Boogaard speelt de eerste viool 'Chiappucci-gekte' slaat toe Sport Jan Lange komt niét uit de verf Theunisse moet drie weken rusten Groningen heeft de selectie rond DONDERDAG 30 JUL11992 N JOUSTRA AD VAN K Amateur grijpt de hoofdrol „Prachtig al dat publiek, ik waande mijzelf daardoor heel even professional". De spontane Edwin Vrauwdeunt, gis teravond op de Noordwijkse boulevard winnaar van de slotetappe in de Internationale Wieleravondzesdaagse, had het niet treffender kunnen verwoorden. Niels Boogaard besloot er meteen na de start vandoor te gaan. Goed bekeken, de renner van Swift/Casba greep de eindzege. NOORDWUK RUUD DOBBELAAR WIELERMEDEWERKER Ook zonder de afwezige profes sionals kan de boulevardronde op een mooie zomeravond te rugzien op een geslaagde hap pening. Dank zij een zinderen de finale, waarin Swift/Casba's kersverse aanwinst Niels Boog aard zijn clubgenoot Richard van Kempen in de strijd om de eindzege op een imponerende wijze de loef afstak, kreeg dat publiek dan ook volop waar voor zijn geld. Organisator Joop Riethoven ziet echter geen toekomst voor de ronde zonder profs en bena drukte dan ook met klem dat het hoofdprogramma van de amateurs een eenmalige pro testactie was. De VW stelde dit jaar geen geld beschikbaar voor de ronde. "Uiteindelijk was er, dank zij de sponsors, toch nog geld genoeg voor een profron de. Louter om het principe heb ik ditmaal echter een duidelijk signaal afgegeven. Ik weet niet of dat is aangekomen, maar vol gend jaar gaat de profronde hoe dan ook gewoon door. Ik wil de zaak toch niet zomaar definitief in de kou laten staan. Maar of ik zo nog veel trek heb om in '96 de Tour de France naar Noord- wijk te halen, dat valt nu nog te bezien". De amateurs maakten onder tussen dankbaar gebruik van de ontstane lacune. Vorig jaar moest de finale van de Avond- zesdaagse nog met een bijrol genoegen nemen, ditmaal mocht deze de eerste viool spe len. Het leverde de renners ein delijk eens de waardering op voor de inspanningen die zij zich gedurende zes dagen in de Haags-Leidse regio moesten ge troosten. Rekenmeester Richard van Kempen sneuvelde daarbij on der het fysieke geweld van club genoot Niels Boogaard. De 23- jarige vedette uit Zwaag was tij dens de eerste etappe wegens panne met de fiets tegen een fikse achterstand opgelopen te gen de toen winnende Van Kempen. Langzaam maar zeker knabbelde de Noordhollander echter puntjes van zijn vroege achterstand af. De negen pun ten die bij het startschot op de Noordwijkse boulevard Boog aard nog van Van Kempen scheidden, leken tegen de lepe marathonschaatscrack echter te veel van het goede. Boogaard dacht en sprak daar anders over en voegde onmid dellijk na het vertrek de daad bij het woord: „Met stilzitten be reik je tegen Richard niks. Hoe wel ik tijdens de voorafgaande tijdrit (een door Joop Riethoven ingelast aardigheidje, met Dan ny Overgaag als winnaar, red.), het gevoel had geen beste be nen te hebben, besloot ik er toch maar gelijk vandoor te gaan. Eerst was ik alleen met Edwin Vraudweunt, maar ge lukkig sloten er later nog vier Met name in de Hoekse ren ners Remco Noordermeer en Edwin Vrauwdeunt ('die Boog aard reed in het begin echt vre selijk hard') vond de nieuwe Swift/Casba-troef goede bond genoten voor een geslaagd avontuur. Klassementsleider Van Kempen stond erbij en keek ernaar. De Nieuwvener: „Ik had vandaag mijn eerste slechte dag en die werd mij prompt fataal. Ik had absoluut niet de macht om op de demar rage van Niels te reageren en was later evenmin tot achtervol gen in staat. Het is jammer, maar verliezen van een jongen als Niels is natuurlijk geen schande. Waar nog eens bij komt dat hij ook je teamgenoot is, dan stap je toch gemaJckelij- ker over je verlies heen". Het pact tussen Boogaard en zijn Hoekse medevluchters le verde tenslotte de welhaast on vermijdelijke gevolgen