Fokker kon niet om DASA heen Uitverkoop niet met lede ogen aanzien Met lege handen Binnenland ZATERDAG 25 JUL11992 5 SCHIPHOL BILL MEYER AMSTERDAM «ANP Fokker zégt in een eerste reactie „hartstikke blij" te zijn dat mi nister Andriessen van economi sche zaken het groene licht heeft gegeven voor de samen werking met DASA. „Maar we zijn er nog niet helemaal", zei een woordvoerder van Fokker gisteravond. De twee vliegtuigbouwers gaan de komende weken de de tails van het contract uitwerken. „De structuur waarin we verder gaan. staat vast. Nu gaan we naar het technische deel kijken. We zullen onder meer vastleg gen hoe we de F 70 gaan bou wen." De woordvoerder ver wacht de definitieve overeen komst over twee weken. Fokker wordt een Duitse onderneming. De afgelopen da gen hing de overname van Fokker door Deutsche Aero space (DASA) aan een zijden draad. Eerst ruzieden de Duitsers en Nederlanders over de vraag wie de leiding zou krijgen over de ontwikkeling, produktie en verkoop van straalverkeersvliegtuigen van 65 tot 130 stoelen. Toen er eenmaal een overeenkomst op tafel lag, bleek die voor minister Andriessen, gesteund door alle politieke partijen en vakbonden, onvoldoende garanties te bieden. Men vreesde dat DASA er vooral op uit was de Neder landse vliegtuigindustrie te ontmantelen en op termijn over te brengen naar Duitsland. Topman Enk-Jan Nederkoorn had zich door de Duitsers laten inpakken en dreigde Fokker weg te geven. De overheid zegt nu voldoende garanties te heb ben bedongen om dat te voor komen. De tijd zal het leren. Vast staat dat Fokker zonder een partner geheid ten onder was gegaan. Andriessen en de Kamer konden uiteindelijk ook niet om DASA heen. Het principe-akkoord lijkt, ondanks alle kanttekeningen die kunnen worden gemaakt, de beste garantie voor het voortbe staan van de Nederlandse vlieg tuigindustrie. Fokker krijgt bij de produktie van regionale straalverkeersvliegtuigen de lei dende rol onder Duitse indus triële 'führung'. Wat die formu lering in de praktijk betekent, is nu niet te voorzien. Er zijn in elk geval gekwalificeerde meer derheden nodig (meer dan de 51 procent van DASA) om echt belangrijke besluiten te nemen. En de Staat houdt nog enige ja ren een vinger in de pap in de houdstermaatschappij en een overheidscommissaris in het bestuur van de onderneming. Beurs Ondanks die 'zekerheden\gelo- ven veel Fokker-kenners dat de Nederlandse vliegtuigindustrie binnen vijf tot tien jaar tijd door de Duitsers tot het niveau van assemblage- of toeleveringsbe drijf wordt uitgekleed. Met 51 procent maak je de dienst uit, zo benadrukte ex-commissaris Frans Swarttouw. De Duitsers zouden straks samen met hun Italiaanse partner Alenia (nu al voor 6 procent eigenaar van Fokker) de resterende aandelen, nodig voor een gekwalificeerde meerderheid, gewoon op de beurs kunnen kopen. Weg ze kerheden, weg Fokker, weg werkgelegenheid! Hoe het ook uitpakt, zonder DASA zag de toekomst er voor Fokker nog veel somberder uit. Bestuursvoorzitter Nederkoorn heeft er nooit doekjes om ge wonden. Fokker kan op eigen houtje niet langer het geld op brengen om nieuwe vliegtuigty pes te ontwikkelen. Herhaalde lijk liet hij sinds zijn aantreden in augustus vorig jaar weten dat het kapitaalkrachtige DASA, be zig aan de ontwikkeling van ei gen vliegtuigprogramma's, er beter aan deed Fokker over te nemen. Met Fokker haalde DA SA voor veel minder geld een bestaand en redelijk succesvol vliegtuigprogramma in huis. Aanvankelijk gingen de Duit sers niet in op de avances van Nederkoorn. Topman Jürgen Schrempp beweerde dat de Fokker 100 gebaseerd was op achterhaalde technologie. De nieuwe 'Regioliner' van DASA zou worden uitgerust met de laatste technische snufjes. DA SA wilde namelijk koste wat kost een eigen 'Duits' verkeers vliegtuig bouwen. Maar de Duitsers ontdekten dat werkelij ke technologische doorbraken in de vliegtuigindustrie niet voor het jaar 2000 te verwach ten zijn. Voorsprong Bovendien had Fokker een gro te voorsprong op DASA. Terwijl de Duitsers met hun Italiaanse en Franse partners