Stormloop op rookonderzoek 'Wij willen Europa, de wereld ons verhaal vertellen' Binnenland Maastricht voert actie tegen drugstoeristen Havermans: 'Ik wist echt niets van tekort' Klant kan prijs produkt vaak met moeite vinden Homburg kan voorlopig verder DINSDAG 28 JUL11992 Geen onderzoek naar zelfmoord in cel den haag Er komt geen strafrechtelijk onderzoek naar de rol van de politie bij de zelfmoord van een arrestant in het politie bureau Waddenweg in Amsterdam. Minister Hirsch Ballin (justi tie) en Dales (binnenlandse zaken) vinden dat na bestudering van het rapport van de rijksrecherche over het voorval niet nodig. Uit het rapport blijkt dat er geen fouten zijn gemaakt. Het slachtoffer werd op 22 juni verhoord. Toen hij tien minuten al leen werd gelaten, verhing hij zich aan een stalen rooster in het plafond. Rheden tegen reclame-affiche Mazda rheden Een affiche van het automerk Mazda, waarop een vrouw met een blauw oog staat, is in Rheden slecht gevallen. Het affiche heeft als begeleidende tekst 'United colours of Ma zda', een satire op de Benetton-reclames. Volgens B. en W. van Rheden getuigt de affiche van slechte smaak, omdat een ver band met vrouwenmishandeling zou worden gelegd. Het stads bestuur heeft bij de Reclamecode Commissie een bezwaar tegen de plaat ingediend, nadat bleek dat de eigenaar van het bill board en het reclamebureau de affiche niet willen intrekken. Rol gemeente in fraude onderzocht den haag Den Haag gaat een onderzoek instellen naar de rol van ambtenaren en gemeenteraadsleden in de fraude bij de Stichting Haags Sociaal Cultureel Werk (SHS). Diverse medewer kers van SHS worden verdacht van subsidiefraude. De betrokken wethouder Van Kampen zegt geen enkele aanwijzing te hebben dat ambtenaren of raadsleden direct bij de fraude betrokken zijn geweest, maar hij hoopt lering te kunnen trekken uit de gang van zaken. „Ook als blijkt dat iedereen volstrekt correct gehan deld heeft, moet de vraag beantwoord worden of er niet eerder ingegrepen had kunnen worden," aldus Van Kampen. Waarschuwing tegen Franse listeriose utrecht» De geneeskundige inspectie en de inspectie gezond heidsbescherming hebben gisteren een waarschuwing laten uit gaan in verband met de epidemie van listeriose een bijzonde re vorm van voedselvergiftigingin Frankrijk. Risicogroepen kunnen in Frankrijk beter geen zachte kazen, paté, ongekookt vlees en rauwe melk consumeren. Sinds 18 maart is in Frankrijk bij 131 mensen listeriose vastgesteld, tegen normaal slechts vijf tien gevallen per jaar. De oorzaak van de infectie is nog niet ont dekt. De waarschuwing geldt vooral voor zwangeren, pasgebore nen, ouderen en mensen met een gestoord afweersysteem. Vijf jaar voor doodslag op nichtje almelo Voor doodslag op zijn 18-jarige nichtje heeft de recht bank in Almelo vandaag een 32-jarige Enschedeër veroordeeld tot vijfjaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling (TBS) met dwangverpleging. De eis was drie jaar en TBS met dwangverple ging. De man, die een verhouding met het meisje had, ontstak in woede toen zij hem eind maart een klap gaf. Hij stompte haar in het gezicht en kneep haar keel dicht. Daarna sloeg hij haar met een moker tot ze dood was. De man wordt in sterke mate verminderd toerekeningsvatbaar geacht. Heerenveen wint skütsjesilen deveenhoop» Het skütsje van Heerenveen heeft maandag giste ren onbedreigd de eerste plaats behaald bij het skütsjesilen in De Veenhoop. Schipper Tjitte Brouwer mocht als eerste starten en gaf deze