Zuid-Afrika zet 5000 man in om rust te herstellen toord over toekomst Bosnië Geen Buitenland "Lex, er staat nog een bonnetje van je---" 'Eh, donderdag Henk, echt, donderdag". Coupplegers Madagaskar gearresteerd 'Beginnen met luchtbrug naar Somalia' Burgerwacht Dode bij zware explosie wapenfabriek bij Tel Aviv 'Irak bereidt offensief voor tegen shi'ieten' Vaticaan wil band met Israël DONDERDAG 30 JUL11992 Luide autoradio is overtreding aken» Een rechtbank in de Duitse stad Aken heeft gisteren te harde muziek in de auto een overtreding genoemd van het we genverkeersreglement. Volgens de rechtbank wordt het reactie vermogen van een bestuurder die in zijn auto 'waanzinnig' har de muziek beluistert, aangetast. Oppositieleider Togo dood na aanslag lome» Tavio Amorin, de Togolese oppositieleider die vorige week bij een aanslag gewond raakte, is gisteren aan zijn verwon dingen overleden. Amorin (34), die een uitgesproken tegenstan der was van het militaire regime van president Eyadema, werd afgelopen donderdag op straat met kogels doorzeefd. Honderd Azerbajdzjanen gedood moskou Armeense strijders in de omstreden enclave Nagorno- Karabach in Azerbajdzjan hebben verscheidene dorpen her overd en daarbij minstens honderd Azerbajdzjaanse soldaten gedood. Aan Armeense zijde zouden zes doden en 16 gewonden zijn gevallen. Archeologische vondst bij bouw metro MEXico-stadTijdens graafwerkzaamheden voor een nieuwe metrotunnel in Mexico-Stad zijn tientallen meer dan 450 jaar oude skeletten gevonden van Indianen, die bij de verovering van Mexico door Hernando Cortez overleden zijn aan door de Span jaarden meegebrachte ziektes. Archeologen hopen dat de vondst zal leiden tot nieuwe wetenswaardigheden over het einde van Tenochtitlan, de Azteekse voorloper van Mexico-Stad. 'Grotere VN-macht in Kroatië' new york De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Boutros Boutros Ghali, heeft gisteren opgeroepen tot een uit breiding van de 14.000 man sterke VN-macht in Kroatië met ze ker 850 man. Daarmee moet de „etnische zuivering" in door Serviërs gedomineerde gebieden worden voorkomen. Ook moet zo worden worden verhinderd dat de strijd in Bosnië-Hercegovi- na zich over de grens uitbreidt. Minister Italië liever parlementariër rome» De Italiaanse minister Vicenzo Scotti (buitenlandse za ken) geeft de voorkeur aan een zetel in het parlement boven de functie van minister. Scotti diende gisteren zijn ontslag in na een besluit van de christen-democratische partijleiding dat de functie van minister niet meer verenigbaar is met die van parle mentslid. BCCI-aanklacht tegen ex-minister VS new york Clark Clifford, oud-minister van defensie van de Ver enigde Staten, (1968-1969) is aangeklaagd vanwege zijn rol in de overneming van de Amerikaanse bank First American door de inmiddels gesloten Bank of Credit and Commerce International (BCCI). In de aanklacht staat dat Clifford opzettelijk informatie heeft achtergehouden ervzichzelf dank zij BCCI heeft verrijkt. Terugsturen Haïtianen onrechtmatig new vork» Het beleid van de Amerikaanse regering om Haïti aanse vluchtelingen die op zee zijn opgepikt terug te sturen zi it is nacepaan nf 7.ii in hnn land zullen wnrdpn vprvnlpd. aanse vluchtelingen die op zee zijn opgepikt terug te sturen zon der dat is nagegaan of zij in hun land zullen worden vervolgd, is onrechtmatig. Dit heeft een federaal Hof van Appèl in New York gisteren bepaald. Daarmee is de uitspraak van een lagere recht bank, waarin het beleid wel wettig werd bevonden, nietig ver- Donderdag 6 augustus vallen de eerste prijzen