Leidsch Dagblad Record-aantal vluchtelingen Q&P dl Kaalhoofdig protest van volleyballers VS Rumoer bij sociale dienst in Leiden Skütsje van Lemmer aan kop Werkgroep: Maak euthanasie op ernstig zieke zuigeling mogelijk Jessie moet even bijkomen Gekke vent die de dieren voerty waagt dag in dag uit zijn leven WOENSDAG 29 JUL11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39915 LOSSE NUMMERS 1.50 Kroegen in opstand Berovingen 2 De provinciale wereld stad Amsterdam gaat er weer eens flink tegen aan. De kroegbazen gaan de sluitingstijden negeren >3 Beroving en zakkenrol- J lerij door illegale vreemdelingen wordt in Amsterdam een steeds groter probleem. Kwaliteit vis 3 Leidse haringvisser: I J „De goede vis gaat l naar de stad en de rotzooi gaat naar de kust toe, voor de toeristen". I Harry Mulisch A C H°e denken colle- I 3 ga's en critici over 'the grand old man' van de Nederlandse literatuur Harry Mulisch? Lugthart snel klaar 3 /t Bij het toernooi van I Zee en Duin maakte Jan Willen Lugthart een bliksemstart. Hij won 'thuis' met 6-0,6-0. Nog geen abonnee I DCI 071 - 161400 DEL! 071 - 161353 •Wereldwijd 17 miljoen mensen op de vlucht voor geweld •Voortekenen conferentie niet gunstig HET WOORD IS AAN De 'kale' protest-actie van het Amerikaanse volleybalteam zorgde giste ren voor nogal wat opschudding in Olympisch Barcelona. foto ap Wereldwijd zijn 17 miljoen mensen op de vlucht. Zo veel vluchtelingen zijn nog nooit eerder geteld. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties organiseert vandaag in Genève een conferentie over de vluchtelingencrisis. Daarbij staat het voormalige Joegoslavië centraal, maar in de Hoorn van Afrika, de Perzische Golf en Zuidwest-Azië neemt het probleem eveneens dramatische vormen aan. De Amerikaanse volleyballers verschenen gistermiddag in het duel tegen Canada (3-2) met kaal geschoren hoofden op de vloer. De spelers gaven op die manier uiting aan hun onvrede over de beslissing van de toer- nooileiding om de overwinning ;op Japan in de openingswed- 'strijd (3-2) om te zetten in een nederlaag (1-3). „Het is boven dien een steunbetuiging aan onze ploeggenoot Bob Sa- muelson", gaf een woordvoer der van de spelers aan. Samuelson, bij wie een glad de schedel tot zijn normale ui terlijk hoort, kreeg in het veel besproken duel tegen Japan bij de stand 13-14 en 1-2 in sets zijn tweede waarschuwing van de scheidsrechter. Reglementair had Japan daarbij recht op een punt, waarmee de wedstrijd zou zijn afgelopen. De arbiter ver zuimde echter die regel toe te ipassen, waarna het Amerikaan se team het duel alsnog win nend afsloot. Een dag later werd Japan toch als winnaar uitge roepen, tot woede van de Ame rikanen. De televisiekijker loopt nog Iniet warm voor de Olympische Spelen. Naar de openingscere monie keken zaterdagavond nog 2,3 miljoen mensen (waar dering 7,5), maar daarna zakte de belangstelling in. Op zondag kwam de kijkdichtheid niet bo ven de zeven procent uit, met een piek rond de klok van vijf uur toen het Tour-peloton in Parijs arriveerde (tien procent, 1,3 miljoen). Op maandag kwam de kijkdichtheid niet bo ven de 800.000 uit, net als giste ren. De voorzitter van het Olym pisch Comité van Panama, Me- liton Sanchez, blijkt zondagoch tend door politie-agenten in burger te zijn opgepakt, toen hij probeerde Olympische toe gangskaartjes door te verkopen. Op het moment dat Sanchez Barcelona'92 