'Zo gretig als een opkomende ster' Spanjes vocale 'droomteam' scoort lustig mee AZL-galerie presenteert nieuwe kunstontwerpen Overname uitgeverij Polak Van Gennep Hollandse landschapskunst tentoongesteld in Tokyo Cultuur Kunst Levende schilderijen Motown-zangeres Mary Wells (49) overleden DINSDAG 28 JUL11992 Extra concert van Toto Rotterdam Omdat de concerten van Toto in Ahoy Rotterdam en de Rijnhal in Arnhem al zijn uitverkocht, is er een extra con cert ingelast. Dat concert wordt gehouden op 19 oktober, even eens in Ahoy. Rapper schrapt omstreden nummer Sydney De Amerikaanse rapper Ice-T zal zijn controversiële an ti politie nummer 'Killer Cop' tijdens zijn Australische en Nieuwzeelandse toumee in augustus niet ten gehore brengen, aldus de organisator van de tournee. Het nummer deed in ver schillende landen, met name de Verenigde Staten, stof opwaaien vanwege de opruiende tekst, waarin zou worden opgeroepen de politie te vermoorden. Politie en verscheidene politici riepen op tot actie tegen Ice-T. De politie in Nieuw-Zeeland deed een oproep om de tournee en de plaat waarop het nummer verscheen te verbieden. De woord voerster van de Australische organisator van de toumee ver klaarde dat het nummer niet kan worden gespeeld omdat de be geleidingsband van Ice-T niet mee zal komen. Uitgeverij Polak Van Gennep in Amsterdam wordt overgeno men door de Uitgeversgroep Singel 262. Pieter de Jong, alge meen directeur van Singel 262, denkt dat de overname over een paar weken zal zijn afgerond. Het bedrag dat met de acquisi tie is gemoeid, wilde De Jong niet kwijt. De toetreding van Polak Van Gennep tot de Singelgroep, heeft volgens De Jong geen per sonele gevolgen. De twee vaste personeelsleden gaan mee naar e eigenaar. Tot de Singelgroep behoren de uitgeverijen Agon, De Arbei derspers, Querido, Nijgh Van Ditmar, Leopold en Dedalus in Antwerpen. De uitgeverij Polak Van Gennep werd in 1962 op gericht door de onlangs overle den Johan Polak en Rob Van Gennep. In 1983 trok Polak zich uit de uitgeverij terug. Het fonds van het 'pareltje', zoals De Jong de uitgeverij noemt, bestaat uit zo'n 200 ti tels van voornamelijk klassieke uitgaven. De 'kleinschalige' overname bestempelt De Jong dan ook als "een mooie verbre ding van de kwaliteit." den haag/tokyo Nederlandse landschappen, geschilderd in de 17de eeuw, zijn dit najaar het onderwerp van een tentoonstelling in de Japanse hoofdstad Tokyo. Rembrandt, Van Ruysdael en Cuyp zijn onder de tentoonge stelde kunstenaars. 'Tussen fantasie en werke lijkheid' is van 1 augustus tot 27 september te zien in de Tokyo Station Gallery. De Hol landse landschappen uit de 17de eeuw tonen meestal een combinatie van fantasie en werkelijkheid: de schilders ko zen op zich bestaande ele menten, maar combineerden die tot een soort fictief geheel waarin bij voorbeeld Italiaanse ruïnes voorkwamen. De geëxposeerde werken komen niet alleen uit de col lectie van de Rijksdienst, maar ook uit andere museale particuliere collecties, der Japanse. De tentoonstelling gaat ook nog naar de Japanse plaatsen Kasama en Kumamoto. Intus sen gaat de Rijksdienst Beel dende Kunst, die de expositie organiseert, nog twee '17de eeuwse' tentoonstellingen voor Japan organiseren, één over portretschilderkunst en één over genreschilderkunst. De laatste, die zal bestaan uit tafereeltjes en anekdotische werken zoals schilderijen van Jan Steen, is overigens nog niet geheel zeker. Japan heeft veel belangstel ling voor Nederlandse kunst. Vorig jaar liep het storm bij de tentoonstelling 'Imitatie en In spiratie', georganiseerd van wege het staatsbezoek van ko ningin Beatrix, en bij een Rembrandt-tentoonstelling. redactie cees van hoore Lionel Richie na vijf jaar 'vakantieterug Aanvankelijk heeft Lionel Richie het steeds maar over "een uit de hand gelopen vakantie van zo'n vijf jaar." Alsof zijn langdurige afwezigheid bovenal een zelf geën sceneerd lolletje is geweest. Niets is echter minder waar, leert zijn eigen terugblik op de inmiddels afgesloten blanco periode. hij eind mei plotseling weer van zich liet horen, in Nederland nog wel: het Utrechtse Vreden- burg werd uitverkoren tot meest geschikte lokatie voor een klein schalige, maar o zo belangrijke