Leidsch Dagblad Burgers bieden Bosniërs bed A 'Euthanasie op baby soms barmhartig' Aanslag op laatste moment verijdeld Bewakers stelen bij Leids bedrijf voor half miljoen Kamerlid in bajeskeuken Leidenaar (62) door speedboot overvaren Op zoek naar Escobar 'Subsidie kinderopvang komt vaak fout terecht' i Log zonder? i 1 u DONDERDAG 30 JUL11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39916 LOSSE NUMMERS ƒ1.50 Mediterraneé Moderne Kunst Chris Boardman op zijn 'bolide' op weg naar het Olympisch goud. foto barcelona dpa Bij Barcelona is vanochtend op het laatste moment een bom aanslag verijdeld. Volgens de gemaakt. De voorlichter wilde daag naar huis gestuurd wegens doping. Een woordvoerder van het Britse Olympische Comité heeft dat vanochtend bekend- Spaanse politie werd in het stadje Aiguafreda een spingla- ding ontdekt in een koffer. Om standers hadden de veiligheids dienst gewaarschuwd, nadat ze hadden gezien hoe een vrouw de koffer bij een warenhuis had neergezet. Aiguafreda ligt 30 kilometer van Barcelona, op de weg naar El Montanya, waar de wedstrijden van de military worden gehouden. Voor het afsluitende springconcours in Barcelona moeten de paarden langs dit traject worden vervoerd. Leden van de explosieven-oprui mingsdienst maakten het pro jectiel onschadelijk. De bom be stond uit een butagasfles, twee benzineblikken en een ontste king. De ontsteking was zo afge steld, dat de bom binnen enkele minuten zou ontploffen. De amateuristische makelij van de bom duidt volgens de politie op een actie van linkse terreur groep Grapo. Deze had eerder de verantwoordlijkheid opgeëist voor een bomaanslag op een gasleiding bij Barcelona. Drie Britse deelnemers aan de Olympische Spelen zijn van- LEIOEN ERNA STRAAT5MA Het afgelopen half jaar is voor zo'n half miljoen gulden gestolen uit een groot bedrijf in beeld- en geluidsappara tuur op het bedrijventerrein Roomburg in Leiden. De poli tie heeft vijf personen uit Lei den en Den Haag aangehou den. Het zijn beveiligings mensen en schoonmakers die 's avonds hun slag sloegen. Ze hebben een reeks diefstallen bekend van onder meer vi deocamera's en -recorders, walkman's, tv-toestellen, au toradio's en cd-wisselaars. De zaak kwam aan het rol len toen vorige week een 21- jarige Haagse beveiligingsbe ambte door zijn collega's werd betrapt terwijl hij een doos met vier camera's naar buiten droeg. De politie ar resteerde kort daarop de ove rige daders: een 20-jarige en een 31-jarige Leidenaar en twee Hagenaars van 26 en 28 jaar. Bewakers in Haarlemmerstraat leiden w1m koevoet In een deel van de Haarlem merstraat lopen vanaf zaterdag beveiligingsbeambten. De win keliers hebben hen voor een jaar ingehuurd om een einde te maken aan de toenemende zak kenrollerij, winkeldiefstallen en A -> Als wij voor Katwijk A C Het Stedelijk Muse- I J en Noordwijk rots- I -J um De Lakenhal zet en hadden, zou de zee hier °P tentoonstelling de ei- blauwer zijn dan de Mid- Sen collectie moderne dellandse zee. kunst in de schijnwerpers. Boogaard wint De ploeg van Swift- 2 I /Casba was opper machtig in de wielerzes- daagse. Niels Boogaard Particulieren bellen massaal hulporganisaties BRUIDSJURKJES -~l HET WOORD IS AAN Napoleon - 7 Bij onbeantwoorde liefde ligt de grootste overwinning die je beha len kunt in de vlucht VANDAAG Nederlandse particulieren bellen in groten getale naar hulpverleningsinstanties en het ministerie van WVC om zich aan te bieden als tijdelijk opvangadres voor vluchte lingen uit de voormalige Joegoslavische republieken. WVC, het Rode Kruis en Vluchtelingenwerk Nederland gaan nog niet in op de tientallen aanbiedingen omdat ze de kwaliteit van de opvang bij particulieren niet kunnen garanderen. nog geen namen noemen of sporten waarin de weggestuur de teamleden actief waren. Chris Boardman (foto) do mineerde gisteren de achtervol ging op de fiets. De Brit werd gisteravond Olympisch kam pioen op de