nog om de tekentafel zouden zitten, kon Fokker al nieuwe versies van de Fokker 100 op de markt bren gen. DASA zou constant achter Fokker aanhollen. Die overwe ging gaf uiteindelijk de doorslag om met de Nederlandse vlieg tuigbouwer in zee te gaan. De plannen met de Italianen en Fransen konden wel even 4e koelkast in. Die mogen straks meewerken aan een nieuw toe stel. Dit toestel krijgt vrijwel zeker het predikaat 'Duits'. Fokker is weliswaar de leidende rol toege zegd bij de ontwikkeling en pro duktie ervan, maar op papier wil DASA niet voor de volle 100 procent garanderen dat de eindlijn op Schiphol komt. Die beslissing laat men afhangen van de 'economische omstan digheden van dat moment'. Ze kerheden over een periode van jaren worden in het bedrijfsle ven nu eenmaal niet gegeven, zo zegt DASA terecht. Nederkoorn weet dat alle maal. Toch restte hem geen an dere keus. Hij moest een part ner vinden en DASA was verre- Minter Andriessen schikt zijn p ieren kort voor het begin van het debat van de vaste kamercommissie voor economische zaken. Naast hem comissie-voorzitter Henk Vos (PvdA). foto anp herman pieterse wcglc meest voor de hand lig- gene keuze. De noodzaak om eenartner te zoeken was inge- geve door een chronisch ge- brekan kapitaal. Op de Fokker 50 e Fokker 100 kan de onder- nerng vennoedel ijk nog wel eeniantal jaren teren. In de tussatijd moet echter aan de ontvkkeling van een nieuw vliegiig worden gewerkt. En dat anno 1992 voor een klei ne, zlfstandige vliegtuigbouwer als 'okker een onbetaalbare zaal^eworden. Ovfheidssteun Bij bkker ging het in 1987 al bijn mis. De tijdskloof tussen de Eoop van de oude en start van de nieuwe vliegtuigpro- grama's bleek onoverbrug- baatoen er vertragingen in de proaktie van de Fokker 100 optiden. Alleen dankzij 212 miljm gulden extra overheids- steu en ruim 320 miljoen staatsgegarandeerde leningen bij de banken wist Fokker het hoofd boven water te houden. Hoewel de Nederlandse vlieg tuigbouwer misschien met nog een half miljard extra over heidssteun in staat zou zijn op eigen houtje de Fokker 70 te bouwen, een compleet nieuwe generatie vliegtuigen gaat de fi nanciële draagkracht van Fok- kër en de Nederlandse Staat ver te boven. DASA heeft wel geld. Deut sche Aerospace maakt onder deel uit van Duitslands grootste industriële concern Daimler- Benz. MBB, een dochter van DASA, is risicodragend partner in het Fokker 100-project en maakt grote delen van de romp van het vliegtuig. /\ls de onderhandelingen met DASA waren mislukt, was daar mee ook de optie verdwenen om met haar partners, Alenia en Aérospatiale, samen te werken. De drie zouden onmiddellijk hun Regioliner weer uit de kast hebben gehaald. Ook bij het Europese consor tium Airbus, dat straalvliegtui gen met meer dan 130 stoelen bouwt, is geen plaats voor Fok ker weggelegd. DASA en Aéro spatiale maken voor 78,5 pro cent de dienst uit bij Airbus. Japan Dan is er nog het Canadese Bombardier, wiens Ierse doch ter Shorts de vleugels van de Fokker 100 maakt. Het relatief kleine Bombardier is niet de ka pitaalkrachtige partner waar Fokker naar op zoek is. British Aerospace, de noodlijdende Britse vliegtuigbouwer, bouwt de ATP en BAe 146, concurren ten van de Fokker 50 en Fokker 100. Bij de Britten wordt hard gesaneerd en er is geen geld om Fokker uit de brand te helpen. Het Zweedse SAAB en het Spaanse CASA zijn te klein en staan er ook niet bepaald floris sant voor. In de Verenigde Staten is he lemaal geen belangstelling voor Fokker. Boeing heeft haar kost bare avontuur op de markt voor regionale verkeersvliegtuigen in Canada afgesloten met de ver koop van De Havilland aan Bombardier. McDonnell Doug las is zelf in Taiwan op zoek naar kapitaal om de MD12 Jum bojet te financieren. Japan, dat geen eigen vliegtuigen bouwt en bulkt van het gelei was mis schien een mogelijkheid ge weest. Volgens DASA-tegen- standers binnen Fokker boden de Japanners de beste garantie voor het behoud van het zelf- scheppende karakter van de Nederlandse vliegtuigindustrie. Die optie zou door Nederkoorn niet voldoende