test, die in alle opzichten naar wens uitpakte. amsterdam louis du moulin Vandaar dat de Amerikaanse mega-ster zich later in het ge sprek meent te moeten corrige ren. „Vreemd eigenlijk, dat ik zo luchtig kan doen over de moei lijkste fase in mijn leven tot nog toe. De enige reden kan zijn dat ik er zonder al te veel schade doorheen ben gerold, dat ik het idee heb er wijzer van te zijn ge worden." Een - in elk geval voor de bui tenwacht - verrassende echt scheiding, het overlijden van Lyonel B. Richie sr., zijn in vloedrijke vader, en ernstige stemproblemen hielden de voormalige frontman van The Commodores buitengewoon lang uit de hitparade en weg van zijn miljoenen fans. Totdat „Als je wist hoe gelukkig ik me na afloop van dat optreden voelde. Sindsdien weet ik weer waar ik sta en ook dat ik kan blijven rekenen op mijn pu bliek. Ik werd echt als een verlo ren zoon binnen gehaald. Op een gegeven moment stond ik me zelfs af te vragen wie er voor wie optrad, want ik hoefde zelf niet eens meer te zingen. Geloof me, als je zoiets meemaakt, dan heb je meteen weer energie voor tien. Schrijf maar gerust saskiastoelinga Lionel Richie: „Vreemd eigenlijk, dat ik zo luchtig kan doen over de moeilijkste fase die ik tot nóg toe in mijn leven heb gehad." archieffoto anp dat deze jongen zich de komen de jaren zal roeren", bekent de inmiddels 43-jarige Richie. Verzamelalbum Hij heeft zijn behoedzame ren tree opgeluisterd met het uit brengen van een verzamelal bum ('Back To Front') waarop ook drie nieuwe songs staan: 'Do It To Me', dat reeds uit groeide tot een flinke hit, 'My Destiny', de actuele single en 'Love Oh Love', waarin zijn pla tenfirma Motown al lang een al ternatieve Kersttroef heeft ge hoord. De specialist in zowel roman tische ballads als opzwepende dansnummers verwacht in de loop van volgend jaar af te ko men met zijn muzikale state ment voor de eerste helft van de jaren negentig. Vervolgens zal Lionel Richie ook weer gaan toeren, het liefst met de zeven koppige band die hem in de Domstad zo perfect assisteerde, als het even kan ook op ietwat kleiner formaat dan voorheen gebruikelijk. Het ene 'ideaal' zal alleen ge makkelijker te realiseren zijn dan het andere. „Ik heb goede hoop dat ik deze sublieme be geleidingsgroep, die me voor wat de ontspannen onderlinge sfeer betreft echt helemaal heeft teruggebracht naar de dolle be ginjaren met The Commodores, bij elkaar kan houden", aldus Richie over het selecte clubje met onder anderen Greg Phill- inganes (toetsen), Carlos Rios (gitaar) en Omar Hakim (drums). Maar wat betreft con certen in kleinere zalen, zal ik gewoon toch rekening moeten houden met de publieke vraag, die neerkomt op de grootste arena's en de stadions." Met dat 'ouderwetse' plichts besef wekt hij de indruk dat hij straks weer net zo intensief zijn rondjes zal meedraaien als voor zijn retraite. Alsof alle overwon nen tegenslagen hem geen steek hebben veranderd. Om die snelle conclusie moet Lionel Richie weliswaar hartelijk la chen, maar tot een duidelijke weerlegging komt hij vervolgens niet. „Waarom? Omdat ik voel dat ik weer net zo gretig ben als toen ik een opkomende ster was. Dat terwijl ik inmiddels veel meer rust in m'n donder heb, waardoor ik met meer overleg te werk zal gaan." parus» Een vrouw bekijkt aandachtig een van de werken van de Britse kunstenaar Stephen Taylor Woodrow. Zijn 'levende schilderijen' vormen een onderdeel van een tentoonstelling van ongewone kunst werken in het Théatre National de Chaillot in Parijs. foto epa recensie nicole roepers Expositie 'Kunst in de tweede fase nieuwbouw', Galene AZL, Rijnsburgerweg 10, Leiden. Tot 1 september. Open: ma. t/m vnj. In april 1993 verhuist de AZL-galerie naar een nieuwe ruimte in de tweede fase van de nieuw bouw van het Academisch Ziekenhuis. De huidi ge galerie in gebouw IC presenteert nu de ont werpen voor de kunstopdrachten en de eerste aankopen die in het kader van de 1-procentsrege ling mogelijk gemaakt worden. Daarnaast krijgt het nieuwe gebouw een overdekte beeldentuin, waarvoor ook een budget voor de aankoop van beelden is gereserveerd. De opdrachten voor de monumentale kunst toepassingen in het Stiltecentrum en de ont vangsthal van de nieuwbouw zijn