Spoedoverleg Bush over Baghdad-crisis Franse regering wachtte bewust met testen besmet donorbloed Buitenland Beieren wil rapport over 'München 1972' Tranen in Palermo Athos volgende maand ook voor mannen dicht Het moorden gaat door Spanning in Irak dreigt voor Turken evenwicht te verstoren ZATERDAG 25 JUL11992 Amnestie in Ivoorkust abidjan President Félix Houphouet Boigny van Ivoorkust heeft amnestie verleend aan alle 75 oppositie-, vakbonds- en studen tenleiders die vastzitten in verband met ernstige onlusten in Abidjan in februari. Onder hen is de belangrijkste oppositielei der en voorman van het Populaire Front van Ivoorkust, Laurant Gbagbo, die tot twee jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Vol gens sommige waarnemers tracht de hoogbejaarde president met de maatregel een mogelijke politieke crisis in zijn land te bezweren. Londen wijst drie Iraniërs uit londen De Britse regering heeft gisteren drie Iraniërs gelast het land binnen een week te verlaten. Het ministerie van buiten landse zaken zei dat de drie (twee werknemers van de Iraanse ambassade en een student) het land uit moeten om redenen van nationale veiligheid. In Britse persberichten werd gesuggereerd dat de drie betrokken waren bij een complot om de schrijver Salman Rushdie te vermoorden. Rushdie werd enkele jaren gele den door de Iraanse leider Khomeini ter dood veroordeeld om dat zijn boek De Duivelsverzen beledigend zou zijn voor isla mieten. Aanslag op oppositieleider Togo lomé» In de Westafrikaanse staat Togo is gisteren opnieuw een moordaanslag gepleegd op een leidende politicus van de oppo sitie. Tavio Amorin werd op straat beschoten en ligt in kritieke toestand in een ziekenhuis. De nieuwe aanslag zal volgens waar nemers de spanning in Togo verder doen oplopen. De oppositie en westerse landen hebben president Eyadema en de legerlei ders ervan beschuldigd de overgang naar een parlementaire de mocratie te blokkeren. In mei liep de populaire oppositieleider Gilchrist Olympio bij een aanslag ernstige verwondingen op. 'President Brazilië moet aftreden' Rio de janeiro» De meerderheid van een Braziliaanse parle mentscommissie vindt dat president Fernando Collor de Mello moet opstappen. Volgens een plaatselijk dagblad vinden 12 van de 22 commissieleden dat hij weg moet. De commissie brengt op 11 augustus officieel verslag uit aan het parlement. Algemeen bestaat inmiddels de indruk dat de politieke crisis in Brazilië al leen maar kan worden opgelost als de president aftreedt. De president zou betrokken zijn bij de handel in baantjes en andere corruptie. MUNCHEN-JERUZALEM Rtr/AFP wegingen niets kan zeggen over de inhoud van de documenten. Wel zei hij dat de Duitse autori teiten altijd hebben geweigerd relevante documenten over de- De regering van de Duitse deel staat Beieren heeft Bonn ge vraagd om de Israëlische rege ring een document te vragen ze zaak vrij te geven, waaruit blijkt dat niet Palestij- Volgens de advocaat heeft pas nen, maar de onlangs ..iemand Berlijn De Duitse president Von Weizsacker laatste eer te bewijzen aan Heinz Galinski, begeleidde gisteren de weduwe Galinski naar die ruim 40 jaar de Joodse Gemeenschap in de uitvaartplechtigheid voor haar man. Ook Berlijn leidde. Galinski overleefde de nazi bondskanselier Kohl was in Berlijn om de kampen Auschwitz, Dora en Bergen-Belsen. Een van de sprekers zei gisteren dat Galinski er aan heeft bijgedragen dat Duitsland weer als 'normale' natie kan deelnemen aan de wereldgemeenschap. foto dpa Duitse politie de meeste Israëlische atleten heeft doodgeschoten bij de bevrijdings actie tijdens de Olympische Spe len van 1972. Slechts drie van de elf Israëlische atleten die tijdens de Olympische Spelen in München in 1972 om kwamen, zijn volgens het docu ment vermoord door hun