'Eet u maar lekker uw visie, hoor' 'Pfïf, hopelijk is dit echt het slot van het hele verhaal' Het opvallendste vakantiehuisje Het Gesprek van de Zomerdag Vakantieleed of vakantiepret 'Wij hoeven ons niet op borst te kloppen' WOENSDAG 29'JUL11992 Vishandelaren niet eens met vernietigend oordeel Consumentenbond De dames Taal en Klein uit Scheveningen op het Katwijkse duin: „Eet u maar lekker uw visje, hoor. Dat is goed tegen het hartwater." FOTO DICK HOOCEWONINC De ene keer zit de enige ster die het hotel heeft in de badkamerspiegel. zoals de Leidse band Rubberen Robbie ooit zong. De andere keer kom je op een va kantie in een uithoek van Thailand je buurman te gen. Of je wordt mee uit gevraagd door Julio Iglesias. (iebeurtenissen die een vakantie onvergetelijk ma ken. in vele opzichten. Wij willen weten welke bizarre, vrolijke en nare avonturen onze lezers op hun reizen deze zomer meemaken. Schroom niet te schrijven of te bellen naar 'Het Gesprek van de Zomerdag'. Postbus 54. 2300 AB Leiden, tel: 071 - 161440. Nederland vangt 322 vluchtelingen op De Consurhentenbond vindt dat tachtig procent van de ka beljauwfilets ten onrechte in de winkel ligt. Goede vis mag niet meer dan 500.000 bacteriën per gram bevatten. Het landelijke onderzoek van de consumen tenbond wees echter uit dat vierentwintig van de 30 onder zochte kabeljauwfilets meer dan 5 miljoen bacteriën per gram telden. Oorzaak: slechte hygië ne en slechte koeling. Op talrij ke verkooppunten werden voorts ondermaatse, slecht schoongemaakte, tongen en schollen gesignaleerd. Vooral het consumeren van rauwe vis wordt door de bond ernstig af geraden. Wij hengelden voor u naar de reacties van vishandelaren en consumenten uit de regio. De fileermessen werden nog net niet getrokken. Koos Ouwehand van de vishan del aan de Leidse Steenstraat plaatst grote vraagtekens bij het onderzoek van de bond. „Het visverbruik is ondanks de hoge prijs nog steeds aan het toene men. Hoe verklaar je dat dan? I Als de mensen er ziek van zou den worden, weet je dat snel ge noeg. Ondermaatse vis verko pen is niet toegestaan, maar dat heeft niets met kwaliteit te ma ken. De koeling is in onze bran che natuurlijk uiterst belangrijk. De consumentenbond beveelt een temperatuur van nul tot twee graden aan, maar dat is met een koelmeubel niet te ver wezenlijken. Bij zo'n tempera tuur droogt de vis trouwens ook uit. Zes graden is een goede temperatuur. En wat dat fileren betreft, bij ons is nog steeds het devies: graat gevonden, geld te rug. En dan hebben ze het ook over eten van rauwe vis. Wie eet er nu rauwe vis? De sushi raakt nog steeds niet ingeburgerd." ..Ik verkoop geen slechte vis. Daar sta ik honderd procent ga rant voor", zegt K. Hartevelt aan de Diamantlaan in Leiden. „Maar als ik naar die viskramen Hij lijkt een beetje op een vogel tje dat uit zijn ei kruipt. Op een slak die zijn huisje verlaat. Maar hij is gewoon de 74-jarige A. Nieboer uit Sittard, die al even gewoon vakantie viert in Kat wijk. Zijn vakantieverblijf is ech ter nogal opvallend. Het is een piepkleine caravan. Op de Katwijkse boulevard staan bijna alle voorbijgangers even stil. Om een blik te werpen in het vakantiehuisje van de Limburger. Zijn caravannetje staat geparkeerd langs de weg. Ernaast zit Nieboer op een grote tuinstoel. Voor hem op een ta feltje ligt de verrekijker klaar. Hij geniet van het zonnetje, of doet een tukje. De caravan, 1,80 nieter lang, 1,20 meter breed en 1,50 meter hoog, heeft hij vijf jaar geleden gekocht van een verkoper, die met de miniatuuruitvoering re clame maakte voor een bepaald merk. Geen risico Gehaakte gordijntjes hangen voor de ramen. Binnen staat een bank die je kunt uitklappen en dan een bed is. Er staat een oude kast. met erop een al even antieke radio en een ijzeren beeldje van een stier. Uit Span- op de markten kijk, heb ik wel eens