positie niet meer uit handen. Tweede werd het skütsje van Woudsend, terwijl de Sneker Pan nog net de derde plaats wist te pakken. De skütsjes van Sneek en Heerenveen gaan na aftrek van het slechtste resultaat gezamenlijk op kop in het algemeen klassement. Twee maanden voor oneerbaar gedrag amsterdam Het gerechtshof in Amsterdam heeft maandag een 50-jarige arrestantenverzorger veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van twee jaar wegens schennis van de eerbaarheid en ontucht. De veroordeel de werkte in 1989 op het politiebureau van Barneveld, waar hij binnengekomen arrestanten moest fouilleren en verzorgen. Het hof achtte bewezen dat de man zich in een cel in het bijzijn van een arrestant heeft bevredigd. Enkele maanden later betastte hij een andere arrestant in zijn kruis. Zeven verslaafden aangehouden maastricht anp De Maastrichtse politie is giste ren begonnen met een speciale actie tegen buitenlandse drug gebruikers. Dit gebeurt mede naar aanleiding van de recente gebeurtenissen met drie ver dachten, die na diverse moor den, overvallen en verkrachtin gen vanuit België naar Neder land vluchtten en onder meer in Maastricht verbleven. Van de aanvankelijk voort vluchtige en later gearresteerde verdachten is bekend dat ze in Maastricht regelmatig verdo vende middelen kwamen ko pen. Een van hen. een 29-jarige man die onlangs bekende twee rijkswachters nabij het Belgi sche Hoei te hebben doodge- d_» Zo'n vijfduizend scouts doen mee aan het tiendaagse waterkamp NaWaKa op de Maasplassen in Roermond. De scouts houden r meer bezig met zeilwedstrijden, surfen en vlotten bouwen. foto anp cor mulder ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappe^e Persdienst Burgemeester Den Haag ontkent verwijt den haag anp Burgemeester A. Havermans van Den Haag zegt nooit infor matie gekregen te hebben over de aard en de omvang van de huidige tekorten van de ge meente. Dat schrijft de burge meester in een brief aan de ge meenteraad. „Dat het totale tekort een der gelijke omvang zou aannemen, kwam als een complete verras sing", aldus Havermans. De ge meente Den Haag heeft, zo bleek vorig jaar, ruim 260 mil joen gulden te veel uitgegeven. Havermans reageert op een artikel in NRC Handelsblad van zaterdag, waarin twee top-amb- tenaren stellen dat de burge meester tijdens informeel over- Medici helpen roker met stoppen, roker helpt medici met gegevens Ruim 1500 mensen hebben zich bij vier ziekenhuizen in Nederland aangemeld voor deelname aan een Europees onderzoek naar het verband tussen roken en longziekten. Er zijn maximaal 250 'proefkonijnen' nodig. Volgens een woordvoerder van het Slotervaartziekenhuis bestaat er echter een kans dat het Centraal Comité in Zweden voor een groter aantal in Nederland kiest, omdat het hier meer dan in andere landen storm loopt met aanmeldin gen. tervaartziekenhuis in Amster dam tweehonderd. „De grote stormloop verwachten we mor gen, als de lokale radio en TV aandacht aan het onderzoek hebben besteed", aldus een woordvoerder in Amsterdam. Het onderzoek begint half au- amsterdam anp-gpd Het De Weverziekenhuis in Heerlen kreeg 570 aanmeldin gen, Beatrixoord in Haren vier honderd, het Streekziekenhuis Midden-Twente in Hengelo „enkele honderden" en het Slo- gustus en neemt 3,5 jaar in be slag. Het is een initiatief van het Europese samenwerkingsver band van longartsen Euroscop. De deelnemers worden drie maanden intensief begeleid bij hun poging om te stoppen met roken. In het tweede deel van het onderzoek