'Chemiesector Europa is enorme vervuiler' Koele typen, zonnig geprijsd! Binnenland Beetje geld van Krant op Zondag voor schuldeisers Werkpaarden en luxe paarden SIEMENS Twaalf jaar geëist voor overval grenswisselkantoor Amsterdam: 'Gay capital of Europe' Ballonnen in de wind Weer taxichauffeur in Amsterdam beroofd Onderzoek naar lijken uit oorlog onder huis DONDERDAG 30 JUL11992 3 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Cemeenschappe»>|We Persdienst Verkeersquiz in STER-blok stopt den haag De STER en het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbe wijzen (CBR) stoppen op 20 augustus met de verkeersvragen in de STER-blokken. De spotjes een vraag, na een paar andere boodschappen gevolgd door het antwoord zijn vanaf novem ber vorig jaar uitgezonden. Voor de STER hadden ze het voor deel dat kijkers ook naar de rest van het reclame-blok bleven kij ken. Mexicaans bier aangepast aan norm Amersfoort Modelo, de brouwer van het 'trendy' Mexicaanse bier Corona Extra, heeft de hoeveelheid dimethylnitrosamine in het bier verminderd. Volgens Suncomex in Amersfoort, de im porteur van het bier, voldoet Corona nu aan de strenge Zwitser se norm. Het feit dat Corona deze norm overschreed, was voor de slijterijketen Gall Gall aanleiding om de verkoop van het bier te staken. In enkele Zwitserse kantons was kort daarvoor de verkoop van Corona verboden. Dimethylnitrosamine zou in gro te hoeveelheden kankerverwekkend zijn. Gall Gall gaat het bier nu vanaf 10 augustus weer verkopen. Skütsje Heerenveen wint opnieuw terherne» Schipper Tjitte S. Brouwer van het skütsje van Heerenveen heeft gisteren op het Snekermeer bij Terherne zijn tweede zege in de SKS-skütsjestrijd binnengehaald. Woudsend en Eemewoude werden tweede en derde. Doordat de wind tel kens uit een andere hoek waaide, veranderde de volgorde in de wedstrijd voortdurend. De Sneker schipper Douwe Visser kwam als allerlaatste aan en verspeelde daarmee zijn eerste plaats in het algemeen klassement. Die wordt nu ingenomen door Heerenveen. Chauffeur 59 uur achter het stuur den haag De rijkspolitie heeft gisteren een Turkse chauffeur be keurd, die nagenoeg onafgebroken 59 uur achter het stuur van zijn vrachtwagen had gezeten. De man werd aangehouden bij een controle op de A-l bij Apeldoorn. De chauffeur had een rit gemaakt van Turkije via Tsjecho-Slowakije en Duitsland naar Nederland. Nadat hij in Zoetermeer zijn lading had gelost, wilde hij in één keer terugrijden naar zijn woonplaats Izmir in Turkije. Naast een proces-verbaal, kreeg hij een verplichte rust opgelegd van acht uur. Ook tegen zijn werkgever, een Duitse firma, werd proces-verbaal opgemaakt. Dodelijk ongeval door koeien op weg breda» Bij een botsing met een aantal losgebroken koeien op de rijksweg A17 (Roosendaal-Rotterdam) ter hoogte van Moerdijk is gisteravond een 71-jarige automobilist uit Papendrecht om het leven gekomen. Twee inzittenden van andere voertuigen raak ten licht gewond. Het is volgens de rijkspolitie in Breda niet dui delijk hoe de koeien op de snelweg terecht konden komen. De politie zoekt de automobilist die als eerste tegen één van de koeien botste. Die bestuurder reed echter door en liet het aange reden dier zonder waarschuwing op de weg liggen. Aandeelhouders springen bij na ondergang amsterdam cpd De schuldeisers van De Krant op Zondag (KoZ) zijn hun geld vrijwel geheel kwijt. Dank zij een 'geste' van aandeelhouders kunnen de curators alle gedu peerden nog vijf procent van hun schuld aanbieden, maar daarmee is de koek op. In totaal staat de KoZ vóór zes