Volley halsters nog niet rijp voor top Gezelligheid troef bij zwemsters Olympische Spelen Recordzwemmers gebaat bij glad lichaam Monique Knol werpt knuppel in het hoenderhok Jongejans muurvast op zevende plaats mm DONDERDAG 30 JUL11992 17 Haringa op één been naar halve finale Barcelona Ingrid Haringa heeft probleemloos de halve finales in de sprint voor vrouwen bereikt. De wereldkampioene won met groot gemak van de Japanse Mika Kuroki (20) tijdens de kwartfinales op de olympische wielerbaan. Haringa nam in de tweede ronde de kop over van haar jonge concurrente om die niet meer af te staan. Kuroki bleek niet in staat tot een serieuze tegenaanval. De tijd van de politie-agente uit Hoofddorp over de laatste 200 meter: 12,662. In de andere series ging de winst naar de Franse Felicia Ballanger, waarschijnlijk de voornaamste con currente van Haringa, de Estlandse Erika Salumae en de Duitse Annett Neumann. De halve finales zijn vanavond. Mocht Harin ga daar doorheen komen, dan volgt morgenavond de (eind)strijd om het olympisch goud. Omstreden scheidsrechter geschorst Barcelona De tuchtcommissie van de wereldvolleybalbond FI- VB heeft scheidsrechter Samedov van het GOS voor de rest van het olympisch toernooi op non-actief gesteld. Samedov vergat na de tweede gele kaart van de Amerikaan Samuelson in de vier de set een punt toe te kennen aan Japan, dat daarmee de wed strijd zou hebben gewonnen in plaats van de Verenigde Staten. De commissie veranderde het resultaat van het duel in het voor deel van Japan. De Amerikaanse spelers, die de olympische titel verdedigen, lieten zich uit protest tegen de gang van zaken kaal scheren. Als Samuelson. Makkie voor Hooman en Vriesekoop Barcelona Mirjam Hooman en Bettine Vriesekoop hebben hun eerste duel op de Olympische Spelen in winst omgezet. De Bra ziliaanse Monica Doti, tegenstandster van Vriesekoop, was in groep N van geen enkel niveau. De Europese kampioene won met 21-821-15. Vriesekoop moet in de strijd om een plaats in de kwartfinales afrekenen met de Bulgaarse Guergueltsjeva. Die had een moeilijke start tegen de Nigeriaanse Kaffi. De Afrikaanse nam in beide games een voorsprong, maar verspeelde die in de slotfase weer door enkele fouten. Guergueltsjeva ontsnapte daardoor aan een verrassende nederlaag: 21-18 21-17. Eerder op de dag won Hooman in de eerste ronde van de Argentijnse Hae Ja Ja Kim - De Rimasa, 21-13 21-17. Wouda met zichzelf in het reine Barcelona» Marcel Wouda heeft karakter getoond. Twee dagen na zijn teleurstellende race op de 400 meter wisselslag haalde hij op de 400 meter vrije slag zeven seconden van zijn persoonlijk record af. Zijn tijd van 3.55,70 lag slechts 0,2 seconden boven het nationaal record dat Richard Granneman bij de olympische se lectiewedstrijden in Amersfoort vestigde. De doelstelling van het nationale mannen- en vrouwen volleybalteam mag dan wel hetzelfde zijn. De tegenstel lingen bij hun pogingen om de wereldtop te bestormen zijn schrijnend groot. Terwijl voor Ron Zwerver c.s. olym pisch goud in Barcelona het grootste ideaal vormt, is de Coubertin-gedachte voor de speelsters vooralsnog de grootste ambitie op hun eerste Zomerspelen. Veel meer dan het verblijf in de Catalaanse hoofdstad voor de rest van het toernooi zo aangenaam mogelijk te maken valt er na gisteravond ook niet meer te doen. De even snelle als onüuisterende 3-1 nederlaag tegen Brazilië biedt met de duels tegen topnaties als Cuba en China in het ver schiet niet meer perspectief dan een zevende of acht ste plek. Maar omdat het verwachtings patroon daar al min of meer op was afgestemd, zoals aanvoer der Cintha Boersma later dood leuk verklaarde, was er van een grafstemming allerminst spra ke. Hooguit