Leiden Regio 'Als ik wat ophang, kijk ik drie keer om me heen' 'Sfeer bij sociale dienst in anderhalfjaar verziekt' m Laat bloeier. Krakers Hooigracht weg Parkeergarage geveild voor 2,5 miljoen gulden Wachten op de sloper intratuin DONDERDAG 30 JUL11992 REDACTIE: JANET VAN DIJK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHEF) WIM WEGMAN 071 -161417 Beveiligingsdienst voor 100 Haarlemmerstraat-winkeliers Een eldorado voor winkeldieven, zakkenrollers en over vallers. Zo bestempelt directeur Bob Reiche van Favoriet Textiel bv de Haarlemmerstraat anno 1992. Zijn collega Monique Coster van de gelijknamige slijterij weet sinds begin dit jaar hoe een tegen de hals gedrukt pistool aan voelt en is het volledig met hem eens. De twee namen het initiatief voor de inschakeling van een beveiligings bedrijf uit Den Haag. lange vingers te lijken, menen Reiche en Coster. „En de politie geeft winkeldiefstal niet de hoogste prioriteit." leiden wim koevoet vervolg van voorpagina Zaterdag maken de zes mannen van Ruud van der Lofs VDL hun debuut op het kilometer meter lange lint van koopplezier. Met VDL is een jaarcontract afgeslo ten. De VDL'ers zijn dagelijks van de partij en werken net als de winkeliers op koopavonden dóór. Zonder 'petten' zoals Van der Lof de VDL-functionarissen aanduidt kunnen midden standers in de Haarlemmer straat niet meer functioneren, zegt Reiche stellig. Vooral sinds er in Den Haag en Amsterdam beveiligingsdiensten op belang rijke winkelstraten rondlopen, begint de Haarlemmerstraat op een vrijstaat voor mensen met Reiche komt er voor uit dat hij lichtelijk paranoia wordt van de situatie. „Voordat ik een T- shirt ophang, kijk ik drie keer om me heen. Nee, ik overdrijf niet. Elke zaterdag tref ik een leeggehaalde en gerolde porte monnee onder de winkelrekken aan. En als iemand hurkt om z'n veters vast te maken, kijk ik direct of er een tas bij z'n voe ten staat en zo ja, wat-ie erin stopt." Coster: „Ze worden ook steeds agressiever. Soms drei gen ze je in je gezicht te spugen. Ik heb aids, zeggen ze er dan bij. We weten wel dat dat een loos dreigement is, maar dat maakt het er niet minder akelig op. Ik denk dat als we niets doen, binnenkort de eerste gij zelaar op de Haarlemmerstraat een feit is." Iedere Haarlemmerstraat winkelier die beweert dat een beveiligingsdienst niet nodig is, is een struisvogel, vindt Coster. Zij maakt overigens ook deel uit van het bestuur van de winke liersvereniging. „Ik begrijp al die ontkenningen wel: als je toegeeft dat er bij je wordt ge stolen, werf je winkeldieven. In het gedeelte van de Haar lemmerstraat tussen Lange Mare en Blauwpoortsbrug zit ten de meeste struisvogels, be weert Coster. Die doen dan ook niet mee. Het werkterrein van de VDL'ers strekt zich zodoende uit van de Haven tot aan de Hartebrugkerk. Daar zitten de 100 van de 250 winkeliers die een gulden per uur over hebben voor de diensten van Reiche en Coster. In het resterende deel van de Haarlemmerstraat zullen de winkeliers zelf achter de dief aan moeten. Reiche is blij dat hij verlost is van die sprints en van het vast houden van de dief tot de poli tie er is. Hoe snel die ook arri veert, de spanning is dan altijd te snijden, vertelt hij. Van der Lof: „Wij beschikken over be paalde verbale capaciteiten waardoor het er een stuk rusti ger aan toe gaat. Nee, we drei gen niet en we schelden niet. We leveren netjes werk af. Geen wild-westtoestanden. Het is zaak dat we hem of haar zo snel mogelijk achterin de winkel hebben." Coster en Reiche zijn niet