Europa kan Bosniërs niet weigeren 'Duitsland heeft als enige goed gereageerd' Rode Kruis biedt brood, bed en bad Feiten &Meningen Vluchtelingenstroom ex-Joegoslavië Nederland moet deur openen voor Bosniërs DINSDAG 28 JUL11992 2 WIM STEVENHAGEN Voor de 332 Bosnische vluchtelingen aan de Sloveens-Kroatische grens moeten het wanhopige uren zijn geweest, de uren tussen het bericht dat ze niet naar Nederland mochten en de uiteindelijke toezegging van minister Van den Broek gisteravond dat ze toch konden komen. Overbodige uren van wanhoop. Wat het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen Nederland binnen luttele tijd wist te berichten, hadden de amb tenaren van buitenlandse zaken in iedere krant kunnen lezen: in het voormalige Joego slavië is geen ruimte meer voor vluchtelingen. De regio is vol. BUDAPEST RUNA HELLINGA CORRESPONDENT Hoe onsmakelijk het gesol met Bosnische vluchtelingen in Kroatië de afgelopen dagen ook mag overkomen, niemand kan de 4,5 miljoen Kroaten verwij ten dat ze hun best niet hebben gedaan. In vier maanden tijd zijn er zo'n 600.000 Bosniërs Kroatië binnengekomen, één Bevolking; 22,4 miljoen vluchteling per 7,5 inwoners. Ter vergelijking: in de verhou dingen van ons eigen land zou dat betekenen dat twee miljoen Belgen hun toevlucht in Neder land hadden gezocht. Het merendeel van die vluchte lingen is opgevangen bij gezin nen. Toen die mogelijkheid uit geput raakte, is de Kroatische overheid overgegaan op leeg staande scholen (dat kan alleen zolang de vakantie duurt), ho tels, sporthallen en uiteindelijk op tentenkampen en treinwa gons. Iedereen is het erover eens dat de laatste behuizingen die naam eigenlijk niet verdienen. Nu het zomer is, gaat het nog, maar de winter is in het binnen land van Kroatië vaak aanzien lijk kouder dan in Nederland. Maar de mogelijkheden zijn simpelweg uitgeput, materieel en financieel. In vrijwel ieder dorp, in iedere stad kom je vluchtelingen tegen. Kroatië zit vol. Opvang in de regio is een alge meen erkend principe als het om vluchtelingenkwesties gaat. De vraag daarbij is natuurlijk al tijd: waar begint de regio en waar houdt die op? Op enige af stand is het simpel daarover een oordeel te vellen. Vluchtelingen uit Afrika horen in principe opgevangen te wor den in Afrika, vluchtelingen uit Azië in Azië. Als Hongkong vluchtelingen uit Vietnam te rugstuurt, wordt de Britse kroonkolonie in de rest van de wereld met een scheef gezicht aangekeken. Toch ligt Hong kong niet veel dichter bij Viet nam dan Nederland bij Bosnië. Dichterbij wordt het probleem duidelijk aanzienlijk ingewikkel der. Kroatië is 'de regio', dat is HAARLEM «HANS JACOBS De opvang van een groep van 332 vluchtelingen uit het door oorlog verscheurde Bosnië-Her- cegovina past niet in het beleid van Nederland. Om tot die schokkende conclusie te komen moesten minister Van den Broek (buitenlandse zaken) en staatssecretaris Kosto (justitie) enkele uren beraadslagen. Alsof er over toelating van deze vluchtelingen nog gepraat zou moeten worden. Pas na een verzoek van het Ho ge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties waren de bewindslieden alsnog bereid een uitzondering te maken. Uren na de aanvan kelijke afwijzing kwam gister middag het bericht dat de 332 Bosniërs toch zullen worden toegelaten. Voor deze ene keer dan. Het voormalige Joegoslavië staat in brand. Al meer dan een jaar, maar aan de gevechten komt geen einde. Ruim twee miljoen mensen vooral vrou wen en kinderen, de mannen moeten achterblijven om te vechten zijn voor het wrede geweld op de vlucht geslagen. Vaak gedwongen, met het mes op de keel of het geweer op de borst. Meestal met achterlating van alle bezittingen en gevaar voor eigen leven. Na een barre tocht, vol ellende en leed kloppen ze nu aan bij het 'rijke' Westen. Om hulp, om voedsel, en gewoon om weer een dak boven hun hoofd te krijgen. Kroatië en Hongarije zitten al bomvol. Duitsland heeft alleen het afgelopen week einde al 5.000 Bosnische vluch telingen opgenomen. Er zijn daar al meer dan 200.000 men sen uit het voormalige Joegosla vië. En Nederland? Nederland sluit niet alleen de ogen, maar sluit ook de gordijnen en doet de deur op slot. Het opnemen van vluchtelingen past niet in het beleid. Dat is