Jf 'Katwijk, de Bahama's van Nederland' Eigenlijk gaat er niks boven plastic 'Ook met een Corsaatje gaat er een verkoper mee' Verzamelaar acht singletje niet kansloos tegen de cd Het Gesprek van de Zomerdag 'Corruptie in het spel' Zuid-Holland: geen vaste spertijden voor bruggen DINSDAG 28 JUL11992 ERWAAN Ze zitten niet lekker, ze roesten onder je kont vandaan en toch zijn de 'bistro-stoeltjes' erg populair. foto hielco kuipers Een felgroene papegaai zingt een onverstaanbaar lied. De stem van het dier komt nauwe lijks uit boven het lawaai van de wind, die het dak doet klappe ren. Om het allemaal nog gezel liger te maken meldt een bordje dat de koffie klaar is. Er is echter nog geen enkele gast ingegaan op de uitnodiging. Maar dat komt misschien omdat het maandag is en vroeg in de mid dag. Dat het 'tuincafé' in het Ter Aarse tuincentrum Intratuin op dit moment leeg is, doet er niet zoveel toe. Daar gaat het nu even niet om. We kijken naar de inrichting van de koffiehoek en zien rotan stoelen staan. De ta fels hebben een marmeren blad. „De nieuwste trends bij Intratuin", staat op een span doek, een eindje verderop. Rieten tuinmeubelen zullen dit jaar dus wel helemaal 'in' zijn, denkt de argeloze bezoeker. Maar dat is niet helemaal waar, melden twee verkopers. Rotan stoeltjes zijn wel iets populair der geworden. Maar wat dit jaar echt loopt als een trein dat zijn de gietijzeren bistrostoeltjes. Smalle stoeltjes met een houten zitvlak en een ijzeren onderstel. „Wij hebben ze niet meer, ze zijn uitverkocht." Goed verkocht worden deze zo mer ook de mosgroene kunst stof tuinsets. „Volgend jaar zie je die ook veel", weet de verko per al te vertellen. Hij maakt dus direct een einde aan het misverstand dat plastic hele maal uit zou zijn. Dat die witte snackbarstoelensuper-burgelijk zijn. Dat ze echt niet meer kun nen, vooral sinds ze vreselijk zijn afgekraakt in een televisie programma van Koot en Bie. „De witte plastic stoelen wor den nog steeds het best ver kocht. Ze blijven altijd wel goed draaien. Kunststof is tenslotte het gemakkelijkst in het ge bruik", vertelt de verkoopster van het tuincentrum in Ter Aar. Een medewerkster van tuincen trum Van Winsen in Warmond heeft echter een heel andere mening. „Plastic gaat er een beetje uit", zegt zij. „Hout en romantiek zijn in." Maar ze zegt dat misschien omdat zij zelf geen kunststof verkoopt. „Van wege de concurrentie. Je moet het heel goed doen, of je moet het niet doen." Bakker in De Zilk doet het goed. Een flinke hoek van het immen se tuincentrum is ingeruimd voor meubilair. Ook voor plas tic, want 'kunststof hou je al tijd', denkt werkneemster San dra Koster. Maar toch: de wat duurdere witte stapelstoelen die lopen deze zomer voor geen meter. Andere jaren telden mensen er nog weieens zo'n vijftig of zestig gulden voor neer. Misschien omdat ze er toen net waren, veronderstelt Sandra. „De meeste mensen kopen van die witte stoeltjes om erbij te hebben, voor verjaar dagen en zo. Daarom nemen ze net zo lief de goedkopere, voor 15 gulden per stuk." Ook Bakker verkoopt 'ontzet tend veel' mosgroene plastic tuinsetten. Een nieuwe trend dit jaar, vertelt Koster. „Vorig jaar hadden we er wel stoelen van, maar geen tafels. Nu verkopen we echt complete sets." Zeer populair zijn in De Zilk ook de houten klapstoeltjes, die ook hier de naam 'bistro-stoeltjes' dragen. Mensen kopen ze het liefst in groen en vooral voor de show, zegt Koster. „Want het zit niet echt