vier kilometer ach tervolging op een super-revolu tionair rijwiel. In de finale ver nederde hij wereld kampioen Jens Leh- mann. De Duitser werd twee ronden voor het einde ge dubbeld door de Brit met zijn ultra-lichte karretje, samenge steld uit één stuk tita nium versterkt met carbonfiber. Het is ontworpen door inge nieurs van Lotus Cars. Tafeltennister Mirjam Hooman won vanochtend ook haar tweede groepswedstrijd in het enkelspel. De drievoudig nationaal kampioene uit Leider dorp versloeg de Braziliaanse Kosaka in twee games: 21-17 en 21-8. Roeiers Rienks en Zwolle plaatsten zich vanmorgen voor de finale in de dubbeltwee. Pagina 9: De Spelen op tv. Pagina 17, 18, 19: Olympische Spelen. den haag harm harkema en patricia van der zalm Het Rode Kruis heeft voor de gelegenheid een crisiscentrum ingericht. Daar worden particu lieren naar verwezen. „Als je op de aanbiedingen zou ingaan, moet je de kwaliteit van de op vang garanderen. Er zijn men sen die echt omschrijven welk soort vluchteling ze tijdelijk wil len opnemen, bij wijze van spreken met of zonder snor. Los daarvan geeft een over heel Ne derland verspreide groep vluch telingen problemen met de lo gistiek. Medische verzorging kun je dan niet bieden. Mensen begrijpen dat argument wel. We zeggen ook: mocht er later be hoefte zijn aan particuliere op vang, dan komt er een publieke oproep", zegt landelijk coördi nator Bakker van het Rode Kruis. Particulieren die zich aanbie den als vrijwilliger in een van de centra, worden wel met open armen ontvangen. Inmiddels hebben zich rond de duizend (van de benodigde 1.200) vrij willigers aangemeld voor werk zaamheden in de opvangkazer- nes in Den Bosch, Roermond en Zuid-Laren. In Genève, waar de westerse landen het vluchtelingenpro bleem bespraken op verzoek van de VN-vluchtelingenorgani- satie UNHCR, bleek gisteren dat vluchtende Bosniërs op flink oponthoud bij de grens moeten blijven rekenen. Het probleem dat landen de last op elkaar af proberen te schuiven of dood gewoon geen opvangcapaciteit meer hebben, is op de confe rentie niet opgelost. Engeland was van de weiger achtige landen nog het eerlijkst. Het wil geld en goederen sturen als de ontheemde Bosniërs maar niet Engeland binnenval len. „Wij maken onze zieken huizen gereed voor gewonde kinderen en wezen. Maar wij zijn niet van plan grote groepen vluchtelingen toe te laten", al dus minister barones Chalker of Wallasey. De Britse argumenten waren: opvang in de regio van her komst benadrukt het tijdelijke karakter van de opvang en on derstreept het onomstreden doel van de hulp een verbe tering van de situatie in hun land zodat ze kunnen terugke ren. Daar komt in de oorlog in Bosnië nog bij dat vooral Ser viërs Bosnische moslims en Kroaten vermoorden om ze voorgoed uit het land te laten verdwijnen. Een veel gehoord geluid van de Europese landen gisteren was dan ook dat het openstellen van de grenzen juist deze Serviërs in de kaart speelt scheveningen WD-Tweede-Kamerlid Broos van Erp (links) schept in de keuken van de Scheveningse gevangenis bordjes rijst op. Van Erp nam gisteren een kijkje in de keuken, als onderdeel van een driedaagse 'stage' bij een Rotterdams cateringbedrijf. Steeds meer gevangenissen laten hun maaltijden verzorgen door cateringbedrijven. Van Erp is voor zitter van de vaste kamercommissie voor het midden- en kleinbedrijf. foto anp toussaint kluiters Binnenland- Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Film en boeken Info Programma's- Regio Religie Sport VANDAAG OOK leiderdorp uesbeth buit1nk Een 62-jarige Leidenaar is giste ren omgekomen bij een aanva ring op de Oude Rijn in Leider dorp. Hij werd kort voor mid dernacht in zijn motorbootje overvaren door een speedboot, bestuurd door een 37-jarige Zoeterwoudenaar. De speed boot-eigenaar was volgens de politie onder invloed van alco hol. De Leidenaar was van zijn visstek op weg naar huis. De speedboot voer