Logeerhuis voor gehandicapten 'Knoflook als bestrijdingsmiddel' 'Wie bin hier alleen maar om te kieken' Regio Leiden Huilertje op strand 'Haven van Marseille' voorlopig in de ijskast DINSDAG 28 JUL11992 Open dag agrarische bedrijven regio/bollenstreek Een aantal agrarische bedrij ven in de Bollenstreek, Was senaar en Voorschoten houdt zaterdag 1 augustus een open dag. De open dag wordt voor de derde keer ge houden en is een initiatief van de gezamenlijke land bouworganisaties. Zeven bedrijven in Voor schoten, twee in Wassenaar en vijftien ondernemingen in de Bollenstreek (in Voorhout, Lisse en Hillegom) zetten hun deuren open voor het publiek. Behalve bij bloem bollen-, potplanten- en zo- merbloemenbedrijven, kun nen belangstellenden ook te recht bij vaste plantenkweke- rijen en rundvee- en export bedrijven. De plaatsvervangend alge meen secretaris van het Landbouwschap, J. Egberink, opent om 10.00 uur de open dag in restaurant De Gouden Leeuw aan de Veurseweg in Voorschoten. Hier zijn ook de routebeschrijvingen be schikbaar. Tijdens de tocht langs de zeven Voorschoten se bedrijven ligt de nadruk op het telen van groenten en het houden van melkkoeien. Het functioneren van moder ne melkveehouderijen staat centraal bij de bezoeken aan de boerderijen van de familie Boogaards aan de Raaphors tlaan en de familie Van vliet aan de Papelaan-west. Twee agrarische bedrijven in Was senaar zijn niet in de route opgenomen, maar kunnen afzonderlijk worden bezocht. In Lisse opent de voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, J. van der Veen, om 10.00 uur de open dag in de bloembollenveiling CNB aan de Grachtweg. De veiling is daarna het start punt voor een auto-/fiets- route, die langs de openge stelde bedrijven voert. Bij de plaatselijke VW is ook een routebeschrijvingaanwezig. Voorziening in Leiderdorp om ouders te ontlasten Voor kinderen met een lichamelijke of geestelijke handi cap wordt in de loop van volgend jaar in Leiderdorp een logeerhuis gebouwd. De voorziening is vooral bedoeld voor het ontlasten van de ouders, die aan de opvoeding en verzorging een zware taak hebben. Zo'n 60 gezinnen uit dit deel van Zuid-Holland kunnen gedurende een be perkt aantal dagen per maand hun kind in het logeerhuis onderbrengen. Begoniakweker L.H. van Wieringen. „De milieubepalingen zijn er niet om onze sector om zeep te helpen." FOTO HIELCO KUIPERS Opmerkelijke resultaten Voorhoutse begoniakweker voorhout irene nieuwenhuuse De knoflookteentjes staan hier en daar tus sen de begonia's. De witte vlieg is nergens te bekennen. „Het klinkt ongelofelijk, maar ik heb geen last meer van ze sinds ik met knoflook werk. De insekten gaan niet dood, maar ze worden er dizzy van. Ik hoef in elk geval niet meer te spuiten", zegt begoniak weker L.H. van Wieringen uit Voorhout. Sinds enkele maanden boekt Van Wierin gen opmerkelijke resultaten met knoflook als alternatief voor chemische bestrijdings middelen in de kas-teelt. De Plantenziekte- kundige Dienst noemt de vinding van Van Wieringen inmiddels 'opzienbarend'. Zij heeft de werkwijze bij de kweker op de voet gevolgd. De dienst hoopt dat andere tuin ders het voorbeeld van Van Wieringen over nemen. Van Wieringen is één van de deelnemers van de open dag van de agrarische bedrij ven in de Duin- en Bollenstreek op 1 augus tus. Voor de Voorhoutse kweker is die open dag een mooie gelegenheid zijn ervaring met de knoflook wereldkundig te maken. Vorig najaar hoorde de Voorhouter van een Griek voor het eerst