wordt gedurende drie jaar nagegaan of de achter uitgang van de longfunctie bij rokers geremd kan worden met behulp van medicijnen die bij niet-rokende CARA-patiënten effectief zijn. In heel Europa moeten 2500 deelnemers worden gerecru- teerd door veertig ziekenhuizen. In totaal zijn er enkele tiendui zenden kandidaten. Het onder zoek is van groot belang voor CARA-patiënten en mensen die geplaagd worden door chroni sche bronchitis of longemfy seem, een aandoening waarbij de longen hun elasticiteit verlie zen. „We hopen dat het onderzoek informatie oplevert waarmee voorspeld kan worden of ie mand roker of niet-roker in de toekomst een longaan doening krijgt", legt longarts dr. P. van Spiegel van het Sloter vaartziekenhuis uit. De onder zoekers gaan ervan uit dat aan tasting van de longen in een pril stadium betrekkelijk gemakke lijk kan worden bestreden. Hoewel er de laatste tijd weer meer mensen zijn die een siga ret of sigaartje opsteken, blijkt het niet eenvoudig geschikte proefpersonen te vinden. Deel nemers moeten al minimaal vijf jaar ten minste vijf sigaretten per dag roken. Verder moeten hun longen kerngezond zijn op het moment dat het project be gint. Ook mogen ze geen medi cijnen gebruiken. Bij het ouder worden gaan longen altijd wat achteruit, maar bij rokers gaat die aftake ling vier keer zo snel. Als de ta bakspot echter dicht blijft, komt er acuut een eind aan die ver snelde achteruitgang. Ook dat proces vinden de longspecialis ten buitengewoon interessant. leg verscheidene malen is ge waarschuwd voor onverant woordelijke uitgaven. In het ar tikel ontkent Havermans dit. Volgens de burgemeester hebben de twee ambtenaren hem eind jaren tachtig er wel voor gewaarschuwd dat zich uitgaven-overschrijdingen zou den kunnen voordoen bij de uitgaven voor de stadsvernieu wing, het aangekocht bezit en de bodemsanering. „Het college heeft destijds bewust risico's ge nomen om stagnatie in stads vernieuwing en in de woning bouw te voorkomen. Dat hier mee risico's werden genomen was bekend, en niet alleen bij mij maar bij de voltallige ge meenteraad", aldus Haver mans. Geen uitbreiding produktie door personeelsgebrek den haag anp Schaarste aan personeel is een belangrijke oorzaak dat bedrij ven afzien van uitbreiding van de produktie. Daardoor zijn de laatste twee jaar ongeveer 70.000 banen niet tot stand ge komen. Dat staat in een onder zoek van de OSA, een onder zoeksinstelling op het gebied van de arbeidsmarkt. Ruim de helft van de bedrij ven en instellingen vindt het opnemen van allochtonen in hun bedrijf geen probleem. Daarentegen vindt 28 procent het een probleem dat wel op te lossen, 15 procent ziet het als een onoverkomelijk probleem bij bepaalde functies en 6 pro cent vindt het altijd onoverko melijk. Kroatische militairen 'duiken onder' bij boer op Texel texel arno ruttenbeek Tijdens de speciale actie tegen buitenlandse drugsverslaafden arresteer de de Maastrichtse politie gisteren zeven mensen, foto anp frits wid- dershoven schoten, hield zich enkele da gen schuil in een leegstaande school vlakbij het station in Maastricht. Op dit gebouw, het station en een zogenaamd 'junkenparkje' in de buurt was de actie gericht. Er namen circa tien recher cheurs aan deel. Zij hielden ze ven personen aan onder wie vijf Belgen uit de buurt van Luik, een Engelsman zonder vaste woon- of verblijfplaats en een inwoner van Maastricht. Volgens een woordvoerder van de Maastrichtse narcotica brigade komen gemiddeld dui zend verslaafden per