NDU bezuinigt 20 miljoen Toerist makkelijke prooi van dievenbendes Binnenland Provincie Flevoland wil Nieuw Land herbouwen Die pet past ook iedereen in Den Haag Kroatische militairen moeten Nederland uit UCN levert uranium aan Japan Parlementariërs willen olie-embargo tegen Iran WOENSDAG 29 JUL11992 3 CPD Gemeenschappeli|ke PervJiensi Rotterdammer vermoord op Jamaica Rotterdam Naar nu pas bekend is geworden, is een 53-jarige Rotterdammer op 1 juli vermoord tijdens zijn vakantie op Ja maica. De man is vermoedelijk doodgeslagen door twee roof overvallers. Hij is inmiddels begraven in zijn woonplaats Rhoon. De politie van de Jamaicaanse stad Ocho Rios heeft twee ver dachten aangehouden. De Rotterdammer verliet zijn hotel op 1 juli voor een korte wandeling. Toen hij een paar uur wegbleef sloeg zijn vrouw alarm, waarna haar man dood werd gevonden. Twee jaar voor mishandeling peuter den bosch Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren in hoger beroep een 33-jarige man uit Helmond wegens mishandeling van een peuter tot twee jaar cel veroordeeld. De man zou het 3- jarige zoontje van zijn vriendin in april vorig jaar zwaar hebben mishandeld. Het kind overleed later aan een overdosis seresta en methadon. Bij de sectie bleek dat de peuter over zijn hele li chaam en in zijn gezicht ernstige onderhuidse bloedingen en huidbeschadigingen had. De moeder, een huisvriend en de ver oordeelde werden aangehouden. Wie schuldig was aan de ver giftiging is nooit duidelijk geworden. Van den Broek bezoekt Slovenië den haag Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) brengt morgen en vrijdag een bezoek aan Slovenië. In de republiek die zich van het voormalige Joegoslavië afscheidde, zal de minister een ontmoeting hebben met president Kucan en leden van het kabinet-Drnovzek. Het bezoek heeft niets te maken mét de re cente vloedgolf van vluchtelingen die via Slovenië een veilig oord in West-Europa zoeken, zo laat een woordvoerster van Bui tenlandse Zaken weten. Al enkele maanden geleden is afgepro- ken dat Van den Broek op dit tijdstip kennis zou komen maken met de leidende figuren van de onafhankelijk geworden Balkan- staat. De positie van Slovenië in de Joegoslavische burgeroorlog zal wel aan de orde komen. Gedetineerde ontsnapt na bedreiging breda» Een gedetineerde uit het huis van bewaring De Bosch poort in Breda is gistermiddag aan zijn bewakers ontnapt. De gevangene had zich zo met een mes verwond dat hij naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Op het ziekenhuister rein werd de wagen met daarin de gedetineerde en zijn twee be wakers, klemgereden door een motorrijder. Deze bedreigde de begeleiders, waarop de gevangene op de motor sprong en ver dween. De ontsnapte gedetineerde is een 24-jarige man uit Bar- neveld die in Breda vastzat voor een gewapende bankoverval in die stad. Brandstichter raakt ernstig gewond almelo Een 18-jarige man uit Almelo is gisteren ernstig gewond geraakt toen hij een snackbar in zijn woonplaats in brand wilde steken. Terwijl de man benzine in het pand sprenkelde, deed zich een explosie voor. De snackbar brandde uit en de brand stichter liep diverse brandwonden op. Tegenover de politie ver klaarde hij in opdracht van de eigenaar van de zaak te hebben gehandeld. Deze man, een 20-jarige inwoner van Deventer, is inmiddels aangehouden. De schade van de brand is nog onbe kend. Moord in Rotterdam mogelijk opgelost Rotterdam De politie in Rotterdam denkt met de aanhouding van een tweede verdachte een moord te hebben opgelost die be gin deze maand in de Maasstad werd gepleegd. De verdachte, een 17-jarige man, werd maandagnacht aangehouden in zijn woning in Leeuwarden. Het slachtoffer, een 28-jarige Rotter dammer, werd op 7 juli door een familielid dood aangetroffen in zijn woning aan het Mathenesserplein. Hij was met messteken om het leven gebracht. De politie hield het afgelopen weekeinde al een 