weer. MEER KANS, MEER GELD, IN DE STAATSLOTERIJ. Vredesactie' voor woonoorden Johannesburg De Zuidafrikaanse regering is een grootscheepse operatie begonnen om de rust te herstellen in zestien door geweld geteisterde zwarte woonoorden rond Johannesburg. Poli- tie-minister Hernus Kriel zei gisteren op een persconfe rentie in Soweto, dat ongeveer 5000 politiemannen en militairen voor onbepaalde tijd voor deze 'vredesactie' zullen worden ingezet. johannesburg p. van nusenberg correspondent de 1 her- De operatie stellen, zodat elementaire dien sten zoals vuilnisophaal, water- rioleringswerkzaam- nairobi-anatananarivo gpd-afp De groep zwaar bewapende mannen die gistermorgen enige tijd het nationale radiostation op in Malagasië (de republiek op het eiland Madagaskar in de Indische Oceaan) bezet hielden en verklaarden de macht te hebben overgenomen, zijn in de loop van de dag gearres teerd. De overgangsregering van premier Guy Razanamasy liet weten de toestand volledig onder controle te hebben. De arrestatie van de samen zweerders geschiedde evenals de korte radiobezetting zonder geweld. Er werd alleen een paar keer in de lucht geschoten om een nieuwsgierige menigte op afstand te houden. In de hoofdstad Antananarivo 'viel weinig te merken van de coup-poging. Bussen en auto's verschenen normaal in de stra ten en iedereen ging naar zijn werk. President Didier Ratsiraka bleef ongedeerd in zijn zwaar beveiligde paleis in de hoofd stad. Mohamed Sahnoun, de speciale VN-vertegenwoordiger voor So malia, heeft gisteren gezegd te hopen dat binnen enkele dagen de luchtbrug naar Somalia kan worden geopend om voedsel te brengen naar ten minste ander half miljoen mensen die drei gen van honger te sterven. Sah noun zei dat er geen tijd is om een verslag af te wachten dat een speciale VN-onderzoeks- commissie voorbereidt. „Kinde ren sterven nu," zei hij. Sah noun hoopt dat er voedsel kan worden gevlogen naar de hoofdstad Muqdisho en een tiental gemeenschappen in het binnenland, waaronder enkele gebieden die in geen maanden hulp hebben ontvangen. heden weer hervat kunnen wor den", aldus Kriel. In diverse woonoorden is de situatie door de ontwrichting van deze voor zieningen zo verslechterd, dat wordt gevreesd voor het uitbre ken van ernstige ziekten. Kriel ontkende ten stelligste dat de operatie wordt uitge voerd met het oog op de grote algemene staking, waartoe het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) voor volgende week maandag en dinsdag heeft op geroepen. Het is volgens Kriel niet alleen de bedoeling om de dienstverlening te hervatten, maar ook te verbeteren. Hij zei dat de politie, die de laatste week zwaar bekritiseerd is voor haar optreden in de townships, „goed geïnstrueerd" is. Kritiek op de politie kwam onder andere van de door de Zuidafrikaanse regering inge stelde Goldstone Commissie. Zij verwijt de politie dat zij er niet in slaagt de daders op te sporen van aanslagen op zwarte trein reizigers. Eerder deze week werd de politie scherp gehekeld nadat de vooraanstaande pa tholoog Jonathan Gluckman had onthuld dat politiemensen zich routinematig schuldig ma ken aan schendingen van de mensenrechten en dat vele tientallen arrestanten in politie cellen zijn omgebracht. lima» Onder het toeziend oog van een soldaat staan gewapende Peruaanse vrouwen in de hoofdstad Lima gereed voor het begin van een militaire parade ter gelegenheid van Onafhankelijkheidsdag. De vrouwen ma ken deel uit van burgerwachten, die afgelegen Indiaanse dorpen moeten beschermen tegen aanvallen van de maoïstische guerillabeweging