gijzel- houders, leden van het Pales tijnse terreurcommando Zwarte September. De andere slachtof fers werden door kogels van de Duitse veiligheidspolitie ge dood, schreef het Israëlische dagblad Yedioth Ahranoth. De bewijsstukken, afkomstig van de Duitse veiligheidsdienst, bevatten medische rapporten die aantonen dat slechts drie van de elf atleten de dood von den door kogels van de Palestij- nen. Pinhas Zeltzer, advocaat van de families van de atleten, zegt dat hij uit juridische over- Meeste atleten zouden zijn gedood door Duitse kogels die Israël welge zind is" hiervoor moeite gedaan. ..De Duitse auto riteiten hebben tijdens al die ja ren klaarblijkelijk iets te verbergen gehad", opperde Zeltzer. Volgens de jurist beschrijven de documenten in detail hoe de gegijzelde atleten aan hun ein de zijn gekomen. Op basis van de bewijsstukken heeft Zeltzer inmiddels een onderhoud aan gevraagd met de Duitse minis ter van buitenlandse zaken, Klaus Kinkel, „ten einde recht te halen voor de families van de slachtoffers". De gijzeling begon op 5 sep tember 1972. Acht Palestijnen drongen het Israëlische pavil joen in het Olympisch dorp bin nen, doodden twee atleten en gijzelden er negen. De negen werden later in een vuurgevecht tussen het Palestijnse comman do en de Duitse politie gedood. Geallieerden werken aan ultimatum correspondent In een kleine kerk in een bui tenwijk van Palermo is gisteren onder enorme belangstelling do begrafenisplechtigheid voor de vermoorde Italiaanse rechter Paolo Borsellino gehouden. De meer dan 10.000 mensen die buiten via luidsprekers de dienst volgden, applaudisseer den veelvuldig en lieten hun tranen de vrije loop. President Scalfaro onderscheidde zich op nieuw als boegbeeld voor wie veranderingen wil. Hij pleitte voor een morele wedergeboorte van Italië. Het publiek reageer de met applaus. De plechtigheid zou aanvan kelijk een strikt besloten karak ter hebben, maar daarvan was afgezien na de rellen rond de Hulptroepen voor gestrand VN-konvooi Functionarissen van de Vernig- de Naties in Bosnië hebben gis teren mijnexperts en pantser wagens op pad gestuurd om een hulpkonvooi bij te staan dat op weg naar de belegerde stad Gorazde op een landmijn is ge stuit. Een tolk raakte licht gewond toen de pantserwagen die de drie vrachtwagens van het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen begeleidde twaalf kilo meter voor Gorazde over de mijn reed. Het konvooi was met wat voedsel en medicijnen op weg om te kijken of Gorazde, dat al maanden door Servische strijdkrachten wordt omsingeld, kan worden bereikt. In de stad zitten tienduizenden vluchtelin gen en 30.000 inwoners ingeslo ten. Er heerst groot gebrek aan voedsel en medicijnen. Regering gaat niet in op aanbod Escobar BOGOTA Rtr/AFP De regering van Colombia wei gert in te gaan op de voorwaar den die drugsbaron Pablo Esco bar gisteren stelde om zich, na zijn ontsnapping uit de gevan genis, weer over te geven. De regering heeft dat gisteravond verklaard. Escobars advocaten brachten de voorwaarden gisteren over aan president Gaviria Een van de voorwaarden is dat de leider van het Medellin-kartel terug keert naar de Envigado-gevan- genis en niet naar een andere gevangenis wordt overgeplaatst. Escobars mogelijke overplaat sing was de aanleiding voor zijn vlucht. begrafenis van Borsellino's vijf lijfwachten. De inwoners van Palermo voelden zich toen bui tengesloten door een staat, die als hoofdverantwoordelijke wordt beschouwd voor de dood van twee anti-maffïarechters en in totaal acht lijfwachten. Het anti-maffiadecreet, waar voor de regering de vertrou wenskwestie heeft gesteld, is gisteren door de Senaat aange nomen. Het decreet voorziet onder andere in meer politie personeel en oprichting van speciale eenheden die jacht moeten maken op de