Hockeyteam draagt zege op aan Lejeune Sé Jigi Kadaverdiscipline bij Hongaren Olympischs Spelen Wouda deelt in de malaise Anthony Nesty na vier jaar terug op aarde W-L«, DINSDAG 28 JUL11992 13 Chinese schoonspringster durft alles Barcelona Ming-Xia Fu is een durfal. De Chinese schoon springster werd gisteren met goud beloond. Geen springster waagde zich met zo veel flair van de tien meter hoge toren. Veer tien jaar oud had Fu meer lef dan Jelena Mirosjina (GOS) en de Amerikaanse Mary Ellen Clark, die zilver en brons mochten in casseren. Daarmee is zij één van de jongste winnaressen van het goud in de geschiedenis. Vorig jaar veroverde het meisje uit Wuhan al de wereldtitel. Met acht sprongen verzamelde de Chi nese een totaal van 461,430 punten. De Chinese meisjes misten een dubbele overwinning. De laatste sprong van Jing-HongZhu mislukte totaal. Daardoor moest zij met de vierde plaats genoe gen nemen. Geen dopingtest voor zwemkampioene Barcelona Al op de eerste dag van het olympisch ment heeft het thema 'doping' voor enige opschudding gezorgd. De gouden medaille-winnares op de 100 meter vrij, Zhuang Yong, hoefde zondag, tot frustratie van de Amerikaanse ploeg, geen dopingtest te ondergaan. Er worden tijdens deze Olympi sche Spelen twee zwemmers in de top-vier uitgeloot, zodat niet automatisch de kampioen wordt gecontroleerd. Pikant detail is dat de Chinese winnares tijdens de persconferentie door Ameri kaanse journalisten openlijk verdacht werd van het gebruik van anabolen steroïden. De Amerikanen hebben nu het verzoek in gediend om in elk geval de winnares te controleren. IAAF schrapt atletiekonderdelen Barcelona De Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) heeft op een aantal punten het programma aangepast. Op vrij dag 31 juli vervallen door een geringer aantal deelnemers dan verwacht de series van de 800 meter mannen. Om dezelfde re den gaan ook de series van de 4 x 100 meter vrouwen op vrijdag 7 augustus niet door. Op beide onderdelen komt Nederland uit. Op vrijdag 31 juli is de tweede ronde van de 100 meter vrouwen verplaatst van 18.05 naar 18.45 uur. De tweede ronde van de 100 meter mannen is op dezelfde dag verschoven van 18.35 naar 19.20 uur. barcelona gpd 20-jarige Udenaar en een nieu we teleurstelling voor het Oran- Marcel Wouda heeft niet voor je-negental, dat na anderhalve een opleving kunnen zorgen dag nog niet heeft kunnen im- binnen de Nederlandse zwem- poneren. Diane van der Plaats ploeg. Hij bleef gisteren in het eindigde roemloos als laatste sterke veld ver wijderd van zijn persoonlijk record. Zijn 4.28,57 was slechts goed voor een negentiende plaats. „Dit is klo te", zei hij uit de grond van zijn hart. „Ik ben in een we reldvorm, maar waarschijnlijk ben ik mentaal niet sterk ge noeg. Dit is mijn eigen schuld." Wouda stortte in de tweede helft van zijn race volledig in. Hij had een slecht keerpunt op de schoolslag en zag daarna toppers als Darnyi en Wharton steeds verder uitlopen. Het be tekende een deceptie voor de haar serie op de 200 meter vrije slag. Haar tijd van 2.05,42 mi- Waarschijnlijk nuten was acht se- hen ik mpntaal conden langzamer oen ik memaai dan de snelste vrouw niet zo sterkvan de serie, de jon ge Duitse Franziska van Almsick. Van Almsick benaderde met haar tijd van 1.57,90 het wereldrecord tot op vier-tien- den van een seconde. Van der Plaats legde beslag op de 26ste plaats. Op de schoolslag meng den Kira Bulten (2.37.09) en Martine Janssen (2.41,46) zich niet in de strijd om een fina leplaats op de 200 meter. De spontane ontlading van de vreugde over de moeiza me 2-1 winst op Groot-Brittannië concentreerde zich di rect na afloop rondom Lisanne Lejeune. Collectief storm den de hockey-internationals gisteravond in Terrassa met bloemen de tribune op om de Haagse deelgenoot te maken van de feeststemming. Alle pogingen van de toe gesnelde politiebeambten om die coup te verijdelen ten spijt. alle schijn van dat de visite voor Lejeune een minder vrolijk ka rakter zou krijgen. De drukken