Lichtend Pad. Lichtend Pad is al maanden bezig met een zwaar offensief tegen het regeringsleger en beheerst al een groot gedeelte van het land. foto apmichael stravato d bloemendaal correspondent Bij een zware ondergrondse ex plosie in een Israëlische wapen fabriek,in Herzliya (ten noorden van Tel Aviv), is vanmorgen ten minste één dode gevallen. On geveer vijftig mensen raakten gewond. De politie heeft de kustweg van Tel Aviv naar Haifa geslo ten. Er ontstond grote chaos op de weg, waar verschillende au to's door de kracht van de ex plosie vanaf werden geblazen. Alle ziekenhuizen in de omge ving van Tel Aviv zijn in staat van paraatheid gebracht. Vele reddingswerkers en brandweer lieden hebben zich naar de plaats van het ongeluk begeven en er zijn tientallen ambulances ingezet. Enkele buurtbewoners belden naar radio-stations om de ex plosie te beschrijven: „Ongeveer om zeven uur stond ik op mijn balkon. Plotseling was er een zwarte rookwolk van honderden meters hoog en na drie of vier seconden een enorme explo sie", zo zei Ephraim Cohen uit de stad Ra'anana tegen de le- gerradio. „Het leek wel iets bui tenaards". „Er was een enorme padde stoel van rook", zei een oogge tuige voor de radio. Een ander sprak van een „klein Hiroshi ma". De legerrradio zei dat er rekening wordt gehouden met „talloze slachtoffers" en hon derden beschadigde huizen. De drukgolf van de explosie was tot in Tel Aviv te voelen. Het was het tweede ongeluk in een Israëlische wapenfabriek binnen twee maanden. Volgens de politie deed de ontploffing zich voor in een ondergrondse munitie-opslagplaats. Andere berichten spraken over een on geluk tijdens een proefneming met explosieven. Een paar maanden geleden heeft de Israëlische regering het besluit genomen militaire in dustrieën in het centrum van het land te verplaatsen naar dunbevolkte gebieden in de Ne- gev-woestijn. Maar met die ver huizing zal nog zeker een jaar of vijf gemoeid zijn. washington afp-r De Verenigde Staten hebben Irak er gisteren van beschuldigd een offensief tegen het shi'iti- sche verzet voor te bereiden. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft Irak in strijd met de VN-resoluties de vluchten met vliegtuigen hervat. Hij noemde dat een nieuwe vorm van mili taire druk op het zuiden met het doel de bevolking te intimi deren. Uit een andere, anonie me bron op het ministerie van buitenlandse zaken is echter vernomen dat Irak sinds enkele dagen deze vluchten zou heb ben gestaakt. Washington sprak gisteren te vens zijn steun uit aan leiders van het Iraakse verzet die mo menteel in de Amerikaanse hoofdstad zijn voor overleg met de Amerikaanse regering en senatoren. „Het is van essen tieel belang om die moedige Iraki's te steunen die zich tegen Saddam Husseins tirannie ver zetten", aldus president Bush in een brief aan de senaatscom missie voor buitenlandse zaken. De verzetsleiders, waaronder de Kurdische leiders Barzani en Talabani, hadden gisteren ook een ontmoetingt met minister Baker (buitenlandse zaken). De ontmoetingen zijn een uitvloeisel van de groeiende on vrede binnen de Amerikaanse regering over de weigering van Saddam om zich te houden aan de resoluties van de Verenigde Naties. Het VN-inspectieteam heeft in het Iraakse ministerie van landbouw geen bewijs gevon den voor een geheim wapen programma. Achim Biermann, de Duitser die aan het hoofd staat van het team, zei tegen over verslaggevers dat na syste matische doorzoeking geen ma teriaal is aangetroffen waarop het in de Golfoorlog bereikte staakt-het-vuren betrekking heeft. Volgens de bestandsreso lutie moet Irak al zijn massaver nietigingswapens onder toe zicht van de Verenigde Naties plaatsen. „De mogelijkheid dat een hoeveelheid belangrijk ma teriaal is weggehaald blijft ech ter open," zei Biermann op CBS-radio. 