bang dat de Haarlemmerstraat aan gezelligheid zal inboeten: „Nu is het juist ongezellig. Het rennen achter mensen aan. Kinderwagens die omver wor den gekegeld." De VDL'ers zul len zich hoofdzakelijk in de winkels ophouden. „We sche ren daarbij iedereen over één kam", zegt Van der Lof. „Dat wil zeggen dat we overal even lang blijven". De VDL'ers staan via een portofoon met elkaar in verbinding. Bedoeling is dat het werkterrein in wijkjes wordt in gedeeld. „Het kan geen kwaad dat men elkaar leert kennen. Maar ik wil m'n mensen niet zien praten in de winkels." Man beroofd in Haarlemmerstraat leiden Een man is vannacht omstreeks half drie beroofd in de Haarlemmerstraat. Zijn overvaller maakte een portemonnee met ongeveer honderd gulden en een bankpasje buit. Het slachtoffer kreeg iets in zijn rug geduwd en werd daarna ge vraagd al zijn geld af te geven. De dader sprintte er na de bero ving vandoor en was onvindbaar voor de politie. 'Gele kaart' voor Club '70 reiden De eigenaar van Club '70 heeft een 'gele kaart' gekregen voor het overtreden van de sluitingstijden. De discotheek aan de Stationsstraat was zondag 26 juli omstreeks drie uur nog ge opend terwijl de zaak om een uur moest sluiten. Club '70 is de elfde horecazaak die een berisping krijgt van de gemeente we gens het overtreden van de sluitingstijden. De controle hierop is de laatste maanden flink verscherpt om geluidsoverlast te be perken. Het vertrek van de krakers volgt op de uitspraak van de Haagse rechtbank. Die bepaal de onlangs dat het pand uiter- lijjk vandaag leeg moest zijn. De advocaat van de krakers liet kort na de uitspraak weten dat haar cliënten zich aan het vonnis zouden houden en dat geen po- litie-optreden nodig zou zijn om het pand te ontruimen. Inmiddels heeft een timmer man een nieuw slot op de deur gezet. De politie heeft gister middag op verzoek van de kra kers een controle gehouden in het pand. Uit dat onderzoek bleek dat nagenoeg niets was vernield. Kort na de start van de kraakactie sprak directeur Zaal berg van Z&R de zorg uit dat de krakers het oude gebouw volle dig zouden uitwonen. Het voor malige notarissen-kantoor staat te koop voor een bedrag van ruim vier ton. Er bestaan plan nen om in het pand verscheide ne appartementen te realiseren. leiden roy klopper Het kraakpand Hooigracht 40 is leeg. De krakers zijn gisteren vertrokken. Ze hebben het niet laten aankomen op een ontrui ming. Dit heeft een woordvoer der van de makelaardij Z&R vanochtend meegedeeld. Deze firma heeft het pand in verkoop namens de Wassenaarse eige naar Platteel. „De sfeer is verziekt. Het was een leuk bedrijf, maar dat is in anderhalf jaar tijd de nek omgedraaid", zegt een van de werknemers van de sociale dienst. Directrice S. Noorman-Den Uyl wordt door het personeel vergeleken met Timmer van Philips. Een krachtdadige figuur, met de bijnaam 'de orkaan', die hier en daar wat 'al te doortastend' op treedt en de touwtjes steeds strakker naar zich toetrekt. De reorganisatie heeft zijn schaduw geworpen over de Leidse sociale dienst. Per 1 september krijgen zo'n zeventig van de in totaal 200 werkne mers een andere baan. Afdelingen ver dwijnen of worden opgericht. Noor man spreekt in een gemeentelijke nieuwsbrief over een 'uitdaging'. ,Je ziet dat bij een reorganisatie een hele boel mensen opbloeien', schrijft ze. Een groot deel van het personeel denkt er anders over. G. Hewitt, lid van de medezeggenschapscommissie: „Noor man houdt geen rekening met de ge voelens van individuele werknemers. Ik heb niet het gevoel