dag in Maastricht verdovende midde len kopen. Onder hen zijn veel buitenlanders die per trein van Luik naar Maastricht reizen. De elf Kroatische militairen, die gisteren hun parachutistenop leiding op Texel moesten afbre ken omdat het ministerie van justitie wil dat zij het land verla ten, zijn gisteravond voorlopig 'ondergedoken' bij een boer op het eiland. Hun raadsman, van wie de naam niet bekend is, denkt van de overheid alsnog de toezeg ging los te kunnen krijgen dat de militairen hun cursus mogen afmaken, voordat zij vrijwillig naar hun land terugkeren. De andere acht Kroaten, die tot de groep behoren, willen in die tussentijd op het eiland vakan tie houden. Gistermiddag stelde de mare chaussee de groep voor de keus: een visum bemachtigen of poli tiek asiel aanvragen. Dat laatste wilden de Kroaten per sé niet. Op 4 augustus moeten ze zich weer melden bij hun legereen heid in Sisak. Daarom zouden de Kroaten vertrekken, maar gisteravond namen ze een advocaat in de arm. De mannen, die tot voor kort deelnamen aan de burger oorlog in Joegoslavië, kwamen vorige week naar Nederland om deel te nemen aan de Nijmeeg se Vierdaagse. Zij willen met hun op Texel behaalde A-brevet in eigen land als intructeur aan de slag. Volgens directeur Rienks van het Paracentrum mogen ze met het brevet echter alleen maar onder begeleiding springen. De leider van de Kroaten is de Nederlandse luitenant-kolonel buiten dienst W. van Noort. Hij is behoorlijk aangeslagen: „Om dat ene meneer Kosto, onze staatssecretaris van justitie, niet wil dat we hier een poot aan de grond krijgen. We moeten een visum hebben." Van Noort laat zich Mister Willy noemen door 'zijn' jongens. Evenals de Kroaten draagt hij een uniform. „Met trots. Ik ben Kroaat met de Kroaten." Van de plotselinge commotie begrijpt Mister Willy niets. Van Noort: „We zijn al tien dagen in het land. Niemand heeft zich er druk om gemaakt. Van Defensie mochten we tot 4 augustus blij ven, maar van Kosto niet. Ze weten dat het vijf weken duurt voordat je een stempel krijgt, als je 't via de ambassade of de consul doet. Voor ieder stuk schorem dat in Amsterdam wordt aangehouden, weet Ne derland een oplossing te vin den, met mijn jongens kan dat zogenaamd niet." 'De jongens' zijn zwijgzaam. Ze spreken nauwelijks Engels en verwijzen voor vragen naar Van Noort. „He is our leader", zegt Damir. Mister Willy wil overal antwoord op geven. Ook op niet gestelde vragen. De Ne derlander afficheert zich als lui tenant-kolonel buiten dienst van het Australische leger. Hij heeft in Korea en Vietnam geze ten met de Aussies. „Ik hoorde vorig jaar van de strijd van de Kroaten en zei tegen mijn vrouw: 'Ik moet dat volk hel pen'. 'Je moet doen wat je niet laten kunt', zei ze. In november ben ik naar Zagreb gegaan." Zijn drijfveer? „Mijn grondige hekel aan communisten. Dat zijn zieke geesten, die deze prachtige mensen hun land en hun vrijheid hebben ontno men." De ene dag vochten ze nog bij Dubrovnik, zegt Mister Willy, de andere dag kregen ze van de hoogste Kroatische bazen de opdracht naar Nederland te gaan. „Voor de Vierdaagse. Om daar Europa, de wereld het ver haal te vertellen van Kroatië." Met achttien man zou hij ko men. „Maar vier werden kort voor de reis doodgeschoten." Van Noort huilt: „Het waren mijn jongens." Drie man raak ten zo ernstig gewond dat ze achter moesten blijven, en met de elf andere Kroatische solda ten trok Van Noort naar Neder land. Is Van Noort een huurling of een ronselaar voor het Kroati sche