de warmte werkte verlammend op de nationale elf. Ofschoon de temperatuur in de avondu ren enigszins zakte van zo'n 32 tot 25 graden bleef het druk kend en benauwd. Hoewel Olt- mans daar na afloop niets van terrassa ad heesbeen De gedwongen vakantie had voor de tachtigvoudige interna tional een dag voor de viering van haar 28ste verjaardag niet beter kunnen beginnen. Want drie weken geleden speelde zich een waar persoonlijk drama voor Lejeune af. Na vier knie operaties en een lang revalida- tieproces leek ze fit genoeg om met haar vernietigende strafcor- ners het nationale team te hel pen in de strijd om de meest begeerde titel op de Olympische Spelen. Maar een sleutelbeen- breuk in een oefenpartijtje maakte aan die illusie definitief een eind. De groep plengde lang en massaal vele tranen om het leed dat hun teamgenote voor de zoveelste keer over kwam. Gisteren stond ze onverwacht en anoniem tussen het Oranje legioen. Maar toen ze daar een maal door haar ploeggenoten was gesignaleerd, hield nie mand de speelsters meer tegen. „Dat zijn nu typisch vrouwen", stelde bondscoach Roelant Olt- mans later vast. „Een mooi mo ment van die Truzen. Bij man nen zou zoiets niet snel gebeu ren. Het zegt iets over deze groep. Het is een hecht team. We zijn hier met zestien mei den, maar feitelijk zijn het er ze ventien." En om die eenheid figuurlijk te onderstrepen heeft chef de mission André Bolhuis, de in Terrassa overigens nog niet ge signaleerde oud-hockey-inter- national, inmiddels al een dag kaart voor Lejeune geregeld om even te kunnen verpozen in het ontoegankelijke Olympisch Dorp. Aanvankelijk had het er wilde weten, steeg het niveau naarmate de verkoeling in het stadion toenam. „We hebben ook overdag in de bloedhitte staan trainen, dus dat lijkt me geen goede verklaring. Ik schrijf onze matige start toe aan de spanning. Ik heb de laatste da gen niet de druk op de ketel ge zet, maar zo werkt het nu een maal vaak met dit team. Als het eenmaal draait zoals op het WK in Sydney zijn we nauwelijks af te stoppen." Desondanks kon hij moeilijk ontkennen dat het late aan- vangsuur voordelen biedt. Ook morgen tegen Nieuw Zeeland begint Oranje om 20.00 uur. Zondag daarentegen acteert Nederland tegen Zuidkorea in de laatste groepswedstrijd op een van de heetste uren van de dag (16.00 uur). Maar dan komt het er wellicht niet meer zo op aan. Een overwinning op Nieuw Zeeland, dat op de openingsdag van het vrouwentoernooi met 5-0 door de Aziaten opzij werd gezet, maakt een plaats in de kruisfinales al zeker. Mede om die reden was de triomf op Groot Brittannië van 'overlevingsbelang'. Of zoals Helen van der Ben, door de blessure van haar schoonzuster eerste cornervrouw, het nader hand verwoordde: „Dit is vooral ook een mentale overwinning." De Amsterdamse, die ko mend seizoen bij HGC op een lager niveau gaat spelen, voelde zelf ook grote druk op haar schouders. Die belasting kon ze echter aan. Want, zo bleek ook tegen de Britse opponent weer, de strafcorner blijft het belang rijkste (handels)wapen van het nationale hockey. Net als bij de mannen een avond eerder te gen het GOS kwam dankzij dat breekijzer de winst tot stand. Eerst werkte Van der Ben in de 32ste minuut een snelle ope ningstreffer van Wendy Fraser weg. waarna Wietske de Ruiter twintig minuten na rust uit een cornervariant (2-1) voor een op leving zorgde. Dat de Britse formatie vervol gens nog enige illusie mocht koesteren op meer, had Neder land volledig aan zichzelf te wij ten. Dank zij het gebrek aan scherpte bij Martine Ohr, Carin- ga Benninga en invalster Mieke- tine Wouters en fabelachtig keeperswerk van Joanne Thompson bleef die hoop le vendig en de spanning groot. Maar de 'frisse' avondwind uit de bergen hield de verhitte kop pies koel. OPSTELLING NEDERLAND: Toxopeus; Steenberghe, Lejeune-Van der Ben, Fokke en Van Nieuwenhuyze- Leendcrs; Thate (40. Lewin), Benninga Helene Lejeune-Van der Ben viert de gelijkmaker tegen Groot-Brittannië als een olympische titel, foto anp Pablo