Net sluit zich om Collor de Mello Cubaanse hakken verhogen Castro's aanzien Buitenland Derde vliegdekschip van VS naar Golf 'Moord op Boudiafwas waarschijnlijk komplot' Voorzitter van Lloyd's treedt af DINSDAG 28 JULI 1992 5 Michael Jackson klaagt krant aan londen Advocaten van de Amerikaanse mega-ster Michael Jackson hebben gisteren een ldacht ingediend tegen de Daily Mirror wegens smaad. De Britse krant had een foto gepubliceerd van Jackson en geschreven dat hij verminkt was door plastische chirugie. De Mirror beweerde dat Jackson „een met lidtekens bedekte fantoom is met een gat in zijn neus, één wang hoger dan de andere en met een merkwaardige afgezakte kin". Maffia doodt politieman op Sicilië catania Een vooraanstaande inspecteur van de Italiaanse poli tie die onderzoek deed naar de maffia is gisteravond in de Sicili- aanse stad Catania door onbekende schutters op twee motor fietsen met zijspan doodgeschoten. Volgens de politie is de aan slag het werk van de maffia. De 46-jarige Giovanni Lizzio werd doodgeschoten toen hij alleen in zijn auto van zijn werk onder weg was naar huis. Greenpeace achtervolgt walvisvaarder Stockholm Het schip M/V Solo van de milieu-organisatie Greenpeace heeft maandag in poolwateren bij Rusland een Noorse walvisvaarder achtervolgd. Greenpeace wilde met de ac tie voorkomen dat het schip walvissen doodt. Als een walvis wordt gesignaleerd zal de M/V Solo tussen de harpoen van het Noorse schip en het dier gaan varen. 'Godin' van 8.000 jaar oud in Servië belgrado Bij opgravingen in een maïsveld nabij het Servische dorp Poljna is vorige week een ongeveer 8,000 jaar oud beeldje van een godin opgegraven. Het ruim 50 centimeter hoge beeldje stelt waarschijnlijk de 'magna mater', ofwel moeder van alle go den voor in een zittende houding. Russen mogen vrij valuta opnemen moskou Russen kunnen voortaan roebels vrij en onbeperkt in wisselen voor harde valuta. Wel heeft iemand die een bedrag van meer dan 500 dollar naar het buitenland wil meenemen, toestemming nodig van de centrale bank. Tot voor kort moest een Rus die harde valuta wilde opnemen, een uitreisvisum laten zien en schriftelijk toestemming hebben. Rapper Ice-T schrapt omstreden nummer sydney» De Amerikaanse rapper Ice-T zal zijn controversiële an- ti-politie nummer Cop Killer niet ten gehore brengen tijdens zijn Australische en Nieuwzeelandse tournee in augustus. Het num mer zorgde in de VS voor beroering door de opruiende tekst, waarin wordt opgeroepen de politie te vermoorden. Amnestie voor Filipijnse rebellen Manila De Filipijnse president Fidel Ramos heeft gisteren am nestie verleend aan 4.500 communistische en islamitische rebel len, die gevangen zitten. Daarnaast heeft Ramos aangekondigd het verbod op de Communistische Partij van de Filipijnen (CPP) te zullen opheffen. Vredesakkoord in Tadzjikistan doesjanbe Regering, politieke partijen, religieuze bewegingen en lokale bestuurders in Tadzjikistan hebben gisteren een vre desakkoord ondertekend. De islamitische oppositie in de voor malige Sovjetrepubliek probeert al meer dan twee jaar de com munistische president en voormalige partijchef Rachmon Nabij- ev uit het zadel te wippen. Tragedies blijven Somaliërs achtervolgen nairobi frans van den houdt correspondent Naar gisteren bekend is gewor den zijn afgelopen weekeinde zeker 55 Somaliërs omgekomen toen hun zeilschip zonk voor de kust van Djibouti. Slechts twaalf passagiers konden worden ge red. De Somaliërs, voornamelijk kleine handelaren, werkJui en bedienden, waren in hun dow, een traditioneel zeilschip, op weg naar Jemen in de hoop daar betere toekomstmogelijk heden te vinden. Het schip kwam vrijwel direct nadat het was uitgevaren in een storm te recht, maakte water.en zonk. Pas 36 uur later kwam een red dingsoperatie op gang door een Frans militair team. In de Keniase havenstad Mombassa werd gisteren nog steeds druk onderhandeld tus sen de autoriteiten en