor den de vrees voor een volgende verhoging van belangrijke Duit se rentetarieven getemperd. Het Westduitse indexcijfer voor de kosten van van levens onderhoud is in juli gestabili seerd. In juni daalde de inflatie ook al, maar toen was een prijs verhoging voor benzine nog buiten beschouwing gelaten. De Duitse cijfers, die beter waren dan verwacht, werden bereikt door lagere voedsel- en energieprijzen, die deels te dan ken zijn aan een stijging van vijf procent van de mark ten op zichte van de dollar. Terwijl de sterkere mark de importkosten omlaag bracht, profiteerden de Duitse inflatie cijfers in juli ook van de op de dollar gebaseerde olieprijzen. Bovendien werden de prijzen onder controle gehouden door een scherpe daling van de prij zen van groente en fruit van het seizoen. Op de beurs van Frankfurt is de vrees verdwenen dat de Bun desbank de recente verhoging van het wisseldisconto tot 8,75 procent zou vervolgen met een verdere verhoging van de ge wichtiger Lombardrente, nu 9,75 procent. Deskundigen verwachten dat de Duitse inflatie de komende maanden zal schommelen tus sen de 3,3 en 3,5 procent. De re gering in Bonn is echter van plan de BTW in januari met een procent te verhogen tot vijftien procent, om zo te voldoen aan de harmonisatieregels van de Europese Gemeenschap en om de stijging van overheidsuitga ven te financieren. De Bundesbank, zich bewust van de verhoging van de BTW, heeft niettemin duidelijk ge maakt vast te houden aan een lagere inflatie, met het nulper centage als doel. Dat betekent dat de bank de komende ander half jaar een streng monetair beleid zal voeren. den haag-geneve saskia van westhreenen Er is niet tegenop te eten. Een berg van tweehon derdvijftig ton cacaobonen ligt in de verwerkende landen wereldwijd te wachten op verwerking. Honderdvijftig ton daarvan bivakkeert al tien jaar lang in een Amsterdamse opslagloods, omdat de Nederlander van nature nu eenmaal een grote chocolade-eter is. In de producerende landen ligt nog een grotere voorraad. In Genève praten producerende en consume rende landen over het gigantische overschot aan cacao. En daarmee over een waardige wereld- prijs. Maleisië is een van de veroorzakers van het probleem. Het land is een grote producent van rubber en olie, maar sinds kort ook van cacao. Zo wil het de economie wat minder wankel maken. Ook Indonesië plant met een ongeremde vaart cacaobonen. In tien jaar is de produktie opge voerd van 7000 tot 120.000 ton. Verreweg de grootste producent is Ivoorkust. Het land verdub belde in acht jaar zijn produktie en zorgt in z'n eentje voor eenderde van wereldproductie van cacao: bijna 850 miljoen ton bonen per jaar. „Het is moeilijk om de markt te remmen", ver telt drs. Th. van der Waerden van de Nederlandse Cacao en Cacaoprodukten Vereniging (NCCV). „Je stopt een boon in de grond en na drie jaar pluk je de eerste vruchten. Dat gaat dan zo n twintig tot dertig jaar door. Produktiebeperking van een natuurprodukt is moeilijk." Van der Waerden is net terug van de conferen tie. Nederland is er fors vertegenwoordigd. Het is een uitvloeisel van onze grote genegenheid voor chocolade. Nederland snoepte vorig jaar 65.000 ton aan repen, bonbons, candybars en aanver wante artikelen. Dat is ruim vijf kilo per persoon. Ter vergelijking: een Chinees gebruikt tweehon derd gram chocolade per jaar. Al acht jaar lang zwelt de bonenberg dagelijks aan. De voorraad bonen die over de hele wereld in pakhuizen ligt opgeslagen, is even groot als een achtmaandelijkse consumptie. Het gevolg daar van is een prijs die in zeventien jaar niet zo laag is geweest. Op de termijnmarkt in Londen sloten de contracten voor juli 55 gulden lager op 956 gul den per ton, in New York daalde de prijs met 75 gulden naar 1075 gulden per ton. Minister Gauze van Grondstoffen van Ivoorkust pleitte deze week in Genève voor een verdubbe ling van de wereldprijs. Hij verbood andere lan den om hun voorraden op de markt te gooien, waardoor de prijs nog verder daalt. De consume rende landen, waaronder Nederland, willen een schema voor exportbeperking. De producerende landen zouden zoveel mogelijk overtollige cacao moeten achterhouden en opslaan, als dat vanwe ge een de lage prijs nodig zou zijn. Op lange ter mijn zou de totale produktie moeten worden be perkt. De kosten die met het voorgestelde plan zijn gemoeid, moeten worden betaald uit een heffing op de cacaoprijs, vinden de producerende lan den. De consumerende landen vinden dat het grootste gedeelte van dat geld moet worden op gebracht uit achterstallige afdrachten aan de In ternational Cocoa Organisation. Die heeft ruim 230 miljoen gulden tegoed met name van Ivoorkust en Brazilië als bijdrage aan de buf fervoorraad. British Telecom schrapt dit jaar 35.000 banen Het Engelse