Honecker heeft geen enkel berouw Een stalinist van de oude stempel Bush gebruikt kwestie-Irak voor herverkiezing Rus grijpt weer naar de fles Feiten &Meningen 'Asiel' was bom in Chileense politiek DONDERDAG 30 JULI 1992 wim stevenhagen Met gebalde vuist verliet hij de Chileense ambassade, zijn laatste veilige onderkomen. Gisteravond landde de 79-jarige vroegere Oostduitse staats- en partijleider Erich Honecker op het vliegveld in Berlijn. In gespan nen afwachting van wat nu komen gaat. BERLIJN HANS HOOGENDIJK Overal wordt gespeculeerd waarom hij nu ineens heeft be sloten te vertrekken. Enkele maanden geleden verklaarde hij nog dat „ze me nooit levend krijgen". Misschien heeft hij het onmogelijke van zijn sitiuatie ingezien en nu gekozen voor de aanval. Per slot van rekening weet hij veel, misschien wel te veel over Westduitse en natuur lijke Oosteuropese (ex-)Leiders. Honecker moet zich nu verant woorden voor zijn aandeel in de schoten bij de Muur die van 13 augustus 1961 tot 9 november 1989 de dodelijke grens vormde tussen Oost- en West-Duits- land. Honecker heeft altijd ont kend dat er een schietbevel be staat en tot de dag van vandaag is het schriftelijk bewijs niet op gedoken. Dat maakte het voor de Berlijnse justitie zo moeilijk om een aanklacht te formule ren. Er is er nu wel één maar in juridische kringen wordt betwij feld of die de oude stalinist ach ter de tralies kan houden. Voordat het gisteravond einde lijk zo ver kwam, heeft hij Duits land ruim anderhalf jaar in zijn ban gehouden. Na de val van de Muur nam Honecker het zekere voor het onzekere. Na één nacht in de gevangenis van Ber lijn liet hij een dokter verklaren dat zijn gezondheidstoestand dit niet toeliet. Daama zocht hij zijn toevlucht bij de Russen. De gevallen leider kreeg een keurige kamer in het militaire ziekenhuis van Beelitz even bui ten Berlijn. En hoewel hij tegen de 80 liep, liet zijn politieke in stinct hem niet in de steek. Honecker voelde dat Sovjet-lei der Michael Gorbatsjov moge lijk bereid zou zijn hem, de trouwe communist, in ruil voor financiële steun uit te leveren aan de gehate klassevijand. Maart 1990 liet hij zich per mili tair vliegtuig overbrengen naar Moskou voor medisch onder zoek. De Duitsers waren witheet, maar konden niets meer dan in hun machteloze woede de uitle vering van Honecker eisen. Die maakte op zijn gemak mooie wandelingen door Moskou en gaf interviews. „Natuurlijk wens ik nog eens naar Duitsland te rug te keren. Maar na de hek senjacht die de Duitse regering tegen mij heeft ontketend en de wTaaktocht die tegen de Duitse Democratische Republiek wordt gevoerd, is een eerste voorwaar de dat het arrestatiebevel tegen mij wordt ingetrokken", zei Honecker op 2 december 1991. En geen enkel teken van be rouw. Sterker nog, hij stelde West-Duitsland verantwoorde lijk voor het „leed waarin hon derdduizenden, ja miljoenen Oostduitsers zijn gestort na de hereniging". En hij verdedigde de grenssoldaten die vluchtelin gen hadden doodgeschoten. Ze deden niets anders dan hun plicht. Ook hij zelf had als „staatshoofd van een onafhan kelijk land alleen mijn plicht ge daan en mij gehouden aan de wet". Na de val van Gorbatsjov werd Honecker in Moskou de grond te heet onder de voeten. Hij herinnerde zich de Chileense ambassadeur Almeyda, die zijn leven hoogstwaarschijnlijk te danken heeft aan het feit dat de DDR hem samen met duizen den landgenoten asiel verleen de toen dictator Pinochet aan de macht kwam. Op 11 decem ber vorig jaar verkaste het echt paar Honecker naar de Chileen se ambassade, waar ze diplo matieke onschendbaarheid ge noten. En toen begon de strijd over het lot van de oude stali