Hongaarse tennissers ziek van reserve Koevermans Van Langen en Toonstra: stilte voor de storm Olympische Spelen Hockey-vrouwen leunen ook zwaar op de strafcorner 'The Dream Team' walst ook Duitsers plat Laatste Spelen van Han en Spijkers DONDERDAG 30 JUL11992 Twee boksarbiters kunnen naar huis Barcelona Voor twee arbiters is het olympisch bokstoemooi af gelopen. De internationale boks-federatie (AIBA) legde de Deen Paul Gardbo en de Ghanees Keith Dadzie een schorsing op. Een door ringrechter Gardbo geleid gevecht moest door de aanwezi ge artsen worden onderbroken omdat de gezondheid van een bokser in gevaar kwam. De AIBA twijfelde bovendien aan het waarnemingsvermogen van jurylid Dadzie. De rechtscommissie beraadt zich vandaag over de strafmaat voor beide officials. Dan moet ook de Ierse pugilist Paul Griffin op het matje komen. Grif fin schopte gisteren, na een verloren partij, zijn mondbescher- mer uit de ring en bedreigde de dienstdoende arts. „De AIBA to lereert zulk wangedrag niet", aldus secretaris-generaal Karl- Heinz Wehr in Barcelona. Van den Heuvel volgt voorbeeld Coene Barcelona De Nederlandse badmintonafvaardiging bestaat in Barcelona in het enkelspel nog alleen uit Astrid van der Knaap. Erica van den Heuvel verliet gisteren het toernooi door een ne derlaag in de tweede ronde tegen de Indonesische nummer twee Sarwendah Kusumawardhani: 8-11 3-11. Van den Heuvel nam in de eerste game een grote voorsprong, maar slaagde er niet in de geplaatste (5-8) winnares van de Dutch Open in 1991 van de eerste game-winst af te houden. De tweede game ging in een rap tempo naar de Aziatische. Van der Knaap komt in de tweede ronde uit tegen de Canadese Denise Julien. Trainer van Becks krijgt kale kop Barcelona Beloofd is beloofd. Gert-Jan Nieuwstad, de trainer van Elvira Becks, laat de schaar in zijn toch al gemillimeterd kapsel zetten. De 31-jarige tumcoach heeft grijze haren gekre gen van de stress van afgelopen jaar. „Daar kan ik nu dan einde lijk van worden verlost", sprak Nieuwstad. Eind deze week meldt hij zich bij de kapper om de weddenschap met de ouders van Becks in te lossen. „Wanneer Elvira de finale zou Halen, zou den zij wat extra's doen. Daarop heb ik gezegd dat ik me dan kaal zou laten scheren." Paard van Todd kan cross niet aan Barcelona Wegens een blessure van zijn paard Greyleg kan Mark Todd zijn olympische titel niet meer verdedigen. De Nieuwzeelandse superruiter gaf al voor de cross op. Hij had in Barcelona zijn derde olympische titel op rij kunnen x Bokser laat handschoenen thuis liggen BarcelonaAli Kazefi, bokser uit Iran, beleefde de Olympische Spelen als was het een nachtmerrie. Hij miste de bus die hem naar de bokshal moest brengen. Door die vertraging kwam hij te laat in de ring, waar zijn tegenstander al een kwartier op hem stond te wachten. Maar nóg kon de partij niet beginnen. Want, Kazefi was zijn handschoenen kwijt. Druk gebarend naar de scheidsrechter en zijn begeleiders vroeg de Iraniër enkele minu ten uitstel. Die kreeg hij. Maar al wat er uit zijn sporttas kwam: geen handschoenen. Ten einde raad stelde Ali Kazefi voor met blote vuisten te mogen boksen, maar daar wilde de scheidsrech ter toch niet aan. Om half twee gistermiddag klonk er op de Campo de Tenis in Vall d'Hebron een dringende oproep voor Koevermans. De tweede reserve moest invallen voor de Hongaar Laszlo Marko- vits in een partij tegen diens dubbelspelpartner Sandor Nos- zaly. Markovits had koorts ge kregen en mocht van de teamarts niet spelen. Markovits' plaats kwam vrij en dat was erg sportief van de Hongaarse ploeg. Als die Nosza- ly gemakkelijk aan