grootste maffiabazen. De meer dan 1500 monniken van de Griekse monnikenrepu bliek Athos dreigen de grens vanaf 10 augustus voor onbe paalde tijd te sluiten. Deze maatregel is een protest tegen de eenmalige belasting op het grondbezit die de Griekse rege ring de monniken wil opleggen om haar financiële problemen te verlichten. De belasting heeft alleen be trekking op de bezittingen van de monniken in Athos. De ge bouwen, huurwoningen en landerijen die de monniken el ders in Griekenland bezitten de totale omvang niet bekend is, vallen buiten de belastingmaatregel. „Wij sluiten de poorten van de heilige berg op 10 augustus om rust te zoeken en te medi teren over de weg die wij moe ten inslaan", staat in een ver klaring van het bestuur van de monnikenrepubliek. Van die dag af kunnen toeristen en pel grims de twintig kloosters in de republiek niet meer bezoe ken. Door de maatregel worden uitsluitend mannen getroffen. De republiek is voor vrouwen verboden terrein. Dit jaar heb ben ongeveer 30.000 Athos bezocht. Johannesburg» Terwijl Zuid- en politiemensen staan bij het li- Afrika afstevent op een staking chaam van een ANC-aanhanger waartoe de bevrijdingsbeweging die gisteren even buiten het cen- ANC heeft opgeroepen, gaat het trum van Johannesburg werd moorden door. Voorbijgangers doodgeschoten door onbeken den. Tot nu toe heeft het politie ke geweld in Zuid-Afrika meer dan 1.800 mensen het leven ge kost. FOTO Rtr JUDA MCWENYA De Amerikaanse president, George Bush, heeft gister avond een verkiezingstrip door drie staten afgebroken om vandaag in Camp David met zijn veiligheidsadviseurs te overleggen. Het gesprek gaat over de crisis rond het ministerie van landbouw in de Iraakse hoofdstad Bagh dad. Volgens diplomaten werken de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk aan een ultimatum dat Irak 72 uur de tijd geeft om aan alle eisen van de Verenigde Naties te voldoen. timatum aan Irak te formuleren, dat erop neerkomt dat Irak moet ophouden de inspecteurs van de Verenigde Naties te hin deren bij hun onderzoek naar de Iraakse militaire capacitei ten. Zo niet dan kan het een mi litaire geallieerde actie verwach ten. Washington meent dat daarvoor geen aparte VN-reso- lutie nodig is. Woordvoerder WASHINGTON Ind/AP/Rtr Vandaag pleegt Bush spoed overleg met de voorzitter van de chefs van staven, generaal Colin Powell, minister van defensie Dick Cheney en andere politie ke en militaire adviseurs. Vol gens de Amerikaanse krant The Washington Post is het streven om nog dit weekeinde een ul- Fitzwater van het Witte Huis sloot een beperkte luchtaanval op Irak niet uit. Premier Demi- rel van Turkije zal geen toe stemming geven voor het ge bruik van Turkse of Amerikaan se bases in Turkije voor het lan ceren van een aanval op doel witten in Irak. Demirel zei dit gisteren in Istanbul. Vijf wapeninspecteurs van de Verenigde Naties, die 17 dagen lang de wacht hebben gehou den voor het Iraakse ministerie van landbouw, zijn gisteren vanuit Irak aangekomen in Bahrayn. Vijf inspecteurs waren al eerder uit Irak vertrokken. Een VN-functionaris in Bahrayn weigerde te zeggen hoeveel le den het team, dat oorspronke lijk uit 19 mensen bestond, nu nog telt. De inspecteurs waren woensdag teruggekeerd naar hun hotel in Baghdad, omdat het niet langer verantwoord werd geacht om voor het minis terie te blijven bivakkeren. Ze werden daar bedreigd door het publiek. Irak stelde gisteren voor dat inspecteurs van neutrale landen het ministerie van landbouw in Baghdad zouden onderzoeken. De Verenigde Naties vermoe den dat daar belangrijke docu menten liggen over Iraks mas sa-vernietigingswapens. Op een persconferentie in Wenen, ken nelijk onderdeel van een diplo matiek offensief om een drei gende aanval af te wi nden, stel de de Iraanse VN-ambassadeur