Baanrenners: medailles ver weg Nederlandse judoka's ontgoocheld Spanje kijkt in zijn jacht op goud niet op een peseta Olympische Spelen DINSDAG 28 JUL11992 14 Afghanistan laat het toch afweten Barcelona De Olympische Spelen van Barcelona zijn op de valreep toch nog een 'actief land kwijt geraakt. Van de 172 lan den die deelnamen aan de vlaggenparade, blijkt Afghanistan geen enkele atleet te hebben ingeschreven. Alleen de official die de vlag droeg, is present. Kaartenregen bij Polen - Italië Barcelona» Voor de tweede keer in amper vier dagen is een wedstrijd bij het olympisch voetbaltoernooi behoorlijk uit de hand gelopen. Bij Polen - Italië (3-0) deelde de Britse arbiter Don negen gele en twee rode kaarten uit. Italië, kandidaat voor een medaille, beëindigde het duel met negen man. Als organiserend land heeft Spanje heel wat geld in zijn olympische atleten gestoken om af te reke nen met een geschiedenis van louter teleurstel lende resultaten. Want sinds 'Parijs 1900' heeft Spanje slechts 27 medailles veroverd: vijf gouden. 13 zilveren en negen bronzen. Het meest succes volle olympische jaar was 1980, toen Spaanse at leten in Moskou één gouden, drie zilveren en twee bronzen medailles in de wacht sleepten. Bij de laatste Zomerspelen, vier jaar geleden in Se oul, bestond de olympische buit uit één gouden, één zilveren en twee bronzen medailles. Om ervoor te zorgen, dat Spanje op de eigen Spelen van Barcelona eindelijk ook in het rijtje van belangrijke olympische landen kan worden opgenomen, werd vijf jaar geleden de Associatie van Olympische Sporten, de ADO opgericht. De overheid, sponsors, de televisie en de betrokken sportbonden brachten 12.597 miljoen peseta (240 miljoen gulden) bij elkaar en daarmee werd een omvangrijk beursenplan gefinancierd voor poten tiële Spaanse medaillewinnaars. 743 sporters wer den uitgekozen, onder wie ook zeer kapitaal krachtige tennissers als de broers en zuster Aran- chez Vicario of de skister Blanca Ochoa. Uiteinde lijk komen ruim 200 van hen ook deze twee we ken in Barcelona uit. Zij vormen iets minder dan de helft van de Spaanse ploeg, die uit 502 perso nen bestaat: 446 sporters die aan de 'echte' spe len deelnemen en de rest is ingeschreven voor de drie demonstratiesporten. De afgelopen weken is er in de Spaanse media heel wat gespeculeerd over het aantal medailles dat de goed betaalde Spaanse sporters gaan be halen. Minimaal acht, is de algemene verwach ting, met een maximum van 25. 'Zekere' medail les moeten komen van de zwemmer Martin Lo pez Zubero, het waterpolo-team, de wielrenner José Manuel Moreno, het handbalteam (man nen), de kanoër Romas-Sanchez, de tennisster Arantxa Sanchez Vicario, de vrouwelijke judoka Miriam Blanco, het voetbalteam en de zeiler Luis Doreste. Als deze kandidaten succes hebben, heeft Spanje reeds het beste resultaat ooit be haald bij de Olympische Spelen. Volgens de staatssecretaris voor sportzaken, Javier Gomez Navarro, worden de Spaanse olympische deelne mers met hun ADO-beurzen beter betaald dan wie ook van de 10.000 atleten, die in Barcelona uitkomen, met uitzondering dan van de echte professionals onder hen. Als ze ook nog een me daille winnen, kunnen ze rekenen op een extra vergoeding uit het ADO-fonds die varieert van 150.000 gulden voor een individuele gouden plak tot nog altijd 4.600 gulden voor een bronzen plak bij een demonstratiesport". En bij een aantal sporten, zoals het voetbal, zijn de