mijn twijfels. Als je ziet dat daar soms de vis de hele dag in 30 graden hitte ligt, en dan ook nog in van die Tempex bakkies. Dat is natuurlijk niet gezond meer. Maar bij ons speelt dit niet." Toevallig ontmoeten wij tegen over de vishandel van Hartevelt een visser, de heer R. Smit uit Leiden. Hij heeft vroeger op de haringvangst gezeten. „De goe de vis gaat naar de stad en de rotzooi gaat naar de kust toe, je, inderdaad. Maar daar gaat Nieboer nu niet meer naar toe. Dat is te ver weg, zoveel risico neemt hij niet meer op zijn leef tijd. In Duitsland is hij nog wel geweest met zijn caravannetje. Maar het liefst gaat hij naar Kat wijk, of ook wel naar België. Tweehonderd kilometer rijden over een bekende weg, dat is goed te doen. Voorheen ging zijn vrouw ook mee. „Je kon er best met z'n tweeën in slapen." Ze blijft te genwoordig thuis achter. Heeft er geen zin meer in. Vandaar ook dat Nieboer het kleine aan rechtje maar uit zijn vakantie huisje op wielen heeft gehaald. Koken kan-ie toch niet. Althans, dat beweert hij zelf. Een broodje of een portie gebakken visjes eet hij binnen wel op. Verder nuttigt hij maaltijden buitens huis. Een dag of veertien is hij nu in Katwijk. Hij is van plan nog twee weken te blijven. Overdag zet hij de auto met de caravan neer op een parkeerplaats. Over belangstelling heeft Nieboer niet te klagen. „De hele dag ma ken ze foto's." En het zijn vooral Duitsers die een blik naar bin nen willen werpen. „Ze willen allemaal 'koeken'. En dan zeg ik: Dat mag, maar kijk uit voor naar de boulevards. Dat is echt zo. Ze denken: die toeristen, die Duitsers daar, eten toch alles. Ikzelf eet nooit meer vis uit een vishandel. Ik vang mijn eigen vis." Een groepje oude Katwijkers staat op de boulevard gemoede lijk te praten. „Vis is nog steeds gezond, meneer", zegt een van de oudsten onder hen. „Ach, die controleurs, dat is me vaak ook een stelletje. Ik ken hier een jongen die was viscontroleur. Op een gegeven ogenblik werd de hond." De Limburger moet lachen als hij denkt aan de tien tallen verraste gezichten die in plaats van een enge vechthond zijn kleine poedeltje Jos zien zit ten. 's Avonds en 's nachts staat Nie boer met zijn auto en zijn cara van op het terrein van een ken nis. Op campings mag hij niet hij overgeplaatst naar Zeeland. Daar moest hij groenten inspec teren. 'Maar ik heb geen ver stand van groente', zei hij tegen zijn baas. 'Jij gaat in de groente, klaar uit', was het antwoord. Ik weet dat er in IJmuiden contro leurs rondlopen die een wijting niet van een schelvis kunnen onderscheiden. AI die indianen verhalen over slechte vis! Je had vroeger wel eens dat je een stuk van de kop van een makreel at die net ergens aan had gezogen. Dat was gevaarlijk. Daar kreeg komen met zijn hond. Hij heeft er weieens gestaan, hoor. Dan arriveerde hij om tien uur en hij zorgde ervoor dat hij om zeven uur weer was verdwenen. Dan zag de beheerder hem niet. Maar ach, echt leuk was het nu ook weer niet. Stonden die kin deren allemaal rond zijn pop- penkasthuisje herrie te maken. je een hoofd als een nivea-bal van. Maar dat ging uit zichzelf weer weg. En de kans dat het je trof was 1 op de miljoen." Vishandel Hartevelt aan de Kat wijkse boulevard is aan de ene kant blij dat er handelaren zijn die slechte vis verkopen. „Daar door verdienen wij goed ons brood. Want hier is alles brand schoon. Ik heb ook ijs op mijn plank als ik aan het schoonma ken ben. En ik maak wel eens wat van tevoren schoon, maar het ligt nooit langer dan een Werd de hond wakker. Blaffen natuurlijk. „Je doet dan geen oog dicht." Het leven is goed, vindt Nie boer. Zelfs als het regent heeft hij geen problemen. „Dan ga ik gewoon binnen zitten, er komt geen druppel water binnen." Last van claustrofobie heeft hij gelukkig ook niet. Er zit trou- kwartier. Je ziet het toch: het is kraakhelder, elke