'Hij is een geniale charlatan' Expositie Amsterdamse stadsgezichten Moderne kunst in Katwijkse galerie Cultuur Kunst Genesis laat op gang in Rotterdamse Kuip Hh-r Gaudi-prijs voor architect Koolhaas Expositie 'El Greco' in Hooglandse kerk verlengd WOENSDAG 29 JUL11992 15 Concerten Van Morrison utrecht» Van Morrison en zijn band geven binnenkort twee concerten in Nederland. Op 11 september staat Morrison in Mu ziekcentrum Vredenburg in Utrecht en op 12 september in Mu ziekcentrum Frits Philips in Eindhoven. De kaartverkoop voor deze concerten begint op zaterdag 15 augustus. Expositie John Nurse in Holiday Inn leiden» Vanaf 1 augustus exposeert John Nurse zijn schilderijen in de blauwe gang van het Holiday Inn hotel in Leiden. Titel van de expositie is 'Soort Interieurs'. De schilderijen zijn een combi natie van abstract en Figuratief werk en lopen sterk uiteen qua vorm en kleur. De expositie duurt tot 4 september. Vijf jaar geleden, tijdens de 'In visible Touch World Tour', ging de Rotterdamse Kuip volgens ooggetuigen nog een stukje de lucht in. Door het aanroepen van 'the other world' wisten Phil Collins en zijn toehoorders zo veel energie te verzamelen dat de kolos zich van de aarde ver hief. Althans, zo leek het. Giste ren begon de kalende Genesis- voorman er niet aan. Weliswaar gingen de handjes massaal de lucht in, werden er in koor angstwekkende kreten geslaakt, maar Kuipje-lichten, ho maar. Niet dat Phil Collins er tijdens het enige dagje Nederland, vlak voor het einde van het Europese deel van de 'We Can't Dance Show', geen zin in had. Integen deel, hij werkte als een paard, denderde over de volle breedte van het podium, dolde met het publiek als nooit tevoren. On dersteund door de rest van de band, met als kem de oude gar de bassist Mike Rutherford en toetsenist Tony Banks, meer en meer een soort begeleidings groep van Collins. Toch duurde het geruime tijd voordat Genesis de hele Kuip onder controle had. Ofschoon de sfeer er na de openingsnum mers 'Land of Confusion' en 'No Son of Mine' even goed in zat, dreigden Collins en de zij nen vooral tijdens de langzame re werkjes (zoals het wonder schone 'Driving the Last Spike') de greep op de situatie te verlie zen. Misschien was het ook voor de jubilerende muzikanten Genesis bestaat op de kop af 25 jaar even warm draaien, want na de medley van 'very old ones' uit de jaren '70 (met o.a. 'The Lamb Lies Down on Broadway', 'I Know What I Li ke', 'Follow You, Follow Me') was het ijs gebroken. Feitelijk kan er tijdens dit soort concerten muzikaal ge zien nauwelijks iets misgaan. Collins, Banks en Rutherford kennen hun klassiekers na al die jaren van haver tot gort, en zul len zelfs in matige vorm nog een acceptabel optreden voor weten te schotelen. Daarmee is Reacties bij de 65ste verjaardag van schrijver Harry Mulisch Van de muzen krijg je nooit pensioen. Harry Mulisch is vandaag 65 jaar geworden. Hij is druk bezig met 'De ont dekking van de hemel'. Het eerste exemplaar van deze nieuwe, vuistdikke, roman wordt op 9 september door uitgeverij De Bezige Bij aangeboden aan de auteur. leiden cees van hoore tevens het grote gevaar voor het handjevol superbands in de popmuziek genoemd, want ja renlang spelen op de automati sche piloot kan ten koste gaan van de spontaniteit, de uitda ging van wéér zo'n concert in een volgestampt stadion. Voorlopig lijkt Genesis, Phil Collins voorop, nog geen last te hebben van een dergelijke ge brek aan motivatie. Het tweede deel van het Kuip-concert bulk te van de energie, met als hoog tepunten de denderende uit voeringen van 'Domino' en het recente 'Jesus He Knows Me'. Bij de introductie