'Quayle moet opstappen lakeland applaatste. Binnen de Republikeinse par tij begint de voorsprong van Bill Clinton op George Bush 62 tegen 28 punten in een recente peiling in de staat California voor zenuwachtigheid te zorgen en diens vice-president moet het daarbij bijzonder ontgelden. „Ik ben ervan overtuigd dat Dan Quayle ervoor zou kunnen zorgen dat president Bush de verkiezingen zal verliezen. Dat is slecht voor het land en voor de hele wereld want dan zitten we vier jaar met Bill Clinton op gescheept", aldus Thomas. Lokale Republikeinen hebben de Amerikaanse vice-president Dan Quayle vandaag in een pa ginagrote advertentie in de krant Washington Post opge roepen zijn post op te geven om de kansen op herverkiezing van George Bush niet in gevaar te brengen. „Dan Quayle is een albatross rond de nek van de president zo verklaarde de voormalige voorzitter van de republikeinse partij in de staat Florida, Tom my Thomas, die de advertentie Een Bosnische vrouw wist de tranen van haar gezicht na aankomst in een vluchtelingenkamp in Kroatië. Sa men met 4000 anderen ondernam ze de tocht onder bescherming van VN-militairen. foto reuter george hammer LONDEN-SARAJEVO GPD-Rtr-DPA Leiders en vertegenwoordigers van de strijdende partijen in Bosnië-Hercegovina hebben in gestemd met het opzetten van een comité dat onder meer een staakt-het-vuren en een gevan- genenruil moet uitwerken en moet helpen bij het binnen loodsen van internationale hulpzendingen. Een politieke oplossing van de problemen van Bosnië-Her cegovina is echter niet bereikt. De Portugese onderhandelaar Jose Cutileiro heeft dat gisteren bekendgemaakt aan het slot van de driedaagse vredesconfe rentie die onder EG-auspiciën in Londen is gehouden. De EG had voorgesteld Bos nië op te delen in 'constitutio nele eenheden' of kantons, naar Zwitsers voorbeeld. Cutileiro verklaarde tegenstander te zijn van een „constitutionele oplos sing die het gebruik van geweld beloont en de verplaatsing van bevolkingsgroepen aanvaardt". Maar de vertegenwoordiger van de moslims in Londen, Silaidjic, concludeerde waarschijnlijk te recht dat Cutileiro precies het tegendeel beoogde van wat hij zei. De Kroaten en Serviërs had den deze oplossing wel als uit gangspunt aanvaard. In de Bosnischehoofdstad Sarajevo kwam woensdag voor het eerst een konvooi met hulp goederen over land aan. Het be stond uit 21 vrachtwagens met 170 ton voedsel, die dinsdag morgen vanuit de Kroatische havenstad Split waren vertrok ken. De VN hoopt nu dagelijks voedselzendingen via deze 250 kilometer lange route te kunnen gaan verzorgen. Zij moeten in de plaats van de dure en on praktische luchtbrug komen, waarmee de naar schatting 360.000 a 420.000 mensen in de stad nu van voedsel worden Japanse premier geeft met vakantie 'goed voorbeeld' TOKYO AFP De Japanse premier Kiichi Miyazawa geeft zijn landgeno ten deze zomer het goede voorbeeld: hij gaat maar liefst twintig dagen op vakantie. Miyazawa zal zijn vakantie dagen in drie periodes opne men en doorbrengen in zijn buitenhuis in Karuizawa, een vermaarde badplaats ten noor den van Tokyo. In het verleden nam de premier genoegen met tien dagen zomervakantie. Sinds hij in november aan trad heeft Miyazawa gehamerd op de verbetering van de le venskwaliteit van de Japan ners. Door deze kwestie hoog op de politieke agenda te zet