zijn onderzocht. Stoere taal. Dat bezigde minister Andriessen (economische zaken) gisteren na afloop met de nachtelijke marathon met de top van DASA. Er zou op een hoop punten in de bestaande overeenkomst tussen Fokker en DASA zijn gescoord. Hij vertelde dat er voldoende garanties zijn binnengehaald voor het behoud van het complete karakter van de Nederlandse vliegtuigindustrie. Slechts één ding was hem niet gelukt: langdurige deelneming in de nieuwe onder neming. Maar je kunt niet alles hebben, zo redeneert de minister. Na vergelijking van de oorspronkelijke overeenkomst bereikt door Fokker-baas Nederkoorn en DASA-topman Schrempp en de resultaten behaald door Andriessen is slechts één conclu sie mogelijk: de minister is met lege handen uit de onderhandelin gen gekomen. Twee marathonzittingen waren er voor nodig om in ieder geval tegenover de buitenwereld de schijn te wekken dat Andriessen zijn best had gedaan voor Fokker. Dat hij niet was gezwicht voor de ei sen van de 'arrogante' Duitsers. Hoe langer de gesprekken duur den, des te groter werd de indruk dat Andriessen de Duitsers bij hun nekvel had. Het leidde tot tal van discussies, uitstel en onrust bij de mensen om wie het eigenlijk draait: de ruim 13.000 Fokker werknemers. Achteraf was alles te rechtvaardigen geweest als Andriessen in derdaad belangrijke wijzigingen in het contract voor elkaar had ge kregen. Maar die ontbreken. Het feit dat Fokker 49 procent van het werk aan alle vliegtuigtypen is toegezegd, stond al in het Fokker- DASA contract. Ook de toezegging dat DASA geen concurrerende vliegtuigen zal bouwen, was al geregeld. Dat de assemblage van de bestaande vliegtuigtypen op Schiphol zou blijven, stond voor Fpk- ker en DASA als een paal boven water. Maar de garantie dat ook nieuwe vliegtuigen op Schiphol in elkaar worden gezet, heeft de minister niet weten los te peuteren. Wat heeft hij dan wel binnengehaald? Eén zetel in de negen le den tellende raad van commissarissen voor de duur van acht jaar. De omschrijving van de leidende rol van Fokker is 'aangescherpt', de Nederlanders mogen het voortouw nemen bij de ontwikkeling van nieuwe typen vliegtuigen. En dat is alles. Over de toekomst van de Fokker 50, een punt waarop de minister had kunnen scoren, heeft Andriessen geen enkele garantie ge vraagd of gekregen. Het toestel valt plotseling buiten de overeen komst. En gisteravond is hij tenslotte gebogen voor de eis dat de overheid over drie jaar als alle aandelen zijn verkocht aan DASA niets meer te zeggen heeft. Aan de andere kant heeft Andriessen wel 1.3 miljard overheidssteun weggeven. Wie de rekening op maakt kan slechts concluderen dat Andriessen.van DASA nul op re quest heeft gekregen. De Duitse onderhandelaars van DASA bij aankomst bij het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. foto» anp»ruudhoff'. a FORTUYN Iedereen kent de televisiebeelden inmiddels van ha ver tot gort. Het socialistische kamerlid Vos in de glansrol. Als een goudvis in een vissenkom hapt hij naar iedere microfoon in zijn omgeving. Hij zou ze wel willen opeten. En die camera's, daar wil hij wel inkruipen. Het zij hem gegund. Maar geeft hij ons ook informatie over het verloop van de onderhande lingen over de verkoop van onze nationale trots Fok ker? Geenszins. En ook de overige spelers in het spel doen er een gewichtig zwijgen toe. De vakbondsbestuurder kijkt bedenkelijk in de camera en suggereert ons dat hij meer weet. Heel veel meer. De president van Fokker, Nederkoorn, houdt het op een deftig 'geen commen taar', maar is wel bereid om nog even te zeggen dat het ontzettend stom zou zijn om de onderhandelin gen met DASA, het Duitse vliegtuigconsortium, af te laten springen. En de minister van economische za ken tenslotte speelt het pokerspel met verve. Dan weer eens zorgelijk, dan weer vol optimisme. Kortom, een bizarre vertoning die daar wordt opge voerd door de heren in Den Haag. En dan te bedenken dat het allemaal gaat over de besteding van ons belastinggeld. En over de vraag of Nederland zijn zoveelste high-tech project