Chinese Draak slaat klauwen uit Olympische Spelen J'6 Delibas en Nijman stijf van zenuwen Succes voor roeipioegen DINSDAG 28 JUL11992 15 Oranje-schema iorgen de volgende ten en KaiCompaR- Bergsma en Peter Burggraaf Soling; Schoonsprlngen: mogelijk plank 15.00 Ben Spijkr iff. Martin Ups N erslag. Marine I n schoolslag van land meterplank 15 00 uur ludo: Chantal Ben Sp.)kers 88 kg van 18.30 •n: mogeli|k Servajs knaven 1 iogeli|k Dirk lan van Hameren en Ingrid Ha- Volleybal:': Zeeland vt Rolhockey: Nederlar Volleybal: Neder 9.00 uur Hockey. OLYMPISCHE SPELEN Stand na drie onderdc<en (schermen, zwemmen, schie ten): 1 Skrzypaszek (Pol) 3372 punten. 2. Zenovka (GOS) 3370. 3. Barranco (Mex) 3246, 4 Mizser (Hon) 3241. 5. Tiberti (Ita) 3231. 6 Starostine (GOS) 3220. 7 Stu 8 Blazek (Ts|) 3211. 9 Knap 3188, 10. Medianceva (Let) 3 Vijfkamp (VSt) 3215 pheide (Dui 80 Landen MANNEN 1 km tijdrit op de baan, fina le: 1 Moreno (Spa) 1 03.342. 2 Kelly (Aus) 1 04,288. 3 Hartwell (VSt) 1 04,753. 4. Gluckhch (Du.) 1 04.798. 5 Capelli (Ita) 1 05.065. 6. Lancien (Fra) 1.0 drews (NZe) 1 05.240. 8 Wielrennen i.157, 7. An Samuel (Tr. klassement: 1 Polen 9627. 2. Verenigde Staten 9514, 4 Hong Tsjechoslowakiie 9412,6. Italië Military, eerste deel dressuur: 1 Baumann (Dui) Alabaster 43,80 strafpunten. 2. Dixon (GBr) Get Smart 44,60, 3. OS 9595, 3 nje 9492, 5 358. 1.05.485, 9 Van Hameren (Ned) 1 05.524 10 Kojima (Jap) 1 05,994, 11 Ve.ps (Let 1 06,074, 12. Kir.tsjenko (GOS) 106.137 13. Me.dl.nger (Oos) 1.06.509, 14. Stirra (GBr) 1 06,522. 15. Haamalainen (Fin 1 06,808 Kwalificatie 4 km achtervolging: 1. Boardman (Eng) 4 27,357, 2. Lehmann (Dui) 4.30, 054 3 Kingsland (Aus) 4.31.033. 4. Anderson 47,20, 4 Haagensen (Den) Discovery 48,80, 5 Plumb (VSt) Adonis 49,60, 6 Bouquet AA 49.80, 7. Mysegas (Dui) Rica Villata (Ita) Day Light 54,60, (Ned) Olympic Bronze 57,60, 21 Paartiespon Fra) Newport do 52,00. 8 1. Van Tuy Rohof (Ned (NZe) 4.32,253, 5. Ermenault (F 6. Sundquist (VSt) 4 34,390, (G0S) 4.35,057, 8. Petersen (D 9 Mathy (Bel) 4.37,288, 10. 4.39.645, 11. Karsnicki (Pol) Knaven (Ned) 4.40,436, 13. a) 4.33,892 Gontsjenkov n) 4 35.904 Beltrami (Ita .39,836, 12 Baidrian (Tsi 2.00.68.6. Chib (Jap) 2.00.64. 7 K.r.tsienko (GOS) 2.00.9 8 Bin Lu (Ch.) 2 02.10. Diana van i (Ned) in de series uitgeschakeld mc (Chi) 400 560. 5. Afonir (GOS) 398.430. 6. Izguerra (Me*) 394.350, 7. Owen (VSt) 392.100. 8. Ribot de Canales (Arg) 384.030 MEDAILLES Skeet, stand na 150 schoten (eerste 24 ge plaatst voor halve finale) 1 Shan (Chi) 150.2. Dryke (VSt) 149, 3 Gonzales (Spa) en Yarur (Per) 149. 5 Tsierkassov (GOS) 148, 6 Bua- bud (Arg) 148, 7 Graves (VSt) 148. 8 Rosset- ti (Ita) 148. 9 Toman (Roe) 148. 10 T.mofe- ievs (Let) 148. 11 Torres Rodriguez (Cub) Ten tijde van Mao werd topsport nog gezien als een drug van reactionairen. Het was ten strengste ver boden om elkaar te over treffen. Na de dood van de partijleider werden oude waarden echter op hun kop gezet. De opvolgers bekeerden zich tot de Oos- teuropese gedachte dat gouden medailles interna tionaal aanzien geven. BARCELONA FRANS DREISSEN GPD-VERSLAGGEVER Voortaan moeten plaatjes van glimlachende winnaars de her inneringen aan bijvoorbeeld de rollende tanks op het Plein van de Hemelse vrede doen verge ten. Hier komen de Chinezen. Een nieuwe sportsupermacht. Atleten, zwemmers en turners. Gedrild voor goud. Mingxia Fu is een dertienjarige hummel. 