dag wordt al les met chloor geschrobd rondom de wagen. En de Duitse toeristen beschouw ik als vol waardige klanten. Want die ko men volgend jaar misschien weer terug als je ze goede waar hebt geleverd. En een nette en perfecte bediening is zeer be langrijk." De dames Taal en Klein lijken zo uit 'Op hoop van zegen' te zijn weggestapt. Ze zijn in Sche- veningse klederdracht. De ge steven frontjes zijn zo wit, dat het bijna pijn doet aan je ogen. Mevrouw Klein heeft een vis- zaak in Leidschendam en de man van mevrouw Taal heeft een groothandel in vis in Sche veningen. „Ach meneer, de ene dag is het de vis, en de andere dag het vlees. Eerst las je overal borden met: 'varkenspest'. Wat denkt u dat er met al die var kens is gebeurd? Die zijn heus niet weggegooid. Die zijn in de cornedbeef gegaan als de onbe kende soldaat. Van dit soort pu- blikaties is de handel altijd de dupe. Maar u denkt toch niet dat wij slechte vis gaan verko pen? De klanten zijn niet gek. En dat verhaal over die mensen op de markt, klopt ook niet. Mijn zoon heeft zelf op de markt gestaan. Als het een hete dag was, ging hij twee keer vis halen. Daar hield hij van tevo ren rekening mee. Die vis ligt echt niet de hele dag in de zon. En als die consumentenbond dan vieze viswinkels vindt, dan moeten ze die tenten meteen sluiten! Net zoals ze dat zouden moeten doen als ze vieze Chi nese of Turkse restaurants aan treffen. Eet u maar lekker uw visje, hoor, meneer. Dat is goed tegen het hartwater." De consument lijkt zich voor alsnog niet druk te maken over de alarmerende berichten. Aan de kraampjes en de stalletjes wordt menig visje verschalkt. JANET VAN PUK en CE ES VAN HOORE wens ook een voortent bij de caravan. Nee, de Limburger wil niet anders meer. „Ik heb een heel grote caravan gehad. Maar deze is veel gemakkelijker." JANET VAN PUK» Op de zonovergoten Haarlem merstraat in Leiden gaan praten over de vluchtelingen uit Bos nië. Dat heeft iets bizars. Een winkelstraat met zoveel over vloed en weldoorv oede Neder landers. Moeten de 322 vluchte lingen nu naar Nederland ko men of niet? De Nederlandse regering heeft na veel vijven en zessen besloten om ze een tij delijk verblijf toe te staan. De toestemming is gegeven op hu manitaire gronden, de situatie is te ernstig geworden. De groep stond gisteren op de grens tus sen Slovenië en Kroatië. De isla mitische Bosniërs, voornamelijk bestaande uit vrouwen en kin deren, kunnen overeen paar dagen terecht bij 100 gastgezin nen in Rotterdam. Amba Booy (17), schoenenver koopster uit Leiden „Ik vind het geen goed besluit van de Nederlandse regering. Wat moet je met al die mensen? Het is toch veel beter wanneer daar de problemen worden op gelost. dan kunnen die mensen daar ook blijven. Nu brengen wij onszelf in de problemen ter wijl zij er zelf niets mee op schieten. Waarom niet? Die mensen ko men uit een hele andere cul tuur. Je zult zien dat zij aanpas singsproblemen krijgen. Zij krij gen geen werk, spreken de taal niet, krijgen ruzie en uit frusta- tie gaan zij stelen of plegen ge weld. Dat zou ik in hun situatie ook wel gaan doen. Heel men selijk. Daarom zeg ik dat zij be ter in hun eigen land kunnen blijven. Dat zij hier tijdelijk blij ven geloof ik niet. Dat hebben we wel gezien met andere vluchtelingen, zij hebben altijd wel een reden om toch niet te rug te gaan. Ik vind het natuurlijk wel sneu voor die mensen. Heel zielig. Maar wij hebben genoeg narig heid van onszelf en kunnen die van anderen er niet bij hebben. Hard standpunt? Misschien. Zwangere vrouwen? Dat bedoel ik ook. Zij worden zwanger want zij gebruiken niets. Dat is wel sneu, maar ik ben daar toch niet verantwoordelijk voor". Pawel Kllmecki (26), kunsthis toricus uit Leiden „Ik vind het een goed besluit om die mensen naar Nederland- te halen. Ik volg de situatie van het voormalig Joegoslavië zo goed