van het laatst genoemde nummer ontpopte Collins zich als Amerikaanse te levisiedominee, en knauwde met een Amerikaans accent: 'And the Lord said to me... get me 18 million dollar by the weekend, in the name of Jes us...' Het hele concert speelde zich af voor een eenvoudig, maar ui terst vernuftig decor. Vlak ach ter het speelterrein schuilde drie beweegbare Jumbotron video schermen, waarop gedurende het hele optreden ondersteu nende filmpjes en close up- beelden van de groep waren te zien. De grimassen van Collins, het gitaarspel van Daryl Stuer- mer. levensgrote vallende domi nostenen tijdens 'Domino', nostalgische plaatjes van de En gelse spoorwegbouw bij 'Dri ving the Last Spike'. Het mid delste scherm tovert aan het einde van 'Jesus He Knows Me' zelfs een beus aura boven het hoofd van 'oom Phil', als bekro ning voor zijn inspanningen als evangelist. Via een drum-solo-duel tus sen Thompson en Collins in tegenstelling tot andere pogin gen geen moment vervelend en het vaste rijtje meer recente werk ('Tonight, Tonight, To night', 'Invisible Touch', 'I Can't Dance') wordt toegewerkt naar het eind van de show. Nog even is het 'group participation time', als Collins, Rutherford en Stuer- mer een olijke 'silly walk' ten beste geven. Dit weekeinde speelt Genesis op het beroemde Knebworth- festival in Groot-Brittannië, voor in totaal 240.000 mensen. En héél voorzichtig wordt al weer gedacht aan een volgende tournee, en een nieuwe CD, over een jaar of vier. Op die dag zal ook Mulisch' ver jaardag met veel trommels en trompetten worden gevierd in de Sonesta-Koepelzaal in Am sterdam. De televisie zal uitge breid verslag doen van dit fes tijn. Begin oktober is Mulisch bovendien te gast in de eerste uitzending van het nieuwe sei zoen van Sonja Barend. Rond die tijd rolt ook het 500.000ste exemplaar van 'De aanslag' van de persen. In het Letterkundig Museum zal van 17 oktober tot en met 21 februari 1993 een grote Mulisch-tentoonstellingte zien zijn. Hoe denken collega's en criti ci eigenlijk over het werk van de man die is begonnen als een 'enfant terrible' en is uitge groeid tot 'the grand old man' van de Nederlandse literatuur? Jaap Goedegebuure, hoogle raar literatuurwetenschappen aan de Katholieke Universiteit Brabant en recensent van het weekblad HP/De Tijd: „Het schrijverschap van Mu lisch wordt altijd afgezet tegen dat van Reve en Hermans. Maar het merkwaardige is dat Mu lisch, in tegenstelling tot Reve en Hermans, geen school heeft gemaakt. Navolgers zijn niet te vinden. Dat is gek, omdat Mu lisch, vooral aan het begin van zijn loopbaan, altijd aansluiting heeft gezocht bij de maatschap pij, veel naar buiten is getreden. Eerst bij Provo, toen in zijn Cu- ba-periode, en daarna met die manifestaties tegen de neutro nenbom." "Al heeft zijn werk een zeer hoog niveau, er ontbreekt iets aan. Het ziet er bijna te gemak kelijk uit. Het is niet afgedwon gen van het leven, zoals dat bij Reve wel het geval is. Mulisch' oeuvre is spits en sophisticated en hij zegt er de diepzinnigste en zwaarwichtigs te dingen in. Maar als je die dingen dan te gen het licht houdt, blijkt het piepschuim te zijn." "Zijn romans zitten uitste kend in elkaar. Het zijn fraaie machinerieën. Ik vergelijk hem wel eens met Athanasius Kirch- ner, een Jezuïet uit de zevende eeuw, die de meest ingenieuze systemen heeft ontworpen, lóiap, maar als je ze goed be keek, bleef er niets meer van over. Het werk van Mulisch ziet er ook buitengewoon indruk wekkend uit, maar het heeft iets charlatanesks. Mulisch is een geniale charlatan. 