nist pas goed. Maandenlang on derhandelden de Chilenen, Duitsers en Russen, soms met het mes op tafel, over de uitle vering van Honecker. Elke keer waren er weer meldingen: nu komt-ie. Maar hij kwam niet. Tot gisteravond. In de auto van de nieuwe Chileense ambassa deur - Honecker voelt zich nog altijd staatshoofd buiten dienst - vertrok hij naar het vliegveld. Nu zit hij, waarschijnlijk heel kort, in de cel vlak naast zijn vroegere makkers ex-stasi-chef Erich Mielke en ex-premier Wil li Stoph. Mocht hij gezien zijn gezondheidstoestand in af wachting van het proces op vrije voeten worden gesteld, dan moet ook de laatste staats- en partijchef van de DDR op zoek naar een kamer. In het Westduitse Wiebelskir- chen waar hij eens is geboren en waar men hem bij zijn staatsbezoek aan West-Duits land in 1988 nog met veel toe ters en bellen inhaalde, is hij niet meer welkom. Een ding is zeker: de klassevijand in Bonn heeft de plicht er voor te zorgen dat hem niets overkomt en dat betekent overuren voor menig politieman. V£f$6 Vis Zit voi^etè om&oZK mx eAcregi&j-- Met gebalde vuist verlaat Honecker de Chileense ambassade in Moskou. nister van onderwijs in de voormalige DDR. De affaire Honecker heeft bijna negen maanden achtereen de relatie tussen Duitsland en Chili op de proef gesteld. Maar 'el ca- so Honecker' was ook al die tijd een stoorzender in de binnen landse Chileense politieke ver houdingen, waarbij behalve his torische en politieke overwegin gen ook emoties een grote rol speelden. Erich Honecker zocht op 11 de cember zijn toevlucht in de Chi leense ambassade toen hij in Moskou niet langer veilig was. Sovjetleider Michail Gorbatsjov had beloofd Honecker niet uit te leveren maar Jeltsin, die drin gend Duitse kredieten nodig had, wilde Honecker zo snel mogelijk kwijt. Onder die omstandigheden klopte de bejaarde communist op de deur van de Chileense ambassade. Het was het begin van een uiterst curieuze en ge voelige kwestie, die maanden lang voorpaginanieuws zou zijn BERLIJN Rti-DPA Erich Honecker is terug in het herenig de Duitsland. Terug in het Vierde Rijk, zoals hij de fusie noemde, refererend aan het Derde Rijk waartegen hij zich ook altijd fel heeft verzet. Honecker, op 25 augustus 1912 in Neunkirchen in het huidige Saarland geboren als zoon van een linkse mijn werker, kreeg de communistische ideeën met de paplepel ingegoten en trad in 1929 toe tot de Communisti sche Partij van Duitsland (KPD). Na een opleiding in Moskou nam hij deel aan de ondergrondse strijd tegen Hit- Iers nationaal-socialisten die in 1933 aan de macht waren gekomen. Na zijn arrestatie en wrede verhoren door de Gestapo werd hij tot tien jaar gevange nisstraf veroordeeld. Dc Russische troepen bevrijdden hem uit de gevangenis van Brandenburg. Snel steeg zijn ster in de SED-een- heidspartij in de DDR en in 1958 werd hij opgenomen in het Politburo. Als hoofd van de DDR-veiligheidsdienst gaf hij leiding aan de bouw van de Muur in Berlijn in 1961. In 1971 nam Honi, zoals hij bekend stond onder de Oostduitsers, de scep ter over van partijleider Walter Ul- bricht, die door Moskou uit zijn ambt werd gezet. Hij brak met het economi sche zuinigheidsbeleid en krikte de Oostduitse economie op tot de succes volste in het Oostblok. Vooral dankzij Westduitse kredieten verbeterde in de jaren zeventig de levensstandaard in Oost-Duitsland. In 1972 ondertekende Honecker een belangrijk akkoord met West-Duitsland over de betrekkingen tussen beide staten, dat de weg vrij maakte voor diplomatieke erkenning door het Westen. Zelf graag een reizi ger naar het buitenland, kwam Honec- kers grote triomf in 1987 toen met een bezoek aan Bonn de