niet nieuw na tuurlijk. In de jaren dertig wer den joodse vluchtelingen ook zonder omwegen naar Duits land teruggestuurd, desnoods met baby en al over de grens gegooid. Beleid is beleid ten slotte. Hongaarse vluchtelingen ver ging het in 1956 beter, maar dat waren in het midden van de Koude Oorlog dan ook arme slachtoffers van het verfoeide communisme. Op die sympa thie kunnen de Bosniërs niet re kenen. Die rare oorlog is ten slotte hun 'eigen schuld'. In Nederland zijn op dit mo ment volgens schattingen van het Rode Kruis zo'n 10.000 vluchtelingen uit het voormali ge Joegoslavië, waarvan slechts 3500 in opvangcentra. De rest zit legaal of illegaal bij familie of vrienden in Nederland. Geen aantal om van achterover te val len. Geen reden om de deur op slot te houden, als getallen in deze al een rol moeten spelen. Vrouwen, kinderen, baby's ver hongeren aan de Sloveense grens omdat het beschaafde Nederland geen ruimte voor hen wil scheppen. Het besluit van Den Haag is te gek voor woorden. Beschamend. Het wordt tijd voor écht beleid: Open de deuren en grenzen voor de Bosniërs en Kroaten. zeker. Servië ook, maar het is duidelijk dat je de Bosniërs daar niet heen kunnen sturen. Slove nië? Dat behoort tot het voor malige Joegoslavië, dus ligt het voor de hand Slovenië tot regio te verklaren. Oostenrijk, Honga rije, Italië? Dat zijn buurlanden van het voormalige Joegoslavië en ze hebben bovendien histo risch hechte banden met het gebied. Dat zijn goede argu menten om die landen ook tot de regio te rekenen. Europa Maar Europa? Dat schijnt er vanaf te hangen. De Europese Gemeenschap heeft zich het af gelopen jaar intensief met de kwestie Joegoslavië bemoeid. Niemand heeft er ooit aan ge twijfeld dat dat terecht was. Een oorlog in de regio kon je niet ongemerkt voorbij laten gaan, vond ook de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken Hans van den Broek in zijn functie als EG-voorzitter en hij vloog op en neer naar Belgrado, naar Zagreb en naar Brioni. Internationaal was dat volko men aanvaard. De Verenigde Naties bemoeiden zich wel met de zaak, maar lieten het voeren van vredesbesprekingen aan de regio, dat wil zeggen Europa over. Hooguit werd af en toe gemopperd dat die Europeanen er toch maar weinig van terecht brachten. Maar als het om de dramatische vluchtelingenproblematiek gaat, krimpt de regio plotseling danig in. Dan wil niemand nog iets met de gebeurtenissen te maken hebben en dan zijn de meeste Europese landen, Ne derland voorop, 'overvol'. Er zijn uitzonderingen, zoals Zwe den, dat in het afgelopen jaar al enkele tienduizenden inwoners H uit het vroegere Joegoslavië on derdak heeft verleend zonder I zichzelf daarvoor uitvoerig op 1 de borst te kloppen. Met die beperkte visie velt Ne derland, velt Europa een oor deel over leven en dood. Terwijl Den Haag zich afvraagt of er ruimte is voor 332 vrouwen, kinderen en bejaarden, leven tienduizenden in Kroatië onder zeer benarde omstandigheden en zwerven in Bosnië zelf een miljoen mensen rond voor wie geen uitweg is. Er kan geen twij fel over bestaan dat de vluchte lingen uit Bosnië echte vluchte lingen zijn. Als Europa niet in staat is politiek of militair iets voor de Bosniërs te doen, dan heeft het in ieder geval de plicht zijn humanitaire gezicht te to- Stichting Merhamet pleit voor opvang vluchtelingen ROTTERDAM PETER LOUWERSE „Minister Van den Broek en staatssecretaris Kosto voelen zich nu door ons belazerd", zegt woord voerder Podgorica van de stichting Merhamet in Rotterdam. „Maar wij hebben de Bosnische vluchtelingen niet uitgenodigd. Wij zijn er alleen bijgesleept omdat sommige van onze leden indi viduele contacten hebben gehad met de mensen in debus". In het kleine kantoortje van de stichting in Rotter dam staat de telefoon geen ogenblik stil sinds Merhamet in de media wordt genoemd als orga nisatie achter de komst van 332 Bosnische vluch telingen die vast kwamen te staan bij de grens van Slovenië en Kroatië. „Het enige wat wij kun nen doen, is de mensen desnoods tijdelijk opvan gen. Maar Justitie moet uiteindelijk zorgen voor die mensen als ze hier komen". Podgorica, twintig jaar geleden vanuit Sarajevo naar Nederland gekomen en in het dagelijks le ven eigenaar van een restaurant in