deelnemers ook nog eens verzekerd van een onkostenvergoeding voor deelname aan de spelen. Staatssecretaris Navarra heeft een continuering van het ADO- fonds in het vooruitzicht gesteld ter voorberei ding op de spelen van Atlanta 1996. Maar hij heeft er onmiddellijk aan toe gevoegd, dat de overheid daar niet meer zo prominent geld in zal stoppen als de afgelopen vijf jaar het geval is ge- Spanning breekt Dennis Raven op Een ontroostbare Monique ven der Lee stort zich in de armen van haar trainer Peter Ooms. Baan kwijt, uitkering kwijt en bovendien in het olympisch toernooi simpel wor den uitgeschakeld op ippon. Het zal je maar overkomen. Judoka Dénnis Raven kreeg gisteren een bittere pil voor zijn kiezen. De 25-jarige zwaargewicht werd in de tweede ronde te licht bevonden door de Pool Kubacki. Na ruim een mi nuut was het over en sluiten. Hetzelfde overkwam medaillekandidate Monique van der Lee. De GOS-atlete Goundaren- ko, de regerend Europees kampioene, vormde in de tweede doorgang een on overkomelijk obstakel. Raven stond er een half uur na afloop nog een beetje beteuterd bij. Zijn geld en bijna zijn gezondheid heeft hij voor de judosport opgeofferd. Alles moest wijken voor de Spelen. Op het moment suprè me stond evenwel het angstzweet op het voorhoofd van de 120 kilo zware kolos. „Te veel spanningen in het lijf en gebrek aan ervaring", somde de Zaanlander, lid van Kenamju, zijn tekortkomingen op. „Ik moet schijnbaar alles een keertje hebben meegemaakt om relaxed aan een wedstrijd te kunnen beginnen." Met knikkende knieën en met plankenkoorts verscheen de 2.02 meter lange reus op de vloer. „Het is pas mijn eerste grote toernooi", meldde Raven, die in de eer ste ronde de Fin Salonen nog met de O- soto-gari-techniek aan de kant gezet. Bij vorige grote internationale gelegen heden moest Raven verstek laten gaan. Liefst zes knie-operaties hielden hem aan de kant. Het fragiele scharnier func tioneerde gisteren echter naar behoren. „Het waren gewoon de zenuwen en die vreten aan je conditie." Raven slikte een jaar van opeenvolgende teleurstellingen weg. Eerst was hij zijn baan'-als maga zijnmedewerker kwijt geraakt, omdat hij weigerde een door zijn werkgever opge steld sponsorcontract met een ongebrui kelijk boeteclausule te tekenen. Vervol gens strafte de sociale dienst hem voor zijn uitverkiezing voor Barcelona en werd de uitkering stopgezet. Omdat de 'hulk uit Zaanstad' zijn portie vakantie dagen zou hebben opgesoupeerd. „Van af dat moment was ik helemaal op mijn vriendin en ouders aangewezen." Het verlies tegen Kubacki, de Europees kam pioen van 1989, kwam daarom dubbel zo hard aan. „Ik ga eerst eens met va kantie en bekijk dan of het wel zinvol is om door te gaan met judo. Per slot van rekening zijn mijn knieën bepaald niet meer de beste. Daarnaast moet ik werk gaan zoeken, wat het topsporten uiter aard niet ten goede komt. Aan de andere kant zeg ik: ik heb de hele wereld gezien en altijd met plezier op de mat gestaan. Dat pikt niemand me meer af." Zwaargewicht Monique van der Lee verwerkte haar teleurstelling in haar een tje. De 18-jarige studente trof in Goun- darenko een judoka met pit. Van der Lee had nauwelijks verweer tegen de ontke tende Oosteuropese. „Ik ben zwaar te leurgesteld. Maandenlang kijk je naar deze wedstrijd uit en dan overkomt me zoiets. Het is jammer, maar het is niet anders", luidde het bondige commen taar van de zwaar ontgoochelde Van der