het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen over de toekomst van 300 Somalische vluchtelingen wier schip al vijf dagen voor de kust van Kenia dobbert. Esten en Russen slaags in Tallin In de Estlandse hoofdstad Tallin is gisteren een schietpartij uit gebroken tussen Russische en Estlandse soldaten, waarbij twee Russen gewond raakten. Aanvankelijk bezetten Est landse soldaten het hoofdkwar tier van de Russische Oostzee- vloot. Daarop verschenen 40 Russische militairen, die vol gens het persbureau Itar-Tass met geweervuur werden ont vangen. Twee van hen raakten gewond. De Russen veroverden uitein delijk het gebouw en namen 24 Esten gevangen; de rest kon ontsnappen. Het botert al lang niet tussen de Esten en de Russische mili tairen. De Esten beschouwen de soldaten van het voormalige Sovjet-leger als bezetters. Sinds de onafhankelijkheid van de drie Baltische Staten, vorig jaar, dringen zij aönop een onmid dellijk vértrek van de militairen. Wonderlijke getuigenis lijkt zich tegen Braziliaanse president te keren Het net lijkt zich te sluiten rond de nek van Fernando Collor de Mello. De president van Brazilië raakt steeds verder verstrikt in een web van beschuldigingen, waaruit hij zich niet meer lijkt te kunnen bevrijden. De Brazi liaanse pers komt dagelijks met nieuwe verhalen over duistere Financiële transacties die moeten aantonen dat Collor corrupt is. Een poging van een medewer ker om de naam van Collor te zuiveren, dreigt zich tegen de president te keren. Collor's voormalige secretaris Claudio Vieira verklaarde gisteren te genover een parlementaire on derzoekscommissie dat het huishouden van Collor drie jaar geleden een lening van vijf mil joen dollar heeft ontvangen van een Uruguayaanse bank. Dat zou een plausibele ver klaring zijn voor de in opspraak geraakte financiële huishouding van de president en zijn gezin. Volgens verschillende parle mentariërs is de getuigenis van Vieira echter een wanhopige poging van de door andere ge tuigenissen in het nauw ge brachte Collor om zijn presi dentiële hachje te redden. Na het horen van de getuigenis gaf de parlementaire onderzoeks commissie (CPI) Vieira 72 uur de tijd om zijn verhaal met be wijzen te staven. Voor de oppositie staat het echter al vast dat Vieira liegt. Zij hecht meer gellof aan alle spe culaties dat de uitzonderlijk ho ge uitgaven van Collor werden gefinancierd door de van cor ruptie verdachte zakenman Paulo Cesar Farias. In ruil daar voor zou Farias, Collor's vriend en drie jaar geleden penning meester tijdens zijn verkiezings- kampagne voor het president schap, de vrije hand hebben ge had bij het opzetten en leiden van een wijd vertakt 'corruptie netwerk' binnen het overheids apparaat. Volgens de versie van Vieira, werd uiteindelijk maar 3.7 mil joen van de 5 miljoen dollar van de lening aan Collor's politieke campagne besteed, en is met het resterende geld op de lokale markt 315 ldlo goud gekocht als investering. Uit deze investering zijn, volgens Vieira, sindsdien de uitgaven van het gezin Collor betaald. Waarnemers betwijfelen ech ter dat Collor drie jaar geleden, toen hij nog gouverneur was van de noordoostelijke staat Alagoas, in staat is geweest zo'n groot bedrag in het verre Uruguay los te peuteren. Uruguayaanse banken geven vaak zelfs voor kredietwaardige Braziliaanse ondernemers niet thuis. Het verhaal klinkt nog eens extra wonderlijk, omdat de lening, volgens Vieira, was aan gevraagd om Collor's verkie zingscampagne te financieren. Dat en het feit dat de lening pas in 1996, hoefde te worden te rugbetaald tegen een belache lijk lage rente van 2 procent, doet voor de parlementaire op positie de deur dicht. „Een leu gen moet op zijn minst waar achtig lijken, anders dient het als extra bewijs tegen degene die hem verzonnen heeft", al dus senator José Paulo Bisol van de Braziliaanse Socialistische Partij het gevoel van de opposi- WASHINGTON Rtr-DPA-UPI-GPD De