op: Boogaard voldoende bonus- punten voor de totaalzege en de dolblije Vrauwdeunt de ruimte voor de dagwinst. Waarbij de Hagenaar overigens wel een proeve van bekwaamheid moest afleggen. Attent sprong hij na het dubbelen van het pe loton samen met Boogaard en ploeggenoot Noordermeer naar een zojuist onjuist ontstaan vluchtersgroepje toe, om daar mee mede-ontsnappers van het eerste uur Van der Meijden, Stotelis en Dumisevic (die de eer van het toch aanzienlijk korps buitenlandse amateurs hoog dienden te houden) het nakijken te geven. Een ultieme demarrage was daarna genoeg voor Vrauw- deunts eerste zege van het sei zoen. Het in deze toch sterk be fore loek zuyderduin zette zesdaagse oppermachtige Swift-Casba kon er niet mee zit ten. Met naast Boogaard ook nog Van Kempen als de num mer twee op het erepodium kon het Zoeterwoudse feestje niet stuk. KATWIJK TIM BROUWER DE KONING Jan Lange wist niet wat hem overkwam. De ervaren Katwijk- se zeiler begon gisteren op en kele honderden meters van huis met een uiterst magere 33ste plaats aan het Europese kam pioenschap Hobie Cat 16. In de tweede race werd hij 16de. Nog slechter dan Lange verging het topfavoriet Onno van der Plaat, die de eerste wedstrijd als 39ste afsloot. Oud-Europees kam pioen Lange werd warm noch koud van de vreemde gang van zaken. „Dat kan gebeuren als de wind, op zee uit alle richtingen blaast", zei hij. „De geluksfactor gaat dan een grote rol spelen. Kijk maar naar mijn concurren ten. Van der Plaat zat nog ach ter mij. Ook Mohr kwam met een 25ste plaats slecht uit de verf." Bovendien, maar daarop wil de Lange niet speculeren, mag iedere zeiler zondag aan het eind van de rit zijn slechtste re sultaat aftrekken. Liever houdt de zeiler van de organiserende vereniging Skuytevaert zich vast aan zijn prestaties in de aan loop naar het EK. Het afgelopen weekeinde eindigde Lange als tweede tijdens de Open Neder landse kampioenschappen. Daarna kwam hij als tweede uit de kwalificatiewedstrijden voor het EK. Samen met de Amers- foortse Gaia Son, sinds jaar en dag bemanningslid, probeert Lange het verloren terrein te herwinnen. Hoewel er geen man overboord is, als de titel buiten hun bereik blijft. Lange: „Ik ben al blij dat ik voor het eerst sinds jaren weer eens kan meedoen. Doordat het EK als het ware in mijn achtertuin is, kan ik het goed combineren met mijn werk (het runnen van twee Leidse horeca-onderne- mingen, red.)." En Lange zou Lange niet zijn als hij het nuttige niet met het aangename zou combineren. „Ik neem de andere zeilers na de wedstrijden gewoon mee naar Leiden. Het stond hier in verschillende talen aangekon digd: het avondprogramma is in 'Annie's Birthday'. Want het gaat mij als zeiler niet alleen om de prestaties, maar ook om de gezelligheid." SCOREBORD PRUSVRAGEN 0-42, reservegetal Orruet-ToUliw d 6,90 plaats 2.40 4.30 k J3.00 Tiende koers, 2000 (Van Dooveweerd jr 2.3 6.8, 2 Gin Punch, 3 Empower Drean t gestart Ferrock TotO: winnend 1.2 koppel 33.00 trio 213,90 CatvVoorham 6-1 6-1 VEC1; Pennmgs-Dek- las 6-1 •uwen-Roomburg 7-6 6-3. 6-2 7 6 135, Spiel 77:3246614 Pias 6-1 6 1 •g 7-6 6 Berg-Van Duyn 7-6 6-7 6-3. St'ttei Overschot 6-2 7 6 MDC: HoekStraT Geen/Van Sterkenburg 4-6 6-3 6-4 1 Plas/Van der DAMMEN Plas 6-2 7-5. KOERSEN li (Zwe/5) 5-7 6-2 2000 m: 1 Forgive a e Bloomerd, 3. Coastal 119,9, 2 Edna 2, Si|tsma >r Pal 0-2, Van den Berg - WIELRENNEN Even (Hadieb) 3.38.2. 2 Steellasli, 3. V Light. Niet gestart Cocongi. Toto winrw 4.00, plaats 1.50, 1.20. koppel 3,90. SCHAKEN Kempen (SwiftJCasba) 118 3. Rob S<ender (De Hoekse Renners) 116 4 Pascal Vergee (Switt/Casba) 108 5 Edwin Vrauwdeunt (D 1.8. 2 Darling Space. 3 Arend Toto: I 15.20 plaats 2.70 3.00 3,10 kof Delano. 3 Guy van c Stand: 1 Sz.va 5 Limbach 5. 6 Belle. De :s 1/2 -1/2. f sen - Belle 1 •0. De Greet - Slingerla 5 1/2 punt. 2 Ham Bruinenberg en Slmgerlar 4 3 1/2.8 De Greet 2 03 13. 