telecommunicatie bedrijf British Telecom schrapt nog dit jaar ruim 35.000 banen. Dat heeft het bedrijf gisteren bekendgemaakt bij de publika- tie van de eerste-kwartaalcijfers van het lopende boekjaar. Op 1 april had Telecom 210.500 werknemers in dienst. Het aantal personeelsleden dat zich heeft aangemeld om het bedrijf vrijwillig te verlaten, is dit jaar gegroeid van 20.000 tot 29.000. Door natuurlijk ver loop en de verkoop van enkele onderdelen van Telecom, komt het aantal vertrekkende werk nemers boven de 35.000 uit, al dus financieel directeur Barry Romeril. De terugdringing van het aantal banen wordt ingege ven door de recessie in Groot- Brittannië. In het eerste kwartaal van het boekjaar dat bij British Telecom op 1 april begint, heeft het be drijf een 28 procent lagere winst vóór belastingen behaald. IMF geeft arme landen extra jaar goedkoop krediet washington ap Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) heeft 72 regeringen van ontwikkelingslanden een extra jaar gegeven voor het ver krijgen van leningen tegen een zeer lage rente. Voor de lenin gen komen landen in aanmer king met een laag inkomen per hoofd van de bevolking. Het IMF heeft sinds 1987 zo'n 8,75 miljard dollar (14,5 miljard gulden) aan leningen voor arme landen beschikbaar. Slechts twintig van de 72 landen wisten echter van de gunstige voor waarden te profiteren. Onge veer 3,2 miljard dollar is ver strekt. Een regering die een aan vraag indient, moet een beleids plan opstellen met doelstellin gen die binnen drie jaar moeten worden bereikt. IMF en Wereld bank moeten het plan goedkeu ren. De leners krijgen tien jaar de tijd om het geld terug te betalen en hoeven in de eerste 5,5 jaar slechts 0,5 procent rente te be talen. De rente op normale le ningen van het IMF ligt dicht bij de marktrente. the independent Op perron één van het station van Vladivostok, het oostelijke eindpunt van de Transsiberische spoorlijn, meldt een plaquette dat Moskou 9.288 kilometer ver weg is. San Fran- sisco ligt geografisch gezien dichter bij. De afstanden op het Russische continent zijn enorm, maar voor de Russische inwomers van het verre oosten kunnen ze niet groot genoeg zijn. De meesten zouden wensen dat Moskou, gewoonlijk eenvoudig 'het centrum' genoemd, aan de andere kant van het sterrenstelsel lag. Gedurende de 70 jaar van commu nistische overheersing was Vladi vostok voor buitenlanders en andere Russen een gesloten stad. Haar be langrijkste doel was dienst te doen als basis voor de voormalige Sovjet-vloot op de Stille Oceaan. De meeste indus triële ontwikkeling is opgezet om te voorzien in de behoeften van het le ger. Het omliggende gebied, dat zich uitstrekt tot in de immense vlakten van Siberië, is rijk aan natuurlijke hulpbronnen, maar een groot deel van het hout en de mineralen werd gewonnen en naar Ruslands indus triële hart aan de andere kant van het continent gestuurd. Nu het communistische systeem wordt ontmanteld, de Stille Oceaan vloot wegens gebrek aan brandstof zelden de haven verlaat en Vladi vostok sinds begin dit jaar is openge steld voor bezoekers, probeert de plaatselijke bevolking zich wanhopig los te maken van Moskous economi sche wurggreep. De inwoners zouden willen dat Vladivostok haar oude rol van zeehaven naar Azië weer terug krijgt. En zij zouden graag meer vrij heid hebben om de Oostsiberische hulpbronnen voor zichzelf te ontgin nen. Vladivostok werd in 1860 gesticht en tegen de eeuwwisseling was het een bloeiende vrijhaven geworden, waar handel werd gedreven met om liggende landen in Oost-Azië. Tegen de tijd dat in 1916 de Transsiberische spoorlijn klaar was, waardoor er over land een directe verbinding met Parijs was, had de stad een groot aantal Eu ropese handelaren aangetrokken. Maar de welvaart van de stad duurde kort, aangezien de Bolsjewieken aan de macht kwamen en zij de deur dichtgooiden voor buitenlandse han del. Nu kijkt Vladivostok voor haar toekomst opnieuw naar het oosten en weg van Moskou. „Moskou moet zich realiseren dat het land zich niet op de oude gecen traliseerde manier kan ontwikkelen", De haven van Vladivostok. De stad wil zich weer openen naar Oost-Azië, het gebied waarmee de voormalige 'verboden stad' vóór de communistische revolutie nauwe be trekkingen onderhield. foto meirion harries zegt Alexander Korobejev, hoogleraar recht aan de universiteit van Vladi vostok. Korobejev werkt samen met andere plaatselijke academici en za kenmensen aan een plan dat de re gionale overheid meer zeggenschap zou geven over de ontginning van de hulpbronnen in het gebied en de macht om garanties af te geven voor de belangen van potentiële buiten landse investeerders. Maar het is een moeizaam gevecht. Moskou is onwillig om het verre oos ten enige economische autonomie te