'De Elemen ten' is bijvoorbeeld een boek dat zeer knap in elkaar zit, maar het is zelden bezield. Het mist het pathos dat het werk van Re ve heeft. Mulisch is een bellen blazer. Maar hij maakt wel héle mooie bellen." Maarten 't Hart, schrijven „Mulisch is een briljant stilist en een boeiend innovator. Kortom: een voortreffelijk schrijver. Ik vind het van een enorm lef ge tuigen dat hij 'De compositie van de wereld' heeft geschre ven. Dat hij zoiets groots heeft aangedurfd. Want je weet dat dan de critici meteen met zware voorhamers klaar staan om je de schedel in te slaan. Maar hoewel ik bewondering voor hem heb, is zijn romanwereld mij wezensvreemd. Er zitten geen rimpels of oneffenheden in, alles past perfect. Zoiets ligt me helemaal niet." "Mulisch is begonnen als een 'enfant terrible' en geëindigd als 'the grand old man' van de Ne derlandse literatuur. Zoiets vind ik fantastisch. Hij is een ontzet tend aardige man. Hij heeft me als collega meteen serieus geno- amsterdam Honderden kunstenaars hebben in de loop der tijd het Amsterdamse stadsgezicht in beeld gebracht. Soms maakten zij een af beelding naar aanleiding van een belangrij ke gebeurtenis, bij voorbeeld een brand, een oproer of een feest. Andere kunstenaars maakten prenten in opdracht, waarop bij voorbeeld een gebouw of een aantal gebouwen in de stad zo na tuurgetrouw mogelijk moest worden afge beeld. Er waren ook kunstenaars die getrof fen werden door de sfeer van een bepaalde straat of buurt en met de tekenstift en ets naald aan het werk gingen om hun indruk ken vast te leggen. Dankzij al deze afbeel dingen kan men zich vandaag de dag een goed beeld vormen van de stad zoals die er vroeger moet hebben uitgezien. Het prentenkabinet in het Amsterdams Historisch Museum beschikt over duizen den prenten en tekeningen. Het is onmoge lijk ze allemaal een plaats te geven in de permanente tentoonstelling over de ge schiedenis van Amsterdam. Om het publiek toch een indruk te geven van de collectie houdt het museum regelmatig tijdelijke tentopnstellingen in het prentenkabinet. Tot 13 september is een selectie van 30 Gezicht 1766). De toren. i ■anaf de U-kant op de Haringpakkerstoren, één van Amsterdams middeleeuwse vestingstorens, c e toren, waarin meedwpekkers en keurmeesten een kamer hadden, werd In 1829 gesloopt v 'fcJiAQüis. „Harry Mulisch is begonnen als een 'enfant terrible' en geëindigd als 'the grand old man' van de Nederlandse literatuur." men, ook toen ik nog maar pas begon met schrijven. Hij had destijds op de VPRO-televisie een programma waarin literaire kwesties werden aangesneden. Voor dat programma heeft hij mij ook een keer uitgenodigd. Mulisch had een boekje bij zich waarin hij achterin had opge schreven wie er nooit, maar dan ook nooit, in dat programma zouden komen. Dat was een he- archieffoto cpd peter senteur Ie lijst. Boven die lijst had Mu lisch een doodskop met twee gekruiste beenderen er onder getekend. Bovenaan de lijst stond Gerrit Komrij, die hem eens op een hele gemene ma nier heeft gepakt. Dat heeft toch iets jongensachtigs. Ik mag dat wel." Michaël Zeeman, dichter, chef kunstredaktie van De Volkskrant: „Omdat hij tot de naoorlogse schrijvers behoort, wordt Mu lisch altijd ingedeeld bij wat men dan de grote drie noemt: Mulisch, Reve en Hermans. Maar Mulisch is in tegenstelling tot Reve en Hermans nog een ouderwets- roman tische oeuvre- bouwer. Zijn werk is een pleidooi voor het alomvattende karakter van de literatuur. Ver beelding en reflectie vinden hun plaats in zijn romans. En ook zijn er allerlei vormexperi menten in te ontdekken. Na tuurlijk bestaat er tussen de ver schillende boeken wel een zeke re samenhang, maar Mulisch heeft zich nooit herhaald. Hij