2 Ophot (f 2 03 13. 2 Groen (I i Poppet lPoppen 12 Steen (Dongen) 1 TENNIS Bauer (Can) 156 ki 1 Talad (Devie 2.20.1, 2 Sun W.llemshoeve, 3 Hotja Toto: ZEE Ei winnend 7.00 plaats 2.70 2.30 2.30 koppel MEB: 20.90 trio 220.70 dubbel winnend 4-5 6-3. F 382.50 Achtste k. 16-3 ZEILEN mp/Haarhuis-Guyt/Hoek 2-6 u-Paauw/Westdi|k 6-2 6-4 Eerste race: 1 Ste lm, i-Gipon 6-4 6-2. LugthaM Ma- 4 Bredeno ek 5 Mar' - Aftauit. 3 Tastet. BERGHEM «ANP CHAAM GPD De kassa rinkelt deze en volgen de week voor Claudio Chiap- pucci. Een stuk of tien organisa toren hebben de smaakmaker van de Tour de France inge huurd om overal een paar uur zijn gezicht te laten zien. De organisatoren moeten daar wel fors voor dokken, maar hebben bijna geen andere keu ze nu de Nederlandse renners een minder succesvolle Tour de France achter zich hebben lig gen. Voor 22.500 gulden per op treden moet Chiappucci de cri teriums, die de eerste dagen na de Tour ondanks zijn aanwezig heid toch al te kampen hebben met een licht teruglopende be langstelling, redden. Met ruim twee ton op zak keert Chiap pucci volgende week weer naar Italië. „Iedereen wil hem heb ben, maar hij mag van zijn ploegleider niet langer dan tien dagen hier blijven", aldus coör dinator Gerrie van Gerwen. Het gevolg van de 'Chiappucci-gek te' is overigens wel dat de Ne derlandse renners thuis moeten blijven, omdat ze te duur zijn voor de organisatoren. Steven Rooks bijvoorbeeld komt deze dagen nergens aan de bak om dat hij weigert zijn prijs te laten zakken. En Chaam vond zelfs een renner uit de streek, als Adrie van der Poel, te duur. „We hadden Chiappucci en Bugno. Om de renners die wel wat heb ben laten zien in de Tour kon den we natuurlijk niet heen. Dan sneuvelen er anderen. Ik geef toe, we hebben betere tij den gekend waarin naar de ren ners toe alles zo maar kon, maar die tijd is voorbij", aldus voorzitter Ad Coenraads van het Chaamse wielercomité. Bergkoning Wat hem betreft moeten de renners maar eens gaan besef fen dat hun prijzen niet langer achter de tafel, maar op de weg worden verdiend. Zoals Chiap pucci dat dus zelf de afgelopen weken in Frankrijk afdwong. Al leen nam de bergkoning giste ren in de door Jean-Paul van Poppel gewonnen Acht van Chaam niet de moeite om in de bolletjestrui te verschijnen. Dat was het enige smetje aan zijn optreden. Sportief gezien biedt de Italiaan tot nu toe in elk ge val volop waar voor zijn geld. Zo was het in Boxmeer, waar hij maandagavond won, en zo was het ook in Chaam waar hij me nig sprintduel uitvocht met Jos van Aert en Rob Harmeling. Met die twee was Chiappucci al vrij vroeg in de wedstrijd op pad en toen wist 'Chaam' eigenlijk al dat het zeker zijn naam niet hoefde bij te schrijven op de ere-lijst. Want het is een onge schreven wielerwet dat de ve dette die zich in het begin van de wedstrijd manifesteert, aan het einde niet meer zo hoeft. Dan moeten de anderen zich maar eens laten zien. Wereld kampioen Giani Bugno deed dat een tijdje, Erik Breukink eveneens. Van Poppel en Nijdam spaarden hun krachten tot het laatste moment, toen het peloton onder aanvoering van de PDM-ploeg was neergestre ken op een kopgroep met onder andere Bugno. Dat de Nederlanders het on derling afmaakten, kwam de Italianen bepaald niet slecht uit. Zij hadden geen trek in een plaatsje op het podium. Dat zou ook alleen maar tot een aan zienlijke vertraging in de dag planning tot gevolg hebben en dat konden Bugno en Chiap pucci gisteravond niet gebrui ken. Want anderhalf uur na Chaam; werden zij al weer aan de start verwacht in het onder Eindhoven gelegen Belgische plaatsje Peer. Om te strijden, maar vooral ook om de beurs nog wat verder te vullen. Gert-Jan Theunisse moet moge lijk verstek laten gaan bij het wereldkampioenschap wielren nen op 6 september in Beni- dorm. De klimmer uit