Onderdak behoeftige ouderen in Leiderdorp 'Eigenlijk een domme hobby' 'Fraude sofi-nummers in bloembollensector' Nieuw pand gehandicapten in Leiderdorp moet kleiner Regio Leiden Telefooncel onder stroom Duizenden bezoekers 'Dag van het Paard' DONDERDAG 30 JUL11992 .12 Leidekker valt van dak voorschoten Een 56-jarige leidekker uit Numansdorp is gister morgen van een dak in Voorschoten gevallen. De man legde dakpannen op een eengezinswoning aan de Ter Wadding, toen hij uitgleed. De leidekker hield aan de val een gebroken pols en verwondingen aan zijn gezicht en rug over. Vrouw krijgt kopstoot in herentoilet voorschoten In het herentoilet van een café aan de Voorscho- tense Voorstraat heeft een vrouw in de nacht van dinsdag op woensdag een kopstoot gekregen. De Voorschotense ontdook de rij voor het damestoilet en wilde naar de heren-wc gaan. Daar stond echter net een man. die haar met een kopstoot uit het sa nitair verjoeg. De vrouw, die gisteren in de loop van de morgen aangifte deed bij de politie, moest boven haar rechteroog wor den gehecht. Vakantieland in Voorschoten voorschoten Kinderen uit Voorschoten en omgeving kunnen vanaf vandaag weer afreizen naar 'Vakantieland'. Onder deze noemer worden twee weken lang allerlei activiteiten georgani seerd. Bij de balie van het raadhuis zijn 'programmaboekjes met in schrijfformulieren verkrijgbaar. Informatie is ook telefonisch verkrijgbaar via coördinator H. van Gogh (071-614257). Wedstrijd maanlandschap ontwerpen katwijk» Noordwijk Space Expo organiseert op het Katwijkse strand een wedstrijd maanlandschap ontwerpen. Alle kinderen kunnen daar op woensdag 12 augustus tussen 13.00 en 15.00 uur aan deelnemen. Tijdens de wedstrijd is begeleiding aanwe zig. Uiteraard is zand het belangrijkste materiaal waarmee wordt gewerkt. Voor de mooiste maanlandschappen zijn prijzen be schikbaar. Speciale voorzieningen bij seniorenflats Van Alphenplan In het complex van 72 seniorenwoningen aan het Van Alphenplein in Leiderdorp, kan waarschijnlijk ook een aantal hulpbehoevende ouderen worden ondergebracht. Daarvoor is het noodzakelijk dat er in het gebouw voor zieningen komen om deze groep extra zorg te bieden. Het gemeentebestuur hoopt op deze manier het grote te kort aan verzorgingsplaatsen voor ouderen voor een ge deelte weg te werken. leiderdorp liesbeth buitink De provincie Zuid-Holland, die de verzorgingsplaatsen over de gemeenten verdeelt, erkent dat Leiderdorp op dit punt karig is bedeeld. Het voornemen be staat dan ook om plaatsen over te hevelen van Leiden naar deze randgemeente. Om welk aantal het in dit verband gaat, is echter nog niet bekend. Uit een nota die de provincie eerder dit jaar uitbracht, blijkt dat de spreiding van de verzor gingscapaciteit in de regio 'niet optimaal' is. In Zuid-Holland leeft 14,3 procent van de men sen ouder dan 75 jaar in een verzorgingshuis. Voor de ge meente Leiden ligt dat percen tage op 14,7. Van de oudere Lei derdorpers woont daarentegen slechts 5,2 procent in het enige verzorgingshuis 'De Dillenburg'. Het Leiderdorpse gemeente bestuur heeft berekend dat het ruim 100 verzorgingsplaatsen tekort komt om te voldoen aan de vraag. Er wordt gesproken van een sterke onderbedeling. „De wachtlijst voor het verzor gingshuis is lang. Opname is niet direct mogelijk en familie en huisartsen oefenen zeer ho ge druk uit 'om iets te doen'. De behoefte aan zorg van thuiswo nenden is groot, wat soms tot schrijnende situaties leidt", schrijft wethouder C. Kemer (welzijn) in een brief aan gede puteerde staten. Extra zorg