ceneve/new york gpd-ips Het aantal vluchtelingen is in tien jaar tijd verdubbeld, aldus I directeur Albert Peters van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (UNHCR) in New York. Aan de vooravond van de conferentie in Genève zei hij te hopen dat de aandacht voor de noodsituatie in het voormalige Joegoslavië niet die voor andere landen zal verdringen. Volgens Peters verlaten dagelijks tien duizend mensen huis en haard, op de vlucht voor geweld. „Ze komen terecht in kampen en opvangcentra waar ze eveneens gevaar lopen." De opvang van de vluchtelingen wordt door het groeiende aantal een steeds groter probleem, aldus Peters. In Genève draait het vandaag en morgen om een (Europese) noodoplossing voor de almaar wassende stroom vluchtelingen uit vooral Bosnië. Zo'n 40 lan den zijn vertegenwoordigd. Ne derland heeft staatssecretaris Dankert van Europese Zaken af gevaardigd. De voortekenen voor de con ferentie zijn niet zo gunstig. Duitsland, dat inmiddels zo'n 200.000 vluchtelingen heeft op genomen, voelt er niets voor nog veel meer toe te laten als niet ook andere landen hun deel nemen. Het Duitse voor stel, gesteund door het Hoge Commissariaat, om tot een be tere verdeling van de vluchtelin gen over de diverse landen te komen, heeft tot nu toe weinig steun gekregen. Alleen Zwitserland lijkt bereid grote aantallen vluchtelingen op te nemen. Het heeft er inmid dels al 35.000 opgevangen en treft voorbereidingen getroffen voor nog eens 100.000 mensen. Maar de Zwitserse aanpak vindt bij de EG-landen nauwelijks na volging. Met name Engeland en Frankrijk blijven hameren op opvang in de regio zelf. Daar wordt door Kroatië, Oostenrijk en Hongarije tegen ingebracht dat zij al overvol zitten met vluchtelingen. Nederland heeft zich tot nu toe op de vlakte gehouden. VANDAAG werd aangehouden, had hij cir ca 150 kaartjes in zijn bezit. Carl Lewis is op zijn vingers getikt door het IOC. Michèle Verdier, de woordvoerster van het IOC in Barcelona, maakte gisteren bekend, dat er een brief is gestuurd naar de nationale Olympische Comité's van de VS en Zwitserland. Hierin wordt om opheldering gevraagd over het gebruik van draagbare tele foons door Lewis en de Zwitser se zwemmer Dano Halsall tij dens de openingsceremonie. Volgens het IOC zouden Lewis en Halsall via de telefoon con tact hebben gehad met respec tievelijk de redactie van het Spaanse dagblad El Periodico en de Zwitserse sensatiekrant Bliek. Het IOC wil weten of de twee atleten zich met journalis tieke arbeid hebben bezigge houden en of ze daar geld voor hebben ontvangen. Volgens Verdier loopt Lewis het risico van de Spelen te worden uitge sloten, als blijkt dat hij zaterdag voor journalist heeft gespeeld. Skiffeur Frans Göbel slaagde er vanochtend niet in om de fi nale te bereiken. In de herkan sing kwam hij net te kort, waar door voor hem de B-finale rest. Pagina 9: De Spelen op tv. Pagina 17, 18, 19: Olympische Spelen. leiden erna straatsma Het rommelt binnen de sociale dienst in Leiden. Een groot deel van het personeel klaagt over de niet-democratische gang van zaken rond de reorganisatie, die 1 september een feit is. Leider van deze operatie, directrice S. Noorman-Den Uyl, zou daarbij I'als een olifant door de porse leinkast lopen'. Veel werknemers van de dienst zijn ontevreden over de gevolgde procedure bij de her indeling van functies. De be langrijkste kritiek daarbij is, dat de