dat zijn regering bereid zou zijn „elke verstandige aanzet tot een oplossing te accepteren". parus» Een Franse regeringscommissie besloot in mei 1985 om donorbloed „voorlopig" niet te onderzoeken op mogelijke besmetting met het AIDS-virus. Professor Francis Gros heeft dat gisteren in Parijs verklaard tijdens een geruchtmakend proces. Hij was weten schappelijk adviseur van de voormalige Franse premier Fabius. De regeringscommissie, waarvan Gros voorzitter was, besloot de Amerikaanse test die daarvoor nodig was niet te importeren, maar te wachten tot het Franse Institut Pas teur zelf een proef had ontwikkeld. Gros zei dat de belangen van de Franse industrie zwaar wogen bij deze beslissing. In het proces, dat vorige maand begon, staan vier hoge functionarissen van het mi nisterie van volksgezondheid terecht we gens fraude. De militante actiegroep Act Up en velen die het slachtoffer werden van ge ïnfecteerd donorbloed vinden dat de aan klacht niet fraude moet zijn, maar moord of vergiftiging. Van de 1.200 Fransen die door transfusies besmet raakten, zijn er al 256 overleden aan bloederziekte (leukemie). De advocaten van de slachtoffers zeggen dat zeker 4.000 mensen besmet zijn. Professor Gros zei dat hij Fabius had ge waarschuwd dat bloedtests hard nodig wa ren „maar ik legde niet al te veel nadruk op- het dramatische karakter van de situatie van mensen die aan bloetler/iekte lijdenT*"" Fabius kondigde in juni 1985 in het parle ment aan dat al het bloed voortaan getest zou worden op het HIV-virus dat tot AIDS kan leiden. Maar wanneer dit daadwerkelijk begon, bleef gisteren onduidelijk. Ook Fabi us was aanwezig als getuige. Hij bevestigde het relaas van Gros en stelde dat hij alleen wist van de noodzaak van bloedtests, maar niemand had hem geconfronteerd met de noodzaak van bloedverhitting zoals toen in de VS al wel werd toegepast. ISTANBUL» JESSICA LUTZ Dat het Westen niet oprecht is, is een mening die niet alleen in Irak heeft post gevat. Ook in Iran en Turkije gelooft niemand dat de Golfoorlog geïn spireerd was vanuit het nobele motief om recht vaardigheid in het Midden-Oosten te brengen. Tenslotte zitten alle dictators, Saddam Hussein incluis, nog stevig in het zadel. Deze visie wordt nog eens bevestigd door het (niet) optreden van de VN in ex-Joegoslavië, waar toch niets te halen valt. De uitleg dat de situatie daar heel anders is, dat daar niet het ene land het andere binnengevallen is, wordt met een scep tisch 'jaja' aangehoord. En hoe hard Bush ook roept dat Saddam zijn aartsvijand is en uit de weg geruimd moet worden, men blijft van me ning dat Saddam Hussein daar alleen maar zit omdat het Westen dat zo wil. Ondanks het handelsembargo wordt Irak in snel tempo weer opgebouwd. De telefoonlijnen wer ken voor het grootste deel weer, 120 van de 134 gebombardeerde bruggen zijn hersteld, genera tors voorzien de huizen van stroom. In de win kels zou, zij het voor woekerprijzen, alles te koop zijn, van Franse kaas tot Hollandse boter aan toe, aangevoerd vanuit Jordanië. Geen wonder dus dat met name de Turkse politici meer en meer het nut van het embargo betwijfelen en zich af vragen of ze door het Westen in het ootje geno men worden. Turkije claimt het grootste verlies te lijden: de olie-pijplijn, de handel, de bouwsector, de trans portsector, het bankwezen... Alles bij elkaar be droeg de rekening tot eind vorig jaar 20 miljard gulden. Intussen hebben Engeland, Amerika en Saoedi-Arabië met elkaar de olieprijs vastgesteld en er is geen Iraakse olie op de markt die hier verandering in zou kunnen brengen. Zolang Sad dam aan de macht is, heeft het Westen een prachtig excuus om dit monopolie te handhaven, dus waarom zouden ze hem weg willen hebben? Een gewapend ingrijpen kan door de komende presidentsverkiezingen