Om de oudere Leiderdorpers toch goed onderdak te bieden, zijn naast De Muzenhof inmid dels 92 appartementen voor ou deren gebouwd. Ook op het Van Alphenplein moet een senio rencomplex met 72 woningen verrijzen. De ouderen wonen daar dichtbij het winkelcentrum Winkelhof, het postkantoor, een bushalte en een gezondheids centrum. Leiderdorp hoopt dat in het complex twintig tot dertig ver zorgingsplaatsen kunnen wor den opgenomen. „Op het Van Alphenplein creëren we zo een stukje extra zorg. Er kunnen dan meer faciliteiten komen", aldus een woordvoerder van de ge- De provincie heeft nog niet op het plan gereageerd en wacht tot Leiderdorp het verder heeft uitgewerkt. Een voorwaar de daarbij is dat de verschillen de ouderen-organisaties nauw bij het overleg worden betrok ken. Die hebben inmiddels hun steun uitgesproken voor het plan voor het Van Alphenplein. leiderdorp liesbeth buitink Het ontwerp van de dependan ce voor lichamelijk gehandicap ten aan het Leiderdorpse Jan de Hartogplein moet kleiner en goedkoper worden gemaakt. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur wil niet meer dan 1,3 miljoen gul den voor het gebouw neertellen. De Stichting Voorzieningen Ge handicapten Noordelijk Zuid- Holland is steeds uitgegaan van een bedrag dat 200.000 gulden hoger ligt. In de woonvorm proberen spastici en gedeeltelijk verlam den zo zelfstandig mogelijk te leven. De stichting bereidt de 23 gehandicapten voor op zelfstan dig wonen of verzorgt ze in de woonvorm midden in de 'nor male' samenleving. Op het jan de Hartogplein kunnen nog eens acht mensen terecht. Zij moeten het echter wel met minder ruimte doen dan in de hoofdvestiging. „Het oorspronkelijke plan voor de nevenvestiging is met tien procent gekrompen. Op al le ruimtes is beknibbeld, zowel op de algemene ruimte als op de wooneenheden", aldus stichting-directeur G. Gerding. „Maar we komen nog steeds geld te kort. Er zit een gat van ruim twee ton tussen wat wij willen en wat het ministerie wil betalen." De woonvorm aan de Hans Vonkstraat zit helemaal vol en een wachtlijst met veertig na men maakte het bij de oprich ting in 1983 al noodzakelijk om te denken aan uitbreiding. Met de bebouwing van het Jan de Hartogplein worden twee vlie gen in één klap geslagen. De parkeerplaats op het plein is omwonenden een doom in het oog, omdat die weinig wordt gebruikt en een ontmoetings plaats van luidmchtige jongeren is geworden. Het idee voor een woonvorm middenin een gewone woon wijk is ontstaan uit de ervarin gen met Het Dorp bij Arnhem. Daar konden gehandicapten voor het eerst zelfstandig wo nen, maar zaten ze toch min of meer geïsoleerd bij elkaar. Woonvormen in bestaande woonwijken zou de integratie van gehandicapten meer bevor deren. noordwuk Bij het Vuurtorenplein in Noordwijk heeft gisteren een te lefooncel enige tijd onder stroom gestaan. Wie met schoe nen aan de cel binnenstapte merkte niets, maar badgasten die blootsvoets de cel betraden kregen volgens de politie een flinke oplawaai. Nadat de politie de klacht had doorgegeven aan het energiebedrijf is de cel een tijd lang buiten gebruik gesteld. Omdat de telefooncel langs het parcours van de Noordwijkse wielerronde stond, kon de EWR pas 's avonds aan de slag om de storing te verhelpen. Daarvoor moest rond de telefooncel een deel van het plein worden opge broken. Volgens een woordvoerder van de EWR betrof het een inge wikkeld probleem, dat werd veroorzaakt door een lekke wa terleiding in combinatie met een stroomstoring. Zomerspelen in Hoogmade hoogmade Luchtkussen