Leiden Regio Face-lift postkantoor Breestraat Haarlemmerstraat: t-shirts en shoarma Opening Natuurhistorisch Museum pas begin 1997 Verwarring over wachtsysteemPTT Nieuw onderzoek naar uitzetting DINSDAG 28 JUL11992 9 REDACTIE: JANET VAN DIJK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN 071 -161417 Logeerhuis Gehandicapte kin- I deren die thuis wo nen, kunnen binnenkort enkele dagen per maand verblijven in een logeer huis in Leiderdorp Overvaller casino aangehouden leiden Een 40-jarige man, die vorige week het casino van het Leidse Holiday Inn overviel, is gisteren in Eindhoven aangehou den, De man bedreigde vorige week woensdagavond gasten en personeel met een pistool, omdat hij het geld terug wilde heb ben dat hij bij een kaartspel verloren had. Toen de kas gesloten bleek, sloeg hij met zijn auto op de vlucht. Signalement van auto en dader leidde gisteren tot aanhouding van de dader. Hij is aan de Leidse politie overgedragen. Klachten over krakers leiden» Omwonenden hebben gisteren twee keer bij de politie een klacht ingediend over krakers in de Pieterskerkchoorsteeg. 's Middags bleek de goot van een huis naast het kraakpand vol met kledingstukken,'vuil en schoenen te liggen. Hierdoor ontstonden in het pand overstromingen. Rond elf uur gisteravond werd een klacht wegens overlast ingediend. Krakers werden in de dakgoot Churchillbrug 3 dagen 'dicht' leiden De Churchillbrug blijft maandag 10, dinsdag 11 en woensdag 12 augustus dicht. Dit in verband met schilderwerk zaamheden aan de onderkant van het beweegbare gedeelte van de oeververbinding. Alleen vaartuigen die de brug over de Rijn, tussen Lelylaan en Churchill laan, onderdoor kunnen zonder hulp van de brugwachter, hebben dan doorvaart. Wel moet daarbij rekening worden gehouden met de dekschuiten die on der de brug liggen. Het verkeer over land ondervindt geen hin der ondervinden van de werkzaamheden. Illegaal bomen gekapt in Leidse hout leiden In de Leidse Hout zijn de afgelopen week illegaal bomen gekapt. Tussen 22 en 27 juli is een tiental bomen omgezaagd. De gemeente heeft gisteren aangifte gedaan bij de Leidse politie. Volgens een woordvoerster van de directie groen gaat het vooral om jonge bomen die vorig jaar in de buurt van het koetshuis zijn geplant. Ze vermoedt dat er vandalen aan het werk zijn geweest. Jongen probeert boot te stelen leiden Een 17-jarige Leidse jongen is gisteren aangehouden, toen hij in de Maresingel ter hoogte van de Marnixstraat een boot wilde stelen. Een getuige waarschuwde de politie. De jon gen zat verstopt onder een dekzeil en had een aantal kabels los getrokken. Meting vliegtuiglawaai in Merenwijk leiden De provincie Zuid-Holland heeftin de Merenwijk metin gen verricht naar vliegtuiglawaai. Het onderzoek is gedaan in overleg met de gemeente. Sinds de luchthaven Schiphol een aanlegroute heeft verlegd, zijn er geregeld klachten in de wijk over overlast van vliegtuiglawaai. Over de uitslag van het onder zoek is nog niets bekend. PTT wil oude monumentale ingang weer gaan gebruiken Het postkantoor aan de Breestraat wordt ingrijpend ver bouwd. De PTT wil de oude monumentale ingang aan de Breestraat heropenen en de loketten verplaatsen. De ideeën zijn nog pril. Het is nog onduidelijk hoe duur de operatie wordt en wanneer er mee wordt begonnen. leiden roy klopper Als de plannen doorgaan veran dert er nogal wat aan de buiten en binnenkant van het kantoor. Zo verdwijnt de huidige hoofd ingang aan de passage tussen de Breestraat en de Boommarkt. De vroegere monu mentale toegang aan de Breestraat, vlak naast de plek waar nu de giroma ten zitten, wordt dan in ere hersteld. De kleine ingang aan de Boommarkt gaat dicht. Het is verder de bedoeling om alle PTT-voor- zieningen die nu aan de Breestraat staan, zoals brieven bussen en giroma ten, naar de Boom- markt-zijde te ver plaatsen. Van binnen wordt het nieuwe kantoor ook grondig aangepakt. Meest in het oog springende verandering is de verplaatsing van de loketten. Ze komen haaks op de huidige balies, te gen de gevel aan de Boom markt. Het glas voor de loketten verdwijnt, zodat een zoge naamd 'open banksysteem' ontstaat. Het