in dezelfde rich ting en botste achter op het mo- torvletje. De Leidenaar liep ver moedelijk hersenletsel op. Hij overleed ter plaatse. De politie kon de identiteit van de man vanmorgen nog niet bekend maken omdat familie niet was ingelicht. De Zoeterwoudenaar, die ongedeerd bleef, is aange houden. Een ander motorbootje dat naast dat van de Leidenaar voer, werd bij de aanvaring niet geraakt. Daarin zaten een visser en zijn zoon. Beide bij de aan varing betrokken boten zijn in beslag genomen. De politie, die vanmorgen begon met het offi ciële onderzoek, vraagt getuigen zich te melden via telefoon nummer 071-411421 WEG EN WIEL PAGINA 8 HET WEER Verwachting van het KNMI voor vrijdag: Kans op een onweersbui Vannacht een enkele mistbank en minimumtemperatuur omstreeks 16 graden Overdag penoden met zon en later op de dag kans op een regen of onweersbui Middagtem- peratuur ongeveer 29 graden. Wind uit nchtingen tussen oost en zuid, zwak tot matig, kracht 2 a 3. Colombiaanse politieagenten fouilleren twee motorrijders de gevangenis wist te ontsnappen. Zij hebben inmiddels hulp gekre- eiligheidscontroles in de Colombiaanse stad Medellin, zetel gen van de Amerikaanse regering, die verkenningstoestellen vluchten medellin tijdens veiligheidscontroles van het drugkartel van Pablo Escobar. De Colombiaanse autoriteiten zijn nog steeds op zoek naar Escobar, die vorige week woensdag uit n vluchten Iaat uitvoeren in het gebied rond Medellin en de gevangenis waar Escobar gevangen zat foto afp den haag» anp Dertig procent van de vrouwen die geen betaald werk verrich ten, maakt gebruik van gesubsi dieerde kinderdagverblijven. Dat staat haaks op de bedoeling van de overheidssubsidie. Die zou juist de arbeidsdeelname en economische zelfstandigheid van vrouwen moeten vergroten. In 1994 is er 290 miljoen gulden subsidie beschikbaar voor kin deropvang. De subsidiemaatregel is in de ogen van de onderzoekers Groot en Maassen van den Brink dan ook maar beperkt ef fectief, zo schrijven ze in het economenblad ESB. Bovendien blijkt uit hun onderzoek dat de prijs van kinderopvang niet of maar een heel klein beetje van invloed is op het arbeidsaan bod. Behalve dat het subsidiegeld ten dele verkeerd terechtkomt (bij niet-werkenden), gaat de geldstroom ook nog eens voor bij aan de gebruikers van infor mele kinderopvang, bijvoor beeld door familie or kennissen. Het overgrote deel van de kin deropvang is informeel. De onderzoekers pleiten voor andere manieren om het geld voor kinderopvang beschikbaar te stellen, zoals in de belastings feer via algemene of gerichte af trekbedragen. Kinderarts Versluys over ingrijpen in leven zwaargehandicapt kind: den haag theo haerkens LESTELLA Stille Rijn 1 Leiden Tel. 071 - 120221 overvallen. Voorlopig doen 100 van de 250 ondernemers mee. Een eerder plan om een parti culiere bewakingsdienst de Haarlemmerstraat te laten be veiligen, strandde twee jaar ge leden. De winkeliers wilden er toen niet voor betalen. Door de toenemende criminaliteit in Leidens belangrijkste winkel straat denken ze daar nu anders over. De bewakers zullen zich voor al in de winkels ophouden. Ze* zijn voorlopig actief in het deel tussen de Haven en Hartebrug- kerk. Pagina Leiden: 'Als ik een T- shirt ophang, kijk ik eerst drie keer om me heen'. „Barmhartigheid". De Utrechtse kinderarts dr. C. Versluys gebruikt het woord verschei dene malen als hij praat over euthanasie op pasgeboren baby's. Versluys is voorzitter van een werkgroep van de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde. Onder de titel 'Doen of Laten?' ontwikkelde deze werkgroep gedragslijnen voor actief ingrij pen om het leven van baby's in heel uitzon derlijke gevallen te beëindigen. Volgens Versluy gaat het om 'buitenge woon ernstig gehandicapte kinderen' voor wie een aanvaardbaar leven absoluut uitge sloten is: kinderen met aangeboren afwij kingen als een open ruggetje in combinatie