springen, tobbetje steken en paraplu hangen. Een greep uit de onderdelen van de Hoogmadese zomerspelen 1992 op vrijdag 14 en zaterdag 15 au gustus. Na de lampionnenop- tocht op vrijdagavond worden de zomerspelen op zaterdag 10.00 uur geopend met het pa raplu-hangen. Ook wordt er die ochtend een achtkamp gehou den voor kinderen van 5 tot en met 12 jaar. Ouderen kunnen zich opgeven voor het tobbetje steken. Voor peuters en kleuters is er het ringwerpspel. De zo merspelen worden gehouden in het H. Meyerplantsoen. Benthuizenaar Schellingerhout verzamelt dakpannen benthuizen kees van kuilenburg Zelf noemt Arie Schellingerhout uit Benthuizen het een domme hobby. „Het vraagt enorm veel ruimte. Op een gegeven mo ment krijg je zoveel, dat het ook in de huiskamer komt te liggen of te staan. Je kunt veel beter postzegels verzamelen." Die hobby van de 66-jarige Benthui zenaar is het sparen van ver schillende dakpannen. Een liefhebberij die bij toeval is ontstaan. „Ik ben aannemer en weet vrij nauwkeurig welke pannen bij de mensen op het dak liggen. Ook waar ze te koop zijn. Op een gegeven moment ontdekte ik dat bepaalde pan nen niet meer te krijgen waren. Ze werden simpelweg niet meer gemaakt. Fabrieken zoals Oppe- laar en Van Leeuwen in Koude kerk, Van Rijn en Kloot en Oost hoek in Alphen waren gestopt met de produktie. In de streek rond Benthuizen zijn nogal wat daken met pannen van die fa brieken, dus was het van belang dat ik een voorraadje van die pannen kreeg. Bijvoorbeeld via de sloop", legt de Benthuize- Van iedere soort die Schellin gerhout in handen kreeg legde hij er één of twee apart. „Zon der er bij na te denken eigenlijk. Ik deed er dan ook weinig mee, maar op een bepaald moment had ik een aantal schappen vol staan in de garage. Pas later is het echte verzamelen begon nen, nadat ik wat meer vrije tijd kreeg." De hobby kwam pas echt op gang na een ontmoeting met ie mand van de Nedaco, de over koepelende organisatie van de dakpannenindustrie. „We maakten een praatje over de 'pan' en van hem hoorde ik dat er nog een paar mensen waren die dezelfde interesse hadden. Die bleken ook weer contacten te hebben met andere liefheb bers. In mei 1991 hebben we met z'n zessen de stichting voor historisch onderzoek van grof keramische industrieprodukten opgericht." Die stichting heeft allereerst tot doel informatie over de dak pan tc verkrijgen. Daarna gaat het ook om draineerbuizen en produkten uit de baksteenin dustrie. „Niet alleen verzame len, maar ook het achterhalen van de geschiedenis. Onlangs is er zelfs iemand gepromoveerd op de geschiedenis van de dak pan in een bepaalde periode." De Benthuizenaar wordt vooral geboeid door de vele vormen die er zijn. Een rondgang door het huis en de schuur van Schellingerhout is daar een le vend bewijs van. Hij bezit exemplaren die al heel wat ja ren oud zijn, onder meer een Romeinse dakpan die is gevon den bij baggerwerkzaamheden in de Schelde. „Daar ben ik enorm trots op, vandaar dat die ook in de huiskamer ligt." Daar ligt ook een piron, ofwel dakver siering, die afkomstig is van het gesloopte slachthuis in Leiden. „Een heel verschil met die be- tonpan van nu hè?" „Ik lees er veel over, dan kijk je er ook heel anders naar. Ik betrap me er op dat ik nog wel eens omhoog kijk om te zien wat er op dak ligt. Op de daken in Koudekerk en Hazerswoude liggen dakpannen te kust en te keur. Ik maak er zelfs foto's van." De variatie in dakpannen boeit Schellingerhout nog het meest. „Er zijn zo veel verschil lende dakpannen, gemaakt door tientallen bedrijven in