'Je kunt vier meter naar beneden kijken' 'Zee is goedkoop, maar je krijgt er dure ziekten' Vuurtorenplein Noordwijk mogelijk naar Harry Mens Het Gesprek van de Zomerdag 'Liever met vliegtuig naar Griekenland' De kaasverkoopster heeft zelf ook geen trek meer DONDERDAG 30 JUL11992 DOOR DE OLYMPISCHE BRIL... Wie zwemt er nog in een zwembad als de zee gratis en superschoon is? Men sen die geld te veel hebben, mensen die die verhalen niet geloven of men sen die de krant niet lezen? We namen de proef op de som in een zonnig zwembad De Vliet. „De Zee? Je kunt er wel goedkoop zwemmen, maar krijgt er dure ziekten", zegt een Leidse terraszitster, hardop gruwend van olie lozende schepen en lekkende boortorens. En dat er schoon water uit de 'smeer pijpen' komt, daar gelooft haar man niks van: ,,lk zou daar wel eens een luchtfoto van willen maken". Nee, neem dan het zwembad. Daar ziet hij het personeel elke dag in het water 'le pelen'. En dat geeft een fijn gevoel: „Want anders kan ik net zo goed thuis in bad gaan zitten." Bedrijfsleider P. Kantebeen is zeker van zijn zaak. Het zwemwater wordt drie keer per dag gecontroleerd en is gegarandeerd schoon: „En dat kun je van het zeewater niet zeggen". Mocht er wat loos zijn, kan zijn staf direct in grijpen. En ook dat kan je van zee niet zeggen- Sterker nog, zeezwemmers komen 's middags altijd gif, zand, kwallen plakkerigheid afspoelen in de zw baden in de buurt. Zegt chef; derwijzer H. Haverkort van het Rijns- burgse zwembad Het Waterbos, bena drukkend dat al het zwemwater drie maal per dag een filter passeert en tweemaal per week wordt ververst. Haar zwembad ligt nog geen drie kilo meter van het strand, maar ze ver wacht geen overlopers door het nieuws over schoon zeewater. Want, naar het strand ga je heus niet alleen omdat het zeewater zo schoon is. Daar ga je naartoe voor het lekkere briesje, het zand en een stukje pootjebaden. „Zwémmen in zout water vinden mensen niet prettig", zegt ook de be drijfsleider van De Vliet. „Waarom niet? Wel eens een flinke slok binnen gekregen?" Zijn zwemmers vullen hem gretig aan. Het zeewater is altijd te koud, zit vaak vol kwallen en oogt vies. In het Rijns- burgse bad is een dissidente, de Leidse mevrouw G. van Erkel. Ze zit het liefst aan het strand, maar is voor haar kleinzoon naar de golfslagbad afge reisd. Een beetje tegen wil en dank. Want waarom zou ze veel betalen, als ze gratis aan het strand kan zittén? Dat het zeewater schoon is, verbaast haar niets. Dat het vroeger zo vies was, wel: „Heeft u dat ooit gehoord? Ik niet. Maar u ziet het, ik heb er niets aan over gehouden. Geloof ik tenminste." „Je ziet wel eens haren en grond op de bodem van het zwembad liggen", schiet een zwemmer in 'De Vliet' op eens te binnen. „Maar dat is toch niet zo ernstig?" Resultaat zuiveringsinstallaties op Noordzee goed te merken 'dl - De Katwijkse 'milieu-politieman' Arjan van der Niet steekt de zestienjarige zeemeermin Senta Hoek de hand toe om haar te feliciteren met de o zo schone Noordzee. TNO, Rijkswaterstaat en de ANWB hebben het gezegd: de zee is dit jaar zeer schoon, scho ner dan in de meeste zwemba den. Maar is dat ook werkelijk zo? De lucht boven het Katwijkse strand trilt van de hitte. Er zijn vandaag opvallend veel lieve heersbeestjes aan de kust. De zoele wind strooit ze als ronde dobbelsteentjes uit over de bad gasten. Bij de strandpost