42 kg licht en amper anderhalve meter hoog. Ze kon eerder duiken dan zwemmen. „Mijn coach bond een touw rond mijn middel en trok me dan na een duik uit het water." Fu werd meteen in het diepe gegooid. Watervrees of niet. Gisteren dook de Chinese dreu mes onverschrokken, elegant, kunstig en met snelheden van bijna 60 km/u van het tien me ter hoge platform. Mingxia Fu, letterlijk vertaald 'de heldere straal van morgen', diepte met enkele duizelingwekkende hoogstandjes het tweede goud op voor haar land. Het sprookje van Mingxia Fu werd geschreven met veel bloed, zweet en tranen. Om vijf uur opstaan. Trainen van 6.00 tot 12.00 en van 14.45 tot 18.45 uur en om 21.30 uur weer naar bed. Tien uur duiken per dag. ruim honderd sprongen in het etmaal. Zesmaal in de week. Mingxia Fu behoorde in een samenleving van 1,16 miljard mensen tot de één miljoen uit verkoren. Schoolkinderen van vier jaar, die de 30 meter bin nen tien seconden konden af leggen en in de zandbak een af stand van 80 cm wisten te over bruggen. Fu werd gescout en gerecruteerd volgens Oostduits model en korte tijd later van huis en haard verbannen om haar op te leiden tot een toe komstig kampioene. „Ik zie mijn ouders slechts twee weken per jaar, maar heb geen heimwee." Mingxia Fu, een dertienjarige hummel van amper 42 kg. veroverde goud bij het torenspringen. Een exponent van een nieuwe sportsupermacht Goed eten, een bed en een gedegen opleiding. „De echte top heeft geen klagen", zegt de model-atlete, die met haar teamgenoten in een volkomen isolement leeft. Elk jaar wordt ze medisch grondig onderzocht en wordt het middenhands- beentje onder het röntgenappa- raat gelegd om te zien hoe de li chaamsbouw zich ontwikkelt. „Behoor je tot de elite, dan geeft dat aanzien voor je fami lie." Veel ouders staan daarom in de rij om de talenten van hun kinderen aan te prijzen. Een en keling slechts bereikt de top en ontvangt als tegenprestatie een kamerappartement met televi sie en koelkast. Plus omgere kend 75 gulden cash per maand, hetgeen meer is dan de inhoud van het loonzakje van een doorsnee arbeider. Mingxia Fu groeide op in een van de 3000 sportinteinaten die China rijk is. Hier heersen orde en tucht en is het voor meisjes van twintig jaar en jonger streng verboden om met een jongen op stap te gaan. Wie zich niet aan het strenge regime kan of wil onderwerpen of te weinig talent bezit, is gedoemd om weer onder te gaan in de grote massa. Slavenarbeid en kadaverdisci pline. Dat zijn twee sleutel woorden in de sport van het moderne China, waar ook het kapitalisme langzaam oprukt. Het land van de eeuwige glim lach geldt bovendien als het laatste bastion waar de staat de commandosport financiert. China stopte dit jaar liefst 500 miljoen gulden in zijn prestige- plan. Daarom worden overwin ningen, zoals die van zwemmer Yong Zhuang en schoonspring- ster Mingxia Fu euforisch beju beld en gevierd door de Partij. De Chinese sporters evenwel voelen zich geen levende recla mezuilen voor een politiek sys teem. Of zoals de zvvaargewich- tige kogelstootster Huang Zhi- hong het uitdrukte: „Politiek in teresseert me niet. Ik amuseer me liever in de karaoke-bar." Sportprestaties worden in China niettemin gezien als een betere propaganda dan de staatsbezoeken van premier Li Peng. Het beetje kritiek wordt op de koop toegenomen. Zo lang er tenminste door de 'hap py few' wordt gepresteerd. Maar ohwee als het fout gaat. Los An geles leverde vijftien gouden plakken op. Seoul slechts vijf. Het kostte de minister van sport zijn kop. China wil zich in Barcelona kost wat kost manifesteren. Ze ker nu Beijing een serieuze kan didaat is voor het olympisch spektakelstuk van het jaar 2000. Er werd een blik psychologen opengetrokken om de sporters van hun aangeboren minder waardigheidscomplex af te hel pen. En het beste uit de voor malige Oostduitse en Russische trainingskeuken werd geïmpor teerd. De trainingsmethoden worden gekoesterd als waren het staatsgeheimen. De afgelopen twee jaar kwam bovendien de invasie van coaches uit de gevallen com munistische bolwerken op gang. Trainers, die voor 200 dol lar per maand werden gecon tracteerd als 'gastarbeider'. Te gelijkertijd laadde China even wel de verdenking op zich naast de geavanceerde trainingsme thoden, ook de dopinggehei- men te hebben overgenomen. Boze tongen beweren dat de sporters meer dan alleen rijst krijgen te eten. De sportwereld vreest de komst van een leger FOTO