leger? „Geen van beiden", zegt hij, „Je bent toch geen huurling voor tweehonderd gul den in de maand? En Nederlan ders heb ik nooit aangeworven. Ik werk niet met internationa len, maar slechts met Kroaten. Deze elf jongens zijn mijn leger en mijn lijfwacht." En die parachutistenoplei ding, wat wil hij daar nu mee bereiken? „In de Vierdaagse hebben ze lichamelijke inspan ning gehad, dit is vooral geeste lijke inspanning. Ik wil ze met de normale maatschappij ver trouwd maken, leren omgaan met elkaar, met vrijheid. Boven dien kunnen wc hier onze boodschap uitdragen: dat Kroa tië recht heeft op vrienden, op steun." den haag anp Eén op de drie mensen kan in de supermarkt de prijzen van produkten moeilijk vinden. De helft vindt het vervelend als op artikelen met een streepjescode geen prijsplakkertje zit. Dit blijkt uit een vandaag versche nen onderzoek van de Consu mentenbond. Veel klanten moeten naar de prijs op het schap zoeken en zijn bang dat aan de kassa niet het juiste bedrag wordt afgere kend. Dit laatste blijkt echter mee te vallen. Praktijkproeven van de bond leren dat de streepjescodekas sa's even snel en betrouwbaar zijn als gewone, met de hand bediende kassa's. Dit geldt ook bij aanbiedingen. De duidelijke kassabon bij streepjescodes is een pluspunt voor de klant. Volgens de wet moet de prijs „nabij het produkt" staan aan gegeven. Een ruim begrip, zo stelt de bond. Die vindt het ge zien de klachten toch beter als bij streepjescodes de prijzen niet alleen op de schappen wor den bijgehouden, maar ook op elk produkt apart staan ver meld. Het noodlijdende vleeswarenbedrijf Homburg in Cuijk is voorlopig van de on dergang gered. De be windvoerder van het deels in surséance van betaling verkerende bedrijf ziet kansen voor een door de directie gepresenteerd red dingsplan. Dat plan houdt onder meer het ontslag van 47 mensen in. Boven dien moeten de aan deelhouders op korte termijn twee miljoen gulden op tafel leggen. Alhoewel bewindvoer der mr. H. Emmerig van Homburg voorlo pig akkoord is gegaan met het reddingsplan, is er volgens hem nog geen reden voor groot optimisme. Van alle partijen worden grote offers gevraagd voor de redding van de vlees- verwerker uit Cuijk, be kend van de Kips-Ie- verworst. Zo moet de Nationa le Investeringsbank Bank (NIB), die Hom burg een hypotheek van tien miljoen gul den verleende, zijn vordering flink beper ken om die voor het 'nieuwe' Homburg be taalbaar te houden. Volgens de directie is de NIB daartoe bereid. Ook andere schuldei sers, die nog enkele miljoenen te goed heb ben, moeten een offer brengen. Ook moeten op zeer korte termijn overtolli ge teneinen en gebou wen van Homburg in Cuijk van de hand wor den gedaan om enkele miljoenen binnen te halen. Het gaat daarbij om een bedrijfscom- plex van acht hectare, een waterzuiveringsin stallatie en een presti gieus hoofdkantoor. d'Ancona: Geen bezuiniging in 1993 op sport BARCELONA ANP Minister d'Ancona van WVC heeft besloten ook volgend jaar niet op sport te bezuinigen. /Vis de Tweede Kamer haar daann steunt, betekent dat dat de sport in 1993 weer op 45 mil joen gulden kan rekenen. Dit zei d'Ancona gisteren in Barcelona tijdens haar bezoek aan de Nederlandse delegatie bij de Olympische Spelen. „Ik heb de sport al jaren ontzien en ik doe dat voor volgend jaar ook. Ik ga er van uit uat de ka mer mij zal steunen Mister Willy (voorste rij, derde van rechts) en 'zijn jongens' foto gpd arend nijkamp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3