teleurstelling, maar ook die bleek overeenkomstig de bekende Hollandse nuchter heid in razend tempo te zijn verwerkt. Zelfs bij coach Peter Murphy. ,,Ik kan hier best mee leven", klonk het uit de mond van de opmerkelijk gedreven coach, die zijn volgelingen de meest lastige overlevingstoch ten laat maken om ze mentaal te harden. „De realiteit is hard, maar eerlijk. Als je met dat feit niet kunt omgaan, hoor je niet in de topsport thuis." In die zin trok de coach zelf de vergelijking met de mannen, die vele hinderlijke drempels moesten nemen om te komen op het wereldniveau, dat ze in middels hebben bereikt. „Dat is een hele lange weg", hield Murphy zijn gehoor voor. „Wij zouden bovenmenselijke we zens zijn wanneer we ons nu al hadden kunnen meten met de absolute top. De ploegen, die op dit toernooi de toon zetten, zijn teams die dat al jaren doen." Daarmee doelend op wereld-, olympisch en Europees kampioen, het GOS, China, Cu ba, Japan en in mindere mate Brazilië. Wat hebben wij buiten een paar aansprekende resulta ten internationaal de laatste tijd nu gepresteerd, vroeg de coach zich later hardop af. „We kun nen de geschiedenis toch niet even wegfietsen. Van Brazilië, Cuba en China hebben we sinds 1947 slechts één keer gewon nen. Volleybal is geen soort spoedcursus. Intensief en ein deloos trainen en veel interna tionale wedstrijden spelen. Dat is de enige remedie." De afgelopen drie maanden had Murphy het merendeel van het vrouwenteam bij elkaar. Al landse vrouwen speelden hun aüetische opponentes de derde set (15-11) uitgezonderd flink in de kaart door met el kaar een zenuwenoorlog uit te „Hier gaat het om de knikkers en dan moet je wat laten zien", verontschuldigde Murphy zich. „Dat lukte helaas niet. Voor de ze meiden is het hun eerste Spelen. Dan zit er een behoorlij ke druk op de ketel. Zeker in op zo n evenement. Want laten we eerlijk zijn, dit toernooi bete kent meer dan een WK of een EK. Een olympische medaille heeft zo veel extra waarde voor een sporter." Vandaar dat Murphy zijn basiszestal (Boers ma, Crielaard, Brinkman, De Jong, Gleis en Weersing af en toe voor een nieuwe impuls ver vangen door een afroepkracht) weinig kwalijk wilde nemen. „De druk heeft ons de das om gedaan", verwoordde Boersma de stemming van de groep. „In het afgelopen half jaar hebben we niet zo verkrampt gespeeld als vanavond. Eén setje hebben we het goed opgepakt, maar zelfs toen zat er geen overtui gingskracht in. Dat komt even hard aan, maar voor mij is het niet meer dan een stapje terug in het proces van de vooruit gang." Ingrid Piersma, 367-voudige ex-intemational. karakteriseer de de instabiele houding van het team wellicht nog het beste. „Zelfs het gevoel dat ze voor een verrassing hadden kunnen zorgen, was al te veel voor de speelsters." leen de 'buitenlanders', Cintha Boersma (Unibit Roma), Hen- riette Weersing (Ravenna) en Marjolein de Jong (USC Mün- ster) schoven iets later aan. De olympische voorbereiding ver liep evenwel zo voorspoedig (met historische overwinningen in een testserie van vier inter lands tegen GOS en Japan), dat de hoop bestond in Barcelona voor een enkele verrassing te zorgen. Zoals dat vorig jaar ook gebeurde tijdens het Europees kampioenschap, waar Neder land met een tweede plek kwali ficatie voor de Spelen afdwong. Tot een dergelijke excercitie kwam het niet tegen Brazlië, de enige tegenstander in de zware poule, waartegen dat mogelijk had kunnen zijn. Maar alle scoutingrapporten ten spijt, de Zuidamerikanen hadden zich minstens even goed voorbereid. Zij het dat ze die analyses niet eens nodig hadden. De Neder FOTO ANP Koen Suyk Aafke Hament wordt na de nederlaag tegen Brazilië getroost door Erna Brinkman. BARCELONA PAUL