Verenigde Staten hebben een derde vliegdekschip koers latenh zetten naar de Perzische Golf om de druk op Irak op te voeren. Volgende week houdt het Amerikaanse leger boven dien twee grote oefeningen met Kuwayt en gaan acht batterijen Patriots richting Kuwayt om dat land te beschermen bij een eventuele raketaanval van Irak. President Bush zei gisteren dat hij niet zal tolereren dat Saddam Hussein nogmaals VN- controles zal belemmeren zoals hij heeft gedaan bij de inspectie van het ministerie van land bouw. Vandaag mag een ploeg VN-deskundigen in het ministe rie alsnog gaan zoeken naar do cumenten over verboden wa pens, maar alom wordt betwij feld of dat nog enige zin heeft. Rolf Ekeus, de voorzitter van de Speciale VN-Commissie die is belast met het toezicht op de ontwapening van Irak, is van morgen in Baghdad aangeko men. De Amerikanen blijven alert, nu de Iraakse leider Sad dam Hussein opnieuw oorlogs zuchtige taal spreekt. Hij zei dit weekeinde dat 'de moeder van alle veldslagen' nog niet is afge lopen. Iraakse media noemden Kuwayt dit weekeinde opnieuw 'de negentiende provincie van Irak'. De Iraakse premier Hamza al- Zubeidi sprak gisteren van een overwinning in het ernstigste conflict tussen de VS en Irak sinds het einde van de Golfoor log. „De aanvaarding door de VN van de Iraakse voorstellen over de samensteling van het inspectieteam is een glanzende overwinning." De VN trokken vorige week het inspectieteam terug dat 18 dagen buiten het ministerie had gewacht op toe stemming het gebouw binnen te gaan. Het nieuwe team zal bestaan uit inspecteurs uit lan den die niet betrokken zijn ge weest bij de Golfoorlog en wordt geleid door een Duitser. Het mysterie rond de vraag wie het Algerijnse staatshoofd Mohamed Boudiaf heeft vermoord, is met de pu- blikatie van een officieel rapport niet opgelost. Een voorlopige versie van het rapport werd zaterdag vrijgegeven door de speciale commissie die met het onderzoek is belast. Het rapport lijkt wel voedsel aan te dragen voor de veronderstelling dat de moord op 29 juni het resultaat was van een zorgvuldig voorbereid com plot. Deze mening werd al eerder ge hoord. Vrijwel direct na de moord liet Boudiafs familie weten dat hij het slachtoffer was geworden van een sa menzwering in de hogere regionen. En wel omdat hij van plan zou zijn geweest korte metten te maken met de corrupte (en machtige) maffia-ele menten in overheidskringen. Afgelopen weekeinde zei Boudiafs broer Amine Benabderrahmane: „Mohamed had een voorgevoel om trent diegenen die verantwoordelijk zijn voor de politieke, economische en sociale stagnatie van Algerije. Hij wilde ze neutraliseren. Het was een race tegen de klok. Als hij drie maan den langer de tijd had gehad, zou er heel wat zijn veranderd. Dat is waar om hij werd neergeschoten. En dat is de hoek waarin de schuldigen moeten worden gezocht."Een zeskoppige on derzoekscommissie sloot zich zater dag in zoverre bij deze mening aan dat zij uitsloot dat Boudiafs moorde naar, een lid van een elite-eenheid die speciaal was gevormd om de presi dent te beschermen, geheel op eigen houtje zou hebben geopereerd. Wat er dan wel aan de hand is ge weest, laat de commissie enigszins in het midden. Maar haar verwijzingen naar „verwerpelijke en misdadige na latigheden" bij het hanteren van de veiligheidsvoorschriften liegen er te gelijkertijd niet om. Zo viel het moment van de moord heel toevallig samen met de eerste keer dat de Groep voor Speciale Op drachten (GIS) optrad om de presi dent te beschermen naast de gebrui kelijke Presidentiële Veiligheidsdienst (SSP). De moordenaar, Leabarek Bou- maraf, was op het laatste moment met een speciale opdracht aan de nieuwe eenheid toegevoegd. Verder bleken ten minste drie leden van de SSP niet op hun post vlakbij de president, bleek de presidentiële am bulance geen werkende medische ap paratuur aan boord te hebben en had de chauffeur geen idee van de kortste