verworven door twee vrouwelijke kunstenaars: Titia Ex en Anna Thalia Benus. Ex maakte een ontwerp voor het Stiltecentrum, een driehoekvormige ruimte waar patiënten, alleen of met familieleden, kunnen verpozen. Ze koos voor een installatie aan het plafond, bestaande uit een halve bol met blauw glas, die de windrichtingen aangeeft, en metalen takken met bladeren die slechts schaduw en kleurnuances in de ruimte verspreiden. Het is altijd moeilijk om een klein ontwerp op zijn waarde te schatten en dikwijls is de presenta tie van de maquettes niet zo interessant voor bui tenstaanders. De presentaties van Anna Thalia Benus en Henk Visch zijn evenwel zo helder en in hun eenvoud bijzonder, dat je zou wensen dat het al april 1993 was. Benus kreeg de centrale entreehal, die voor een deel uit een grote lichtschacht bestaat, als in te vullen ruimte ter beschikking. Haar ontwerp be staat uit twee fotografische afbeeldingen die ge combineerd worden met verschillende stalen lichtbakken, waar ook weer fotografische repro- dukties in verwerkt zijn. Als grootste blikvanger geldt de foto van een meisjesportret van de 15de eeuwse Vlaamse meester Petrus Christus. Daarnaast komt een af beelding van een zogenaamde 'genetische vin gerafdruk', die evenals het portret naar een the ma als individualiteit verwijst. In de lichtbakken komen röntgenfoto's van fossielen en onderwer pen uit de medische wereld. De nog tamelijk on bekende Anna Thalia Benus heeft een wonder schone, intrigerende en tegelijkertijd binnen de context van een academisch ziekenhuis goed in gepaste installatie ontworpen. Ik ben benieuwd naar de definitieve uitvoering. Henk Visch maakte een ontwerp voor de vide die toegang tot de medische bibliotheek verleent. Een veertigtal lantaamtjes van zink, messing en glas, elk op een andere wijze gedecoreerd, zullen vanaf het plafond als een mobile heen en weer wiegen en het licht reflecteren. Verbluffend een voudig en sprookjesachtig mooi. Naast de ontwerpen zijn ook schilderijen en te keningen te zien, die de nieuwe muren van het AZL zullen bekleden. Van C.A. Wertheim werden vier nieuwe portretten aangeschaft. Wertheim be perkt zich evenals Philip Akkerman tot één on derwerp: zichzelf. Deze strenge keuze wordt ech ter gecompenseerd door een grenzeloze variatie in materialen, waarbij ze het lotsch-element niet altijd schuwt. Verder is er nog werk te zien van Carel Blotkamp, Pjotr Müller, Tiong Ang en Mi chael Jacklin. Marc Ruygrok is dit keer niet met een beeld, maar met een schilderij vertegenwoor digd. Mary Wells, zondag op 49-jarige leeftijd in Los Angeles aan kanker ge storven. foto ap new york »dpa Mary Wells, die in de jaren zestig met singles als 'My Guy' en 'You Beat Me to the Punch' doordrong in de Amerikaanse hitparade, is zondag in het kankercentrum van de Universiteit van Zuid-Califor- nië overleden. De 49-jarige zangeres bezweek aan de gevolgen van keelkanker. Zij werd daarvoor al in 1990 geopereerd, zonder echter volledig te herstellen. De zwarte zangeres zorgde er met sterren als Smokey Robinson, The Supremes, The Temptations en The Four Tops voor dat het Motown-label een ongekend grote bekendheid kreeg. Motown ont wikkelde zich in enkele jaren tot een muziekimperium in de Vere nigde Staten. Mary Wells trok zich in het begin van de jaren zeventig terug uit de artiestenwereld om meer aandacht te besteden aan haar gezin. Zij maakte enkele jaren later een come-back en trad vervolgens ja renlang op in diverse clubs. Haar zangprestaties hebben Mary Wells geen fortuin bezorgd. Op het moment dat bij de zangeres keelkanker werd geconstateerd, had ze geen ziektekostenverzeke ring en was ze gedwongen haar huis te verkopen. Collega's uit de show business (Diana Ross. Rod Stewart en Bruce Springsteen) sprongen bij om de ziekenhuisrekeningen te betalen. Miljoenenverkoop verwacht van olympische cd met o.a. Domingo cale droomteam' nog een tik keltje sterker had kunnen zijn. Als collega-tenor Alfredo Kraus niet was geweerd. José Carreras werd hiervoor vanuit de zaal als hoofdschuldige aangewezen, maar deze beriep zich op de voorkeur van de hoge platenhe- ren en ook op Kraus' afkeer van medleys van klassieke stukken. „Hem daarvoor uitnodigen is hetzelfde