ten, kwam hij tegemoet aan de kritiek dat de Japanners teveel werken en zich te weinig ont spannen. Vakantie nemen geldt in Japan vaak als oncolle giaal omdat de collega's dan harder moeten werken. Overigens zal het nog wel even duren voordat de Japan ners zijn voorbeeld volgen. Dit jaar nemen ze in elk geval ge middeld niet meer dan zeven dag vakantie. jeruzalem-rome ad bloemendaal correspondent Het Vaticaan heeft de eerste stap gezet op de weg naar be trekkingen met Israël. Een geza menlijke Israëlisch-pauselijke commissie gaat bekijken hoe de relaties tussen de twee staten kunnen worden genormali seerd. Maar woordvoerder Na- varro-Valls van het Vaticaan, die dat gisteren bekendmaakte, wil de niet antwoorden op de vraag hoe lang het werk van de com missie zal gaan duren. De stap van het Vaticaan komt niet helemaal onverwacht. In januari van dit jaar vertelde de Newyorkse kardinaal John O'Connor aan Amerikaanse joodse leiders dat hel Vaticaan meer belangstelling heeft voor het aangaan van betrekkingen met Israël dan in het recente verleden. De laatste paar jaar hebben zoveel landen relaties aangeknoopt, of betrekkingen hersteld, dat er buiten de isla mitische wereld bijna geen staat meer is te vinden zonder diplo matieke banden met Israël. Volgens O'Connor wachtte de paus alleen nog maar op „enke le tekenen van goede wil" van de kant van Israël voor de eerste stappen in de richting van nor male relaties konden worden gezet. Die tekenen zijn kenne lijk gegeven door het aantreden van de regering Rabin, die het vredesproces nieuw leven wil inblazen en de bouw in bezet gebied wil afremmen. Het Vaticaan heeft Israël sinds de stichting van de joodse staat in 1948 nooit officieel wil len erkennen. Daar zijn ver schillende redenen voor gege ven. Om te beginnen is er de be zorgdheid over het lot van ka tholieke minderheden in Arabi sche en andere islamitische lan den en, niet in de laatste plaats, in de sinds 1967 door Israël be stuurde Westelijke Jordaanover. Vooral in de beginjaren van van de staat Israël was het ont breken van relaties ook een ge volg van theologische disputen, met name de anti-joodse hou ding van de kerk. Pas in 1965 bepaalde het Tweede Vaticaans Concilie dat de joden niet col lectief schuldig zijn aan de dood. van Christus. Na het concilie stelde Rome zich open voor een dialoog met andere kerkgenoot schappen en godsdiensten, waarbij in de gesprekken met het jodendom melkbaar voor uitgang is geboekL In zijn gesprek met joodse lei ders, eerder dit jaar, zei kardi naal O'Connor de indruk te hebben dat Rome niet langer wil vasthouden aan een van zijn traditionele eisen voor het aan gaan van betrekkingen met Is raël. namelijk de intemationali sering van de stad Jeruzalem. Rome beschouwt die maatre gel als een garantie voor een vrije toegang tot de plaatsen die heilig zijn voor de drie mo- notheïstische godsdiensten. Het is een eis die meer te maken heeft met het paaien van de Arabische wereld dan met wer kelijke bezorgdheid over de godsdienstige situatie in Jeruza lem. Wat men ook van de Israë lische bezetting mag denken, de vrije toegang tot de heilige plaatsen van christendom, jo den en islam is pas sinds 1967 echt verzekerd. Diplomatieke betrekkingen met Israël zouden voor het Vati caan de weg vrijmaken voor een pauselijk bezoek. De paus heeft meer dan eens te kennen gege ven dat hij graag naar Jeruzalem wil komen als alle voorwaar den voor zo'n reis zijn vervuld om samen met joden en isla mieten te bidden voor vrede in het Midden-Oosten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5