dat ze democra tisch bezig is. Als je niet voor haar bent is zij tegen jou." De werknemers hebben in mei een spreekverbod opgelegd gekregen. Het voorlichtingsbeleid is aangescherpt. Noorman zelf regelt alle contacten met de pers die gaan over 'beeldvorming' van de sociale dienst. Medewerkers van deze voormalige afdeling voorlich ting is geplaatst op de 'boventalligen- lijst'. Zij dienen binnen een jaar een andere baan te vinden, anders volgt alsnog ontslag. „Het is een zeer van boven geleide operatie", zegt R. Fikkert, een ex-me dewerker van de sociale dienst die de voorbereidingen van de reorganisatie meemaakte. „Ik ben niet weggegaan vanwege die reorganisatie, maar ik was er wel bezorgd over toen ik vertrok. Het werd de meeste mensen gewoon door de strot geduwd. Het leek er con stant op dat mensen zo min mogelijk mochten zeggen." Tijdens zijn af scheidsspeech, eind vorig jaar, uitte hij forse kritiek op de directie. Een poging die kritiek te plaatsen in het huisor gaan 'Bushalte Langebrug' op ver zoek van een aantal collega's mis lukte. De kritische noot mocht alleen worden geplaatst samen met een reac tie van Noorman. „Dat zou mijn stuk natuurlijk ontkrachten en daarom heb ik het ingetrokken." Een bijstandsmaatschappelijk wer ker die anoniem wil blijven zegt dat Noorman na de reorganisatie 'alle touwtjes in handen wil houden'. Een aantal belangrijke afdelingen ver dwijnt. Het werk van die afdelingen verschuift naar het managementteam. Noorman krijgt daardoor meer grip op de zaak." „De sfeer is slecht, er lopen een hoop gefrustreerde mensen rond", aldus de bijstandsmaatschappelijk werker. „Daardoor blijven mensen sneller en langer thuis als ze zich niet goed voe len." Als voorbeeld van de slechte ver standhouding tussen personeel en di rectie noemt hij de borrel die Noorman gaf ter gelegenheid van het voltooien van de herindeling van functies. „Zo'n 40 van de 200 personeelsleden was aanwezig, dat is toch een teken dat er iets niet goed zit. Anders zijn mensen er als de kippen bij als ergens een bor rel wordt gegeven." Noorman (46), voormalig binnen- huisarchitecte en wethouder sociale zaken te Heemstede, wordt door het personeel gekenschetst als iemand die 'meer bestuurder is dan directeur'. „Aan alles merk je dat ze hier tijdelijk is", zegt een medewerker. „Het is dui delijk dat ze weer de politiek in wil. Ze heeft goede connecties met staatsse cretaris Elske ter Veld. Hier is ze nog wel eens te laat voor een vergadering, maar als ze in Den Haag moet opdra ven is ze een uur van tevoren aanwe zig." Voor de directrice zijn de genoemde klachten nieuw. „Er is volgens mij he lemaal geen onrust onder het perso neel. Als dat zo was, zou ik het weten. Als er problemen zijn dan zijn de me dewerkers mondig genoeg om mij dat persoonlijk te melden. Ik zit heus niet de hele tijd op mijn eigen kamer hoor. Regelmatig ga ik met een groep colle ga's in de kantine eten. Dan 'tutten' we even, zoals dat heet. Dan hoor ik alles wat er speelt. Op die manier blijf ik goed op de hoogte. Zelf ben ik niet ontvreden over het verloop van de re organisatie." De Raad Bouw vindt veiling ongeldig De parkeergarage achter de kantoren op het Schuttersveld is voor 2,5 miljoen gulden ei gendom geworden van Abre- co, een dochter-onderneming van ABN/AMRO. Het gebouw is gisterochtend tijdens een openbare verkoop geveild in het Vendu Notarishuis in Rot terdam. Vorige week, tijdens het eer ste gedeelte van de veiling, leek het er nog op dat De Raad Bouw uit Katwijk voor één miljoen gulden eigenaar