Lee. Sprinter Van Hameren tevreden met negende plaats Natuurlijk, stiekem had hij wel eens van een medaille ge droomd. Maar weer wakker geschrokken realiseerde Dirk-Jan van Hameren zich onmiddellijk dat dromen zel den of nooit uitkomen. Daarom reisde hij met realisti sche verwachtingen richting Barcelona. „Een plaats bij de eerste tien zou heel mooi zijn, een olympisch diploma allemachtig prachtig." barcelona cees olsthoorn verslaggever De Utrechtse kilometer-specia list kreeg bijna zijn zin. Als tweede gestart in een veld van ruim dertig deelnemers, scoor de hij een goede tijd van 1.05.524 minuten. Daarmee fi nishte hij ten slotte als negende in het klassement. Tot uitzinnige vreugde van het publiek bezorgde Jose Mo reno Spanje de eerste gouden plak. De regerend wereldkam pioen dook in de laatste rit overtuigend onder zijn concur renten door en verbeterde en passant het olympisch record van de Fransman Pierre Trentin (1968) tot 1.03.342. Het zilver was voor de verrassende Austra liër Sean Kelly en het brons voor de Amerikaan Erin Hartwell, die een andere favoriet, Alexandre Kiritchenko uit het GOS, met le ge handen achterliet. Van een olympische medaille kunnen de Nederlandse baans- porters voorlopig alleen maar dromen. Van Hameren viel niets te verwijten. „Ik heb naar vermogen gepresteerd", stelde de schaatser-van-origine tevre den vast. „Tenslotte ben ik pas een jaar serieus bezig op deze discipline. Dan mag je niet ver wachten dat je jongens met veel meer ervaring en inhoud al kunt kloppen." Van Hameren had zich pas op de valreep gekwalificeerd voor de Olympische Spelen. Na en kele mislukte pogingen verover de hij half juni toch nog een tic ket door in Zürich een nationaal record rijden: 1.04.52. „Die li- mietenjacht zo kort voor de Spelen komt je voorbereiding natuurlijk niet ten goede. Maar ik wilde dolgraag naar Barcelo na, dus ik bleef het proberen." Het mag typerend heten voor de wijze waarop binnen de KN- WU nog steeds tegen het baan- fietsen wordt aangekeken. Het is al jaren een ondergeschoven kindje en zal dat waarschijnlijk wel blijven ook. Alle dappere pogingen van coach Eric Gese- rick ten spijt om het professio neler aan te pakken. Het feit dat de bondssponsor slechts 8300 gulden uittrekt voor de baan (tegenover 250.000 gulden voor de wegselectie) zegt wat dat be treft genoeg. Het is voor Van Hameren geen reden om het bijltje erbij neer te gooien. Integendeel. Hij gaat zich met nog meer enthou- siase richten op de kilometer en de sprint. „Ik heb in korte tijd een enorme vooruitgang ge boekt. Ik was vanavond twee se conden sneller dan een jaar ge leden bij de pre-Olympics op dezelfde baan. Dat geeft de bur ger moed. Al hoop ik wel dat de KNWU ons eindelijk eens seri eus gaat nemen." Servais Knaven, die hopeloos faalde op de individuele achter volging en de kwalificaties af sloot met een teleurstellende twaalfde plek. had het moeilijk genoeg met zichzelf. De kracht patser uit Zevenbergen is een achtervolger die eerst moet warmdraaien voordat hij het beste uit zijn lichaam haalt. Naar mate het evenement vor dert gaat hij steeds rapper rij den. Maar daar schiet je ver draaid weinig mee op als juiste de eerste rit beslist of je jacht kunt maken op een medaille. Je moet in de kwalificaties simpel bij de snelste acht eindigen, wil je kans maken op het erepodi- Olympia's Ronde, die op de weg zeker zo goed uit de voeten kan als op de baan, weet er inmiddels