ge'ven. President Jeltsins adviseurs zijn bang dat speciale concessies een precedent kunnen vormen voor ande re gebieden binnen de Russische fe deratie. Bovendien willen zij de na tuurlijke hulpbronnen niet kwijt die zij al tientallen jaren uit het gebied krijgen. „Moskou heeft nu geen macht meer om te nemen, maar zij wil nog niets geven", aldus Korobejev. De buit is enorm. Volgens Edouard Saubolle, een Frans-Russische zaken man die in Tokyo de economische belangen vertegenwoordigt van het Russische verre oosten, is de rijkdom aan mineralen in oostelijk Siberië nauwelijks aangeroerd door voorma lige Sovjet-ondernemingen. Saubolle beweert dat het verre oos ten 30 procent bezit van de totale koolvoorraden van de voormalige Sovjet-unie, 40 procent van de vis, dertig procent van het timmerhout, 90 procent van de diamanten en een nog niet in kaart gebrachte hoeveel heid olie. marmer en diverse minera len die het niéuwe Rusland niet wil of kan ontginnen. De rijkdom van het Russische verre oosten heeft ertoe geleid dat veel za kenmensen uit Japan, Zuid-Korea, China, Australië en de VS het gebied hebben bezocht. In juni, toen Jeltsin een bezoek bracht aan Washington, maakten de VS bekend dat zij hun consulaat in Vladivostok zullen her openen. Ook twee kantoren van de Verenig de Naties strijden om het hardst om geld aan te trekken voor het gebied. De Industriële Ontwikkelingsorgani satie van de VN heeft een plan opge steld voor een vrije economische zone rond Vladivostok, met soepele belas tingtarieven voor de nieuwe indus trieën. Het Ontwikkelingsprogramma van de VN wil daar niet voor onder doen en heeft een nog ambitieuzer plan in elkaar gedraaid om het Russi sche verre oosten door middel van een 30 miljoen dollar kostend ontwik kelingsproject in de rivierdelta van de Turnen te verbinden met het noord oosten van China, Mongolië, de twee Korea's en Japan. Maar niemand heeft enig idee waar het geld voor deze twee plannen van daan moet komen. Tot nu toe hebben weinig buitenlandse zakenmensen vanwege de politieke onzekerheid en economische chaos blijvende investe ringen gedaan. De meesten sluiten snelle handelsovereenkomsten of stippelen werkbare onderzoeken uit voor de toekomst. Japanse bedrijven worden verder gehinderd door het voortdurende conflict tussen Tokyo en Moskou over het eigendom van de zuidelijke Kuril len, een eilandengroep voor de kust. De Japanse regering heeft de zaken wereld gezegd zich te onthouden van grote ontwikkelingsprojecten in Rus land totdat het geschil is opgelost. Maar Japanse bedrijven doen zelf al onderzoek naar de hulpbronnen van het gebied, die ze in de toekomst graag willen ontginnen om te kunnen voldoen aan de voortdurend groeien - de vraag van de Japanse industrie naar grondstoffen. „De inwoners van Vladivostok wa ren euforisch toen de stad openging", aldus Alexander Latkin, een econoom die vroeger verbonden was aan de prestigieuze Academie voor Weten schappen en nu aan het hoofd staat van een particuliere denktank. „Zij verwachtten een stroom buitenlands geld. Maar buitenlandse zakenmen sen moeten zeker zijn over de toe komst en zij hebben een infrastruc tuur nodig. In het verre oosten be staat deze infrastructuur bijna hele maal niet." De spanningen tussen Moskou en het verre oosten zorgen nu al voor vertraging bij een groot oliewinnings project op de oostkust van het eiland Sachalin. Een internationale inschrij ving voor de winning en ontwikkeling van de olie- en gasreserves van het gebied werd oorspronkelijk gewon nen door een Japans-Amerikaans consortium van Mitsui, Marathon Oil en McDermott International Inc. Maar na uitgebreid lobbyen in Sacha lin door bedrijven die hadden verlo ren, heeft de Russische regering ge suggereerd dat ook andere oliemaat schappijen toestemming krijgen voor deelname aan het project. Volgens Mitsui zit er naar scnatting 100 mil joen ton olie en 400 miljoen kubieke meter gas voor de kust van Sachalin. Voorlopig is de enige florerende handel in Vladivostok die in tweede hands lapanse auto's, die door Russi sche zeelieden de Japanse Zee over worden gebracht en door een aantal duistere misdaadsyndicaten over heel Rusland worden gedistribueerd. Mis daad is een groeiend probleem, en het hele gebied ademt een geweldda dige, grensgebiedachtige atmosfeer. Het economisch potentiëel is er, maar zelfs de plaatselijke bevolking begint zich te realiseren dat ontwik keling niet alleen maar een zaak is van .het verstrekken van visa aan een paar buitenlandse zakenlieden. VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Cacao-overslag in de Amsterdamse haven. De voorraden kunnen door het enorme aanbod met geen moge lijkheid worden weggewerkt. foto anefo rob c. croes

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7