lekker." Daarom nemen de klanten er ook van die grote 'relax-stoelen' bij. Van kunststof, inderdaad. Koster heeft zelf ook beide soor ten meubilair. De bistro-set ('groen, hoe kan het ook an ders') omdat ze die leuk vindt en de kunststof stoelen omdat die nu eenmaal veel lekkerder zitten. Dat gietijzer is ook wat moeilijker te onderhouden, geeft ze toe. „Het roest onder ie kont vandaan." Maar dat vindt ze juist leuk, want het moet er allemaal 'oud uit zien'. Het tuincentrum in De Zilk heeft geen tuincafé maar ge woon een koffieshop. Er zijn maar weinig gasten. Maar dat doet er niet zoveel toe. Daar gaat het nu even niet om. We kijken naar de inrichting van de koffiehoek en wat zien we? We zien plastic stoelen staan, in wit en in zwart. En onder de geel met grijs en witte kleedjes staan witte tafels. Van kunststof. Dit is de vierde aflevering van de rubriek Zomerwaan, waarin 'trends' en 'rages' van de zo mer van 1992 aandacht krij gen. Een proefrit in een auto van 187.000 gulden en weg was 'ie. De bestuurder wilde het wagentje even aan zijn vrouw laten zien. Dat overkwam een Wasse- naarse Mercedes-dealer vorige week. De Harley-Davidson die de 'klant' had achtergelaten, was gestolen. Is het zo gemakkelijk om een dure auto te ste len? Een rondje langs een aantal regio nale autodealers. GJ. Hoogervorst, bedrijfsleider Mer- - cedes-dealer LIAM in Leiden: „De Bovag waarschuwt autodealers ge regeld voor dit soort praktijken. Wij verbieden onze verkopers dan ook om zo maar een auto mee te geven, tenzij het om een vaste klant gaat natuurlijk. Maar als er een verkoper meegaat, worden er toch nog trucs uitgehaald. Bekend is dat de bestuurder opmerkt dat-ie wat hoort bij het achterwiel, de verkoper stapt uit om te kijken en weg is de auto. Soms zijn er handlan gers bij betrokken, die gaan er dan naast rijden en wijzen op het achter wiel. Als een vreemde hier een proefrit komt maken, dan vragen we altijd om legiti matie. Als-ie niet in onze buurt woont, dan verwijzen we hem naar de dealer in zijn eigen regio. Als iemand als on derpand een andere auto achterlaat, controleren we altijd even of die wagen wel op zijn naam staat. Je merkt wel dat er een zekere gêne bij verkopers bestaat om dat soort dingen te vragen. Bij ons bedrijf zijn we nog nooit opge licht. Laat ik dat afkloppen". J. Laman, directeur Motorhuis bv, Opel-dealer: „Ik vind het zielig voor die auto-dealer, maar het is natuurlijk erg onverstandig wat er is gebeurd. Als ik naar een juwe lier ga en een duur horloge pas, moet ik niet aankomen met het verhaal dat ik het even aan m'n vrouw wil laten zien. Tenzij ik een goede klant ben na tuurlijk. Zo gaat het bij ons bedrijf ook. Vaste klanten krijgen een auto mee. Als we iemnand niet kennen, rijdt er altijd een verkoper mee; ook als het om een Cor- sa gaat, want die vertegenwoordigt ook veel geld. En dan nog is het oppassen. Want er zijn meer trucs dan jij en ik kunnen verzinnen." Rik van der Linden, woordvoerder BMW-dealer Rob Gorris in Leiden. „Wij laten nooit iemand alleen in een auto van die prijsklasse. Er gaat altijd een verkoper mee. Bij minder dure au to's vragen wij het rijbewijs of maken wij daar een copie van. Als we het dan nog niet vertrouwen vragen wij ook nog hun paspoort. De meeste mensen die wij hier binnen krijgen zijn klanten die wij al jaren kennen, van wie wij alle gegevens heb ben. Die vertrouw je natuurlijk, want je hebt met hen een relatie opgebouwd. Maar die hoeven bijna ook