van de Katwijkse politie is het een volle bak. Agenten J. Klinkenbergen R. Jansen gaan er op uit voor een patrouille op zee. Arjan van der Niet, hun collega, doet dat ook vaak. Hij is als agent niet al leen belast met de dagelijkse gang van zaken aan het strand, maar houdt ook het milieu aan de Katwijkse kust in de gaten. Van der Niet bevestigt dat het water in de zee inderdaad erg helder en schoon is. „Maar dat is niet echt iets van de laatste tijd. Dat is al zo'n twee jaar aan de gang. Als je een eindje de zee opvaart, kun je wel vier meter naar beneden kijken, zo door zichtig is het water daar al. Als wij hier rotsen hadden en geen zandkust, zou de zee hier blau wer zijn dan de Middellandse zee. Dan kon-ie zo in een tropi sche folder. Maar door de bran ding wordt veel zand opge woeld en dat geeft het water die bruinige kleur. Maar een vettige smeerboel, zoals vroeger, zie je niet meer. Ik denk dat die zuive ringsinstallaties echt werken. En wij hebben er zelf natuurlijk ook het nodige aan gedaan. Ik heb afgelopen jaar toch nog wel overtredingen gezien. Dan zag je bijvoorbeeld dat ze vlak voor de kust, bij het schoonmaken i schip, tegelijk met de holvast putsen water r< a dieselolie overboord mikten. Je kon dat op afstand al ruiken. En die olie verspreidt zich verschrikkelijk snel. Op dat soort dingen zijn we fel. We waarschuwen meteen de kustwacht." Het is voor een journalist altijd weer een precaire aangelegen heid om half ontklede badgas ten zomaar aan te spreken. Op vallend vaak flitst argwaan op onder de zonnekJep. Maar wat moet, dat moet. Wat denkt me vrouw Van der Horst uit Wasse naar van het zwemwater? „Nou, dat zal ik u vertellen: het is momenteel zeer goed. Ik had al angstvisioenen. Ik zag mijn kinderen al in een zee gaan die één grote oliepoel was en zo dik als stroop. Dat is toch iets uit een griezelfilm, of niet soms? Een jaar of tien geleden heb ik een keer in zee gezwommen en toen ik eruit kwam zei mijn man: 'Is je mascara doorgelo pen, schat?' 'Welnee', zei ik, 'op het strand doe ik die rommel toch nooit op'. Niet te geloven: toen kwamen er gewoon straal tjes olie uit mijn haar lopen. Maar dat is gelukkig verleden tijd." Marry de Vreugd en Mijnie Ver does uit Katwijk, twee bedauw de schonen die net uit de gol ven zijn opgerezen, vinden de zee heerlijk. De Vreugd: „Zee water is gezond. Als je pukkel tjes hebt, bulten of steen puisten, zijn ze als je één keer hebt gezwommen weg. Niet dat ik pukkels héb hoor, maar ze zijn wel zo weg." De familie Van der Plas is langs de vloedlijn bezig met het zoe ken naar de 'rozer', een bepaald soort geribbeld schelpje. Het zijn echte strandgangers. Me vrouw Van der Plas is dik tevre den over de kwaliteit van het Vakantieleed of vakantiepret De ene keer zit de eni ge §ter die het hotel neeft in de badkamer- spiegel, zoals de Leidse band Rubberen Robbie ooit zong. De andere keer kom je op een va kantie in een uithoek van Thailand je buur man tegen. Of je wordt mee uit gevraagd door Julio Iglesias. Gebeurte nissen die een vakantie onvergetelijk maken, in vele opzichten. Wij willen weten welke bizarre, vrolijke en nare avonturen onze lezers op hun reizen deze zo mer meemaken. Schroom niet te schrij ven of te bellen naar 'Het Gesprek van de Zomerdag', Postbus 54, 2300 AB Leiden, tel: 071 - 161440. Interrailpas mogelijk niet meer geldig in Zuid-Europa Op een terrasje in de Leidse binnenstad zit ten ze stapels foto's te bekijken. Spierwitte Griekse gebouwtjes en blauwe luchten vlie gen voorbij. „Die is leuk, die bestel ik zeker bij", klinkt het. Ze zijn nog maar net terug, de vier 18-jarige meisjes uit Leiden, Leider dorp en Oegstgeest. 