weg naar het ziekenhuis. Boudiaf was daarom de laatste van de tientallen gewonden die het ziekenhuis bereik te. Het doek is gevallen voor David Coleridge. Op de trappen van het Lloyd's-gebouw in de Londen- se City bracht hij de pers zelf op de hoogte van zijn aftreden als voorzitter van de grootste Eu ropese verzekeraar. foto Rtr russell boyce londen cees van zweeden Voorzitter David Coleridge van Lloyd's, Eu ropa's grootste verzekeraar, treedt eind dit jaar af. Coleridge maakte dat gisteren zelf bekend op een tumultueuze beleggersver gadering. Zijn opvolger wordt president Da vid Roland van de Sedgwick Group, de op een na grootste verzekeringsmakelaar van Groot-Brittannië. De vergadering was de eerste sinds de rampzalige jaarcijfers werden bekendge maakt. Blijkens die cijfers heeft Uoyd's in 1989 een record-verlies geleden van 6,8 mil jard gulden (Lloyd's maakt zijn jaarcijfers altijd drie jaar na dato bekend). Veel beleggers zijn door de verliezen zwaar getroffen. Zij hadden hun vermogen aan Lloyd's aangeboden als onderpand bij het afsluiten van verzekeringen. Toen Lloyd's aan het einde van de jaren tachtig miljarden aan verzekerden moest uitkeren, werden die vermogens aangesproken. Ve len moesten hun Ferrari's en privé-vliegtui- gen van de hand doen. De enorme verliezen van Lloyd's zijn voor een deel te verklaren uit een reeks van on voorziene rampen, zoals de aardbeving in San Fransisco en het vergaan van het olie platform Piper Alpha. De beleggers verwij ten Lloyd's echter te lage premies te hebben berekend. 'Egypte licht hand met de mensenrechten' cairo ap Egypte licht zo zwaar de hand met de mensenrechten dat de VS en de Europese landen hun hulp moeten opschorten totdat daar verbetering in komt. Dat stelt de mensenrechtenorgani satie Middle East Watch in het rapport 'Achter Gesloten Deu ren'. De Egyptische staatsveilig heidsdienst maakt zich schuldig aan marteling en houdt mensen zonder vorm van proces tot twee jaar vast. Volgens Middle East Watch kent Egypte een lange geschie denis van schendingen van de mensenrechten. Al in de dagen van president Nasser was er sprake van systematische folte ring van politieke dissidenten. Onder Nassers opvolger Anwar Sadat verbeterde de situatie, maar sinds Hosni Mubarak de scepter zwaait is het weer hard achteruitgegaan. In Egypte geldt sinds de moord op Sadat tien jaar gele den de noodtoestand en sinds vijf maanden wordt een klop jacht gehouden op moslim-ex tremisten, waarbij ruim 1.000 mensen zijn gearresteerd. Egypte is met ruim twee mil jard dollar op IsratM na de groot ste ontvanger van Amerikaanse militaire en economische steun. Toeristen en inwoners van Santiago de Compostela verdringen elkaar om een glimp van Fidpl Castro op te vangen. Je krijgt niet vaak de kans een levende legende te zien." FOTO Rtr MANUEL LOPEZ FICUEROA santiago de compostela phil davison the independent Hij kwam, zoals zijn gewoonte is gewor den, in twee Iljoesjin lijnvliegtuigen van Sovjet-makelij. Eén van die vliegtuigen gebruikt hij als afleidingsmanoeuvre om de kansen op een moordaanslag te ver kleinen. Om dezelfde reden sliep hij in hotelsuite 148, in plaats van in de gere serveerde suite 146. De kelner van de roomservice moest een niet aangeroerd ontbijt weghalen. Zijn eigen kok, Toni El Negro (De Zwarte), stond erop iedere fles mineraal water die voor el Jefe Maximo was be stemd persoonlijk te openen, om er ze ker van te zijn dat er niet mee yvas ge knoeid. Fidel Castro is enigszins para noïde en niet geheel zonder reden. De Amerikaanse geheime dienst CIA zou een keer hebben geprobeerd hem te eli mineren met een exploderende sigaar. Tijdens zijn bezoek gisteren aan de oude Galicische hoofdstad Santiago de Compostela, dicht bij de geboorteplaats van zijn vader, bewees de 65-jarige Cu baanse leider dat hij nog steeds een pu bliekstrekker is. Met een grijns op het ge zicht wandelde Castro door de smalle, kronkelende