nooit een proefrit te maken want die weten wel wat ze willen hebben. Wij hebben zeker ook zeer dure auto's in de zaak. Een van de duurste, de BMW 850 kost zo'n 2,5 ton, staat ech ter alleen bij de importeur. Die heeft ook de regel dat er in alle gevallen een verkoper meegaat. Naar mijn weten, ik werk hier nu 3,5 jaar, is bij dit bedrijf nog nooit iets der gelijks gebeurd". C. van der Plas, directeur Van der Plas BMW in Katwijk. „Wij hebben over het bericht vanmor gen al zitten filosoferen hoe dat kon gebeuren. Ja, het is verschrikkelijk wanneer je dat overkomt. Bij ons is het nog niet gebeurd, even snel afldoppen. Maar het is bijna niet te voorkomen. Natuurlijk gaat er altijd een verkoper mee, maar wanneer die er onderweg uitgezet wordt, ben je ook machteloos. Voor het bedrijf is het een ramp. De verzekering keert namelijk geen cent uit. Je geeft immers alles aan zo'n kerel mee, dus er is zeker geen sprake van diefstal. Dit is een geval van verduiste ring en dat is niet gedekt. Wel wanneer er sprake is van, bijvoorbeeld, braak. Maar een auto die na een proefrit spoorloos raakt, is een hard gelag. Dat kan ik je wel vertellen. Het lijkt erg dom wanneer je zoiets overkomt, maar dat is het toch niet. Het heeft niets te maken met intellect. Zo'n man komt binnen, ziet er keurig uit, komt goed uit z'n woorden. Komt misschien dan ook nog voorrijden met een nieuwe Mercedes, hoewel dat hem weer verdacht maakt. Het heeft alle maal met intuïtie te maken. Een kwes tie van taxeren". Het zijn er om precies te zijn 7085. Dat weet Oegstgeestenaar Rudolf Veltman heel zeker want hij registreert zijn nieuwe aan kopen nauwgezet in een schrift. Wanneer hij is gaan verzamelen weet hij niet meer. En wanneer hij ermee stopt weet hij ook nog niet. Want volgens hem is de single nog niet kansloos tegen de cd. Vooral in Engeland komen er tegenwoordig van kleine labels nog steeds zwarte schijven van vinyl uit. „In Nederland bestaat dus ook een kleine kans dat de single overleeft. Ja, de single voor het grote publiek heeft af gedaan, maar voor pas begin nende groepen is het relatief goedkopere vinyl nog steeds de oplossing", zegt verzamelaar Veltman. De 41-jarige muziekliefhebber kenschetst zichzelf als een 'kind van de jaren '60'. „Toen kocht ik van het spaarzame zakgeld af en toe een singletje. Van de Kinks, Stones of de Nederbeat. Dat werden er steeds meer naarmate ik ruimer in het geld kwam te zitten. Op een gegeven moment blijk je er zoveel te hebben dat je mag spreken van een verzameling." Na het besluit van eigenaar Breukhoven van de Free Re cordshop om te kappen met de verkoop van singles, denken deskundigen dat het definitiefis afgelopen met de bakermat van de popmuziek. Het kan Velt man echter niet bepaald in pa niek brengen. „Die populaire muziek kocht ik toch al niet. Voor die top-40-platen denk ik dat dit wel eens de doodsteek kan zijn. En dat kan mij dus niet zoveel schelen." Veltman richt zich vooral op nieuwe muziek die bij voorkeur bij kleine, duistere en eigenzin nige maatschappijtjes uitkomt, bijvoorbeeld van het Subpop- label. „Dat zijn de zogenaamde independent labels, kleine maatschappijen die van het vi nyl gebruik blijven maken om dat de cd te duur is. Arme groe pen kunnen zo toch een beetje bekend worden. Ik zie het nog niet gebeuren dat dit op korte termijn verandert. Ook is er in - Engeland voor de singles nog een enorme markt." Een origineel van Elvis Presley's Jailhouse Rock met gave hoes, dat laatste