een plaats in de tweede ronde had willen hel pen, had Markovits voor de vorm een paar games gespeeld en vervolgens ziek opgegeven. Nu werd Koevermans opgeroe pen, een speler die overliep van van ambitie en strijdlust, al was hij volgens zeggen niet voorbe reid. „Ik heb zondag bij het ser veren een spiertje verrekt. Uit voorzorg voor het dubbelspel (met Haarhuis, red.) heb ik zo veel mogelijk rust gehouden." De Hongaarse sportiviteit werd overigens wel ingegeven door de Internationale Tennis Federatie, die op een Neder landse voorzet in het olympisch dorp informatie inwon over een vermeende zieke. Koevermans kreeg zijn kans. Hij stond klaar in het stadion en had geen war ming up nodig om na een uur twee sets voor te staan. „Het onwillige spiertje kwam in de warmte goed los." Edberg Alleen in de derde set had hij problemen. Zijn cpncentratie vloeide weg. Hij zette zich weer schrap voor de vierde, liep naar 4-0 uit een wachtte het einde van de partij rustig af: 6-2 6-3 2- 6 6-2. In één partij verdwenen twee Hongaren uit het toernooi. Overigens in het gezelschap van Stefan Edberg, die zich lelijk vergaloppeerde tegen de Russi sche gravelspecialist Tsjesnok- ov, 0-64-64-6. Voor de tweede ronde verkast hij van baan 4 naar het centre- court. Hij ontmoet namelijk de elfde geplaatste Spanjaard Sergi Bruguera. „Ik heb vorig jaar twee keer van Bruguera gewon nen. Ik zag zijn vader al klagen toen hij mij bezig zag", gniffel/ de Koevermans. De Rotterdammer hield het aantal Nederlanders in het en kelspel op twee. Jan Siemerink werd bijna gelijkertijd uitge schakeld. De Mexicaan Leonar do Lavalle, net als de Rijnsbur ger een linkshander, maakte er een korte klus van: 6-4 6-4 6-2. Bondscoach Stanley Franker had zijn analyse snel klaar. „Sie merink heeft meer moeite met een linkshander dan Lavalle." Onbedreigd „De eerste ballen gingen al niet lekker", erkende de verliezer. „Ik had ook moeite met mijn eerste opslag. Lavalle kon mijn tweede bal natuurlijk retourne ren zoals hij wilde." Lavalle brak in de eerste en tweede set de opslag van Sie merink met ballen precies op de lijn. „Lavalle voelde zich de ge hele partij onbedreigd", stelde Franker. „Hij had een grotere reikwijdte. Het retourneren bleek weer de grote handicap van Jan." De aanmoedigingen van de talrijke Nederlandse toeschou wers ('Kom op, Jantje') hielpen niet. In de derde set lukte hem zelfs niets: 4-6 4-6 2-6. „Ik had het graag anders gewild." Nico Muns-Jagerman liet zich bij de vrouwen niet in moeilijk heden brengen door de Zuidko- reaanse Il-Snon Kim. Jagerman kende haar niet. Ze wist wel dat haar 23-jarige tegenstandster op de atletiekbaan. Toen is me die soepele en natuurlijke tred meteen opgevallen", herinnert Thuys zich. „Nu benadert ze de perfecte stijl en beschikt ze over een erg relaxed vermogen. Ik weet zeker dat ze de eerste helft van de finale haalt." Het klikte meteen tussen het trio Thuys- Toonstra-Van Langen. „We vor men samen een gezellig kliekje en delen veelal dezelfde interes ses. Onlangs zijn we nog op trainingsstage in het Portugese Albufeira geweest We hebben ons alles behalve knetter ge traind. Gewoon relaxed gelo pen. Holletjes, dribbeltjes. Wat r Barcelona opbou- Mark Koevermans versloeg als vervanger van de Hongaar Markovits diens landgenoot Noszaly. foto anp onlangs goed had gespeeld in de Federation Cup; 4-6 verloren in de derde set tegen Novotna. Fouten Het werd ook bepaald geen 'makkie' voor Jagerman, die uit eindelijk met tweemaal 6-4 won. Het verschil tussen winst en verlies werd bepaald door aanvallend initiatief. „Ik had snel genoeg door dat ik niet op haar fouten moest wachten." Jagerman maakte in de twee set zelf, wat ze zelf zo noemde 'stomme fouten'. Daardoor kwam ze 0-3 achter. „Maar ik heb mijn concentratie goed op gepakt." Ze kwam terug en liep ineens door naar 5-3 en begon ze verlangend uit te kijken naar de tweede ronde tegen de Fran- caise Julie Halard. gpd-verslaggever Ze etaleert een waanzinnige energie en kwaliteit. Maakte van haar optredens in Hengelo en Hechtel een virtuoze exhibitie en staat met scores van 1.56.66 |en 1.56.92 hoog op de wereld ranglijst. 