21-iarige verdachte aan. Over de achtergronden van de zaak wil de politie geen nadere mededelingen doen omdat de tweede verdachte nog wordt verhoord. NRC Handelsblad en Algemeen Dagblad worden minder dik De Nederlandse Dagbladunie (NDU) wil haar kosten in een paar jaar tijd met een kleine 20 miljoen gulden per jaar terugbrengen. De NDU is onderdeel van het Else- vier-concern en geeft onder meer NRC Handelsblad en Algemeen Dagblad uit. rotterdam gpd Inmiddels is tot zeker eind van dit jaar een personeelsstop af gekondigd. Werknemers die het bedrijf verlaten, worden niet vervangen. Ook wordt de krant minder dik. Bij de Perscombi natie, uitgever van de Volks krant, Trouw en Het Parool, wa ren deze maatregelen al eerder getroffen. Ook daar wordt naar een verlaging van de jaarlijkse kosten met 15 en 20 miljoen gulden gestreefd. De Dagbladunie lijdt, net als alle kranten in Nederland, aan een vertraging in de groei van het aantal abonnees en een sterke vermindering van het aantal advertenties. Na de da lingen in 1991 is volgens het Centraal Bureau voor Couran tenpubliciteit Cebuco het ad vertentievolume in de eerste drie maanden van 1992 nog eens met gemiddeld 4,3 procent gezakt. De landelijke bladen verkoch ten in het eerste kwartaal ge middeld 8 procent minder ad vertentieruimte, de regionale kranten 3,4 procent. De grootste klappen vielen in de hoek van de personeelsadvertenties: bij de landelijke kranten 28 procent minder, bij de regionale 24 pro cent. Een forse stijging van de hoeveelheid advertenties in de toeristische sector kon dat ver lies niet goedmaken. NDU-directeur ir. G. van der Berg vreest dat een deel van de teruggang in het krantenbedrijf blijvend zal zijn. Om dat op te vangen, moeten de kosten om laag. In het Elsevier-concern werd vorig jaar een winst be haald van 21 procent van dc netto-omzet. De resultaten in de verschillende onderdelen van het concern worden daar in meer of mindere mate aan ge meten. Hoewel hij de dagbladensec tor allerminst de vrije hand liet, zei Elsevier-president Vinken enkele maanden geleden bij de presentatie van het jaarverslag dat hij de dagbladen wilde be schouwen als een sector waar voor misschien wat andere re gels moeten gelden. Nieuwbouw museum kost 9 miljoen aan thema's als geologie, visse rij. de prehistorische culturen, dijkbouw, het leven van de pio niers, de bemaling, ontginning en de exploitatie en het bestuur van het huidige Flevoland. Het noodgebouw van het mu seum Nieuw Land trekt jaarlijks 40.000 bezoekers. Dat aantal moet in de nieuwbouw volgens Loos zeker oplopen tot 60.000. De exploitatiekosten van de nieuwbouw worden geraamd op 850.000 gulden per jaar. Een deel daarvan moet worden be taald uit sponsorbijdragen. Het nieuwe museum wordt ge bouwd aan de kuststrook van Lelystad naast de Bataviawerf. Het nieuwe museum moet in het najaar van 1993 klaar zijn. De provincie Flevoland gaat 9 miljoen gulden steken in de herbouw van het provinciale museum Nieuw Land. Gedepu teerde P. Loos van Flevoland heeft dat gistermiddag bekend gemaakt. Nieuw Land, dat de geschie denis van de inpoldering van Flevoland laat zien, brandde in oktober 1987 tot de grond toe af. Sindsdien is er een nood voorziening. Als het aan het da gelijks bestuur van Flevoland ligt, wordt op 1 oktober de eer ste paal geslagen voor de nieuwbouw. Het der rr zal on- aandacht schenken den haag Medewerkers van het toekomstige regionale politiekorps Haaglanden (Den Haag en omgeving) gingen gisteren op het Binnenhof op de video. Het optreden van de 350 dienders zal worden gebruikt voor een promotie- de samenvoeging van rijks- en gemeentepolitie, film, die de medewerkers moet informeren over en motive- foto anp toussaintkluiters ren voor het nieuwe korps. De regiokorpsen ontstaan door almelo anp texel «anp-gpd De negentien Kroatische mili tairen die illegaal op Texel ver blijven, moeten Nederland bin nen anderhalve dag