vooral niet vergeten, kost op de tweedehands markt een vermogen, als die al wordt aangeboden. Maar de prijzen van niet al te oude singels gaan inmiddels dezelfde kant op: omhoog. Singles uit de begintijd van een hardrockband zoals Nirvana, dus nauwelijks twee jaar oud, brengen nu al aan zienlijke bedragen op. Vooral aan de andere kant van het Ka naal. „Een aardig voorbeeld van hoe de prijs wordt opgedreven is de Engelse band Wedding Present. Vanaf januari dit jaar hebben zij elke maand een singletje uitgebracht. De eerste twee schijven doen nu al zo'n 100 gulden per stuk, moet je na gaan. Het gaat dan toch om een oplage van 10.000 exemplaren. De laatste uitgave in juni heb ik onlangs gekocht voor 8 gulden." Een half jaar geleden heeft Velt man dan de sprong naar de cd gewaagd. „Het is me niet mee gevallen. Ik blijf de voorkeur ge ven aan de vinylpersingen. Kijk, de muziek van the Beatles, Beach Boys en the Kinks is des tijds gemaakt om afgespeeld te worden op een armzalige mo no-piek up. Ook komen zij tot hun recht in een matige autora dio. Maar op de cd gaat alle ma gie verloren. Het geluid pakt niet, het hangt als los zand aan Single-verzamelaar Rudolf Veltman uit Oegstgeest blijft geloven in zwarte schijven. FOTO JAN HOLVAST elkaar." Dat ook de hitparades zo langzamerhand rijp zijn voor het museum, doet Veltman niets. Dat stelde volgens hem al lange tijd niets voor. „Ik weet nog dat vrienden van de Golden Earring, wanneer een nieuwe single was uitgekomen, massaal naar de platenzaken stapten om te informeren of de nieuwe al binnen was. Niet om te kopen, maar wel om bij de platenboer belangstelling te wekken. Werd er geen geen plaat gekocht, maar het was wel voldoende om die week op 25 de top veertig binnen te komen. De industrie die erachter zit zorgt er al jaren voor dat er geen eerlijke compe titie is. Vroeger in de jaren '60, waren de hits nog echt van kwa litatief hoog niveau." MEINDERT VAN DER KAAIJ DE ERGERNIS VAN. N.N. uit Oegstgeest Er was eenseen jonge vrouw. Zij woont in een knus huisje in een knus dorpje, en 's avonds zit zij vaak knus op de bank met haar hond op schoot. Deze hond is zo vrolijk als een cocker spaniel, zo attent als een border colley, zo snel als een greyhound, zo waalczaam als een Duitse herder en apporteert als de beste labradors. De jonge vrouw houdt veel van haar hond en ze lopen samen meer dan Nelli Cooman, fietsen meer dan Erik Breukink en verslijten meer tennisballen dan Boris becker. De hond loopt netjes aan de riem, loopt los waar dat niemand hindert en ongelukkig neergelegde hoopjes worden opgeruimd. En., er was eens... een dieren arts uit Katwijk die in deze krant van 24 juli verklaarde dat pit bull-eigenaars 'aso' zijn. Dit zul len velen met hem eens zijn. Ik niet... want de vrouw uit boven staand verhaaltje ben ik en de hond is mijn pitbull. Stigmatise rende uitlatingen als die van dierenarts Snel zijn de zoveelste klap in het gezicht van de te goeder trouw zijnde eigenaars, die niemand overlast willen be zorgen en zeer geschokt zijn door de recente gebeurtenissen. Het scheelt niet veel of ik durf mijn hond nog slechts ver momd met donkere zonnebril mee naar buiten te nemen. Er zullen altijd honden zijn die aantrekkelijk zijn voor lieden met duistere motieven. Van daag vaak de pitbull, morgen de vul maar in. Als hel bijvoor beeld met de rottweiler-liefheb bers in Nederland dezelfde kant opgaat als in Groot-Brittanië dan staat de rottweiler eigenaar