800 en 1500-meter- loopster Ellen van Langen zegt aan de vooravond van de start van het olympisch atletiekpro- gramma 'dat vliegende vermo gen' weer te hebben. „Het ge voel dat alles vanzelf gaat. Moeiteloos, zonder extra in spanning." Kortom, de tijd lijkt rijp voor een podiumplaats. Samen met tien kilometer loopster Christien Toonstra be reidt de Amsterdamse econo miestudente zich voor op haar olympisch debuut. „Het begint nu toch te kriebelen. De druk is groot, maar die komt voorna melijk vanuit mezelf. Ik ben zelf optimistisch." Slapen, tv-kijken en muziek luisteren. Rusten, dat is het meest geliefde tijdverdrijf van de tienduizend sporters in het olympische dorp. Dat komt goed uit, want 'niets doen' is een hobby van zowel Ellen van Langen als Christien Toonstra. Een goed boek lezen, rustig wat trainen en een gezellig babbel tje maken. „Je wordt hier lekker lui", zegt Toonstra. Tijd om te ontspannen zal er de komende dagen echter nau welijks nog zijn. Vrijdag worden de series 800 meter afgewerkt en zaterdag komen de 10.000 meter-loopsters reeds in actie. Bovendien loopt Van Langen aansluitend aan de 800 ook nog de 1500 meter. „Ik heb de juiste vorm te pakken, de baan is goed hard en de motivatie is uitste kend. We zijn er klaar voor. Vorstin Van Langen wordt ook wel de vorstin van de laatste meters genoemd. De Amsterdamse lijkt een patent te hebben op een even indrukwekkende als spij kerharde eindsprint. De finish als dodelijk wapen. Pure aanleg, noemt trainer Frans Thuys dat. Toonstra is nog zo'n fraai ju weel uit de stal van Thuys. Een stiliste pur sang. Met een schijnbaar geringe inspanning peurt de atlete uit Velserbroek een maximale rendement uit haar benen. „Enkele jaren gele den kwam ze eens koekeloeren Postuur Van Langen en Toonstra heb ben behalve dezelfde trainer opmerkelijk genoeg ook een he le hoop andere dingen met el kaar gemeen. Ze hebben dezelf de leeftijd (26), hetzelfde postuur (1.72 meter, 53 kilo), dezelfde hobby's (niets doen) en hetzelfde doel (een olympi sche medaille). Bovendien heb ben beiden een langdurige bles sureperiode achter de rug. Van Langen, een voormalige rechtsbuiten bij voetbalclub Quick '20 in Oldenzaal, was door een kwalijke achillespees blessure maandenlang veroor deeld tot enkel conditiewerk. „Een naargeestige periode." Veertig weken lang mocht ze geen wedstrijden lopen. „Ik heb me in conditie gehouden met zwemmen, fietsen en kracht training." In mei maakte Van Langen haar rentree op het tar tanovaal. De gedwongen rust periode leek haar nog gretiger, hongeriger te hebben gemaakt. Ze liet zich niet gek maken door limietstress en wachtte het mo ment geduldig af. „Ik denk nog vaak genoeg terug aan die bles sure en loop nog steeds vaak zonder spikes om de achillespe zen niet extra te belasten." Haarscheurtjes Toonstra was een jaar eerder geveld door een stressfractuur. Haarscheurtjes in het bot. Ver oorzaakt door een zwenking in de hormonale huishouding. Het evenwicht tussen bot-aanmaak en bot-afbraak was verstoord. „Ze traint altijd op de grens. Bij haar begint die eerder dan bij anderen", aldus