Leiden Regio 'Ze gaat als olifant door porseleinkast' Leiden en Oegstgeest kibbelen over polder 'Eén imago voor Leiden is genoeg' Vandalen houden weer huis in de Leidse hout BOUWPLANNEN? WOENSDSAG 29 JULI 1992 11 REDACTIE:* JANET V ROY KLOPPER N LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHEF) WIM WEGMAN *071-1 Directrice sociale dienst weet van geen klachten De ontevredenheid over de reorganisatie bij de sociale dienst is groot. G. Hewitt, lid van de medezeggenschaps commissie: „Er zijn tientallen mensen die een probleem hebben. Directrice S. Noorman-Den Uyl is als een olifant door de porseleinkast gelopen. De hele procedure is niet LEIDEN ERNA VERVOLG VAN VOORPAGINA Hewitt is een van degenen voor wie na de reorganisatie geen plaats meer is. Voor hem is dat echter niet zo'n probleem om dat hij over een jaar vertrekt als gevolg van het bereiken van de vut-gerechtigde leeftijd. „Ik ben het komende jaar 'niks'. Ik heb geen echte functie meer, maar ik kan op mijn plek blijven zit ten tot ik afscheid neem." Medewerkers die niet voor promotie in aanmerking ko men, hebben hiervoor nooit een duidelijke reden gekregen. Bijstandsmaatschappelijk wer ker H. Berkhout zag een promo tie aan zich voorbijgaan omdat Vals alarm houdt Coebel uit slaap Een vals inbraakalarm bij de Rembrandt-scholengemeen- schap aan de Noachstraat heeft vannacht een groot deel van de Coebel uit de slaap gehouden. Even na een uur ontving de po litie een stortvloed aan klachten over het snerpende geluid uit de school. Agenten gingen een kijkje nemen, maar troffen geen spoor aan van braak. Er werd getracht de sleutelhouder van de school te vinden, maar dit le verde wegens vakantie de nodi ge problemen op. Omdat het alarm in de tussentijd doorloei- de werd de brandweer inge schakeld. Die stond op het punt de installatie te slopen toen als nog ienmand arriveerde met de sleutel. De omwonenden waren volgens de politie woedend en hebben aangekondigd een brief op hoge poten te schrijven aan het schoolbestuur. hij, volgens eigen zeggen, niet 'loyaal en flexibel' genoeg zou zijn. Onlangs klaagde hij de be noemingsprocedure aan bij de ambtenarenrechter. Die zijn verzoek om de sollicitatieproce dures stop te zetten overigens afwees, omdat formeel alles goed is geregeld. Wel liet de rechter zich kritisch uit over de onmogelijkheid van werkne mers om hun mening te geven over de voordracht. Medewer kers kunnen pas in beroep gaan tegen hun herplaatsing als ze daadwerkelijk zijn aangesteld door het college van B en W. Veel oudere werknemers zijn kwaad over het uitblijven van een promotie en verbaasd over de aanstelling van jongere oner varen collega's. Een bijstands- maatschappelijk werker die anoniem wil blijven en meer dan tien jaar bij de dienst werkt: „Ik heb te horen gekregen dat ik niet enthousiast genoeg ben. De schoondochter van Noorman, die hier pas werkt, maakt gek genoeg wel promotie. Een meis je dat vier keer heeft gesollici teerd naar een baan bij de dienst is nu ook in één keer een stap hoger gekomen." Een te leurgestelde collega, die ruim vijftien jaar ervaring heeft bij de Leidse dienst: „Ik heb ook te horen gekregen dat ik niet flexi bel genoeg ben voor een lei dinggevendefunctie." Directrice Noorman zegt dat bij een dergelijke grootscheepse reorganistie nooit iedereen te vreden kan zijn. Noorman noemt de herindeling van func ties 'maatwerk'. „Niet iedereen die dat wil kan promotie ma ken. Zoiets is niet afdwingbaar. Van de tien die teamchef willen worden kan er maar één uitge kozen worden. En voor sommi ge vacatures waren zelfs meer dan 23 belangstellenden. Maar met iedereen is een gesprek ge voerd en uitgelegd waarom ze het wel of niet geworden zijn." Van de zes werknemers die op de herplaatsinglijst moeten volgens haar slechts twee ver dwijnen uit de sociale dienst. Voor de overige vier zouden