straks dezelfde criminalisering te wachten als de pitbull nu. Lieden die met een Porsche steevast de snelheidslimiet overschrijden zou men kunnen gebieden zich voortaan in een Lada voort te bewegen en lie den die steevast met honden de 'overlast-limiet'overschrijden. zou men kunnen gebieden het voortaan bij een hamster of ca via te houden. De doffe dreunen daverden van het scherm af. Een Angolees bokste afgelopen zondagavond in Barcelona tegen een Austra liër. De Aussie kreeg een ver schrikkelijk pak slaag. Maar wie schetst onze verbazing toen de scheidsrechter na afloop van de driemaal drie minuten de arm van de Australische bokser om hoog hield? Stonk deze beslis sing niet aan alle kanten? De jurering van het onderdeel boksen op de Olympische Spe len lijkt hoogst dubieus, om niet te zeggen oneerlijk. Een Nami- bische vechtmachine, die op dezelfde zondagavond een te genstander tegen zich kreeg die net zoveel tegenstand bood als een zak meel in de regen, wachtte hetzelfde lot als de An golees. Ook hij verloor de partij. Wat vinden de boksspecialisten nu eigenlijk van deze gang van zaken? Theo Huizenaar, die zijn sporen voor de bokssport heeft ver diend, heeft wel een verklaring voor deze vreemde jurering. „Het is bekend dat de grote lan den invloed uitoefenen bij dit soort beslissingen. Als ze niet willen dat zo'n gevaarlijke bok ser als die Angolees straks tegen hun jongens uitkomt, laten ze hem gewoon verliezen." „Maar een ander punt is dat door de hoofdbeschermers die de amateurs dragen de knockouts ook behoorlijk wor den gemaskeerd. Ga je normaal gezien van een harde, zuiver ge plaatste, stoot op je broodmo len tegen het canvas, met die hoofd beschermers ligt dal an ders. Je kunt dan veel meer heb hen. En als ze een paar series hebben geïncasseerd staan ze als wezenlozen in de ring. Ik vind het boksen trouwens toch niet meer echt intelligent. Ze blijven maar slaan. Vroeger zocht je naar een opening, je spaarde je krachten en bleef kij ken. En dan sloeg je toe." De Leidse bokser en ex-boks schoolhouder Dik Snik vindt de scheidsrechters in Barcelona evenals Huizenaar erg matig. „Ze geven waarschuwingen waar die niet gegeven hoeven te worden. En die beslissingen zondagavond - daar begreep ik echt geen ene moer van. Ik ben het wat die hoofdbeschermers betreft eens met Theo I luize naar. I let gevolg van die dingen is ook dat de jongens veel te veel met hun hoofd gaan wer ken." Ex-sportschoolhouder Aad van der Luit vindt deze beslissingen een 'schande' voor de boks sport. Twee krankzinnige uit slagen. Het kan niet anders of hier moet corruptie in het spel zijn geweest. Nu weet ik natuur lijk wel dat een bokswedsstrijd moeilijk te jureren valt, maar de winst van die Angolees en die Namibiër was zo evident. Je zou bijna verwachten dat de scheidsrechter had ingegrepen na de beslissing." CEESVANHOORE. Er komen geen vaste spertijden voor plezier- en beroepsvaart voor de Zuidhollandse bruggen. Dit antwoordt het dagelijks bestuur van de provincie op vragen van D66-statenlid H. van Woerden. Voor een aantal bruggen gelden al spitsuursluitingen. In Leiden gaan de bruggen (Zijlbrug, Wilhelminabrug, Spanjaarsbrug, Lam- mebrug en Leiderdorpsebrug) tijdens spitsuur niet open voor ple- ziervaart. De Steekterbrug in Alphen, de Oude Haagsche Schouw brug en de brug in de A4 bij Leiderdorp gaan tussen 7.00 en 9.00 uur en 16.00 en 18.00 uur bovendien niet omhoog voor beroeps vaart. In de beantwoording van de vragen