BERKHOUT GPD-VERSLAGGEVER Inge de Bruijn, naar eigen zeggen een ge zelligheidsmens, beleeft fantastische Olym pische Spelen. „Het is een grote familie, zo veel vrienden, heerlijk." Alleen blijft het presteren uit. De specialiste op de vlinder slag won gisteravond de B-finale voor Karin Brienesse, de tijd viel echter tegen (1.01,02). „Ik krijg zo langzamerhand het gevoel dat ik al twee jaar stil sta", aldus de 19-jarige zwemster. De Bruijn is niet de enige in het kleine Oranje-kamp. De coaches Ton van Klooster en Kees Vervoorn zoeken dan ook naarstig naar een verklaring, maar verhel derend is die speurtocht vooralsnog niet. „De talenten hebben we wel", zei Van Klooster. „De tijd die Kirsten Vlieghuis vorig jaar zwom op de 800 meter, had hier niet misstaan. Maar dit jaar haalde zij die tijd niet. Waar gaat het mis? Het is duidelijk dat de structuur binnen het Nederlands zwem men verder afbrokkelt. Als je het mij vraagt kan het zo niet verder." Wat de bondscoach precies bedoelt met die 'aangetaste struc tuur' een oud verhaal overigens is niet geheel bekend. Zeker is dat de zwembond niet zo veel geld te besteden heeft. Daar naast schijnt het een groot probleem te zijn voor zwemmers om op fatsoenlijke uren in voldoende water te kunnen trainen Mar cel Wouda kwam bijvoorbeeld zelfs bij een particulier terecht. „Het enige wat ik kan bedenken is dat clubs en bond de handen ineen slaan", aldus Van Klooster. „Meer sa menwerking, meer activiteiten, want nu is duidelijk de rek er uit om de rest van de we reld bij te benen." Vervoorn zwakte de pa niek af door te wijzen op de 'eigen wetten die de Olympische Spelen hebben'. „Bij zo'n evenement ben je veel meer op je zelf aangewezen. Is de druk heel anders en de chaos veel groter. Het vervoer is bijvoor beeld een puinbak. Dat heeft toch zijn in vloed op de sporters." Kenmerkend voor deze Olympische spe len was de grote vrijheid die de zwemsters genoten. „Omdat we toch op pad zijn met een groep volwassen sporters." Dat sommi gen die vrijheid wat al te vrij invulden, zorg de hier en daar voor irritaties. Inge de Bruijn zocht bijvoorbeeld veel afleiding. „Dat heeft Inge misschien wel nodig", dacht Van Klooster. „Maar waarschijnlijk voeren we bij de nieuwe generatie weer stringentere regels in. Zoals: half tien op je kamer." Of dat tot meer dan de tot dusver twee finaleplaatsen leidt, is afwachten. Winnares van brons sterkste in Chaam Monique Knol, de bronzen medaille bij de wegwedstrijd voor vrouwen, wil niet meer onder bonds coach Piet Hoekstra rijden. Knol voelde zich in Barcelona door Hoekstra en diens be schermelinge Leontien van Moorsel 'volledig genegeerd'. Dat was ook de reden dat de Amersfoortse onmiddellijk na haar race terugkeerde naar Ne derland. „Heerlijk om weer in mijn eigen omgeving te zijn. Hier voel ik me prettig.. Heel anders dan in Barcelona. Daar keken Hoekstra en Van Moor sel me bijna niet aan. Er kon niet eens een handdruk af na mijn derde plaats", aldus Knol, die gisteren al weer zegevierde in de Acht van Chaam. „Van een ploeg is in Barcelo na nooit sprake geweest. Zij (Hoekstra/Van Moorsel, red.) waren twee handen op één buik. Ik hing er maar een beetje bij. We hebben voor de race wel afspraken gemaakt, maar wat heeft het voor zin als de ander (Van Moorsel) alleen zelf wil winnen. Zij wilde niet voor mij rijden. Dan houdt het op. Misschien geeft het mijn bronzen medaille nog wel meer glans." BARCELONA PAUL GPD-VERSLAGGEVER Evgueni Sadovyi schoor zijn hoofd niet kaal om mee te doen aan een trend. Hij dacht dat het hem werkelijk zou helpen bij zijn gold-rush tijdens de 25ste Olympische Spelen. „En geloof me", klonk het gisteravond uit het kale hoofd, „het voelde of ik door het water