als nog nieuwe functies beschik baar komen. Noorman wijst er op dat, be halve H. Berkhout, niemand een bezwaarschrift heeft inge diend tegen de benoemingen. Werknemers hebben tot 1 sep tember de tijd om hun protest aan het college van B en W ken baar te maken. „Ik schat dat niet meer dan een handvol mensen dat uiteindelijk nog zal doen. De medewerkers zeggen niets en dan ga ik er vanuit dat ze het met me eens zijn. Mijn personeel is mondig genoeg om naar me toe te stappen als er klachten zijn." Directrice S. Noorman-Den Uyl van de Leidse sociale dienst. Inbraak bij restaurant Onbekenden hebben gister nacht ongeveer 4000 gulden ontvreemd uit een Chinees res taurant aan de Stationsweg. Er werden twee gokkasten openge broken en kassa's met wissel geld geleegd. De daders forceer den een klein ruitje om binnen te komen. Boswachter Gerard Jansen heeft de twee stukken van een eik e en gezaagd. „Zo'n eik komt gauw op vijf, zeshonderd gulden.' LEIDEN EMIEL FANGMANN Het is bij alle stammen op de zelfde manier gebeurd. Zo'n meter boven de grond ging de zaag er in. Tien gezonde bomen in de Leidse Hout zijn de afgelo pen dagen het slachtoffer ge worden van vandalen. Een aan tal hoge beuken, eiken, mei dooms en sorbebomen, met een stam van zo'n tien centime ter, werden zomaar gekapt. Om de paar meter ligt er een. „Ze lieten de stammen er gewoon naast liggen, wij moeten die nu in stukken zagen en afvoeren", verzucht boswachter Gerard lansen. Bij de wagen met afge voerde resten zegt Jansens col lega Kanbier verontwaardigd: „Toeristen die ons bezig zien, kijken ons nog verwijtend aan ook. Die denken dat we het zelf hebben gedaan, als ze ons zo zien zagen". Boswachter Jansen, die van 's ochtends vroeg tot in de namid dag dagelijks in de Leidse Hout werkt, ontdekte vorige week dat er 'zomaar' bomen waren ge kapt. De boswachter: „De eerste keer zag ik het een week gele den. Een paar dagen later was het opnieuw raak. Toen ik maandagochtend zag dat er weer was gekapt, ben ik naar de politie gegaan." Het is volgens Jansen niet de eerste keer, dat er in de Leidse Hout zomaar bomen omver Brit overvallen op station leiden Een 42-jarige Brit is in de afgelopen nacht overvallen op het station. Twee mannen bedreigden hem met een mes en maakten hem een portemonnee met inhoud afhandig. De hevig geschrokken man meldde zich bij de politie, maar was zo In de war dat hif niet in staat was aangifte ie doen. Hij wist niet eens meer hoeveel geld hij bij zich had. De man is per taxi naar fami lie in Alphen aan den Rijn overgebracht. Hij zon vandaag aangif te komen doen. LEIDEN WIM LEIDEN WIM KOEVOET Wethouder Tjeerd van Rij (PvdA) onderschrijft dat het imago van Leiden aan elkaar hangt van T-shirts, shoarma en fietskadavers. Van Rij reageert hiermee namens het college van burgemeester en wethou ders, op de negatieve uitlatin gen over Leiden van A. Coenen, directeur van Research voor Be leid, in deze krant van gisteren. Coenen heeft een rapport ge schreven voor het Platform Pro motie Leiden. Met dat stuk wil hij de discussie over het imago van de stad aanzwengelen. Volgens Van Rij is er 'veel compensatie' voor de T-shirts, de shoarma en de fietsenwrak- ken, zoals de historische bin nenstad. „Een imago is echter nooit op alle feiten gebaseerd maar wordt bepaald door wat eruit springt. En voor de argelo ze wandelaar zijn dat inderdaad die drie dingen, waartegen ik me overigens niet wil afzetten want Leidenaars kopen graag een spijkerbroek." Van Rij denkt dat Leiden met één imago de toeristische markt op moet. „Niemand weet meer waar hij nu aan toe is. Is Leiden nu een waterstad, Rembrandt- stad, Sleutelstad, monumenten- stad of museastad? We moeten één keus maken. Zelf vind ik de Burcht heel leuk. Die is ook uniek in Nederland maar 80 procent van de toeristen die Leiden bezoeken, komt er niet eens. Hiermee wil ik