miljoen gulden in het krijt, niet alleen bij leveranciers, maar bij voorbeeld ook bij freelance journalisten en tekenaars. In to taal is 300.000 gulden vrijge maakt voor deze groep. Dat werd mogelijk toen „vanuit de kring van aandeelhouders" van de KoZ „een aanzienlijk be drag" beschikbaar werd gesteld, aldus curator mr. M. Bremer. De bewindvoerders hebben alle schuldeisers tot 4 augustus de tijd gegeven akkoord te gaan met de voorgestelde 'finale kwijting'. Volgens Bremer zou Milieudefensie: Dow Terneuzen loosteven meer dan 26.000 bedrijven in VS Het chemische bedrijf Dow Benelux in Terneuzen heeft vorig jaar bijna 16.000 kilo benzeen geloosd in de Wes- terschelde. Het bedrijf heeft daarmee weliswaar zijn lo zingsvergunning niet overtreden, maar de geloosde hoe veelheid overtreft wel die van 26.000 Amerikaanse che mische fabrieken tezamen. De benzeenlozing van al die fabrieken samen beperkt zich tot 11.000 kilo per jaar. terneuzen «cpd Dat blijkt uit cijfermateriaal dat de internationale milieu-organi satie Friends of the Earth we reldwijd heeft verzameld. De cijfers zijn gebaseerd op gege vens die de bedrijven zelf heb ben verstrekt. Aan 43 Europese bedrijven werd gevraagd infor matie te geven. Niet meer dan elf bleken daartoe bereid. Be halve Dow waren dat bijvoor beeld ook BP, Monsanto en Union Carbide. Volgens de Vereniging Milieu defensie, de Nederlandse tak van Friends of the Earth, lozen bepaalde Europese chemische concerns duizend keer zoveel giftige chemicaliën als hun ves tigingen in Amerika. Volgens de cijfers loosde Dow vorig jaar precies 15.964 kilo benzeen in de Westerschelde. Bij blootstel ling aan benzeen wordt het beenmerg aangetast, met een verminderde produktie van bloedcellen en bloedplaatjes als gevolg. Daarnaast wordt ben zeen verdacht van kankerver wekkende eigenschappen. Dow heeft voor de lozing van benzeen op de Westerschelde een vergunning van Rijkswater staat in het kader van de Wet Verontreiniging Oppervlaktewa ter. Dow-woordvoerder A. Bruin, groepsleider milieube heer, beschouwt de gepubli ceerde cijfers als achterhaald. Bruin: „Maatregelen die we in de loop van vorig jaar hebben getroffen, hebben ervoor ge zorgd dat de lozing alweer dras tisch is verminderd. Was er vo rig jaar inderdaad nog sprake helft van dit jaar hebben we kans gezien de hoeveelheid met zeventig procent te drukken. Omgerekend komen we voor dit jaar dan uit op ongeveer vijf Bruin is tevreden over de re sultaten die de milieu-afdeling sinds 1985 heeft geboekt. In dat jaar was er nog sprake van lo zing van ongeveer dertig ton. Vorig jaar was die hoeveelheid dus bijna gehalveerd. Vóór 1995 verwacht Dow bovendien een zuiveringsinstallatie in gebruik te kunnen nemen. Op dat mo ment moet de lozing helemaal verleden tijd zijn. het uitgesproken stom zijn als ze het aanbod afwijzen. „Dan krijgt niemand wat," zegt zij. „Wij hebben een vrijwel lege boedel aangetroffen. Bij een normaal faillissement zou dat betekenen dat de crediteuren helemaal niets krijgen. Het is een klein wondertje dat er nog iets inzit." Bremer en haar collega mr. A. Voute hebben de afgelopen maanden nog wel wat geld bij elkaar kunnen schrapen. De verkoop van het abonneebe stand van de Krant op Zondag aan HP/De Tijd dat met een zondagseditie gaat komen le verde een half miljoen gulden op. Daarnaast hopen zij nog on geveer twee ton te vangen van lezers die hun abonnements geld nog niet hebben betaald. Dat geld gaat echter naar de fis cus en naar de bedrijfsvereni ging- wassenaar Op de renbaan Duindigt werd gisteren de Dag van het Paard gehouden. Onder grote belanstelling van het publiek toonde niet al leen dit Zeeuwse werkpaard zijn kunnen; er waren ook ponyraces, een trekpaardenshow, dressuurwedstrijden en een rassendefilé. foto anp herman pieterse Dubbeldeurs koelkast KS26V00* Boven vriesruimte netto inhoud 68 liter Onder koelruimte netto inhoud 183 liter Zeer l< stroomverbruik Afm bxdxh: 60x60x148cm. Juli/augustus-aktie f 1.048.