over de wonderbaarlij ke eigenschappen van de knoflook in de ge- wassenteelt. Momenteel gebruikt hij de zo genaamde knoflookteentjes, die hij her en der in de aarde tussen de begonia's heeft staan. De komende tijd wil hij echter proe ven nemen met geperste teentjes. „Mis schien wordt de werking van de knoflook dan nog sterker. Ik denk dat de geur van de vlieg elders wel veelvuldig voor. Als dienst hebben we de ervaringen van Van Wierin gen onlangs gepubliceerd, omdat ze in deze sector opzienbarend zijn. Andere bedrijven kunnen er wellicht hun voordeel mee doen." De kweker uit Voorhout die inmiddels 25 jaar in het vak zit, reageert nuchter op de lovende woorden van de inspecteur: „Ik be weer niet dat knoflook nu het Ei van Co lumbus is. Niemand gelooft toch in sprook- LEIDERDORP/REGIO DICK VAN DER PLAS Het logeerhuis komt van de grond dank zij een gezamenlij ke inspanning van de dr. mr. Willem van den Berghstichting ip Noordwijk (een woonvorm ■ifljp voor geestelijk gehandicapten), hpf 7ipkpnfnnH<; 7nra pn 7pkpr- het ziekenfonds Zorg en Zeker heid en de Stichting Voorzie ningen Gehandicapten (SVG) uit Leiden. Deze laatste organi satie gaat het huis ook beheren. Onder de SVG vallen in deze re gio momenteel al 13 dagcentra en gezinsvervangende tehuizen voor gehandicapten. De mede werkers van deze voorzieningen kunnen solliciteren naar een functie in het logeerhuis, waar uiteindelijk zes tot zeven men sen een volledige dagtaak kun nen krijgen. Directeur G. Gerding van de SVG noemt het logeerhuis 'een voorziening waar ouders met een gehandicapt kind echt op zitten te wachten'. „En dat kan lang niet van alle andere voor zieningen worden gezegd", meent hij. Gerding wijst er op dat een toenemend aantal ou ders ervoor kiest om hun ge handicapte zoon of dochter in het eigen gezin groot te bren gen. „Dat gebeurt vaak heel be wust, maar ook wel omdat er in de instellingen gewoonweg geen plaats is. De noodzaak blijkt ook wel uit de grote belangstelling voor bestaande logeerhuizen,, die vaak lange wachtlijsten kennen. In deze regio waren gezinnen aangewezen op voorzieningen in Waddinxveen, Delft of Hoofddorp. De woning in Lei derdorp wordt het eerste lo geerhuis in noordelijk Zuid- Holland. Gerding: „Van derge lijke tehuizen zijn er, verspreid over Nederland, momenteel maar 12. De Federatie van Ou derverenigingen is van mening knoflook de insekten afschrikt. Hoewel ze er jes? Maar ik ben er wel van overtuigd dat de niet dood van gaan, zijn ze niet meer actief. Ze raken een beetje versuft en vallen op de grond. Ik loop nu met een loep naar ze te zoeken." J. Wijnands, controleur van de Plante- ziektenkundige Dienst (onderdeel van het ministerie van landbouw en visserij) meldt dat er inderdaad vrijwel geen 'vlieg' in de kas bij Van Wieringen is. „We constateren in dit bedrijf weinig insekten. En juist dit jaar, nu het warm en vochtig is, komt de knoflook kan helpen het gebruik van be strijdingsmiddelen terug te brengen. Sinds verleden jaar heb ik nauwelijks gespoten." Hij vervolgt: „Als kweker moet je de bepa lingen die door de overheid en de milieu organisaties worden gesteld, serieus ne men. Je leeft toch ook in deze wereld. De bepalingen zijn er niet om ons als sector om zeep te helpen, maar zijn een prakti sche vertaling om beter met het milieu en jezelf om te gaan. Tien milieudelicten in Wassenaar wassenaar Tien overtredingen van de milieuwet zijn in Wasse naar waargenomen bij een controle met een helikopter van de milieupolitie. De opslag