vloog." De pas 19-jarige zwemmer landde na 400 meter in een wereldrecord tijd: 3.45.00. Glimmend van trots incasseerde hij zijn derde gouden medaille. De zwemmers van de Ge meenschap van Onafhankelijke Staten vieren in Barcelona een afscheid in stijl. Sadovyi is hun kopman. De begrafenis van de oude Sovjet-Unie kwam voor de nieuwe generatie juist op tijd, sprak de vaandeldrager. „Vroe ger was de sport iets dat van het land was, van de Unie. Alles was daar aan opgehangen, heel protserig. Dat inspireerde mij niet meer." De veranderingen hebben het vuur weer aange wakkerd bij de jeugd. „Er zijn nu andere mensen gekomen die het beste met je voor hebben: je familie, sponsors", verklaarde de ster op de vrije slag. Alles wat ik nu doe, doe ik voor me zelf, het zijn mijn eigen presta ties. Je hoeft geen patriot meer te zijn om hard te gaan." De wervelende race van de student uit Volgograd hoewel voor studeren nauwelijks tijd is als je zes uur per dag traint kwam niet helemaal als een ver rassing. Sadovyi is immers rege rend Europees kampioen op de ze afstand. Dat hij zijn tijd met bijna vijf seconden aanscherpte, was opmerkelijker. „Maar on bewust wist ik dat ik dat kon", zei de vrijgezel. „Ik kan, met enig zelfvertrouwen, zeggen dat ik grandioos heb getraind. Onze nieuwe trainers zijn exceptio neel, in fysiek en psychisch op zicht. Daarvan hebben alle jon geren geprofiteerd." Sadovyi bracht de afgelopen maanden grotendeels door in een trai ningskamp in de bergen. „Ik heb steeds harder getraind, de Olympische Spelen zijn immers iets bijzonders." Zijn grote op ponent in de finale, de ont troonde wereldrecordhouder Kieren Perkins, trainde zeker zo hard. Maar ook hij ervoer dat het niet eenvoudig is om een voorsprong op de concurrentie vast te houden. Mike Barrowman bleek dat wel te kunnen. Op de 200 meter schoolslag verbeterde hij nog maals zijn wereldrecord, met iets minder dan een halve se conde (2.10,16). Hij hield de aanstormende Norbert Rozsa achter zich, zonder daarbij zijn snelle badpak, het cat-suit, te gebruiken. Geen van de man nen waagt zich daar overigens aan, hoewel er volop in wordt getraind. Barrowman: „Ik vind het prettiger om mijn lichaam helemaal te scheren, afgezien van mijn hoofd, en dan te zwemmen. Het prikkelt de ze nuwuiteinden." Barrowman was klaar voor zijn titel, hoewel de zo oppermach tige Amerikanen op de vreemd ste momenten worden versla gen tijdens dit De 'gouden kaalkop' Evgueni Sadovyi legt nummer Kieren Perkins het geheim van zijn succes uit. foto epa „De verwachtingen zijn te hoog, waardoor zilver al gauw een te leurstelling is", meende de 23- jarige Barrowman, die geboren werd in Paraguay. De tweede favoriet van Uncle Sam, de esta fetteploeg met de vedetten Biondi en Jager, verlengde de traditie met een negende olym pische zege op rij. Ditmaal kwam het GOS, met Popov als formidabele Finisher (47.83 se conden) te kort. De vrouwen slaagden er ech ter niet in om de gouden "me daille-stapel (het streefgetal is twaalf, zes zijn er binnen) uit te breiden. Christine Ahman- Leighton werd geklopt door de Chinese Qian Hong op de 100 vlinder, Anita Nail werd versla gen door de Elena Roudkovs- kaia op de 100 school. Voor hen vallen de successen tegen. Voor Sadovyi wordt Barcelona daar entegen een bedevaartsoord. De Olympische Spelen hebben zijn leven veranderd. Hij beloof de dan ook zijn haar weer te la ten groeien. Om er vijf kleurechte olympische ringen in te kunnen verven. Als zevende ging Edwin Jonge jans de plank op voor de finale van het schoonspringtoemooi op de berg Montjuich in en als zevende kwam hij er gisteren ook vanaf. Dat was een plaats hoger dan vier jaar geleden in Seoul. De skyline van Barcelona, het decor