directie onvoldoende reke- nemers. Er zou sprake zijn van willekeur en vriendjespolitiek bij benoemingen. Bij de reorganisatie vallen geen gedwongen ontslagen. Wel zijn zes personeelsleden tegen hun wil op een 'herplaatsings lijst' terecht gekomen. Ze heb ben een jaar de tijd gekregen om binnen de gemeente Lei den, of elders, een andere baan te vinden. Lukt dat niet dan worden ze alsnog ontslagen. Zeventig van de 200 perso neelsleden krijgen door de reor ganisatie een andere baan bin nen de dienst. Een aantal afde lingen wordt opgeheven, waar onder het 'beslisbureau' en de afdelingbeleidsvoorbereiding. Pagina Leiden: 'Ze gaat als een olifant door de porseleinkast'. eernewoude Het skütjse van Lemmer (mid den) gaat vlak voor het slot van de derde wedstrijd alweer richting finish, terwijl de Stavoren en de Eernewoude nog een boei moeten ronden. Het Lemster skütsje won de moeilijke race in het smalle water bij Eerne woude dan ook met overmacht. Door de vla- gerige wind ontstonden gisteren wat aanva ringen tussen de schepen. Na aftrek van de slechtste wedstrijd gaat Sneek aan de leiding in het klassement. foto anp rudd hoff Dagverhuur personenauto's Bel voor info: 071-351818 M MultiRent Koers aandeel Fokker ruim 10 procent lager amsterdam anp De koers van het aandeel Fok ker is op de Amsterdamse effec tenbeurs in een duikvlucht ge komen. Volgens handelaren ke ren steeds meer beleggers zich af van de vliegtuigbouwer na het akkoord met DASA. Van ochtend opende het aandeel op 25,70, twee dubbeltjes lager dan de slotkoers gisteren. Daar mee is het verlies in twee dagen tijd opgelopen tot bijna drie gulden, zo'n 10 procent. In mei noteerde Fokker nog een hoog ste punt van 37 gulden. OPRUIMING kortingen tot 70% OP OP Mooie design bank, bekleed r Je n eik ova) Kwaliteit, design, voordeüg AMSTERDAM-C Molsteeg 12, hk Spui- straat. 020-6259866 AMSTERDAM Willem van Weldammelaan 11Gelderiandpl020 - 64*0510 LEIDEN-C Haariemmerstr 52a-54 071 - 127509 VLAARDINGEN-C Korte Hoogstr 41. 010 - 4346267 DEN HAAG Denneweg 4 070 - 3106314 UTRECHT: Gildenkwartier 173 (Hoog Catharijne), 030 - 328869 GRONINGEN Oosterstraat 27, 050 - 134672. EINDHOVEN opening 2e heg "vt Erfurt Circus-aap Jessie heeft het in de zomerse hitte zwaar te verduren. Om het voor de orang-utan nog draagbaar te maken, gaf zijn verzorger hem gisteren, tussen de voorstellingen in de Duitse stad Er furt door, een groot glas schepijs. foto dpa den haag gpd Bij pasgeboren baby's met zeer ernstige afwijkingen moet in uitzonderlijke noodsituaties eu thanasie mogelijk zijn. Zolang de wet dit niet toelaat, doet een arts er verstandig aan een on juiste overlijdensverklaring in te vullen om vervolging te voorko men. Dat concludeert een werk groep van zes vooraanstaande kinderartsen in een uitgelekt advies, dat dit najaar wordt uit gebracht. Volgens de werkgroep gaat het om zeer uitzonderlijke gevallen, bijvoorbeeld wanneer een baby wordt geboren met een open ruggetje en een water hoofd. Ook in minder vergaande ge vallen kan sprake zijn van een noodsituatie die actieve beëin diging van het leven rechtvaar digt, meent de werkgroep. Zo'n situatie kan zich bijvoorbeeld voordoen als een doodzieke ba by na het staken van een zinlo ze behandeling niet meteen sterft, maar wel ernstig lijdt. CDA en PvdA vinden het niet juist dat na levensbeëindiging op de overlijdensverklaring een 'natuurlijke dood' wordt