zou worden van het gebouw. Di recteur Brandjes van dat be drijf was het niet eens met het verloop van het tweede ge deelte van de veiling gisteren. Hij heeft juridische stappen aangekondigd. De veiling nam gisteren een verrassende wending. Direc teur Brandjes van De Raad Bouw uit Katwijk deed met 1,1 miljoen gulden voor de par keergarage en 201.000 gulden voor de bedrijfsruimten bij het gebouw het hoogste bod. De veilingmeester bracht vervol gens het geheel (parkeer- en bedrijfsruimte) nog eens ter veiling. Bij de afslag deed de bank vervolgens een bod van 2,5 miljoen gulden. Bij afslag De parkeergarage was eigen dom van Swakon bv, een van de bedrijven van A.H.F. Swaak, de directeur van het failliete pro ject -on twikkel ingsbedri j f Erica. Omdat dat bedrijf de hypothecaire verplichtingen niet nakomt, heeft de AB N/AMRO bank de garage en bijbehorende bedrijfsruimtes in het openbaar verkocht. Vo rige week is het gebouw bij opbod geveild, gisteren ge beurde dat bij afslag (het zoge naamde 'afmijnen'). Op deze manier kan de verkoper de hoogste prijs bewerkstelligen. Nu het gebouw gekocht is door een dochter van AR N/AMRO is de bank eigenlijk zelf eigenaar geworden. Dat de bank de verkoop op een open bare veiling heeft geregeld, heeft een juridische reden. Nu het gebouw geveild is kunnen anderen geen rechten meer la ten gelden op de parkeergara ge. Het Katwijkse bedrijf De Raad meende recht te hebben op 80 van de 131 parkeerplaat sen in het gebouw. Dat recht is De Raad nu kwijt. Ongeldig Directeur Brandjes is daar woedend over. Hij heeft al ju risten ingeschakeld om de vei ling ongeldig te laten verkla ren. Hij is van mening dat de veilingvoorwaarden tussen tijds zijn veranderd. Vorige week was er nog sprake van dat de rechten van De Raad zouden worden gerespecteerd. De verwachting is dat de bank de parkeergarage en de bedrijfsruimten nu verkoopt aan een particuliere belegger Dat zou gebeuren voor een prijs die overigens ver onder de 2,5 miljoen gulden ligt. leiden De loodsen op het terrein van Elascon aan de Vrijheidslaan wachten op de sloop. In januari brandde het leegstaande kantoor van Elascon, een voormalige HCG-dochter, af. Inmiddels heeft de gemeente met de eigenaar van de loodsen, projectontwikke laar Ouwehand Bouw uit Kat wijk, een akkoord bereikt over de bouw van zo'n zestig eengezins woningen op het terrein. Enkele van de woningen krijgen ook ate lierruimten, zodat er een bedrijf in gevestigd kan worden. Het bouwplan wordt de komende maanden uitgewerkt. Er wordt re kening gehouden met een akoes tisch rapport, zodat de nieuw bouw geen last heeft van ge luidshinder van de nabijgelegen NEM. De gemeente denkt er aan om grond, die gesaneerd moet worden, te gebruiken voor een geluidswal om de hinder van de spoorlijn te beperken. Een bouw vergunning is er nog niet, zodat nog onbekend is wanneer met de sloop van de loodsen kan worden begonnen. Ook het bestemm- mingsplan moet worden veran derd. Naar verwachting gaat vol gend voorjaar de eerste paal de grond in. FOTO WIM DIJKMAN Is deze Hibiscus. In ruil voor een zonnig plaatsje en wat mest op zfi bjd geeft hij prachtige bloemen van augustus t/m oktober. Hoe beschut ter en zonniger hi staat, QC des te beter komt hi tot VI bloei. Van 14,95 voor I de Leidse middenstanders Monique Coster en Bob Reiche op de Haarlem- FOTO HENK BOUWMAN Ruud van der Lof, directeur de Haagse beveiligingsdienst VDL (links) en merstraat: „Het is hier een eldorado voor winkeldieven."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11