geld wordt via een buizensysteem aan- en afge voerd. Dit systeem wordt door veel banken al langer toegepast. In het nieuwe kantoor komen ook balies van bij voorbeeld de Primafoon en de reisorganisatie Loketten worden anders geplaatst Budget Air. De verbouwing ge beurt aan de hand van aanbeve lingen in het rapport 'Postkan toor 90'. Dat is gemaakt om de PTT klantvriendelijker te laten werken. De inrichting van de kantoren neemt daarin een pro minente plaats in. In Den Bosch, Zoetermeer en Den Haag zijn al proeven genomen met de kantoren- nieuwe stijl. De Breestraat wordt één van de eerste agentschappen die volgens deze nieuw ste normen wordt ingericht. De PTT meldt dat er nog veel onduide lijkheden zijn. Woordvoerder R. Brons sluit zelfs niet uit dat de plannen in de huidige vorm niet worden uitge voerd. Veel hangt volgens hem af van de wijze waarop PTT- Post en de Postbank in de toe komst gaan samenwerken. „Na afloop van dit overleg weten we meer over de vraag hoe we onze kantoren het beste kunnen in richten." Als de plannen worden uitge voerd moet eerst toestemming van de gemeente worden ge vraagd om de monumentale in gang weer te kunnen gebruiken. Bij de afdeling monumenten zorg van de gemeente is nog niets bekend over de plannen voor het nieuwe postkantoor. Het nieuwe 'wachtsysteem' bij de PTT-kan- toren aan de Breestraat en de Schipholweg in Leiden leidt tot veel verwarring. Veel be zoekers verkeren in de veronderstelling dat het gaat om een poortje dat open kan. Maar de plank weet van geen wijken. De bedoeling is dat iedereen parallel aan de plank in dezelfde rij gaat staan en wacht tot ergens een loket vrij is. „Zo kun je nooit meer de verkeerde rij kiezen, waarover je zo veel mensen altijd hoort klagen", aldus een zegsman van het postkantoor Breestraat. Helemaal vlekkeloos werkt het systeem volgens hem nog niet. „Inderdaad proberen velen door die plank heen te gaan. Verder hebben mensen slecht zicht op de loketten. Ze kunnen niet zien of er een vrij is." Om dat laatste probleem het hoofd te bieden worden binnenkort waarschijnlijk lampjes aangebracht boven de loketten. Als het lampje brandt, is het loket vrij. „Ach, het is maar een tijdelijke oplossing tot de boel hier echt wordt verbouwd", aldus de zegs man. FOTO HEILZO KUIPERS Justitie bekijkt opnieuw of een met uitzetting bedreigde Marokkaanse moeder en haar twee kinderen in Leiden kunnen blijven. Dat heeft de raadsvrouw van het gezin, M. van der Kleij, gis teren verklaard. Met name de humanitaire gronden waarop een verblijfsvergunning kan worden verstrekt, worden opnieuw onder de loep genomen. Een medewerker van justitie spreekt daartoe ook met het Leids gemeentebe stuur. Dat keerde zich eerder in een brief aan de staatssecretaris tegen de uitzetting. Het gezin Ben Hamou, bestaande uit een 25- jarige moeder en een acht-jarige tweeling, krijgt geen verblijfsvergunning, omdat het gezin tus sen twee Nederlandse verblijven in, vier jaar in Marokko is geweest. De moeder werd in 1982 uitgehuwelijkt aan een Marokkaanse man en kwam naar Nederland, waar in 1984 haar kinde ren werden geboren. Bij een vakantie in Marokko in 1986 verliet haar man het gezin, waarbij hij alle papieren meenam. Pas in 1990 slaagde de moeder er in met haar kinderen naar Nederland terug te ke ren - zonder paspoort en dus illegaal. Inmiddels heeft zij een woning in Leiden en zitten de kin deren op de Leidse Mariënburchschool. Ook de school heeft geprotesteerd tegen de dreigende uitzetting van het gezin. Partners ondertekenen 2 september overeenkomst De eerste paal gaat niet dit jaar de grond in, maar in het najaar van 1993. En het nieuwe Natio naal Natuurhistorisch Museum (NNM) aan de Plesmanlaan zal niet in 1995 de eerste bezoekers over de vloer krijgen, maar be gin 1997. Algemeen directeur Wim van der Weiden geeft met enige tegenzin toe dat zulke verschuivingen ook wel 'vertra gingen' worden genoemd. „Dat klinkt alsof de betrokkenen met elkaar overhoop liggen en daar is geen sprake van. Wel is het zo dat de dingen ook naar mijn zin te langzaam zijn gegaan. Dat heet vertraagd, ja." Nog meer oponthoud