met een waterhoofd of ernstige verlammin gen. „Of kinderen met een hartafwijking, die met een operatie niet te helpen zijn. Moet zo'n kind, van wie je weet dat het spoedig sterft, het ook nog eens een maand benauwd hebben?" Jaarlijks staan artsen volgens Versluys „tien keer of minder" voor het dilemma om actief een einde te maken aan een hopeloos leven. Centraal in het advies van de zes vooraanstaande artsen staat dat ouders en arts het met elkaar eens zijn. Actief ingrijpen om een kindje te laten sterven dat geen kans heeft op een enigszins aanvaardbaar leven, is voor ou ders een enorme belasting. „Meestal is het de arts die voorstelt het kind te laten insla pen. Maar als ouders dan zeggen: 'Dokter, dat mag toch niet?', moet je de kans op een langdurig schuldgevoel afwegen tegen het 1 dat zo'n kind te wachten staat". Zelfheeft Versluys „in zo'n noodsituatie" enkele keren een kind laten inslapen. Hoe wel euthanasie op pasgeborenen juridisch niet mogelijk is (baby's kunnen hun wil im mers niet uiten), meldde hij dit bij Justitie. Er volgde uitgebreid onderzoek, maar om dat hij zo zorgvuldig te werk was gegaan er was toestemming van beide ouders, er waren collega's geconsulteerd en er was ab solute zekerheid over het geringe perspec tief bleef strafvervolging uit. Er zijn artsen die het doen. maar het niet melden. Zij geven een verklaring af dat het kindje een natuurlijke dood is gestorven. Versluys heeft daar begrip voor „Ik heb liever een goed besluit dan een briefje waar het allemaal precies op staat" maar zou het toch liever anders zien. Hij is voorstander van meer openheid en vindt goede afspraken van het allergrootste belang om overhaaste beslissingen te voor komen. Het is beter dat een arts de moge lijkheid heeft op een zwaargehandicapt kind euthanasie te plegen dan dat hij uit angst levensreddende handelingen direct na de geboorte achterwege laat en het kind een min of meer natuurlijke dood laat ster ven. „Want zo'n beslissing neem je in enke le minuten. Het is beter daar de tijd voor te nemen. Maar dan moet je wèl achteraf de mogelijkheid hebben alsnog een einde aan dat leven te kunnen maken. Honecker weer terug in Berlijn berlun hans hoogenpuk correspondent De vroegere Oostduitse staats- en partijleider Erich Honecker is gisteravond laat in Berlijn voor geleid aan de rechter-commis- saris en na een medisch onder zoek teruggebracht naar zijn cel. Volgens de artsen kan hij in voorarrest blijven. Honecker moet terecht staan wegens zijn aandeel in de dodelijke schoten aan de Muur. In maart 1991 had Honecker met hulp van de Russen Duits land verlaten. In Moskou zocht hij na enige tijd zijn toevlucht tot de Chileense ambassade. Zijn vrouw Margot is vanmid dag naar Chili vertrokken. Daar woont een dochter van de Honeckers. In Bonn was de reactie dat nu het recht jtijn loop kan hebben en dat dit vooral voor de Oost duitsers bevredigend moet zijn. Op de Berlijnse luchthaven Te gel demonstreerden groepjes trouwe aanhangers van Honec ker. Een jonge man reed op zijn motorfiets demonstratief zwaai end met een DDR-vlag over het parkeerterrein. Verder waren de Berlijners niet al te zeer onder de indruk. Een paar reacties: „Gelijk op hangen", „Een proces? Wat le vert het op". Een bejaarde: „Stop die ouwe knar maar in zo n rotfiatje, waarin wij zitten en geef hem net zo n pensioentje als wij eens van hem kregen". Pagina 2: Honecker toonde nooit berouw. |g hoelang I J«. ik m«m MM mtrotfucti*- I I gMMMnttni en ontvang da krant I t*earsiarwaawakangratMUji I It I i Mip^Donnement betaal ik daarna I Per maand (f27.80) via automa- tische betaling' .□Per kwartaal (f80.10) via accept- i giro '□Per kwartaal (f80.10) via auto- J matische betaling*. i I Naam en voorletters Telefoon (i.v.m. controle bezorging) Nummer bank/girorekening ii Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden I 8

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1