mogelijk. Ik vind het on begrijpelijk dat dit in deze tijd nog in Europa kan gebeuren. En het gaat maar door. zodanig dat je er al bijna aan went. Heel griezelig. Die 322 mensen moeten zo snel mogelijk naar Nederland ko men. Ik vind dat dat van ons helemaal geen groot offer vergt. Maar dan moeten die mensen wel goed worden opgevangen. Niet dat zij als het ware in het diepe worden gegooid en aan hun lot worden overgelaten. Maar wij hebben in Nederland genoeg mogelijkheden daar voor. daarvan ben ik overtuigd. Mijn ouders komen uit Polen. Die zijn hier tijdens en vlak na de Tweede Wereldoorlog te recht gekomen. Mijn vader heeft gevochten in het geallieer de leger dat Nederland bevrijd de. Hij wilde eigenlijk ook Polen helpen bevrijden, maar daar waren de Russen toen al. Mijn vader mocht niet naar Polen te rugkeren, omdat hij voor de ge allieerden had gevochten, dus is hij maar in Nederland geble ven". Student biomedische weten schappen (25) uit Leiden die zijn naam niet wil noemen „De nood is in Bosnië zo hoog gestegen dat het een terechte beslissing is. Ik vind niet dat Nederland daarmee nu een ge weldige prestatie levert. Er zijn zo verschrikkelijk veel mensen in acute nood, dat wat mij be treft wel meer mensen in Ne derland mogen worden opge vangen. Dat van die 300 men sen lijkt een mooi gebaar, maar wij hoeven ons niet op de borst te kloppen. Wij hebben het hier zo enorm goed. Het is onze mo rele plicht om die mensen te helpen, om wat van onze wel vaart met anderen te delen. Ik begrijp wel dat er mensen zijn die daar anders over den ken. Die vinden dat zij hard voor hun geld hebben gewerkt, dat anderen daarvan een beetje lopen potverteren, dat zij elke keer meer belasting moeten be talen en ga zo maar door. Maar ik vind niet dat wij tegen wan hopige vluchtelingen kunnen zeggen: flikker maar op. Want het is zo'n ongelofelijke mazzel dat wij hier zijn geboren. Dat is beslist geen verdienste van on- zelf. Voor veel mensen is Joegoslavië ver van hun bed. Na het jour naal komt het Rad van Fortuin en alles is vergeten. Dat spelle tje is immers veel belangrijker. Die mensen hebben het idee dat het in Joegoslavië een puin hoop is, dat zij daar niets aan kunnen veranderen. Dus hoe- ivn zij daar ook niets aan te doen Dat is kortzichtig, ja. Bij na niemand die nu nog denkt aan de Partizanen die Nazi- Duitsland tot het bittere einde hebben bevochten en hebben bijgedragen aan het einde van de Tweede Wereldoorlog". MEJNDfRT VAN DER KAAU AGENDA WOENSDAG 29 JULI Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen. Gerestraat 20. van 20 00 tot 21 00 uur Noordwijk Egeriander Blaaskapel De Zeedorper Muzikanten. De Redschuur. Kon Wil helminatXHjlevard, aanvang 19 30 uur. Tony Scott in Clut) '71. zaal open 20 30 uur Oegstgeest Bndge-drive in 'Hotel Het Wrtte Huis', aanvang 19 45 uur. Warmond Open Warmondse Snooker Kam pioenschappen m Jumbo Snooker Centre. Veer polder, aanvang 19 00 uur. DONDEROAG 30 JULI Parkenwandeltocht over 5 of 10 km. start vanaf het Stadhuisplein tussen 9 00 en 15.00 uur Ombudsman tikt Noordwijkse politie op de vingers NOORDWUK PAUL DE VUEGER De politie van Noordwijk is door de Nationale Ombudsman (Oosting) op de vingers getikt naar aanleiding van een reeks van klachten van een voor malig inwoonster van de badplaats. De vrouw werd in september 1989 tot vier keer toe door de politie aange houden en in een cel gezet. Over alle vier de keren diende zij klachten in. Voor een groot deel zijn die onge grond verklaard, maar op enkele pun ten is de vrouw in het gelijk gesteld, zo blijkt uit het rapport dat de om budsman over deze kwestie heeft op gesteld. Adjudant M. Smilde van de Noord wijkse politie slaakt een zucht als hij aan de geschiedenis met de voormali ge Noordwijkse wordt herinnerd. „Pf- ff, hopelijk is dit echt het slot van het hele verhaal", reageert hij als