deling van Duits land leek te worden gelegitimeerd. De ommekeer kwam met de komst van hervormer Michail Gorbatsjov in het Kremlin. Als veteraan-communist juichte Honecker diens wapenbeheer- singsbeleid toe, maar als stalinist van de oude stempel moest hij van 'glas nost' en 'perestrojka' niets hebben. Hij negeerde oproepen uit Moskou tot meer politieke vrijheid en argumen teerde rond Gorbatsjovs bezoek aan Oost-Berlijn ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de DDR nog dat veranderingen niet noodzakelijk wa ren. Voor Gorbatsjov was dat aanlei ding om het sein op groen te zetten voor een coup tegen Honecker. Zijn opvolgers Krenz en vooral Modow be geleidden vervolgens de ondergang van de DDR. Een jeugdige Honecker, nog chef van de veiligheidsdienst, Muur is dan net begonnen. in Chili. Honecker trof er een oude bekende aan: de Chileen se ambassadeur in Moskou was Clodomiro Almeyda, die tijdens het bewind van dictator Au- gusto Pinochet (1973-1989) asiel had genoten in de DDR en van daaruit werkte aan de her oprichting van de verboden Chileense Socialistische Partij (1989). Honecker onderhield lange tijd goede contacten met de demo cratisch gekozen regering van de marxist Salvador Allende. Toen Allende stierf bij Pino chets staatsgreep en de aanhan gers van de president werden vervolgd, waren duizenden link se Chilenen welkom in de DDR. Onder hen bevond zich ook de communist Roberto Ibanez, de latere echtgenoot van Honec- kers dochter Sonja. Het paar woont nu in Chili. De vrouw van ambassadeur Al meyda, Irma, liet Honecker na overleg met het ministerie van buitenlandse zaken in de am bassade toe, terwijl de beslis sing werd bekrachtigd door de christen-democratische presi dent Patricio Aylwin. Aylwin zei Honecker geen asiel te willen verlenen, maar een „tijdelijk onderkomen", tot het probleem uit de wereld zou zijn. De Chi leense regering wilde geen asiel verlenen, maar slechts meewer ken aan een oplossing waar ook Honecker zich in kon vinden. De socialisten in de centrum linkse regeringscoalitie waren echter van mening dat humani taire en morele belangen voor- rang moesten krijgen boven po litieke overwegingen en pleitten voor Honecker's komst naar het Andesland. Ze dreigden zelfs de regeringscoalitie op te blazen als Honecker, aan wie ze zoveel te danken hadden, in de steek werd gelaten. Ook binnen de christen-democratische partij, de grootste van het land, waren soortgelijke geluiden te horen. Ondertussen kwamen de diplo matieke relaties met Duitsland onder druk te staan, ook al wil de Aylwin dat ten koste van al les voorkomen. Duitsers zijn de voornaamste Europese handels partners van (en investeerders in) Chili en een groot deel van de Chileense export gaat naar Duitsland. Dat mocht niet in gevaar komen, nu het land een economische opleving door maakt. Pikant detail in de hele affaire was ook dat de oppositie in Chi li, voor een groot deel aanhan gers van Pinochet en dus fel an ti-communistisch, helemaal niet zo afwijzend stond tegen over de komst van de commu nist Honecker naar hun land. Ze hoopten daarmee de regering in diskrediet te brengen. Boven dien vreesden zij dat een be rechting van Honecker in Duits land de discussie in eigen land zou aanzwengelen over bestraf fing van Pinochet. Tevens hoopte de oppositie de Duitse bondskanselier Helmut Kohl, een christendemocraat net als Aylwin, voor schut te zetten. Want het was de bonds kanselier die vorig jaar tijdens een bezoek aan Chili een verge lijking maakte tussen de misda den van Honecker en Pinochet. En ook het feit dat de CDU tij dens het bewind Pinochet de Chileense christen - democraten steunde, zat hen niet