voor het project dat 80 miljoen gul den kost, 24.641 vierkante me ter telt en waarbij negen mil joen voorwerpen moeten wor den verhuisd, sluit Van der Wei den uit. „Tenzij er zich een ca lamiteit voordoet." Op 2 september, 's middags om drie uur, ondertekenen de vier partners de zogenaamde 'realiseringsovereenkomst'. Die vier zijn de project-ontwikke laars van Mabon, de gemeente Leiden en de ministeries van wvc en vrom. Zij verplichten zich in dat stuk de nieuwbouw te realiseren. Wvc stelt zich daarbij garant voor de inrich ting van het museum. Toch denkt Van der Weiden dat er meer geld nodig is dan het mi nisterie zal geven: „We moeten dus sponsors gaan zoeken." De rijksgebouwendienst, een onderdeel van VROM, garan deert 25 jaar huur aan de beleg ger, Mabon, die zorgt dat er een gebouw komt dat voldoet aan het programma van eisen. De gemeente Leiden levert de grond tegen een 'speciale prijs', aldus Van der Weiden en ver leent planologische medewer- king. „Ik wil niet verhelen", zegt hij, „dat toen ik hier in mei van vorig jaar werd benoemd, de si tuatie rooskleuriger vond dan ze in werkelijkheid was. Er waren vier positief ingestelde partners die er echter niet in slaagden om een vervolg aan al hun in tenties te geven. Ook de wisse lingen binnen de directie speel den een col. Maar van fricties is nog nooit sprake geweest. Er wordt tot op de dag van van daag volop gelachen aan de on derhandelingstafel, de sfeer is uitstekend en hobbels worden vlotjes genomen." „De vaart zit er sinds novem ber vorig jaar in. Toen ver scheen een rapport waarin de voor- en nadelen van de sa menwerking tussen overheid en het bedrijfsleven op een rijtje waren gezet. Daarmee was zwart op wit komen staan dat zo'n samenwerking beter is dan dat het rijk zelf gaat bouwen. Met dat stuk kon ook het proces in gang worden gezet dat in 1995 moet eindigen: in dat jaar moet de Stichting Nationaal Natuurhistorisch Museum ziin opgericht. We worden een zelf standige, gesubsidieerde instel ling. De medewerkers zijn dan niet langer ambtenaren maar medewerkers van het NNM, met een eigen cao." Het project heeft ook een keerzijde. Óm het te verwezen lijken moet een aantal woon huizen aan de Pesthuislaan wij ken. Van der Weiden: „lk heb alle respect voor de bewoners en ik begijp dat ze de bouw van het NNM met angst en beven tegemoet zien. Maar wij zijn geen bruten die deze mensen alleen maar weg willen hebben. Vandaar dat we vreselijk veel moeite doen om hun woonge not elders, maar in de directe omgeving van het Pesthuis, op peil te houden." De directeur doelt op het plan om de zogenaamde voormalige gevangenis (rijkswerkinrichting voor vrouwen, red.) nabij het Pesthuis te verbouwen voor de gezinnen. Komen de woningen later leeg dan doen ze dienst als gastverblijf voor binnen- en/of buitenlandse medewerkers van het museum. „Er komen nooit andere medewerkers in want het bestemmingsplan sluit dienstwoningen uit." Van der Weiden ziet in het plan 'een oplossing'. „Maar ik begrijp best dat het beste alter natief dat wij kunnen bieden in de ogen van de bewoners slech ter is dan wat ze nu hebben." Onderzoeker schrijft rapport over imago van Leiden Het imago van Leiden. A. Coe- nen, directeur van Research voor Beleid, schreef er een rap port van zo'n veertig pagina's over. Toch kan hij niet in een paar woorden zeggen hoe er over Leiden wordt gedacht. Dat het imago van de stad verbete ring behoeft, staat voor hem echter als een paal boven water. „Een imago is echter geen keu rig pak dat je even snel aantrekt. Een goed geklede minkukel valt al snel door de mand. Het imago van Leiden kan alleen verbeteren als de enorme pro blemen waarmee de stad kampt, worden opgelost." Dat verklaart direct waarom Coenens rapport veel weg heeft van een beleidsnota van burge meester en wethouders, zo in dringend bemoeit hij zich met tal van Leidse vraagstukken. „Ik ben inderdaad ver van het imago van Leiden vandaan ge bleven en heb me alleen nog maar met het produkt 'stad' be ziggehouden", geeft hij toe. De onderzoeker schreef het stuk op eigen initiatief. Met de nota wil Coenen in het Platform Promo tie Leiden, waarvan