verlaten. Justitie weigert de visum-aan vragen van de groep te honore ren. Dat heeft burgemeester A. Schipper van Texel gistermid dag bekendgemaakt na overleg met vertegenwoordigers van het ministerie van justitie. De Kroatische militairen zijn echter niet van plan te vertrek ken. Vanochtend zou de leider van de Kroaten, de Nederlandse kolonel buiten dienst Van Noort, opnieuw overleggen met Grote fraude op binnenvaart geconstateerd nijmegen anp De rijkspolitie te water in Nijmegen heeft voor een bedrag van rond de 1 miljoen gulden fraude geconstateerd op de Rijn- en binnenvaart. Er werden tientallen processen-verbaal opgetekend. Het gaat om verschillende vormen: fraude op het gebied van de sociale zekerheid en pre mie- en fiscale fraude. Ook is 'geknoei' met vaartijdenboeken en werkgeversverklaringen aan het licht gekomen. Dat heeft de rijkspolitie te water in Nijmegen vanmorgen bekend gemaakt. In een jaar tijd werden 190 schepen gecontroleerd, tien procent daarvan werd aan een nader onderzoek onderworpen. Aan de actie deden ook sociale diensten en het GAK mee. Aan leiding was de werkloosheid on der het binnenvaartpersoneel in de regio Nijmegen terwijl het aantal vacatures in deze be drijfstak juist toeneemt. Daar om rees het vermoeden van „sociale zekerhèidsffaude", al dus de rijkspolitie. de autoriteiten. De Kroaten volgden op Texel een cursus pa rachute-springen, nadat zij eerst de Nijmeegse Vierdaagse hadden gelopen. Justitie en de burgemeester hebben gisteren afgesproken dat de Kroaten een redelijke ter mijn krijgen om Nederland te verlaten. Normaal gesproken worden illegale buitenlanders onmiddellijk uitgezet. De groep vertrok gistermid dag van de camping Prins Hen drik in Oosterend, omdat de di recteur de Kroaten hen had ver boden in uniform rond te lopen. Ze brachten de afgelopen nacht' in hun touringcar door. Ultra-Centrifuge Nederland (UCN) in Almelo gaat verrijkt uranium leveren aan Japan. Het samen werkingsverband Urenco (waarin UCN zit met een Britse en Duitse partner) heeft een contract afgesloten met Tepco uit Tokio, de op-één-na grootste elektriciteitsmaatschappij ter wereld. Een woordvoerder van UCN heeft dit vandaag bevestigd. Met het tienjarige contract dat van 1995 tot 2005 loopt, krijgt Urenco voor het eerst toegang tot de Japanse markt. Er is een totaalbedrag mee gemoeid van 300 miljoen dollar, ruim 500 miljoen gulden. Voor UCN, voor een derde deelnemer in Urenco, betekent dit een jaarlijkse extra omzet van zo'n 15 miljoen gulden. De woordvoerder van UCN spreekt van een 'doorbraak'. Het bedrijf hoopt op vervolgop drachten. Er zijn in Japan nog kerncentrales in aanbouw. In tegenstelling tot veel andere landen heeft Japan kernenergie niet op een laag pitje ge zet. UCN levert al verrijkt uranium aan de Verenig de Staten, Zwitserland, Zweden en Brazilië. Het bedrijf heeft te kampen met een tegenvallende vraag. Vooral de produktie van Franse en Ameri kaanse bedrijven zorgt voor overcapaciteit. Des ondanks wil Urenco een nieuwe verrijkingsfa- briek in de Amerikaanse staat Louisiana vestigen. amsterdam gpd Een groep van 27 Nederlandse parlementariërs heeft bij de Verenigde Naties haar veront rusting uitgesproken over de voortdurende schending van mensenrechten in Iran. De le den van de Eerste en Tweede Kamer dringen aan op een olie- en wapenembargo tegen dat land. Dat heeft vice-voorzitter in de Eerste Kamer voor D66. J. Glastra van Loon, gisteren mee gedeeld. De ondertekenaars zijn afkomstig uit alle partijen, be halve de kleine christelijke. Met hun oproep sluiten zij zich aan bij 1500 parlementariërs uit twintig landen. Spaanse politie arresteert zes Nederlanders barcelona ruud de wit correspondent Bij een routinecontrole in de haven van de Spaanse enclave Melilla zijn gisteren zes Neder landers aangehouden. In de drie auto's, waarmee de Neder landers de oversteek van Melilla naar de Zuidspaanse havenstad