straatjes, terwijl enkele tien tallen inwoners met Cubaanse vlaggen zwaaiden en zijn naam scandeerden. De meeste inwoners verschenen op hun balkon of in de deuropening. Een aantal toeristen zat op terrasjes te genie ten van bier of mejillones (mosselen), toen de metalen stoelen, tafels en eetge rei onder de voet werden gelopen door het circus van media en veiligheidsagen ten. Sommige bewoners produceerden een bescheiden applaus, maar de ipeesten keken geamuseerd naar de voorbijtrek kende optocht van zich verdringende, struikelende fotografen en de in overals en honkbalpetten geklede leden van de Guardia Civil, die waren overgevlogen uit Madrid. Corine van Groningen, een jonge toe- riste uit Utrecht, gilde van opwinding toen ze hoorden wie zich in het midden van de deinende menigte bevond. Alsof het Michael Jackson was. Toen ze een glimp opving van de figuur met grijze baard en olijfgroen legertenue, ver woordde ze de gevoelens van de meeste toeschouwers: „Ik hou niet van zijn idee- en, absoluut niet. Maar je krijgt niet vaak de kans een levende legende te zien." En de legende zelf. die vorige week de Ibero-Amerikaanse top in Madrid bij woonde, vervolgens bij de opening van de Olympische Spelen in Barcelona aan wezig was en Expo '92 in Sevilla bezocht, was inderdaad meer dan levensgroot. Omdat zijn vader een Galiciër was en Fi del met kop en schouders boven zijn gastheren uitstak, moet je wel aannemen dat zijn moeder, een Cubaanse, een uit zonderlijk lange vrouw is geweest. Maar toen hij over de loopplank van een to nijnvissersboot liep, waren zijn laarzen voor het eerst duidelijk te zien en merk ten verslaggevers op dat de vijf centime ter hoge 'Cubaanse hakken' mede debet waren aan de kolossale indruk die de le gende maakte. Toen de Guardia een pad door de nieuwsgierige menigte had gebaand, stapte de Cubaanse leider Santiago's we reldberoemde gothische kathedraal bin nen en deed wat miljoenen pelgrims voor hem ook hadden gedaan. Bij de Poort van Glorie, net binnen de ingang, plaatste hij zijn hand tegen een zuil, waar de handen van talloze bezoekers vijf vingervormige groeven hebben uit geslepen. Volgens de traditie kunnen de pelgrims vijf wensen doen, één voor elke vinger. Eén van deze wensen zal worden vervuld. vertaling margreet heslinga Franse oud-premier Fabius beschuldigd in AlDS-proces PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT Twee Franse advocaten hebben gisteren een klacht wegens 'ver giftiging' ingediend tegen de vroegere Franse premier Lau- rent Fabiu6. Fabius zou in 1985 niets hebben gedaan om te voorkomen dat minstens enkele honderden hemofilie-patiënten via bloedtransfusies besmet raakten met het AlDS-virus. Tegen de toenmalige minister van volksgezondheid, Georgina Dufoix en tegen haar staatsse cretaris Edmond Hervé zijn soortgelijke klachten ingediend. De twee advocaten handelen in opdracht van een patiënt die in 1984 tijdens een operatie met het virus besmet raakte. De aanklacht komt enkele da gen nadat de drie politici als ge tuigen optraden in het spraak makende AIDS-proces. In de loop van 1985 diende de Franse bloedbank, gedurende minstens enkele maanden, willens en we tens met het AIDS-virus besmet bloed toe aan honderden he mofiliepatiënten. Daarvoor staan nu vier toonaangevende artsen terecht. Mede om economische rede nen zou zijn gewacht met het vervangen van de besmette voorraden door verhit en daardoor virusvrij plasma. Zowel Fabius als Dufoix ver klaarden afgelopen vrijdag on der ede dat ze destijds niet op de hoogte waren van de proble - men rond de besmette voorra den van de bloedbank. Hervé zei op 20 juni 1985 op de hoogte te zijn gesteld van het probleem. De besmette voorra den werden echter pas in okto ber 1985 uit de circulatie ge haald. Volgens Hervé volgde hij destijds het advies van alle spe cialisten en was er geen alterna tiefvoorhanden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5