'Op Interrail' zijn ze ge weest. Bijna vier weken toerden ze per trein door Zwitserland, Italië, Griekenland en Frankrijk. Dat kon nog, dit jaar. Volgend jaar mis schien niet meer. Vier zuidelijke landen, Frankrijk, Spanje, Portugal en Italië, over wegen namelijk niet langer mee te doen aan het treinproject voor jongeren tot 26 jaar. De treinen in deze landen zitten te vol met Interrailers. De lasten zijn groter dan de lusten. En daarom is de kans groot dat de vier Zuideuropese landen afhaken, meldt een woordvoerder van de Nederlandse Spoor- wegen% In het najaar valt de beslissing. Is die negatief, dan willen de NS de mogelijk heden voor Interrailers in Oost-Europa ver beteren. De vier vriendinnen zouden het jammer vinden als de vier zonnige landen niet meer met een Interrail-kaart te bereiken zijn. Hoewel het ze aan de andere kant ook weer niet zo veel kan schelen. De kans is toch al klein dat ze nog een keer een treinvakantie houden. Het was wel heel leuk, daar niet van. Maar één keer vinden ze wel genoeg. „Het was verschrikkelijk vermoeiend", zegt de Leidse Murielle Heybroek. „Eigenlijk zijn we er geen types voor. Alle spullen moeten in één rugzak", gruwt Kathelijn Kuijpers uit Oegst geest nog wat na. De volgende keer gaan ze waarschijnlijk gewoon met het vliegtuig naar Griekenland. Dat het op sommige trajecten erg druk is, is waar, zeggen de vier vriendinnen. Vooral in Italië was het erg. Het stuk van Bologna naar Brindisi was 'écht vervelend'. Ze zaten de hele nacht apart van elkaar, tussen 'heel vieze Italianen'. „We hadden mazzel dat we nog konden zitten. Het hele gangpad zat vol." Voor Iselore Schmidts uit Voorschoten ver andert er in een minuutje heel veel. Het ene moment is ze best van plan een keer een Interrailkaart te kopen om door Europa te kunnen treinen. De kans dat ze ooit op deze manier vakantie gaat vieren wordt een stuk kleiner als ze hoort dat de vier zuidelijke landen waarschijnlijk afvallen. „Joh... zon de!", is haar reactie. „Ik zou het jammer vinden, heel jammer. Want ik zou juist naar die landen gaan." Per jaar kopen bijna 300.000 Europese jon geren een treinkaart, die geldig is in 26 lan den. Jaarlijks tellen een kleine 30.000 Ne derlanders 570 gulden neer voor de Inter railpas, die een maand geldig is. Een van hen is Frederik Starreveld uit Hazerswoude- Rijndijk. Zijn plan is om naar Griekenland en Turkije te treinen. Heen reist hij via Ita lië, terug via Oost-Europa. Als de treinpas niet geldig zou zijn in Italië, had hij er toch nog een gekocht. „Dan zou ik naar Scan dinavië zijn gegaan." De Leidenaars Hendrik-Jan IJsinga en Fran cois Silva vinden het alternatief van de NS aantrekkelijk. Het lijkt het duo wel wat om volgend jaar richting Oost-Europa te trek ken met een Interrail-kaart. Die Oost-Eu- ropese landen zijn tenminste niet zo duur. Een klassieke cd kost in Praag maar 12 gul den, en een cd-tje met popmuziek maar 18 gulden. „Dat is echt leven als God in Frank rijk, maar dan ergens anders." zeewater. Mevrouw Van Voorst uit Leiden kan nu haar voeten weer zien als ze in zee loopt. En meneer