Morales: „Ik was erop voorbereid om niet te winnen." foto reuter barcelona paul berkhout gpd-verslaggever Wonderen bestaan nog, maar worden op de vlinderslag steeds door anderen verricht. Kroonde het olympisch goud vier jaar geleden Anthony Nesty tot meest vermaarde Surinamer ooit, ditmaal deed Pablo Mora les de wereld versteld staan. De recordhouder onttroonde na drie jaar afwezigheid het feno meen Nesty, wiens bronzen af scheid bitterzoet smaakte. „Het zijn vier mooie jaren geweest", zei hij schuchter. Jaren waarin een stadion en een vliegtuig naar hem werden genoemd. Anthony Conrad Nesty, integer maar snel op de 100 vlinder, werd een volksheld en sportambassadeur. „Het waren overweldigende ja ren", sprak de student uit Gai nesville. Hij vyas te bescheiden om er volop van te genieten. Met name de afgelopen weken droeg hij de last van de kam pioen, die zich altijd opnieuw moet bewijzen. Die nooit meer zijn gouden tijd van de vorige Spelen evenaarde. „Dat maakte me nerveus. Maar vandaag was ik redelijk relaxed. Ik ging voor goud, onfortuinlijk genoeg werd het brons. Toch ben ik blij dat ik hier sta." Ondanks het feit dat zijn missie mislukte. Vanavond is hij zwemmer-af, gaat hij als 25-jarige bouwen aan een nieuwe toekomst. Eerst naar Rotterdam, een bezoek aan zijn zuster, dan naar een popconcert van Michael Jack son in Londen. Dan verder zon der vlinderslag, de discipline waarop hij uitblonk. Maar niet alleen Nesty nam gisteravond afscheid in het hete Barcelona, waar het water te warm was voor de verwachte wereldre cords. Ook voor zijn coach Ken neth MacDonald, afgestudeerd in Groningen, kwam het einde van de rit. „Het is geen afscheid met tranen", vond hij. „Met goud was het leuker geweest, maar dit doet geen pijn. Antho ny heeft een fantastische carriè re achter de rug." In het kielzog van de donkere atleet trok MacDonald ook de wereld over. Sinds 1983 bege leidde hij Nesty op alle grote evenementen. „Als je realistisch bent, maak ik dit nooit meer mee. Een talent als Nesty, dat is voor een land once in a lifeti me'. Nederland zal ook nooit meer een Cruijff krijgen." Dat Nesty werd verslagen door Mo rales - en door de vrij onbeken de Pool Rafal Szukala - was frappant. De 27-jarige routinier, goed voor zilver in 1984, stopte in 1988 met zwemmen en ging rechten studeren. Tot de olym pische spirit hem in zijn greep kreeg en hij begon te knokken voor een come back. „Ik was er Het 'andere' Dream Team in Barcelona doet het met 'Mr. Z' op voorbereid om niet te win nen", aldus Morales, die des tijds voor eigen publiek op pijn lijke wijze verloor. „Nesty is im mers een groot kampioen." Amerika werd gisteravond nog een kampioen rijker. Nicole Haislett tikte op de 200 meter vrij het 14-jarige Duitse toptalent Franziska van Almsick uit. Anita Nail (16) verloor daar entegen verrassend van de twee jaar jongere Japanse Iwasaki Kyoko en de Chinese Lin Li (haar tweede zilveren plak). Op de 4x200 vrije slag estafette kregen de Amerikaanse man nen bovendien een opdonder van het GOS. Het kwartet verpulverde het we reldrecord (7.11,95) van de VS, •die ook nog door de Zweden werden verrast. Voorlopig wor den de medailles netjes ver deeld. barcelona paul berkhout gpd-verslaggever 'Mr. Mystery' verspert de nauwe doorgang in zwembad Bemat Picomell. Zijn gouden halsketting baadt in het zweet, het T-shirt is vochtig. Hij lijkt in niets bijzonder, pas op met wat je hem vraagt. Een hostess zegt voorzichtig dat de zwemmer, die hem als zijn schaduw is gevolgd, hier niet mag zijn. De raadselachtige György Zemplényi blaft terug. Dat hij bepaalt wat zijn zwem mers doen. En niemand anders. Want hij is de Godfather van dat andere 'dreamteam' op deze Olympische Spelen, het Hongaarse. Van Tamasz Damyi, Norbert Rozsa, Kriszti- na Egerszegi. .Alleen wat ik hen opdraag moeten zij doen. In ruil daarvoor garandeer ik hun bestaan." Zeker, dat klinkt griezelig. Maar zo wil meneer Z. zijn spel spelen. Hij is de man met de diepe zakken, de multi-miljonair van wie niemand