Rotterdam, vindt dat Nederland op het gebied van de vluch telingenopvang een voorbeeld kan nemen aan Duitsland. „Dat is het enige land dat goed heeft gereageerd, daar zijn vluchtelingen welkom. Mis schien omdat veel Duitsers op vakantie gaan naar Joegoslavië". Duitsland heeft al 3000 Bosnische vluchtelingen opgevangen. In Nederland heeft de hulpactie van Merhamet nog geen cent opgeleverd. „Ik begrijp het niet, er is in dit land altijd veel geld opgehaald voor acties. Wij hebben al verschillende omroe pen benaderd, maar niemand is geïnteresseerd", zegt Podgorica. En dat terwijl de toestand van de vluchtelingen aan de grens schrijnend is. „Die mensen zitten daar zonder eten en drinken, da genlang. Het zijn vooral vrouwen, kinderen en ouderen", beschrijft Podgorica. De Rotterdamse Bosniër vindt dat de westerse landen hadden moeten ingrijpen in de burger oorlog. „Waarom wordt er wel ingegrepen in Irak? Ik begrijp niet dat West-Europa kan toelaten dat op duizend kilometer hier vandaan zo'n bloedige oorlog wordt uitgevochten". In de Ernst Casimirka- zeme in Roermond werd gisteren hard gewerkt om alles in gereedheid te bren gen voor de komst van vluchtelingen uit het voormalige Joe goslavië. FOTO» ANP» FRITS WIDDERSHOVEN Copyright Die Zeit DEN HAAG SANDER VAN VEEN De telefoons staan roodgloeiend, de directeur rent van de ene vergade ring naar de andere en de fax spuwt een continue stroom van berichten. De medewerkers in het hoofdkan toor van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag werken sinds twee weken dag en nacht om op 1 augustus de drie opvangcentra voor de verwachte stroom vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië klaar te hebben. „Het is een hectische tijd", beaamt directeur Cense in zijn kantoor, „we kregen twee weken geleden het ver zoek van het kabinet de opvang te regelen voor tweeduizend ex-Joego- slaven. En dat midden in de vakan- tietijd. Maar we redden het wel". De leegstaande kazernes in Roermond, Den Bosch en Zuid-Laren kunnen volgens hem de vluchtelingen vanaf 1 augustus brood, bed en bad bie den. De opvang van de vluchtelingen uit de voormalige republiek Joegoslavië is de grootste operatie van het Ne derlandse Rode Kruis tot nu toe. Na het eerste overleg met overheid en de Interim Stichting Opvang Asiel zoekers (ISOA) werden afspraken gemaakt hoe en waar ze moesten worden opgevangen. Via de provin ciebureaus van het Rode Kruis werd een leger van vrijwilligers opge trommeld dat de ruggegraat van de actie vormt. „We hebben er nu vier honderd en de hele dag bellen mensen met de vraag of ze nog iets voor ons kunnen doen. Het is fan tastisch om te zien welke reacties er uit de samenleving komen". Per vijftien tot twintig vluchtelingen denkt hij één vrijwilliger nodig te hebben. Daarnaast zijn er tientallen vrijwilligers nodig voor onder ande re de administratie, het oplossen van taalproblemen en de dagelijkse leiding. Ook de logistiek verloopt volgens Cense voorspoedig. „Telefooncen trales, dekens, servies, afspraken met huisartsen uit de omgeving. Je kunt het zo gek niet bedenken of het moet er allemaal zijn. We heb ben vanaf het begin gezegd dat we geen vragen stellen, maar alleen antwoorden geven. En dat gebeurt ook", onderstreept Cense. De kosten van de opvang - „ettelijke miljoenen guldens", aldus Cense - worden betaald door het ministerie van WVC. Van Justitie krijgen de vluchtelingen de status van 'ont heemde'. Op die manier hoeven ze niet de asielprocedure te doorlopen en kunnen ze tijdelijk onderdak krijgen in Nederland. De vluchtelin gen kunnen in ieder geval tot 1 ja nuari in Nederland blijven. In het najaar komen overheid, Rode Kruis en ISOA opnieuw bij elkaar om de situatie te bespreken. Wat er na 1 januari met de 'ontheemden' gaat gebeuren, is ook voor Cense ondui delijk. „De vrijwilligers moeten op een gegeven moment ook weer aan het werk. Je kunt van hen niet ver langen dat ze zich gedurende lange tijd bezighouden met de opvang van de vluchtelingen". Op dit moment zijn er al ongeveer 10.000 Joegoslavische vluchtelingen in Nederland, schat Cense. Rond de 3500 verblijven in asielcentra. De rest zit legaal of illegaal bij familie of vrienden in Nederland.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2