niet zeggen dat we van Leiden 'verdediging- stad' moeten maken. We kun nen de Burcht gebruiken als logo in een campagne waarbij we er de nadruk opleggen dat monumenten in Leiden door ie dereen kunnen worden ge bruikt. De bibliotheek in de Nieuwstraat is een prachtvoor beeld." Leiden en Oegstgeest liggen met elkaar overhoop over de Broek- en Simontjespolder. Oegstgeest weigert mee te beta len aan een stedebouwkundig onderzoek voor zijn polder, waar 600 a 735 woningen voor Leidse woningzoekenden moe ten komen. Daarom neemt Lei den het aandeel in de kosten van Oegstgeest - een bedrag van ongeveer een ton - voorlopig voor zijn rekening. In Oegst geest wordt deze Leidse zet niet op prijs gesteld. Het verdere overleg over de polder, waaraan ook de provincie en de gemeen te Warmond deelnemen, wordt niet meer bijgewoond door de verantwoordelijk wethouder van Oegstgeest, H. Rijks (WD). Oegstgeest vaardigt een 'ambte lijk v Begin dit jaar nam de ge meenteraad van Oegstgeest het standpunt in dat het te vroeg is voor een stedebouwkundig on derzoek. Met zo'n onderzoek krijgt de Broek- en Simontjes polder het etiket 'potentiële bouwlocatie' opgeplakt en het gemeentebestuur van Oegst geest vindt dat daarmee wordt vooruitgelopen op de structuur schets voor de hele Leidse regio. Pas als dat stuk er is, wil Oegst geest besluiten nemen. In de structuurschets moeten Leiden, Voorschoten, Zoe- Geen voorrang: zwaar gewond Bij een aanrijding op het fiets pad langs de Rijnsburgerweg is gisteravond een 42-jarige Leidse \touw ernstig gewond geraakt. Ook haar zoontje (11) kwam in het ziekenhuis terecht. Het duo dat op de brommer reed, werd aangereden door een wagen die het Eysingapark in wilde draai en. De 63-jarige bestuurder, die vanaf de Rijnsburgerweg kwam. zag volgens de politie hierbij de naderende bromfiets over het hoofd. Bij de botsing die volgde liep de vrouw diverse beenbreu ken op en een hersenschud ding. Haar zoontje had ver scheidene schaafwonden. Bei den zijn naar het AZL overge bracht. FOTO HIELCO KUIPERS De Broek- en Simontjespolder. terwoude, Leiderdorp en Alke made aangeven welke polders in aanmerking komen voor wo ningbouw voor woningzoeken den uit Leiden. Leiden zelf heeft geen ruimte meer. De Leidse PvdA-wethouder Tj. van Rij (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) betreurt het conflict. Hij wijst erop dat de provincie partij voor Leiden kiest. Volgens de wethouder voert Oegstgeest een 'achter hoedegevecht'. Hij beschouwt het tegenstribbelen niet als een poging de polder groen te hou den ,maar als een tempover schil'. „Oegstgeest heeft hier mee vooral zichzelf. Over een poosje zal collega Rijks toch een bestemmingsplan moeten ma ken en het is dan wel zo handig als hij meepraat over het stede- bouwkundig onderzoek, bij FOTO JAN HOLVAST voorbeeld over welk bureau we inschakelen en wat voor op dracht we dat bureau geven." Van Rij bestrijdt de opvatting Oegstgeest dat de Broek- en Si montjespolder een te dure woonwijk wordt met miljoenen- tekorten in de grondexploitatie. In dat verband heeft wethouder Rijks al eens de vraag gesteld wat beter is: de belastingbetaler dat tekort laten dekken of een worden gehaald. „Nee, in maart constateerde een collega het zelfde, zo rond de boomfeest dag, op bijna dezelfde plek." De boswachter vermoedt dat het wel eens om dezelfde dader of daders kan gaan. „Want het za gen gebeurde op precies dezelf de manier. Op zo'n meter bo ven de grond. Gezien het zaag sel en de dikte van de stammen moet het met een handzaag zijn gebeurd." Volgens Jansen bedraagt de totaalwaarde van de bomen, die gemiddeld zo'n acht tot tien jaar oud zijn, een paar honderd gulden. „Ik hoop dat het nu wel afgelopen is. De kappers gaan in de richting van de nieuwe 'kapvlakte'. Daar is vijf, zes jaar terug aanplant gekomen. Als er daar een van sneuvelt is het werk