weet hoe hij zijn miljoe nen verdiende. „Ik vertel u een geheim", zegt hij geniepig. „Ik heb dertien bedrijven, ik verkoop wat u maar wilt." Hij laat de zwemploeg over de hele wereld reizen, in januari hoogtestage in Oostenrijk, in febru ari naar de zon op Mauritius, in maart trai nen in Barcelona, in april terug naar het ei gen, zwaar bewaakte trainingscomplex in Szegy. En het loont. Gisteren legde Darnyi de tweede gouden medaille van het Hon gaars zwemmen op de stapel die deze week langzaam zal groeien. Succes te over. En het ontbreekt de atleten aan bijna niets. Alleen aan vrijheid. Zijn ze blij, die zwemmers in dat strafkamp? Egerszegi wel, althans, zij lacht de hele dag. Egér, wordt zij genoemd: Muis. Een opval lende kleur op haar nagels, een voorkeur voor popmuziek. Maar Rozsa, de platte landsjongen, kijkt je met holle ogen aan. Heimwee naar huis? Of slechts teleurge steld? Jaren van beestachtig trainen bracht hem slechts zilver. Te hard getraind? „Ik weet het niet", liet hij meneer Z. vertalen. „Ik heb gedaan wat de trainer van mij ver langde." En Damyi, de onverbiddelijke heerser op de wisselslag die de Amerikaan Namesnik en de Italiaan Sacchi terugwees. Wat vindt deze vrolijke maar ook onpeilbare jongen in het water. Heb jij plezier ondanks de zware opgaves, Tamas? „Het is erg moeilijk om vol te houden, maar ik raak er aan gewend. Het afgelopen jaar was het niet erger dan voor heen.' En meneer Z. vertaalt: „Ik zou het niet erg vinden om door te gaan." Op het podium huilde hij, toen de Hongaarse drie kleur werd gehesen, deze kampioen die bij een sneeuwballen gevecht het licht in zijn linkeroog verloor. „Maar mijn eerste reactie was slechts: wat ben ik vreselijk moe." Moe van zeven jaar schrikbewind. György Zemplényi is slechts de maecenas van deze «i. Tamasz Damyi: „Het afgelopen jaar was het niet erger dan voorheen." bijzondere elite, hij geeft zijn jongens alles. Tamas Szechy is de trainer die het onmen selijke van zijn pupillen eist. Al sinds 1969 brengt hij kampioenen voort. Het zwem men is voor hem een exacte wetenschap. Arbeid is de basis voor alles; straf is gelijk aan opvoeding; de geur van zijn parfum jaagt de sterren al senrik aan. Hij manipu leert hun leven. Damyi zag de jaren van strenge tucht gisteren beloond met zijn der de olympische hoofdprijs. Hij heeft van geld en glorie geproefd. Waarom zou hij lichaam en geest nog langer bloot stellen aan Sze- chy's kwellingen? „Waarom zou ik stop pen", zo kaatst Damyi terug. Vanwege öreg wellicht, zoals Szechy wordt genoemd. De Oude. En de Wijze. Hij introduceerde nieuwe vormen van training. Stretching is daar één van, de Hongaren rekken en strekken zich zo veel uren per dag, daar zou een ballerina doodongelukkig van worden. Ook op het startblok vouwt Damyi nog zijn enkels tegen zijn kuiten. En daarnaast zwemmen zij duizenden kilome ters per jaar. Meer nog dan Marcel Wouda. de Nederlander die ook niet bang is voor af- foto reuter i Damyi zien. Maar niet in de schaduw kan staan. Die wetenschap bevredigt niet alle men sen. Velen menen dat 8Z0Chy nog een ge heim heeft. Doping! Szechy lacht ze uit. Hij weet waartoe het leidt als je dagelijks het hart uit je lijf zwemt en je ziel uitwringt. Het is de toverfluit van S/ediv I eM wer den de tonen gedragen door het commu nistische regime, en nu dus door die Ameri kaanse Hongaar, die plotseling opdook en straks, als het spel voorbij is, even raadsel achtig zal verdwijnen. „Mijn wens is dat het Hongaarse zwemmen in het centrum van de wereld staat." En verder wil hij niet praten. „Kom Boedapest als je me wilt sprekenklink het hatelijk. En Mr. Mystery geeft zijn kaart je: president van het Hongaars zwemmen Want het Hongaars zwemmen zijn zij, he dream-team. Twaalf mensen sterk, zv\ mers, trainers en een geldschieter. „Ik peeteer wat die jongens doen en daarom doe ik dit voor hen terug", zegt meneer Z. Damyi luistert niet, Rozsa zwijgt en Egers zegi lacht. Maar zij lacht altijd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13