heeft een onrustige nieuwsgie righeid over zich, een talent voor verwondering ook, en dat talent volgt hij altijd." Boudewijn Büch, schrijver, televisiemaker: „Mulisch is een van mijn favo riete Nederlandse auteurs. Ik heb alles van hem gelezen, be halve zijn wijsgerige werk. Van een boek als 'Het Zwarte Licht' heb ik echt wakker gelegen. Het aardige is dat het werk van Mu lisch altijd goed herleesbaar is. Ik heb dat met het werk van Sartre ook geprobeerd, maar dat is nu niet meer te pruimen. Mulisch is een van de helden uit mijn jeugd geweest. En die jeugdheld heb ik later nog mo gen ontmoeten ook. Fantastisch toch." „Zijn communisme!? Dat vind ik toch zo'n ongelooflijk lulverhaal! Daar kan ik woest over worden. Ik heb zelf jaren lang achter de katholieke kerk aangelopen, dat kunnen ze mij ook wel verwijten. Bij Mulisch beginnen ze altijd weer over Cuba, waarom vragen ze dat niet aan Jan Cremer of weet ik wie! Met die dingen moet je bij mij niet aankomen." De Nederlandse architect Rem Koolhaas heeft in Barcelona een in ternationale architectuur-prijs gekregen die is ingesteld door de Culturele Olympiade. Aan de architectuur-prijs, die is vernoemd naar Üe Spaanse architect Gaudi, is een bedrag verbonden van 90.000 gulden. Koolhaas krijgt de prijs voor een stadsvernieuwingsproject in het Franse Lille. De jury, onder leiding van architect Frank O. Gehry, roemt daarnaast zijn vernieuwing op het gebied van de architec tuur. Koolhaas werkt onder meer mee aan het nieuwe Guggen heim-museum in Bilbao. Verkoop grafisch werk van o.a. Comeille, Appel en Picasso leiden «jan rusdam prenten te zien onder de titel 'Amsterdamse topografie uit eigen collectie'. Daaronder bevinden zich enkele afbeeldingen van in terieurs, zoals een bijzondere 17de-eeuwse prent van de houten preekstoel in de Nieu we Kerk. Deze rijk gebeeldhouwde preek stoel is ook vandaag nog een bezienswaar digheid. De prenten zijn aangevuld met 25 oude Amsterdamse prentbriefkaarten en een tiental beschilderde blikken tabaksdo zen met stadsgezichten van Amsterdam uit de eerste helft van de 19de eeuw. Het Amsterdams Historisch Museum, aan de Kalverstraat 92, is elke dag geopend van 11.00 tot 17.00 uur. In de Katwijkse galerie De Witte Duif begint zaterdag een ver kooptentoonstelling van mo derne kunst. Er wordt onder meer grafisch werk te koop aan geboden van Comeille, Karei Appel en Picasso. „Na de schilderijen met Kat wijkse taferelen, zeegezichten, bomschuiten en schelpenvis sers, is dit weer iets heel an ders", aldus galeriehouder Piet van Duijvenvoorden. „Afgelo pen zaterdag hingen hier nog de vertrouwde schilderijen van de Katwijkse meesters en nu hangt er grafiek met strepen, vegen en mismaakte mensen, gemaakt door beroemde, he dendaagse kunstenaars. De ver bazing van de mensen die hier langs lopen is van de gezichten af te lezen." De moderne zeefdrukken en litho's zijn heel betaalbaar, be nadrukt Van Duijvenvoorden. „De Witte Duif is wellicht een van de kleinste galerieën van Nederland, maar ook een van de goedkoopste adressen wat moderne kunst betreft. Voor 500 gulden is het al mogelijk om een grafiek van beroemde kun stenaars in huis te halen." Comeille is in De Witte Duif goed vertegenwoordigd. Van deze beroemde Cobra-kunste naar wordt nieuw werk aange boden. Zijn nieuwste zeefdruk 'Jeux de l'air et de l'eau' is vol gens Van Duijvenvoorden een heel bijzondere prent. De gale riehouder vertelt dat hij de zeef druk ook in zijn grafi.ekverza- Een rustende of wenende vrouw op een zeefdruk van Picasso, te zien in galerie De Witte Duif. foto»pr meling heeft opgenomen. In de Katwijkse galerie is ook nog een