ons land. Met concentraties in een gebied rond het Limburgse Te- gelen en rond Koudekerk aan den Rijn. Nu zijn er nog drie zelfstandige bedrijven over. Twee in Limburg en Nieuw Werklust in Hazerswoude-Rijn- dijk. De overige bedrijven zijn verdwenen of opgegaan in het Engelse Redland of Belgische Koramic." Schellingerhout heeft in de loop der jaren veel materiaal bijeengebracht. Zoals de oud- Hollandse pan van Colijn uit Koudekerk en romaanse pan nen van Oosthoek uit Alphen. „Daar werden ze in vijf maten gemaakt", doceert de Benthui zenaar. „Maar ik heb ook de platte Friese en de gegolfde Friese en de bekende Oegst- geester Pan. Waar die naam vandaan komt weet ik niet pre cies, maar waarschijnlijk is de pan voor het eerst in Oegstgeest gemaakt." De stichting van Schellinger hout en zijn vijf collega's heb ben inmiddels ook niet stilgeze ten. In het Friese Makkum en in Waddinxveen zijn exposities met de dakpan als thema ge houden. In oktober staat in Wijk bij Duurstede een volgende ten toonstelling op het programma. „Het heeft ons verbaasd dat daar veel belangstelling voor is. Heel plezierig, want er komen vaak mensen kijken die in de Arie Schellingerhout over zijn hobby: „Ik betrap me er op dat ik nog al eens omhoog kijk naar de daken." foto ben de bruyn pannenindustrie hebben ge- len. Ik hoop ook op respons nis en informatie aanwezig zijn. van bijvoorbeeld Oppelaar uit werkt. Daar zijn we tuk op, want vanuit deze streek, want hier Misschien heeft iemand nog Koudekerk. Dat zou schitterend zij kunnen er veel over vertel- moet nog ontzettend veel ken- wel oude catalogi of modellen zijn." Onderzoek van FNV-jongeren in Noord-Holland De vier jongeren waren in eer ste instantie ook van plan Lisse- se bedrijven te bezoeken. Maar gezien de beschikbare tijd en menskracht en het feit dat ze een huisje konden huren in Noord-Holland besloten ze al leen bedrijven in deze provincie te bezoeken. -Udo durft dan ook niet te zeggen of de gesignaleer de misstanden ook gelden voor Zuidhollandse bedrijven. J.H. de Boer, secretaris van de Werkgeverscommissie van de Drie Hollandse Landbouw Or- Kinderen onder de 15 jaar werken in bollenteelt ganisaties (HLO), kan zich niet voorstellen dat werkgevers in de Duin- en Bollenstreek op grote schaal sjoemelen met sofi-num mers. „Ze snijden zich hiermee alleen maar zelf in de vingers." De Boer legt uit dat de fiscus na afloop van het bollenseizoen de lijst met namen van werkne mers en de bijbehorende sofi- nummers controleert. „Als de namen niet corresponderen met de nummers is er sprake van onbekend loon en rekent de fiscus 60 procent extra belas ting." Voor de werknemers is het soms wel voordelig om het nummer van opa of oma op te geven, geeft de Boer grif toe, want dan kunnen ze wat extra bijverdienen. Vooral voor kin deren die alleen maar kinderbij slag krijgen is het voordelig, want zij mogen slechts een ge ring bedrag per jaar bijverdie- Ook E. Zandwijk van de Agra rische Structuurcommissie en zelf in het bezit van een bollen- bedrijf, heeft niet het idee dat werkgevers de boel bewust fles sen. Wel is het voor hen moei lijk om te controleren of pellers andere sofi-nummers opgeven. „Als jongeren graag willen wer ken komen ze. Als er dan al eens gesjoemeld wordt, kun je daar als werknemer niets aan doen", meent ze. Oplossing De Boer kan maar één oplos sing noemen. Hij raadt de werk gevers aan een identiteitsbewijs en het officiële sofi-nummer- strookje te vragen van de (tijde lijke) werknemer. Een oplossing waaraan M. Zandwijk, voorzit ter van de vakgroep