voor min der dan een bord linzen verkoopt. Er is al dikwijls op gewezen: Fokker is meer dan een vliegtuigfabrikant. Het is een nationale trekker op het gebied van high tech. Zowel voor het onderwijs en de wetenschappen als voor de toeleveringsbedrijven. Het is ook een ge weldig, vliegend reclamebord. Zij het dat dat nog steeds niet optimaal wordt uitgebaat. Onze koningin vliegt in een oude Fokker 27. Zoiets zou in een land als Frankrijk niet denkbaar zijn. Stel u voor: onze ma jesteit op bezoek in dat vele buitenland, rode lopertje uit, militaire erewacht en op de achtergrond haar Fokker 100. Compleet met koninklijke standaard. Daar kan geen reclamecampagne tegenop. Maar de boekhouders in Den Haag weten beter en overwegen zelfs om majesteit in een Frans vliegtuig te stoppen. Zoal§ het ook de grootste moeite kost om onze de fensiemacht in onze eigen vliegtuigen te laten vlie gen. Deze idioterie is des te schrijnender als wordt bedacht dat de Fokker 100 en Fokker 50 uitstekende produkten zijn. Overal ter wereld krijgt de luchtvaartindustrie, di rect of indirect, door grote opdrachten steun van na tionale regeringei Wij doen daar slechts mondjes maat aan mee enaan er in elk geval niet zelf in vlie gen. Een semi-stctsbedrijf als de KLM kan het zich rustig veroorloveiom geen Fokkers af te nemen. En over ontwikkelin^kredieten van staatswege voor on ze nationale lucivaartindustrie doen we heel erg moeilijk. Fokker leeg jaren geleden van de toenma lige minister vamconomische zaken De Korte nog eenmaal een staakrediet. Onder de voorwaarde dat het bedrijf een prtner zou zoeken die voortaan het krediet voor de otwikkeling van nieuwe vliegtuigen zou verstrekken, ^naf dat moment wist iedereen in de wereld dat Folcr in de etalage lag. Potentiële kopis leunden achterover in de ver wachting dat de rijs voor dit uitstekend draaiende bedrijf naarmate e tijd zou verstrijken wel zou da len. DASA haalt okker dan ook binnen voor een koopje en dat alk ten laste van uw en mijn porte monnee. Want v\ zullen nog een hele tijd moeten bijdragen in onrikkelings-kredieten en bevinden ons wat dat betre in een uiterst chantabele positie. Papier is geduldipn DASA verwerft de meerderheid van de Fokker-afdelen. DASA is dus gewoon de baas, wat onze iinister Andriessen ook aan voor waarden op papil weet te krijgen. Een kind kan im mers de was doer De vliegtuigindstrie gaat wereldwijd een omvang rijke sanering tegnoet. In de eerste plaats doordat door het wegvalh van het communistische blok overal in de westee democratieën fors wordt gesne den in de defenebudgettcn. Met name de lucht vaartindustrie krft daar een flinke tik van mee. En dus wordt het drigen geblazen op de markt voor de burgerluchtvaartDie kampt momenteel met enige stagnatie. De vliemaatschappijen maken vrijwel al lemaal een pas o de plaats. Ook in die bedrijfstak zal er nog veel wtden gesaneerd. Voorwaar geen si tuatie waarin eei fikse groei aan bestellingen is te Verre Oosten Tot overmaat va ramp is het de verwachting dat binnenkort ook Dg nieuwe spelers op het veld zul len verschijnen. Iét name in het Verre Oostert maakt men zich op omen eigen rol te spelen in de lucht vaartindustrie ondusdoende het monopolie van de Amerikanen en Eropeanen te breken. Fokker treedt, idien de deal doorgaat, toe tot een Duits consortiunmet Franse en Italiaanse vertakkin- Prof. Pim Fortuyn foto united photos de boer poppe de boer gen. Dat dit consortium gesaneerd gaat worden staat vast. Alleen het moment moet nog worden bepaald. En dat is afhankelijk van de verkiezingen in de be treffende landen. Als er gesaneerd gaat worden er er 10.000 medewerkers van DASA in Beieren de laan uitmoeten, is het niet te verwachten dat Fokker vrij uit gaat. Nee, het hemd is nader dan de rok en dat geldt zeker voor grote landen met dito belangen als Duitsland, Frankrijk en Italië. Nederland heeft dan gewoon het nakijken en houdt een schroevendraaier- fabriek over. Het gaat precies dezelfde kant uit als met NedCar. Niks Hollandse auto-industrie. Gewoon assembleren wat de Japanners en