REUTER gedoopte vechtmachines, dat lachend Mao aanbidt en tegelij kertijd bereid is om zich totaal over te leveren aan de sport. Saillant detail is dat stimuleren de middelen in China op bijna elke hoek van de straat worden aangeboden. De overheid ge doogt dc verkoop. En er vinden geen dopingcontroles plaats. Velen verwachten in Barcelo na een systematische medaille- oogst. Vooral in het zwemmen, turnen en de atletiek. Een olym pische titel loont zich. De goud delvers van nu kunnen een bo nus van 20.000 yen (7000 gul den) tegemoet zien. Mingxia Fu glimlachte gisteren ietwat verle gen op het podium. Zij is de ex ponent van een nieuwe lichting Chinese topatleten. Gedrild voor goud. BARCELONA ANP Orhan Delibas en Jerry Nijman zijn het olympisch bokstoernooi gisteravond beiden met winst begonnen. Delibas had in het zwaarweltergewicht een zware partij tegen de Zuidkoreaan Ki Soo Choi, die hij met winst op punten (3-0) afsloot. Super zwaargewicht Jerry Nijman, in ternationaal onervaren, versloeg de Iraniër Rostami Kia eveneens op punten (9-5). De zenuwen hadden Orhan Delibas in zijn openingspartij toch wel parten gespeeld. „Ik wil graag boksen. Dat wachten en alleen maar trainen roept roch een bepaalde spanning op", aldus de Arnhemmer. Trainer Hennie van Bemmel had het voor de partij al ge merkt. „Hij was erg gespannen en zat vast. Er heeft gewoon te lang geduurd voordat het toer nooi voor hem begon." Het was niet de eerste maal dat Delibas een Zuidkoreaan als tegenstander had. In het voor jaar bij zijn overwinning in het toernooi om de Chemie Pokal had hij ook een Koreaan getrof fen. „Ik weet dat die jongens van het begin af blijven komen. Dat was met deze bokser niet anders." Delibas probeerde van af de eerste gongslag de Koreaan met combinaties en stoten op het li chaam onder druk te zetten. Hij trof Choi verscheidene malen stevig op het lichaam maar toen na de eerste drie minuten de score op het bord verscheen, bleek geen van de vijf juryleden voor een van de boksers een treffer te hebben geregistreerd. „Dat was natuurlijk belachelijk. Ik begreep er niets van. Ik dacht, dan maar in plaats van tien, twintig stoten plaatsen. Die treffers op het lichaam tel len kennelijk niet maar hij heeft er wel verschillende gekregen. Op die manier maken de juryle den de bokssport kapot," stelde Delibas vast. In de tweede ronde zakte de partij naar een laag niveau om dat Choi voortdurend trachtte BANYOLES ANP De Nederlandse vier zonder stuurman heeft zich vanmorgen op het Meer van Banyoles ge plaatst voor de halve roei-fina- les. Bart Peters, Niels van der Zwan, jaap Krijtenberg en Haarlemmer Sven Schwarz ein digde in hun serie achter Australië als tweede. Ook skiffeuse Irene Eijs heeft zich vanmorgen geplaatst voor de halve finale. De biologiestu dente uit Wassenaar eindigde in haar serie als derde. De Nederlandse dubbel vier volgde het goede voorbeeld van Eijs. In hun serie moesten Hans Kelderman, Koos Maasdijk, Ro nald Florijn en Rutger Arisz al leen Frankrijk voorrang verle nen. De eerste drie plaatsten zich voor de halve eindstrijd. De dubbel vier bij de vrou wen. Anita Meiland, Laurien Vermulst, Marjan Pentenga en Harriet van Ettekoven, had geen succes. In de serie werd het kwartet vanochtend derde. De Duitse vier, favoriet voor het goud, won. Gisteren, op de eerste dag van het olympisch roeitoemooi, zijn de Nederlanders gisteren uitge kookt naar verwachte prestaties gevaren. Vier van de acht boten kwamen in actie. Rita de Jong en José de Groot plaatsten zich met de derde plaats in de serie voor de halve finales dub- beltwee vrouwen. Nico Rienks en Henk-Jan Zwolle moesten, gezien het grote deelnemers veld. hun serie winnen om dc halve finales van de dubbeltwee mannen te bereiken. De wereld kampioenen deden dat op su perieure wijze. De twee andere boten werden naar de herkansingen van mor gen verwezen, George van Iwaarden en Kai Compagner vochten tot de laatste