hem om een reactie op het Ombudsman-rap port wordt gevraagd. „We hebben wat te stellen gehad met deze dame. Staaapels werk heeft ze ons bezorgd. Ik hoop echt dat er nooit een tweede als deze in dit dorp opstaat." Het begon allemaal met de aanhou ding van de vrouw op 1 september 1989, toen ze op de stoep voor haar huis een echtelijk ruzie uitvocht. Om dat ze niet tot bedaren was te bren gen, nam de politie haar mee en sloot haar ter ontnuchtering op in een cel. In de dagen daarna kreeg de politie het nog driemaal met de Noordwijkse aan de stok. In de nacht van 5 op 6 september werd ze tot twee maal toe aangehouden toen ze onder invloed van drank amok maakte in een café aan de Zeestraat en onder andere een plantenbak door de ruit smeet. In de nacht van 7 op 8 september volgde in het zelfde café een vierde aanhou ding. In alle gevallen werd de vrouw ter ontnuchtering in een cel gezet. Naar aanleiding van haar ontmoe tingen met Noordwijks sterke arm heeft de vrouw een reeks van klachten ingediend. Die zijn bijna allemaal on gegrond verklaard. Met uitzondering van de laatste keer, toen opsluiten in een cel volgens ombudsman Oostings onderzoek niet nodig was geweest, ging de politie volgens Oosting te recht tot arrestatie over. Ook is de vrouw volgens hem niet onterecht ge boeid afgevoerd, is het 'onaanneme lijk' dat ze niet onder invloed van al cohol verkeerde en heeft de politie haar niet gedreigd en tegen de grond gegooid. Wel had de politie naar het oordeel van Oosting een officier van justitie moeten inschakelen en haar alle ke ren de reden van haar arrestatie moe ten meedelen. Ook was het volgens de ombudsman niet terecht dat de vrouw een keer geen matras in haar cel kreeg en een keer geen ontbijt kreeg geserveerd. Daarnaast had ze niet, nadat ze blootvoets werd gear resteerd, na haar verblijf in de cel blootsvoets naar huis gezonden mo gen worden. De boeien hadder bo vendien in een van de jj» Geneerder losgemaakt moeten worden dan nu is gebeurd. Adjudant Smilde van de Noordwijk se politie zegt in reactie op de uit spraak van Oosting dat de politie de conclusies van de ombudsman seri eus neemt. Over sommige zaken haalt hij echter zijn schouders op. „We hadden haar niet blootsvoets mogen laten vertrekken. Nou, dan zou ik wel eens willen weten hoe we haar schoe nen hadden moeten aantrekken. De ze vrouw was zo recalcitrant, er was werkelijk niets mee te beginnen." Voor de Noordwijkse politiemensen zal deze uitspraak dan ook geen ge volgen hebben. Smilde: „Kijk, als zo'n ombudsman echt misstanden in ons korps zou signaleren, dan zou er op zijn minst een stevige reprimande naar de betreffende politieman of - vrouw gaan. Maar in dit geval denk ik dat Oosting er zelf ook moe van is ge worden. Mijns inziens had hij. gezien het gedrag van de vtouw, deze zaak niet eens in behandeling moeten ne men." Dat de vrouw niet helemaal serieus te nemen valt, blijkt volgens Smilde wel uit de ware telefoonterreur die ze op een gegeven moment richting het Noordwijkse bureau ontketende. „Ontelbare keren keren heeft ze ge beld. Soms wel honderden keren in een paar uur. Dag en nacht. En als er werd opgenomen, zei ze niks. Ze wachtte tot wij weer neerlegden en belde opnieuw. We werden er hier soms stapeldol van." Een kort geding maakte uiteindelijk een einde aan het getelefoneer. Smil de: „Eerst hebben we het via de PTT geprobeerd, maar dat ging vanwege een bepaalde privacyregel niet. Uit eindelijk heeft de gemeente een* rechtszaak aangespannen. De uit spraak daarvan was dat ze op straffe van een dwangsom haar telefoontjes moest staken. Toen hield het op. Of we nu nog last van haar hebben? Nee, ze is godzijdank naar Drenthe ver huisd." Limburger A. Nieboer met poedel Josje en zijn mini-caravan. „Vooral de Duitsers willen allemaal 'koeken'. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13