Bervoets, die uit Fries land komt en van de badcabine van de Van Voorsts gebruik maakt, gelooft alles pas als de consumentenbond er iets over heeft gezegd. De reactie van Jan van Egmond uit Rijnsburg is kort maar krachtig. „Dat zeewater hier is goud.". Adri Verloo (49) uit Kat wijk kwam „als kind soms al uit het water met een bruine mond". Maar S. Ouwehand lijkt de vervuiling, en nu dus het langzaam verdwijnen daarvan, toch vooral iets van de laatste jaren. „Vorig jaar was het water ook al goed. Maar voor die tijd kwamen soms de drollen van Scheveningen voorbijdrijven." Na ons met milieu-politieman Arjan van der Niet en badgaste Senta Hoek (16) in de branding te hebben gestort, gaan wij zelf rustig de proef op de som ne men. Wij verwisselen de Ber muda voor een snelle zwem broek. Wij doen dat kennelijk nogal onhandig want een me vrouw met een pet op, roept ons toe: „Schaam je maar niks, jong, d'r benne maar twee soor ten!" „Tjonge, wat is dat lekker", ho ren wij een meisje zeggen, als wij driest door een aanstormen de roller heen duiken. En het is inderdaad lekker. Ten eerste is de temperatuur goed, zo'n 19 graden. En ten tweede: de vetti ge aanslag op de huid ont breekt. Rustig gaan wij op onze rug liggen. Zachtkens klotst ons grote waterbed. Heerlijk, heer lijk. Komt het misschien toch nog eens goed met de wereld. In de krabbeklem 'Komen jullie vlug. Het gaat om een jongetje. Zijn vinger is bekneld geraakt!'. Die melding horen wij over de mobilofoon in de strandpost van de Katwijkse politie. Volgens de agenten daar heeft een houten strandstoel weer eens een gemene streek uitgehaald. Zou kunnen. Je moet het inzicht hebben van een tekenaar als Esscher om die dingen in één keer goed op te zetten, en dat heeft zo'n jonge tje net zo min als wij. Maar de zaak ligt even anders. Als de agenten terugkomen van het 'ongeval', blijkt het te gaan om een jongetje dat bij de Katwijkse afwateringssluis naar krabbetjes aan het zoeken was. Hij had zijn hand tussen de basaltkeien daar gestoken en voelde plotseling dat hij die hand niet meer terug kon trekken. Telkens wanneer hij dat probeerde, deed dat vre selijke pijn. Wat er aan de hand was? Hou u vast! In de spleet tussen de keien huisde een gro te krab. Die had de vinger van het jongetje met zijn scharen klemvast. Toen het de agenten eindelijk lukte de krab met een ijzeren staafje achteruit te drij ven, kreeg de jongen zijn hand pas v r vrij. „Ik heb gisteravond de hele tijd zitten zappen om het herentur nen te zien. Wat ik zag was bij zonder goed. Er is echt een ver schil met de vorige Olympische Spelen. Vier jaar geleden was het bijvoorbeeld een uitzonde ring als iemand een dubbele salto met dubbele schroef sprong op de vloer. Gisteravond heb ik dat een paar keer gezien. Bij het paard voltige wordt in een hoger tempo gedraaid. En bij de sprong op het paard zit meer rotatie. Twee Russen sprongen een overslag met tweeëneenhalve salto. Dat is een heel risicovolle sprong, van de allerhoogste moeilijkheids graad. Je ziet de vloer namelijk niet als je landt. De turners van het GOS spron gen er echt bovenuit. De moei lijkheidsgraad van hun oefenin gen is heel hoog. Je hebt vier verschillende soorten onderde len, van A tot en met D. D is het moeilijkste. En dan zie je dat die Russen niet één.D-onderdeel hebben in een oefening, maar twee of drie D-onderdelen. Wat de