meters een duel uit met de Isroaten Bu- zftna en Mnovlc. ZQ wentog met 1.54 seconden verslagen. Skiffeur Frans Göbel wist zich in de tweede serie skiff op voor hand zeker van een verwijzing naar de herkansingen. Hij voer de eerste helft hard, de tweede op zijn gemak en eindigde als zesde. Morgen mag hij het op nieuw proberen. Chauffeurs zijn de weg kwijt Jerry Nijman (rechts) belaagt zijn Iraanse opponent Rostami Kia. EOTO»AP BARCELONA* vast te houden of af te klem men. Delibas scoorde het meest mag zag zich na die tweede ronde toch maar met 1-0 voor staan. „Het was op dat moment benauwd", aldus Van Bemmel. „Je bokser kan dan wel de lei ding hebben, maar één treffer is toch minimaal." De Algerijnse scheidsrechter Chergui had in de laatste drie minuten erg druk. Hij stuurde uit beide hoeken een trainer weg wegens het geven van aan wijzing. Bovendien moest hij de boksers vrij dikwijls met een „break" scheiden. De treffers die Delibas in de laatste fase met links/rechtse combinaties plaatste, waren uiteindelijk be slissend: 3-0. Net als Delibas had jerry Nij man de spanning voor het toer nooi ook gevoeld. „Voor mij geldt niet, dat meedoen belang rijker is dan winnen", aldus de Amsterdammer. „Het zijn mijn eerste Olympische Spelen en ik wil presteren." Nijman leverde in zijn olym pisch debuut een goede presta tie. Kia bleek een massieve te genstander die nauwelijks over enige techniek beschikte. De at letisch gebouwde Nijman: „Zul ke tegenstanders zijn juist ge vaarlijk. Je weet nooit waar de stoten vandaan komen. Het blijft voortdurend opletten." De voortdurend van links naar rechts voorstaan wisselen de Nijman gebruikte in het duel vrijwel uitsluitend zijn linkse. Dat wapen bleek effectief ge noeg om zijn tegenstander op afstand te houden. Halverwege de tweede ronde kreeg Kia van de Amerikaanse scheidsrechter Dusenberry acht tellen rust na een linkse op het hoofd. Nij man, die na de eerste ronde met 2-0 leidde, sloot de tweede af met een voorsprong van 6-1. De achterstand dwong Kia tot een laatste inspanning. Hij trof zijn tegenstander met wilde zwaaistoten. De Nederlandse hoek, van zeer dichtbij vocaal geassisteerd door chef de mis sion Andre Bolhuis maande Nij man tot voorzichtigheid. De Nederlandse kampioen bleef echter lichtvoetig door de ring gaan. Voor de jury had de 29-ja- rige bokser uit Teheran de laatste ronde met 4-3 gewon nen. Het bracht Nijmans over winning echter niet in gevaar. In de Barcelonese verkeers- jungle kan een taxi- of busritje van enkele kilometers al gauw een half uur vergen. Dat is be kend. Maar dat veel chauffeurs de weg niet eens kennen is nieuw en betekent een extra on gemak. Dagelijks worden dui zenden atleten, officials en jour nalisten per taxj en bus kris kras door Barcelona en omgeving vervoerd. Van olympische loca tie naar olympische locatie. Veel van die trips resulteren echter in een heuse sight-seeing-tour. „De chauffeurs zijn voortdu rend de weg kwijt", deed schut ter Jolande Swinkels haar be klag. Dank zij het goede oricn- tatievermogen van haar vader, arriveerde de bus atleten zon dag net op tijd voor de wed strijd. Vooral plaatsen buiten het centrum worden pas na vele tussenstops bereikt. Ondanks de speciale olympische rijstro ken, de redelijke bewegwijze ring en het gebruik van route kaarten. De groeiende irritatie wordt veroorzaakt door buschauf feurs, die van buiten de stad zijn gerecruteerd om een gere gelde pendeldienst te garande ren. Velen kennen alleen de weg naar de Ramblas; bi deze moe* lijke tijden dus een geliefd ori ëntatiepunt. Ook al ligt die niet bepaald op de route. Maar het zijn niet alleen de bus- en taxirijders die regelma tig de weg kwijt zijn. Zelfs een halverwege de route gecharter de politic-escorte presteerde het om een omweg van vele ki lometers te maken en vervol gens met brandende zwaailich ten rechtsomkcerd te maken

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15