voor niets geweest. Dan is helemaal het hek van de dam." De boswachter kan zelf niets uitrichten, al zou hij een illegale kapper op heterdaad betrappen. „Dal is de taak van de politie. Zij hebben na mijn aangifte toe gezegd 's avonds en 's ochtends \Toeg te patrouilleren. Ik ga hier 's nachts echt niet in mijn een tje lopen." Zelf is Jansen vorig jaar mishandeld door een groepje mannen in de Leidse Hout, door wie hij eerder was bedreigd. Hij zei hen dat ze in de grote vijver niet mochten vis- Bewoner van Nieuwstraat mag blijven Een bewoner van de Nieuw straat mag in zijn huis blijven wonen. De gemeente had ge- eist dat hij het pand verlaat omdat de man twee jaar in Utrecht heeft gewoond, ter wijl hij in Leiden als woning zoekende stond ingeschre ven. De Raad van State heeft daar echter een stokje voor gestoken. De gemeente vindt dat de man met zijn tijdelijk verhuizing naar Utrecht zijn rechten op een huurhuis in Leiden heeft verspeeld en weigert hem ee gunning te gevei de man illegaal in zijn wo ning verblijft, ook al heeft hij een huurovereenkomst met de woningbouwvereniging. De Raad van State heeft er echter wel begrip voor dat de man die in Utrecht werkt een tijdje in de Domstad is gaan wonen. Het was maar een lijdelijke oplossing. Het ontruimingsbevel, dat de ge meente eind vorig jaar heeft uitgevaardigd, heeft de Raad vernietigd. Waarmee andere, grotere polder in de re gio zoeken voor de woonwijk. Van Rij: „De wijk wordt wél duur als Oegstgeest vasthoudt aan ontsluitingen over de Haar lemmertrekvaart. Maar twee bruggen, een bij zwembad Poel meer en één ter hoogte van de Boerhaavelaan, is voor 600 tot 800 huishoudens wat te veel van het goede. Het is veel goed koper om de wijk te ontsluiten aan de kant van de Leidse Me- renwijk, waar toch al een sta tion komt. Bij de ondertunnel ing voor bussen kan dan direct die voor de auto's van de bewo ners komen." Op de tegenwerping dat er dan nog nauwelijks van een Oegstgeester wijk sprake is, zegt hij: „Da's nu precies de kern van de zaak. Als puntje bij paal tje komt, blijkt dat het regionale denken in Oegstgeest toch wat tegen te vallen." De woordvoerster van Oegst geest, Annemiek Goetzsch, laat weten dat de voorkeur van deze gemeente wel degelijk uitgaat naar een groene Broek- en Si montjespolder. „Die voorkeur is te vinden in het collegepro gramma en daar is eigenlijk nooit wat aan veranderd. Dat' Oegstgeest niet meer over zijn eigen polder meepraat, is dus niet waar. We verschillen van mening. Of we denken dat de polder groen zal blijven? Dat zal de toekomst uitwijzen." Autodief gepakt na achtervolging De politie heeft gisteravond een 40-jarige autodief aangehouden na een achtervolging over de Lammenschansweg en de Euro paweg. Agenten zagen rond half tien een rode Alfa Romeo rijden over het Kamerlingh Onnes plein bij het NS-station Lam menschans. Het rijgedrag van de bestuurder viel zo op dat de agenten bij de centrale meldka mer gegevens opvroegen. Het bleek dat de auto was gestolen in Rotterdam. Op de kruising met de Lammenschansweg sommeerden de agenten de man te stoppen. Toen ze uit stapten gaf hij echter vol gas en scheurde weg richting A4. Bij de afrit richting Amsterdam ramde hij een hek en vloog uit de bocht, waarschijnlijk door een lekke achterband. Bij zijn aan houding bleek hij geen vaste woon- of verblijfplaats te heb ben. De auto raakte behoorlijk beschadigd. OP NAAR VAN OER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WANO- EN PLAFONOBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninch Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Kono-ctrtlfiCMt. Kom gewoon eens alles op u gemak bekijken. We geven i uitgebreid advies KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. j graag mjBki r\cn m rtvt u «i 01713-15361 - deceuninck E

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11