Duitsers en Japanners ge hurkt doen, doen de Russen ge hoekt. Hun oefeningen zijn ook origineler, gewaagder. Vooral aan de rekstok doen ze heel moeilijke oefeningen. Alles gaat met gestrekte armen en benen. Hun lichaamsopbouw is ook anders dan die van de turners uit andere landen. Ik denk niet dat het komt door dopingge- bruik. Er wordt misschien wel iets geslikt, maar iedereen is er van overtuigd dat je door do ping niet technischer wordt. Je kunt nog zo sterk zijn, als je niet vaardig genoeg bent, houdt het gewoon op. Die effectieve li chaamsopbouw van de mannen van het GOS komt volgens mij door de trainingsintensiteit. Ik heb weieens gelezen dat tur nen een van de meest bekeken sporten is tijdens de Olympi sche Spelen. Mensen beseffen gewoon dat het verschrikkelijk goed is wat ze zien. Hardlopen kan ik ook, denken sommigen. Maar alles wat die turners laten ijkers zelf niet. ;..lk lom nu 22 jaar, maar ïk zag alleen maar een paar kleine dingetjes die ik zelf ook kan. Meer niet. Het is echt de crème de la crème." Het meisje dat kaas verkoopt in het Oegstgeester filiaal van Al- bert Heijn heeft er zelf ook geen trek meer in. Sinds ze de verha len over voedselvergiftiging in Frankrijk heeft gelezen eet ze geen onverpakte Brie en Came mbert meer. De ziekte, listerio- se, zou worden veroorzaakt door zachte kazen, paté en on gekookt vlees. De Franse ge neeskundige inspectie raadt zwangere vrouwen, oude men sen en andere risicogroepen aan deze gerechten niet te ver orberen. Ook in Nederland zijn er men sen die deze boodschap goed in hun oren hebben geknoopt. Ze ker in Oegstgeest. De verkoop ster van Albert Heijn merkt dui delijk dat de verkoop van zachte Franse kazen terugloopt, zegt Mevrouw A. van der Arend uit Leiden, die net de winkel aan de Lange Voort wil verlaten, heeft geen Brie of Camembert in haar volle boodschappentas. Na alle verhalen koopt ze zeker geen Franse kaas. Ze heeft haar kin deren ook op de hoogte gesteld van de ziekte die in Frankrijk heerst. Ze gaan er namelijk naar toe op vakantie. „Ik dacht: dit tike elder Fromagerie du Patron, naast Al- bert Heijn, trekt kennelijk een ander soort klanten. De eige naar zegt dat de verkoop hele maal niet is gedaald sinds ver moed wordt dat Brie en Came mbert voedselvergiftiging ver oorzaken. Hij vindt het ook maar indianenverhalen, in de krant. „Bij de leverancier wordt alles gecontroleerd, dus dit is gewoon goed", zegt hij, wijzend op een stapel verpakte Camcm- bertjes. „Ik heb nog helemaal geen signalen gekregen van de importeur of van het Neder lands Zuivelbureau. Het is alle maal bla, bla, bla." „Met deze Franse kaas is niets aan de hand", beweert ook R. Edel van De Kaashoek in het Leidse winkelcentrum aan het Diamantplein. „Deze zending is van voor de tijd dat er wat is ge beurd. Die is dus goed." AGENDA NOORDWUK PAUL DE VLIEGER Het Vuurtorenplein in Noordwijk wordt mogelijk binnenkort eigendom van de Lissese makelaar Harry Mens. Onderhandelingen over koop van het plein tussen Mens en de huidige eige naar, collega-projectontwikkelaar Menno Smitsloo, zijn in een vergevor derd stadium. Smitsloo overweegt sterk zijn bezit van de hand te doen omdat B en W van Noordwijk ook zijn tweede renovatieplan hebben afgewe- Vorig jaar presenteerde Smitsloo een plan om het Vuurtorenplein om te bouwen tot een, zoals hij dat zelf noemde, 'shop- en funtheater'. De Leidse