lekker. Voor de Chileense partijen is het geruzie rond Honecker nu verleden tijd, voor Honecker zelf beginnen de problemen pas. Wat doe je wanneer je als staatshoofd merkt door opiniepeilingen of onlusten bij voorbeeld dat je onder de bevolking nog maar weinig steun geniet? Als je dankzij de macht van het geweer de lakens uitdeelt, druk je wat extra bankbiljetten en verhoog je het salaris van de militairen. Simpel, dan houd je het wel weer een paar maanden of zelfs jaartjes vol, zoals president Mobutu van Zaïre dagelijks bewijst. Dat is nog een enigszins beschaafde oplos sing. Andere dictators slaan de onlusten ge woon neer, zoals bijvoorbeeld de Chinese en Myanmarese (Burmese) leiders de afge lopen jaren hebben gedemonstreerd. Het Westen roept dan even 'bah' en 'boeh' en gaat na een paar maanden weer over tot de orde van de dag. Het lukt overigens niet al tijd, zoals de Thaise militairen onlangs moesten ervaren. Moeilijker wordt het wanneer je van de be volking door verkiezingen een mandaat hebt gekregen. Tanks en het laten draaien van de geldpersen zijn dan geen voor de hand liggende opties. Althans tanks in het binnenland niet. Maar er bestaat altijd nog een beproefd, eeuwenoud middeltje om het volk weer achter de leiding te krijgen: tanks in het buitenland. De Servische leider Milosevic gebruikt die methode dagelijks. De vijandige wereld be dreigt het arme onschuldige 'Idein-Joego- slavië', dat beticht wordt van het voeren van oorlog in Bosnië en Kroatië, om een Groot-Servië te stichten. 'We kunnen alleen stand houden als één front vormen' is het parool in Belgrado. Voor afwijkende menin gen is geen plaats. Wie echter denkt dat deze beproefde me thode van bliksemafleiden alleen wordt toe gepast in een semi-democratie als Servië, heeft het mis. Francois Mitterrand gaf vori ge maand nog een heldhaftig voorbeeld met zijn uitstapje naar Sarajevo. Een riem onder het hart voor de Bosniërs, zeker, maar niet minder onder het hart van de Franse president zelf. Dat was echter nog on schuldig in vergelijking met de pogingen op de been te blijven van zijn Amerikaanse ambtge noot. George Bush laat deze dagen eveneens zien zijn klassieken te ken nen. De opiniepeilin gen geven hem een bij na onoverbrugbare achterstand op Bill Clinton, de Democrati sche kandidaat voor de presidentsverkiezingen van november. Het binnenlands beleid van Bush is, voorzover van beleid sprake is, een puinhoop. Twee jaar geleden heeft Bush echter leuk gescoord met de Golf oorlog. Toen was hij zo'n beetje de popu lairste president uit de Amerikaanse geschiedenis. De oplossing voor Bush' huidige probleem ligt dus voor de hand. Nog maar eens een robbertje vechten met de 'tiran van Baghdad', die zelf overigens ook zeer bedreven is in het op voeren van buitenlandse gevaren om bin nenlandse moeilijkheden weg te moffelen. Het recente wapengekletter uit Washington moet in ieder geval gedeeltelijk worden toe geschreven aan het feit dat Bush er slecht voor staat in de verkiezingsstrijd. De presi dent rolt met zijn spierballen en prompt stelt het Amerikaanse volk Clinton en het Congres voorop zich als één man op achter het staatshoofd. De laatste peilingen tonen dat maar liefst 70 procent van de Amerikanen voor een militaire actie tegen het opstandige Irak is. Voor de opportunistische Bush een aan moediging om nog even door te gaan. Aan de Golfoorlog is tenslotte door het aanblijven van Saddam Hussein nooit echt een (bevredigend) einde gekomen. Of het schuiven met vlieg dekschepen, Patriot-raketten en vliegtuigen ook wat oplevert, is nog maar de vraag. Saddam Hussein heeft de eerste slag reeds gewonnen. Hij moet weliswaar toch VN-waarne