bloembol len van de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO) twijfelt. „De meeste kinderen krijgen van thuis alleen een blaadje met het nummertje mee." Toch denkt ook hij dat fraude van de kant van de werk gever in de Duin- en Bollen streek weinig voorkomt. „Het blijft riskant, want het is straf baar. Bovendien moet de eige naar van een bollenbedrijf bij kinderen van onder de 15 vaak meer voor kinderoppas spelen." De dressuur- en showprogramma's werden gistermiddag afgewisseld met paardenraces. foto jan holvast Het nijlpaard ontbrak, maar verder waren ze er bijna allemaal tijdens de Dag van het Paard op het Wassenaarse Duindigt. Van de Arabische volbloed tot het Zeeuwse trek paard en van de Dartmoor pony tot de Lip- pizaner hengst. Zelfs het hobbelpaard was in allerlei soorten en maten vertegenwoor- digd. Ruim 7000 mensen kwamen gisteren af op het aantrekkelijke programma dat vrij wel alle facetten van de paardesport omvat te. De demonstraties, dressuurproeven en shows werden afgewisseld met een com pleet koersprogramma van draverijen en rennen. De onervaren Duindigt-bezoeker kon bij een aantal informatiestands hulp krijgen bij het invullen van de wedbriefjes. Dat leverde lange rijen op voor de kassa's waar de weddenschappen werden afgeslo ten. Het hoogtepunt van het evenement was het rassendefilé, met vertegenwoordi gers van alle stamboeken en rassen die in Nederland worden gefokt. Een dagje uit voor het hele gezin, zo prees de organisatie deze 26-ste Dag van het Paard aan. Naast het show- en koers programma was er dan ook achter de tribu nes van de renbaan van alles te beleven. Er konden ritjes worden gemaakt op pony's en er was een uitgebreide markt waar de af beelding van het paard op de meest uiteen lopende artikelen was terug te vinden. De drukte bij de friet- en hamburgerkramen stond in schril contrast met de belangstel ling voor het kraampje met produkten van Fantasia Body Care. Eén van de weinige plekken die op deze Dag van het Paard voor het grote publiek gesloten bleef, was de sociëteit Clingendael. Een potige medewerker van de veiligheids dienst zorgde ervoor dat het exclusieve imago van de paardensport in elk geval op deze plek intact bleef. Er wordt in de bollensector ge rommeld met sociaal-fiscale nummers. Door te sjoemelen met deze zogenaamde sofii nummers slagen bollentelers er in kinderen jonger dan 15 jaar in dienst te nemen, die volgens de wet helemaal nog niet mo gen werken. Dat concludeert de FNV-jongerenorganisatie na een onderzoek bij bollentelers in Noord-Holland. Jeugdige vakantiekrachten, soms groepjes scholieren van amper 11 of 12 jaar oud, pellen bollen van acht uur 's ochtends tot zes uur 's avonds. Hierbij wordt het sofi-nummer van een ouder familielid soms opa of oma als dekmantel gebruikt, zo melden de FNV-jongeren. De organisatie stuurde vier medewerkers als een soort 'un dercover agenten' twee weken lang in Noord-Holland op pad. Zij stuitten om de haverklap op deze vorm van fraude. Door het gerommel met de nummers kunnen te jonge kinderen wer ken en voorkomen 'oudere' va kantiewerkers dat wordt ont dekt dat ze naast kinderbijslag of studiebeurs een aardige cent bijverdienen. Volgens de jonge renorganisatie hebben dan ook niet alleen de bollenkwekers boter op het hoofd. De vakan tiewerkers frauderen eveneens. „Ze zitten er niet mee, het is voor hen gewoon een manier om aan geld te komen", aldus M. Udo, die als 'undercover agent' voor het eerst van zijn le ven bollen pelde.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12