de TVM- ploeg moet zeker drie weken rust houden. Hij sloot afgelopen zondag de Tour de France af met een pijnlijke peesontste king. Theunisse raakte op de voor laatste Tour-dag geblesseerd. „Ik voelde iets knakken. Mis schien heb ik wel geforceerd door op zondag toch door te rij den," vermoedt de wielrenner zelf. Onderzoek door de Eindho- vense specialist dokter Sala wees uit dat de blessure veel ernstiger is dan zondag nog werd verondersteld. Theunisse zal in elk geval de wielerronde in zijn woonplaats Berghem (zondag 2 augustus), de klassie ker Classica San Sebastian (8 augustus), de Ronde van Neder land (17-22 augustus) en de Wincanton Classic in Engeland (16 augustus) moeten missen. Voor een andere renner van TVM, los van de Pas, zit het wielerseizoen er al op. Van de Pas, die niet deelnam aan de Tour, brak deze week bij een trainingsrit een sleutelbeen. Hij knalde in volle vaart tegen een 5-jarige kleuter aan, die vanuit een brandgang de weg op schoot. De kleuter kwam met de schrik vrij. Van de Pas mag ze ker vijf weken niet fietsen. GRONINGEN» «ANP SPORT OP TV 19.20-21.45 Did 2 Olympische Spelen. 6 00-00.00 BRT 2 Olympische Spelen Olympisch )ournaal. Magazi Sportnet Global Adventure 30-06 00 EURO Olympische spelen 19 30-20 00 BRT 1 Jdumaal en spoi 20 30-21.30 Sportnet Autosport. F-i 21 00-22.00 BBC 1 Olympic Grand- 23.20-01 00 BBC 1 Olympic Gra stand Met. Ti wichthetfen ei t. Turnen voor vrouwen. |udo, g 18 00-19.00 Sportnet Motorsport 18 35-21.00 BBC 2 Olympic grand- ind Met paardenrennen, zwemmen, bok- 19 00-20 30 Sportnet Autosport, rally 21 30-22 30 Sportnet Autosport. IMSA 22 15-00 15 Did 2 Olympische Spelen, reportages en inte 06 00-17 30 EURO Olympische spelen 09 00-10 00 Sportnet The ultimate 09 00-20 00 Did 1 Olympische Spelen. 09 25-14.00 BBC 1 Olympic Grand- 10 00-11.00 Sportnet Volleybal World ■ague 11 00-11 30 Sportnet Wielrennen 11 30-12 00 Sportnet Eurobics 12 00-14 00 Sportnet Honkbal. 14.00-15 00 Sportnet Autosport. 14 00-15 00 BBC 2 Olympic grand- :and Met turnen, badminton, tenms 15 00-15 30 Sportnet Eurobics 15 00-23 30 BRT 2 Olympische Spe- 20-17 50 BBC 1 P vanuit Goodwood 15 30-17 30 Sportnet Go» Scand.n. 15 55-16 00 Did 3 Sport afctuell FC Groningen heeft de A-selec tie voor dit seizoen sinds gister middag voltallig door het vast leggen van twee Oosteuropea nen. De in 1989 uit Roemenie gevluchte 24-jarige middenvel der Lucian Ilie heeft een con tract voor een seizoen getekend en het contract met de 29-jarige aanvaller Milco Djurovski uit Macedonië is met een seizoen verlengd. Voor Ilie is een werkvergun ning aangevraagd. De Roemeen stond de tweede helft van het vorige seizoen onder contract bij het enige tijd geleden failliet verklaarde Wageningen en speelde het seizoen daarvoor bij KV Mechelen. Door een over schot aan buitenlanders kwam hij in Belgie amper in actie. Milco Djurovski foto archief Djurovski gaat bij FC Groningen zijn derde seizoen i De directie van FC Groningen afgerond. verwacht dat de selectie van de nieuwe trainer Pim Verbeek, die de naar PSV vertrokken Hans Westerhof is opgevolgd, zich opnieuw in de strijd om de vier de plaats gaat mengen. De be groting is met 1.3 miljoen gul den opgetrokken tot 7,4 mil joen. Ruim achtduizend sei zoenkaarten ziin inmiddels ver kocht. Tweeduizend minder dan een jaar geleden. Binnenkort neemt FC Gro- ningen 190 business seats in gebruik. Dit seizoen komt door de verhuur daarvan 1,1 miljoen gulden binnen. Dat bedrag wordt aangewend om de eerste termijn van de 2,3 miljoen gul den vergende verbouwing van de hoofdtribune af te lossen. \(M>r het seizoen 1994 1995 is de operatie in financieel opzicht Chiappucci bekijkt de zaken van de zonnige kant Ook al is er politie te paard voor nodig om het publiek op afstand te houden in Chaam. foto anp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21