ingegeven worden: ener zijds zou Amerika's enorme wapenindustrie weer opgelucht adem kunnen halen in 43 dagen Golfoorlog zijn meer bommen gegooid dan in de 8-jarige oorlog tussen Irak en Iran (88.500 ton volgens het Amerikaanse blad Jane's Defense Weekly) dus dat biedt perspectieven. Anderzijds leidt het de aandacht af van de beschuldigingen van ABC- tv dat het Witte Huis tijdens diezelfde oorlog (toen Bush vice-president was) actief meegevochten heeft aan de zijde van Saddam Hussein om te voorkomen dat het fundamenta listische bewind van Khomeini te machtig zou worden. Het is ook precies dit soort dubbele poli tiek die Amerika's geloofwaardigheid ondermijnt en het land gehaat maakt onder de Iraakse bevol king. Maar een ander motief, wat in het Midden-Oos ten als zeer bedreigend wordt ervaren, is de 'Pax Americana'. Onder het mom van vrede brengen, misbruikt Amerika de Veiligheidsraad om haar invloed uit te breiden. Het feit dat de VN onmid- delijk klaarstaat met sancties voor islamitische landen, getuige Irak en Lybië, maar toekijkt als christenen moslims vermoorden in de Balkan of Nagorno-Karabach, versterkt het gevoel dat er in het Westen een diepe angst en onbegrip voor de islam heerst. Turkije heeft al een paar maal gewezen op het gevaar dat regionale conflicten ontaarden in godsdienstoorlogen en stelt zich uiterst voorzich tig op in dit kruitvat. Het is als de dood voor een escalatie van fundamentalisme in de buurlanden en wil wellicht juist daarom zo graag zien dat het christelijke Westen nu eens opkomt voor de mos lims, in plaats van er tegen te vechten. Irak heeft tot nog toe het evenwicht tussen de verschillende religieuze groepen aardig weten te handhaven, maar de laatste tijd begint ook Saddam Hussein de religieuze sentimenten van het volk te bespe len. De Engels-Amerikaanse troepenmacht die nog steeds aanwezig is om de Kurden in Noord- Irak te beschermen, maakt Turkije's positie als vriend van het Westen nog delicater. Samen met Iran, Irak en Syrië deelt het land de angst dat er een Kurdische staat opgericht wordt onder Wes terse auspiciën. Dat zowel Amerika alsGroot-Brittannië verklaard hebben tegen een onafhankelijk Kurdistan te zijn, doet daar niets aan af. Ze willen op papier zien staan dat Irak ondeelbaar is, om te voorko men dat er straks claims gelegd worden op hun eigen grondgebied. Het is dan ook ondenkbaar dat een van deze landen een militaire actie tegen Saddam Hussein zou steunen, laat staan dat Tur kije zijn vliegbases beschikbaar zou stellen. „Wij kunnen niet zoals Amerika, dit onderwerp van duizenden kilometers afstand benaderen. Als ze Saddam niet willen, hadden ze dat maar op moeten knappen toen de gelegenheid daar was. Er worden allerlei scenario's bedacht, maar Tur kije kan niet meewerken aan het omverwerpen van het staatshoofd van een buurland. Net zoals met bijvoorbeeld Syrië en Israël, moet Turkije ook met Irak het juiste evenwicht zien te behou den". was wat een regeringswoordvoerder al in januari zei. VN-topman wil voedsel ruilen tegen wapens NEW VORK Rtr De Verenigde Naties sturen technici naar Somalia waar 4,5 miljoen mensen met de honger dood worden bedreigd. Dit team moet onderzoeken of het mogelijk is gewapende Somalië- rs te overreden nun wapens in te ruilen voor voedsel en hoe veel militair en burgerpersoneel de VN op pad zouden moeten sturen om een politicmacht op te zetten en VN-hulpkonvooien te begeleiden. Een cn ander is een initiatief van secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali van de Verenigde Naties. Hij opperde ook een luchtbrug naar Somalia te orga niseren om vooral in gebieden hulp aan te voeren, waar het wel vrij rustig is maar waar lutt- Voedselprogramma van VN niet naar toe gaat.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7