- 'Upside-down' koelkast KG 26V01 Boven koelruimte netto inhoud 194 liter Onder: 2 vriesladen netto inhoud 55 liter Zeer l< stroomverbruik. Afm. bxdxh: 60x60x150cm. Juli/augustus-aktie f 1.198,- Koel/vries combinatie electronic KG 32S01 Boven koelruimte netto inhoud 195 liter. Onder 3 vriesladen netto inhoud 83 liter 2 Aparte temperatuurregelingen Afm bxdxh:60x60x170cm. Juli/augustus-aktie f 1.398,- Vraag uw Siemens dealer naar de 'Koele typen' Voor meer informatie Siemens Infocentrum: 070-333 25 70/33 29 30. Siemens. Doordacht en duurzaam. Twaalf jaar gevangenisstraf eiste de Amsterdamse officier van justitie mr. Duk gisteren tegen een 29-jarige Amsterdammer, die ervan wordt verdacht eind vorig jaar een overval te hebben gepleegd op een grenswissel kantoor (GWK) in het centraal station in de hoofdstad. Er werd 1,2 miljoen gulden buitgemaakt en een agent raakte gewond. Volgens Duk heeft de Amster dammer bij het GWK explosie ven aangebracht. Eenmaal bin nen namen de overvallers geld- cassettes mee, die voor trans port klaar lagen. Ze ontkwamen met een gestolen auto. Tijdens de vlucht ontstond een schiet partij, waarbij de Amsterdam mer een agent aan beide armen verwondde. De politie hield hem in april van dit jaar aan. Zijn naam was genoemd door een 28-jarige verslaafde, die in Rotterdam Campagne om Amerikaanse homo's naar Nederland te lokken amsterdam cpd 'The Netherlands. We speak your language'. On der die wervende titel is een maand lang in de Verenigde Staten geadverteerd om homoseksu ele toeristen naar Nederland te krijgen. Amster dam wordt daarin aangeduid als 'the gay capital of Europe'. De campagne is afkomstig van het Neder lands Bureau voor Toerisme (NBT) in New York, de VW Amsterdam, een autoverhuurbedrijf en een chartermaatschappij. Tussen half juni en half juli werden advertenties geplaatst in negen homobladen die verschijnen aan de Amerikaan se oost- en westkusL In totaal hadden die een bereik van een miljoen lezers. „We richten ons de laatste tijd steeds meer op bepaalde groepen", legt H. ter Balkt van de VW Amsterdam uiL „Ook de gay-wereld is een marktsegment. In het algemeen hebben homo seksuelen een hoog inkomen, reizen ze veel en spreken stedenvakanlies hen aan, vooral van wege het culturele aanbod. Amsterdam spreekt ook aan vanwege de tolerantie." Volgens het NBT is de campagne een testcase. Hoewel cijfers nog niet bekend zijn, is de alge mene indruk dat de boekingen zeer goed lopen. Naar de 'buitenwereld' toe wordt Amsterdam al jaren afgeschilderd als de Europese of zelfs mondiale hoofdstad voor homoseksuelen. Nog onlangs bepleitte Groen Links dat het stadsbe stuur op buitenlandse reizen, Amsterdam als 'gay city1 kan propageren. werd gearresteerd in verband met een aantal inbraken. De vrouw bekende haar betrokken heid bij de overval en noemde de Amsterdammer als organisa tor van de roof. Tijdens de zitting ontkende de Amsterdammer elke betrok kenheid. Hij ontkende zelfs de vrouw te kennen. De man heeft de laatste vijf jaar vijf keer vast gezeten wegens onder meer diefstallen en overvallen. Uitspraak 12 augustus. joure In Joure gingen gisteravond de Friese Ballonfeesten van