inge vuld. Het CDA is daarnaast principieel tegen euthanasie bij baby's. Het GPV heeft minister Hirsch Ballin (justitie) en staats secretaris Simons (volksgezond heid) gevraagd na te gaan of de samenstellers van het rapport valsheid in geschrifte uitlokken, als zij adviseren een onjuiste overlijdensverklaring in te vul len. saraj evo johndaniszewski verslaggever ap In Sarajevo wordt hij 'die gekke vent die de dieren voedert' genoemd. Een collega van hem is al doodgeschoten; een andere raakte zwaar gewond door kogels van sluipschutters. Maar de 40-jarige Dragan Curie is echt gek of onverschrokken en blijft elke dag de weinige dieren voederen die nog in leven zijn in de dierentuin van Sarajevo. „Zolang er nog een beest in leven is, blijf ik het proberen", zegt hij voordat hij zijn leven opnieuw waagt in dierentuin Pionirska Dolina, die in de frontlinie van de belegerde Bosnische hoofdstad ligt. Curie werkt al 15 jaar als oppasser en zag na het uitbreken van de burgeroorlog, nu drie maanden geleden, de meeste dieren van honger sterven, omkomen door de aanhoudende mortierbeschie tingen of gedood worden door sluipschuttervuur. „Slechts vier beren en twee leeuwen leven nog", zegt Curie. De dieren lijden hongeren worden be dreigd door ziektes door de nabij gelegen rotten de karkassen van de andere beesten. Het gevecht van de oppasser om de dieren te redden is er een tegen sluipschutters. Eentje heeft Curie „de zenuwachtige" gedoopt. „Hij weet al tijd uit te vinden welke route ik door ae dieren tuin neem. Als mens is hij niet veel waard, maar hij is goed in wat hij doet", zegt hij cynisch. Curie sluipt de dierentuin binnen door een gat in het. hek. Hij verandert telkens zijn route en de bomen en gebouwen geven hem dckJdng. Vaak draagt hij 22 kilo vlees op zijn rug. Vorige week benaderde de oppasser een leeuwenkooi en hoorde een schot. Hij voelde iets inslaan en realiseerde zich dat de kogel het vlees had geraakt. „Ik wierp het op de grond en maakte dat ik weg kwam." Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten La Bruyere Er is niets wat de mensen liever behouden en wat zij minder ont zien dan hun eigen leven. Programma's- Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI voor donderdag: Warm Droog en flinke zonnige perioden In het zuiden ook wolkenvelden Minimumtemperatuur ongeveer 15 graden, middagtemperatuur ongeveer 27 graden Zwakke tot natige wind, rond kracht 3, noofdzakelijk uit oostelijke richtin gen. Onderminister ontslagen door zaak-Escobar bogota ap President Gaviria van Colombia heeft gisteren onderminister Mendoza (justitie) ontslagen. De uitbraak van drugsbaron Escobar, die 21 juli ontsnapte uit zijn luxueuze gevangenis bij Medellin, heeft een zuivering in het justitiële apparaat tot ge volg. Achtereenvolgens vlogen de directeur van het gevange niswezen, de gevangenisdirec tie, 26 bewakers, de comman dant van de luchtmacht en een legergeneraal de laan uit. Met de ontslagen probeert Gaviria de hoon in binnen- en buiten land in te tomen. Ja, ik noem een introductie- abonnoment en ontvwvg de krant de eerste twee weken gratis. Mijn I L^^^naand (f 27.80) via auloma tische betaling' Per kwartaal (f80.10) via accept Postcode Woonplaats Telefoon (ivm controle bezorgin Nui ir bank/girorekening Leidsch Dogblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Loidon

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1