Thuys. voorkomen, leidde tot een snel le openingstreffer. Van Helen Lejeune-Van der Ben, die in Barcelona op de strafcorner in de eerste twee wedstrijden een perfecte vervanger blijkt van haar geblesseerde schoonzus Lisanne. Heeft Helen Lejeune-Van der Ben stiekem les gekregen van Floris-Jan Bovelander? Het ge mak waarmee de strafcorner specialist van de nationale hockeyploeg de strafslagen in Spanje langs de doelman depo neert, heeft zijn vrouwelijke col lega overgenomen. De precisie van de stick van Lejeune-Van der Ben bezorgde Nederland de tweede overwin ning, na de zege op Groot-Brit- tannië. Met twee raken klappen velde de verdedigster gister avond Nieu w-Zeeland (2-0). De overwinning op Nieuw- Zeeland, dat eerder met 0-5 door Zuid-Korea werd wegge speeld, brengt de formatie van Roelant Oltmans in een riante zetel in groep B. De halve finale ligt binnen handbereik. Al had het comfort nog beter kunnen zijn. Tegen Korea is een gelijk spel voldoende. Oranje gaat met vier punten aan de leiding en krijgt als laatste tegenstander Korea. Groot-Brittannië was gisteren zo goed de Aziaten met 3-1 te rug te wijzen, zodat beide teams Nederland op twee punten vol gen. Het positieve doelsaldo geeft Nederland nog een extra uitwijkmogelijkheid als het laatste groepsduel onverwacht minder positief zou aflopen. Oranje startte zonder Wietske de Ruiter. De spits van HGC zorgde tegen Groot-Brittannie voor de winnende treffer, maar werd in het tweede duel door Oltmans op de bank gezet. De agressieve start, Nieuw-Zeeland kon alleen met veel overtredin gen de opmars naar de cirkel Herkansing Net als tegen Groot-Brittannië timmerde de libero de bal uit de strafslag steenhard tegen de plank. Het was na elf minuten haar eerste poging. De vele uren training op de voor hockey zo belangrijke discipline heeft in Spanje in elk geval tot resultaat geleid. Bij de tweede, in de 25ste minuut, werd de bal ver keerd gestopt. De dubbele her kansing, na te vroeg uitlopen, betekende 2-0. Opnieuw trok de bal een streep naar de plank. De voorsprong was verdiend, maar niet het gevolg van sterk veld spel. Ook in de tweede helft verliep het duel rommelig. Nederland was niet creatiever dan in het eerste bedrijf. Al had Benninga de mogelijheid op 3-0. De vlag- gedraagster in Barcelona had echter voor een leeg doel niet de koelbloedigheid van de straf- comer-specialiste. Onzekerheid Nederland gaf achterin wel kansjes weg. Het leidde tot on zekerheid en een verplichte rustperiode voor Lejeune-Van der Ben op de strafbank na een wat al te felle reactie bij de tweede Nieuwzeelandse straf corner. Oltmans greep in. Lewin verscheen voor Thate, De Ruiter voorOhr. Met man en macht proberen de Duitse basketballers Michael Jordan te beteugelen. Vergeefs, want de Verenigde Staten Chantal Han en Ben Spijkers hebben hun laatste Olympische evenement beleefd. Het afscheid van het duo, met samen meer dan twintig jaar internationale ervaring, is gis teravond een beetje teleurstellend en vol strekt identiek geweest. Spijkers en Han werden tot herkansingen gedwongen na vroege nederlagen en verlo ren hun tweede partij uit de „troostronde". Han boog voor de Francaise Lecat, die echt niet meer kwaliteit heeft aan te dragen dan zij, maar wel een fanatieker vechtster is. Spijkers verloor van de Japanse wereldkam pioen Okada, die net al hij in de laatste mi nuten van zijn partij opzij gezet werd door de Canadees Gill. Chantal Han en Ben Spijkers twijfelen beiden of er na Barcelona nog groot judo zal zijn. Han omdat zij moeilijkheden heeft met de veranderingen in het vrouwenjudo, waar techniek en tactiek