projectontwikkelaar wilde het plein overdekken en er omheen zo'n veertig kleine winkeltjes vestigen. Met demontabele wanden en stoelen moest het plein kunnen worden om gebouwd tot theater. Burgemeester en wethouders van Noordwijk wezen de plannen echter af. Een teleurgestelde Smitsloo ont wierp daarop een tweede renovatie plan. Het theater kwam daarin geheel te vervallen en ook de uitbreiding van het aantal winkeltjes was kleiner dan in de eerste versie. B en W hebben nu Smitsloo laten weten ook met dit plan niet akkoord te kunnen gaan. De projectontwikkelaar overweegt nu sterk de handdoek in de ring te gooien en het Vuurtorenplein aan Mens te verkopen. „Het nieuwe plan hield in dat er een miniscule uitbrei ding, uit mijn hoofd 300 vierkante meter, van het aantal winkeltjes aan de zuidzijde zou komen. Verder wil den we naast de vuurtoren een pavil joen tje zodat de entree vanaf de bou levard naar het plein wat beter zou worden. En ten slotte hadden we ge dacht appartementen 'op de noorde lijke strook neer te zetten. En nu wordt ook dit afgewezen", aldus een getergde Smitsloo. Wethouder V. Salman noemt het daarentegen volstrekt logisch dat het college Smitsloo's plan andermaal heeft afgewezen. „Van de drie onder delen in het plan zien we er één zit ten: de nieuwe entree. Aan apparte menten hebben we geen behoefte op die plek en uitbreiding van het aantal winkels mag alleen in Hoofd- en Kerkstraat." De wethouder wijst er verder op dat de gemeente een 'inte grale visie' aan het ontwikkelen is over het gebied Palaceplein, Wilhel- minaboulevard, Vuurtorenplein. In september worden de eerste resulta ten verwacht. Smitsloo: „Dat noem ik dus politiek geraaskal. Mijn plan leidt tot een opti male integratie van het Vuurtoren- plein in het hele gebied. In wéér wachten heb ik echt geen zin. En hoe wel het een moeilijke beslissing is omdat ik echt een beetje verliefd op dat stukje Noordwijk ben geworden, verkoop ik het dan maar aan Harry Mens. Er ligt een goed bod, ik maak nog een aardige winst ook. En Mens heeft inmiddels half Noordwijk al, daar kan dit ook nog wel bij. Op korte termijn hak ik de knoop door." Flarry Mens bevestigt zijn serieuze interesse voor het Vuurtorenplein. „Nu we toch zo groots in Noordwijk bezig zijn, is het maar beter dat alles in één hand komt. Dan kunnen zich ook geen tegenstrijdige belangen meer voordoen. Onder ons PaJace- project op het Gat van Palace komen winkeltjes. Als die er nu ook op het Vuurtorenplein zouden komen, wor den het er misschien te veel. En op 20 ijscokarren en 68 souvenirwinkcltjes zit echt niemand te wachten." Daarnaast noemt Mens het feit dat hij sinds vorige week eigenaar van het Zingerhotel is een reden om het Vuurtorenplein te kopen. „Van het hotel loopt nog een onderdoorgang naar het plein. Als we beide zaken in bezit hebben kan de omgeving daar om in harmonie worden ontwikkeld", aldus Mens. Strandioop over 4 of 8 km. start bi' de politiepost aan het strand om 19.30 uur Warmond Open Warmondse Snooker Kam pioenschappen in Jumbo Snooker Centre. Veerpolder. aanvang 19.00 Europese Kampioenschappen Hobie Cat 16, open catamaranwedstrijden, voor de kust bi| strandvak Skuyte vaert. aanvang 12 00 uur Schatgraven op het strand bij stranrl- pav Eb 4 Vloed, aanvanR 14 00 uur Lelden Klaverjassen, jokeren en sjoelen bi)

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13