Algeciras wilden maken, werd in totaal 1200 kilo marihuana gevonden. Het zestal is in voor lopige hechtenis genomen en de drie auto's zijn in beslag ge nomen. Op dit moment zitten er in de Spaanse gevangenissen ruim honderd Nederlanders vast. Zij zijn allemaal gearresteerd op verdenking van drugssmokkel of zitten daarvoor langdurige gevangenisstraffen uit. In verre weg de meeste gevallen gaat het om beroepssmokkelaars, die met grote partijen Afrikaanse hasj en marihuana werken of betrokken zijn bij de illegale in voer van cocaïne en heroïne uit het Verre Oosten of Latijns Amerika. amsterdam fred v Criminele illegale vreemdelin gen zijn een groeiend 'zomers' probleem in Amsterdam. In het toeristenseizoen komen dieven bendes uit het buitenland over en waaieren over de stad uit. De Amsterdamse politie heeft 'een mannetje vrijgemaakt' om hun bewegingen in kaart te brengen. En binnenkort mogen bestolen reizigers thuis hun aangifte in een voorgedrukte enveloppe op de post doen. 'Beware of pickpockets Pas op voor zakkenrollers'. Amster dam hangt zo langzamerhand vol met de waarschuwende spandoeken van de politie. Vele honderden toeristen raken elke zomer hun geld of bagage kwijt aan bendes die het speciaal op hen hebben gemunt. In het centrum heeft dat ertoe geleid dat de politie een specia le ruimte heeft ingericht, waar de vaak totaal berooide slacht offers aan een bed en een ticket naar huis geholpen. Op de drukke Albert Cuijpmarkt is een 'mobiel posthuis' neergezet van waaruit de professionele zak kenrollers uit Zuid-Amerika in de gaten worden gehouden. Re centelijk zijn ook de omgeving van het Amstelstation en de Transvaalbuurt opgenomen in de plattegrond van criminele il- Bij het Amstelstation houden toeristen van Eurolines angstvallig hun bagage in de gaten. Voor je het weet, zijn je koffers weg. foto gpd roland de bruin legalen, vooral uit Algerije en Marokko. Een speciale groep van het wijkteam, versterkt met mare chaussees, pakte vorige maand honderd zakkenrolers en tassendieven op in de buurt van het Amstelstation. De politie omschrijft de groep als „noma den die zich stelend in leven houden. Ze leven er beslist niet brbed van." Plaatsvervangend politie chef van bureau Linnaeusstraat in Amsterdam-Oost, R. de Land meter, houdt de groep ook ver antwoordelijk voor 85 procent van het hoog opgelopen aantal inbraken in de Trans vaalbuurt. „In de meeste geval len gaat het om diefstal zonder geweld", zegt De Landmeter. „Maar juist omdat het om toe risten gaat, is het vaak extra in grijpend." Ónder de aangehouden cri minele vreemdelingen treft de politie vaak bekende gezichten. Zo kwam het wijkteam vorige maand op het Amstelstation een aantal 'klanten' tegen, die een half jaar geleden tijdens een grootscheepse schoonveegactie in gekraakte renovatiepanden in de Transvaalbuurt ook al wa ren opgepakt en uitgezet. De politie had toen voor het eerst in de buurt ingegrepen, nadat het aantal aangiften van inbraak en diefstal was verveelvoudigd. In de krotwoningen vond de politie bergen lege portefeuilles, tassen en koffers. De Landme ter: „Dezelfde figuren duiken steeds weer op en we zijn be perkt in onze mogelijkheden." Uitzetting van de illegalen verloopt uiterst moeizaam. De Landmeter: „Bijna niemand van die groep heeft een identiteits bewijs. We nemen vingeraf drukken en foto's. Maar het probleem is dat het in landen als Marokko en Algerije wel een jaar duurt voordat we antwoord krijgen op ons verzoek de infor matie te vergelijken. Vandaar dat we proberen ze via het straf rechtsysteem aan te pakken. Als een vreemdeling zes maanden celstraf heeft gehad, kunnen we hem als ongewenst vreemdeling veel makkelijker uitzetten." Het kost de politie grote moeite zicht te krijgen op de groepen criminele illegalen, omdat die voortdurend van sa menstelling wisselen. De land meter: „We weten ook niet pre cies hoe vaak er bij het Amstel station iemand