van afvalstoffen of bouw- en sloopafval gebeurde zeven maal illegaal en eén maal de opslag van mest. Bovendien werden twee mensen op heterdaad betrapt bij het verbranden van afvalstoffen. Geld uit huis gestolen hazerswoude-porpUit een woning aan de Avercamplaan in Ha- zerswoude-Dorp is gisteren een onbekend bedrag aan geld ge stolen. De daders zijn het pand binnengekomen na het open breken van een deurslot aan de achterzijde. De bewoners waren niet thuis. Snackbar beroofd van wisselgeld nieuwkoop» Meer dan wat wisselgeld maakten twee inbrekers van snackbar Trudy aan de Noordenseweg in Nieuwkoop niet buit. Zij drongen gistermorgen rond zes uur de snackbar binnen na het openbreken van een raam aan de voorzijde. De inbrekers probeerden nog de gokkasten te kraken, maar daarbij maakten ze zoveel lawaai dat een bewoonster van het huis naast de snackbar wakker werd. Toen zij een kijkje ging nemen in de zaak zag zij twee mannen wegrennen. De Alphense politie heeft nog in de omgeving gezocht, maar dat leverde geen enkel resultaat op. Op het strand van Noordwijk is vanmorgen omstreeks zes uur een jonge zeehond gevonden. Een vroege wandelaar trof het on geveer vijf maanden oude 'huilertje' aan. Hij belde vanuit een hotel de ambulance. Deze bracht het diertje naar het marine vliegveld in Valkenburg vanwaar het is overgevlogen naar de zeehondencrèche in het Friese Pieterburen. De jonge zeehond had verschillende wondjes aan zijn lijf en bek. Hoe het dier die heeft opgelopen kon de bestuurder van de ambulance niet ver tellen. Volgens hem kan dat zowel in zee als op het strand zijn gebeurd. Handel legt het af tegen de sfeer op de Voorschotense paardenmarkt oegstgeest astrid van den berg Er komt voorlopig geen 'Haven van Marseille' aan de Rhijn- geesterstraatweg in Oegstgeest. De plannen van directeur T. Kooloos van partycentrum La France om op het terrein van de Mariaschool een horecagele genheid te bouwen waarin de sfeer van deze Zuidfranse haven wordt nagebootst, staan tijdelijk in de ijskast. Het gemeentebe stuur buigt zich nog over de te keningen en doet pas op z'n vroegst in het najaar een uit spraak over het spectaculaire idee. De grote concurrent van het partycentrum in de strijd om het gebouw van de Mariaschool was de gereformeerd-vrijge maakte Dr. K. Schilderschool. Het schoolbestuur wilde een nieuw gebouw neerzetten op de plek van de voormalige katho lieke school om de gestage groei van haar leerlingenaantal op te vangen. Maar onlangs heeft het ministerie van onderwijs beslo ten dat de Schilderschool geen nieuwbouw mag plegen. De plannen voor de uitbreiding van het partycentrum, dat naast het schoolgebouw is gevestigd, heb ben daarmee weer alle kans om tot uitvoer te worden gebracht. De directeur van het centrum heeft het al helemaal uitge dacht. In het schoolgebouwtje wil hij vijf havenkroegjes ma ken. Daar kunnen vijf groepen van zo'n honderd mensen af zonderlijk of één gezelschap van vijfhonderd mensen geza menlijk feest vieren. Het bijbe horende terrein moet worden overkapt. Op het voorplein kan dan een boot worden 'gepar keerd'. Het gemeentebestuur wil nog geen uitspraak doen over de plannen die door een architect op papier zijn gezet. Eerst wordt bekeken of de ontwerpen aan alle eisen voldoen, voordat de aanvraag voor een bouwver gunning wordt behandeld. En dat zal niet voor het einde van het jaar zijn. voorschoten dick van der plas De kraam van Dikke Henk, 'de beste hamburgerspecialist', heeft een symbolische plek he lemaal