twintigtal andere werken van hem te bewonderen, dat in de meeste gevallen betrekking heeft op Comeille's voorkeur voor vrouw en vogel. De samenwerking van Com eille met Bert Schierbeek heeft een grafiekmap met vijf losse zeefdrukken en 6 gedichten op geleverd. De map wordt, als voorproefje van de volgend jaar te houden tentoonstelling 'Comeille en het gedicht', door galerie De Witte Duif aangebo den tegen een gereduceerde prijs. Van Karei Appel worden zeef drukken aangeboden. Ter gele genheid van de 70ste verjaardag van de kunstenaar is vorig jaar een zeefdrukkenserie 'Katten' en 'Cirque, miroir du monde' uitgegeven. Van beide series zijn in de galerie ook nog enkele exemplaren tegen de oude prijs verkrijgbaar. In de etalage van de galerie staat een zeefdruk van Pablo Picasso: 'Witte Duif boven verbrande aarde'. Het is een zeefdruk die in 1962 is uit gegeven. Behalve dit werk is ook een groot aantal andere zeef drukken van Picasso te koop. Omdat het om grote, niet ge nummerde oplagen gaat is de prijs laag. Van Walasse Ting, wiens werk in Nederland zeer gewild is, zijn 'Liggende vrouw' (uit eigen be zit van de galeriehouder), en bovendien alle litho's en posters die in Nederland worden aan geboden. te koop. De Witte Duif biedt verder nog werk te koop aan van onder meer Hans Ittmann (wiens schilderijen in 1988 in de Leidse Lakenhal werden geëxposeerd), van Hannes Post ma (werk van hem hangt onder meer in het Haarlemse Frans Halsmuseum) en Tijmen van Grootheest. Van laatstgenoemde is onder meer het werk 'De patates-frites- eters' te koop, een persiflage op 'De aardappeleters' van Van Gogh. De verkooptentoonstelling is van 1 augustus tot en met 12 september te zien in de galerie aan de Koninginneweg 12a te Katwijk aan Zee. De galerie is uitsluitend op zaterdag ge opend, van 11.00 tot 13.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. leiden annemiek ruygrok foto amsterdams histoffoch musbjm De expositie in de Hooglandse kerk van 'El Greco', een monumentaal kunstwerk van de Leidse kunstenares Irène Prinsen, wordt verlengd. Aanvankelijk was het de bedoe lingdat het uit staal vervaardigde sculptuur op 15 augustus uit de kerk zou verdwijnen, maar door inspanningen van de 'initiatief groep El Greco' is in samenspraak met het college van kerkvoogden de expositie ver lengd tot en met 19 september. Op die datum gaat de kerk dicht voor het publiek, dal gedurende de zomerperiode dagelijks de kerk kon bezoeken. Wèl zal de Hooglandse kerk bij gelegenheden als kerk diensten en concerten geopend zijn. Dan kan ook het kunstwerk worden bezichtigd, want het blijft in elk geval tot 31 december van dit jaar in de kerk staan. Wat er daarna met 'El Greco' gaat gebeu ren is nog onduidelijk. De initiatiefgroep, bestaande uit Hein van Woerden van het bureau externe betrekkingen van de ge meente Leiden. Frits Bruins, coördinator van De Waag, en Groen Links-raadslid Rianne van Schreven, zoekt nog naar wegen om het kunstwerk voor Leiden te behou den. Irène Prinsen zelf hoopt dat 'El Greco', dat zo'n twee ton moet kosten, een erma- nente opstelling krijgt in U'iden. De initia tiefgroep 'El Greco', waarin de leden overi gens op persoonlijke titel zitting hebben, zal proberen dit voor elkaar te krijgen. Van Woerden: „We proberen de groep uit te breiden èn eventueel sponsors te vinden. Ook moet worden uitgekeken naar een plek voor 'El Greco'. F.ind augustus hebben we een bespreking met het college van kerk voogden van de Hooglandse kerk. Vóór het einde van het jaar moet er in elk geval dui delijk zijn wat er met het kunstwerk ge beurt."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15