start. Er steeg zelfs een heteluchtballon in de vorm van een fles Boomsma de lucht in. Het is voor de zevende keer dat het evenement wordt gehou den. foto anp hans s teinmeier Achtste beroving in anderhalve week amsterdam anp Voor de achtste keer in ander halve week tijd is in Amsterdam een taxichauffeur beroofd. Vol gens de politie is nog niet dui delijk of de dader dezelfde man is die ervan wordt verdacht ze ven andere taxichauffeurs te hebben beroofd, maar verliep de beroving wel volgens hetzelf de stramien. De Amsterdamse politie riep deze week de hulp van de taxi- wereld in bij de opsporing van de overvaller. De identiteit van de verdachte is bekend, maar tot nu toe kon hij nog niet wor den opgespoord. De berovingen vonden allemaal plaats in Am sterdam-oost en zuidoost. ruswiik» anp In het Zuidhollandse Rijswijk is vandaag een onderzoek begon nen naar de mogelijke aanwe zigheid van stoffelijke over schotten uit de Tweede Wereld oorlog onder een woning. De gemeente heeft dit meegedeeld. De stoffelijke resten zouden begraven liggen onder de gra nieten vloer van een huis aan de Geestbrugweg. Aannemers zijn onder toezicht van de gemeente begonnen met hak- en graaf werk. Aanleiding tot de zoekactie zijn mondelinge aanwijzingen die de Rijswijkse politie onlangs binnenkreeg. Die bevestigen de inhoud van een anonieme brief die de politie al in 1990 ontving. In het anonieme schrijven staat dat er onder de woning „enkele doden" uit de Tweede Kroaten toch naar huis terug helmond anp De negentien Kroatische mili tairen zijn gisteren na enkele dagen juridisch getouwtrek toch naar huis teruggekeerd. De mi litairen, die meededen aan de Vierdaagse in Nijmegen en op Texel een cursus parachute springen hadden willen volgen, willen voor zondag terug zijn in Sisak, waar ze zijn gelegerd. Op die dag zijn er in Kroatië verkie zingen. Op de terugweg ontvingen zij in Helmond een hoeveelheid kleding en levensmiddelen, waaronder melkpoeder en ba byvoeding. De hulpgoederen waren ter beschikking gesteld door de particuliere organisatie Handreiking, die al acht jaar geld en goederen inzamelt, vooral ten behoeve van landen in het voormalige oostblok. Wereldoorlog zouden liggen. Over een nationaliteit wordt niet gerept. Volgens waarne mend korpschef S. Bruinsma van de Rijswijkse politie bood de brief aanvankelijk te weinig aanknopingspunten om te gaan graven. De recente aanwijzin gen rechtvaardigen echter een onderzoek op grond van de Wet op de Lijkbezorging. Niet meer met Interrail naar Zuid-Europa Houders van een Interrail kaart kunnen daarmee vanaf 1 janua ri volgend jaar niet meer terecht in Frankrijk, Italië, Spanje en Portugal. Dat hebben de Neder landse Spoorwegen gisteren be kend gemaakt. De Interrail is een 'zwerfkaart' voor jongeren tot 26 jaar. De Zuideuropese landen zijn ontevreden over de kaart, om dat de opbrengst tegenvalt. Een overgroot deel van de circa 360.000 kaarthouders in Euro pa, gaat immers met de trein naar Zuid-Europa. Daar staan veel te weinig inkomsten tegen over, zo klagen de spoorweg maatschappijen in deze landen. Bovendien zijn de treinen rich ting Middellandse Zee in de zo mermaanden al overvol met toeristen. Ook al doen de Zuideuropese landen vanaf 1993 niet meer mee, de NS is ervan overtuigd dat de In terrail-kaart blijft be staan, zij het in een andere vorm. De spoorwegen baseren zich daarbij op het contact met andere spoorwegmaatschappij en in Europa. Momenteel wordt overlegd om meer Oosteurope- se landen voor de kaart te inte-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3