aan het eind van de Voorschotense paardenmarkt. Verwachtingsvol staat een me dewerkster een grote stapel broodjes open te snijden, maar om zes uur in de ochtend is de animo voor het produkt gering. Een eindje verderop constate ren ook de paardenkooplui dat de klad in de handel zit. „Wie bin hier alleen om te kieken", zo legt W. Hoek in een Overijs sels accent zijn zieleroerselen bloot. „Want goeie peerden bin duur." Het is een algemene klacht van de handelaren. De prijzen van paarden en pony's zijn zo hoog, dat de meeste kooplui hun dieren vasthouden. „Als je wat verkoopt, moet je vaak weer tegen een hogere prijs wat te rugkopen. Dat zet geen zoden aan de dijk", vertelt handelaar C.H. van As uit de omgeving van Tiel. Hij is naar Voorscho ten gekomen om wat shetland- pony's te bemachtigen, maar de eerste aanvoer stemt hem wei nig hoopvol. „Ik verwacht er he lemaal niets van." Ziekten Rond zeven uur zijn er dan zo'n veertig paarden, pony's en veu lens in de Voorstraat aan de lij nen gezet. Bij de houten slag boom die het begin van de markt markeert, staan leden van het organiserend comité de handelaren op te wachten. Ook de plaatselijke dierenarts C. Westgeest houdt een oogje in het zeil. Hij is vooral beducht op mogelijke besmettelijke ziekten die de paarden onder de leden kunnen hebben. Een gemeente ambtenaar registeert de dieren en geeft de eigenaren loten waarmee ze meedingen in de loterij. In de loop van de och tend kunnen ze met die lootjes ook hun aanvoerpremie incas seren. Als de registratie van paarden rond tien uur wordt gesloten, blijft het aantal steken Veel kijkers, maar weinig kopers vanmorgen op de Voorschotense paardenmarkt. op 131. Vorig jaar waren het er 166. Voorzitter C.J.P. Prudhomme van Reine van het 'Comité tot instandhouding van de Voor schotense paardenmarkt' toont zich een tevreden mens. „We hebben geen enkele invloed op wat er komt opdagen. Van de 400 handelaren die we jaarlijks aanschrijven, neemt maar een enkeling de moeite om zich van te voren aan te melden. Het is voor ons dus altijd afwachten." Een constante factor is alleen de plaatselijke manege, die de paarden ter opluistering tussen de koopwaar in zet. De geschiedenis van de Voor schotense paardenmarkt gaat terug tot de dertiende eeuw, maar voorzitter Prudhomme mengt zich liever niet in de dis cussie of ze daarmee tot de oudste van Nederland behoort. „Daar doe ik niet aan mee. Een feit is wel dat we altijd meer paarden hebben dan Rijnsburg en Valkenburg. Maar ik maak er ook geen geheim van dat we de markt kunstmatig in stand hou den. Dat zit ook in de naam van ons comité besloten." Dat in standhouden gebeurt door de aanvoerders van paarden op verschillende manieren te 'kie telen'. Niet alleen met de aan voerpremie van 15 gulden per paard en 10 gulden per pony, maar ook met de loterij met geldprijzen en zelfs een, zij het niet riante, vergoeding van de reiskosten voor handelaren die van ver komen. Als er een trofee zou zijn voor de gezelligste paardenmarkt van Nederland zou Voorschoten in elk geval wel hoog scoren. De FOTO HENK BOUWMAN monumentale Voorstraat ligt er schilderachtig bij; direct achter de paardenhoeven beginnen de terrassen. Ook de activiteiten rondom de markt zoals de kermis, de markt en het stand werkersconcours zorgen voor leven in de brouwerij. „Ik kom er zelfs voor terug van vakan tie", verzekert Voorschotenaar M.A. van Brink. Hij is al dertig jaar op de markt aanwezig, dit keer met drie pony's en een veulen. Voor de kooplui