wordt beroofd, omdat toeristen niet altijd aan gifte doen. Ze moeten met de bus mee en laten het er dan maar bij zitten." Om die reden heeft de Amsterdamse politie een 'versnelde aangifte' ontwik keld. De bestolen reiziger kan zijn aangifte in bus of trein in vullen en de voorgedrukte enve loppe thuis op de bus doen. „We hopen zo meer inzicht te krijgen." Op het busstation naast het Amstelstation kleven de hon derd wachtende touringcar passagiers van Eurolines aan hun reisbagage. Ze houden zich angstvallig aan de waarschu wing die ze van hun chauffeurs hebben gekregen om hun bezit tingen niet uit het oog te verlie zen. De dieven slaan „in 99 van de 100 gevallen" snel en vak kundig toe. Nummer één leidt de aandacht af, nummer twee gaat er met een koffer vandoor en geeft hem om de hoek door aan nummer drie. Binnenkort draaien de tour operators vlak voor aankomst in Amsterdam een politie-casset- tebandle over de intercom met waarscnuwende woorden. De plaatsvervangend wijkteamchef: ,We zijn nog bezig met de tekst. Want je moet de mensen na tuurlijk niet te veel schrik aanja gen. Dan komen ze niet meer terug." Klacht tegen Maasvervuiler werkendam Waterwinningbedrijf Brabantse Biesbosch heeft bij de Belgische justitie een klacht ingediend te gen een tot nog toe onbekende vervuiler van de Maas. De klacht betreft de vervuiling van de Maas in januari en februari met onder meer aniline en pyri dine. Waterwinningbedrijf Bra bantse Biesbosch kon daardoor 23 dagen lang geen Maaswater innemen in de spaarbekkens in de Biesbosch. In de klacht eist het bedrijf dat de Belgische justitie de da- der(s) opspoort en vervolgt. Aan de aanklacht is een eis tot beta ling van een schadevergoeding van 75.000 gulden gekoppeld. De werkelijke schade becijferde het bedrijf indertijd op zeker het tienvoudige. Brabantse Biesbosch levert water aan onder meer Rotter dam, Dordrecht en in West-Bra bant. Het is voor het eerst dat een Nederlands waterleidingbe drijf juridische stappen tegen de vervuiling van de Maas neemt. Oltmans moet Zuid-Afrika uit johannesburg anp De Nederlandse schrijver en journalist Willem Oltmans moet Zuid-Afrika uit. De Zuidafri- kaanse regering heeft gisteren besloten zijn visum niet te ver lengen. Oltmans vertrekt op 1 augustus. Een reden voor het besluit werd niet gegeven. Oltmans ging bij het Zuidafri- kaanse ministerie van binnen landse zaken tegen zijn uitwij zing in beroep, maar dat minis terie wilde niet tussen de jour nalist en de regering in komen. Oltmans kwam onlangs in het nieuws na zijn 'vlucht' in de Ne derlandse ambassade. Hij zei dat de Zuidafrikaanse veilig heidsdienst hem op de hielen zat. Oltmans verliet het ambas sadegebouw een dag later, na dat hij de garantie had gekregen dat zijn leven geen gevaat Dep en dat de veiligheidsdienst be reid was tot een gesprek met hem. In weekeinde grote drukte op Franse wegen Op de Nederlandse autosnelwe gen zal het rustig blijven, zo verwacht de ANWB, maar in Frankrijk staat het drukste ('zwarte') weekeinde van het jaar voor de deur. In eigen land wordt wel enige drukte ver wacht op de wegen in de Bol lenstreek, waar zaterdag het bloemencorso van Rijnsburg wordt gehouden. In Frankrijk zullen naar schat ting een kleine elf miljoen men sen gebruik maken van de auto routes. Daarbij vallen altijd veel verkeersslachtoffers. De beken de knelpunten zijn de wegen rond Parijs, de Autoroute du Soleil (A6/A7), de A9 richting Spaanse grens en de wegen richting Normandië, Bretagne en Les Landes. Aangeraden wordt zondag door Frankrijk te Daarnaast wordt druk auto verkeer verwacht in Zuid-Duits- land in beide richtingen en in Midden- en Noord-Duitsland in noordelijke richting. Oostenrijk kan ook dit weekeinde weer op een groot verkeersaanbod reke nen. In Italië wordt het vooral zaterdag zeer druk op de wegen van en naar de noordelijke me renenkusL

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3