alles van. Vorig jaar bij het wereld kampioenschap in Stuttgart scoorde hij in de schifting de tiende tijd, waama hij in de her kansing alsnog beslag legde op een knappe vijfde plaats. Een prestatie die hem reeds in de wintermaanden deed besluiten om zich voor de Olympische Spelen volledig te richten op de individuele achtervolging. Mede omdat op deze discipline slechts één deelnemer per land mag uitkomen, hoopte hij zelfs een gooi naar een medaille te kunnen doen. Knaven kwam gisteravond op de knusse wielerbaan in Vall d'Hebron bedrogen uit. Neer- lands hoop in bange dagen ging als een drol over de houten pis te. De pil smaakte vanzelfspre kend bijzonder bitter. Knaven deed niet de minste moeite dat te verbloemen. „Het was pet. Zo beroerd heb ik nog nooit ge presteerd. De cijfers spreken voor zich. Ik ben hier amper twee seconden rapper dat tij dens het NK in Alkmaar. En dat is een betonnen, hobbelige baan, die lijkt op een kassei- strook in België." Aan de voorbereiding had het beslist niet gelegen, benadrukte de economiestudent. .Alles is naar wens gegaan. Juist omdat ik altijd problemen heb met de eerste rit, ben ik gisteren extra diep gegaan in in een weer standstraining op de Tenturi. s een volksheld vereerd na zijn gouden kilometer op de olympische v Bij het inrijden voelde ik me ook nog beresterk, maar op het moment dat het moest gebeu ren lieten de benen het afweten. Ik heb er geen verklaring voor. Met zenuwen of druk heeft het niets te maken. Ik was juist hartstikke ontspannen. Geen olympische roem dus voor Knaven. Die is zeer waar schijnlijk gereserveerd voor Carl Boardman. De Brit realiseerde op een speciaal geconstrueerd, futurisch ogend rijwiel veruit de foto»reuter beste tijd op de vier kilometer. Met 4.27.357 minuten liet hij zelfs een officieus wereldrecord noteren. Maar die fantastische prestatie wordt niet in de boe ken bijgeschreven, omdat hij niet alleen over de piste vloog. Volleyballers VS verliezen van jury barcelona» Na vijf uur vergaderen is de vol leybalzege van de Verenigde Staten op Japan omgezet in een nederlaag. De Aziaten hadden na het duel van zondag een protest ingediend tegen een be slissing van scheidsrechter Sa- medov in de vierde set. Van de jury kregen ze gisteren gelijk. De uitslag, 3-2 voor de olym pisch kampioen, werd veran derd in 1-3. De commissie vond dat de arbiter uit het GOS een blunder had gemaakt. Samedov gaf de Amerikaan Samuelson in de vierde set twee keer een gele kaart. Bij de tweede stond Japan met 2-1 in sets en 14-13 voor en was aan de opslag. Volgens de regels had Samedov een punt moeten toekennen aan Japan. Hij verzuimde. De Amerikaanse aanvoerder Fortune reageerde met nogal wat beeldspraak op de uit spraak. „Ik voel me alsof ik be stolen ben en geweld tegen me is gebruikt. Maar de oorlog in de volleybalcompetitie is nog niet voorbij. Wij zijn voorbereid op een lange strijd." Zijn trainer Fred Sturm: „Ik ben blij dat de beslissing uiteindelijk genomen is, want we moesten wel erg lang wachten." Boosdoener Sa muelson: „Ik ben erg teleurge steld, maar ik ben klaar voor de volgende wedstrijd tegen Cana da." Dompeling mist mollet ANP Van de Nederlanders heeft al leen Eric Swinkels nog een kansje op een hoge klassering in het kleiduivenschieten. Hij kon gisteren zijn leidende positie van de eerste dag in het skeet echter niet vasthouden. De 48- jarige wapenhandelaar uit Best miste drie keer de schoteltjes. Hij staat