mers toelaten in zijn ministerie van landbouw, maar dat geschiedt wèl op zijn voorwaarden. Het kat-en-muisspelletje kan hij nog wel even volhouden. Langer in elk geval dan Bush met het oog op de verkiezingen tijd heeft. En Bush moet zich herinneren dat het effect van een 'buitenlandse vijand' om in het zadel te blijven snel raakt uitgewerkt als er hoge kosten (doden, nog slech tere economie) tegenover staan. Hij is met zijn 'vlucht naar voren' een heilloze weg ingeslagen. Dreigen helpt niet. Slaan ook niet. Een dege lijk beleid in binnen- èn buiten land is de oplossing. Maar of daar nog tijd voor is? MOSKOU ADAM TANNER VERSLAGGEVER IPS Een populaire grap in Moskou: een zoon vraagt aan zijn vader: „Papa, de prijs van wodka is gestegen. Betekent dit dat je min der zult drinken?" Waarop de vader ant woordt: „Nee zoon, het betekent dat je minder zulteten." Voor de Russen zijn dergelijke wrange mop pen een manier om de uitzichtloze situatie in Rusland enigzins te kunnen verdragen. Meer en meer wenden gedesillusioneerde Russen zich tot de drankfles om hun zorgen te vergeten. Russen werden altijd al geassocieerd met een hoog alcoholpromillage. Maar volgens specialisten was het drankgebruik onder de voormalige president Michail Gorbatsjov, die zelf nooit alcohol dronk bij openbare gelegenheden om het goede voorbeeld te geven, juist aan het afnemen. Maar inmid dels drinken de Moskovieten bijna weer als vanouds. „Ik begon met drinken vanwege de politie ke en economische onrust", geeft Sasja Stroganov, een 43-jarige werkloze carto graaf, toe. Na een hartaanval in 1987 ver loor hij zijn baan. Stroganov was net met drinken begonnen toen Gorbatsjov een an ti-alcoholcampagne startte die hem de bij naam Mineralny Sekretar (Secretaris Mine raalwater) opleverde. In de voormalige Sov jetunie daalde de jaarlijkse consumptie daarop van elf liter pure alcohol per per soon tot iets minder dan zes liter in 1987. Maar in 1991 dronken de Sovjet-burgers al weer 7,5 liter pure alcohol op jaarbasis. „De val van het communisme veroorzaakte sociale onrust. Het gevolg er van is dat i hun plek in de maatschappij zijn kwijtgeraakt, mensen hebben het gevoel dat ze er alleen voor staan", zegt Alexej Ivanov, hoofd van de reanimatieafdeling van het Narcotica Ziekenhuis nr. 17, dat is gespe cialiseerd in het behandelen van alcohol verslaafden. Parfum Volgens de politie leidt de toegenomen al coholconsumptie tot een stijging van de cri minaliteit. Uit cijfers blijkt dat in de eerste maanden van 1992 in Moskou 36 procent van alle overtredingen op naam staan van dronkaards. Dat is een stijging met 17 pro cent vergeleken met 1991. De politie arres teerde tussen januari en juni dit jaar 165.479 mensen wegens openbare dron kenschap. Voor mensen als Kirill Michejev (45) begon nen de drankproblemen lang voor de val van het communisme. „Het was normaal in ons land gedurende de jaren van stagnatie om tegelijkertijd te drinken en te werken", zegt hij, doelend op de Brezjnev-periode. Toen wodka en andere alcoholische drank en niet meer verkrijgbaar waren, greep Mi chejev lukraak wat hij krijgen kon, zelfs par fum. Alles, als er maar alcohol in zat." Hoewel de stijgende alcoholprijzen voor de meeste Moskovieten geen reden zijn ge weest de drankfles te laten staan, lijkt de in flatie de ontwenningsklinieken wel parten te spelen. Gevreesd wordt dat de stijgende kosten om de centra draaiende te houden zowel de Salus-kliniek als het Narcotica- Ziekenhuis nr. 17 noodlottig zullen worden. De straathandelaren in Moskou daarente gen doen goede zaken dankzij de toegeno men vraag naar drank.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2