waarvoor de duikers hun kunstjes van de toren en drie meterplank vertonen, kon hem niet inspireren tot de super- vorm die nodig was geweest voor de bronzen medaille ach ter de grootmeesters Mark Len- zi (goud) en Liangde Tan, die voor de derde en laatste keer olympisch zilver won. De derde prijs ging nu naar de achttienja rige Rus Dmitri Saoetin, de Eu ropese jeugdkampioen, en niet naar Albin Killat. de op grond van de verkorte voorronde ver wachte veteraan uit München. Jongejans had zelf geen reden ontevreden te zijn over zijn klassering. Voor de Chinees Tan, wiens pad in Los Angeles en Seoul gekruist werd door de voor onverslaanbaar gehouden Greg Louganis, gold dat niet. Zijn nieuwe Amerikaanse oppo nent Lenzi, die vorig jaar als eerste met een sprong meer dan 100 punten vergaarde, groeide in de wedstrijd en steeg uitein delijk boven zichzelf uit. Dat had niemand verwacht en hij werd er, meestal terecht, rijke lijk voor beloond. Jongejans, die na een achtja rig verblijf Florida de rug toe keert en de komende zes maan den in Brisbane gaat trainen bij de Australische bondscoach Steve Foley, had overigens re den gehad te klagen over de persoonlijke jurering. Hij deed het alleen in algemene zin. Te recht, want Jongejans toonde, ook al had hij meer verdiend, een te braaf rapport. Hij scoorde vaak goede vol doendes, maar zelden een dikke acht. Zijn contrasalto met drie voudige schroef was de één een 4,5 waard, diens buurman een 7. „Ik moest bij de laatste schroef inderdaad nog om de hoek komen. Het publiek vond de sprong heel mooi, maar hij kon net als de drieënhalf contra beter. Niettemin blijft het mate loos irritant dat de verschillen in jurywaardering weer zo groot „Dit is een olympisch toer nooi met de beste springers ter wereld. Daar zouden de beste juryleden ter wereld bij moeten zitten. In mijn ogen zijn dat on ze eigen coaches, ook al zullen die hun eigen pupil best wel eens subjectief een half puntje te veel geven. Dat maakt niet uit. Zij zien deze sport elke dag en niet zoals deze mensen een paar keer per jaar. Van sommi gen denk ik zelfs één keer in de vier jaar." Jongejans pleitte voor het Amerikaanse systeem van be oordeling, waarbij de juryleden elkaar niet kunnen zien en ook het scorebord niet, zodat ze zich niet door totalen en bijbe horende namen kunnen laten beïnvloeden maar alleen door de sprong. Dat gebeurde in zijn- ogen in de kwalificatie maar al te nadrukkelijk, toen wereld kampioen Kent Ferguson vrij opzichtig naar de laatste twaalf werd getild. De Amerikaan hield aan die ingreep maar net geen medaille over. De Badhoevedorper ..ik vind het in Nederland gezellig maar kan er op schoonspringgebied absoluut niet vooruit") stelde al direct na afloop een nieuw doel. Volgend jaar wil hij zijn Europe se titel op de 1-meterplank te rughalen en een plaats op het erepodium voor het 3-meter- evenement. Het Australische trainingsklimaat en de aanpak van Foley moeten daarbij dienstig zijn. „Ik was uitgekeken in Miami, druk, chaotisch, crimineel. Het afgelopen jaar verliep niet naar wens. Ik had het niet meer naar mijn zin. Dan train je ook niet optimaal. Ik heb drie jaar full time gesprongen. Hoewel ik niet studeerde, zat ik wel in een universiteitsteam. Ik werd ou der, maar de ploeg niet want er kwam steeds weer een nieuwe lichting", zei de nu 25-jarige jongejans die wellicht met zus Daphne een duo gaat vormen in het op stapel staande wereld bekercircuit. Als dat tenminste financieel van de grond komt, want de beoogde première in september is alweer afgeblazen. De Mexicaanse zwemster Laura Sanchez Rodriguez onder water en onderste boven tijdens haar 800 meter vrije slag.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17