is hij niet interessant. Ze zijn niet te koop. Personeel Het logeerhuis wordt onderge bracht in twee 'normale' eenge zinswoningen, die de SVG lag bouwen aan het Nivaartpad i Leiderdorp. Al tijdens de boul worden de huizen voor hui nieuwe functie aangepast. Z| komt er onder meer één centra le huiskamer, twee rolstoels laapkamers op de begane gronl en aangepaste badkamers ei toiletruimte. Het huis biecj plaats aan acht logés. De kinde ren zijn doorgaans alleen i avonds en in het weekeinde it het tehuis te vinden. Overdat gaan ze naar school of naar eef. dagverblijf. Daardoor kan d| personeelsbezetting ook be perkt blijven. Om de kosten van deze voor ziening te dekken, hebben d| initiatiefnemers de nodige crea tiviteit aan de dag moeten leg gen. De voorziening wordt be taald uit geld van de AWBZ, da normaal aan de Van den Bergh stichting wordt uitgekeerd maar nu naar dit project word doorgesluisd. Het ziekenfondj heeft daar inmiddels mee inge stemd. Verder betalen de ou ders een beperkte eigen bijdra- Alphenaarloopt niet warm voor carpoolen alphen aan den run/amsterdam» 'Moeilijke materie' noemt G Sarrailhe de werving van Alp hense carpoolers. De managei externe betrekking van het Am sterdamse bedrijf Carpools Ne derland erkent vorig jaar iets tj- hard van stapel te zijn gelopen Zo'n 1200 Alphenaren die ir Amsterdam Zuid-Oost werkteff: zou hij wel eens even warm ma ken voor het carpoolen, d» milieuvriendelijke manier van autorijden tussen werk en wo ning. „Maar het is veel moeiza mer gegaan dan wij dachten We waren te enthousiast", zegt Sarrailhe. De manager weet niet preciei hoeveel Alphenaren er nu mee doen aan zijn carpoolproject' dat werkt op basis van een inge- nieus computerprogramma. „Irr elk geval meer dan nul. Het sys teem begint ook nu pas een beetje op te komen." In oktober vorig jaar presen teerde Carpools het nieuwe sys teem. De computer maakt op basis van postcode en huisadres van de deelnemers een ritinde- ling, die zo flexibel is, dat me( elke wens van de forens reke ning kan worden gehouden Buurtgenoten halen elkaar 's- ochtends en 's avonds op en rij den in een volle auto van huis naar werk en omgekeerd. Carpools kreeg medewerking, van de bedrijven Fokker, NMB en AMRO die alledrie in Am sterdam Zuid-Oost zijn geves tigd. Tot op heden verlopen- wervingsacties heel stroef. Car pools krijgt de Alphense forens heel moeizaam uit de eigen au- Aan de geringe belangsteling ligt het trage proces van menta liteitsveranderingten grondslag, zegt Sairrailhe. „Het is heel moeilijk om iemand te laten inj zien dat hij minder vaak alleen de auto hoeft in te stappen, dal het financieel aantrekkelijk isj dat het minder tijd kost en dal carpoolen een prettige vorm van reizen is. We zijn er achter gekomen dat die mentaliteits verandering veel meer tijd kosl dan we aanvankelijk dachten. Carpoolen is geen produkt als een reepje chocolade waarvan je zegt: dit is lekker, koopt u hel maar. Nee, het is een volledig nieuw systeem en mensen zijn dan heel terughoudend. Ze wil len eerst de kat uit boom kij ken." Carpools Nederland heeft zijn krachten nu gebundeld met an dere alternatieve vervoersbe drijven en de rijksoverheid. In een gezamelijke campagne proJ beren ze de forens van het 'au to-solisme' af te brengen. De potentiële carpooler wordi meer dan eens gezegd dat hi| 2000 gulden per jaar in zijn zak kan houden wanneer hij zijn auto met anderen deelt of mei! iemand anders meerijdt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10