stelt de provincie verder dat een sluiting alleen voor pleziervaart lang niet altijd een goede op lossing is. In het smalle gedeelte van Oude Rijn in Alphen aan den Rijn zouden volgens gedeputeerde staten zeer onveilige situaties ontstaan, omdat de beroepsvaart tussen de wachtende plezierjach ten door zou moeten manoeuvreren. AGENDA Onderzoek Consumentenbond naar verdeling lasten: DINSDAG 28 JULI Katwijk Toeristenmarkt in het centrum (Prin- cestraat - Voorstraat - Andreasplein), tot 21.00 uur. 3e Open Avond van de KNZHRM in het Boothuis op de Rijnmond, van 19.00 tot 21.30 uur. Leiden Sjoelen bij Speeltuinvereniging Ste venshof, C. van 8ruggepad 2, aan vang 20.00 uur. Noordwijk Historische rondwandeling in Noord- wijk Binnen, start bij het Raadhuis, Voorstraat, om 19.30 uur. Warmond Open Warmondse Snooker Kam pioenschappen in Jumbo Snooker Centre, Veerpolder, aanvang 19.00 LEIDEN/REGIO ERIC JAN WETERINGS Wonen in Leiden is ongunstig tot zeer ongunstig, terwijl de gemiddelde Katwij- kcr op een koopje woont. Ook Alphena- ren en Leiderdorpers moeten flink in de beurs tasten voor hun gemeentelijke voorzieningen, terwijl inwoners van Noordwijk weer absoluut niet mogen mopperen. Dat blijkt uit het jaarlijkse onderzoek dat de Consumentenbond deed in 187 plaatsen naar gemeentelijke tarieven en lasten. Nederlandse gemeenten brengen hun burgers gemiddeld twaalf procent meer in rekening dan vorig jaar, tegen gemid deld negen procent extra in de jaren daarvoor. Vooral kosten voor milieu maatregelen drukken zwaar op de ge meentelijke huishoudboekjes. Het groot ste deel van de eigen inkomsten van ge meenten - iets meer dan de helft - komt nog altijd uit de onroerend goedbelas- ting. Het riool- en reinigingsrecht zijn vrij wel overal gestegen. Vooral de prijs voor het ophalen van huisvuil is in vrijwel alle gemeenten zeer fors omhooggegaan, voornamelijk als gevolg van het doorbe rekenen van de hogere kosten van afval verwerking. Ook zijn veel gemeenten be gonnen met het gescheiden inzamelen van huisvuil en daaraan hangt eveneens een prijskaartje. Verder hebben veel ge meenten de tarieven verhoogd om het reinigings- en rioolrecht kostendekkend te maken. De Consumentenbond kan de grote verschillen tussen de gemeenten niet al tijd verklaren. Een gemeente kan veel geld steken in een goed voorzieningen niveau, als goede wegen, sportvelden, een zwembad, openbaar groen en wel zijn. 'In een 'dure' gemeente wonen hoeft geen nadeel te zijn als u op deze manier iets van uw geld terugziet', con stateren de onderzoekers. Ook het gemeentebeleid van de afge lopen jaren kan een rol spelen, waardoor een gemeente met forse schulden, een slechte infrastructuur of veel oude wo ningen zit. Tevens kunnen bijzondere omstandigheden een gemeente op kos ten jagen, bijvoorbeeld, een slechte bo dem, waardoor hoge uitgaven aan riole- ringsonderhoud nodig zijn. Tenslotte speelt de kwaliteit van de plaatselijke be stuurders en ambtenaren een rol. Leidenaren betalen het meest aan on- roerend-gocdbelastingen riool en reini gingsrechten in de regio: bijna 900 gul den per jaar. De lasten per inwoner ko men uit op bijna 400 gulden per persoon en de Consumentenbond beoordeelt dal als 'zeer ongunstig'. De gemeenten Kal wijk en Futten worden 'de Bahama's van Nederland' genoemd. Katwijkers betalen ruim 300 gulden aan belastingen. De las ten per inwoner liggen iets boven de 100 gulden per jaar.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11