Zweden ons vragen. En als we dat niet goedkoop genoeg doen hetgeen in een hoogontwikkeld land als het onze met hoge bruto-lo- nen geen sinecure is gaat de assemblagefabriek gewoon dicht en worden de autootjes elders in elkaar gezet. In Vietnam bijvoorbeeld. Bureaucratisch Beter ware het geweest indien we de financiële pro blematiek van Fokker op een moderne manier had den benaderd. Het is evident dat de toekomst niet is aan consortia als Philips en DASA. Veel te groot, te bureaucratisch en te ingewikkeld om snel op nieuwe markt-ontwikkelingen in te kunnen spelen. En ook niet geschikt om de talenten van de geëmancipeerde werknemer optimaal in te zetten en te benutten voor het bedrijf. Vandaar ook dat de moderne bedrijven bezig zijn zich qp te splitsen in kleine onderdelen, de zogenoemde business units. Die hebben ieder voor zich een grote vrijheid van handelen. Men opereert met elkaar in netwerken en gaat samenwerkingsver banden aan voor de duur dat men er beide voordeel van heeft. Dergelijke netwerk-organisaties zijn uiterst flexibel en maken het mogelijk heel alert te reageren op gewijzigde omstandigheden. Fokker is voor wat de produktie van vliegtuigen be treft al een heel eind op weg om dat te doen in een netwerk organisatie. Een groot deel van de toestellen wordt elders geproduceerd. In ons land vinden de ontwikkeling, do assemblage en de produktie van sommige onderdelen plaats. Door op te gaan in DA SA verliest Fokker veel van dez.c flexibiliteit. Want vanaf dat opgaan is het gedwongen winkelen gebla zen en moet Fokker afnemen van DASA-bedrijven. In plaats daarvan kan het bedrijf beter zelfstandig blijven en de netwerk-organisatie verder uitbouwen. Het zou helemaal zo gek niet zijn om eens in het Ver re Oosten te kijken. Daar doen zich interessante mo gelijkheden voor. Op het gebied van de produktie van onderdelen, de assemblage, de produktie in li centie en de financiering van de ontwikkelingskos ten. Om het zaakje in Nederlandse handen te hou den. is het dan wel nodig dat wc ook als gemeen schap deelnemen in het verstrekken van kredieten. Maar daar staat dan ook veel tegenover. Reclame over de grenzen voor ons land. hetgeen uitstraling heeft op de afzet van andere Hollandse produkten. Behoud erl uitbreiding van de kennis-infrastructuur ten behoeve van de luchtvaartindustrie en toeleve ringsbedrijven. En last bul not least behoud en uit breiding van zeer hoogwaardige werkgelegenheid. Onmondige kleuters We zijn eigenlijk stapelgek dal we deze Haagse uit verkoop van Fokker met lede ogen aanzien. Hier zien we het Nederlandse corporatisme op zijn smalst. Een president-directeur die schaamteloos zijn eigen car rièreplannen kan najagen. Een raad van commissa- rissentlie het beste lid Frans Swarttouw. de grond legger van het huidige Fokker-succes zonder blik ken of blozen laat gaan. Vakbonden die o zo blij zijn dat ze mee mogen doen in deze nationale vertoning van gewichtigdoenerij. F.n tenslotte de politiek ka merleden voorop die weigert om opening van za ken te geven. We worden behandeld als een stelletje onmondige kleuters die tevreden moeten zijn met informatie achteraf: mondjesmaat en als de gedane zaken geen keer meer kunnen nemen. In een geëmancipeerde maatschappij als de onze, met goed opgeleide burgers, mag worden verwacht dat voor men tot de uitverkoop van de nationale glo rie overgaat eerst een open debat wordt gevoerd. In zo n debat kunnen alle alternatieven worden afgewo gen en kan tevens worden vastgesteld wat we er voor over hebben om dit paradepaardje in eigen huis te houden. De mensen die er toe doen. zien dat niet graag en gaan liever verder met hun binnenkamertjes-gedoe. Om vervolgens ons de samenleving straks on gegeneerd de rekening te presenteren. Zij hebben dan immers hun best gedaan en sommigen hebben dan hun zakken gevuld. Lekker toch? Bah, bah, bah. Weg met die handel. Hoe eerder, hoe beter! Pim Fortuyn is buitengewoon hoogleraar aan de Eras inus Unirerseit in Rotterdam en columnist uan deze krant.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5