na 150 schoten zes tiende met een totaal van 147. Hennie Dompeling ging aan de hitte (33 'graden) en spanning ten onder. De Badhoevedorper voegde aan zijn twee missers van zondag er nog eens vijf aan toe en staat 42ste. DE SPELEN VAN TOEN De ceremonie 100 meter vrije slag in 1960. Midden de officiële winnaar John Devitt, rechts met gesloten ogen en een wit weggetrokken gezicht de eigenlijke winnaar Lance Larson. foto archief Eén van de absolute topnum- mers op elke Spelen is de 100 meter vrije slag voor mannen, waarvan vanavond in Barcelona de finale plaatsgrijpt. De win naar van dat nummer geldt in feite als de snelste mens te wa ter. Elektronische apparatuur kan tegenwoordig tot een hon derdste van een seconde nauw- J keurig vastleggen wie dat is, maar er zijn tijden geweest dat mé,n het menselijk oog over de volgorde van aankomst liet be- j slissen. En wat dat voor een chaos teweeg kon brengen, bleek bij de Spelen van 1960 in Rome. Favorieten voor de titel waren de Australiër John Devitt en de Amerikaan Lance Larson. In de banen drie en vier streden zij j tot aan de finishwand een woest duel uit. Devitt tikte boven wa ter aan, Larsen onder water. De jury was als volgt gefor meerd. Drie kamprechters, aan weerszijden van net bad op een verhoging gezeten, moesten be palen wie nummer 1 was. Drie nummer 3 was enz. Van de drie kamprechters die over de eerste plaats gingen, za gen er twee Devitt als winnaar en één Larson. Van de drie kamprechters die met het aan wijzen van de tweede plaats wa ren belast, zagen twee Devitt op die plaats eindigen en één Larson. Met andere woorden: het was 2-1 voor Devitt als het om de eerste plaats ging, maar ook 2-1 voor hem waar het de tweede plaats betrof! Een mooie pat-stelling. De oplossing kwam van de voorzitter-kamprechter, een Zweed. Hoewel deze func tie tot dat moment louter be schouwd werd als instructeur en administrateur van de jury, verschafte de Zweed zich plot seling ook stemrecht. Hij had het allemaal duidelijk gezien, zo zei hij, en gaf zijn stem voor de eerste plaats aan Devitt en voor de tweede plaats aan Larson. het verhaal, zo leek Maar daar waren dan nog de tijdwaamemers, drie voor elke baan. Hun klokjes waren elek tronisch in gang ge^et door het startpistool, de aankomst ge schiedde met de hand. De tijd waamemers zaten boven op de finish en hadden beter dan wie ook kunnen zien dat Larson on der water aantikte. Zij drukten af voor Larson 55.0,55.1 en 55.1 sec. De drie tijdwaamemers voor Devitt registreerden 55.2, 55.2 en 55.2. Wat hen betreft was de zaak zo klaar als een klontje: Larson was de winnaar. Maar de voorzitter-kamprechter had weinig op met de tijdwaar- nemers. Hij kraste de tijden voor Larson eenvoudig door en gaf hem evenals Devitt 55.2. Het drieste gedoe van de voor zitter-kamprechter kwam hele maal in een vreemd daglicht te staan toen uit een foto bleek, vanuit welke positie hij de finish had bekeken. Hij had, in een ongunstige hoek, ongeveer 15 meter van de banen drie en vier afgestaan. Dan was er nog een niet-offi- cieel apparaat dat de aankomst vastlegde op stroken papier. Het gaf Larson als winnaar aan. Het werd niet geraadpleegd. Uit al les bleek dat er fouten waren gemaakt, maar desondanks (of juist daarom) wensten de hoge zwemheren er niet meer op te rug te komen, hoewel de kwes tie in de Wereldzwembond nog jaren doorrommelde. RUUD PAAUW

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14