volledig verdron gen zijn door kracht en strijd vol grimmig heid. Spijkers is al boven de dertig, weet dat die hindernis voelbaar is en heeft zijn leven nooit totaaal ondergeschikt willen maken aan zijn sport. Die overtuiging, de laatste ja ren sterker geworden, is de oorzaak van de verwijdering tussen hem en bondscoach Willem Visser, zijn judovader. Beiden, im pulsief en soms zelfs explosief zijn echter verstandig genoeg om zonder enige wrij ving zakelijk te kunnen samenwerken. „Maar wij hebben verschillen van benade ringen van mening." De Nederlandse vrouwentumploeg in 1928. Het vrouwenturnen (sinds 1976 kan beter gesproken worden van het kleine-meisjes turnen waarvan vanavond de ongetwij feld zinderende vierkamp-finale wordt gehouden, maakte schoorvoetend zijn debuut bij de Spelen van Amsterdam in 1928. Schoorvoetend, want slechts vijf landen namen deel: Nederland, Italië, Engeland, Hongarije en Frankrijk. In tal van landen vond men het maar niets, die blote armen en benen en 'al die wulpscheen balletachtige ver tooningen'. Ook in Nederland stonden velen er afwijzend tegenover. De bis schoppen hadden gymnastiek voorr.k. vrouwen, voorzover dat in het openbaar gebeurde, eenvoudig verboden. En een in specteur voorde lichamelijke opvoeding schreef in die tijd over de ontluikende ritmische gymnastiek 'in hel verlichte za len of nog heller verlicht tooneel' deze schone regelen: '...een schunnig altaar, waarop die meisjes in hare offerende hou - dingen en gebaren van een denkbeeldige Venus in werke lijkheid niets anders doen dan zooveel reine zielen offeren aan den satan'. Het turnprogramma voor vrou wen in 1928 was zeer beperkt: alleen een landenivedstrijd (per land tien dames) bestaande uit een ritmische oefening, toestel- turnen en paardspringen. Er heerste een sfeer van vrijheid blijheid, want voorschriften en richtlijnen waren er nauwelijks. Elk land mocht zelf bepalen aan welke toestellen het wilde wer ken (Nederland koos boogbrug, laagbrug en ringen) en op w> elke wijze het over het paard wenste te springen. Hoe de jury de ver uit elkaar liggende stof met el kaar vergeleek en tot puntentoe kenning kwam, is nergens meer in de rapporten terug te vinden. DE SPELEN VAN TOEN Het moet een huzarenstukje zijn geweest. Maar klachten waren er niet, behalve over het Itali aanse jurylid dat het eigen land 'schandelijk'voortrok. De wedstrijden werden in het Olympisch Stadion, dus in de open lucht, gehouden. Gelukkig bleef het droog. De Nederlandse ploeg (louter Amsterdamse en Haagse dames) eindigde als tweede bij de ritmische oefening, maar won het toestelturnen en het paardspringen royaal, zodat met vlagen wimpel het olym pisch kampioenschap werd ver overd. Later uitten enige juryle den overigens wel énige kritiek: men had het optreden van de Nederlandse dames 'wat te mannelijk'gevonden. En dan te bedenken dat Nederland niet eens met de sterkste ploeg had kunnen aantreden. Als gevolg van een slepend conflict binnen het KNGV waren tien Amster damse verenigingen door het Verbond geroyeerd en bij die clubs zat een aantal uitstekende turnsters. De kranten besteedden destijds bitter weinig aandacht aan de triommf van de turnsters. Piep kleine stukjes waren het. waarin vooral de woorden 'kranig'en 'netjes' werden gebezigd. Het leek waratje wel of we met die gouden medaille een beetje in onze maag zaten. RUUDPAAUW Van de reservebank naar het centrecourt van het olympisch tennistoernooi. Mark Koevermans kreeg het in een paar uur tijd voor elkaar. Zijn mirakel kwam via Hongarije tot stand. barcelona .anp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18