als varkensvlees pre senteren op een feestje voor de koning van Saudi-Arabië." On danks deze tegenwerking was Alfredo Kraus na veel jank- partijen en flink wat gelobby van de cultuurbonzen in Bar celona en Madrid bij de ope ning wel gewoon van de partij, maar bleef hij ver uit de buurt van Carreras en Cie. De kans dat de 'Super Zes' nog eens de stemmen bundelen moet niet al te groot worden ge acht. De drie (internationaal) minder vermaarde vedetten Te resa Berganza, Jaime Aragall en Juan Pons zitten voorlopig met een lichte kater over de verban ning van hun portretten naar de achterkant van de cd-hoes en hun naamsvermelding onder het hoofdje 'With' op de voor kant. Kortom, de schijn is dus gewekt alsof ze naast het trio Domingo, Carreras en Caballé slechts bijrollen vervullen, het geen in dit geval niet waar is. Eén troost voor hen, die zoals in het Teatro Licea wel snel dui delijk werd zichzelf allesbehalve minder achten, is dat dirigent Garcia Navarro en zijn Barcelo na Symphony Orchestra er nog bekaaider afkomen. Zonder foto en zonder enige opvallende naamsvermelding. „Triest, als je weet hoe hard mijn orkest en ik aan deze opnamen hebben ge werkt moest Garcia Navarro dan ook van het hart. geen aardbewoner zal kunnen ontgaan. De hele operatie kan worden beschouwd als een commercië ler vervolg op het historische stuntoptreden van The Three Tenors (Pavarotti, Domingo en Carreras) twee jaar geleden in Rome, dat wereldwijd recht streeks op televisie werd uitge zonden. Sport (WK voetbal) bleek toen voor de mannelijke elite van het klassieke lied een aardige sluiproute naar een veel breder publiek. Voeg daarbij een toch al groeiend marktaan deel van het 'zware' genre ten opzichte van de (van oudsher) populairdere stijlen en de door dachte zakelijke onderbouw van het 'Barcelona Games Ceremo- ny-album' is verklaard. Artistiek gezien moet dit bij zondere project, waarvan een deel van de opbrengst naar het IOC gaat, het meer hebben van de verzamelde vertolkers dan van het repertoire. Bij de druk bezochte perspresentatie in het fameuze Teatro Liceo (afgelo pen donderdag) was er onmid dellijk kritiek op de wel zeer voor de hand liggende inhoud. Waarom was er voor de samen zang van het eigen 'droomteam' geen nieuw werk geschreven en was er slechts een veertien mi nuten durende medley uit de bus gerold? José Carreras, musical-direc tor, had meteen een afdoend antwoord klaar: „Omdat er op dit moment geen componist rondloopt die in staat is zulke mooie, pakkende muziek te le veren als die we nu hebben ge selecteerd. We hebben samen een fraai mozaïek samengesteld dat de paar miljard televisie kijkers direct zal boeien." De olympische CD bracht verder aan het licht dat het 'vo- barcelona louis du moulin Zouden Montserrat Caballé, Placido Domingo en José Carre ras nou echt nog jagen op nog meer roem en rijkdom? Met hun deelname aan de olympi sche openingsceremonie heb ben de drie klassieke we reldsterren wel die verdenking op zich geladen, zij het indirect: door het uitbrengen van een speciaal album met onder meer 'Barcelona Games Medley', die ze zaterdagavond als sluitstuk van de feestelijke ouverture in het Estadi Olimpico samen met hun collega's Teresa Berganza, Jaime Aragall en Juan Pons ver tolkten. Als het goed is ligt de 'olympi sche cd' vandaag al in de win kel, waar ook ter wereld. Want met name de komende twee weken lijken de commerciële scoringskansen het hoogst. Dat de bijzondere 'verzamelaar' tij dens de slotrituelen in Barcelo na op zondag 9 augustus in mil joenen huiskamers zal liggen staat voor platenfirma RCA wel vast. Vooral om drie redenen: allereerst is gekozen voor de meest lichte klassieke kost (uit onder meer de opera's 'Car men', 'II Barbiere di Siviglia' en 'Aïda'). Daarnaast is het samen gaan van zes van de allergroot ste Spaanse opera-vedetten zo goed als zeker eenmalig en voorts is rond de release een re clamecampagne op touw gezet die - bij wijze van spreken - Het Spaanse 'droomteam', bovenste rij (vlnr): Jaime Aragall, Placido Domingo en Juan Pons. Onderste rij: Teresa Berganza, dirigent Garcia Navar ro. Montserrat CabaUt m Jott Cameras. foto cpd rob verhorst

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6