burgemees ter Goekoop de voorzitter is, de discussie op gang brengen over 'de mogelijkheden en onmoge lijkheden' van de stad. De mogelijkheden zijn be perkt, stelt de onderzoeker. „We kunnen de stad niet plat bom barderen en opnieuw beginnen. Het is de kunst om van zwakke, sterke punten te maken. Leiden heeft een historische binnen stad met een waterstructuur die sinds deze eeuw niet meer in gebruik is. Verkeerstechnisch een moeilijk gebied. Het is dan ook beter om dat af te sluiten, zeker de wijken waar je zo'n bo- hemien-achtig gevoel krijgt, zoals bij de Pieterskerk, Rapen burg en Langebrug, dan om te proberen het verkeer er toch door te laten gaan. Tegelijkertijd dient de waterstructuur te wor den heropend. Laat er water taxi's varen. De bruggen moe ten dan weer open maar dat is niet zo erg in een autoluwe bin nenstad." Naar het beeld dat mensen van Leiden hebben, is. nog nooit 'systematisch onderzoek' ge- A. Coenen, directeur van Research voor Beleid: „Wat komt een reiziger tegen die in Leiden het station uitstapt? Hij worstelt zich door de berg fiets- kadavers, ontsnapt enkele keren aan de dood door tijdig opzij te springen voor flink doorsjezende taxi's en NZH-bussen en loopt de bouwkundig verziekte Stationsweg in." foto jan holvast daan, zegt Coenen. „Het zou ook alleen maar een grote zak vol klachten en ergernissen over parkeren en zo opleveren. Maar om je voor te stellen wat men sen bij Leiden denken, hoef je alleen maar in gedachten mee te lopen met de vreemdeling die voor het eerst in Leiden komt." „Hij arriveert met de trein, stapt uit, worstelt zich door de berg fietskadavers voor het sta tion, ontsnapt enkele keren aan de dood door tijdig opzij te springen voor flink doorsjezen de taxi's en NZH-bussen en loopt de bouwkundig verziekte Stationsweg in. Bij het museum van volkenkunde herinnert hij zich even dat Leiden als muse- umstad te boek staat maar zijn aandacht wordt al snel volledig opgëeist door de Steenstraat: hij doet zijn jas dicht en legt zijn handen op zijn broekzak. Ter hoogte van de Beestenmarkt moet hij aan de 'parkeermoord' denken. Onbewust versnelt hij zijn pas en begint aan dat kilo meter lange lint van koopple- zier, de Haarlemmerstraat. Wat een ordinaire, bekladde een heidsworst is dat: t-shirts, shoarma, t-shirts, shoarma..." Met zo'n imago wordt het volgens Coenen een stuk ge makkelijker te begrijpen waar om Leiden in de slag om de gunst van de consument steeds meer terrein moet prijsgeven aan winkelcentra te Óegstgeest en Leiderdorp. „Sterker nog, de hoogleraar aan de universiteit in Leiden, wil hier niet eens meer wonen en strijkt neer in Óegstgeest. Hoeft-ie ook niet meer zo veel onroerend-goed- belasting te betalen." Coenen bepleit geen 'hoogle- rarenstad'. „Maar ook iemand die wat minder verdient en de gemiddelde Leidenaar is rijk noch hoog opgeleid wil wel eens wat anders dan een spij kerbroek. Bovendien is het voor de Leidenaars zelf ook niet te verkroppen dat ze met hun la gere inkomens flink meebetalen aan station, schouwburg en bi bliotheek terwijl die in Óegst geest wonende hoogleraar daar misschien nog wel vaker ge bruik van maakt." Behalve op het beeld dat mensen van Leiden hebben, gaat Coenen in zijn stuk ook in op het imago waarbij de stad het meest is gebaat. De onder zoeker voorspelt een moeizame discussie. „De toeristische sec tor zal massa-toerisme beplei ten. Maar een Efteling moet je hier toch niet hebben. Dagelijks komen er 30.000 treinreizigers en 40.000 voertuigen langs mijn kantoor aan de Schipholweg. De stad kan er niet nog meer bij hebben. Leiden heeft een bij zonder mooi historisch cen trum. Poets dat op. De groep die dat waardeert is veel kleiner maar toch zeer de moeite waard. Het zijn vaak wat oude re, kapitaalkrachtige mensen die daar op afkomen. Laat die na die drie foto's van de Hoog landse kerk en die kop koffie van een gulden vijftig nog niet de stad uitgaan. Zorg dat ze hier ook slapen." Leiden museumstad dan maar? Coenen: „Museumstad als bijnaam kan geen kwaad, maar als imago is het toch wat aan de stoffige kant."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9